DE GEEST VAN ONS LEGER. Duitsche oorlogs misdadigers in Rusland. Verklaringen van Dr van Mook. NIETN%RtJfLTASN0D0RTEN Onze kinderen De Party van den Arbeid. Het postverkeer met Indië Plannen tot algeheele vernietiging van bepaalde rassen. Cultureele samenwerking Beigië-Nederland. Regeerings- verklaring inzake Ned.-lndie. DB BILT ZEGTt Lich'.e buitjes. Gedeeltelijk bewolkt, plaatse lijk een enkel bultje. Zelfde temperatuur als gisteren. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussaben W. en N.W. Het nieuwe Hederl-ndyche leger ncel. al tsitcLMoade pennen in beweging gebracht. Zooals op vrij we,1 alle terrein zien we ook hier, dat de critiek op het oude, dus op den toe stand van voor den oorlog, al- lesbehecrschend is. Het vroe gere leger, zoo hooien wo, was niet voor zijn taak berekend, zelfs wordt' zijn discipline als lafheid gehekeld en zijn va derlandsliefde bespot. Deze critiek ls zelfs zoover gegaan, dat een aantal vooraan staande officieren van het „oudo leger" zich eenigen tijd geleden tot H. M. de Konin gin hebben gewend om uiting te geven aan hun gioote bezorgd heid te dezen opzichte. Zij zeg gen in hun petitie o.m.„Per soonlijke eerzucht, zucht tot avontuur en (jorst naar bloed vergieten alleen uit strijdlust, worden in stede van volko men ondergeschikt te moeten zijn aan een christelijk ideaal tot einddoel gemaakt, ja, zelfs van ministeriele zijde gepre dikt. De geoefendheid beperkt zich tot exercitie, om op para des en inspecties een schoon- schijnenden indruk te geven" Hiertegenover vragen de adressanten het geoefende oude kader op te roepen, zooals dat ook in Frankrijk en België ge daan is. Want, besluiten zij, „wij kunnen, onder Gods zegen, met het door ons opgebouwde apparaat, mits wij de beschik king krijgen over het voorhan den zijnde materiaal, Nederland aanstonds een leger terugge ven, dat door zijn vakkundige leiding, zijn goede organisatie, zijn zelfverloochening en disci pline in staat zal zijn de orde, rust en veiligheid in ons Rijk in Europa en overzee te verze keren". Er valt inderdaad veel aan te merken op den huidigen gang van zaken, ook bij ons leger. Velen vragen zich af, of het werkelijk wel noodzakelijk is, dat dit geheel op Engelschen leest geschoeid wordt. Het spreekt vanzelf, dat er voor onze gewapende macht veel te leeren valt uit de lessen van den voorbijen oorlog en hier bij moeten we stellig van ge allieerde voorlichting gebruik maken. Maar vóór alles dient toch vast te staan, dat ons leger in de toekomst, meer dan tot nu het geval is, wortelt in ons volksleven. Darrom sluiten wij ons gaarne aan bij enkele gezaghebbende landgenooten van onderschei den levensovertuiging, die er op hebben aangedrongen om zoo spoedig mogelijk te komen tot het vormen van een leger, dat in zijn leiding, zijn doel stelling en zijn streven door drongen is van den geest der christelijke beginselen, waarop heel onze volksgemeenschap moet zijn opgebouwd. H. S. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 262 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Maandag 11 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Niet alleen verschillende po litieke partijen hebben zich" de vorige week bezig gehouden met de nieuwe Partij van den Arbeid, maar ook een groep zich noemende politieke dak- loozen. Verschillende Ministers heb ben hun medewerking verleend om de geboorte van de nieuwe partij te helpen bevorderen. De ministers Drees, Scher- merhorn, Lieftinck en Vos heb ben redevoeringen gehouden om boeren en burgers, arbei ders en kapitalisten, midden standers en grootfabrikanten te overtuigen, dat met de oprich ting van de Partij van den Ar beid een nieuwe en betere tijd zal aanbreken. De voorstanders van deze partij, aldus- Minister Scher- merhorn, worden gedreven door het geloof in de roeping van ons volk om bepaalde waarden (dat klinkt al zeer on bepaald) in de wereld te ver tegenwoordigen. De Partij van den Arbeid wil zijn