ïsidings- en landbouwproblemen. De Indische problemen. DE BÏLX ZEGT; Veelzeggend zwijgen, Ondervoeding en overproductie. VET de zwakke plek in onze voedsel voorziening. - Toekomstmogelijkheden. Sjahrir weigert commentaar. De Nederlandsche voorstellen naar Soekarno. Overtrekkende wolken velden. Afnemende wind, aanvan kelijk nog uit noordelijke rich ting. Later veranderlijk. Plaat selijk langzaam overtrekkende wolkenvelden. Lr zijn bij de opneming van de Purtdi van den Arbeid tal van redevoeringen gehouden. De ecne -preker na de andere kwam gewaden van zijn vreugde, dat de nieuwe partij tot stand is gekomen en van de groote ver wachtingen voor de toekomst. Met trots wees de heer Ban ning op 'het feit, dat reeds zeven ministers wij hebben immers een nationaal Kabinet 1 tot de nieuwe partij zijn toege treden. Prof. Schermerhorn keerde zich scherp tegen de reactie die van staatssocialisme en van socialisa tie van den bodem niet wil weten en plaatste voorts de bescheiden opmerking, dat de Partij van den Arbeid het monopolie heeft voor de vernieuwing voor ons volksle ven in zijn geheel. Onder de sprekers waren er ook, die tot voor kort tot een der Christelijke partijen behoorden. En nu was dit het merkwaar dige, dat terwijl anderen en met name de sociaal-democraten hunne beginselen niet verloochenden, van die zijde met geen woord her innerd werd aan wat in hun vroe gere organisatie van beslissende beteebenis werd geacht. Over den mensch is veel ge sproken op dit congres. Over de rechten van den mensch, over wat d« mensch kan doen, wat van den mensch verwacht mag worden. Maar de naam van Gód, den Schepper van hemel en aarde, die alle dingen regeert en van Wiens zegen alles afhankelijk is, werd niet genoemd. Geen der sprekers die heenwees naar den geopen- baarden wil van God ook voor het sociale en staatkundige leven, die het recht Gods op den voorgrond stelde. Dit zwijgen is veelzieggend. Men heeft het daar in dit ge zelschap, blijkbaar niet gewenscht geacht van deze dingen te spreken om geen dissonant te brengen in bet eenstemmige koor en om an deren niet te prikkelen. Maar hoe dit ook zij, er werd gezwegen. Een welsprekend zwij gen. (Volgens een nader door ons ontvangen verslag heeft althans Prof. Lieftinck er op gewezen, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat het ten slotte niet den mensch, maar God is, die be- suurt). ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 264 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3,80 p, kw, Hoofdkantoor! Goes, Tol, 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Terneuzen, Het is raadzaam de verwach tingen niet te hoog te stellen. De minister van Financiën heeft aan de Kamer overgelegd een nota omtrent de resultaten van de internationale confe rentie van Parijs inzake de Puitsche herstelleveranties. De totale omvang der door Duitschland te presteeren her stelleveranties is nog niet vast gesteld. De verdeeling van deze nog onbekende hoeveelheid zal geschieden naar de in de over eenkomst neergelegde percen tages. Voor elk land zijn twee percentages v.stgesteld en wel voor industrieele en andere 4ca- pitaalui trusting, koopvaardij schepen en binnenschepen (ca tegorie b) en voor alle overige herstelleveranties (categorie a). Nederland volgt op de vijfde plaats met 3.9U en 5.60 pet. Deze regeling laat onaangetast alle politieke, territoriale of an dere eischen, welke eventueel met betrekking tot de vredes regeling met Duitschland zullen worden gesteld. Ten aanzien van de verdee ling van industrieele en andere kapitaaluitrusting, alsmede voor schepen zijn eenige bijzondere bepalingen geschapen. Zoo zul len de hiervoor beschikbare Duitsche schepen worden ver deeld volgens de scheepsver- liezen (op basis der bruto-ton- nage), welke de onderteekenen- de mogendheden