Uit dc Departementale keuken. DE BPLT ZEGT: Heeft de C-H. Unie nog bestaansrecht Onhanteerbaar en ondragelijk ambtenaren-apparaat. Provincicnieuws. KRUIMELTJES Wakhete-h* moet ckaag- Laatste berichten. 1 Weer eens wat blauwe lucht. Frisch, buiïg weer met wis selende bewolking. Tgdelyt krachtig en tegen den avond afnemende Noordwestelijke wind. Deze vraag wordt door de „Nieuwe Nederlander" in een volgend artikel behandeld. En het antwoord luidt met de meeste beslistheid ont kennend.!) Met een beroep op Art. 8 van het beginselprogram der Unie, waaruit het besef spreekt, dat de geboden Gods voor heel het volle gelden en niet alleen voor degenen die er naar willen luisteren, word't betoogd, dat de tegenstelling op politiejc ter. rein tusschen Christelijke en niet-Christelijke partijen niet als normaal kan worden be schouwd. Zij kan alleen als noodfi guur worden aan vaard. „Artikel 8 voert de feiten aan op grond waarvan men in dertijd deze nood-situatie aan wezig achtte. Het is als het ware een verontschuldiging voor het feit, dat men een af zonderlijke Christelijke partij Vormde." „De Fransche revolutie heeft beginselen tot heerschappij ge bracht, die tot een loochening van het Goddelijk gezag op staatkundig terrein hebben ge leid en dit is een punt van zoo groot gewicht, dat men zich wel afzonderlijk moest organi- seeren. Waarin uitte zich de loochening van het Goddelijk gezag Die openbaarde zich hierin, dat men leerde, dat de godsdienst niets met politiek te maken had." Wanneer men de zaken zóó stelt, sluit dat in, dat men be reid moet zijn zich telkens weer de vraag te stellen of de nood-situatie nog aanwezig is. De „Nieuwe Nederlander" meent, dat dit niet het geval is. „In breede kringen wordt te genwoordig wel degelijk erkend, dat de godsdienst wel wat met de politiek te maken heeft, dat iemands geloofsovertuiging van beslissende beteekenis is voor zijn .politieke inzicht. Ook wan neer men zelf zich niet door God aangesproken weet, wil men het Goddelijk gezag op staatkundig terrein door bemid deling van degenen, voor wie dat levenswerkelijkheid is, tot zijn recht laten komen. Hier is in ieder geval geen sprake meer van loochening van het Godde lijk gezag, maar van erkenning. Weliswaar nog een objectieve erkenning, maar deze kan het uitgangspunt worden voor een subjectieve erkenning." Hieruit concludeert het blad, dat van eeft nood-situatie geen sprake meer is. En daaruit volgt, dat wie zijn Christelijke partij wil behouden artikel 8 heeft losgelaten. „Het is niet voldoende een beginsel met de lippen te belij den, maar men moet den moed hebben daaruit de consequen ties te trekken." Men zal moeten toegeven, dat kier een conclusie van vèr- ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 261 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Zaterdag 9 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.06 u., on der 17.43 u. Maan op 11.57 u., onder 3.07 u. V.M. op 10 Febr. Hoog water te Vlissingen Zondag 10 Februari: 7.53 u. 1.75 m.20.39 u. 1.73 m. misbruikten om zichzelf te dek ken. De geallieerde troepen konden toen niet anders doen, dan hen die in gevaar verkeerden te be schermen, wat zij op de meest correcte wijze hebben gedaan, De toestand op Java. Omtrent den toestand op Java is er weinig nieuws. Hier en daar o.a, te Bandoeng, waar de Indo nesiërs een straat totaal geblok keerd 'hebben, deden zich onge regeldheden voor, maar over het geheel Is het tamelijk rustig, Op het golfterrein bij M e d a n is een vliegtuig-eskader gestatlon- neerd, In hoofdzaak voor het ver richten van politiediensten. Opkomst en verval van Japan. Op deze kaart zijn de gebie den die Japan voor 1940 op een of andere wijze aan. zijn impe rium heeft weten toe te voegen, aangegeven. Nu