Het annexatievraagstnk. Verkeerde, voorlichting De toestand op lava. Schadevergoeding aan oorlogsslachtoffers. DE BIDT ZEGT: Rustiger weer. Protest tegen de vergoeding op basis van 1940. Steenkolenvelden langs onze grens Meest matige wind tusschen Noord-West en Zuid-West. Aanvankeljk enkele buien, met tijdelijke opklaringen. Iets minder zacht. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 258 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor! Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen, Woensdag 6 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. ©p= en endsrgang van Zen en Maan. Donderdag: Zon op 8.12 u., onder 17.37 u. Maan op 10.45 u. E.K. op 9 Febr. Hoog water te Vlissingen Donderdag 7 Februari: 5.18 u. 1.99 m.j 17,45 u. 2.06 m, Zaterdag is in de Markthallen to Amsterdam een groote ver gadering gehouden, om uitdruk king te geven aan de gedachte, dat het Indische conflict opge lost moet worden niet door gewapend geweld, doch door vreedzaam overleg met de re geering Sjahrir, waarbij door de Nederlands che regeering als uit gangspunt zou moeten worden aanvaard het recht van Indië op een eigen bewind en de vrij willige samenwerking tusschen Nederland en Indië. Natuurlijk ia het 't goed recht van de vereeniging „Ne derland—Indonesië", die deze vergadering had uitgeschreven, voor haar denkbeelden propa ganda te maken. Te betreuren is echter, dat door meer dan één spreker een totaal verkeerde voorstelling van zaken werd gegeven. Ds Buskes b.v., een der spre kers, stelde zich aanvankelijk op esn objectief standpunt. „Wij beschuldigen zoo zeide hij niemand zonder meer, een kolonialen oorlog te willen, maar wij zijn ervan overtuigd, dat de politiek van onze tegen standers of zij net willen of niet, in ieder geval moet eindi gen met een oorlog van volk tegen volk." Hierover valt te praten. Niet juist is echter, als hij dan vervolgt „Onze tegenstanders wen- schen eerst te schieten en daar na te praten, maar zij moeten begrijpen, dat uitstel van de onderhandelingen beteekent her stel van de koloniale verhou dingen. Hiervoor moeten wij trachten Indonesië te behoe den. Het recht op zelfbestuur van Indonesië moet onvoor waardelijk worden erkend. De politiek van onze tegenstanders zou tot gevolg hebben, dat Java verwoest zou worden, dat er tienduizenden dooden zouden vallen en dat de twee volkeren elkaar wederzijds zouden ha ten. Wij zouden daarmede onze reputatie in de wereld verspe len en zeer waarschijnlijk den economischen ondergang tege moet gaan. Dat is het alterna tief, dat de reactionnaire groepen stellen tegenover de politiek van overleg, die de regeering gekozen heeft." Hier worden de zaken toch wel op hun kop gezet. Het bezwaar van hen, die voor alles orde en rust wen- schen te herstellen is juist om gekeerd, dat zij, die een volko men vrij Indië begeeren, b e- gonnen zijn met te schieten. Dat men niet heeft willen wachten op de in uitzicht gestelde besprekingen, maar dat op tal van plaatsen een verschrikkelijk bloedbad is aangericht; dat duizenden Hol- landsche vrouwen en kinderen nog altijd in levensgevaar ver- keeren; dat tienduizenden In do-Europeanen hun- leven geen ocgenblik zeker zijn; dat een toestand van anarchie is ont staan, waardoor de lnlandsche bevolking met honger en be smettelijke ziekten wordt be dreigd. Zij, die tegenstanders zijn van de politiek der regeering wen- schen, dat aan dergelijke misda den een einde komt. Dat daden van geweld plaats maken voor rustige onderhandeling. Niet, om zooals Ds Buskes laat doorschemeren, de kolo niale verhouding te herstellen. Zonder eenige terughouding kan worden gezegd van hen, die bij deze actie op den voorgrond treden: reactie wil niemand. Er zullen hier en daar mis