Export van groenten naar Engeland. Voorlichtingsdienst. Vooruitzichten gunstiger. D& prljsfactor speelt een groote rol. Verantwoordeliikheidsbesei. Achterstallige contribu ties aan bedrijfsgroepen. De familie van Prins Bernhard KRUIMELTJES 0e politieke toestand in indië. DB BILT ZEGT» Vrij zacht. Meest matige wind tusschen N.W. en Z.W., half tot zwaar bewolkt. Geen regen van be- teekenis. Temperatuur tusscken 5 en 8 graden. Het debat in de Tweede Ka mer over den Regeeringsvoor- lichtingsdienst is niet zonder effect gebleven. Bij de gevoerde bespreking werd reeds door Minister Schermerhorn toegegeven, dat de V.D. meermalen buiten zijn boekje was gegaan en zich be geven had op een terrein waar hij niet thuis hoorde. En nu kwlam de officieele mededeeling, dat de functie van den rcgccriugscommissari» bij dezen dienst met ingang van 1 Februari is beëindigd. Dr H, Bruginans zal den mi nister-president met ingang van dien datum als secretaris ter zijde staan, in het bijzon der voor politieke aangelegen heden. Als opvolger van den heer P A. Wansink, aan wien, op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als directeur van den dienst, is benoemd mr J. M. Landré. Deze zal het mede tot zijn taak rekenen, na te gaan, in hoeverre er in de werkwijze van den dienst wijzigingen moeten worden aangebracht, teneinde het aangegeven ka rakter te verzekeren. Bovendien zal nog een spe ciale commissie worden be noemd, die zich van de taken van den dienst op de hoogte zal stellen en advies zal uit brengen omtrent de gewensch- te organisatie van het geheele complex der van de Overheid uitgaande voorlichting. Het geheele complex. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat ook aan de voor lichting door middel van de ra dio, die meermalen een propa gandistisch karakter draagt, aandacht zal worden geschon ken. Met genoegen constateeren wij overigens, dat het aan de Tweede Kamer gelukt is, de Regeering wat dit betreft, te rug te dringen op het democra tische pad. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 259 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Tlissingen, Middelburg en Terneuzen. Donderdag 7 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Minister Mansholt heeft de- door minister Mansholt in prin cipe gevoerde onderhandelingen verder te voeren en zoo moge lijk tot concrete resultaten te leiden. Gebleken 1», dat, daar ver schillende landen Engeland goedkooper kunnen leveren, de prij .factor een groote rol speelt. Wel kan gezegd worden, dat de vooruitzichten voor den uit voer van groenten naar Enge land gunstiger zijn geworden, al mag men zich vooralsnog geen overdreven voorstelling maken van de hoeveelheden, die voor dezen export in aanmer king kunnen komen. Naar gemeld wordt zijn deze besprekingen niet1 zonder vrucht gebleven. zer dagen besprekingen ge voerd met zijn Engelschc col lega's van Landbouw- en Voed selvoorziening. De besprekingen hadden ten doel het normale handelsver keer tusschen beide lundcu in den agrarischen sector op gang te brengen, waarbij van Neder, landscho zijde hervatting van den export van land- en tuin bouwproducten vooropstond. Dinsdagavond is een groote Nederlandsche delegatie, be staande uit vertegenwoordigers van de regeering, voorzitters van de bedrijfschappen van de voedselvoorziening en deskun digen uit alle takken van het agrarische bedrijfsleven, naar Engeland vertrokken om de De voorzitter van de Stich ting van den Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft on langs een radio-rede gehouden over ,De landbouw-organisaties weer aan 'twerk". Hij zei daarin o.m. het vol gende: „Onlangs vertelde mij Dr Huizinga, de nu aftredende in specteur van het landbouw onderwijs, dat hij eens een ge sprek had met een Deenschen boer over de veevoeding. Onze Deensche collega vertelde aan Dr