lie Indische problemen. Het Indische drama. ÖB Bï&T ZECSt Ras'»;; wier Zwakke t^a de kust matige wind tussehen West en N"->rd- West. Aanvankelijk nog mist of regen. Later verbetert bet weer. Temperatuur tet 8 graden. Berechting oorlogsmisdadigers. Financieels zelfstandigheid gemeenten en provinciën. - Cümmissia geïnstalleerd. KRUIMELTJES Het Amerikaansche be zoek aan Walcheren. Provincienieuws. Kerk en School. Laatste» berichten. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 266 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 15 Februari 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VliBsingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. er. tncSf-Tl'^ U3R Zo- on Mak.- Saterdag: Zon fcp 7.85 u., ca- der 17.55 u. Ma.,- op 18.11 u, onder 8.33 u, Y.M. om 5.28 u. Hoog water te Vïfssingen Zaterdag 16 Feb" 'A: 2.09 u. 1.94 m.: 14.36 u. 2.06 m. Er schijnt een groove kano te zijn, «jat het K.V.V. een fu- fi'c zal aangaan met de Een- telljjyakbeweglng .va,..dn het CosisaaoletUshft element sterk rerttgenvtovrdigd h t.i dL be- rucht geworden ia door haar revolutionnaire stakingstactiek. Officieel werd meegedeeld, dat tijdens de fusiebesprekin gen tUBSchen vertegenwoordi gers van' beide organisaties op bijna alle punten overeenstem ming is bereikt. Aan een kleine commissie Is opgedragen een fusie-rapport samen te stellen en dat binnen den 'kortst mogelij- ken tijd aan de wederzijdsche besturen voor te leggen. Dit verwondert niet al le zeer. Er is toch bij beide organisa ties wel verschil in tactiek, maar principieel loo- pen ze niet zoozeer uiteen. Dit is o.a. gebleken bij de monstermeeting in de markt hallen te Amsterdam gehouden, waar door N.V.B.crs, socialis ten en communisten gesproken werd over de Indische kwestie. Het gemeenschappelijk stand punt was, dat de regeering al leen maar mocht praten en geen machtsmiddelen gebruiken, om de orde te herstellen en een einde te maken aan de terreur. Do regcering kreeg er een zeer nadrukkelijke waarschu wing bij. Want volgens het „Parool" verklaarden vertegen woordigers van de Eenheids vakcentrale en van het N.V.V., dat men den arbeid stop zou zetten, als de regeering een an dere koers volgde dan de mee- tinggangers wenschten. Dat beteekent dus, dat de algemeene staking als poli tiek strijdmiddel werd gepro pageerd. En deze propaganda werd met donderend applaus begroet. Hier werd dus gekozen te gen de democratie en voor de revolutionnaire dictatuur. Dat belooft niet veel goeds. Sn dan te moeten zien, dat er tal van geestelijke leiders zijn, die de Christelijke Vakbe weging bestrijden en die onze arbeiders onder dergelijke re volutionnaire --leiders trachten te brengen. Gelukkig dat het gros van onze Christelijke arbeiders meer oog heeft voor de drei gende gevaren en b"ter pijg roeping verstaat. DE INDISCHE KWESTIE VOOR DE U.N O. Het Oekrainsohe voorstel kreeg slechts twee stemmen. Het Oekrainsche voorstel in zake de Indonesische kwestie voor den veiligheidsraad kon slechts de stemmen van Sovjet-Rusland en Polen op zich vereonigen en is verworpen verklaard. De Raad ging daarna over tot bespreking van de Egyptisohe re solutie, Een amendement op het Egyp tische voorstel, door Sovjet-Rus land ingediend, strekkende tot het instellen van een commissie In zake de Indonesische kwestie, en het oorspronkelijke Egyptische voorstel werden bij stemming eveneens verworpen. Voor het Egyptische voorstel stemden alleen Egypte en Polen, en voor het Sovjet-Russische amendement alleen de Sovjet- Unie en Polen. Stakingsverbod opgeheven. Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing, een wetsontwerp tot opheffing van het sinds 1927 geldende stakingsverbod aangeno men. VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Een Britsch watervliegtuig, daf op weg was naar Gibraltar, is Woensdagmorgen na een he vige explosie in zee gestort en totaal vernield. Men vreest, dat de 10 leden der bemanning verongelukt zijn. Woensdag is óók een Dakota met 8 inzittenden, die allen otn. kwamen, in de heuvelachtige streek van, Surrey te pletter gevlogen. De verkiezingen In Rusland. Naar radio Moskou mede deelt, hebben 99,7 pet. der stem gerechtigden, 101.450.936 perso nen, bij de verkiezingen voor den Oppersten Sowjgt hun stem uitgebracht. 100.621.225 stemmen werden uitgebracht voor het blok van communisten en partijloozen, tegen dit blok werden 819.599 st. uitgebracht. rir en zijn republikeinen, met wie thans wordt onderhandeld? Men kent onze bezwaren tegen deze methode, die één enkele en bepaalde groep, welke over Japansohe wapens beschikt, als het ware aan de rest van Indiö opdringt. Of zal Sjahrir, wanneer hij deze voorstellen als basis voor een gesprek aanvaardt, ook voor andersdenkenden dan zijn republikeinen vrije zeggenschap bevorderen, tegen zijn extre misten en fascistische jeugdor- kanisatles in? Zal men dat van Nederlandsche zijde als sine qua non stellen, en dit dan ook weten waar te maken? Volgens radio New York heeft Mac Arthur geprotesteerd tegen de verdeeling van Korea in een Sovjet-zóne en een Amerikaan sche zóne. In het Oosten van ons land zijn door het hooge water tal van 'iverstroomingcn veroorzaakt. Vooral Almelo werd zwaar ge teisterd. Het water zakt weer. De Zondag waarom juist op Zondag! gepubliceerde rcgeeringsverklariug, vindt in de pers geen onverdeelde its- stemming. De Maasbode b.v. merkt op, dat zich, zelfs bij hen, die van meetaf achter de Regeering stonden wat de m e t h Q d e betreft, het eerste gevoel er een zal zijn van gr oote zorg. De eerste vraag, die rijst zal zijn; hoe verhoudt zich het thans gebodene tot de bekende verklaring van onze Koningin? Immers, het stond vast: dat moet de basis zijn en deze toe zegging moet zoo volkomen mogelijk; worden gehonoreerd. En dan kan de eerste indruk moeilijk een andere zijn dan deze: datgene, waarmede de re geering thans voor den dag komt, gaat verder dan het ko ninklijk woord. De verklaring van de Konin gin immers liet do rijkseenheid volslagen intact; deze bleef conditio sine qua non. Wat de regeering thans biedt, stelt, althans wat de toekomst be treft, die eenheid uitdrukkelijk im Frage. Tegen de thans uitdrukke lijk als voorloopig geken merkte structuur hebben wij geen bezwaar. Integendeel: zij brengt de inlossing van het koninklijk woord, maar wij hadden gewenscht, dat het daarbij voorloopig ware gebleven en dat de rijks eenheid niet met evenveel woorden tot een toekomstig vraagstuk gemaakt ware, waarin mogelijk nog een in vitatie kan liggen tot voort durende en gezochte agitatie. Het dagblad Trouw vraagt: Stelt de Regeering zich in deze publicatie volkomen op de ba sis van het eene onaantastbare Koninkrijk! der Nederlanden of doet zij dat niet? Doet zij het eerste op een wijze, die voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar is, dan 13, ook naar onze meening, de grootst denkbare liberaliteit ten aanzien van de nationalisti sche gevoelens ten volle op haar paats.l Dan is die zelfs in hooge mate gewenscht. Maar zoo is het niet] De Regeering stelt zich niet bp het standpunt van de onaan- ■tetbaarViid v/it>, fctt K on ink- DE VOEDSELSITUATIE IN EUROPA. Door de vergadering dar Varsenigde Volkoran zijn aan aan alle regoeringan van Europeesche landen, die lid zijjn van de Vereenigde Volken en aan de Turltsche regeering telegrammen gezonden met de invitatie om hun ministers van voedselvoorziening naar een conferentie ovor de Europoo- sche voedsolsituatie te zenden. Deze conferentie wordt vol gende maand te Londen, go- houden. De algemeene vergadering' van de U.N.Q, beeft Woensdag avond met algemeene stemmen hei; bssidit genomen, dat alle led.,» van de rJ,N,0, zich