als gevolg van oorlogshandelingen in Europa hebben geleden. Verder wordt melding ge maakt van afzonderlijke aanbe velingen, welke niet voor opne ming in de overeenkomst be stemd waren. Deze hebben o.a. betrekking op de door Duitsch land geroofde goederen. Deze zouden zonder meer moeten worden gerestitueerd, indien zij zijn te identificeeren. Voorts is aanbevolen de in Duitschland aanwezige voorraden en Duitschland's loopende produc tie en verdere diensten in de herstelleveranties té betrekken. De practljk zal moeten lee- ren, welke waarde het aan Nederland toegekende deel der Duitsche herstelleveran ties in werkelijkheid zal blij ken te hebben. Elke grond ontbreekt thans nog voor een raming van hetgeen Nederland uit dezen hoofde ten deel zal vallen. Het blijft derhalve raadzaam de verwachtingen niet te hoog te «tellen. Woensdag 13 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. ©p- ®r) QWêtgsrjö van Zon en IVTaan- Donderdags Zen op 7.59 u., onder 17.51 u. Maan op 15.38 u„ onder 7.29 u. V.M. 16 Febr. Hoog water te Vüesingen Donderdag 14 Februari 0.24 U. 1,80m,; 18.59 m i.fiflm. Op een te 's Gravenhage ge houden persconferentie heeft ir S. E. Louwes, Dir.-Gen, van da voedselvoorziening, een uit eenzetting gegeven over het on derwerp: Voeding, en land bouwproblemen in internatio naal verband. Speciaal werd door den heer Louwes de oprichting van dc „Food and Agriculture Organi sation of the United Nations de F.A.O., besproken, waaraan hij als speciale adviseur van den directeur-generaal is ver bonden. Het doel van de F.A.O. is ge legen in het streven naar vrij waring van het menschdom van voedselgebrek. Deze strijd is niet aan te bin den, zonder dat de landbouw daarin ten nauwste wordt be trokken. Voor den oorlog deed zich n.l. het merkwaardige ver schijnsel voor, dat, terwijl van de wereldbevolking in een permanenten staat van onder voeding verkeerde, de land bouw te kampen had met een groote overproductie, hetgeen niet alleen aanleiding gaf tot werkloosheid, maar tevens tot beperking van de productie, ja zelfs tot vernietiging van voed sel. De strijd voor een beteren le vensstandaard is dus altijd in de eerste plaats tegelijkertijd een strijd voor betere econo mische en sociale omstandighe den op het platteland. Vele organisaties hebben voor den oorlog getracht op interna tionaal terrein de positie van den Landbouw te verbeteren. De belangrijkste factor daarbij werd evenwel uit het oog ver loren: de landbouw kan slechts bloeien, wanneer er een onop houdelijk stijgende vraag naar zijn producten is. Betere voe ding van de menschheid kan al leen komen door hoogere pro ductie van den landbouw; be tere sociale en economische po^ sitie van de landbouwers en van de landarbeiders zal alleen mogelijk kunnen zijn door toe neming van de consumptie. De F.A.O. is thans bezig mtt het maken van een wereldba lans voor de verschillende pro ducten, zoowel wat betreft pro ductie als ook de vermoedelijke consumptie, om daaruit te kun nen concludeeren, hoe het ver moedelijke verloop van de marktontwikkeling zal zijn. Wanneer het de F.A.O. niet gelukt haar taak te ver vullen, dan vallen wij terug in een toestand, erger dan voor den oorlog, aldus de heer Louwes. In dit verband haalde hij de woorden van Sir John Orr aan, die het kernachtige gezegde uit sprak: de F.A.O. is het eenig mogelijke antwoord op den atoombom. Op het oogenblik heerscht er in de wereld een ontstellend ge brek aan voedsel. Het meest nijpend is het tekort aan tarwe en vetten. Het tarwegebrek kan alleen en uitsluitend door goede oog sten worden opgeheven. Door den misoogst in Argentinië in het vorige jaar kon geen export van tarwe en mais plaats heb ben. Het laatste is dringend noodig voor veevoeder. Wat de Nederlandsche tarwepositie aangaat, kan worden gezegd, dat ons land er niet slecht voorstaat. Door een vooruitziende re- geeringspolitiek zijn onmiddel lijk na de bevrijding groote hoeveelheden tarwe naar ons land vervoerd, voldoende om geruimen tijd in de nationale behoefte te voorzien. Andere landen, zooals Frank, rijk, staan er veel slechter voor. De oorzaak van het groote tekort aan vetten is gelegen in de omstandigheid, dat de groote productielanden nog niet nor- maai werken. De copra-uitvoer uit Ned.