de bunde ling van hen, die gelooven in deze roeping. Intusschen is reeds gebleken, dat de opheff'ng van verschil lende bestaande partijen on middellijk gevolgd wordt door de stichting van nieuwe orga nisaties. IN RUSLAND. Er zijn thans mededeelingen gedaan, welke van veel belang zijn nu duizenden rijstetende volken in het Oosten met hon gersnood bedreigd worden. Er is namelijk gemeld, dat de Sow- jet-Russischo experts op land bouwkundig gebied verschil- do nieuwe soorten rijst hebben ontwikkeld als onderdeel van een campagne ter aanmoediging van da rijstteelt, Er zijn verschillende rijst soorten gevonden, welke veel noordelijker verbouwd kunnen worden dan tot nu mogelijk was. Hiertoe behoort o.m. de zoogenaamde „Krasnodarsky 3352", die te Krasnodar in Zuid- Rusland is geteeld. Deze soort heeft een groote oogst opgele verd. De Centraal-Aziatische Republiek is in het bijzonder geïnteresseerd bij deze proe ven, maar ook in gedeelten van de Oekraine en Wit-Rusland zijn de nieuwe rijstsoorten be proefd, waar tevoren verbou wing als onmogelijk werd be schouwd. in Engeland DE CENSUUR NU WERKELIJK STOP GEZET? De Regeerings Voorlichtings dienst maakt bekend, dat de Regoering opdracht heeft ge geven de censuur op de bur- gerlyae in- en uitgaande post van en naar Nederiandich- Indië stop te zetten. Men herinnert zich, dat de minister-president op 31 Janu ari in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat er alleen cen suur op de militaire post werd uitgeoefend. De onnauwkeurigheid in deze mededeeling is veroorzaakt, doordat op dat oogenblik de minister-president reeds zjjn instemming had betuigd met vermelde stopzetting, doch het hem onbekend was, dat de daartoe noodige opdracht nog niet waB uitgegaan. CHURCHILL EERE DOCTOR AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT Bij de viering van den her denkingsdag van de stichting der Leidsche Universiteit werd medegedeeld, dat de Senaat be sloten heeft om het eere-doc- toraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen aan Winston Churchill. Het ligt in de bedoeling, dat Churchill deze liooge onder scheiding in Leiden in ont vangst zal komen nesuen. VLEESCH IN BLIK WORDT DUURDER. Ter verkrijging van een juis tere verhouding tusschen de prijzen van versch vleesch en die van vleesch en vleeschwa- ren in blik zullen met ingang van Maandag a.s. de prijzen voor geïmporteerd vleesch in blik en vleeschwaren ia blik worden verhoogd. De basis, waarop de prijzen van bliikvleesch werden bere kend, was voor den inkoopprijs voor den detaillist f 1,05 per K.G. en voor den verkoopprijs voor den detaillist f 1,40 per K.G. Deze basisprijzen worden thans vastgesteld resp. op f 1,60 per K.Q. en f 2 per K.G. VRIJZ.-DEM. BOND. Het congres van den V-D.B. heeft met 143 tegen 11 stem men het voorstel om over te gaan ia de Partij van dea Ar beid aangenomen. De minderheid schijnt voor nemens te zijn een nieuwe partij te stichten. u£ CHRISTELIJK- DEMOCRATISCHE UNIE. Het te Utrecht gehouden con gres van de C.D.U. heeft met groote meerderheid besloten toe te treden tot de Partij van den Arbeid. Hierna werd, met op 2 na a i- gemeene stemmen besloten de C.D.U. op te heffen. Een minderheid heeft onmid dellijk na deze vergadering op gericht de Christelijk Democra tische Volkspartij. Schipbrug Hedel. De schipbrug te Hedel is in verband met den hoogen water stand tot nader order voor alle verkeer gestremd. Het verkeer wordt omgeleid over den Moer dijk en over Nijmegen. De andere morgen om zes uvir zijn de eersten al wakker en pro- bceren hun onder- of bovenbuur eveneens wakker te porren. Om 8 uur is er ontbijt en staat do directeur al te wachten in de eetzaal, Hij ls erg vriendelijk, wc kunnen zeggen, dat we het met hem best getroffen hebben, Hij ls ook streng, maar dat moet ook als Je vader moet zijn over 20Ü kinderen, Hij is echter een stoere Zeeuw en luj kan ze aan. Direct na het ontbijt is er een morgenwijding. Ik vertel