is bekend gemaakt, dat Sachalin en de Koerillen weer bij Rusland zullen behooren, blijkt wel, dat Japan in dezen oorlog ook wat zijn gebied be treft zeer gevoelige verliezen heeft geleden. FINANCIËELE MAAT REGELEN IN FRANKRIJK De Fransche minister van financiën heeft tijdens een speciale persconferentie een uiteenzetting gegeven van zijn plan tot „redden van den franc" aan de finar.cieele com missie van de Assemblee.. De minister kondigde een verlaging van 85 milliard francs in de militaire credieten en de civiele begrooting aan en het intrekken van subsidies tot een bedrag Van 47 milliard francs. Hij zeide ook, dat er eën verhooging der belasting zou komen, welke 38 milliard francs zal inbrengen. EEN WERELDGEZOND HEIDS-ORGANISATIE. De U.N.O. zal een nieuwen oorlog verklaren, een oorlog te gen de microben. De commissie voor economische en sociale aangelegenheden heeft besloten een commissie te vormen, wel ke de stichting van een enkele Minister Vos heeft in een ver gadering te Bloemendaal een en ander meegedeeld uit de departe mentale keuken, Spr, bereidde allereerst zijn ge hoor erop voor, dat onze voed selvoorziening dezen zo mer misschien iets minder zal worden dan zij thans is, omdat do de schattingen van de wereld voedselvoorraden to hoog bleken te zijn geweest en omdat er in verschillende landen, zooals b.v. in Frankrijk reeds op het oogen- blik een aanzienlijk tekort is. Ons land zal in deze kwestie niet zuiver nationaal maar inter nationaal moeten denken.' Meer zorg dan onze voedsel voorziening baart echter onze kolenpositie. Door aan werving van nieuwe werkkrachten hoopt men in den loop van het jaar de dagproductie van onze mijnen tot 35.000 ton op te voe ren. Dat zal echter niet beteeke- nen, dat de brandstofdistributie in den volgenden winter aan den kant zal kunnen worden gezet. Wel zal zij echter ruimer kunnen worden. Ten aanzien van de echoenen zeide de Minis ter, dat dit Jaar gerekend zal kunnen worden op den invoer van 2 millioen paar uit Amerika. Dit, gevoegd bij onze maandproductie van 600.000 paar, heeft tot ge volg, dat er een wijziging in het huidige distributie systeem kan worden over wogen. Men denkt er over op bepaalde tijdstippen een bon voor een paar schoenen aan te wijzen. Het zal waar schijnlijk zoo worden inne- richt, dat één gezin maxi-, maal één paar schoenen per maand zal kunnen krijgen. Wat betreft de fictsban-j den: men rekent er dit jaar op, t over 5!4 millioen stuks te kunnen beschikken. Een normale textielvoor- z i e n i n g kon de minister dit jaar nog niet toezeggen. Ten aanzien van het amb tenarenapparaat zei de Mi nister nog, dat dit, zooals het in den oorlog was ge groeid, onhanteerbaar en on- drageliik was geworden. Hij verklaarde, dat hij harts tochtelijk bezig was met de beperking ervan. Wat dit laatste betreft: wij hebben dit geluid al meer gehoord. Maar waar blijven de daden? handel in rundvee en in scha pen de aankoopvergunningen afgeschaft, terwijl eveneens het vervoer van runderen en schapen niet meer door een ge- leidebiljet behoeft te zijn ge dekt. De bijzondere aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het zakboekje van den rundveehandelaar en het zakboekje van den scha penhandelaar gehandhaafd wor den. Met medeweten van de Nederlandsche Bank is, naar „Parool" verneemt, een offi cieel onderzoek gaande naar de gegrondheid van de klacht, dat valsche bankbiljetten van 25 In omloop zijn. Geregeld trachten Duitschers over de Oostenrijksoh-Tsjechische grens te komen. Men vermoedt, dat het gaat om verbindingen tus schen de Wdhrwolven van Bo- hemen en de Nazi-centra in Oos tenrijk. De persoonlijke vlaggen van Hitier en Doenitz zijn door een marine-officier in de stad Pion in Sleeawijk-Hoistein