DE BUT SBGTt PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wie is Soekarno? tie-cnctsndl tegen zijn voorstel osder vonden. De A.R. Kamerfractie op de bres voor Walcheren, KRUIMELTJES VrjJ ïasrit. Matige wind tussehsn West en Zuidwest. Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen. Plaatselijk enkele regenbuien. Weinig verandering in tempe ratuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 257 Abonn.prijs ƒ3.30 p. knr. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuren. Dinsdag 5 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Officieel werd- indertijd mae- gedeeld, dat met Soekarno niet onderhandeld zou worden. Dit verhinderde echter niet, dat hij bij een door Dr van Mook belegde conferentie te- gendoordig w s en dat Sjahrir geregeld met hem voeling houdt. Of Soekarna al of niet als de eigenlijke leider van de „In donesische republiek" moet worden beschouwd is niet dui delijk. Maar wel staat vast, dat hij nog altijd een der lei dende figuren is en dat Sjahrir met hem in nauw contact staat. Welnu, deze Soekarno seinde na den zeeslag bij Leyte aan den Japanschen Eersten Minis ter Koito: „Ten behoeve van de natio nale vrijheid zal het Indonesi sche Volk op leven en dood strijden tezamen met Dai Nip pon Teikokoe (Japan) tenein de te verbrijzelen, dus te ver- nietigen, Amerika, Engeland en Nederland. Wij wenschen heil en zeggen dank aan Dai Nippon Teikokoe (Japan) in verband met de overwinning ter zee (Taiwan en bij de Philippijnen) en in de baai van Leyte. Deze overwinningen luiden da slotoverwinning in." Dit telegram aan den over weldiger, ook van do Indische bevolking, spreekt voor zich zelf. Het is zonder meer een uiting van landverraad. En met zulke elementen wordt zij het dan indirect on. derhandeld. SNELLE WONINGBOUW. De prijs van 100.000 roebel voor den bouw van het groot ste aantal huizen in het laat9te kwartaal van 1945 in Rusland is gewonnen door de provincie Smolensk, waar in die periode 13.545 hui zen werden neergezet ter ver vanging van de leemen hutten. Prina Karei van België. Prins Karei van België is Za terdag per vliegtuig uit Londen te Brussel teruggekeerd. De Belgische staatspapieren, die 'n 1940 in 78 kisten in een kasteel te Manchester in veiligheid werden gebracht, zijn per schip naar Ostende vervoerd. Dreigende hongersnood in Europa? De plaatsverv. Minister van Buitenlandsche Zaken der V.S., Acheson, heeft tij derts een radiorede voor het Amerikaansche volk voor speld, dat hongersnood en ziekten zich vóór den winter over geheel Europa zullen uitbreiden. Slechts een opvoering van de graanverschepingen zai het leed kunnen verzachten. Ver volgens zeide Acheson o.m, „Meer dan 125 millioen men- sclien in Europa zullen moeten leven op minder dan 2000 calo rieën pee dag en ongeveer 28 millioen zullen het met minder dan 1500 moeten stellen. In en kele gebieden van Europa zal bet getal zelfs tot 1000 calorieën of minder afdalen. Natuurlijk is voor Duitschland en lagere standaard aangelegd dan in de bevrijde landen. Onze eerste plicht is het voorkomen van algemeenen hongersnood onder onze vroegere bondge- nooten. Wij kunnen echter ook geen hongersnood in Duitsch land toestaan". Acheson schatte de totale behoeften van heden tot 1 Juli op 17 millioen ton graan meer dan de hongerige lan den nu hadden en voegde er aan toe, dat de V.S., Canada, Australië en Argentinië ten hoogste 12 millioen ton naar