dan een verhaal uit den Bijbel, Ademloos luisteren ze, als ze hooren hoe Davidi Goliath versloeg, hoe Is raël verlost werd uit Egypte en hoe door 't geloof de muren van Jericho gevallen zijn. Voor velen is het de eerste keer, dat ze hoo ren van hetgeen er in den Bijbel staat. Geve God, dat ze er, wan neer ze straks weer in ons eigen land zullen zijn, iets van mo gen meenemen. Heerlijk is het, als de kinderen uit eigen beweging naar je toe komen en fluisterend vragen of je ze een avond- of morgenge bedje wil leeren. Ze kennen het nu allemaal en vergeten ook nooit, voor ze gaan slapen en 's mor gens bij het opstaan, dit gebed' op te zeggen. 's Zondags gaan we met z'n al len naar de kerk in het dorp. Het is een prachtig oud kerkje, ge bouwd op een heuvel. We houden dan een Hollandschen dienst vóór die van de Engelschen. We hebben hier ook Kerstfeest gevierd in het kamp. Alles was prachtig versierd en vele liederen waren ingestudeerd. Op den eer sten Kerstdag hebben we geza menlijk herdacht, hoe de Heere Jezus geboren werd in Bethlehem en dat Hij gekomen is op de aarde om allen, die in Hem gelooven, zalig te maken. En wij hebben gezongen, ver van huis, onze mooie Nederlandsdhe Kerstliede ren, zooals 't „Eere zij God" en niet te vergeten het oude lied: „De herdertjes lagen bij nachte". De Kerstsfeer was er. Het was prachtig, het schijnsel van de kaarsen te zien weerkaatsen in de stralende oogen van 200 kinde ren. Den avond vóór Kerstmis wer den we verrast, doordat omstreeks half negen een 12-tal Engelsche kinderen in het kamp kwamen, die heel stil, zonder een woord te spreken met een lantaarn aan een stok naar de slaapzalen gingen. Ze bleven op de waranda staan, deden de deur open en daar klonk het heel zacht: „Silent night Holy night" En onze kinderen antwoordden met denzelfden eer bied: „Stille nacht; Heilige nacht". Het was ontroerend mooi en we zullen dit met licht ver geten. Zoo, nu heb ik het één en ander verteld over een klein stukje van Nederland ergens in het Zuiden van Engeland. Een groet aan al len in Nederland van de bewoners van het Sayers Croft Camp J. C. BERMAN. het vredesverdrag met Italië te gen Juni van dit jaar gereed zal zijn. De Finscho minister-presi dent heeft de bladen medege deeld, dat de censuur voortaan verscherpt zal worden, Naar men aanneemt is deze maatre gel genomen op aandringen van de Russiseho controlecommissie. m Do commissie der Franscho Assemblee voor het opstellen van een nieuwe Grondwet heeft bekend gemaakt, dat de Fran scho koloniën dezelfde recht i- posltio zullen hebben als de Franiche departementen. 1300 Dultschers, onder wie geïnterneerde Duitsche solda ten en douane-beambten, die Spanje moeten verlaten, zijn Donderdag aan het Fransche grenr station Hendaye aange komen en reizen vandaar naar Duitschland. De Fransche bladen bespre ken de mogelijkheid, dat de verlaging der militaire credie- ten zal leiden tot het aftreden van de Fransche legerleiders. De Spaan, che troonpreten dent heeft te Lissabon den her tog van Alva, oud-ambassadeur van Spanje in Londen, ontvan gen. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. De eerste besprekingen zijn gisteren te 15.30 uur plaatselijke tijd ten huize van Sir Archibald Clark Kerr aangevangen. De heer Agnes Salim is als adviseur van SJahrir aanwezig. Voor Dr Van Mook zullen als advi seurs de heeren Idenburg en Van Bylandt aanwezig zijn. PASSAGIERSLIJST m.s. „BOISSEVAIN". De passagierslijst van de „Boissevain" ligt ter inzage op onze kantoren te Middel burg en Goes. Noodwoningen voor Walcheren. Dezer dagen zullen 200nood woningen uit Zweden arriveeren, waarvan 20 voor Walcheren (O.- en W.-Souburg). Provincienieuws. MIDDELBURG. N.S.B.