De Gcmeente-financiën. Toestand in Indië nog zeer onzeker. DB Bi&T Ons Onderwijs op de helling. De positie van de gemeenten betrekkelijk gunstig. Gezamen lijke schuld der gemeenten weinig gestegen. Motorrijders, opgelet 1 NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Pre vincieoieiiws. Oneenigheid onder de Indonesiërs? Kerk en School. KRUIMELTJES Het recht van gratie Laatste berichten. Zwaar jfewoMA, Tijdelijk nog krachtige Zuid westelijke wind. Hal2 tot zwaarbewolkt. Temperatuur tusschen 6 en 8 graden. Na middernaeht in alle dis trieten afnemende wind. Vul) Wat! kunnen wij van Engeland leeren? In de vorige artikelen is uit eengezet, dat. er een belangrijk onderscheid bestaat tusschen het Engelsche onderwijs en het schoolwezen in ons land. Ligt - het accent in Nederland op de verstandelijke vorming der leerlingen, bij onze Westerbu- ren wordt allereerst gelet op de karaktervorming, die men o.m. wil nastreven door de jeugd ac tief te laten kennismaken met het werkelijke leven buiten de schoolmuren. Dit laatste artikel wil nagaan in hoeverre Nederland profijt kan trekken van het Engelsche stelsel. Het spreekt welhaast vanzelf, dat velen, en met name de ouderen, eenigszins huiverig zijn, wanneer ze hooren van een kennismaken door de jeugd met de problemen van het le ven. Zij toch meenen, dat onze jongeren in hun latere jaren vanzelf wel met dit leven, dat heusch zoo aangenaam niet i3, in contact zullen komen. Gun hun liever, zoo zeggen zij, hun onbezorgde jeugd, zoolang zij zich nog niet in de problemen van het leven behoeven te ver diepen. En in zekeren zin heb ben zij gelijk. Maar wij voeren hier oogenblikkelijk tegen aan, dat het allerminst in de bedoe ling ligt om van onze jonge menschen miniatuur-volwasse nen te maken. Eer het tegen deel is het geval. Maar wij achten het van groot belang, dat bij het onderwijs, dat, zoo als gezegd, een belangrijk on derdeel van de opvoeding vormt, niet alleen en uitslui tend wordt gewerkt aan de ont wikkeling der verstandelijke vermogens. Ik moge U hier een voorbeeld uit de practijk van het onder wijs geven. Verscheidene leera ren in het Nederlandsch eischen van de aan hun zorgen toevertrouwde jongelui een min ot meer nauwgezette kennis van de hoofdpersonen uit onze litteratuurgeschiedenis. Zij stampen de hoofden der leer lingen vol met namen van dich ters, jaartallen, titels van boe lken, enz. en vergeten daarbij, dat het meerendeel van deze kennis enkele maanden na het examen weer weggezakt la. Van veel grooter belang is het, de jonge menschen eens mee te nemen naar een bibliotheek, ze te wijzen op de daar aanwezige middelen om hun kennis zelf te vergrooten. Het is voor het latere leven niet zoozeer van belang om veel te weten, het gaat °r om, dat men het wei nige, dat men weet, goed kan gebruiken. Om hiertoe te geraken zal het stellig noodig zijn de leer stof der middelbare scholen te gaan beperken. Wij zullen ia dit verband wel moeten komen tot het invoeren van verplichte vakken en keuzevakken, wat een algeheele hervorming van ons onderwijsstelsel ten gevolg zal hebben. Eischen voor het oogenblik. Nu wij op het oogenblik nog niet zoover zijn kunnen we toch reeds in de aangewezen richting werken door de leer lingen op school een wijder ge zichtsveld te openen. Hiertoe kunnen verschillende middelen bijdragen. Wij denken aan le zingen door deskundigen op al lerlei gebied: belangrijke so ciale en economische proble men, beroepskeuze, letterkunde, muziek, kunstgeschiedenis, aan excursies en filmvoorstellingen, aan tentoonstellingsbezoek e.i wedstrijden. De school moet, meer dan tot dusverre, een een heid gaan vormen, waar docen ten en leerlingen samen wer ken aan de vorming voor het latere leven. Niet het eindexamen