De toestand op lava. De Chr.-Hist Unie. Amerikaansche hulp voor hongerend Europa. Partij van den Arbeid. Tunnel door den Mont-Blanc Einde van de staalstaking Ontevreden slagers. DE BILT ZEGTj Regenachtig en zacht. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen N.W. en Z.W., zwaai bewolkt met plaatselijk regen. Temperatuur tusschen 6 en 10 graden. De „Nieuwe Nederlander- is va» oordeel, dat er van de voor gestelde federatieve samenwer king tunchen de C.H. Unie en de A.R. partij niets kan komen.. Het iblad herinnert aan de uitspraak van de deputatenver- gadering der A.R. partij en de door den heer Schouten in die vergadering gehouden redevoe ring, waarin deze zich ver klaarde tegen het beginsel der socialisatie, tegen de blijvende geleide economie als overheids economie en tegen bedrijfsor ganisatie als verlengstuk van het overheidsapparaat. Hieruit volgt, meent het blad, dat men van A.-R. zijde niet bereid is, ter wille van de sa menwerking mat de C.H. Unie eenige concessie te doen. „Maar gesteld, dat de C. H, Unie van de samenwerking af ziet, w a ,t dan?" Daarop luidt het antwoord: „Dat kan er toe leiden, dat overtuigde voorstanders van de samenwerking zich afscheiden en naar de A.R. partij over gaan. Of en in welke mate dat zal gebeuren, hangt echter af van den vorm1 waarin de sa menwerking zal worden afge wezen. De C.H. Unie kan immers niet volstaan met een negatief besluit, maar zal dat een po sitieven inhoud moeten geven. Ook al omdat zij aan den an deren kant de zuigkracht van de nieuwe Partij van den Ar beid zal ondergaan en ook te genover die partij haar houding «zal hebben te bepalen. Maar hoe de keus ook uitvalt, deze zal altijd naar den eenen of den anderen kant verlies met zich brengen. In die omstandigheid moet het aantrekkelijk zijn eigen zelfstandigheid te handhaven en overigens de kerk zooveel mogelijk in het midden te houden. Maar 'het mag betwijfeld worden of dat bevrediging zal schenken, waarbij niet alleen aan de leden der partij valt, te denken, maar in het bijzonder ook aan de voormalige kiezers." Een andere vraag is echter, zegt het blad en die is van veel meer beteekenis of de C.H. Unie in de huidige om. standigheden nog wel bestaans recht heeft. Daarover morgen. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 260 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 8 Februari 1946 Abonn.prps ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor i Goes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 0.52 n. 1.82 ut.19.30 u. 1.86 m. Op- en ondergang van Zon en Maan, Zaterdag: Zon op 8.08 u,, on der 17.41 n. Maan op 11.28 u., onder 1.44 u. E.K. om 4.48 u. Vrijdag 8 Februari 1946 Hoog water te Vlissingen PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDIfi, In de gisteren gehouden ver gadering van de Eerste Kamer kwam aan de orde de uitnoodiging van de Regeering om mee te wer ken aan de uitvoering van de mo tie-van Poll, door de aanwijzing van leden van deze Commissie. De heer v. Embden (V.D.) diende een motie in om te wach ten tot na het comité-generaal. Deze motie werd verworpen met 19 tegen 11 stemmen. Het voorstel werd daarna aan genomen met 22-10 stemmen (het oude links tegen het oude rechts). De voorzitter werd gemachtigd de leden aan te wijzen. De voedselcrisis de ergste van den modernen tijd. Velen met den hongerdood bedreigd. Deze week komen de congres sen van de daarvoor in aanmer king komende partijen bijeen, om te beslissen, of ze zullen opgaan in de Partij van den Arbeid. Het congres van de S.D.A.P. is reeds Woensdag begonnen. Er is daar wel eenige oppositie, maar de algemeene verwachting is, dat een groote meerderheid zich voor het voorstel zal uitspreken. Het orgaan van de S.D.A.P. legt er nog eens'den nadruk op, dat de Partij van den Arbeid het socialistische merk op