-ers gearriveerd. Vrijdag zijn de volgende po litieke gevangenen uit het kamp Vught hier gearriveerd: J. H. Driessen, lid N.J.S.; W. M. C, Fondse en W. Vader, N.S.K.K.. mannen, allen te Middelburg; P. C. Schenkel en A. J. Teunis- sen, leden S.S. en J. Vonk uit Vlissingen en L, C. Maas: uit Domburg, lid Deutsche Kriegs- rnarine, VLISSINGEN. In het H.A.R.K,-gebouw aan den Nieuwendijk heeft do uit- rolking van de boter, geschon ken door het Dccnscho Rootle Kruis, plaats. Men heeft ons verzocht door middel van ons blad dank uit te brengen aan do dames en hee ren, die hier werkelijk op voor beeldige wijze het publiek be dienen. In de hal van ons Bureau. Walstraat 37, publiceeren wij een lijst met namen en adres sen van hen, die voor een schoenenbon in aanmerking ko- j men, evenals een lijst van ge vonden voorwerpen. GOES. Dezer dagen werd te Goes een Prov. vergadering gehouden van de Emigratie in Groepsver band ,,'t Land onzer Toe komst". De avond werd geopend door dhr W. Tolsma, secr. van het Alg. Bestuur Daarna gaf de voorz. van de Commissie van Uitvoering, dhr de Kok uit Voorburg, een duidelijke uit eenzetting van de practische uitvoering der, organisatie. De meesten der aanwezigen sloten zich bij dit groepsver band aan. Er werd een voorloo- pig Prov. Be>tuur benoemd. Dhr de Kok sloot de bijeen komst met dankgebed. O- EN W.-SOUBURG. Op 4 Febr. hield de Souburg- sche Damclub „Ares de Heer een vergadering na een ge dwongen rustperiode van 6 jaar. Om weer aan de Zeeuw- sche competities te kunnen meedoen zal de club zich in tensief moeten oefenen, daar zij veel spelers door evacuatie en andere omstandigheden heeft verloren. DOMBURG. De Oranjevereen. heeft haar leden Donderdag een prettigen avond bereid met de vertooning van de films over „Verdronken Walcheren"De terugkomst van het Prinselijk gezin; Ge beurtenissen in de Kon. familie en enkele komische films. In den namiddag waren de school kinderen te gast geweest. Dr van Mook heeft Vrijdag op een persconferentie gespro ken en een beroep gedaan op de journalisten, om van de on derhandelingen een zoo volledig mogelijk verslag uit te brengen. Hij heeft er aan toegevoegd van meening te zijn, dat de parlementaire commissie uit Ne derland de onderhandelingen tn geen enkel opzicht nadeelig zou kunnen beïnvloeden, daar vol gens hem de commissie slechts ten doel heeft haar leden in staat te stellen een juister en klaarder beeld te verwerven van de gebeurtenissen. Dr van Mook was ook van meening, dat de wijze, waarop de Indische kwestie door den Oekrainschen afgevaardigde in den Veligheidsraad te berde was gebracht, tot nu toe wei nig verhelderend was en waar schijnlijk wel geen, invloed zou hebben op de onderhandelingen. DE SPELLINGSKWESTIE OPGELOST. Vrijdag had onder voorzitter schap van minister Buisseret de installatie plaats van de Belgisch- Nederlandsdhe cultureele commis sie. De Nederlandsche delegatie be stond uit de heeren Mr H. J. Reinink, Prof. P. Geyl, Jan Engelman en F. van Sassen, di recteur-generaal -bij het departe ment van Onderwijs. De minister heette de aanwezi gen welkom en bracht in herinne ring, dat het eerste cultureele ac- coord tusschen de twee landen in 1927 gesloten werd. Tengevolge van de ministerieele besprekingen te' Londen wend' een nieuw accoord gesloten, dat en kele dagen geleden in Den Haag geparafeerd werd en binnenkort onderteekend zal worden.. Ten einde zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden te kunnen beginnen is de commissie terstond van wal gestoken. Aan de orde komt o.m. de ge lijkwaardigheid der diploma's in beide landen, de uitwisseling van studenten en professoren, samen werking tusschen academische lichamen enz. Ten slotte deelde de minister officieel mede, dat de technici der beide landen het eens geworden zijn over de netelige spellings kwestie. KRUIMELTJES Naar de Amerikaansche mi nister van Buitenl. Zaken heeft medegedeeld, kunlnen de vre desverdragen met Duitschland en Japan binnen anderhalf jaar worden verwacht. De Britsche ambassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat De vorige week is te Neuren berg de Russische aanklager Ru denko aan het woord gekomen. Met een overvloed van bewijs