Huizinga, dat hij maar 20 kg. koolrapen per dag aan zijn melkkoeien mocht voeren. Dr Huizinga vroeg hem, welke in stantie hem verbood, meer (koolrapen aan zijn koeien te geven, waarop de boer hem eenigermate vragend en ver wonderd aanzag. „Neen", zei hij, „verboden wordt het mij niet, maar als ik meer koolrapen voer, bederf ik de smaak van mijn melk en verknoei de kwaliteit van de boter, ook die van mijn colle ga's en van mijn geheele land. Het is daarom niet behoor lijk, om anders te voeren." Hier gaat het nu om. Naar mate wij het opvolgen van de voorschriften uit vrees voor straf kunnen vervangen door het opvolgen op grond van in nerlijke gebondenheid, omdat het zoo hoort, zal ook de con trole veel minder omvangrijk en veel minder kwetsend kun nen zijn. Daarin ligt nu de groote taak voor de toekomsteen land bouwbeleid, met opgelegd door de Regeering en afgedwongen door tuchtmaatregelen, maar .voortgekomen uit het inzicht Met prinoipiëele bezwaren wordt gerekend. In antwoord op door den heer Smallenbroek gestelde vragen heeft Minister Vos geantwoord, dat volgens besluit van 17 Sept. 1945 de z.g. zelfstandige organi satie van het bedrijfsleven (orga nisatie Woltersom) is gehand haafd Deze handhaving bracht mede, dat het verplichte lidmaat schap bleef bestaan en dus ook de daaraan verbonden verplichting contributie te betalen. De minister heeft zich aan stonds op het standpunt gesteld, dat het niet aanging, de onderne mers, die tijdens de bezetting principieele bezwaren gevoelden tegen de organisatie Woltersom en die dientengevolge de betaling van contributie hadden geweigerd, alsnog aan te spreken voor de contributie over de jaren, vooraf gaande aan het jaar 1945. Daar om is toen bepaald, dat de onder nemers, die zich hadden aange meld, oqk de achterstallige con tributie over de jaren voor 1945 moesten voldoen, terwijl de onder nemers, die zich eerst na de be vrijding aanmeldden, uitsluitend gehouden waren de contributie over 1945 te betalen. De minister erkent echter, dat de grens tusschen principieele weigeraars en wanbetalers niet steeds samenvalt met het al of niet aanmelden. Daarom wordt thans naar een andere oplossing gezocht, die ook recht doet aan ondernemers, die zich aanvanke lijk hadden laten inschrijven voor de nieuwe organisatie, doch eerst daarna .op principieele gronden geweigerd hadden mede te werken aan de organisatie Woltersom. Frankrijk gaat bezuinigen. De Fransche Assemblee Con stituante heeft met 414 tegen 108 stemmen de door de Regee ring voorgestelde noodmaatre gelen voor het veriagen van de begrooting goedgekeurd. De rechterzijde, de radicalen en de onafhankelijke socialisten stem den tegen. KINDERVERLAMMING TE SINGAPORE. Te Singapore zijn gevallen van kinderverlamming ge constateerd. De autoriteiten hebben vastgesteld, dat de ziekte besmettelijk is en dat quarantaine-maatregelen PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN. De „Pen. Gun" weet medo to dooien, dat do moeder van Prins Bomhard, na do capi tulatie van Nederland als een uitgestooteno loofde. Zij word van „Reekonwaido" verjaagd en van alles beroofd. Een in 1944 gedane poging om mot een vliogmacliino naar Zwe den te vluchten, mislukte. Zij koorde toen terug naar West- falen om daar de komst, van Eisenhowers troepen af te wachten. Prins Asehwin, dio tweede luitonant was in hot Duitsche loger, word tegelijk mot don ovorval op Nederland ontsla gen. Hjj studeerde vervolgens to Potsdam, word naar Oost- Pruisen gobracht om te „gra ven" on na zfjn ontsnapping ingedeeld bjj don Volkssturm. Ook daaraan wist hjj zich na korten tijd te onttrekken. Toen VEisenhower Westfalen binnen rukte gaf hjj speciale orders voor do veiligheid van den Prins. Dat wordt gevaarlijk! Een dhr eerste beginselen van de paedagogie is tot nu toe altijd geweest: geef kleine kinderen geen