schien uitzonderingen zijn, maar over het geheel kan toch wel worden gezegd, dat zij ondub belzinnig wenschen op te ko men voor een royale honoree ring van het Koninklijk woord van 7 Dec. 1942, dat Indië een gelijkwaardig en gelijkberech tigd deelgenootschap in een vrijwillig aanvaard Rijksver band toezegde. Het valt te betreuren, dat op deze wijze een geheel verkeer de voorstelling van zaken werd* gegeven. Ds Buskes sprak over het gavaar, dat wij onze reputatie verspelen en den economischen ondergang tegemoet gaan. Maar als er één manier is om daartoe te komen, dan is het wel door te spreken zooals m de Amsterdamsche Markthal- Isa gedaan werd. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in de stad eenige gevallen van plundering gerap porteerd. In Koepang, gelegen in de westelijke buitenwijk van Soerabaja, hebben Indo nesiërs handgranaten in een compagniestelling geworpen; zij trokken terug na een Britschen tegenaanval. Op C e 1 e b e s ontstond tusschen een Nederlandsche pa trouille en Indonesiërs in het Wotoe-gebied een kleine scher mutseling. De Nederlanders ar resteerden twee Indonesische leiders. Van Bandoeng uit hebben Britsche soldaten Tji- goendang, 4 mijl ten noorden van Bandoeng aan den weg naar Lembang, verkend. Uit' Scmarang wordt melding gemaakt van kleine botsingen. Patrouilles en para-j chiutisten waren actief. In1 Buitenzorg is een ambu lance onder poliliegèleide naar Tjileung, 24 K.M. ten noord oosten van de stad, gezonden om eenige Indo-Europeanen op te halen. KRUIMELTJES Het Amerikaansche hoogge rechtshof te Washington heeft het beroep van den Japanschen generaal Jamasjita tegen het te gen hem uitgesproken dood vonnis afgewezen. Met 29 passagiers en een ton vracht aan boord heeft een Amerikaansch transportvlieg tuig in den recordtijd van 11 uur- 9 minuten" gevlogen van New-York naar Hannon in Ier land. Het Spaansche Kabinet heeft plannen op langen ter mijn goedgekeurd tot volledige electrificatie van alle spoorlij nen van normale breedte. Op een trein, die zich van bo- ven-Egypte naar Cairo begaf, is een postzak met 20.000 pond ster ling gestolen. Schippers en andere personen, die in het centraal bevolkingsre gister zijn opgenomen, moeten zich voor de controle van 'hun 2e dis tributiestamkaart melden bij 't be volkingsregister van de gemeente waar zij verblijf houden. In verband met het actueele probleem van de schadever goeding aan de oorlogsslachtoffers, werd te Nijmegen van wege de landelijke federatie van stichtingen tot behartiging van de belangen van oorlogsslachtoffers een persconferentie gehouden, waarop andermaal geprotesteerd werd tegen de vergoeding op basis van 1940. De voorzitter betoogde, dat een dergelijke vergoeding on aanvaardbaar is. De slachtof fers vragen geen liefdadigheid, doch eischen een billijk herstel van den ouden toestand, zooals deze was voor het oorlogsge weld over onj land kwam. Zij willen geen „kankeraars" zijn, doch waardig actie voeren. De federatie wenscht een deskun dig onderzoek van de schade, gevolgd door een rapport, om eerst daarna de normen voor de schadevergoeding tè laten vaststellen. De secretaris der federatie wees er op, dat de schade-actie, een eminent streekbelang is voor Gelderland, Limburg, N. Brabant, Zeeland, de Wierin- germeer en de kuststrook. De actie zal niet eindigen voor een rechtvaardige regeling is ge' troffen. Het bezwaar tegen het stand punt der Regeering is, dat het niet voldoende tot de kern der kwestie doordringt. D'e federatie erkent de moei lijkheden, en weet dat restric tie noodig zal zijn, zij zal deze echter niet aanvaarden, wan neer de noodzakelijkheid daar van niet op volle diepte onder zocht is. Tenslotte weersprak de heer P. Galiaart de meening van