Europa kunnen ve.rschepen. ONBLOEDIGE REVOLUTIE IN CHINA. De aanvaarding van het plan •ener coalitie-regeering en eener nieuwe democratische constitutie door de regeering Tsjang Kai Sjek wordt door den bij zonderen correspondent van de „Obseiver" te Tsjoeng- king een onbloedige revolutie genoemd. Hij wijst er op, dat het Chi na's geheele woelige geschiede nis door een axioma geweest is, dat de politieke macht recht streeks evenredig was aan de sterkte van de er achter staan de legermacht. Thans bestaat er voor het eerst een goede kans, dat aan dit stelsel een eind is gemaakt en dat China in staat zal zijn al zijn legers onder controle van de regeering te brengen teneinde een begin te maken met den opbouw van een sterken staat. Er is een commissie benoemd, die tot taak zal hebben het vraagstuk te bestudeeren van een gemeenschappelijk oplei dingsprogramma voor de com munistische- en de regeerings- legers teneinde de politieke in vloeden hieruit te weren. China zal hiermede een belangrijke stap hebben gezet op den weg naar zijn politieke eenwording. De legeruitgaven van Frankrijk. De Fransche minister van Financiën heeft de commissie voor de financiën van de na tionale vergadering voorgesteld de begrooting van defensie tot op de helft te verminderen. Het voorstel heeft een pro test uitgelokt van generaal de Lattre. Ook de nieuwe minister van Oorlog, .heeft ia eigen kring DUITSCHE SOLDAAT NEERGESCHOTEN. Hij was op bezoek geweest In den nacht van Za terdag op Zondag, om streeks 12.30 uur, is op het Molenwater te Mid delburg een Duitscher neergeschoten. Deze krijgsgevangene had in den vooravond kans gezien uit het kamp te komen om een bezoek te brengen bjj een vrouw in de omgeving, zekere Wed. de G.-V. Spoedig was dit ontdekt en toen hijnachts terug keerde, werd hij door enkele schildwachten, die zich verdekt hadden opgesteld, ge snapt. Aan het bevel te blij ven staan, gaf de Duitscher geen gevolg. Bén der wachten was toen genoodzaakt te schie ten met het gevolg, dat 4® uitgebrokene kort voor de prikkeldraadversperring doo- delijk werd getroffen. Het onderzoek wordt geleid door den P.O.D. in samenwerking met het 41H B.L Prof. Dr John Mott te Amsterdam. Een bskend figuur in de Oecu- mrmsehs beweging en in liet Christelijke orgamsatieieven, do 8U-jarige prof. dr John Mott, heeft een tweedaagsch bezoek aan ons land, gebracht. In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam heeft hij gesproken voor het Oecumenisch jeugdco- mité, dat vertegenwoordigers omvat van tal van Christelijke jeugdorganisaties en kerken. Uitvoerig heeit hij hierbij zijn 60-jarige ervaring gememo reerd. Hij is'meer dan 100 maal de Oceaan overgestoken, doch thans voor de eerste keer per vliegtuig. Eli presidenten van de V.S. heeft hij persoonlijk en intiem gekend, o.a. Theodore Roosevelt. Hij herinnerde daar bij aan diens spreuk, dat negen tiende van alle wijsheid bestaat 'in de wijsheid op het juiste oogenblik. Spr. deed ook een beroep op de leiders van het Christelijke jeugd- en Zendingswerk om op het juiste oogenbilk een beslis sing niet te laten voorbijgaan. De jeugd van thans ziet de eervolgende 10 jaren somber in. Maar hij gelooft, dat deze 10 jaren juist de beste uit ons le ven kunnen worden. Zijn groote en langdurige ervaring geeft hem de overtuiging, dat juist in crisisjaren een vrucht bare periode van Christelijk werk ontstaat Hij beriep zich daarbij op