gevon den. Woensdag j.L is het gezin van den burgemeester van Sini- pelveld en Bocholtz verblijd met de geboorte van een drie ling. strekkende beteekenis wordtwereld-gezondheidsorganisatie getrokken, n.l. dat de C.H. Umc in behandeling zal nemen, als groep al haar invloed, zal inboeten en dat de leden zich zullen aansluiten b.v. bij de Partij van den Arbeid. En dat terwijl het beginsel program van de C.H. Unie toch ook deze uitspraken bevatde regel, waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitge oefend is de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods en: het is niet zoozeer te doen om majoriteit, als wel om autoriteitgezag Woord Gods. het 1) Wij teekenen hierbij aan, dat de hoofdredacteur van de „Nieuwe Nederlander" is over gegaan naar de Partij van den Arbeid. De Indische kwestie in den Veiligheidsraad. Donderdagavond heeft de Vei ligheidsraad van de U.N.O. een begin gemaakt met de behandeling van de Indische kwestie. Eerst werd het woord gevoerd door den Oekrainischen afgevaar digde, die het optreden van de geallieerde troepen sohetste als een militaire actie tegen de in- heemsche bevolking, wat door den Britschen afgevaardigde Bevin met kracht werd tegengesproken. Minister van Kleffens, die daarna het woord voerde, toonde aan, hoe, doordat onze geheele koopvaardijvloot voor de gealli eerde zaak gebruikt werd, wij niet in staat waren zelf voor troepentransport te zorgen, terwijl onze mannen dadelijk na de be vrijding ook niet in staat werden geacht deel te nemen aan den oor log tegen Japan. Intusschen werden op Java honderden gedood en stonden Europeanen en inheemschen bloot aan de meest gruwelijke wreed heden, van de zijde der extre misten die vrouwen en kinderen Wees niet bevreesd voor de zen nieuwen oorlog, zoo zeide de Chineesche afgevaardigde, 'lr Chang. Het is een oorlog tegen ziekten. Maar het zal er een zijn, welke zal worden uitge vochten met bloed, zweet en tranen voor het welzijn van de menschheid. VERKOOP AUSTRALI SCHE LEGERGOEDEREN. Te Canberra is uit officieele bron vernomen, dat een hoe veelheid Australische wapens, munitie 'en uitrustingstukken ter waarde van 20 a 30 millioen pond sterling buiten medewe ten van den minister van De fensie aan de Nederlanders op Borneo is verkocht. Een onderzoek zal worden ingesteld. Alle Italiaansche krijgsge vangenen zul'en dit jaar uit Groot-Brittannië worden gere patrieerd. De Britsche minister van Fi nanciën heeft meegedeeld, dat hij aan een hulpverleeningscom, missie voor Oostenrijk zal toe staan in Zwitserland voedsel en geneesmiddelen te koopen voor de hufgerbevolking van Weenen. De Fransche en Italiaansche regeering hebben een handels overeenkomst gesloten, O.a. zul len 20.000 Italiaansche arbeiders in industrie en mijnbouw te werk gesteld worden. In Mei of Juni zullen in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland in drie landen verkiezingen worden gehouden voor constit-ueerende vergade ringen. Te verwachten oproepingen. Het Ministerie van Oorlog vestigt er nogmaals de aandacht op, dat 'binnen korten tijd de op roeping te verwachten is van alle dienstplichtige onder-officieren van de lichtingen 1939 tot en met 1930 en van reserve-officieren, vaandrigs en kornets tot en met den leeftijd van 45 jaar. Betrokkenen moeten er reke ning mede houden, dat de oproe ping op korten termijn zal moeten geschieden. Hun wordt derhalve aangeraden reeds nu maatregelen te treffen voor het regelen van hun zaken, wordt binnenkort De Dijken van Walcheren zijn gedicht. De zee is overwonnen en binnen haar gVenzen terugge bracht. Walcheren zal herrijzen, dank zij het stoere volhardende werk van onze arbeiders en ingenieurs, meermalen met opoffering van vrijen tijd, nachtrust en Zon- en I