het voor hoofd zal moeten dragen, wil zij de massa der arbeiders, die zoo lang in de S.D.A.P. de draagster van haar toekomstverwachtingen heeft gezien, een blijvende woning bieden. De S.D.A.P. zoo heet het ver der, zal van deze formatie de kern en het fundament moeten zijn. Over de samenstelling van het voorloopig Partijbestuur is men 't ook al eens geworden. De S.D. A.P. zal van de 20 leden er 9 aanwijzen; de Vrijz. Dem. 4; de Chr. Dem. Unie, de katholieke Christofoorgroep en de groep van Walsum (voormalige Ghr. Hist.) 2; en tenslotte Prof. Schermer- horn. Voor Mei van dit jaar zal een beqin worden gemaaKt! met de werkzaam neaeri voor den aanieg van een tunnel door den Mont Bianc, den noogsten berg van Europa (48 ill M.), gelegen op de F ransch-1 tal iaansch-Zwi tser- sche grens. In Turijn is daartoe een maatschappij opgericht. Er is voldoende kapitaal bijeenge bracht, om aan alle financieele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Italië, dat bij het plan zeer geïnteresseerd is, krijgt aldus een rechtstreeksche verbinding met Genève, Parijs en de ha vens aan het Kanaal. De ge deeltelijk door den berg heen aan te leggen verkeersweg zal een lengte krijgen van 12 K.M. en genaamd worden de „Route Blanche". Hij loopt, tusschen Courmayeur en Ciiamonix. Vertegenwoordigers van de U.S. Steel Corporation en, de U.S. Steel Workers Union heb ben een overeenkomst bereikt met betrekking tot de voor naamste geschilpunten, behalve den duur van de nieuwe con tracten, met het doel een eind te maken aan de staking van 750.000 staalarbeiders, die nu 3 weken niet gewerkt hebben. Hoog water in België. Van allo kanten worden over stroomingen in Vlaanderen ge meld. De Scheepvaart op de Schelde moest tusschen Door nik en Oudenaarde en op de Leie, tusschen Kortrijfc en Ko men, stilgelegd worden. De Dender overstroomde de wei den in de omstreken van Den derleeuw; de Leie is op ver schillende plaatsen buiten haar oevers getreden. De loopbrug gen over de Lesse zijn wegge spoeld. De waterstand van de Maas bleef ongewijzigd, behou dens een lichte daling te Di- nant. Sensatie in de Alg. Comm. van de U.N.O. In de algemeene commissie van de Vereenigde Naties werd gisteren sensatie verwekt, toen dr Manoeilsky, het hoofd van de Oekrainsche delegatie, een door de delegatie van Uruguay ingediende motie als fascisti ch bestempelde. In deze motie verzocht genoemde delegatie opdracht te geven aan het tri bunaal te Neurenberg de dood straf op de oorlogsmisdadigers niet toe te passen. In een officieele verklaring heeft president Truman mede gedeeld, dat de Amerikaansche regeering onmiddellijk maatre gelen zal nemen om de export van graan, vetproducten en vleesch naar Europa te ver- grooten. De voornaamste maatregelen zijn: de export per 30 Juni 1946 van 20 millioen schepels tarwe, gerst en hop, welke normaliter gebruikt zouden zijn voor de j fabricage van alcoholische dranken voor de U.S.Ade ex port van 375.000 ton vetproduc-1 ten en ongeveer 728.000 ton I vleesch. De president zeide o.m.: „Voor de geheele wereld is de voedselcrisis, welke ont staan is, de ergste van den modernen tijd. Momenteel wordt een grooter aantal personen met den honger dood bedreigd den tijdens den oorlog. De V.S. en an dere landen hebben in zeer groote hoeveelheden levens middelen naar Europa ver voerd, maar de kloof tus schen de minimumbehoeften en de beschikbare voorraden blijft constant". De president vergelijkt de voedselsituatie in de V.S. en andere landen. In Amerika ge bruikt iedere burger per dag 3300 calorieën, in Europa blij ven 125 millioen mensclien le ven met minder dan 2000, 28 millioen met minder dan 1500 en in sommige landen heeft het meerendeel van de bevolking minder dan 1000 calorieën. Truman besluit met de ver klaring, dat de V.S. bij het bie den van hulp eerst aan