moe ten verbinden de noodige maatregelen te nemen om alle oorlogsmisdadigers te arrestee ren en hen ter berechting terug te zenden naar de landen, waar zij hun misdaad hebben bedre ven. Men besloot ook, dat Staten, die geen lid, van de U.N.O. zijn, oorlogsmisdadigers in hun ge bieden moeten opsporen en uit leveren aan de landen, waar zij hun misdaden hebben bedreven. tijk. O zeker, zij begint met het Koninkrijk te handhaven. Maar dat begin, dat gehand haafde Koninkrijk is een tus- schentoestand. Maar aan l.et einde van dien tusschentoestand moet het Ge- meenebest Indonesië beslissen. Alleen beslissen. Of he.t in het Koninkrijk wil blijven of niet. Dit achten wij onaanvaard baar. Het Koninkrijk der Nederlanden mag niet dispu tabel gesteld worden. In wezen is dit het sanotion- neeren der revolutie. Men brengt au het dynamiet zelf onder de grondslagen van het Koninkrijk aan. Of het ont ploffen zal, wordt aan de his torische ontwikkeling overge laten. In het Koninkrijk der Ne derlanden is vrij leven mogelijk. Voor Nederland en Indië. Voor Nederlanders en Indonesiërs in Nederland en in Indonesië. Wanneer het de Regeering ernst is, gelijk wij aannemen, met de onmisbaarheid van het Nederlandsche element in In dië voor welvaart en cultuur, had zij de ontbinding van het Koninkrijk als mogelijkheid moeten uitsluiten. Wij gevoelen dit aan als gezagszwakte. En gezags- zwakte in een staat is gelijk aan hartzwakte bij den mensch. Hier openbaart zich de vloek van de gevolgde methode. Wie met de revolu tie spreekt, aanvaardt haar. De Regeering doet dit, door de mogelijkheid der ontbin ding van het Koninkrijk te aanvaarden. Het Handelsblad wijst er op, dat de voorstellen van verre strekking zijn. Hun uiterste consequentie kan zijn de ontbinding der rijkseenheid op termijn. Maar de consequentie kan ook zijn een bestendiging van die rijks eenheid in nieuwe vormen. Niemand kan op dit oogen- blik met zekerheid zeggen, welke van die twee mogelijke consequenties tenslotte getrok ken zal worden. Wie zoo gaat, het blad verder zal hierop vrij en on- gemoiesteevd kunnen reagee- ren? Alles».. groep van Sjah- HET ONTWERP- BEDRIJFSCHAPPEN. Een daartoe ingestelde com missie uit het Verbond van Prat. Chr. Werkgevers heeft zich beraden over het vooront werp van Wet op de Bedrijf schappen van minister Vos en is tot de conclusie gekomen, dat het voorontwerp volstrekt onaanvaardbaar is, aangezien: 1. Geen bedrijfsorganen, doch in wezen Staatsorganen gescha pen worden. 2. De bedrijfschappen dienst baar zijn gesteld aan een zg. plan-economie. 3. Een verderfelijke unifor- meeringstendens aan het' ont werp ten grondslag ligt. 4. .Het sociale en economische op mechanisc'h-verwerpelijke wijze in verticaal verband met elkander zijn gekoppeld. 5. Te logge lichamen worden gecreëerd, waardoor de afstand tussehen Overheid en bedrijfs leven te groot wordt en den sociaal-psychologischen factor geweld wordt aangedaan. 6. Van de gedachte van het „zelfdoen" in het voorontjEErp niets overgelaten is. 7. Het „leidersprincipe" in het ontwerp gehandhaafd blijft. 8. Den eigen aard van het bedrijfsleven geweid wordt aangedaan. 9. De bureaucratie eet: tee dan af zal nemen. 10. De ontwikkeling der vrije vereenigingen ten zeerste wordt geschaad. De commissie hêeft zich voorts gezet tot het ontwerpen vari richtlijnen voor een tegen ontwerp, jvaaroP wü nader te rugkomen. PARLEMENTAIRE COMMISSIE VOOR INDIË. De leden van de Eerste en de Tweede Kamer, die geacht kunnen worden, tot de Partij van den Arbeid te behooren,' hebben te kennen gegeven, dat zij zich wenschen te onthou den van persoonlijke deelname aan de delegatie naar Nederl.