Min. Schermerhorn, dat integrale schadevergoeding te zwaar zou zijn voor de geheele bevolking. Spr. vroeg of dan een millioen menschen kunnen dragen, wat negen millioen niet dragen kunnen. Schermutselingen hier en daar. Dinsdagochtend is in het Klentanggebied bjnnen Bata via een razzia uitgevoerd om een bende, verdacht van moord, op te rollen. Resultaten lijn tot nu toe onbekend. Jose Giral, de Minister- President van de Spaansche Republikeinsche regeering in ballingschap, heeft tijdens een persconferentie te Was hington verklaard, dat min stens 40.000 gewapende gue- rillastjrijders in Spanje ge reed staan om actief op te treden, „wanneer alle vreed zame middelen om het regi me van Franco omver te werpen, zijn mislukt". Hij zeide, dat zijn regee ring verwacht spoedig door de Sowjet-Unie te worden erkend. Giral vertrekt a.s. Donderdag naar Parijs. MASSAGRAVEN ONTDEKT Naar Radio Moskou bericht heeft men te Lansdorf (Sile-1 zië) massagraven ontdekt, waar van «ommige meer dan 30 voet diep zijn, gevuld met de lijken van ongeveer 190.000 Russische, Poolsche, Fransche en Engel- sche krijgsgevangenen, die in rijen van 10 en 12 op elkaar ge legd zijn. Op grond van een medisch onderzoek vermoedt men, dat de gevangenen óf werdén dood- geschoten óf door volledige lichamelijke uitputting, ziekte of marteling stierven. De lijken zijn opnieuw onder groote be- langstelling plechtig ter aarde besteld. De feitelijke gegeveni over deze massavernietiging zullen aan het militaire tribu naal te Neurenberg worden voorgelegd. AARDVERSCHUIVING IN ZWEDEN. Tengevolge van de grootste aardverschuiving in dé geschie denis van Zweden is in de ri vier Lida in Z.O. Zweden een enorme watermassa opgesloten, Waardoor de hieraan gelegen industriestad Lidkoeping be-1 dreigd' wordt. Men is koortsachtig bezig een j nieuw kanaal te graven om de rivier om te leggen, voordat de dam, door de aardverschuiving opgeworpen, doorbreekt. Wat gebeurt er met Ruhr- gebied en Rijnland? In verband met Frankrijks ver langen, dat het Ruhrgebied cn het Rijnland van Duitschland geschei den zullen worden, bestudeert het departement van buitenlandsche zaken der V, S. (hans verschil lende mogelijkheden. Een ervan komt hierop neer, dat een internationaal lichaam deze gebieden zou besturen, Aan dit be. stuur zouden alle Westelijke bu ren van Duitschland deelhebben. Het is geen geheim, aldus Reu ter, dat in bevoegde Amerikaan sche kringen velen meenen, dat het Fransche voorstel in eenige op zichten in strijd is met de geajr lieerd< politiek. Uit een brief van een hoogleeraar te Bandoeng. „In Garoet houdt een in- landsche journalist, Iskandar di Nata, een opwindende rede, als gevolg waarvan op den zelfden dag praetisch de ge heele Ihdo-Europeesehe bevol king in Garoet wordt uitge moord. Er volgt geen strafexpedi tie naar Garoet; men hoort niets meer over de zaak. Maar een week later lunoht Islcan-' dor met Dr Van Mook en confereert." tijd voor marinedoeleinden om- gebouwd. Zij dienen derhalve weer als visschcrsvaartuig uit gerust 'te worden. Een tweetal schepen werd reeds naar Vlis singen overgebracht, waar zij op „De Schelde" omge bouwd worden. Eén vaartuig is inmiddels gereed gekomen. Oorlogsmisdadigers terecht gesteld. Voor het tribunaal te Riga hebben Duitsche oorlogsmisda digers, die hun misdrijven in Estland, Letland en Lithauen hebben gepleegd, terecht ge staan. De acht verdachten heb ben schuld bekend. Zij zijn ter dood veroordeeld en Zondag in het openbaar gehangen. De Koningin ontvangt Dr John Mott. H. M. de Koningin heeft in particuliere audiëntie Prof. Dr John Mott ontvangen. Uitvoe rig liet de Koningin zich door Dr Mott voorlichten over het wereldzendings- en jeugdwerk. Christelijke Landarbeiders. Het