feestdagen volbracht. Middelburg, als het centrum van Walcheren, zal de eer heb ben deze werkers in haar midden te ontvangen. In Middelburg zal Aan dit bericht werd nog toe- fe?,st «evierd w0^en' de vlagf" -7iill#»n u:3nnprpn pptp van hfti Amerikanen ter gevoegd, dat de oorlogsuitrusting van mililoenen aan de Neder landers in Indië verkocht heb- ben. KABELJAUW ZONDER BON. Naar het s cretariaat van de vakgroep Detailhandel Visch mededeelt wordt door het ge heele land een aanvang gemaakt met den verkoop bevroren ge fileerde kabeljouw. Deze visch, waarvan enkele millioenen kilo's in ons land is aangevoerd, zal bonloos verkocht worden tegen den prijs van f 1,55 per kg. HET VEEBOEKJE WORDT AFGESCHAFT. Geen aankoopvergunning meer noodig voor rundvee on schapen. Met ingang van 11 Febr. 1945 vervalt voor de veehouders de verplichting het op hun bedrijf aanwezige vee in het veeboekje te registreeren. Voorts worden met ingang v»a denzelfden datura bij den zullen wapperen ter eere van hen '"VI" j" en van de overwinning op de w golven. En Middelburg zal met het platteland zijn bijdrage leve ren om deze werkers een 5-tal feestavonden aan te bieden. Er is echter veel geld noodig Nu iets over de feestelijkheden zelf. Voorloopig i9 de feestweek vastgesteld op 25, 26, 27 en 28 Februari. Er wonden 5 uitvoerin gen gegeven van de nieuwe spe ciaal voor dit doel ingestudeerde contrasten-show, afgewisseld met muziek. De uitvoeringen heb ben plaats op Maandag-, Dins dag-, Woensdag- en Donderdag avond, terwijl op Dindagsmiddag een meer officieele uitvoering plaats heeft. Dan komen de verst- afwonenden, de Westkappelaars aan bod Deze komen om 2 uur aan op de Loskade bij het gebouw van den Rijkswaterstaat en worden vandaar met muziek van de Ar- beidersmuziekvereen. „Excelsior" naar het Schuttershof gebracht. om meer dan 3000 menschen een Op dien dag vlagt natuurlijk heel grootsch feest aan te bieden. De Middelburg ter eere van de West gemeente en het comité „Walche- i kappelaars, die een zoo zwaar of-, ren moet Droog" hebben het goe- fer hebben gebracht en zich zoo de voorbeeld al gegeven en beide kranig hebben gehouden, een belangrijke som voor dit doelDien middag spreken de Com- uitgetrokken. Ook de leiding van I missaris der Koningin, de burge den Rijkswaterstaat en de M.U.1 meester van Middelburg en A. Z. laten zich niet onbetuigd en vcrlcenen krachtige medewerking. Dit is echter nog niet voldoende. Er is ook geld noodig om de ont spanning in de cantines te kun nen financieren en voor velerlei ander werk. Ieder drage daarom bij om onze arbeiders aan de dijken een onver getelijk onthaal te bereiden. In de eerste plaats geldt diit wel voor de zakenwereld. Vele kleintjes maken één grooteI Tast eens flink in Uw beurs. Het adres van den penningmeester is: L. A v. Westen, Dam 32, Mid delburg. Giro 272641, den Doolaard. De gemeente Middelburg biedt rookartikelen aan en consumpties. Hiervoor is ook door de dorpen bijgedragen. Aan allen zal een oorkonde worden uitgereikt, geteekend dooi den Comm. der Koningin en den Burgem. van Middelburg, die daarmede vertolken den dank van Zeeland, Walcheren en Middel burg. Het zal dan een grootsche de monstratie wonden, een huldebe toon van een dankbare bevolking voor dje mannen, die Walcheren redden v*n der, qsgerfssy ONZE SOLDATEN VRAGEN.... De Garnizoens-commandant der te Middelburg gelegerde gezagstroepen, ReB. Kapt. A. Sorber, verzoekt ons bij onze lezers voor zijn mannen een goed woordje te willen doen. In do kazerne aan de Noord straat zijn ï'l. een aantal mi litairen gelegerd, die 's avonds op de cantine zijn aangewezen' of anders hun vertier op straat moeten zoeken. Nu bevat deze cantine niets om 't verblijf er aantrekkelijk te maken en daarom wordt