lucifers in handen. Edoch, het C.D.K; schijnt deze opvoedkundige methode verouderd te vinden. Het deelt n.l, mede, dat voor kinderen van 0—4 jaar een extra hoeveelheid lucifers be schikbaar zal worden gesteld. Men moet hiertoe in de week van 3 t.m, 9 Febr, bon 859 van de bonkaart KD of KE 602 in leveren bij den detaillist, die ge woon is lucifers te verkoopen. De winkelier geeft dan een ont vangstbewijs af, Për bon is een huishouddoos niet ongeveer 240 lucifers verkrijgbaar. HUISRAAD-WAARDE BONNEN. In 1941 zijn waardebonnen uitgegeven, waarmede de door oorlogsgeweld getroffenen den prijs van nieuw aan te schaffen huisraad konden betalen. Deze bonnen verliezen hun geldigheid. De winkeliers kun nen nog tot en met 15 Febr. a.s. deze bonnen tot betaling van huisraad in ontvangst ne men. Zij kunnen nog tot en met 28 Febr. de in ontvangst genomen bonnen tegen contan ten inwisselen bij de banken of postkantoren. DE BENZINEPRIJS IS TE HOOG! De A.N.W.B., de K.N.A.C en enkele andere organisaties hebben zich met een gezamen lijk request gericht tot den Raad van Ministers en aange drongen op een drastische ver laging van den benzineprijs, hetgeen urgent moet worden geacht, gezien de gestegen las ten (hooge aanschaffingskostcn en hooge reparatiekosten). Burgemeester van Renkum. De (burgemeester van Ren kum, de heer J. J. (Talsma, die noodzakelijk zijn. Deze zijn het Mf pe?fs in Y5J" J band met zijn leeftijd terzijde Maandag is de luchtlijn Am sterdam-Praag geopend. Om 9 uur vertrok een Dakota-vlieg- tuig van Schiphol om 335 -uur later in Praag'te landen, 's Mid dags om 16.55 landde het toe stel weer op Schiphol, Te Berlijn hebben drie Fransch sprekende personen uit de brandkast, van de Veteri naire Facu'tcit platina tot een vooroorlogschc waarde van A millioen gulden gestolen. Het Chineesche ministerie van Buitenl. Zaken heeft een „krachtig protest" ingediend bij de Siameesche regeering wegens het uitbreken van nieuwo anti-Chineesche inci denten. De Parijscho radio heeft be kend gemaakt, dat een ernstige hongersnood het zuiden van Algerië bedreigt. De huidige graanvoorraden zouden slechts tot het midden van deze maand voldoende zijn. «9 Radio Moskou maakt den dood van Anton von Rintelen, den organisator van den fascis- tischen staatsgreep in Oosten rijk in 1934, bekend. Het Argcntijnsche volk zal worden gevraagd minder vleesch te eten, teneinde een grooter over schot voor export naar Europa over te laten. De Argcntijnsche minister van Buitenl. Zaken heeft verklaard, dat 900 leden der bemanning van de „Graf Spee" Argentinië 15 Febr. a.s. zullen verlaten, evenals alle in Argentinië vastgehouden Duitsche spionnen. Woensdag zijn bij Groningen 'n passagiers- en een goederentrein in botsing gekomen. Hoewel tien rijtuigen ontspoorden, wend toch slechts één reiziger licht gewond. Het eerste vliegtuig van de British European Airways van den dienst LondenSchiphol, kwam gisterochtend om 11 uur op het Nederlandsche vliegveld aan. Volgens een bericht uit Los Angeles is het eerste Japansche aanbod voor onvoorwaardelijke capitulatie ontvangen op 25 Juli 1945, -> Te Deventer is een geheime radiozendinstallatie met bijbehoo- rend personeel betrapt, terwijl een uitzending werd uitgegeven. Er wordt hard gewerkt om de spoorlijn Haarlem—Zantvoort nog voor het begin van het bad seizoen hersteld te krijgen. Carbid kan weer zonder ver gunning bij den normalen handel worden 'betrokken. in den trein naar Nieuwe Schans werd een Duitscher aangehouden wegens het vervoe ren van boter, vet, zeep, kaas, ca cao, tabak, koffie en thee. Hij was het blijkbaar nog niet ver leerd. echter nog niet genomen. Inschrijving 2y2 pCt. Spaarcertificaten. De minister van Financiën maakt bekend, dat de gelegen heid tot inschrijving op 255 der bedrijfsgenooten en gedra- pet. spaarcertificaten zal wor gen door