orgaan van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond maakt melding van de oprichting van 13 nieuwe afdeelingen en de toetreding in 2 weken van 1300 nieuwe leden. Het voor-oorlogsche getal is zoo goed als bereikt. Weer een belangrijke op dracht voor den scheepsbouw Een nieuwe belangrijke op dracht voor den Nederland- schen scheepsbouw is de be stelling bij de Ned. Scheeps- bouwmij. te Amsterdam van twee snelle, moderne vracht schepen voor de Vereen. Ned. Scheepvaartmij. Deze schepen zullen een totaal draagvermo gen van 9500 ton hebben. Nederlandsche meisjes solliciteeren in Engeland. Vele Nederlandsche nveisjes hebben gesolliciteerd naar een betrekking van verpleegster bij de „Welsh National Memorial Association", welke in Wales hospitalen voor tuberculose-pa- tiënten exploiteert. Dr Norman Tattersall, de geneesheer-direc teur, deelde mede, dat hij bijna dagelijks sollicitaties ontving. Volgens de „Daily Herald" zou 't onwaarschijnlijk zijn, dat op de sollicitaties zou worden ingegaan, daar het ministerie het land niet wenscht open te stellen voor niet-Britsche on derdanen, die den Engelschen het werk uit handen zouden nemen. Staatkundig Geref. partij. De algemeene vergadering van de Staatk. Geref. partij zal Donderdag 7 Maart a.s. te Utrecht worden gehouden in het gebouw voor K. en W. al daar onder presidium van ds G. H. Kersten van Rotterdam. Voor de afdeeling Arnhem van het Nederl, Comité voor Gebieds uitbreiding sprak Ir. G. J. de Vooijs over het bovengenoemd onderwerp. Het kolenverbruik is in Neder land per hoofd van de bevolking lager dan in andere landen. Dit is voor een deel te danken aan de technische perfectie onzer indu strie. Onze kolenreserves, die onder ongeveer gelijke condities gewon nen kunnen worden als de kolen, die men thans in Duitschland en Engeland' produceert, zijn gering, (plm. 690 millioen ton). Langs onze grens bevinden zich le. het mijngebied van Aken, Eschweiler, enz. Deze mijnen zijn grootendeels eigendom van Bel gisch - Luxemburgsch - Fransche combinaties, zoodat de kans op toewijzing aan Nederland met groot is. 2e. De voortzetting van de Peelkolenvelden (gebied van Er- kelenz). Deze komt bij en over de grens van Nederland op zeer goed exploiteerbare diepte. De re serve van dit gebied bedraagt 7 i 800 millioen ton; toevoeging van dit gebeid aan Nederland zou onze kolenvoorraad meer dan ver-. dubbelen, 3e. Het Niederrtiein-kolepyeld van de Rijn tot de Nad'erlandsche grens (Krefeld e.o.). Hier liggen de beste en mooiste mijnen. Re serve 5 milliard ton. Het gebied is zeer dicht bevolkt. Nederland heeft hier reeds zeer groote be langen. 4e. Gebied om Geldern. Dit wordt nog niet ontgonnen, maar is goed te exploiteeren. Dit steenko lenveld zou voor Nedterland een mooie aanvulling van onze reser ve beteekenen. Het gebied is dun bevolkt. Voor een mandaat over het sub 3 genoemde, rijke gebied zijn buiten Nederland nog andere, machtige, liefhebbers. Het is zeer te betreuren dat Nederland niet aan de bezetting van het gebied ten Westen van de Nederrijn deelneemt, in aansluiting aan het door België bezette deel. Als i.p.v, annexatie slechts een bescheiden grenscorrespondentie mogelijk blijkt, dienen hierin vooral de gebieden om Geldern en Erkelenz te vallen, Onze kolen- voorraden worden dan verdrie voudigd, zoodat onze verdere in dustrialisatie een basis in eigen land krijgt. In de op deze voordracht volgende discussie werd o.a. opgemerkt, dat het annexa- tievraagstuk thans zeer ac tueel is, nu zoowel Engeland als de U.S.A. zich bij Frank rijks wensch hebben aange sloten, dat eerst t.a.v. de Duitsche Westgrens, Rijnland en Ruhrgebied, beslissingen genomen moeten worden en pas daarna over de econo mische eenheid van Duitsch