-Indië (copra bevat 30 pet. vet) stagneert nog, ter wijl ook de export van vet- houdende Sojaboonen uit Mandsjoerije nog niet is her vat. Ook In ons land vormt vet de zwakke plek in de voed selvoorziening. Het merkwaardige is, dat wij in 1946 meer boter zullen pro- duceeren dan wij voor den oor log in eigen land consumeer den. De boterprijs wordt be paald door den melkprijs. Op het oogenblik zijn wij niet; in staat om met den tegenwoordi- gen hoogen kostprijs, in Enge land te concurreeren. Maar De nemarken kan het ook niet. Dc prijzen in Engeland zijn voor ons aan den verliesgevenden kant. Een hoopvol geluid liet dc heer Louwes ten aanzien van de melkproductie hooren. Deze is op het oogenblik stijgende. Gedurende de laatste weken lag de melkopbrerfgst 30 pet. boven het percentage in de overeen komstige periode van 1944. Het vleeschtekort in ons land zal ook dit jaar nog zorg baren. Het herstel van onzen vee stapel hangt immers in hooge mate af van den import van veevoeder. Dit geldt voornamelijk voor de varkensteelt. Voor den oor log bedroeg het aantal geslachte varkens ongeveer 2 millioen stuks per jaar. Gemiddeld wer den er 1,5 tot 1,6 millioen var kens in Nederland gehouden. Volgens de laaste gegevens zijn er thans weer ongeveer 900.000 varkens. Op het gebied van de voeding ontbreekt in ons land nog ont zaglijk veel. Over het algemeen weet men, en dit geldt vooral voor het platteland, nog meer af van veevoedering dan van menschenvoeding. Niet alleen de samenstelling van het voed sel, maar ook de bereiding daarvan kan nog in velerlei op zichten worden verbeterd. Door ondeskundige bereiding gaan in het algemeen nog te veel kostbare bestanddeelen van het voedsel verloren. Sprekende over de toe komstmogelijkheden van Ne derland ten aanzien van den uitvoer van land-, tuinbouw- en zuivelproducten, gaf de heer Louwes als zijn meening te kennen, dat hij niet pes simistisch gestemd is. Wan neer wij er in slagen met een eerste klas product op de markten te komen, dan zal ongetwijfeld een behoor lijke afzetmogelijkheid aan wezig zijn, ondanks het weg vallen van Duitschland als afnemer. Maar ook ten aan zien van Duitschland ziet de heer Louwes den toestand niet al te somber in. Duitsch land zal nooit in staat zijn, en dit geldt vooral voor de voorziening van het Ruhr- gebied, om in zijn eigen be hoeften te voorzien. Waarom is de kolen- productie zoo laag? Vragen van den heer Bierema. Ia verband met het feit, dat verschillende fabrieken wegens gebrek aan steenkolen weer stopgezet moesten worden heeft de heer Bierema, lid van de Tweede Kamer, aan den Minister van Verkeer en Ener gie gevraagd: Hoe het te verklaren is, dat in tegenstelling tot bijv. België de Nederlandsche mijnen meer dan een jaar na de bevrijding nog slechts de helft producee- ren van hetgeen voor den oor log werd voortgebracht? Verder of de minister niet van oordeel is, dat, nu de aan de mijnwerkers toegekende be voorrechting voor het verkrij gen van distributie-artikelen en een aanzienlijke verhooging der loonen blijkbaar geen effect sorteeren, over de ongetwijfeld bestaande bezwaren dient te worden heengestapt en thans ook buitenlandsche arbeidskrachten te werk to stellen, opdat het gebrek aan brandstoffen geen belemmering blijve vor men voor het economisch her stel van ons land? Wij merken hierbij op, dat dezer dagen werd gemeld, dat de Eenh. vakbeweging de mijn werkers opwekt te zorgen, dat de productie beperkt blijft. Van eenigen maat regel van de Regee ring tegen deze sa botage is nog niets gebleken. H. M. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. Donderdagmorgen zal H. M. de Koningin in de Amster- damsehe haven H. M. Torpe dojager „Evertsen" en het fregat „Joh. Maurits" inspec- teeren. De „Joh. Maurits" vertrekt a.s. Vrijdag 15 Februari naar West-Indië en de „Evertsen" a.s. Zondag naar Oost-Indië, Nootipannen zonder ooren Naar aanleiding van gestelde vragen heeft Minister Vos ge antwoord, dat inderdaad voor de bewoners van getroffen ge bieden pannen zonder ooren zijn vervaardigd, Ten behoeve van de fabricage van deze pannen zijn voor de Kamper-emaillefabriek v.h. H. Berk en Zoon 365 ton alumi nium platen ontvangen. Toege geven wordt, dat bij de verwer king van platen meer afval ont staat dan bij rondellen het ge val is, doch uit deviezenoog- punt wordt dit niet bezwaarlijk geacht. Dat de Kamper fabriek bij de toewijzing bevoordeeld is bo ven een andere onderneming, had ten doel de productie te be spoedigen. Wat betreft den prijs van de noodpan zonder ooren en do door den fabrikant gemaakte winst, hiernaar zal ter plaatse een onderzoek worden inge steld. De minister merkt nog op, dat de gedupeerden de pannen gaarne kochten. Dat zal wel waar zijn. Een dure en slechte pan zonder ooren is altijd nog beter dan geen pan, voor iemand die ge heel panloos is. IN- EN UITVOER. De exporten nemen snel toe. In de laatste vijf maanden van 1945 gaf de N «ierla.wisohe bui- teulandseh* handel het volgende beeld te zien: Gewicht in 1000 kg. Invoer Uitvoer Augustus ,,.,,.486.367 1.169 September 779.756 47.015 October 979.430 96.175 November 674,989 106.058 December 791.979 169.856 De voornaamste uitvoergoede- ren in de maand December waren pootaardappelen bloembollen, ra dio-artikelen, gloeilampen, vruch- tenpulp, cokes en ruw ijzer, Bij den invoer in genoemde maand stonden granen, veevoeder, kunstmest, bouwmaterialen en ka toen op de eerste plaatsen, Voor het eerst verschijnt ook Nederlanidsch-Indië weer met een rijke post op onze handelsbalans: in December werd uit dit gebieds-1 deel 236.000 kg tabak ontvangen. Provincicnicuws. GelGldë GCOfiOffiie, Volksverhuizing op groote schaal. Da eerste groep van 5000 Duitschcrs heeft Poolech-Sile- zië verlaten op weg naar de Britache zone in Duitschland. Ongeveer lYa millioen Duit- schers worden uit Polen geëva cueerd. Binnenkort zullen 8000 Duitschers per dag Polen ver laten, daar de Poolsche autori teiten ruimte wilien maken voor duizenden Polen, die van de Sowjet-Russische zijde van de Curzon-linie komen. Ook onge veer 15.000 Poolsche Joden wor den uit de Sowj et-Unie ver wacht. De terugkeer van deze Joden vormt een nijpend pro bleem voor de Poolsche regee ring, daar ondanks ernstige po gingen van de autoriteiten het anti-semitisme in Polen steeds sterker wordt. Wie zijn de zeven? Prof. Banning vertelde op het congres van de Partij van den Arbeid: wij hebben leeds zeven ministers. Dat zijn naa:- het „Vrije Volk" melut: ,,.Prof. Schermerhorn, W. Drees,, Prof. v. d. Leeuw, Prof. Lieftinck, Prof. Logcmann, Ir. Mansholt en Ir. Vos. GIFT VAN REPATRIËERENDEN. De repatrieerenden aan boord van de „Johan van Oldenbar- nevelt" hebben spontaan meer dan f 1000 bijeengebracht en aan dit bedrag de volgende be stemming gegevenf 400 voor het „Prinses Margrietfonds" f 300 voor het Nederl. Roode Kruis en het restant voor de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. CHRISTOFOORGROEP EN PARTIJ VAN DEN ARBEID Van de zijde van Christofoor wordt medegedeeld, dat slechts een gedeelte van de Christofoorgroep met de Partij van den Arbeid meegaat. Een ander gedeelte maakt deel uit van de Katholieke Volkspartij. Togen