hunverantwoorde-den gesloten aan het einde van lijkheidsbesef, omdat het den dienst op Vrijdag 8 Fe- z o o hoort.' bruari a.s. EXTREMISTEN DRINGEN ZICH NAAR VOREN. SJAHRIR VOOR EEN MOEILIJKE TAAK. Het wordt langzamerhand dui delijk, dat de verhoudingen *in Indië zeer ingewikkeld zijn. Tot nu toe was het Sjahrir die sterk op den voorgrond trad, maar nu zijn er andere elementen, die sterk naar voren dringen. Het nieuwe „Volksfront" roert de trom. Haar ledental is sterker dan Soekarno's regeeringsgroep en daarvan probeert Soedirman, de groote man van het „front", naar het schijnt, gebruik te willen maken. Deze Soedirman is niet slechts hoofd van de TKR., de militaire politie van de republi keinen, maar tevens voorman in het werkcomité van het „Volks front", Soedirman is slechts één van de extremistische figuren, die zich willen laten gelden. Zij komen zoowel uit de groepen, die zich tot het „Volksfront" aaneenge sloten hebben, als uit de Republi- keinsche pemoeda-groep, de jeugdorganisatie, die sterk beïn vloed is door Japansche propa ganda. En dan is er nog een commu nistische groep, die een duit in het zakje wil doen. Zoo zal het nog de vraag zijn of onderhandelingen met Sjahrir, die weer de afgezant is van Soe- karno, eigenlijk wel veel betee- kenis hebben. Volgens een officieele mede deeling is ide toegang van Neder landsche burgers tot Batavia niet meer aan beperkende bepalingen gebonden. was gesteld, heeft thans weer de uitoefening van zijn ambt hervat. Radio-uitzending veroorzaakt opschudding. Luisteraars naar Radio Parijs werden plotseling opgeschrikt door de mededeeling: „Wij moeten ons programma onder breken. Er heeft een plotse linge aanval met atoombommen plaats gevonden. Luister naar I verdere instructies". Het was een uitzending, die een realistische beschrijving be doelde te geven van een atoom bomaanval in 1990. Maar de ge volgen waren anders dan men zich had voorgesteld: doktoren en ziekenhuizen door geheel Parijs zijn den volgenden dag druk in de weer geweest met het behandelen van lieden, die tengevolge van de uitzending een zenuwschok gekregen had den; naar verluidt zouden zelfs twee personen door de emotie overleden zijn. Theaters onder braken hun voorstellingen en velen zochten bescherming in de tunnels der metro en de schuilkelders. De Fransche minister van Voorlichting heeft medege deeld, dat tegen hen, die voor deze uitzending verantwoorde lijk waren, maatregelen zullen worden getroffen- Provincienieuws. DOOR ALLEN IN NEDER LAND VOOR ALLEN IN INDIË. De Unie v. Vrouw. Vrij willigers (U.V.V.), afd.-Goes, gaat alle zeilen bijzetten om cok de B.A.R.K. (Boeken Actie Roode Kruis) van Z.- Beveland een vlotte vaart te verzekeren: Onze landgenooten in Indië snakken naar lectuur. Zij zijn hiermee bijna vier jaar ten achter, zoodat ieder week blad, ieder maandblad (ook vakbladen), dagbladen, bro chures en dgl. welkom zijn. Ook boeken (studie-, lees- en kinderboeken) moeten in grooten getale worden ver zonden. Wilt U iets doen voor onze menschen in Indië, die, waar zij zich ook bevinden, een nog weinig benijdenswaardig be staan leiden, helpt dan meé om hun leeshonger te stillen: Brengt al wat U zelf gelezen hebt en lezenswaard vindt bij een van de boekhandelaren of op één van de adressen, die Za terdag per advertentie bekend gemaakt worden. In de boekwinkels kunt U voor hetzelfde doel ook nieuwe boeken koopen of bestellen en abonnementen op tijdschriften of dagbladen nemen. Zij zorgen voor de verzending. Wat de dorpen betreft: De bodes hebben zich bereid ver klaard voor dit bijzondere doel geheel belangeloos boeken en bladen van gevers van de dor pen mee te nemen naar Goes. Leest snel, geeft snel door! Helpt deze B.A.R.K. aan lading, Het wordt een vaart naar Nederlanders in een ver land, naar zieken en wachtenden, allen hunkerend naar nieuws uit het Moederland. Let op de advertentie in ons Zaterdagnummer Centrale A.R. Kieevereen. Dinsdag hield de Centrale A.