materiaal maakte Rudenko dui delijk, dat Hitiers plannen zonder meer gericht waren op de alge heele vernietiging van bepaalde rasgroepen. Hij zeide, dat in dit opzicht een document zal worden overgelegd, geteokend door Heydrich en op gesteld met modewerking van het Dultacho oppercommando, waarin systematische plannen tot uit moording dor Russische bevolking in concentratiekampen zyn ver vat. De Duitschers hadden, aldus Rudenko, reeds oen „Sonderkom- mando Moskou" gevormd, dat bo- last was met het uitvoeren van massamoorden onder de Moskou- sche bevolking. Heydrich was zoo bezorgd, dat dit in handen van anderen zou vallen, dat hij beval speciale maatregelen voor tijdige vernietiging te treffen. Rudenko maat ,e ook melding van toestanden door de Sowj et- oommissie voor onderzoek aan getroffen in door de Duitschers achter de frontlinie ingerichte kampen, waar tienduizenden vrou wen en kinderen op den barren grond zonder eenige beschutting als dieren moesten leven. Hier waren duizenden ty- phusnatiënten, die door de Duitschers werden gebruikt om de dorp in, die zij zouden moeten ontruimen, met deze ziekte te besmetten. Het document, dat de Russen hieromtrent bezitten, beschrijft deze schreuwnde misdaad in bij zonderheden. Over de concentratiekampen en vergassingen te Auschwitz citeer de Rudenko in hoofdzaak reeds bekende stukken. Sprekend waren de deelen, welke hij ontleende aan den oproep van overlevenden van dit vernietigingskamp. S.S. dok toren floten vroolijke wfjsjes, ter- wijl zjj onder nieuwe transporten rondgingen om menschen aan te wijzen, die rechtstreeks naar de gaskamers moesten. Hierin werd ook vermeld, dat aan de lichamen van vergaste menschen vet voor technische doeleinden en voor de fabricage van zeep werd onttrok ken. Rudenko somde een lange lijst op van concentratiekampen in Rusland, waar hondexdduizen- ZOUTELANDE, Uit een 70-tal sollicitanten is benoemd itot gemeentebode- conderge dhr J. W. Davidse. KRUIMINGEN. Donderdagavond hield d« „Schooi met den Bijbel" een goed geslaagden Ouderavond o.l.v. net hoofd, dhr H. Almc- klndcrs. De onderwijzeres, mcj. v. d, Wua, gaf een bijbelles, waurna dhr D. J. v. d, Velde „De haardvuren brandende" be. handelde, In de pauze werd het schoolwerk bezichtigd, waarna 2 onderwij sfllm» werden ver toond „Het pottonbakkersbe- drijf" en „Do WleHngcrmeer- pofder", afgewisseld met zang en tractatie. Eén der Walcher- sche evacué's dankte bestuur en personeel voor de goede zor gen aan hun kinderen bewe zen. Het was reeds laat, toen de voorz., dhr C. v. Iwaarden, de vergadering sloot. THOLEN. Benoemd in vasten dienst tot besteller bij de P.T.T. dhr M. A. v. d. Zande. Door de marechaussee is aangehouden de distributie- ambtenaar J. G. van St. Maar tensdijk, verdacht van verduis tering van bonnen. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. STAVENISSE. Tegen J. U. is proc.-verbaal opgemaakt wegens verkoop van jenever f 30 per L.te gen C. S. te St. Annaland we gens het koopen van dezen drank. ST.-ANNALAND. Alhier is opgericht een vereen, voor Chr. U.L.Onderwijs. Tot voorloopige be tuursleden wer den gekozen dhrn Ds v. Griet- huijzen, J. A. Biert, M. v. Dijke, G. Breas en H. Koets veld. Er zal contact worden ge zocht met andere plaatsen en personen, terwijl dan later zal worden beslist in welke plaats in 't W. van ons eiland een U.L.O.