een beroep ge daan op ieder, die iets heeft af te staan, dam- of schaakspelen, sjoelbakken, gelezen illustraties, j enz. Na schriftelijke of telcf. mededeeling (tel. 2564) wordt een en ander gaarne afgehaald. Ook van de mogelijkheid om 's avonds militairen in den hui- selijken kring te ontvangen, zal gaarne gebruik gemaakt wor den. Men geve ook dit op aan bovenstaand adres. Wie bezorgt onze jonger.3 wat ontspanning? Landbouwers,..., opgepast! Een 2-tal venters had te Kats aan een landbouwer textielgoe- deren te duur verkocht. Het ingestelde onderzoek door de Prijsbehieerschmg toonde aan, dat de kooplieden B. en S. uit A'dam er een. gewoonte van maakten om op Noord-Beve land inferieure textielgoederen tegen veel te hooge prijzen, te verkoopen. Voorloopig zijn zij in verzekerde bewaring gesteld. Ook tegen een aantal tex tielhandelaren in onze provincie is proc.-verbaal opgemaakt, daar zij textielgoederen tegen te hoogen prijs verkochten. Apotheken geopend. Vian 9 t.m. 16 Febr. zijn voor avond- en nachtrecepten ge opend: te Middelburg: fa. Pienbroek; te Vlissingen: fa. v. Oekenburg, St. Jacobstraat; te Goes; de Goessche Apotheek. MIDDELBURG. De kolenhandelaar B. is ver- baliseerd, daar hij voor een mindere hoeveelheid kolen den prijs berekende dien hij voor de juiste hoeveelheid mocht vragen. VLISSINGEN. Mej. A. J. E. de. Iongh, die meer dan 25 jaar de Chr. Kleu terschool aan de Glacisstraat heeft geleid en haar moeder in dit! werk opvolgde, heeft we gen-s haar a.s. huwelijk afscheid genomen. Het werk aan den Nolledijk. In afwachting van de beslis sing over het al o£ niet ver nieuwen van den ouden dijk, ligt het werk aan de Nolle bijna stil. De kop vau de duinen en het uiteinde van den ouden dijk zijn met rijsbesiag en basalt versterkt om verdere afbrokke ling te voorkomen. De groote zandzuiger „Rupel", eigendom van de stad Antwer p-en, is van het Roeiershoofd vertrokken en zal na op „De Schelde" te zijn nagezien, weer naar zijn bestemming terug- keeren. De pijpleiding over den boulevard, eveneens uit Ant werpen afkomstig, wordt opge broken, met uitzondering van de aftakking van Intime naai den Koudekerkscheweg, welke bezit is van de fa. Bos en Kalis. Van het aanwezige personeel is een groot deel ontslagen. Ve len zijn overgegaan naar den Polder Walcheren voor het uit diepen van sloten en sprinken en het aanleggen van hulpbrug gen en andere werkzaamheden. Ook is een gedeelte der men schen tewerkgesteld bij de Wa terleiding Mij., die een nieuwe pijpleiding laat aanleggen tus schen het pompstation te Big- gekerke en den watertoren te Vlissingen. De oude leiding, die op vele plaatsen door bombar dementen is beschadigd, wordt tevens vernieuwd. Andere te- werkgestelden keeren naar hun boerenbedrijven terug of wor den ingeschakeld bij den we deropbouw te Biggekerke en Vlissingen. Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissin gen over de vooruitzichten voor zijn gemeente. 1 In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering heeft de waarn. burgemeester een breed opgezette nieuwjaarsrede ge houden. Spr. herinnerde aan de houding van de bevolking in de bezettingsjaren. Ondanks alle terreur gelukte het aan de Duitschers niet het verzet te breken. De bevrijding ging gepaard met groote verwoestingen, maar met dankbaarheid kan worden gewaagd van de met name door Leiden en Leidschendam verleende hulp. Het woningvraagstuk is nog altijd zeer klemmend, al kon een groet) woningen reeds definitief worden hersteld. Per 31 Dec. 1945 waren reeds 15510 vestigingsvergunningen aangegeven. Het aantal in- en samenwoningen bedraagt 2678. Verschillende gemeentebedrij ven passeerden vervolgens de reVue, waarna de heer v. Oor schot meer in den breede stil stond bij het