- Indië. VLIEGTOCHT NAAR DE WEST. Gistermorgen is de V.L. 305, onder commando van Viruly naar West-Indië vertrokken. Na de beroemde „Snipvlucht" is dit het eerste luchtcontact met onze West. Het is de eerste van de zes vluchen, die, naar men vertrouwt, het begin zullen zijn van een geregelde luchtverbinding met dat deel van ons rijk. „SAMEN OP WEG". De in opdracht van Ned. Volksherstel door den cineast Otto v. Neijenhoff vervaardig de film „Samen op weg" is thans gereedgekomen. De film zal op 22 Febr. in Den Haag voor 't eerst officieel worden vertoond en bevat vele authen tieke en geënsceneerde opna men uit den bezettingstijd, de dagen der bevrijding en de maanden van herstel. COLLABORATIE MET DEN VIJAND. Dertien officieren van de Nederlandsche kustwacht de Gouvernementsmarine zijn, onder beschuldiging van colla borate tijdens de Japansche be zetting, ontslagen. Over de vraag, of zij eervol dan wel on eervol ontslagen zullen worden, moet nog beslist worden. Soekarno teleurgesteld. Onlangs werd meegedeeld, dat Sjahrir volmacht had om naar eigen inzicht te handelen. Het eerste wft hij na ont vangst van de Nederlandsche voorstellen deed was. echter, deze stukken door ie zenden naar Soekarno. Batavia meldt! nu, dat deze collabo» ateur, die met de Ja panners zoo hartelijk samen werkte tegen het Nederland sche gezag en tegen de Indi sche bevolking, door de voor- stellen teleurgesteld is, en dat „dit geen verbetering betee kent". Sjahrir heeft zich nog niet uitgesproken. Kan dit mis schien ook niet doen, afhanke lijk als hij is van zijn opdracht gevers. Hervorming op Borneo. In een gedeelte van Borneo heeft het Nedërlandsche be stuur reeds den eersten stap gedaan in den nieuwen koers. Do afd. Hoeloe-Soengai wordt voortaan bestuurd door een Ned. assistent-resident. Hij heeft echter geen Ned. contro leurs meer ouder zich, doch In donesische districtshoofden met den titel van „Kiai Mepella". De onderdistricten staan als vroeger onder inheemsche „Kiais". Tussehen assistent- resident en districtshoofden komt een centrale Indonesische bestuursambtenaar, de „Kiai besar". DE HERDENKING VAN DEN BEVRIJDINGSDAG De officiëele viering van den jaardag der algeheele bevrijding van ons land is bepaald op Zaterdag 4 Mei. Met het oog op de nood zakelijkheid om het tempo van de nationaie krachts inspanning onder de hui dige tijdsomstandigheden zoo weinig mogelijk te onderbreken, is het de wensch der Regeering, dat de feestviering tot der» Zaterdagmiddag wordt be perkt, in verband waar mede de Rijksdiensten op 4 Mei a.s. des ochtends op normale wijze zullen functionneeren. "Woensdag heeft de «luister van Bimienlandsclie Zaken de commissie geïnstalleerd, welke tot opdracht heeft maatregelen te beramen tot herstel van de financieels zelfstandigheid van do Gemeentel» en van de Pro vinciën. Reeds sedert 1933 baart het probleem der noodlij dendheid van vele gemeenten de regee ring ernstige zorg. Hoewel eenerzijds begrijpelijk is, dat het Rijk toezicht wil uitoefenen op de besteding van gelden voor de Gemeenten, welke als sluitpost op hare begrooting een bijdrage van het Rijk heb ben geraamd, is het den minis-1 ter anderzijds duidelijk, dat deze curateele van het Rijk voor de ontplooiing, van het ge meentelijk _{even, voor haar zelfwerkzaanmeid en voor het verantwoordelijkheidsbesef van haas' bestuurders op de» duur funest h>. Reeds in 1939 bestond een ver voorbereid plan tot verbetering van den financieelcn toestand der gemeenten. Nu deze tenge volge var» den oorlog nog slechter is geworden de ge zamenlijke tekorten der ge meenten voor 1945 liggen tiis- sohen 150 en 200 millioen gul den en bovendien het belas tinggebied van de Gemeenten opnieuw moet worden bezien, is de regeering van oordeel, dat het probleem opnieuw moet worden aangevat. De commissie zal zich in het bijzonder ook bezighouden met de taakverdeeling tu.schen het Rijk, de Gemeenten en de Pro vinciën. Daarbij zit de bedoe ling voor, de. financieele ver antwoordelijkheid te leggen bij het lichaam, dat dc besluiten neemt en de regelingen treft. AFLEVERING SCHEERZEEP. 