-school zal worden ge sticht. POORTVLIET. Gekozen tot bestuursleden van den kolenbond dhrn A. v. d. Vaie, J. M. Deurloo en U. F. Schijf. De kas sluit met een batig saldo van f 2134,70. den zijn doodgemarteld. Doch niet alleen concentratiekampen wor den gebruikt voor het bereiken van de Duitsche doeleinden. Het waren er blijkbaar niet genoeg en in het Liventizbosch by Lem- berg richtten de Nazi's een slachtplaats in, waar tweehonderd duizend menschen zijn afge slacht. De Duitsche luitenant-generaal Osterreich heeft tydens de on dervraging toegegeven, dat de Duitsche rogels voor de behande ling der Russische krijgsgevange nen in werkelijkheid niet anders waren dan een plan voor do uit roeiing dezer menschen, en deze rogels werden reeds voor den in val, Maart 1941, in een geheime conferentie in het hoofdkwartier van het opperbevel te Berlijn vastgelegd. Van Leningrad, Gomel, Smo lensk, Poltawa en andere zoo wel bekende steden aan ket Russi sche front, werden gevallen ver meld, dat de Duitschers zich niet ontzagen gevangen genomen Sow- jetsoldaten onde: doodsbedreiging als beschutting voor de aanval-1 lende Duitsche colonnes uit te j drjjven. Door de Sowjets gevonden stuk-1 ken van de Duitsche politie on het opperbevel bewijzen, dat in de kampen Sowjetkrjjgsgevange- nen van honger en typhus stier ven en dat zij vaak, als zij te zeer uitgeput waren om een marsch te maken, voor de oogen van de bevolking in groote groepen onderweg werden neer geschoten. Rudenko eindigd zijn indruk wekkend betoog- „In naam van de heilige nagedachtenis van millioenen onschuldige slachtoffers van de fascistische terreur, in naam van de handhaving van den vrede in de geheele wereld, in naam van de toe komstige veiligheid der na ties presenteeren wij aan de beschuldigden de rechtvaar dige er» volledige rekening, die zal moeten worden be taald. Dit is de rekening ten behoeve van de menschheid, geschreven door het geweten en den wil van alie vrijheidslievende naties. Moge recht worden gedaan." NIEUWE KRACHT. PROEF VOOR DE WAL- CHERSCHE DIJKEN. Toen Zaterdagochtend de storm bedaarde, bleek, dat nergens schade was aangericht. Slechts moest 't werk eenigen tijd onder broken worden. Bij Rammekens weert men zich geducht. Er was een buitengewoon hooge vloed, die opliep tot 3 M. -r N.A.P. Op sommige oogenblikken werden de golven zelfs tot 5 M. N.A.P. opgezweept. Er loopt momenteel nagenoeg geen water meer naar binnen. De Waterstaat wil echter geen risico nemen en daarom zal het bericht van de definitieve dichting eerst gegeven worden als het gat hermetisch ge sloten is. Distributiedienst Goes. Mannelijke personen, gebo ren in 1927 of vroeger, die des tijds bij de uitreiking inplaats van een tabakskaart, een ge combineerde kaart of versnape- ringenkaart hebben gekozen, kunnen in het tijdvak van 13 t.m. 15 Febr. a.s. één rantsoen- bon voor scheerzeep, onder overlegging van de stamkaart, ten distributiekantore Ravelijn 2a in ontvangst nemen. Aan de detaillisten wordt bekend gemaakt, dat a.s. Maan dag, Dinsdag en Woensdag ook nog de bonnen voor thee 545, benevens de restantbonnen 347, ingeleverd moeten worden. Laatste berichten. Minister Logeman heeft gis teren mededeeling gedaan van de volgende Regeerings- verklaring, die den grond slag vormt van de te Bata via te houden besprekingen. De Nederlandsche regeering gaat bij haar beleid ten aanzien van Indonesië uit van de over tuiging, uitgedrukt in de rede van H. M. de Koningin, van 6 Deo. 1942, met de woorden: „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op den duur kunnen blijven bestaan, die niet door de vrijwillige aanvaarding en trouw van de overgroote meer derheid der burgerij wordt ge dragen". Zy plaatst zich, daarop voort bouwend, op het standpunt, dat Op- er? ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.02 u., on der 17.47 tl. Maan op 13.24 u., onder 5.40 u. YM. op 16 Febr. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 12 Februari: 10.39 u. 1.64 m.23.23 u. 1.68 m. de bevolking van Indonesië na een begrensde periode van voor bereiding in vrijheid over haar staatkundig lot zal moeten kun nen beslissen. Mitsdien acht zij het haar plicht, uit hoofde van de op haar rustende en door haar diep gevoelde verantwoordelijk heid, alles in het work to stellen om zoo spoedig mogoiyk de voor- waardon in kot lovon to roepen of tot vorvulllng te brengon, die zulk oen vr(jo beslissing mogelyk Kulloa maken on huur intonmtio- nala orkonning nullen vorsokorou, daurmodo loven» uitvoering gu- voudo aan liet bopuuldo