De eerste ontmoeting te Batavia. Minister Logeman Regeerings- verklaring. h nieuwe Spelling. OePartijïandecAriieid i J DE BIET ZEGT: Minder wind. De fiBSfisnnflsverklaring, Een Engelsche persstem. C. D. U. en Partij van den Arbeid. De officieele besprekingen begonnen. over da Nederland mag zijn verantwoor delijkheid niet prijsgeven. feece-dde UtoUUcn r Westkapelle loopt geen gevaar. n De stichting een feit geworden. Meest matige wind tusschen West an Noord. Zwaar bo- wolkt met lichten regen. Tem peratuur in het Noorden van het land tusschen 6 en S graden. De door Dr van Mooie te Batavia evergelegde Rsjse- ring «verklaring, nigra? der. m- dru.„ als hasi: voor verdere on. derjanJelingex» te kunnen die nen. Twee dingen worden op den voorgrond gesteld. loyale uitvoering van de door H. M, de Koningin in uit. zicht gestelde staatkundige her- vormingen, en daarnaast, de noodzakelijkheid in 't belang óók van de Indische bevolking van vrijwillige bestendiging van den band tusschen de ver schillende deelen van het Rijk. Om daartoe te komen zal overleg noodig zijn, niet met enkele personen, die zichzelf als „regeering van de republiek" bombardeerden, maar mot veelzijdig gekozen, gezagheb bende vertegenwoordigers van Indië. Het ligt in de bedoeling op deze wijze te komen tot het ontwerpen van eeui tijdelijke structuur voor het Koninkrijk en voor Indië op een deelge- nootschappelijkcu basis. Later zullen do deelgcnootcn dan zelfstandig kunnen beslis sen omtrent de voortzetting hunner betrekkingen op den grondslag van een alsdan vol- ledig en vrijwillig deelgenoot schap De groote vraag is nu of de „Indonesiërs" bereid zullen zijn op deze voorstellen in te gaan. Naar verluidt heeft Sjahrir van Soekarno volledige be voegdheid ontvangen om te on derhandelen. Maar Sjahrir heeft niet al leen te beslis, en. Daar zijn ook nog de extremisten, die zich aaneengesloten hebben in een „volkspartij" onder leiding van den internationalen Communis- tischen agitator Tan Malaika. En dan is er voorts de groove groep, die var.geen opstand wil weten en die zeker ook het recht heeft gehoord te worden. Veel reden tot optimisme is er vooralsnog niet. Intusschen is het voor de re- volutionnaire elementen moei lijk geworden nog langer tegen het „Nederlandsche imperialis me" te ageeren. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e jaargang No. 263 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prga 8.80 p. kw. HoofdkantoorGoes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Dinsdag 12 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op-» <5rs ontSergasaj vara Zon en Mean, Woensdag: Zon op 8.01 u., on der 17.49 u. Maan op 14.26 u.. onder 6,41 u. Y.M. 16 Febr. Hoog water te Vlissingen Woensdag 13 Februari, 11.57 u. 1.76 m. N.A.P. hervonningsplai» zal zijn vcr- wezer-tijkt,, een eenigszins an deren vorm krijgen. Centrale lichamen gevormd door verte genwoordigers van ieder deel, zullen voor het geheelc gebied in het loven worden geroepen en in een centraal Kabinet zal elk deel zijn eigen ministers hebben. De verwezenlijking hiervan ligt nog ver in de toe komst, maar het vooruitzicht, dat men eeni politieke en eco nomische eenheid zal bereiken is geenszins onmogelijk. Wij hebben hier tenminste een ernstige en weloverwogen poging, die nuttige resultaten behoort te hebben." De Engelsche „Daily Tele graph" spreekt de wensch uit, dat deze grootmoe dig. en dem oti» t i - s c h e voorstellen door de Indonesiërs zullen worden aan genomen. „Het levenspeil op Java is zeer gedaald en deze ontwik keling zal de catastrophe na deren, tenzij vervoer en hand?l worden hersteld. Dat is onmo gelijk zonder samenwerking tusschen Nederlanders en Indo nesiërs, welke in beider be lang is. Zonder die samenwerking wordt Nederland een onbedui dend Europeesch staatje en moet Indonesië