de be vrijde gebieden, die aan hun zijde streden, zullen denken, maar „wij moeten eveneens al wat in ons vermogen ligt doen om hongersnood in de landen van onze vroegere vijanden te voorkomen". vleeschwaren-industrie. Vanuit de vergadering werd gedreigd met een proteststa king van 2 x 24 uur. Het kamp te Schoorl. Het onderzoek naar eventueele onregelmatigheden in 't kamp te Schoorl is geëindigd. D'e wa pensmokkel bleek niet zoo ern stig te zijn als oorspronkelijk werd vermoed. Het kampper soneel bleek geen blaam te treffen en is gerehabiliteerd. Een nieuw frankeerzegel. Met ingang van 15 Fobr. a.s. zal een frankeorzegel van 1,met beeltenis van H. M. de Koningin, naai het type Konijnenburg, uitgifte 1940, vorsebijnen. Klour: blauw, druk: plaatdruk, Het formaat is echter groo ter, n.l. beeldgrootte 24,9X 31,2 mm., zegelgrootte 30X37 nnn. De gravure is vervaar digd door den kunstenaar S. Hartz en do tekst is verzorgd door 3. van Krimpen, letter kunstenaar. Volgens het Britsohe legerbe- rioht uit Batavia 'heeft het door zoeken van de kampongs ten zui den van Tandjong Priok tot gevolg gehad, dat groote groe pen terroristen en plunderaars dit gebied verlaten hebben. In Buitenzorg is alles rustig. Zonder ongelukken arri veerde in Soekaboemi een con- vooi uit B a n d o e n g. In een kampong ten westen van Bandoeng zijn acties uitgevoerd om terroristen, die bij een reeks van moorden in het gebied Bron beek betrokken zijn geweest, te arresteeren. Er zijn 217 Indo nesiërs voor een nader onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. In Oost-Java is een stuk Bofor- geschut, dat onlangs nog moeilijk heden heeft veroorzaakt, door Thunderbolts tot zwijgen ge bracht. In S e m a r a n g zijn door Indonesiërs met 75 m.m, grana ten en mortier-granaten de Brit- sche stellingen op den heuvel Gombell wederom bestookt. Reiskosten in het buitenland. De A.N.W.B. heeft zich tot den minister van Handel ge wend met het verzoek het toe gestane bedrag van f 30 per dag voor reis'l osten in het bui tenland te willen verhoogen, daar dit bedrag als regel niet toereikend is om logies en maaltijden te betalen en ten eenenmale onvoldoende moet worden geacht als men in 't bui tenland per trein of auto moet reizen. In het adres wordt er ook op gewezen, dat het ter be schikking hebben van dit lage bedrag niet bevorderlijk is voor het aanzien van den Nederland- schen zakenman in het buiten land. De Centrale Jeugdraad opgeheven. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft den Ceretralen Jeugdraad in een dezer dagen gehouden slotvergadering van deze instelling opgeheven. De werkzaamheden van den Jeugdraad zijn thans in ruimer verband opgenomen mede door het directoraat-generaal „Vor ming buiten schoolverband" van het Min. van Onderwijs, K. en W. Arbeiders te Oss protesteeren. Te Oss hebben 2000 katholiek georganiseerde arbeiders een betooging gehouden, waarin ge protesteerd werd tegen de be slissing van het college van Rijksbemiddelaars inzake in- deeling van de gemeente Oss in een te lage loonklasse voor wat betreft de bouwvakbedrii- vets en de te lage lowers in 4e SCHOENFABRIEKEN ZIT TEN VOL MET VOORRAAD Waarom dan niet meer bonnen afgegeven? Op die gisteren te Amsterdam geopende contactbeurs van fabri kanten, winkeliers en agenten in schoenen, hebben de heeren Ver- hey (fabrikant), Schreuder (win kelier) en Boelen (agent) o.m. gezegd, dat de fabrikanten en grossiers thans groote voorraden schoenen bezitten, doch dat deze niet gedistribueerd kunnen wor den wegens een tekort aan bon nen bij de winkeliers. De vergadering zond een tele gram aan minister Vos en het Rijksbureau voor huiden en leder, waarin aangedrongen wordt op een verhoogde en regelmatige uit gifte van bonnen, daar deze uit gifte de laatste maanden geheel niet bevredigt. KRUIMELTJES De