Christus' woord, dat geldig blijft, ook als alle deu ren schijnbaar gesloten zijn. „Klopt ep u zal worden open gedaan." Dr John Mott is Maandag via Duitschland naar Zwitser land vertrokken. Overtuigd van de onrechtvaardige regeling. De heeren v. d. Heuvel en De Wilde in Middelburg. TWEEDE KAMER. Leden, die niet terugkeeren. De Antirevolutionnaire leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de heeren H. Amelink, G. Baas Kzn., Mr G. A. Diepenhorst, L. F. Duymaer van Twist, J. Tjalma en A. Zijlstra hebben verklaard, dat zij niet bereid zijn een her nieuwde candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. ONGEWENSCHTE U.N.O.- GASTEN. Een groot aantal. Inwonet s van Greenwich- Stamford, de plaats die door de U.N.O.-commissie is uitgeko zen als zetel der U.N.O., heb ben in een petitie verklaard, dat de U.N.O. de „schitteren de" atmosfeer van de streek zou bederven. „Wij koesteren geen yijand- schap jegens de U.N.O., maar wij zijn van meening, dat de vestiging 'in Greenwich het landelijke karakter van de streek ernstig zou schaden." DE EERSTE 25 JAAR GEEN CARNAVAL. In den bangen winter van 1944'45, toen allerlei gevaren het toen met evacué's volge propte Tegelen bedreigden, deed de geestelijke over heid, namens de geheele ge meente, de gelofte geduren- den 25 jaren geen carna val te vieren, indien Tegelen gespaard zou blijven van oor logsgeweld, hongersnood en evacuatie. En Tegelen bleef gespaard. De gemeenteraad heeft thans het destijds geno men besluit bekrachtigd en de carnavalsviering in de eerstko mende 25 jaren afgeschaft. Wel zal op carnavals-Maandag en Dinsdag gelegenheid bestaan tot het organiseeren van bals, zooals ook op kennis-dagen en bij andere speciale gelegenhe den wordt toegestaan. NIET INGELEVERD VIJANDELIJK PAPIER GELD. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat thans ook een regeling is getroffen voor ge repatrieerde Nederlandsche on derdanen (niet-schippers), die niet in de gelegenheid zijn ge weest het in hun bezit zijnde vijandelijke papiergeld aan de grens in te leveren, doch die dit geld in plaats daarvan bij een bankinstelling hier te lande de poneerden. Ook voor d-ze gevallen is de mogelijkheid geopend de tegen waarde van het bedoelde vijan delijke papiergeld tegen een koers van RM. 100 f 75.36 vergoed te krijgen. Dit geldt echter alleen voor politiek be trouwbare personen, die geacht kunnen worden zich niet aan tewerkstelling in het buitenland te hebben kunnen onttrekken en die het ingeleverde geld van hun loon hebben kunnen over sparen. Direct.-Generaal Landbouw. Ir C. Staf, directeur-generaal van g'ondgebntik en landbouw bestel var het ministerie van Landbouw) is met ingang van I Februari 1946 belast met de waarneming van het directo raat-generaal van den Land bouw. Ir Th. J. Mansholt overleden. In, den ouderdom van 68 jaar is te Assen overleden ir Th. J. Mansholt, gedurende vele jaren inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst. Het herstel van onzen pluimveestapel. Voor dat in 1940 de oorlog uitbrak werd Nederland als eierproducent. in. Europa slechts door Denemarken geëvenaard. Met 18 millioen bedrijfskippen bedroeg de jaarproductie in 1939 in ons land 2.450 millioen eieren. Daarvan consumeerden de Nederlanders zelf 1.07 mil lioen en de overige 1.375 mil lioen eieren werden uitgevoerd, in hoofdzaak naar Engeland en Duitschland. Van welke economische be- teekenis het