land. ding aanwezig is, krijgen een per- soonlijken oproep. Zaterdag vergaderde de ge combineerde vergadering der C.H. Kamer- en Statenkringbe- sturen uit Zeeland o.l.v. Baron v. d. Feltz. Na eenige bespre king werd besloten bij de a.s. Prov. Statenverkiezing met één gezamenlijke lijst voor Zeeland uit te komen. Uitvoe rig werden daarna de als can- didaat genoemde personen be sproken. Provincienieuws. BEIDE KAMERS BIJEENGEROEPEN. Morgen zullen de beide Kamers der Staten-Gene- raal in comité-generaal bijeenkomen, de Tweede Kamer om 1 uur, de Eer ste om 4 uur, en wel op verzoek van den min.- president. De regeering zal mededeelingen doen omtrent Indië. DE „ALCANTARA" UIT SINGAPORE VERTROKKEN. Dinsdagmorgen is het m.s. „Al cantara" uit Singapore vertrokken, met aan boord 2451 evacuees, die sinds hun evacuatie uit Java en Sumatra in Singapore verbleven. Er bevinden zich 1091 manne lijke passagiers aan boord; voorts vrouwen en kinderen. Het schip zal slechts in Colom bo en Suez aanleggen en daarna, indien mogelijk regelrecht naar Rotterdam doorvaren. DE EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer zal in de vandaag te houden vergadering naar aanleiding van een bij hem in gekomen missive, betreffende aangenomen motie-van Poll dienaangaande een voorstel doen. TERUGKEER NEDERL. VISSCHERSVAARTUIG EN. Toen in Mei 1940 ons land overvallen werd door de Duit- schers, bevond zich een aantal visschersvaartui'gen op zee. De vaartuigen, welke toegerust wa ren met radio-zend- en ont- vanginstallatie, konden gehoor geven aan het bevel van de Ne derlandsche regcering om koers te zetten naar Engeland. Zij hebben gedurende den oorlog, hetzij visschende, hetzij in dienst bij de Nederlandsche of Britsche marine, deelgeno men aan den strijd tegen den overweldiger van ons land. Ulti mo October 1945 werden zij aan de oorspronkelijke eigenaren teruggegeven. Deze schepen werden jttder- Mr v. d. Minne advocaat- generaal. Bij K. B. is Mr J. C. van der Minne, thans subst. officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Middelburg, benoemd to aidlvocaat- generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Mr v. d. Minne is 49 jaar oud. Hij studeerde in Leiden en was daarna ambt. bij het openb. ministerie te Winscho ten en Assen. In 1939 volgde zijn benoeming te Middelburg. Sinds Juli 1945 was hij fung. directeur van politie in Den Bosch. Een fusie tusschen de Z.-VI. trams? Voor de zooveelste maal, aldus „De Stem", wejd door Ged. Sta ten een commissie ingesteld, om te komen tot een fusie tusschen de j beide concurreerende tramweg- maatschappijen in Z.-Vlaanderen. De beide maatschappijen hebben hierin zitting genomen. De reizi gers in dezen uithoek van Neder land, gewend zijnde, dat bij de aankomst der trams van de eene maatschappij de tram der andere juist weg is, zullen bij dit bericht wel even stilstaan. Zal er nu ein delijk verbetering komen? VLISSINGEN. De Chr. Besturenbond en de R. K. Volksbond hebben in onderling overleg besloten over te gaan tot her-oprichting van een Rechtskun dig Bureau, waar zoowel aan le den als aan particulieren adviezen zullen worden gegeven. Men zie de advertentie in dit nummer. GOES. Radio's gearriveerd. Gistermiddag arriveerde hier uit Breda een vrachtauto met destijds door de Duitschers ge vorderde radio's. Een 15- 20- tal toestellen is van eigenaars uit Goes afkomstig, de overige zijn van andere plaatsen op Zuid-Beveland. De posterijen verzoeken echter het publiek zich niet voor informaties op het kantoor te vervoegen. De genen, wier toe stel b Ij deze zen.' VROUWEPOLDER. Gemeenteraad. Vrijdag kwam de gemeente raad in vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de reeds in een vorige vergadering besproken