waarde der Nederland- sche boeken en handschrif ten, die naar Duitschland gingen, wordt geschat op 30 tot 40 millioen Mark. Uit Frankrijk, Nederland en Bel gië samen werden voorts 29436 wagons antieke meu belen geroofd. Het Amerikaansche bestuur in Duitschland heeft zich be reid verklaard eenige honder den Nederlandsche, Belgische en Fransdie vaartuigen, die zich thans op Duitsche water wegen bevinden, terug te geven. Het groote viermotorige vliegtuig „Constellation", dat een regelmatigen dienst tus schen Washington en Parijs opent, is op het vliegveld Orly te Parijs aangekomen. Prins Frans Josef von Ho- henzollern, een neef van kroon prins Rupprecht van Beieren, is gearresteerd. Hij was lid van de S.S. In het Lagerhuis verklaarde Attlee, dat weinig voortgang is gemaakt met de ontwikkeling van de atoomkracht voor vre desdoeleinden. Hij hoopte, dat de samenwerking op dit punt tusschen Engeland en Amerika zou voortduren. Sinds de bevrijding zijn in processen wegens collaboratie in Frankrijk in het totaal 3060 doodstraffen opgelegd, waar van 50 pet. in een mildere straf is omgezet, Keulen loopt gevaar over stroomd tc worden. Men ver- wacht, dat het water van den Rijn, dat reeds 6 voet is ge stegen, nog hooger zal komen te staan. Woensdagavond is te New- York door den burgemeester de stad in „toestand van nood' verklaard, nadat de stakende arbeiders bij de sleepdiensten geweigerd hadden naar hun werk terug te keeren. Turkije heeft de Oostenrijk- ache regeering erkend. De opening van den regel matigen burgerluchtdienst tus schen Schiphol en Londen is uitgesteld t'ot 4 Maart a.s. Provincienieuws. Maandag vergaderde de vak groep „Slagerij" Z. en N.-Be- veland. Besloten werd een protest te zenden aan het landelijk be stuur van de Vakgroep en te vragen Waarom zijn de worstfabrie- ken ingeschakeld, terwijl het publiek nog geen 300 gr. vleesch per hoofd per persoon krijgt toegewezen? Waarom gaan levende runde ren naar de fabriek voor worst Het publiek is meer gediend met een stukje versch vleesch dan met een stukje worst of blikvleesch, daar het van worst of blikvleesch geen jus kan ma ken. Welke instantie is verant woordelijk voor het feit, dat er 150.000 kg. varlcensvleesch te oud en te geel geworden is, om in de slagerijen te doen ver- koopen, waarom het naar de fabrieken is gegaan om worst van te maken? Waarom krijgen de slagers de reuzel en het rundvet niet ia hun zaak, daar dit toch een ar tikel is, dat in de slagerijen thuishoort Waarom schrijft men in de couranten, dat het restant blikvisch zonder bon verkocht mag worden en te verkrijgen is ook in slagerijen, daar men toch zeer wel weet, dat wij de visch hebben moeten inleve ren? Het antwoord wordt niet al leen door de slagers, maar ook door het publiek met belang stelling tegemoet gezien. Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Het initiatief van den heer J. Ph. Koene om te komen tot de oprichting va» een Zeeuwsch Oorlogsmuseum vindt allerwege bijval. Alle belangstellenden worden dan ook uitgenoodigd tot bij woning van een vergadering op Zaterdag 16 Febr. om 2 uur in het Ned. Koffiehuis, Dam, Mid delburg. Het ligt in de bedoeling orn daar te komen tot oprichting van een vereen., de verkiezing van een voorl bestuur en be spreking der plannen. Gehoopt wordt, dat vele Zeeuwen bereid zullen zijn deze bijeenkomst te bezoeken om zoo daadwerkelijk mee te werken aan het bereiken van Let gestelde doel. Waar een dergelijk museum, mits goed ingericht, ongetwij feld ook vele vreemdelingen zal kunnen trekken reeds dit jaar worden vele Amerikanen in Europa verwacht ligt hier ongetwijfeld ook een belang voor vele zakenlieden. Export van oesters. Het gisteren geplaatste be richt eischt gelukkig I aan vulling en verbetering. Aanvankelij'k weigerde de Britsche regeering deviezen voor oesters