ln Art. 73 van hot Ohartor dor United. Nations. Zij is daarbtl, zonder iets aan hot in den aanvang gestelde be ginsel te kort te doen, harerzyds oveneens overtuigd, dat ook daar na het heil vuu het land on van de onderscheiden volken van In donesië zijn besten waarborg zal kunnen blijven vinden in de vrij willige bestendiging naar ue woorden van H. M. „een Rijks verband", waarin Nederland, In donesië, Suriname en Curasao te zamen deel zullen hebben, tonvyl zy ieder op zichzelf de eigen in wendige aangelegenheden in zelf standigheid en steunend op oigon kracht, doch met den wil van ei kander by te staan, zullen be hartigen. Op grond van het voren staande stelt de Nederland sche regeering zich voor om in overleg met veelzijdig ge kozen, gezaghebbende verte genwoordigers van Indone sië, een structuur te ontwer pen voor het Koninkrijk en. voor Indonesië, gebaseerd op een deelgenootschappelijken democratischen grondslag. Deze structuur zal gelden voor een begrensden tydsduur, binnen welken het mogelyk wordt ge acht, dat de voorwaarden voor de hierboven bedoelde vrye be slissing zullen zyn vervuld. Aan het einde van dien tijdsduur zullen de deelge- nooten zelfstandig beslissen omtrent de voortzetting hun ner betrekkingen op den grondslag van een alsdan volledig en vrijwillig deel genootschap. Vorschil van meening over do vraag, of die tydsduur alsnog behoort te worden verlengd voor dat oen vrye beslissing mogelyk is, zal worden onderworpen aan een verzoeningsprocedure of, zoo noodig, aan arbitrage. Ten aanzien van de in de vo rige alinea genoemde structuur zal het overleg worden gevoerd aan de hand van. de volgende hoofdregels: a. Er zal zijn een gemeenebest Indonesië, deelgenoot in het Ko ninkrijk, samengesteld uit landen met uiteenloopende graden van zelfregeering, b. Er zal ingesteld worden een Indonesisch burgerschap voor al len, die in Indonesië geboren zijn. Nederlandsche en Indonesische burgers zullen bevoegd zijn tot het uitoefenen van alle burger schapsrechten in alle deelen van het Koninkrijk! Q. De inwendige aangelegenhe den van het gemeenebest Indone sië zullen door de eigen organen van dat gemeenebest zelfstandig worden geregeld, waarbij voor het gemeenebest als geheel wor<(t gedaeht aan een op democratische wijze samengestelde Volksverte genwoordiging, derhalve met een substantieele Indonesische meer derheid, een Ministerie samenge steld in politieke harmonie met de volksvertegenwoordiging en een vertegenwoordiger van de Kroon als hoofd van de Regee ring. d. Teneinde in staat te zijn om de plichten na te komen, die art 73 van het Handvest der Ver- eenigde Volken op ihet Koninkrijk legt, zal de vertegenwoordiger van de Kroon onder verantwoor delijkheid van de regeering van het Koninkrijk met enkele bijzon dere bevoegdheden bekleed zijn ter waarborging van fundamen- teele rechten, van goed bestuur en gezonde financiën. Hij oefent de ze bijzondere bevoegdheden alleen uit indien deze rechten en belan gen worden aangetast. e. De constitutie, waarin de vo renbedoelde structuur zal zijn vervat, zal waarborgen bevatten ten aanzien van fundamenteele rechten als godsdienstvrijheid, rechtsgelijkheid, ongeacht geloof en ras, bescherming van persoon en goed, onafhankelijkheid der rechtspraak, bescherming van de rechten van minderheden', vrij heid van onderwijs, vrijheid van meening en meeningsuiting, f. De centrale organen, die functies uitoefenen voor het ge heele Koninkrijk, zullen worden samengesteld uit vertegenwoor digers van de rijksdeelen. Gedacht is aan een Rijkskabinet samen gesteld uit ministers uit alle rijks deelen en ann rijkswetgeving, die de instemming behoeft van de volksvertegenwoordiging der on derscheiden rijksdeelen. g. Na de inwerkingtreding van de bovengenoemde constitutie zal de Nederlandsche regeering de spoedige toelating bevorderen van het Gemeenebest Indonesië als lid van de U.N.O.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1