50 en niet 45 gram. Het C.D.K. deelt mede, dat de scheerzeep op bon T 18 der Tabakskaart na 3 Maart a.s. zal worden afgeleverd. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat een stukje scheerzeep 50 gram en niet 45 gram weegt. Reconstructie Bevolkingsregisters. Do Minister van. Binnenl. Zaken heeft medegedeeld, dat de regeering in beginsel be reid is, aan. de gemeente ter tegemoetkoming in de kosten van do reconstructie der be volkingsregisters een bjjdrage te verleenen van 75 pet. die» kosten. Ter gelegenheid van den 137- sten verjaardag van Abraham Lincoln is Dinsdag in Washington do eerste televisie-uitzending van Washington naar New York ge- -•ouden largs ee.tr nisuwin under y-ro'.'-.'L-»-'. - kabA, Fond verklaart, dat tengevolge van de staking in de staalindustrie 40.000 van zijn arbeiders werk loos zijn geworden. De keizer van Japan en de geheime organisatie „Zwarte draak" hebben het bevel gekregen alle kostbare metalen, met name goud- en zilvergeld, aan het Ame- 1 rikaansche leger uit te leveren. Tengevolge ,van een hevige aardbeving in Noord-Algerië werden 76 personen gewond. Vele kostbare boeken, sommige uit de tiende eeuw, hebben gevaar i geloopen door de overstroomingen I te Hannover. De boeken lagen in kelders, die spoedig blank stonden. De schade is nog niet geraamd. De Amerikaansche regeering is voornemens met de regeering van Yemen diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Yemen heeft 4.000.000 inwoners en beslaat 75.000 vierkante mijlen in Z.W.- Arabië. De commissie van de wereld federatie van vakvereenigingen, die thans een bezoek brengt aan Duitschland, is tevreden over den gang van zaken bij het wederop- richten van de Duitsche vakver eenigingen. De sleepbootstaking te New York is, volgens mededeeling van den burgemeester, thans opgehe ven. De Engelsche ambassadeur te Washington, Lord Halifax, heeft gewaarschuwd tegen ontwapening, „Wij moeten den vroegeren agressoren geen gelegenheid ge ven opnieuw te beginnen". De Amerikaansche regeering heeft bij het Congres een voor stel ingediend, waarbij de Presi dent gemachtigd wordt militaire deskundigen te zenden naar die landen, die hup strijdkrachten willen verbeter;?. Gisteren schreven we reeds en kele bijzonderheden omtrent dit bezoek. Wij laten hier een wat uitvoeriger verslag volgen: Dat de wereld niet meeleeft met den nood van Walcheren kan niet worden gezegd. Integendeel, van alle kanten wordt aan het ge teisterde eiland de helpende hand toegestoken. Bij deze hulp neemt (het Ameri kaansche Roode Kruis een be langrijke plaats in. Zoo heeft de organisatie in to taal 1.250.000 stuk9 nieuwe klee ding naar ons land gezonden van welke partij de helft reeds is aangekomen en grootendeels ge distribueerd. Een belangrijk deel hiervan heeft zijn weg -naar Zee land gevonden. Vanzelfsprekend is Nederland buitengewoon dankbaar voor deze milde gaven al beseffen we, dat dit nog maar een klein gedeelte is van hetgeen er noodig blijkt te zijn. Er bestaat een dringende behoefte aan onderkleeding, werkkleeding en schoeisel, terwijl vooral ook aan 2-persoonsdekens dringend gebrek bestaat. Dit neemt niet weg, dat do getroffen bevolking erg blij is met hetgeen reeds werd ontvangen. Het spreekt wel vanzelf, dat de Amerikaansche schenkers er prijs op stellen te weten, welke bestem ming aan het gebodene wordt ge geven. Hiertoe heeft een der hoogste functionarissen van het Amerikaansche Roode Kruis, de heer Webster, met enkele leidende figuren van de H.A.R.K. Woensdag een bezoek aan Wal cheren gebracht. Nadat te Mid delburg de magazijnen van de Prov. Hark waren bezichtigd, woonde het gezelschap te Vlissin- gen de uitreiking van jam en zeep aan de bevolking bij. Naar het oordeel van den heer Webster