pluimveebedrijf voor den oorlog was demon streert duidelijk het cijfer van de uitvoerwaarde van eieren en slachtpluimvee, dat eveneens in 1939 plm. f 44 millioen bedroeg. Aan dit bedrijf is in de vijf oorlogsjaren een vernietigende slag toegebracht. Men hoopt in 2 a 3 jaren de pluimveestapel weer op peil te brengen. Voor onmiddellijke afzetmogelijkheden behoeft men niet bevreesd te zijn, wan neer er grooter aandacht dan voorheen aan de binnenlandsche markt wordt besteed. Staking bij de hoogovens. Omdat 12 stakende ovenman nen geen gevolg hadden gege ven aan de sommatie om het werk te hervatten, om welke reden zij werden ontslagen, moest Vrijdag de geheele wal- serij van de Kon,. Ned. Hoog ovens te Velsen worden stop gezet. Vooraf was komen vast te staan, dat niet voldoende arbeiders- bereid bleken te zijn om alle hen opgedragen werk zaamheden te verrichten. Was dit wel het geval geweest, dan had de walserij althans in be perkte mate kunnen doorwer ken. Thans zijn ongeveer 550 arbeiders zonder werk. Het productieverlies bedraagt 3500 ton plaatijzer. Hoe 's-Hertogenbosoh getroffen werd. Uit de nieuwjaarsrede, welke de burgemeester van 's-Herto- genbosch uitsprak, blijkt o.m., dat 722 perceelen, w.o. 650 wo ningen en winkels totaal wer den verwoest; 1057 perceelen werden zwaar en 7570 perceelen licht beschadigd; 1349 perceelen liepen uitsluitend glasschade op. Het geschatte tekort aan woningen bedroeg op 31 Dec. 1945 c.a. 2500. Momenteel zijn er ongeveer 2500 noodwoningen in aanbouw. Haring naar Palestina. Door de stichting Export van Visch is wederom een groot kwantum haring verkocht voor export naar Palestina en wel 2750 Schotsche vaten met een netto-inhoud van 120 'kg. Dit kwantum zal worden afgele verd |n fceele sa halve .Schot" Vele gedupeerde Walchersche landbouwers, arbeiders en tuin- ders waren Zaterdag naar Mid delburg gekomen, om de uiteen- zetting van het A.R.-kamerlid 0.1 v, d, Heuvel aan te hooren. Allen waren het met den spre ker eens: wanneer de vergoeding der oorlogsschade op basis Mei 1940 doorgaat, is er voor Walche ren geen toekomst. Dan kunnen vele boeren niet naar hun bedrijf terug en zal hier een armoede ontstaan, die het vroeger zoo vruchtbare Walcheren tot een verlaten oord zal maken. „Ik heb weinig rcgeeringsnota|s gezien, waarin zooveel tegenstrij digheden voorkomen als in de beschikking, „Vergoeding Mate- rieële Oorlogsschade 1945" van 7 Nov. j.l." aldus dhr v. d. Heuvel. De regeering zegt van het begin- sel uit te gaan, dat het Neder landsche volk de schade gemeen schappelijk moet dragen (wat zeker juist is), maar liet komt erop neer, dat de bevolking der getroffen gebieden er voor op kan draaien. De regeering heeft met deze beschikking voortge bouwd op de maatregelen tijdens de bezetting genomen, kort na Mei 1940 gepubliceerd, doch het is onmogelijk na 6 jaar, waarin de omstandigheden aóó radicaal gewijzigd zijn, aan deze regeling vast te houden. De spreker heeft een open oog voor de hopelooze toestand van 's Rijks financiën en de A.R. frac tie heeft in 't verleden altijd op uiterste zuinigheid met staatsgel den aangedrongen, doch hier staat een zóó groot belang op het spel, dat vergoeding op basis Mei 1940 economisch zoowel als mo reel niet verantwoord) is. De fractie heeft tijdens de ka merdebatten dan ook aangedron gen op loslating van deze basis en gepleit voor vergoedingop grondslag .van de vervangings waarde en sooveel mogelijk ver goeding in natara Uiteraard kon dhr v. d. Heu vel geenerlei belofte of toezeg ging doen, maar „wij zullen doen, wat wij kunnen, om u in deze rechtvaardige zaak te helpen." Er was ruime gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Nog eens kwam daarbij naar vo ren de groote eenstemmigheid der vergadering en de deskundigheid van den spreker. Door den heer Catsman werd gewezen op W.