voor onbepaal- ■Jen tijd een zeer primitieve staat blijven. Van een zoo groote vooruit gang met één stap bereikt, kent de geschiedenis geen voorbeeld. De Indonesische volkeren krijgen de gelegenheid tot on middellijk binnenlandsch zelf bestuur en na een overgangs periode zullen zij vrijelijk mo gen beslissen of zij verder deel willen blijven van het gebied, dat ook Nederland en West- Indië omvat. Het voorbeeld van een vrije staatkundige verbin tenis op zulk een uitgestrekt gebied is, naar we met trots kunnen zeggen, het Britsche gemeenebest, maar dat was het product van een lange ontwik keling. Het Nederlandsche gemeene best zal, wanneer het huidige Het secretariaat van de Christe lijk Democratische Unie (in liquidatie) deelt mede, dat de persberichten inzake het besluit om toe te treden tot de Partij van den arbeid den indruk wek ken alsof dit besluit met op twee na algemeen® stemmen is geno men, Er werd slechts een meer derheid van drie stemmen be reikt. Overeenkomstig de statuten kon de C.D.U, hierdoor niet wor den ontbonden, aangezien daar voor driekwart van de stemmen noodig was. De minderheid heeft daarna voorgesteld de C.D.U. over te dragen aan de meerder heid, Dit laatste voorstel, dar. dus de bekrachtiging der liquidatie in hield, werd inderdaad met op twee na algemeens stemmen aangeno men. De leden, welke zich sinds de bevrijding opnieuw als lid hadden aangemeld, zijn grootendcels overgegaan naar de juist opge richte Democratische Volkspartij. Extra gift Roode Kruis Woensdag 13 Febr. krij gen Middelburg en Vlis singen hezoek van den vertegenwoordiger van het Amer. Roode Kruis. In verband daarmede zal er in Vlissingen in het ge bouw van het Roode Kruis, Nieuwendijk, een oxtra uitkeermg zijn van Jam: en zeep. Per 2 inwoners wordt beschikbaar gesteld 1 blik jam en voor de kinderen beneden 14 Jaar een stuk te.loizeep. Uitreiking vindt plaats op 13 Fobr., van -12 en van 1—10, uur. Een na-uitreiking ia er niet. Meegebracht moe ten worden de stamkaarten en inlegvellen. NOODWONINGEN UiT ZWEDEN. In den loop van deze week zullen in ons land een aantal schepen uit Zweden arriveeren niet de eerste partijen van te zamen ongeveer 200 noodwonin gen, die de legeering aldaar heeft aangekocht. Deze eerste zending zal woi- I den gevolgd door nog ecnige I ladingen. Bij de bestelling in Zweden is rekening gehouden met de be hoefte aan woningeruimte in verband met de gezinsgrootte in ons land. Zoo zal er een groot aantal huizen zijn, die ruimte bieden aan gezinnen met zeven h acht kinderen. Zweden, het land1 van het hout, heeft voor een degelijke afwerking van de woningen ge zorgd. Dubbele wanden, dub bele vloeren en zolderingen, waartusschen isoleerend mate riaal, verhoogen, naar wordt verzekerd, de kwaliteit en het woongerief niet onaanzienlijk. De kosten van deze woningen, zooals zij uit Zweden worden ^angevoerd, bedragen f 2500 per stuk. Luitenant-gouverneur-generaal van NederL-Indië, dr H. van Mook, de bijzondere Britsche gezant, Sir Archibald Clark Kerr en de minister-president van de Indonesische „republi- fceinsche regeering", Soetan Sjahrir, zijn Zondag bijeenge komen voor ecti onofficieele lunch in een particulier huis op de Oranjeboulevard te Batavia. Na de lunch is omstreeks half 4 plaatselijkem -tijd ten huize van Sir Archibald Clark Kerr (ambassade genoemd), een officieele bespreking be gonnen, waarbij, de voorstellen, die dr van Mook uit Nederland heeft meegebracht, aan Sjahrir werden overhandigd. De volgende bijeenkomst zal naar men meent Dinsdag of Woensdag plaats htbbéo, Ten opzichte van de te vol-, gen procedure is men het eens geworden over de volgende punten 1. De officieele instanties voor voorlichting van elke par tij moeten de officieele verkla ringen van de andere partij in haar geheel publiceeren. 