zij het doel van het onderwijs, maar het leven dat daarna komt. Natuurlijk moeten wij, door naar het vreemde te zien, dat van over onze grenzen komt, het goede dat wij zelf hebben niet minderwaardig gaan ach ten, een fout, die vele Neder landers maken. Ons onderwijs stond hoog en had in de wereld een goede naam. Maar de vergelijking met de ervaringen in het bui tenland opgedaan heeft ons de oogen geopend voor de gebreken, die er, bij alle goede eigen- echappen, tooh ook aankleef den. WD moeten due, met behoud van het goede en waardevolle, vooruit op den weg naar ver nieuwing, tot heil van onze Nederlandsche jeugd en tot opbloei van ons onderwijs. H. S. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 256 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 4 Februari 1946 Abonn.prjjB ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: (Joe?, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. In de Vrijdag gehouden ver gadering van de Tweede Ka mer is aan de orde gekomen het vraagstuk van de gemeente lijke financiën. De Ministers, die naar aan leiding van gemaakte opmer kingen het woord voerden, ble ken ten opzichte van de ge- meentefinanciën eenigszins op timistisch gestemd. De minister van Binnenl. Za ken, de heer B e e 1, verklaar de, dat de regeering het groote belang der gemeentelijke auto nomie zeer goed inziet. Men moet de verhouding zien als een dynamisch begrip; ver schuivingen van taken en be voegdheden zijn zeer normaal. Het is echter allerminst de be doeling een centraliseerende tendenz aan de staatscommissie op te leggen. Dat de gemeenten in een dwangpositie verkeeren is niet juist. Over het financieele pro bleem wordt steeds overleg ge pleegd. Intusschen is spreker niet zoo pessimistisch gestemd ten aanzien van de gemeen- te-financiën in het algemeen. De berichten, welke binnen komen, zijn niet zóó veront rustend als had moeten wor den gevreesd. De financiering van het her stel is bijna in wetsontwerp ge reed. Daarin zal worden voor- ge-teld de oude schulden, rus tende op verwoeste panden voor rekening van het rijk te nemen. De minister deelde mede, dat een burgemeester hem dezer dagen kwam mee- deelen, dat de begrooting zij ner gemeente sluit. Spr. hoopt, dat er meer zulke burgemees ters zullen volgen. De minister van Financiën, de heer L i e f t i n c k, liet eveneens een optimistisch geluid hooren. Terwijl de staatsschuld enorm is gestegen, is de ge zamenlijke schuld der ge meenten in de jaren 1939 1945 zeer weinig gestegen, n.l. van 2,6 tot bijna 3 mil liard. De gemeenten zijn dus uit den oorlog gekomen zonder een ver ergerde sdhuldpositie. Voor de gemeenten bestaat dan ook in hoofdzaak een budgetair probleem. Dit kan worden opgelost door beperking van uit gaven, efficiency-onderzoek e.d. hiertegenover dienen de iiikomsten der gemeenten te gaan stijgen, hetgeen geschieden zal door we deropbloei der bedrijven, de on dernemersbelasting, die wel licht zal worden uit gebreid tot de land bouwbedrijven. Het zal noodzakelijk zijn de fi nanciering van den wederopbouw niet onder de gewone budgetaire tekorten op te nemen. Een ga rantie-regeling in verband met verminderde opbrengst van be paalde gemeentebelastingen door de oorlogsomstandigheden zal de minister overwegen. Het zal ook noodzakelijk zijn, een wijziging in de uitkeering uit het Gemeente fonds te brengen ten bate van de noodlijdende 'gemeenten. De Minister van Verkeer en Energie deelt mede, dat het zijn aandacht heeft ge trokken, dat nog steeds een groot aantal motorrijtuigen over den weg rijdt zonder te zijn voorzien van de ingevol ge de Motor- en Rijwielwet vereisohte nummering of wel met een daarvan afwijkend kenteeken. Het behoeft geen betoog, dat dit, nu het verkeer weder In normale banen is geleid, niet kan worden toe gelaten. Het ligt daarom in z|jn voornemen te bevorderen, dat met onmiddellijken In gang controle op de naleving van de desbetreffende be palingen zal worden uitge oefend. 