-Z.-VIaanderen, dat voor 70 procent is verwoest en ook recht heeft op een billijke vergoeding. De heer v. d. Heuvel onder schreef, dat ook andere gebieden zwaar getroffen zijn, maar eco nomisch gezien is het hier toch wel het ergst, omdat hier alles werd verwoest of aangetast. Hij deelde mede, bij de regeering te hebben aangedrongen op het ver der uitschakelen der gemeenten bij de uitbetaling van evacuatie vergoedingen Dit voorkomt veel administratief en overbodig werk. Velen zijn van oordeel, dat nu alle oorlogsschade (die totaal 35 mill, gulden bedraagt) zoo vlug mogelijk moet worden uitgekeerd. Dit zou echter volgens spr. een zoodanige run op de toch al be perkte goedei envoorraad ten ge volge hebben, dat een inflatie lang niet denkbeeldig zou zijn. De ze kerheidsstelling voor vermogens- aanwasbelasting van landbouwers acht dhr v. d. Heuvel veel te hoog. Op schriftelijke vragen, daarover door hem aan den mi nister gesteld, heeft hij een onbo- vredigend antwoord ontvangen. Met verschillende sprekers is hij van meening, dat bij den we deropbouw aan het particulier be drijf meer armslag moet worden gegeven. Spreker weet, dat vela boeren tegen ruilverkaveling zijn. Maar is het verantwoord; om nu nog op Walcheren het irrationeele te handhaven? Wij moeten toch ook niet vergeten, dat er straks weer een tijd zal komen, waarin wij moeten concurreeren. En wan neer idteze verkaveling niet vrij willig zal plaats vinden, zal zeker de Ruilverkavelingswet, die vele nadeelen heeft, van toepassing worden verklaard. Aan het einde der vergadering heeft Mr de Wilde nog een kort opwekkend woord gesproken. Hij is diep onder dten indruk van wat 'hij op Walcheren gezien heeft. Het is verklaarbaar, dat velen ontevreden zijn, al moet men geen oogenblik vergeten, dat ons gan- sche volk uitgemergeld is. Er is veel gesproken over de materieele vragen en terecht, maar wij mogen niet uit het oog ver liezen de moreele nood. Stoffe lijke hulp is noodig, maar voor alles moeten wij geestelijk sterk staan en temidden van de beproe vingen toonen de kracht van ons geloof. De vergadering stond onder leiding van dr K. Huizinga, die als voorz. van het Prov. Comité der A.R.-partij een hartelijk wel komstwoord sprak, mede namens den C.B.T.B, en den Chr. Land- arbeidersbond. sche tonnen en worden verpakt door exporteurs te Vlaardinge;), Scheveningen en Katwijk. De waarde bedraagt 28.000 pond sterling. In Italië is de „Initiative Socialiste" )opgericht, welke beweging de invoering van een „autonome en revolutio naire socialistische politiek" beoogt. Zaterdag is zonder eenig ceremoniëel de vaste brug over de Maas bij Roermond voor het verkeer opengesteld. Het definitieve aantal slachtoffers van den atoom bomaanval op Hirosjima is vastgesteld op 300.000, waar van 78.150 dooden, 14.000 vermisten en 10.000 zwaar gewonden. In de buurt van Brampton (Cumberland) is het wrak ge vonden van een Dakota-vlieg- tuig van de RAF., dat vermist werd Bij het wrak lagen de lijken van drie leden .der