den atoom-oorlog. Op 16 Maart a.s. zal te Lon den een groote openbare be longing tegen den atoom-oor- leg; worde» gehouden. Dr Soetan Sjahrir heeft tot nu toe geweigerd com mentaar te leveren op de Nederlandsche voorstellen met betrekking tot Java, maar hij heeft medegedeeld, dat het Indonesische ant woord daarop binnen veer tien dagen gereed zal zijn. De „New York Times" meldt uit Batavia, dat de Nederlandsche voorstellen door middel van een specialen koerier aan Soekarno te Djokjakarta zijn overhandigd. Vermoedelijk raadpleegt Soekarno nu Sjarifoedin en anderen. Omtrent den toestand op Java wordt het volgende gemeld: Te Bandoeng is de water toevoer afgesneden. Nederlanders, die bezig waren met het evacu- j eeren van de Chineezen uit de kampongs in de buurt van Baros, zijn door Indonesiërs beschoten. Te Buitenzorg zijn in den nacht van Zondag op Maandag in een zóne de telefoondraden door gesneden dooh zij werden spoe dig hersteld. Te Batavia werd in het ge bied ten Oosten van de haven een wegversperring opgeruimd. NIEUWE REGELING DIS TRIBUTIE SERVIESGOED. Met ingang van 18 Febr. zul len de plaatselijke distributie diensten een begin maken met het verstrekken van speciale bonnen van nieuw model aan hen, die op of na 18 Febr. hu wen en aan de gerepatrieerden uit Indië, die zich zelfstandig gaan vestigen. Aan een gezin van 2 personen zullen bonnen ter waarde van 35 punten wor. den verstrekt, voor iederen per soon meer ontvangt men 5 pun ten extra. Op 15 Maart zal een bon ter waarde van 1 punt van de le vensmiddelenkaart van perso nen tot 21 jaar worden geldig verklaard voor den aankoop van serviesgoed. Voorts is bepaald, dat met in gang van 18 Febr. a.s. o.a. dek schalen, soepterrines, visch- en vleeschschotels, broodschalen en sauskommen vrij mogen worden verkocht. Dit betee- kent niet, dat deze artikelen dan volop te verkrijgen zullen zijn. Een illegale sabotage-groep van Duitsche jongens van 15 tot 24 jaar is in Beieren door de Amerikaansche politie ge grepen. Deze groep, die zich de i „Christelijke padvinders" noem de, was geoefend in een sabo tage-school van de weermacht. Op een onbewaakten over weg te Colmar in den Elzas is een trein uit Straatsburg op een autobus met werklieden in gereden. Tien inzittenden wer den gedood, 12 gewond, als mede vele treinreizigers. De eenige spoorwegbrug, die Polen met Tsjecho-Slowakije verbindt, is door den stroom meegesleurd, zoodat alle ver bindingen tusschen deze twee landen nu zijn verbroken. Watersnood In West-Duitschland. De bewoners van het Ruhrge- bied1 zijn gewaarschuwd om zich voor te bereiden op een cata strophe gelijk aan die van 1883. In Herne en Horst zijn een groot aantal huizen tengevolge van een dijkdoorbraak ingestort. 3.000 menschen zijn dakloos. De regen houdt aan en de overstroomingen veroorzaken een bijna volledige stopzetting van de verbindingen. De autoriteiten in de Britsdhe zóne zijn van meening, dat de komende oogst zeer te lijden zal hebben van de overstroomingen en de productie van kolen in het Ruhrgebied ernstig gestoord zal worden. De vrede is goedkoop 1 Het „entreegeld" en de jaar- lijksehe bijdrage voor de TJ.N.O. zijn van dien aard, dat men dit lichaam moeilijk een „rijke heerenclub" kan noe men. De Amerikaansche se nator Vandenbergh maakte bekend, dat ue voorgestelde begrooting van de TJ.N.O. voor het eerste jaar „opmerkelijk matig" is en gelijk staat met een uur Amerikaansche oor- logsonkosten. Men kan dus zeg gen, aldus Vandenbergh, dat de vrede werkelijk goedkoop is. TWEEDE KAMERLEDEN BEDANKEN. De beide R.