1) No. IV stond ia ons blad van 21 Januari. Hst voorontwerp Bedrijfschappen. Crltiek van alle kanten. De dagelijkscilie 'besturen der vak- en ondervakgroepen van den detailhandel, in overgroots orga nisaties, benevens vertegenwoor digers van de grootwinkel-bedrij ven, de verbruiks-coöperaties en den markt-' en straathandel, zijn dezer dagen in vergadering bij een geweest ter bespreking van het voorontwerp van de wet op de bedrijfsschappen. De vergadering achtte het voor ontwerp voor den detailhandel onaanvaardbaar, wegens het ontbreken van een duidelijke uitspraak omtrent de vakorgani saties en wegens de overheer- sdhende positie van de overheid in de bedrijf sschappen in den vorm van den met uitgebreide be voegdheden bekleeden regeerings- commissaris. Ook werd de vrees geuit, dat de vertegenwoordiging van den detailhandel in het bestuur der be. drijf schappen onvoldoende zal zijn om het detailhandelsgezichts punt voldoende krachtig naar vo ren te kunnen brengen. Het radio-vraagstuk. In een te Groningen gehou den rede heeft Prof. v. d. Leeuw ook een en ander gezegd over het radio-vraagstuk. Als ministe r legde hij er daarbij den nadruk op, dat een accoord was gesloten en dat dit, wat hem betreft, ook volkomen naar letter en geest zou worden ten uitvoer ge bracht. Hij rekende er op, dat dit ook van de zij do van de omroepveroenigingen zou ge schieden. Als persoon verklaarde hij, dat het bereikte compromis in. de hoogste mate als inbevredi- gend moest worden beschouwd. Slechts een nationale omroep, die de beide uitersten van staatsomroep en vereenigings- omroep even angstvallig ver mijdt, kan de verschillende geestelijke stroomingen in het .Nederlatid-rhe volk tot baar recht doen komen. Dat de ker ken daarbij een functie van bo- teekenis zullen moeten vervul len, is een eisch, evenzeer van belang voor den staat als voor de kerk. De Minister van Binnen- landeohe Zaken heeft een cir- evjlaire gericht tot de ooileges van Gedeputeerde Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het overleg tusschen de re- geertag en die colleges om trent de toepassing van de noodlijdandheidsvoorwaarden voor de gemeenten voorloopig beperkt kan blijven tot de be langrijke aangelegenheden. Het, ie ccht'-r nog de vraag of de monarchisten op deze wijze iets zouden bereiken. Het aftreden van Franco be teeken! nog volstrekt niet her stal van de monarchie, Wat za! het worden: „Zoo" of „Zo" 7 De besprekingen van de Nederlandsah-Belglsehe «pel- lingscommissie zijn geëindigd. De commissie zal binnenkort aan beide regeeringen rapport uitbrengen over de resultaten. Nederlandsche oestbis naar Engeland. Naar A.N.P.-Aneta ver neemt, is een overeenkomst tusschen Nederland en Groot- Brittannië getroffen over de levering door Nederland van een millioen oesters. Weke lijks zullen honderdduizend oesters naar Engeland ge zonden worden. WEMELDINGE, Ter (pekgmheid van den ver jaardag va» Prinses Beatris weid door het muziekgezel schap „O.