-R, Kicsvereen, in den Kies kring Goes haar jaarvergade ring. In -zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Zuidema, op de voorrechten, die God ons schonk en op onzen plicht om een ieder op zijn plaats met getrouwheid onze roeping te vervuilen, ook op staatkundig terrein. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Hom mes, werd goedgekeurd evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer R. Buitenhuis. Met vol doening kon worden geconsta teerd, dat de pogingen Van de bezetters en hun trawanten om de kas in handen te krijgen, niet tot het gewcnschte doel hebben geleid. De voorzitter deelde mede, dat binnenkort Mr J. A. de Wildo voor de Centrale hoopt op te treden. Nadat nog een voorlooplgo bespreking had plaats gehad over de komende Statenverkie zingen, werd de vergadering, die een opgewekt karakter droeg, gesloten. Ir F, Q. den Hollander. Zooals wij reeds eerder heb ben gemeld, zijn m.i.v, I Maart a.s. tot lid van de directie der Ned. Spoorwegen benoemd de heeren: G. F. H. Giesberger, Ir F. Q. den Hollander en drs D. J„ Wansink. Daar ir den Hollander Goes- schenaar van geboorte is laten wij hier eenige -bijzon derheden omtrent zijn loop baan volgen; De heer den Hollander, die momenteel 52 jaar oud is, be haalde in 1916 zijn diploma als werktuigk. ingenieur aan de Techn. Hoogeschool te Delft met lof. Vanaf Mei 1916 was hij in dienst bij de H.IJ.S.M. en werkte in dien tijd als ma chinist en stoker'op de locomo tief. In Dec. 1917 werd hij ter beschikking gesteld van den G.-G. van Indië. Hier kreeg hij steeds belang rijker functies en werd, toen hij sinds 1933 belast was met de werkzaamheden bij de exploi tatie van de Westerlijnen te Bandoeng, bevorderd tot. hoofd ingenieur. Na in 1936 naar Pa- lembang te zijn overgeplaatst, keerde dhr den Hollander eind 1937 naar Nederland terug en werd toen onderdirecteur bij de artilleriewerkplaatsen aan de Heuibrug. Na de bezetting werd hij benoemd tot secr.-gen. van het Dep. van Handel en Nijverheid, later van dat voor Verkeer en Energie. MIDDELBURG. Vanuit Den Helder werden Dinsdag de volgende politieke gevangenen naar Middelburg overgebrachtW. O. Erdle, P. C. Schoonackers Jr., lid Land wacht, W. Slof, lid N.S.B. en H. A. Vermeulen, lid S.S., allen te Middelburg; J. L. Janse, bij O.T., D. J. Labruyère, lid Landstorm en J. E. Wiegman Bais, lid N.S.B., allen te Vlis- singen; J. A. v. Sprundel, lid S.S. en J. Jasperse, lid Land wacht, beiden te Arnemuiden M. Gravers, bij Ordn. Pol. te Souburg. VLISSINGEN. „Ons Genoegen", Dezer dagen hield de Harmonie „Ons Genoegen" haar jaarverga dering. In 'het verloopen jaar zijn niet minder dan 14 concerten gegeven,* 17 rondwandelingen en 2 mar- schen bij een voetbalwedstrijd. Voorts werd door een 7-tal leden deel genomen aan een solisten concours, waar goede resultaten werden bereikt. Het ledental heeft zich gestadig uitgebreid, financieel is de vereen, gezond. De signaal-afd, groeit gestadig. In verband met het 55-j. be staan wordt er een solistencon cours gehouden op 9 en 16 Mrt. De inschrijving is groot, zoodat Vlissingen een groote muziekwed- strijd verwachten kan, In dit blad zal een en ander per advertentie worden bekend gemaakt. Voorts werd besloten dit jaar een groot festival te organiseeren. Een propaganda-commissie is in 't leven geroepen, t Woensdagmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de haven. On- middelijk rukte een spuit en een slangenwagen uit, doch bij aankomst bleek, dat de brand reeds met eigen middelen was gebluscht, In een der haven loodsen was de vlam in een mastiekpot geslagen. KLOETINGE. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de raad o.l.v. weth. J. Straub. <s. Deze herdacht het overlijden van den gem.