be manning. Don Juan, de Spaansche kroonpretendent, is vergezeld van zijn echtgenoote en een klein gevolg, op het vliegveld bij Lissabon aangekomen. De eerste na-ooriogsche Leip- ziger Messe zal van 813 Mei gehouden worden. EERSTE SERVIESPUN- TEN WORDEN 15 MAART GELDIG. Regeling wordt 22 Februari bekend gemaakt. Naar „Het Binnenhof" ver neemt zal op 22 Februari a.s. de distributieregeling van ser- viosgoed worden bekend ge maakt. Op 15 Maart zullen de eerste Berviespunten geldig worden verklaard. De regeling heeft slechts betrekking op perBonen beneden de 21 jaar, die eik 3 serviespunten kra gen toegewezen. Z(j, die gaan huwen ontvangen 35 punten. De regeling betreft alleen courant goed. De rest komt binnonkort vrjj. In den loop van 1945 is het geboortecijfer in Frankrijk met 50 procent gestegen. De Bulgaarsc-he ministerraad heeft zich thans uitgesproken voor toelating van godsdienst onderwijs, echter te geven door leeken en niet door priesters. Het industriegebied Vizela in Noord-Portugil is door een cycloon geteisterd. Te Bath (Engeland) is het 90 meter lange viaduct tijdens den storm ingestort. Te Cleveland (.Ohio) vonden meer dan 40 personen van een tehuis voor ouden van dagen, dat in brand geraakte, den dood. Volgens een bericht uit Le ningrad hebben Sowjet-geleer- den de „mogelijkheid bewezen" van het uitzenden van radio signalen naar de maan en terug. De politie te Lissabon heeft het hoofdkwartier van de de mocratische oppositie gesloten en verzegeld, omdat de bewe ging „illegaal" werd geacht. Op het marktplein te Weliki Loeki zijn 8 Duitsche oorlogs misdadigers in het openbaar opgehangen. Volgens den Amerikaan- schen admiraal Miller zullen duikbooten onder water aan de uitwerking van atoombommen ontsnappen. De Amerikaansche lucht macht is thans reeds van de grootste oorlogssterkte van bijna 2.500.000 mannen en vrou wen teruggebracht tot 900.000 Zij' zal tegen Juni gereduceerd zijn tot 400.000 man. op de „Pic des Mouches" in de buurt van Aix en Provence is een vliegtuig met 8 Ameri kaansche militairen te pletter gevlogen. Zaterdagnacht is een hand granaat geworpen in den visch- winkel van Engelman aan de Vischmarkt te Utrecht, die eenige weken geleden uit een interneeringskamp, als een licht geval werd vrijgelaten. Provincienieuws. OPTREDEN Mr J. A, DE WILDE. Ons wordt gevraagd mede te da«l»)&. dal; do JjCatetdag) geau- floasterde vergadering, waarin s'-e spreker jpifeaen Mr J. A rfi? Wiids, niet op 8. maar op IS Fthr, wordt cehouae». Wij maken onze Walcher sche lezers attent op de publi caties in dit nummer betref fende de uitreiking van de door het Deensche Roode Kruis be schikbaar gestelde boter en margarine. MIDDELBURG. Opening nood-wasscherlj „Zeeland". Maandagmorgen had de offl- cieële opening plaats van de nood- stoomwasscherij „Zeeland" aan den Nieuwen Wal. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door den wnd. burg. Mr A. J. v. d. Weel, de weth. A. J. Berenpas en L, J, v. 