voor Vlissingen zoo belangrijke Scheldebedrijf. Er is hier een groot tekort (minstens 1000) aan arbeids krachten. Indien niet spoedig het aantal arbeiders kan wor den opgevoerd zullen wellicht belangrijke werkobjecten voor dit bedrijf verolreu gaan, Aan salarissen eu loonen werd in 1945 plm, f 4.5 millioen betaald. Een vijftal schepen zijn thans in aanbouw. De „Vlismar" spant alle krachten in om de beschadigin gen te herstellen. Van de op slagtanks kon reeds 9000 M3. worden hersteld. Wat de Mij. „Zeeland" be treft, de vloot heeft belangrijke schade geleden, maar een groot deel bleef behouden. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of de dienst vanuit Vlissingen waarop deze plaats toch 't volle recht heeft weer kan worden hersteld. Het bunkerstation der S.H.V. zal voorloopig nog niet op volle kracht kunnen werken. Het havenbedrijf kenmerkte zich in 1945 door steeds toene mende activite't, rl zijn hier in verband net de beschadiging van de kademuur en de slui zen en de blokkfering van den havenmond door wrakken, nog groo-te bezwaren te overwinnen. De binnenhavens bieden nog steeds een triesten aanblik. Het waterleidingbedrijf heeft veel geleden. Plannen tot mo derniseering en definitief her stel zijn in voorbereiding. Dit zelfde geldt ook van de vis- schersvloot, waarvan een groot gedeelte verloren ging. Ondanks alle bezwaren is het gelu-kt het onderwijs al spoedig op gang te brengen. Verschil lende onderwijsinstellingen ver heugen zich in een groeiend aantal leerlingen. De Kon. Marine is weer hier gevestigd. In den tegenwoor- digen commandant heeft Vüs- singea weer een vriend gevon den. De bevolking bestond op 1 Jan. 1940 uit 23006 personen eu 1 Jan. 1946 uit 16112 personen. Gedurende den oorlog werden 350 burgers gedood, waarvan 92 personen in een andere ge meente thuishoorden. Er wer den 256 Engelsche, 5 Fransche en 618 Dttitsche militairen be graven. Wanneer straks de buiten en binnenhavens zullen zijn hersteld, met den aanleg van het vliegveld is begonnen, de nieuwe verbindingsweg tot stand zal zijn gekomen, nieuwe sportvelden zijn aan- gelegd, Britannia herbouwd waarvoor plannen zijn ontworpen ons badbedrijf wear op gang zal zijn ge bracht, recreatie-oorden, wel ke in ons uitbreidingsplan ziin ontwerpen, kunnen wor den aangelegd, dan zal de Scheldestad herrijzen en een schoono toekomst tegemoet gaan. Donderdag a.s. zal in de Nieuwe Kerk de bekende Su- riname-füm worden gedraaid. Een van de menschen van de Hernhutter Zendingsgemeente te Zeist hoopt dien avond aan wezig te zijn om een toelich ting bij het vertoonde te geven. De Herv. en Geref. zendings- commissies verleenen hierbij l hun medewerking. - GOES. De doodstraf. Hierover wordt a.s. Dinsdag om 7.30 uur in de Geref. Kerk een openbaar debat gevoerd door dhr - H. C. van Donk, pro en Ds J. H. Hanneman, contra. De avond wordt geleid door dhr J. I. v. Ballegooijende Jong. Er is een collecte voor de Stichting 1940— '45. In de Groote Kerk wordt over het probleem van de doodstraf a.s. Zondag in een speciale dienst eveneens gesproken. Ds A. W. M. Odé zal deze dienst leiden. KRUININGEN. De tijd. hier wonende duiker, dhr G. S., is per auto uit Breda met een gebroken sleutelbeen thuis gebracht, dat hij heeft op. geloopen door een aanrijding met een militaire auto. OUDELANDE. Op 31 Dec. 1945 telde onze gemeente 407 mannen en 393 vrouwen. De cijfers op 31 Dec, 1944 waren resp. 400 en 388. LEWEDORP. Bij W. -S. alhier is door de marechaussee een hoeveelheid varkensvleesch in beslag geno men, afkomstig van frauduleuze slachting. Het vleesch 1» on der 4^ bevolking «diatrifctseeej. Van een onzer lezer» te Mid delburg ontvingen wij een schrijven waarin hij uiteenzet, dat het door ons ingenomen standpunt ten