-opz., dhr C. v. Maris, die 20 jaar de gemeente als zoodanig diende. Een wijziging van de begroo ting B.A., dienst 1945, werd goedgekeurd, evenals een wijzi ging der gom.bcgrooting. Tot lid vun de commissie We ring Schoolverzuim werd be noemd dhr B. M. v. Nieuwen- huijze. Besloten werd tot het aan gaan, van een rek.-courant-over- eenkomst met de Bank v. Ned. gemeenten. Hierna werd de begrooting 1946 behandeld. Het presentie geld van de leden der stem- bureaux werd verhoogd tot f 7,50 p. d. Op voorstel van dhr Blom-aard zal aan Ged. Staten worden verzocht do jaarwedden der weth, vast te stellen op f 175. Voorts werd de jaarwedde van den gem.werkinan op 1500 uitgetrokken. De post schoon houden en verwarming school werd van f700 op f ÏOOO ge bracht. In den kapitaaldienst werd f 6000 uitgetrokken voor aan. koop van een 2-wielige motor- brandspuit, voorzien van een Ford-V-S-motor van 85 P.K. HEINKENSZAND. Het Hulp-Ziekenhuis. Vorige maand vertrokken uil het hulpziekenhuis alhier de laatste patiënten. Het is nu ongeveer 14 maanden geleden, dat opdracht werd gegeven tot het inrichten van dit hulpzie kenhuis. Do O.L. en de R.K. school werden toen ingericht, de eerBte voor de huisvesting der patiënten, de tweede als keuken, opslagplaats enz. Beide gebouwen waren bij de bevrij ding door het geschutvuur zwaar gehavend. Het was dan ook een heele prestatie om bin nen den kortst mogelijken tijd de zaak in orde te brengen. Op 2 Dec. 1944 werden de eerste patiënten reeds binnen ge bracht. Zieken, invaliden en ouden van dagen kwamen het zieken huis bevolken, allen waren menschen, die van huis en hof waren verdreven en verpleging van noode hadden. Een staf van verplegend per soneel, reeds door Dr Griep voor it doel opgeleid, was ter plaatse. De inventaris, die ge durende de bezetting was on dergedoken, kwam nu weer voor den dag. Het geheel werd beheerd door Mr Dr A. J. J. M. Mes. De voorz. kan met trots te rugzien op hetgeen hier is ge presteerd- In totaal werden 65 mannen en 12 vrouwen opgenomen, kraamvrouwen inbegrepen, te- samen met 15461 ligdagen. Er zijn hier 27 patiënten overle den, terwijl er 32 geboorten plaats vonden. Het grootst aan tal patiënten, dat tegelijk aan wezig was, was 62. Uit deze cijfers blijkt, dat dit ziekenhuis in een behoefte heeft voorzien. Dr Staverman heeit als dir.-geneesheer steeds met grooten ijver zijn werk verricht, bijgestaan door de hoofdver pleegster, Zr Vermaas, de ver pleegsters en hulpverpleegsters. De scholen kunnen nu weer hun oude taak hervatten en de ouders zullen het zeker toejui chen, dat hun kinderen binnen kort weer in behoorlijke loka len het onderwijs zullen ontvan gen. POORTVLIET. De school met den Bijbel kwam in ledenvergadering bij een. Het. leerlingenaantal ts toegenomen van 44 tot 60, ook het ledental is uitgebreid en wel met 23 nieuwe leden. Tot be stuurslid werd gekozen ds Vroegindeweij. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrjjdag: Zon op 8.10 u., on der 17.39 u. Maan op 11.05 u., onder 0.22 u. E.K.' 9 Febr. Hoog water te Vlissingen Vrfjdag 8 Februari: 6.00 u. 1.92 m,; 18,31 u. 1.95 m. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Zaandam-Wormer- veer I. J. Vasseur te Bussum, „De Klokkenberg". De 'bekende Prot. Chr. Kweek school „De Klokkenberg" te Nijmegen zal op 29 en 30 Mei a.s. haar -eeuwfeest vieren. Ver. voor Chr. Mulo. Het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Mulo heeft in de plaats van den heer W. Uitten- bogaard te Arnhem, die als zoodanig aftrad, benoemd tot voorzitter de heer H, v, d. Tol te Rotterdam. Geslaagd voor het cand, examen genees kunde te Leiden P. C, Dronkers te Middelburg voor het doet. examen genecs- kunde te Leiden C. J. van Riet te Goes; voor het Ingenieurs-examen Ned. Landbouw dhr D. J, van der Have I" Kaptlle. TRIBUNAAL