't Westende en den gem. seer. J. Ph. Koene. De directeur, dhr B, v. d. Lin den, schetste de groote moeilijk heden, die overwonnen moesten worden, voordat het zoo ver was. Behalve een centrifuge en twee persen heeft men de machines met veel moeite kunnen redden uit het vroegere, geheel vernielde gebouw, dat toen nog in het wa ter stond. De burgemeester wenschte daarop dir. en personeel geluk met (het resultaat. Nadat diverse personen nog het woord hadden gevoerd, verrichtte (die burgem. de symbolische ope ning door het in werking zotten van de stoomfluit. Onmiddellijk gingen de machi nes aan 't werk en was er gele genheid het bedrijf to bezichtigen. Wij konden ons overtuigen van de keurige inrichting, die i9 op getrokken uit enkele militaire ba rakken, maar den indruk geeft van een solide fabriek. Voor de Miiddelburgsdhe vrou wen zeker een uitkomst! Hoe staat het met de Muziekschool? Mevrouw Bonthuis, die het initiatief nam tot het oprichten van een muziekschool, vertelde ons, dat er bijzonder veel be langstelling voor dit plan be staat. Gediplomeerde krachten uit Middelburg en andere plaat sen zullen hun naam aan dit instituut verbinden. Er zal les worden gegeven, praotisch en theoretisch, in piano-, harmo nium-, viool-, cello- en fluitmu- ziek. Voorts zang, terwijl er ook een orkestklasse aan de muziekschool verbonden zal zijn. Echter, het wachten is op het groote huis, dat voor dit doel beloofd is. Het zal waar schijnlijk nog dit jaar in ge bruik genomen kunnen worden. Men zal dus nog even ge duld moeten oefenen. VLISSINGEN. Zaterdag gaf de vereen. „Amicitia", welke een voortzet ting is van de vroegere St. Ni- colaasvereen., een vroolijken avond. Het 'bestuur, o.l.v. dhr F. Groote, had met de beperkte middelen gezorgd voor een zeer gevarieerd programma. Vtroo- lijke kluchten, muziek en zang wisselden elkaar in vlot tempo af. Op 7 Febr. zal nog een tweede avond worden gegeven. De organisatoren van avonden voor de dijkwerkers en men- schen van den wederopbouw zullen bij deze vereen, zeker niet tevergeefs aankloppen. WESTKAPELLE. Weer licht in de duisternis. Na meer dan 5 jaren wierp Vrijdagavond de vuurtoren zijn licht weer over de zee. De vroegere iicht-installatie was door de Duitschers totaal ver nield. Er is nu een noodlicht van mindere -terkte aange bracht. Installatie Burgemeester. Zaterdagmiddag stond op de grens van Westkapelle en Dom burg een keurig opgestelde eere- wacht van 25 ruiters, wachtend 'op de komst van den nieuwen bur gemeester, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. Toen (het rijtuig in zicht kwam, ging er uit de ver zamelde menigte een hoera-geroep op. De commandant spreekt daarna den nieuwen burgevader toe. Op den dijk bij Westkapelle worden de paarden van het rijtuig losgemaakt en wordt het rij tuig met Jhr en Mevr. de Casem broot door de burgers over de moddferige wegen naar één der versierde barakken van het pro pere Zwitsersche kamp getrokken. Hier worden zij verwelkomd door den loco-burgemeester, dhr Roel- se. De secretaris, dhr Dieleman, leest dan het benoemingsbesluit voor. Vervolgens richt de loco-bur- gem. zich tot Jhr en Mevr, de Casembroot en dankt hen, dat zij voor de tweede maal naar West kapelle zijn gekomen, temeer, waar (het verschil met de eerste burgemeestersperiode zoo groot is. Wat eens een mooi dorp was, is nu nog slechts een schamele rest W» Klodder «g puin. Op- Vrt Cmgfcru*»""? van ion Cl'! Sfleléilri. 