was de- organisatie in Zeeland schitterend. Tenslotte werd nog een tochtje gemaakt naar het ge blokkeerde dijkgat bij Ramme- kens. In de avonduren bracht Vlissingen den Amerikaanschen gast een muzikale huldiging. De heer Webster dankte hiervoor in een korte toespraak en liet zich met den 3-jarigen muzikant Tonny Jansen fotografeeren. Als uiting van den dank der Zeeuwen werd er in Middelburg en Vlis singen druk gevlagd. Den heer Webster werd de verzekering ge geven, dat de Nederlandsche be volking de Amerikaansche hulp buitengewoon waardeert. Wij wekken onze lezers op om hun dank ook schriftelijk te ver tolken. Men kan daartoe een dankbetuiging zenden aan de plaatselijke H.A.R.K.-besturen. Laten wij toonen de hulp van onze Amerikaansche vrienden waard te zijn. De Breskensche visschers- vloot. Jast?;'» weken beeft het -restant van dc Breskensche vissehersvloot tienduizenden kilo's haring binnengebracht. Het transport moet evenwel, doo' dc overplaatsing van de „Koningin Emma", geschieden over ICruiningen, wat een om weg van 60 K.M. beteekent. DE KWESTIE GOOSSENS. De kring Middelburg van de R.K.-Volkspartij heeft besloten bij den Minister van Binnenland- sch» Zaken aan te dringen: h e t z ij op een zeer spoedige rehabilitatie van den heer Goos- sens; h e t z ij op een hernieuwd onderzoek op zeer korten termijn waarbij den heer Goossens vol ledig gelegenheid worde gegeven om zich te verdedigen; h e t z ij op een motiveering van de genomen beslissing. MIDDELBURG. Jhr G, A. A. v. Nispen, de agent van de Ned. Bank, is m.i.v. I Sept. 1946 benoemd tot agent te Den Haag. Zijn opvolger zal zijn Mr P. A. J. Jas, hoofdambt, to Den Haag. VLISSINGEN. Woensdagavond wbs er in het CJ.M.V.-gebouw door de inter kerkelijke Commissie voor geeste lijke verzorging in den wederop bouw een ontspanningsavond be legd voor de dijkwerkers. De zeer druk bezochte vergadering werd geopend door. dhr A. de Klerk. Door enkele leden van C.K. W.O. werd met succes het toneel stuk „De nieuwe typiste" opge voerd. De voorz. bracht dank voor het gebodene, dat door de aanwezigen op hoogen prijs werd gesteld. De avond werd met het zingen vaa het „Wilhelmus" besloten. Na de huldiging van dhr Webster werd Woensdagavond door „Ons Genoegen" ook een serenade gebracht aan kapt. Ro- mijn. Alle muzikanten w.o. de 3- jarige Tonny Janssen, werden door den kapitein ter receptie ga* noodigd. GOES. In do Zaterdag gehouden ver gadering van den ring Zeeland van Chr, Zangvereen. werd o.m. be-toten een concours op Hemel vaartsdag te JKapelle te houden. Ongeveer 30 vereen, zij»» weer bij den ring aangesloten. Het bestuur, bestaande uit dhrn Ph. Woltering, H. Wolzak, P. v. Belle, H. v. Luijk, J. Oraee en J. v. d. Velden, werd herkozen. In de vac. H. J. Wijn werd dhr J. v. Cadzand benoemd. KAPELLE. Op 11 Febr. werd voor de Ver een. van belanghebbenden bij den bijenteelt een lezing gehouden door dhr M. Janssen, Chef van Zeelands Proeftuin. Deze sprak over: le „Het leven der bijen"; 2e „Hoe het in het bijenvolk ge steld is". Het was een boeiende uiteenzetting. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk ge bruik gemaakt. Er was tevens nog een verloting van eenige bijenteelt-benoodigd- heden. De Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" hield haar eerste jaarver gadering onder voorz.schap van dhr J. C. Keim. Volgens de secr., mej, E. de Graaf, heeft de vereen, momenteel 55 leden. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Nieuw gekozen werden mej. F. Arendse en dhr A. J. de Visser. OOSTKAPELLE. Op 8 en 9 Febr. werd in het Vereen.