2. Er zullen door geen der partijen eenige moeilijkheden in den weg worden gelegd aar. de circulatie van zuiver en rechtstreeksch nieuws en com mentaar, 3. De drie partijen zullen hun best doen Iedere toespeling van provocatie en opruiende publici teit tegen te gaan. Voorts is overeenstemming bereikt voor een plan tot het coördineeren vgn de publiciteit. Minister Logeman heeft Zon dag over de belde zenders een toelichting gegeven op de Re- geeringsverldaring inzake de Indische kwestie. Hij verklaarde daarin, dat thans te Batavia een poging wordt ondernomen om een ein de te maken aan de vernieti ging van levens en eigendom men, welvaart, en cultuurgoed; een einde aan de negatie van al wat tusschen onze volken aan eerbied en genegenheid ge groeid was een poging, die door het geheele Nedcriandschc volk met spanning zal worden gevolgd. Zij wordt ook, ik ben daar zeker van, door do groote meerderheid van ons volk goed gekeurd, ondanks al hetgeen het in al zijn lagen en groe peeringen te verduren heeft over de wijze, waarop dit con flict is ontstaan en over het leed en het onrecht, dat de re volutie heeft gestapeld op het Jijden onzer landgenooten on der de Japansche overweldiging Ons volk is in zijn meerder heid, gelukkig, in staat geble ken om zich boven de directe gevoelsreaetie te verheffen en naar begrip te zoeken van de diepere oorzaken van het con flict. Om critisch terug te zien op het vferleden en om zich af te vragen hoe een eerlijke toe komst gebouwd kan worden. Ik ben er trotsch op, dat deze geesteshouding niet in de laat ste plaats te vinden is bij hen, die zelf slachtoffer van het tra gisch gebeuren zijn geworden. Evenals in de ontwikkeling van ons-eigen Nederland en nog 'in veel grooter mate, heeft de oorlog in de ontwikkeling van Indië een geestelijke breuk ge bracht. Het Nederlandsch bewind heeft vóór 1940 eerlijk gestreefd naar een geleidelijke ontplooiing van Indonesische volkskracht. Wij hebben het land goed be stuurd en goed toegerust. Maar wij hebben de spanningen on derschat, die in de mensche- lijke ziel veroorzaakt worden door de dooreenstrengeling in één enkele samenleving op on- gelijken voet van twee volken, dragers van tweeërlei cultuur, tweeërlei godsdienst, tweeërlei economie, tweeërlei levens- rhytme. Daarom heeft de plotselinge nabijheid der vrijheid de Indo nesiërs zelf overrompeld. Daar om heeft de breuk ons verrast ea ontgoocheld. Maar zo heeft ons ook gebracht tot bezinning. Die is noodig aan beide zijden. Want de breuk in de ont wikkeling heeft het feit niet weggevaagd, dat de In dische samenleving in zijn meest wezenlijke stoffelijke en geestelijke elementen Is opgebouwd uit dat samen leven van Indonesiër en Nederlander. Het Nederlandsche element laat zich niet verwijderen zon der noodlottige gevolgen voor welvaart en cultuur. Daarom mag Nederland zijn verantwoordelijkheid niet. prijs geven voor de toekomst van In donesië; daarom snijdt Indo nesië in eigen vlccsch als het den Nederlander zou pogen uit te werpen uit zijn maatschappij en zijn staat. Wat noodig is, is het vinden van den nieuwen vorm van sa menwerking, waarin de Indone siër ontlast zal zijn van den psychischen druk waaronder de oude verhoudingen hem stelden en dien hij als zijn onvrijheid voelde. De Nederlandsche regeering is bereid tot een uiterste poging om dien nieuwen vorm te vin den. In harmonie met do door haar als grondslag aanvaarde Ko ninklijke rede van 1942 denkt zij zich een mate van zelfregee. ring voor Indonesië, waarin Nederland Blechts steun ver leent en overigens een laatste verantwoordelijkheid - draagt voor de waarborging van inter nationale maatstaven van goed bestuur. Zij denkt zich een beharti ging der gezamenlijke belangen in een rijksstructuur, waarin Indonesiërs gelijkwaardig naast Nederlanders (en natuurlijk vertegenwoordigers van