wegverbetering Vrou- wepoider-Serooskerke door den Polder Walcheren ter 'hand geno men zal worden. Van de fa. Polak te Middel burg werd bericht ontvangen, dat onderhandelingen zijn aange knoopt met den Town Major voor overname van de beide tanks langs dezen weg, zoodat idleze verkeers obstakels wellicht spoedig gesloopt kunnen worden. In verband met het bezoek van een Inspecteur van het Rijksbu reau voor Hout, zal het houtha len uit de duinen en van de stran den door particulieren nader be keken dienen te worden. Het be treffende hout za\ zooveel moge lijk voor wederopbouwidtoeleinden moeten worden gebezigd. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van een Engelsche babv- brandspuit, die indertijd van de Rijksbrandweerinspectie in bruik leen werd ontvangen, werd aange nomen. De kosten bedragen f 2250.—. Tot leden Comm. Wering Schoolverzuim werden benoemd, voor Gapinge: J. Aarnoutse en P. Dekker; voor Vrouwepolder: A. J, de Wolf, N. Mesu en J. de Bruijn. Voorts werd besloten adhaesie te betuigen aan een rekest van dhr S. Maas, gericht aan den Min. v. Waterstaat cn den Minister raad, betreffende definitieve aan leg en exploitatie van de thans in gebruik zijnde noodhaven aan dien Bierdijk. Bij dte rondvraag werd nog ge sproken over een busverbinding met Middelburg en over de sta- tionneering der politiemannen. RENESSE. Gemeenteraad.* Zaterdag vergaderde de tijd. raad onder voorz.schap van burgem. W. H. Scholder; De voorzitter releveerde de ge beurtenissen tijdens de bezet ting, waarna ter nagedachtenis van de slachtoffers van 19 Mei 1944 één minuut «tilte in acht genomen werd. Vervolgens legden de leden N. Beije, J. J. Padmos en J. Stevense den eed af, dhrn J. Berrevoets en W. v. Klooster de belofte. Tot weth. werden gekozen dhrn W. v. Klooster en J. Stevense. Dhr v. Kloos ter sprak daarna over de toe- komst der gemeente. Hij was van meening, dat deze in verge lijking met andere dorpen niet ongunstig is. De Raad besloot tot stichting van een bewaarschool met ge meentelijken steun. Er zal een commissie gevormd worden on der presidium van dhr W. v. Klooster. Besloten werd tot het aan stellen van een gemeentewerk man. De muziektent zal wor den opgeknapt. Voorts kwa men de trappen over de duinen en de toestand der wegen nog ter sprake. Na een onderbreking van 5 jaar zal hier het jaarlij ksche stroafeest weer in eere hersteld worden. De ruiters zullen hun tocht naar BurghHaamstede weer houden. Op Zaterdag en Maandag zal het muziekcorps de traditioneele uitvoering geven. De damclub Kenesse is ac tief, 14 spelers strijden om het kampioenschap. Steur en Ho- gerland staan er momenteel het beste voor. HAAMSTEDE. Vrijdagavond vergaderde de varkenshoudersvereen. „De op gaande zon" .te Burgh o.Lv. dhr J. Bevelander. Uit het verslag van 'den secr.- penningm., dhr A. Zijta, bleek, dat aan hen, die hun varken verloren hebben, (hulp is gebo den door de onderlinge verze kering. Het aftredend bestuur werd herkozen. In de bestaan- .-de vacature werd dhr C. Braai gekozen. Dhr C. Overbeeke werd weer als controleur aangesteld. In de kascommissie nemen zitting dhrn. N. Speelman, N. Slager en J. Tangeman. De contributie werd ver hoogd tot 75 et. Hierdoor kan ook de uitkeering bij verlies van een big of varken verhoogd worden. OUD-VOSSEMEER. De vereen. „Een School met den Bijbel" kwam voor het eerst na de bevrijding in leden vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorz., A, Duine, het gebeurde der laatste jaren. De aftreden de bestuursleden A. Duine en A. F. Pollie werden herkozen. Er werd besloten op 15 Febr. een ouderavond te hóuden. VERWACHT U REPATRIËERENDEN? Op onze kantoren Lange Vorststraat 70 te Goes Walstraat 37 te Vlissin gen, Rouaansche Kaai 39 te