opzichte van het Indische vraagstuk z.i. niet juist is. Mogen wij zoo zegt hij o.m, die zelf grooto offers gebracht hebben voor onze vrijheid, een ander de vrijheid ontnemen? En is het zoo vreemd, dat men ons in Indië voor onderdrukkers aanziet? Wij zijn in velerlei opzicht te kort geschoten en nu moeten wij de gevolgen dragen. Daar om: niet vechten, maar onder handelen, want laten wij het wel bedenken: gewapend op treden in Indië zal veel bloed kosten, zoowel van onze Hol- landsche jeugd als van de Indo nesiërs. Het antwoord hierop is eigen lijk reeds in vorige nummers gegeven. Ook wij staan op het stand punt, dat de bestaande verhou dingen tusschen Nederland en Indië niet meer voldoen, daar de Indische maatschappij rijp geacht" moet worden voor een grootere zelfstandigheid dan de huidige staatsrechtelijke ver houding biedt. In die richting werd trouwens reeds gedurende den oorlog ge werkt. Door de Nederl, regee ring is reeds in 1942 een Rijks conferentie in uitzicht gesteld, bestaande uit 15 vertegenwoor digers van Nederland, 15 van Nederl-Indië, 3 van Suriname en 3 van Curasao. En in haar radiorede van 6 Dec. 1942, heeft H. M. de Ko ningin o.m. dit gezegd: „Zonder vooruit te loopen op de adviezen van de toekomstige conferentie, stel ik mij voor, dat zij zich zullen bewegen in de richting van een gemeene- best, waarin Nederland, Indië, Suriname en Curasao deel zul len hebben, met volkomen zelfstandigheid en v r ij held van han delen voor elk deel betreffende zijn binnenlandsche aan gelegenheden en al- geheele bereidheid tot weder- zijdsche hulpverleening. E r zal geen plaats zijn voor eenig onder scheid op grond van ras of landaar d." Inpiaats van aan Indië de vrijheid te ontnemen, is het dus de bedoeling ook Indië in de vrijheid te doen deelen. Maar wat gebeurt nu? In- plaats dat men de onderhande lingen afwacht, beginnen in In dië de revolutionnaire elemen ten te schieten en te moorden op groote schaal. En de z.g. republikeinsche regeering is onwillig of niet bij machte aan deze gruwelen een einde te ma ken. Alles wijst er trouwens op, dat Soekarno en de bandieten benden het hierin volkomen eens zijn, dat zij niet willen evolutie, maar revo lutie. Op die wijze zijn onderhan delingen onmogelijk. Daarom is het noodig, dat eerst orde en rust worden her steld opdat de Indische bevol king gelegenheid krijgt zich uit te spreken en dat daarna niet met enkele teiroristen, maar met de werkelijke vertegen woordigers van de Indische volken kan worden onderhan deld. Wanneer dus als 'eisch wordt gesteld, dat begonnen moet worden met orde en rust te herstellen, dan is dat niet om een bloedbad te beginnen, maar om verder bloedvergieten te voorkomen. SCHEERZEEP. Uiterlijk Zaterdag 16 Febr. moet bon 18 der Tabakskaart worden ingeleverd bij een detaillist die gewoon is scheerzeep te verkoopen. Een extra rantsoen kaas. In de periode van 17 Februari tot en met 2 Maart, zal een ex tra-rantsoen van 100 gram kaas beschikbaar worden gesteld voor alle leeftijdsgroepen. Bon voor Pindakaas. Bon B 72 der bonkaart KB 602 kan tot 16 Febr. a.s. worden in geleverd voor 370 gram Pinda kaas. Aflev. geschiedt na 10 Mrt. Ongeluk op zee met doode- lilken afloop. 'VLISSINGEN. Gisterenmorgen liep bij de beloodsing van het Zweedsche s.s. „I-Iemso" het af- haalbootje no. 2 een breuk op, De matroos G. Fontaine uit Vlis singen, werd tegen de dekhut ge slagen en viel met een bloedende hoofdwonde over boord. Met alle middelen werd gepoogd den ma troos te redden, doch zonder re sultaat Een ter hulp snellende boot van het Loodswezen trachtte don drenkeling op te pikken, doolt het slechte weer belette zulks, zoodat de man vermoedelijk is verdrop-ina.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1