beschikbaar te «tellen. Samenwerking verstevigt voedselpositie. Het herstel van onae voedsel positie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aange pakt, leeren ons de Honig'» Pa- brieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, waar met man en macht gewerkt wordt, om elk Noderlandsch gezin zijn aandeel to verzekeren van al wat de Honig's Fabrieken fabrioeeren. Het gaat natuurlijk niet altqd zoo vlot als men wel zou wensehen, maar de medewerking van de betreffende autoriteiten en boven al van de winkeliers en grossiors stelt Honig's personeel, in staat zyn volle energie te geven aan de productie en de eerlijke ve'r- doeling van de uitmuntende Honig's artikelen, die van zoo groot belang zyn voor het be-1 houd van ouzo volksgezondheid. (Ingezonden Modedeeling.) In verband met nadere be-1 sprekingen hebben de Britsche autoriteiten zich thans op het standpunt gesteld, dat voor dit product zooveel mogelijk de vooroorlogsche invoer hervat dient te worden. Doordat de viezen beschikbaar werden ge steld, kon een hoeveelheid oes ters tegen bevredigende prijzen geplaatst worden. De eerste zendingen zijn reeds naar En geland verscheept. De vereeni- ging ,tot bevordering van de oestercultuur, gevestigd te Y e r s e k verzorgt deze verzending. Polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van het Calamiteuze Waterschap Bruinisse P. L. Krepel, tot ge zworene B. Jonker en tot lid van den dijkraad voor de wa- terkeering van dat Waterschap C. A. Hanse, allen te Bruinisse. MIDDELBURG. Mr Dr J. van Watré de Bordes. Bij besluit van den Min. van Binnenlandsche Zaken van 28 Januari 1946 is overeenkomstig het advies van de Commissie van Advies, bedoeld in het Zui veringsbesluit 1945, m.i.v. dien zelfden datum aan den heer mr dr J. van Walré de Bordes eer vol ontslag verleend als burge meester van Middelburg. „Handelsbelang". Na een onderbreking van 4 jaar hield de Vereen. „Han delsbelang" Dinsdagavond haar 49e jaarvergadering. in zijn openingswoord her dacht de voorz., dhr L. A. Stof- koper, de leden, die niet zijn teruggekeerd, w.o. dhrn M. Boas son en L- Leijdesdorff. Hierna w,erd het „Ave Verum' gespeeld. Na een algemeene beschou wing bracht de voorz. den ern- stigen toestand, waarin Middel burg en ook het zakenleven al hier verkeeren, ter sprake. Al lerwege is de middenstand in boeien geslagen, niet in 't minst door de ambtenarij. Door de ver. is in Dec. een telegram aan den min.-pres. ge zonden met verzoek tot wijzi ging van de basis der vergoe ding oorlogsschade. Het ant woord daarop hield in, dat een noodwet in studie is. Middel burg moet weer marktstad en vreemdelingencentrum worden, maar ook een goede woonstad. Tevens moet er plaats zijn voor enkele industrieën, hetgeen van groot belang is voor export via Vlissingen. De haven van Mid delburg moet eveneens plaats bieden aan grootere schepen. Tijdens de pauze werd dhr Stofkoper, die 25 jaar bestuurs lid is geweest, gehuldigd.Hij ont ving bloemen en een Delftsch blauw bord, dat nog zal worden afgeleverd. Het 'bestuur, dat en bloc af trad, werd herkozen. Dhr A. S. de Jong, part. secr., wenschte niet meer als zoodanig in aan merking te komen in verband met zijn betrekking als alg. secr. van de K. v. Kooph. In de vacatures Boasson, Leij desdorff en Thieme werden ge kozen dhrn J. Dronkers, mr J. J. Snoep en L. Goedblped. Het bestuur bestaat nu uit L. A. Stofkoper, voorz., G. v. Nederveen, vice-voorz., F. B. den Boer, penn., A, C. Julianus, S. J. Kleinepier en J. J. de Vlie ger, comm. In Middelburg is dezer da gen een „Vereen, voor Christ. Filmactie" opgericht, die ten doel heeft: het vertoonen van films, die ontwikkelend, opbou wend en ontspannend kunnen werken en beantwoorden aan de normen, door het bestuur te stellen, in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift als het Woord van God. In het voorl. bestuur hebben zitting genomen dhrn Chr. de Bruin, voorz., J. A. Ton, secr., J. Huser, penn. en S. Schout, corresp. VLISSINGEN. A.s. Vrijdagmiddag om 2 uur komt de gemeenteraad bijeen, Er staat een groot aantal voor, stelle» op de agenda. Openstolling Telegraafkantoor. Vanaf heden is het P.T.T.