Middelburg en bij Boek handel Littooy te Ter- neuzen ligt de lijst ter inzage met de namen van de repatriëerenden uit Indië, die met de „Johan van Oldenbarne- veldt" naar Nederland terugkeeren. Er komen in totaal 2052 namen op voor. Wij laten hieronder de na men volgen van hen, wier toe komstig adres in de provincie Zeeland staat aangegeven: Bossehaart N., 13-4-'26 (m.), Molenstraat 28, Vlissingen. Dirkzwager v. d., 9-5-T7 (v.), Patijnweg 26, Goes. Dirkzwager A., 27-5-'15 (m.), idem. Dirkzwager A, D., 18-8-'40(m.), idem. Dirkzwager A. G., 27-7-'38 (m.) idem. EynwachterBrysse M. O., 16-6-'04 (v.), Paul Kruger- straat 31, Vlissingen. Eynwaehter A. J., 24-lI-'27 (m.), idem. Eynwaehter P. J., 28-3-'30 (m.), idem. Nes 0. v., 16-ll-'06 (m.), Scheldekade, Terneuzen. Nes v.de Putter M. A., 20-1-'07 (v.), idem. Nes W. v., 2-4-'37 (m.), idem. Nes P. v., 18-ll-'38 (m.), id. Nes A. M. v., 16-I-'40 (v.), idem. Nes A. v., 3-6-'41 (m.), idem. Quinten J., (serg.), 1-10-'17 (m.), A 31, Kattendyko. Veenendaal J., 5-9-'35 (m.), Patijnweg 14, Goes. Veenendaal F. W. O., ll-10-'37 (m.), idem. Veenendaal M. J., 12-ll-'42 (v.), idem. Westerbeke P., 5-2-'20 (m.), Kanaalstraat, Souburg. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Rotterdam-Delfs- haven, E. van Bruggen te Mep- pel en. C. J. Call te Kraling- scheveer; te Ommen, D. van Heyst te Tienhovente 's Gra vendeel, A. J. v. Heuven te Heuven, Aangenomen naar Woubrug- ge, C. W. K. Hugenholtz te Klaaswaal.; naar Rotterdam. J. W. v. Swigchem te Hengelo; naar Woerden, S. van Sinderen te Suameer. Bedankt voor Noordgouwe, J. Voorsteegh te Driel; voor Dokkum, J. A. Quock te Wij- naldum. Geref. Kerken. Tweetal te Hoek, F. M. Ver veen te Abbenbroek en J. H. Slager te Soestdijfc. Beroepen te Watergraafs meer, H. U. Buitink te Nieuw- Beets. Aangenomen naar Ambt-Vol- lenbove, G. v. 't Riet te Goor. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Haarlem, A. Bos te Harlingen; te Bilthoven, G. Th. Koopman te Hardenberg. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Barendrecht, L. S. den Boer te Amsterdam-West en H. v. Leeuwen te Ermelo. Afscheid Ds Batelaan. Zondagmiddag nam Ds Bate laan afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Tholen met een predicatie over Philipp. 127 en 28a. Na den dienst vertolkte ouderl. de Korte den dank van ikerkeraad, colleges en ge meente en liet zingen Ps. 121 1 en 2. Namens de vorige gem. van Ds B. sprak Ds Damsté, namens Ring en Classis ds Griethuijzen en namens de burgerl. gemeente Mr v. d. Hoeven. Verder voerden nóg het woord dhr v. Elsacker cn ds v. Oost. Het zangkoor zong daarop: „U zeegne God". Ds Batelaan dankte voor de gesproken woorden. Maar het Soli Deo Gloria heeft bij hem den boventoon. Staande werd hem toegezongen Ps 1214. Het kerkgebouw was overvol. Het heengaan van ds Batelaan beteekent niet alleen voor zijn gemeente maar voor geheel de bevolking een groot verlies. Laatste berichten. Fr. von Bodelschwingh. t Te Bielefeld is, in den ouder dom van 68 jaar, overleden ds dr F. von Bodelschwingh, directeur van de Inrichtingen te Bethel voor epileptici en zwak zinnigen. 40.000 repatriëerenden uit Ned.-lndië verwacht. In de eerstkomende maandon worden 24 schepen, met in totaal ongeveer 40.000 repatriëerenden, uit Nederlandsch Indiö verwacht, Momontoel zijn onderweg do „Johan van Oldenbarnoveldt", do „Boissovain" en de „Johan de Witt". Ministers naar Amerika. Er schijnt sprake van to zijn, dat do Ministers Lieftinck en Vos een bezoek zullen brengen aan Amerika. Offleiëel wordt medegedeeld, dat de situatie op dit oogenblik van dien aard Is, dat de moge lijkheid van deze reis noch be vestigd. noeh ontkend kan worden,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1