-Kath. Kamerle den M. L. F. Bajetto en Th. F. M. Schaepman hebben me degedeeld, dat zij een eventueele nieuwe candidatuur niet zullen kunnen aanvaarden. NIEUWDORP. Door den storm is in de afge- loopen week groote schade toe gebracht aan de in aanbouw zijnde r.ooisehopl, Nieuwe leden Goossche Tribunaal. Tot nieuwe leden voor het tribunaal te Goes zijn benoemd de heeren A. de Roo, A. Buijs en A. Kok, allen te Goes, Wat is de V.E.R.O.N.? Uit de 3 voor den oorlog be staande vereenigingen voor ra dio-amateurs, de N.V.I.R., de N.V.V.R. en de V.V.K.A. is na de bevrijding één organisatie ontstaan, n.l. do V.E.R.O.N. (Vereen, voor Experimenteel Radio-Onderzoek in Nederland), Men wil nu ook in Zeeland ko men tot de oprichting van een afdeeling. In een advertentie in dit nr, worden daartoe alle ra dio-amateurs opgeroepen. MIDÜELUUHU. De openbare verg. van de A.K. Kiesvcreen. waarin Mr de Wilde als spreker zou optreden is uitgesteld tot 25 Februari a.s. Deze vergadering zal nader worden geannonceerd. Zooals bekend, zal de com mandant van het Leger des Heils in ons land, Charles Dur- man, een bezoek aan Zeeland brengen, vergezeld van maj. Ph. v. Dalen en brig, M. Huijg. Op Zondag 24 Febr. hoopt hij in onze stad twee belangrijke samenkomsten te leiden. VLISSINGEN. Een dappere kapitein gehuldigd. Maandag werd de heer A. Romijn, die dezer dagen te Rot terdam met 340 evacé's uit In dië terugkeerde, door B. en W, alhier ontvangen. Aan dhr Ro mijn is n.l. door den Min. v. Scheepvaart een zilveren beker overhandigd, welke door dhr A. Groenenberg uit Cardiff be schikbaar was gesteld voor den Ned. zeeman, die in den afge- loopen oorlog den mee3ten moed aSn den dag had gelegd. Burg. v. Oorschot zei, er trotsch op te zijn, dat een oud- Vlissinger deze eer te beurt is gevallen Deze oorlog, aldus dhr v. Oorschot, waarin velen zich gegeven hebben voor het va derland, moest op zee worden uitgevochten. Wij zijn er trotsch op, dat Uw daden bo ven het gemiddelde uitgingen, waar het doel was de bevrij ding van ons volk. Hier kan een parallel getrokken tusschen U en „onzen Michiel", beide hebben de eer en den naam van het vaderland en van Vlissin- gen hoog gehouden. Kapitein Romijn verzekerde, dat dit een van de mooiste mo menten uit zijn leven was, nu hij door het gemeentebestuur van de stad, die hem nog zoo na aan het hart ligt, werd ont vangen. Vol belangstelling nam hij kennis van de, uitbreidings plannen en den voorgenomen bouw van het nieuwe stadhuis. De vernielingen hebben hem diep getroffen. Hij vertelde verder iets van zijn ervaringen. Hoe hij met de „Almkerk" in den Atlantischen Oceaan werd getorpedeerd en 7 dagen in een open boot op zee vertoefde. Met 6e „Aagtekerk" heeft hij meer geluk gehad. Terwijl hij een getorpedeerd schip uit zijn convooi te hulp snelde, ramde hij den duikboot. Deze rolde on der zijn schip door, kwam aan de andere zijde weer boven en werd met enkele schoten uit een 10 c.M.-afweerkanon tot zinken gebracht. In een Malta- convooi werd zijn schip gebom bardeerd, waarbij hij zelf, hoe wel zwaar gewond, al het mo gelijke voor 't behoud van op varenden en lading heeft ge daan. Hij is hiervoor door H.M. de Koningin gedecoreerd met het Kruis van Verdienste. Van heldenmoed wilde de ka pitein niets hooren. Het was alles zuiver plichtsbetrachting, zei hij. Op verzoek van den burgem. zal kapitein Romijn den dank van Vlissingen ook aan zijn mannen overbrengen. Hedenavond om 8 uur zal „Ons Genoegen" op den -boulevard een serenade brengen aan de ver tegenwoordigers van het Ameri kaansche Roode Kruis. Vertrek vanaf het Bellamypark. GOES. Thans staat wel vast, dat de illegale werker J-. Klaaijsen vo rig jaar in Duitschland is over leden. Dhr Klaaijsen was des tijds bij de prijsbeheersching, Hij hielp vele mannen om uit Duitschland te blijven, menigen vluchteling om over de grens te komen en voor meerdere on derduikers zorgde hij voor dis tributiebescheiden. Doch de S.D. kwam hier achter en in Oct. 1943 werd hij opgepakt. Na in Nov. weer vrijgelaten te zijn, werd hij in Febr. 