- kantoor voor den telegraaf- en telefoondienst opengesteld op werkdagen: 6—22 u., op Zon en feestdagen: 69 en 13 14 u. Zaterdagavond sprak ds Steenbeek, predikant in alg. dienst en secr. van bet werk onder jonge lidmaten der Ned. Herv. Kerk in het C.J.M.V - gebouw over„De nieuwe koers in de Herv. Kerk". De avond werd geopend door ds M. L. W. Schoch, waarna ds Steenbeek uiteen zette, dat de nieuwe koers in wezen het teruggaan is naar de plaats, welke de Herv. Kerk in het Nederl. volk moet innemen. Na de pauze werd van de ge legenheid tot het stellen van vragen druk gebruik gemaakt. Doodelljk ongeluk. Gistermiddag had op den boule vard een ernstig ongeluk plaats. Men is daar bezig om de pijp leiding naar den Nolledijk op te ruimen. De zware buizen, die een gewicht hebben van ongeveer 700 k,g„ laat men van de hoogte bij hotel „Noordzee-boulevard" naar beneden rollen. Ondanks meerde re waarschuwingen was 't 10- jarig zoontje van de fam. de R. uit de Badhuisstraat hierbij 'mee- geloopen. Het kind viel op een gegeven moment, raakte onder een rollende buis en werd op slag gedood. GOES. Goessche Damclub. In een gehouden vergadering van het bestuur van den Goesschen damclub werd beslo ten in dit seizoen nog het vol gende programma af te wer ken: een Gongwed3trijd, een si- multaan-seance, instructieavond „Niet zoo, maar zooll" onder leiding van .sterke Zeeuwsche spelers, voor-wedstrijden om het clubkampioenschap van Zeeland en vriendschappelijke wedstrijden. De datums zullen nog nader worden vastgesteld en gepubli ceerd. - Voor het candidaatsexamen geneeskunde is te Amsterdam ge slaagd de heer L. P. Kramer te Goes, YERSEKE. De mosselverzending naar Bel gië gaat nog steeds door. De vraag bij onze Zuiderburen houdt aan. De aanvoer van mosselzaad is sedert Jan, gestaakt. De aan gevoerde consumptie-mosselen zijn niet groot. De kwaliteit is vrij goed. Een honderdjarige. Aj. Dinsdag hoopt dhr P. Everse zijn lOOsten verjaardag te vieren. Zijn gehoor en gezicht evenals zijn eetlust zijn nog uit stekend, terwijl hij ook flink ter been is. Over zijn ervaringen als mosselkweeker weet hij nog heel wat te vertellen. VROUWEPOLDER. Bij besluit van den Comm. der Koningin in Zeeland is m.i.v. 10 Februari 1946 het aan den heer W. Maas opgelegde stakingsbevel tot uitoefening der functie van burgemeester dezer gemeente ingetrokken. Bij besluit van 29 Januari 1946 heeft de Min. van Binnenl. Za ken bepaald, dat met ingang van 10 Febr. a.s. het ambt van burgemeester dier gemeente niet meer door den heer W. Maas vervuld wordt. WESTKAPELLE. In ons mr van 5 Febr. staat in 't verslag van de burgeesters- installatie, dat dhr Dieleman den ambtsketen omhing. Dit moet zijn: dhr Roelse. MELISKERKE. Alhier is opgericht de Chr. Zatïgvereen. „Con Amore" met aanvankelijk 47 leden. Tot diri gent is benoemd dhr H. Jansen. In het bestuur zitten dhrn J. Minderhsoud, voorz., J. Wisse, penningm., A. Davidse, bibl., P. Davidse, secr. en mej. C. Jan sen, alg.. adj. DOMBURG. Terwijl dn onze gemeente na de beschieting drie bakkerijen in puin lagen en bakker La- bruyère alle werk nagenoeg al leen moest doen, zijn er nu weer drie bedrijven op gang en keert de normale toestand langzamerhand weer terug. Kantens; naar Burum, D. J. Scholten te Stiens. Bedankt voor Twij zei, P. v. d, Schaaf te Oldemarkt. Chr, Geref, Kerk, Bedankt voor Lutten a. d. D„ L, Holtrigter te Harlingen, Geref, Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Amster dam (C,), J. v. Nieuwkoop