Suri name en Curasao) aan de be windstafel zullen plaats nemen en waarin zij de noodige inter nationale ervaring kunnen op doen. En vooral is zij bereid als duidelijk en binnen afzienbaren tijd bereikbaar doel te stellen voor Indonesië's staatkundige ontwikkeling datgene, wat in het Atlantisch handvest en in het Handvest der vereenigde volkeren als het rechtmatig doel van ieder volk is erkend het recht van zelfbeschikking. De regeering honoreert daarmede nietl alleen de handteekeningen, die na mens Nederland onder die documenten zijn gezet. ZIJ honoreert er ook mede de belofte, die uiteindelijk in de sedert 1901 aanvaarde politjek van zedelijke ver plichting jegens Indië lag verscholen. Zij erkent, dat de tijden gaan rjjpen en zij meent, dat alsdan geen betere waarborg te vinden is voor de blijvende eenheid van ons Rijk, dan de vrijheid van zijn samenstellende deelen. Dit alles, landgenooten, is uitgedrukt in de publicatie, die vandaag in Batavia namens de regeering wordt openbaar ge waakt. .Nadat de minister de reeds gepubliceerde regeeringsmede- deeling had voorgelezen, be sloot hij zijn rede als volgt: Landgenooten, Ik weet dat de mannen, die daarginds in Batavia zullen samenkomen, beschikken over verantwoor delijkheidsbesef, werkelijk heidszin en tegelijk Idealis me. Daarom durf Ik hopen, dat zij den vreedzamen uit weg zullen vinden, die onze volken leiden zal uit de tra gische impasse, waarin zij zich bevinden. Gruwelijke vondst in het Antjol-kanaal. Uit officieele bron wordt ver nomen, dat nog 29 lijken van mannelijke en vrouwelijke Europeanen in het Antjol-ka naal gevonden zijn. Van alle lijken waren de handen op den rug gebonden en zij waren nog nauwelijks in staat van ontbin ding. Een ooggetuige verklaar de, dat zij niet langer dan een week in het water gelegen kun nen hebben. IN KEULEN 15 MILL. KUB. METER PUIN. Met. het oog op het gevaar van epidemieën en een opvoe ring van hot tempo van den wederopbouw, hoéft Prof. Pirlet uit Keuion een nieuwe methode van puinruiming uit gewerkt. Om de volgens zijn bereke ning 15 milioen kub. meter puin in Keulen op te ruimen, moeten 6000 arbeiders 5 jaar lang onafgebroken werken. Prof. Pirlet stelt don bouw van een kabellaan van het centrum der stad naar het open veld voor, waarmede op de goedkoopste en snélste wjjze hot puin geruimd zou kunnen worden. Verloren in de oneindigheid van polders, lucht en water liggen de plaatsen op Zuid-Beveland in het vroolijk zonnelicht. Stilte hangt tusschen de hui zén; enkele kinderen spelen op het dorpsplein; een dikke poes spint behaaglijk in een zonnige venster bank. plotseling echter doorbreek een ragfijne klankenregen de stilte, die rustig neerdaalt over daken en tuinen, velden en akkers, i Maar, als do stormwind jaagt, wordt de klamkensymplionie aan flarden gereten en slechts muziek fragmenten bereiken het oor van den toehoorder. Was het wonder, dat de dich terlijke geest den lof bezong der zingende torons? Was het wonder, dat vreugde doorzinderde den eenvondige van hart, bij 't hooren der immer weer- keerende klokkeklanken En was het wonder, dat wij het allen met leode oogen aanzagen, toen onze torenklokken door den vreemden overweldiger werden geroofd? Hoe doodsch, hoe uitgestorven leek het dorp, nu het hart, het zingende hart, uit hot toren- lichaam was weggehaald I De legende wijst een zekeren bisschop Faulue van Nola (Ita lië), aan, als den uitvis ds? ''«J, Bij de Ntïderlandsch-BsJfflsche ondtrlxrxlcllng'cii inzake do schrijfwijza van de Ncderl, taal, zou volgens do Belgische „Nieuwe Standaard" het volgende accoord zijn bereikt. 1. In open lettergrepen worden de lange klinkers onkel geschre ven. Derhalve één o, één a, één h, De mogelijkheid werd op het laat ste oogenbllk overwogen om in open lettergrepen altijd de lange e dubbel te 9chrljven, B.v, beë- delen en bedeelen. 