-gebouw een Bonte avond gegeven o.l.v. dhr A. J, de Broe- kert, De avonden werden gevuld met muziek, zang, voordrachten en gymnastiek door de plaatselijke vereen. De gymnastleknummers werden op zeer keurige wiize uitgevoerd dhr T, B, De imitatie, declamatie, voor drachten en zang, door dhr A. J, de Broekert en L. Wondergem vielen zeer in de smaak. Bij de sluiting werd aan de pianiste mej, J. Walraven, cis» bloemenmand aangeboden, Ned, Herv. Kerk. Bedankt voor Amsterdam, Dr W. Aalders te Groningen; toot Ede, R. W. Steur te Olde- broek. Geref. Kerken, Tweetal te Amsterdam (N.), G. F. Hajer te Ede en H. J. Pllon te Haren; te Utrecht, D Roest te Hoogeveen en J Weggemans te Leiden. Beroepen te Laren, H. U Buitink te Nieuw-Beetjte Gla- nerbrug, T. Lopers te Belling- wolde; te Brussel, J. C Everaars te Sloten; te Rijs- oord (2e pr.pl.), C. Verspui te Ruinerwold; te Middelstum, J Brouwer te Roermond; te St.- Pancras, D. Visth te Kolhorn; te IJsselmonde, C. v. d. Linde te Fijnaart. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Delft, W. J. v. Otterlo te Zuidhorn. Aangenomen naar Winscho ten, M. J. C. Bo-scha te Zuid- broek. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Baarn, M. HeL trop te Hilversum. Evang. Luth. Gem. Aangenomen naar Edam, Mej M. E. Monsees te Zierikzee. Bevestiging en intrede. Na bijna drie maanden vacant te zijn ge weest .krijgt de Ned. Herv. Gem. van Kats Zondag a.s. weer een eigen predikant. Des morgens om 10 uur zal cand'. D. Morreau bevestigd worden door Ds A. A. van Ruler van Hilversum. Des nam. te 2 uur hoopt de nieuwe predikant zijn intrede te doen. Generale Synode der Geref. Kerken. De buitengewone Generale Sy node der Geref. Kerken is te Utrecht weder in vergadering bij eengekomen. Naar aanleiding van een inge komen schrijven van den heer A. W. den Boer, houdend verzoek om een uitvoerige documentatie van 'het aandeel, dat de Gei-ef. kerken en haar predikanten in het verzet gehad hebben gedurende de oorlogsjaren, waarover Ds W. M. le Cointre rapporteerde, besloot de Synode aan het verzoek te vol doen en een werk in het licht te doen geven, dat ook in het Bn- gelsch en Duitsch zal worden be werkt. In de middagvergadering kwam aan de orde het rapport van com missie III, handelend over de een heid. De voorzitter deelde mede, dat de commissie er prijs op stel de, dat het rapport in publieke zitting wordt behandeld. Als rap porteur trad op Dr P. Prins. Het rapport waarvan de voorlezing een uur vorderde geeft eerst een overzicht van de verschillende in gekomen voorstellen. Er kwamen 8 stukken in van de particuliere Synoden, 7 van Classes, 18 van kerken, benevens van tal van per sonen, terwijl tientallen sympa thiebetuigingen binnenkwamen. Ook kwamen enkele brieven in van Geref. Kerken naar artikel 31 K.O. Ze handelen over de aan te wenden pogingen tot heling van de ontstane scheur, herstel der eenheid, o.a. door raadpleging van de buitenlandsche kerken, be noeming tot deputaten voor sa- menspreking met de Geref. ker ken onderhoudende artikel 31 K. O. en de Chr. Geref. kerk. Dr Prins ging den inhoud der voorstellen afzonderlijk na, om dan te komen tot het adstrueeren van het oordeel der commissie. Inzonderheid behoeft h.i, een nieuwe formuleering van de in De Oprichtingsvergadering van den Chr. Plattelands- meisjesbond, te houden op Zaterdag 16 Februari, vangt aan om half twee. Zeven dooden bij mijn- ontploffing. Nabij het voormalige fort aan den Ötabroekschen Steenweg even over de grens bij het grensplaats- je Putte, deed zich Maandag een lievige ontploffing voor. Een groep Belgische militairen on Duitscho krijgsgevangenen waron er aan het mijnen opruimen, ten- gevolgo van de explosie vonden zes Duitschers en een Belg den dood, verschillende omstanders worden gewend. K.L.M.-toestel te Madrid. Het eerste K.L.M.-vliegtuig op de lyn AmsterdamMadrid werd by zijn aankomst in de Spaan- sche noofdstad hartelijk verwel komd. De Nederlandsche gozant alsmede Spaansche en geallieerde autoriteiten waren ter begroeting aanwezig.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1