te Ulrum. Bedankt voor Uticcht, C, H. Lindeboom te Kampen. Herst. Evang, Luth, Kerk Beroepen te Medemblik, A. Vermeulen te Hoorn. Land' en Tuinbouw. Hengstenkeuring te Axel. De te Axel gahouuen 'hengsten keuring had de volgende uitslag 3-j, hengsten, groote maat: 1c prijs Frans van Nelly, eig. Abi. Haak en J. d'Hooghe, Zaamslag, St. Jansteen; 2e Anton, gebr, Daelman Jzn., Westdorpe; 3e Pallieter v. Coegors, Jan de Regt- Dieleman, Zaamslag; 3e Nico van Annie, C. Dekker Czn„ Axel, 3-j. kleine maat: le Paul v. d. Kwakkel, Abr, Haak en E. van Driel, Zaamslag; 2e Certain v. Coegorspolder, J, de Putter, P. Dieleman, Axel-Zaamslag, 4-j. groote maat: le Marquis van Zuiddorpe, M, Puylaert, Zuiddorpe. 4-j. kleine maat, le Floris v. d. Papenvoort, Fa, F, Dekker, Axel 2e Tresor v. Zuiddorpe, Kind, H. Bonte, Koewacht. 5-j. en ouder, gr, maat: le Mon- tain van Torenberg, L. den Exter, te Sluiskil-Terneuzen; 2e Julles v. Sluiskil, Jan van Hoeve, idem; 2e René, wed. Jac. de Feijter Czn., Boschkapelle post Axel2e Henk, P. en Th. David, Sluiskil- Terneuzen; 3e Mars v. César, Jan de Regt-Dieleman, Zaamslag; 3e Diavolo, J, Koster, Boschka pelle, post Axel; 3e Avenir v. Edith, W. den Hamer, Axel, 5-j, en ouder kleine maat: le Clairon v. d. Eendracht, Gebr. Seheele, Hoek, 2e Frans, Kind. H. Bonte, te Koewacht; 2e Clai ron, Jan Maljaars, Oostkapelle, Goedgekeurd doch niet gepri meerd; Marquis v. Ingrid, gebr. Seheele te Hoek, Herman van Catharinahoek, wed. Jac. de Feij ter Czn., Boschkapelle, post Axel, Albon van Carlo, W. Koster, Roodesluis-Overslag, Paul v. Hoek, gebr. Seheele, Peter van Groothuis, L, den Exter, Sluiskil- Terneuzen, Certain V. Othene, Antih. H. Dekker Jzn., Zaamslag Avenir v. d. Vlakte, Fa. F. Dek ker, Axel, Max v. Hautain, Kind. H. Bonte, Koewacht, Jupiter v. Coegors, jac. Huijssen, Axel, C. den Exter voorn., Frits v. Lun- tershoek, Fa. F. Dekker, Axel, Janus v. Frederica, P. en Th. David, Sluiskil-Terneuzen, Acron v. Avenir, Fa. F. Dekker, Axel. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van 6 Febr. H. te Roller, Middel burg: verb.venkl. f 5000, ontz. r. en bevel tot onm. invrijheid stelling. Pa. v. Door nD iele- m a n, Goesontz. rechten en bevel tot onm. invrijheidstelling. I. H a g e, Yerseke: 9 m. int., f 500 verbverkl. en ontz. rechten. J. L. H. Bom, Yerseke: 2 j. int. en ontz. rechten. C. P. Bos, Yerseke; ontz. rechten. TRIBUNAAL TE GOES. Siemons krijgt 10 jaar. Uitspraken Iman Flips e, Wol- faartsdijk: 5 j. int.; v.erb.verkl. vermogen tot f 500, ontz. rech ten. Gerardus Fr. W. Siemons, Goes10 j. int. ontz. rechten. Jacob Moelker, We- meldingeontz. rechtenbevel opheff. huisarr. Adr. a P. Schouwe- n a a r, Hansweertonderzoek wordt buiten de zitting hervat. Laatste berichten. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwijkerhout, G. van Schuppen, cand. te Driebergen. Bedankt voor Beilen, P. H. de Bres te Cubaard. Geref. Kerken. Tweetal te Wildervank, M. Hamming 'te Oude Pekela en H. v. Twillert te Wieringer- werf. Aangenomen naar Lollum, K. G. Idema te Delden; naar Vriezenveen, H. Hekman te Prinses Juliana heeft lichte longontsteking. Officieel wordt medegedeeld: H. K. H. Prinses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft thans een lichte longontsteking gekregen. Deze heeft een zeer gunstig verloop. De Tweede Kamer zal hedenavond opnieuw bijeen komen ter voortzetting van de bespreking met de regee ring over den toestand in Indië. Mr Van der Weel van Mid delburg candidaat voor de Tweede Kamer. De Burgemeester van Middel burg komt als no. 14 voor op de candidatenlijst voor do Tweede Kamer van den Vrijz. Dem. Bond. De „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam" zal op 18 Febr. van Singapore vertrek ken met 3400 repatrlëerenden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1