2. de onuitgesproken ch, zooals in mensch, vervalt, Dit woord zou dus voortaan mens gespeld wor den. Alleen voor den uitgang isch zou de oude schrijfwijze behouden blijven. 3. In Nederland is het gevoel voor de geslachten d.'r naamwoor den en meteen de nauwkeurige pronominale aanduiding verloren gegaan, In België daarentegen blijkt er nog meer eenheid te be staan en is De Vries en Te Win kel nog meer in eore. De commL'ie zou deren fejte- lijW t.'/tfcud htfebca vastgesteld en e.' Ag navolgende conriqsls uit getrokken hebbenIa 't Noorden kan men niet mwf „den weg te rug", derhalve is 't geslachtsgc- bruik en pronominale aanduiding er ad üb'tum, Het gebruik der- zelve ln het Zuiden zou als de goeds vorm in boek en geschrift toegelaten zijn, 4. Voorgaando regel heeft ten gevolge, dat voor do accusatief -n geen streng voorschrift van algemeencn aard meer gelden kan, In Nederland tmg tij vervallen, in België ntoet «ij niet verdwij nen. De tijd zal daar vermoedelijk eenheid brengen. 5, De spelling van do bastaard woorden zal in een speciale lijst worden vastgesteld. Naar de „Nieuwe Leidsche Courant" bij informatie te be- voegder plaatse verneemt, blijken de suggesties der Belgische bla den in hoofdzaak wel in de juiste richting te gaan. Slechts ten aanzien der geslach ten zal een eenigszina anderen vorm gekozen worden. Da geruchten, al» zou do dijk bij Westkapollo hot nauwelijks hebben kunnen houden gedurende den laatsten storm, blijken go- heel zonder grond to zfjn, Het is n.l. zoo, dat in do stoongloof- ing van don ouden dfjk in den nacht van Vrijdag op Zaterdag enkele gaten ontstaan zyn door het gewold van "t water. Er is dadelijk een groep vrijwilligers aan 'twerk gegaan om deze weer te dichten. Dit werk wordt nog voortgezet. De dyk zelf heeft echter geen gevaar geloopen, daar men er onmiddeliyk by was. De nooddyk heeft 't prachtig gehouden. De golven hebben den voet daar zelfs niet bereikt, doch rolden uit op het opgespoten strand er voor. Men kan dus gerust zyn. het klokkengieten. Een vaststaand bewijs heeft men hiervoor niet. Wel staat vast, dat in de buurt van deze stad de klokkengieter^ reeds in oude tiiden bloeide. Anderen beweren, dat de eer ste bekonde klokkengieters de Benedictqner monniken uit de 16e eeuw waren en dat het klokken gieten, zooals VTywel alle cultu- reele arbeid, het W8rk der kloos terlingen is gebleven tot de op komst dor steden. In de 12e eeuw maakte men in Duitschland al klokken en sinds de 15e eeuw waren de steden Augsbvrg en Neurenberg om hun klokkenfabricage bekend. In de 7e eeuw sehynen de klok ken nog iets zeldzaam te zyn en wanneer in 615 bisBchop Lupus de klokken van Sens in Frankryk laat luiden, nemen van sehrik de belegeraars der stad de vlucht. Aanvankeiyk gebruikte men in plaats van klokken, bazuinen of trompetten, ook wel hamers, om de gobovigen byeen te roepen. Karei de Groote ijverde zeer voor het invoeren van klokken. Deze klokken waren echter nog klein. Men bouwde ze dn dak ruiters of dakkapellen en de torens verrezen oerst, toen de Mokken zwaarder werden. Opschriften vin den we op deze Hokken niet. Deze dateeren uit later rijd. Do Kerk roept door do klok haar levende kinderen, Haagt by de dooden, jubelt op haar feest dagen, terwql soms het zwijgen der Hok haar rouw vertolkt. Daar om wordt deze Hok, evenals zoo vele andere zaken, aan het pro faan gebruik onttrokken dooT de wyding, zoodat ze in het vervolg uitsluitend bestemd is voor den dienBt van God. Deze klokkenwyding ook wel Hokkendoop genoemd, vanwege de liturgische afwjassehing, die daarby plaat» heeft geschied de reeds in de 8e eeuw. Het ge bruik van in- en opschriften, namen, teksten, enz. ontstond in de 9e eeuw. Geleideiyk aan ging men by den doop de Hokken namen van heiligen geven en men had daar by de