'woensdag: Zon op 3.14 u.; t/uaeat 17.56 u. Riaau op 1Ö.2Ó u,j onder 23,00 u, E.K, 9 Fsijv. Hoog water te Vlissingen Woensdag 6 Februari 4.38 u. 2.03 m.; 17.04 u, 2.10 m. Dab hangt dhr Dieleman den nieuwen burgemeester den. gtBhts- teea om, Weth, Cijiouw «estebt deten dea seiuk, waarop de iecr, In 'si gevoelvolle rede 't moeilijke tijdvak schetst tugschen het ver trek van Jhr die Casembroot des tijds wegens rijn benoeming tot lid van Gedep. Staten en nu. Er is wel eens gezegd, aldus dhr D.Westkapelle is dood. Doch waar een volk is, dat dijken dicht, en met hamer en breekijzer gaten in bunkers breekt om zich woonruimte te verschaffen, daar is dat volk niet dood, maar het leeft 1 Ds Reus spreekt daarna namens het comité „Westkapelle herrijst" en wenscht dhr en Mevr. de Ca sembroot Gods zegen toe. Mevr. Reus biedt namens het comité aan mevr. de Casembroot bloemen aan. Daarna neemt de nieuv/e bur gemeester zelf het woord. Wij waren ontroerd, aldus Spr., toen wij Westkapelle na 5 ja ren van afwezigheid weer bi:> nenreden. Hij schetste hoe hij in alles wat in de afgeloopen jaren gebeurd is, met Westka pelle heeft meegeleefd en hoe hij nu weer terug is gekom_en. Hij richt dan o.m. het woord tot het gemeentepersoneel, den Town-major uit Middelburg, de predikanten, 't onderwijzend personeel, de burgemesters der naburige gemeenten, de heeren van wederopbouw, politie, wa terleiding, droogmaking, etc. Verscheidene sprekers heeten dhr en mevr. de Casembroot daarna nog welkom. Ons dorp is weer verrijkt met 6 groote noodwinkels. De aannemer Mol uit Leiderdorp heeft in opdracht van Volksher stel en onder toezicht van opz. W. Roelse deze winkels ge bouwd. THOLEN. Tot bestuursleden van da Visschersvereeniging „Helpt Elkander" zijn gekozen: J. Verkamman, voorz., Joh. de Kok, vice-voorz., F. Bout, seer., J. Baaij, L. Kegge, B. Kegge en P. Baaij, leden. OUD-VOSSEMEER. Aan deze gemeente is tot 1 Sept. vrijstelling verleend voor de keuring van huisslachting. Het bezoek vari een aantal Kamerleden aan Zeeland is in verband met ziekte, voorloopig uit gesteld. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rozenburg, C. A. Evelein te 's H Abtskerke; te Baarn, J. v. d. Velden te Weesp; te RotterdamHilli- gersberg, E. J. Beens te HedeL Bedankt voor Schoonhoven, J. Zwijnenburg te Noorden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Dordrecht, C. M. van Loo te Rijnsburg en S. Wouters te Soestdijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Almelo, B. Ne- derlof te Eindhovente Zutfen, S. v. d. Molen te Arnhem. Aangenomen naar ApeldoorS1, W. Kramer te Leeuwarden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Bunschoten-— Spakenburg, W. Vreugdenhil te Langeslag. Geref. Gemeenten. Beroepen te Hilversum, D. L. Aangeenbrug te Leerdam, die voor Aalst bedankte. Aangenomen naar Utrecht, T. v. d. Berg te Krabbendijke, die bedankte voor Gouda. Ds P. J. Couvée. t In den ouderdom van 72 jaar is te Zwolle overleden ds P. J. Couvée, em.-predikant der Ned, Herv. Kerk. Hij diende de ge meenten Elkerzee, Borne en Nijmegen. Laatste berichten. Belangrijke opdracht voor Nederl. Scheepswerf. De Firma Vuyk Zn in Ca- pelle aan den IJssel heeft de opdracht ontvangen voor den bouw van twee snelle passagiers- en fruitschepen voor Portugoesche rekening. De Indische problemen. De formeele besprekingen over het Indische probleem zullen niet aanvangen, voordat Sjarir Zater dag van zijn reis naar Midden- Java is teruggekeerd. De Amerikaansche regeering heeft zich bereid verklaard, des gevraagd, eon vertegenwoordiger aan te wijzen om bjj de bespre kingen aanwezig te z^'n. Onze betrekkingen met Oostenrijk. De Nederl. regeering heeft be sloten de tegenwoordige Oosten- rtjksche administratie te erken nen als voorioopige Oostenrijkiiche mooring.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1