TE GOES. Dinsdag werden in een zitting, die 6 uur duurde, de volgende zaken behandeld: Pieternella Flip- s e, echtgen. van L. Westveer te Wolfaartsdijk, werd in 1940 lid van de N.S.B. en N.S.V.O., was werkzaam voor W.H.N. en zou over A. L. de Nooijer te Domburg verteld hebben, dat hij anti-Duitsche uitlatingen deed, met het gevolg, dat dezo 2 jaar van zijn vrijheid is be roofd geweest. Mr Dirven zei, dat zijn cliënt lid der N.S.B. werd om haar Offic. Publicaties. WAT KRIJGEN WE OP DE BON? 3 t.m. 16 Februari. Bonkaarten KA, KB, KC 602 735 250 gr. jam, stroop enz. 736 50 gr. thee. 737100 gr. gedroogde zuid vruchten. 738: 250 gr. waschpoeder. B 71: 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk: 155 L. melk. B 04, C 04 melk: 3 L. melk. 010 aardappelen: 2 kg. aardap pelen. Bonkaarten KD, KE 602 835 250 gr. jam, stroop enz. 836100 gr. gedroogde zuid vruchten. 837 250 gr. waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 602 D 04, E 04 melk: 5 L. melk. 510 aardappelen: 1 kg. aardap pelen. "I^bakskaarten, enz. T 12: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 12: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 12: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. Deze bonnen kunnen reeds op Vrij dag 8 Febr. van 's morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst m.i.v. Maan dag 11 Febr. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeten de bonnen „014 of 514 vleesch" en „010 aardappelen" worden ingeleverd. Het Aardappelranteoen. Het aardappelrantsoen is vastgesteld op 2 kg. voor personen van 4 jaar en ouder (met 1 kg toeslag voor de leeftijdsgroep van 14 tot 21 jaar) en op 1 kg. voor de kinderen beneden 4 jaar. Men hoopt met de thans nog beschikbare voorraden aardappelen de rantsoeneering op dit peil te kunnen handhaven. Schoenreparatie. Distributiediensten Zierikzee, Haam stede en Brouwershaven. De bonnen van de noodbonkaart „Schouwen" speciaal nos 30-230-330-430-530 en 31- 231-331-431-531 zullen m.i.v. 7 Febr. geldig zijn voor het doen repareeren van schoenen met 25 gr. leder. Laatste berichten. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen, U. Bouman te Hardenberg; te Sprang, L. Vroegindewey te Waddinxveen; te Schiedam, J. v. Kuiken te Amstelveen. Geref. Kerken. Beroepen te Soest, H. v. d. Berg te Schareridijkete Vlaar- dingen, J. B, Vogelaar te Hilli- gensberg-Terbreggete Zuidland, C. v. B reugel tc Lekkerkerk; te 2e Excloërmond, L, Zwanenburg, cand, te Katlijk; te Lutterade, G. S. Oegema te Harderwijk; te Schiedam, D, Roest te Hooge- veen, Chr, Geref, Kerk. Tweetal te Baarn M, Baan te Bussum en M, Holtrop te Hil versum; te Enschedé I. de Bruyne te Deventer en D, Biesma tc Nleuwe-Pskela, Ernstig motorongeluk. Gistermiddag omstreeks vier uur had een motorongeluk plaats, even over den Sloedam. De mo tor, waarop twee militairen zaten, sloeg over den kop. De bestuurder bleef ongedeerd, doch de duo passagier werxl op den weg ge smakt en liep ernstige hoofd wonden op. Op medisch advies werd hij in een ontboden zieken wagen naar het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes vervoerd. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in het sprin gen van den voorband van het motorrijwiel. Export van oesters. Naar het A.N.P. meldt heerscht er groote teleurstelling bij de oesterkweekers en -handelaars door hot besluit van do Engelsche regeering om voor oesters geen deviezen beschikbaar te Btellen. Pontonbrug bij Hedel onklaar geraakt. Gisterenavond omstreeks 6 uur is do Pontonbrug bfj Hedel door aanvaring onbruikbaar goworden, Een gedeelte uit de brug over een afstand van 20 M., word mco- geslourd. Vannacht werden do herstelwerkzaamheden voortgezet en men hoopt hedenmorgen om 10 uur de brug voor het verkeer weder open te stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1