bedoeling," dat de geloovi- gen by het luiden, zich zonden voorstellen, dat die heilige zelf hen opriep tot gebed. De HoHcen blqven door hun opschriften tot ons spreken, en vergrooten en ver helderen ons inzicht in het ver leden. Ze spreken ook over het geestelijk leven van den mensch in vreeger eeuwen. Ook daarom betreuren wq het, dat zoovele Hokken ons door den bezetter zqn ontroofd. MaaT reeds zyn enkele terug- wonden en in onze torens op gehangen. Een kostbaar bezit keert weer. StrakB zullen de Hokken weer zingen in de herrezen torens op biyde en droeve dagen. Zwaar en immens gebeier in rouw; dartele HokkeHanken als het feest is. En hot zal ons zyn als 't spreken van een oude vertrouwde stem, de stem van een grysaard, door vreugde en smart geheiligd. DE KAMPEN IN SOERAKARTA. Naar In Batavia verluidt, zijn er in Soerakarta ver scheidene interneeringakam- pen, waar ongeveer 1300 ge- interneerden In, volgens een correspondent, „ontstellend slechte omstandigheden" hui- 3SIV DE RAAD VAN OVERLEG TE VLISSINGEN. Er is reeds veel goed werk verrioht. Men schrijft ons van de zijde van den Raad van Overleg: Reeds na de bevrijding werd ook in onze stad de 'behoefte ge voeld tot nauwere samenwerking tusschen de drie groote Vakcen trales, zulks in overeenstemming met de reeds tijdens de bezetting door de hoofdbesturen boven de rivieren gehouden besprekingen. Zooals men weet, werd hierin aanbevolen naast de plaatselijke Vakunies ook over te gaan tot het oprichten van Raden van Overleg. Nadat in het begin van het vo rige jaar een voorloopige bespre king haidi plaats gehad tusschen de besturen van den Kath. Volks bond, den Vlissingschen Bestuur- dersbond en den Chr. Besturen bond, weid tot oprichting van een Raad van Overleg besloten, waar in werden afgc.aardigd van den Vliss, Bestuurdersbond de heeren J. Post en J. v. d. Woestijne, van den ICath. Volksbond de heeren E Andriessen en P. Wanst en van den Chr. Besturenbond de heeren J. Marijs en Joh, P. Ventevogel, met als plaatsvervangers resp. de heeren Chr. v. Poelje, P. J. ten Hacken en J. Snoodijk. Op 17 Maart 1945 vond de eerste vergadering plaats van den Raad van Overleg en werden in deze vergadering tot voorz, ge kozen dhr J. Post, als plaatsverv. voorz, dhr E. Andriessen en als secr.-penningm, dhr J. Marij8. Al spoedig bleek, dat voor den Raad een belangrijke taak was weggelegd en in de vergaderingen werden tal van zaken naar voren gebracht, welke ons aanleiding gaven tot het voeren van talrijke besprekingen met het gemeente- bestuurbestuur van Vlissingen, den distributiedienst, den woning- dienst, enz. Voorts werden door den Raad tal van brieven verzonden over diverse aangelegenheden aan verschillende instanties. Door den Raad werden in 1945 elf vergaderingen gehou den, welke palats vonden in het tijd. kantoorgebouw van de woningbouwvereeniging „Goed Wonen". Daar het bestuur van den Raad van Overleg te Middel burg ons om een bespreking had verzocht, teneinde te komen tot nauwere samenwerking in zake „streek"-belangen, had deze bespreking op 30 Juni plaats. Besloten werd tot de meest nauwe samenwerking en meerdere adressen zijn dan ook reeds ge zamenlijk verzonden. Op verzoek van het gemeente bestuur namen de heeren Post en Marijs zitting in de commissie van toezicht op de zgn, „Zwitsersche barakken" en op verzoek van het bestuur der Openb, leeszaal dhr Ventevogel in dat bestuur, Over de visch-aangelegen- heden werd gecorrespondeerd met de afd. Visscherij-producten te Bergen op Zoom, en met de „Droogmaking Walcheren" over schadeloosstelling voor eigenaren van geïnundeerde woningen. Meerdere malen vond een be spreking plaats met het college van B, en W. alhier, over talrijke onder de bevolking levende zaken. Men den directeur van den di stributiedienst hadden verschillen de besprekingen