1944' op nieuw gearresteerd. Hij ver toefde achtereenvolgens in Vught, Amersfoort, Ncuengam- me en Oranlënburg. Op weg naar Bergen-SeUcn werd bij bevrijd, doch te laat. Op 7 Mei De eerste proefjes van de ge leide economie waarmee de Re geering en de Partij van den Arbeid ons volk willen zegenen, zijn niet van dien aard, dat naar meer verlangd wordt. Men herinnert zich wat ge beurd is, met den aankoop van auto's in Amerika. Gisteren heeft men kunnen lezen wat deze „leiding" voor de peen-verbouwers beteekende. Vandaag is er het verhaal van de pannen zonder ooren waarmee vele gedupeerden on danks de hooge prijzen nogeens gedupeerd werden, Leiding js in de gegeven om standigheden onmisbaar. Maar hoe eerder wij van deze leiding verlost worden, hoe beter. De halte te Souburg. Lenigen tjjd goleden werd medegedeeld, dat de troinhalte te O.- en W.-Souburg zou wordon opgeheven. Daarop is een adres aan don Minister verzonden, met het verzoek deze plannen niet ten uitvoer te brengen. Thans vernemen wij, dat, hoewel het officiëele antwoord nog niet binnen is, de Ned. Spoorwegen hebben medegedeeld, dat de treinhalte te Souburg niet zal verdwijnen. Pogingen tot verbstsring van deze halte worden nu in het werk gestold. 1945 moet hij in een Duitsch ziekenhuis bezweken zijn. Vanaf a.s. Vrijdag draait ook hier in 't Grand Theater de film „Vrij en onverveerd", op last van de Ned. regeering ge durende den oorlog in Engeland vervaardigd en waarvan de op brengst bestemd is voor Ned. Volksherstel. KAPELLE. Vrijdag vergaderde alhier de Ned. Bond v. Arb. in Land-, Tuinb. en Zuivelbedrijf, ó.l.v. dhr Chr. v. Zweden. Bij de be stuursverkiezing traen af dhru C. J. v. Zweden en A. v. Stel. Hiervoor werden gekozen dhrn G. Hoogesteger Cz. en G. Kos ten. Zaterdag gaf de Meisjes- vereen. „Tabitha" een uitvoe ring. Na opening door mej. S. Groenleer werd eerst het ta bleau met spreekkoren en zang „Ruth de Moabitisohe" opge voerd. Aandachtig werd hierbij geluisterd. Na de pauze volgde een tooneelstuk onder den tite, „Hallo Bandoeng". Het werd op voorbeeldige wijze gespeeld. Mevr. Drost hield daarop de dagsluiting. Zondagavond1 werd in de Herv. Kenk een herdenkings dienst gehouden i.v.m. het 55-i. bestaan der C.J.M.V. Voorgan ger was Ds J. E. Drost, die sprak over Rom. 116. Door dhrn Smit en Wisse werd or gelspel en pi-tonmuziek ten beste gegeven. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen, afd. Zeeland hoopt a.s. Hemel vaartsdag haar concours alhier te houden, 'sH. ARENDSKERKE. Een 10-tal inwoners ontvin gen hun radio-toestel terug. YERSEKE. Oesterverzending in Januari Nederland 466.236 st.België 782.300 st.; Engeland 50.000 st.; diversen 18.000 st. In totaal zijn er 1.316.636 oesters verzonden. WAARDE. Maandag hield de Oranje- vereen. haar jaarvergadering o.l.v. den voorz., dhr M. v. Houte. Uit 't verslag van den penmngm, bleek, dat de ink. bedroegen f 1266.85, de uitg. f 1183,65. De aftredende be stuursleden J. J. v. Maldegem en P. Markusse werden herko- zen. Het reglement werd na en kele wijzigingen goedgekeurd. Over het sportterrein konden 1 Laatste berichten. De Indische kwestie. Het Verbond Indonesische bur- gers heeft een resolutie aange nomen, waarin het vraagt de er kenning van de „republiek Indo nesia" en op onverwijlde erken ning van de regeering Sjahrir. Sinaasappelen voor Jeuadige personen. Het O.D.K. deelt mede, dat personen geboren in 1925 of later wederom in aanmerking komen voor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B73, 073, D73 of E73 der bonkaart K602 uiter lijk op Zaterdag 16 Febr. a.s. bij een detaillist iu groente en/of fruit inleveren. Inlevering bij an dere detaillisten is niet toege staan. De „Johan van Oldenbarne- veldt" wordt heden te IJmul- den verwacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1