plaats, Evcnectn verleende de Raad meermalen zijn bemiddeling bij verstrekkisg an i Zaterdag is het stichtingscon- gres van de Partij van den Ar beid gehouden. Prof. W. Banning heeft de openingsrede uitgesproken, waarin hij de nieuwe partij niet een in elkaar getimmerd revo- lutiehuit noemde cti een bedenk sel van intellectueelen, maar een reëelen groei, Hij pleitte ook voor contact met verwante groepen in het buitenland. Prof. Lieftinck verklaarde zonder reserve tot de Partij te zullen toetreden, omdat zij op de beste wijze vertolkt wat er in zijn groep leett. Namens de Christofoorgroep sprak de heer Geert lluygers, die betoogde, dat een solidaire verantwoordelykheid de katho lieken dwingt te breken met het isolement. Verder voerden liet woord Pieter 't Hoen voor de Paroolgroop, de heer V|an den Brug namens de C.D.U, en de heer Joekes na mens don Vrijz. Dem. Bond. Van de andere sprekers noemen we nog Minister Drees, die er op wees, dat de Partij zeven van de huidige ministers telt en Minister Schermerhorn, die in de -discussie rondom het vóór- ontwerp-Vois een reactie zich liet kristallisceren waartegen een keihard gevecht moet wor- den geleverd. Het „Vrije Volk", het orgaan van de S.D.A.P., is geestdriftig gestemd, wat niet behoeft te verwonderen, „Reeds aanstonds zal de in vloed van den 9en Februari zich doen gevoelen. De zoo juist ge stichte partij beschikt in de Tweede Kamer over tenminste 32 zetels en in de regeering telt zij zeven ministers. De leden der Kamer, die tot de thans m één partij samengekomen groe pen behooren, vormen van nu af aan één fractie, hetgeen de eenheid in hun optreden zal ten goede komen en aan de regee- ringspolitiek, waartegen de reactie haar krachten samen trekt, een grootere steun zal bieden." Voor de toekomst heeft men groote verwachtingen. In elk geval, zoo meent men, zal de nieuwe partij over een derde van het aantal Kamerze tels beschikken. Het voorlocrpig bestuur is als volgt samengesteld: De heeren Koos Vorrink, Mevr. Ribbius Pelletier, Minis ter Drees, Jbr van der Goes van Naters, Palar Stufkens, van Dienden, van der Kieft en Woudenberg (voor de S.D.A.P.) Prof. Kranenburg, mr Oud, mr Joekes en Harmsen (voor de vrijz.-dem.) Ruygers en Willem3 (voor de Christofoorgroep) Van den Brug en Koenraads (voor de C.D.U.) Kleywegt en Haveman (voor de dakloozen) en als twintigste lid Frof. Schermerhorn. Samenwerking van de Partij van den Arbeid en de Kath. Volks partij 7 De Katholieke Volkspartij heeft, naar „De Stem" meldt, na kennisneming van het gepu bliceerde urgentieprogram van de_ nieuwe Partij van den Ar beid een ontwerp voor een ge zamenlijk urgentieprogram op gemaakt, dat mede ten grond slag zal liggen aan de bespre kingen, welke ter zake tus schen de daartoe genoodigde partijen zullen worden gevoerd. In dit ontwerp i's voor zoover mogelijk aansluiting gezocht aan het urgentiepro- grani van de Partij van den Arbeid. Meerdere punten daar van zijn hierin zelfs letterlijk opgenomen. Het bevat echter voorts, naast wijzigingen, een niet onbelangrijk aantal aanvul lingen. verdeeling van werkkleeding en schoeisel aan de arbeiders in meerdere 'bedrijven. Ook bij den directeur van den Gem. Woningdienst vonden wij meermalen gehoor tot het bespre ken van verlangens, die 'bij onzen Raad waren ingekomen. Met den Prov. vo'edselcom- missaris te Goes werd overleg gepleegd over bekenmaking van de t periodieke bonnen en met Militair Gezag over de verstrekking van tabaksbonnen met Pinksteren. Voorts werden aan vele instanties en over ve lerlei zaken adressen verzon den. Aldus het schrijven van den Raad van Overleg, Deze instan tie heeft inderdaad al veel goeds tot stand weten te brengen en we hopen. dat. het werk in den komenden tijd op dezefde wijze zal worden voortgezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1