&.K," ten muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Er heerschte een ge zellige drukte. BRESKENS. Ernstia ongeluk. Vrijdag had tijdens de werk zaamheden aan de ponton, uit gevoerd door de werklieden van „De Schelde" uit Vlissin gen, oen zekero F. Melso het ongeluk van 3H M. hoogte te vallen. Hij kwam met zijn rug op een ijzeren hoekstaal te recht. Dr Hehrard uit Vlissin gen, die juist ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Dr Broodman, die inmiddels ont boden was, achtre overbrenging naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen noodzakelijk. Dhr M. had hevige pijnen. VLISSINGEN. Afscheid Directrice Openb. Leerzaal, Mej. A, M, G, Schmidt nam na een bijna 4-jarig verblijf in deze gemeente, Donderdagmiddag afscheid als directrice van do Openb. Leeszaal en Bibliotheek, wegens haar benoeming bij de afd. Documentatie van het Dag blad „Het Parool" te Amsterdam, De voorz. van het bestuur Ds L. J. C, Visbeek bracht in herinne ring den moed, die er destijds noodig was om een werkkring in het gevaarlijke Vlissingen te aan vaarden. Onder het beheer van mej. Schmidt is o.m, de Kinderleeszaal opgericht. Namens het bestuur werd de scheidende dircetrice een afscheidscadeau toegezegd, ter- wijl 'haar voorganster, mevr. Kemper haar namens de leden een 1 boek overhandigde. ARNEMUIDEN. Dhr B. Bastiaanse, beambte aan het station alhier, wordt overge plaatst naar Rotterdam. WAT GEBEURT ER MET JAPAN? Een correspondent van de „Chicago Sun" meldt uit Tokio, dat in de commissie voor het Verre Oosten verdeeldheid heerscht over da vraag of men met Japan een milden of een strengen wade aal sluitecs. Engeland, Frankrijk en N e - derland zijn voor een strengen vrede. De V.S. be wandelen den middenweg, maar hellen er over het algemeen toe over voor een strengen vrede te stemmen. RUSLAND EN DE ATOOMSPLITSING. Byrnes heeft ter persconfe rentie de berichten, volgens welke zijn departement van de Amerikaansche ambassade te Moskou bericht ontvangen zou hebben, dat Russische geleer den er in geslaagd zouden zijn het uraniumatoom te splitsen, ontkend. DE FRANSCHE FINANCIËN. Dreigend tekort van 300 milliard. In een verklaring tot de fi nancieele commissie heeft de Fransche minister van Finan ciën gezegd, dat Frankrijk een begrootingstekort van 300 mil liard francs zal hebben, indien de uitgaven niet kunnen wor den verminderd. Hij zou volgens verslagen ge zegd hebben, dat het in zijn voornemen ligt de militaire uit gaven met de helft te vermin deren en de staatssubsidies aan de industrie in te krimpen. BEZWARENDE DOCU MENTEN VAN FRANCO? Naar monarchistische krin gen to Lausanne verklaren, zal een „zeker document" worden gepubliceerd, wanneer Franco niet ingaat op de voorwaarden van den Spaanschen kroonpre tendent. Zij zouden n.l. in het bezit zijn van afschriften van belangrijke en belastende brie ven, die tusschen Franco en Hitier gewisseld zijn. Naar de monarchisten verklaren zouden deze brieven Franco niet slechts in de oogen van zijn volk, maar ook in die der wereld compro- mitteeren. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal a.s. Woensdag om één uur in verga dering bijeenkomen. Hierna zullen in de afdeelingen eenige wetsont werpen worden behandeld, waar onder: de aanvulling en wijzi ging van de Kieswet; de Provin ciale wet en de Gemeentewet. MINISTER MANSHOLT IN ENGELAND. Minister Mansholt. heeft met Sir Ben Smith, den Britschen minister van Voedselvoorzie ning, besprekingen gevoerd over een geleidelijke hervatting van den normalen handel tusschen Groot-Brittannië en Nederland. De besprekingen droegen een verkennend karakter. Over het algemeen heeft de handel tus schen Groot-Brittannië en Ne derland altijd bestaan uit rui ling van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten tegen Brit- sche industrieproducten. OVEREENSTEMMING LOONREGELINGEN. Door de vakgroep goederen vervoer lang den weg, de AT.O., van Gend en Loos, de samenwer kende transportarbeidersbonden en de samenwerkende spoorweg organisaties wordt medegedeeld, dat tusschen partijen overeen stemming is bereikt over den in houd der twee tijdelijke regelin gen van loonea aa atidera arbeids voorwaarden. MINDER VERKEERS ONGELUKKEN. Toch la het cijfer nog veel te hoog. Uit da verkeersongevallen-sta tistiek van het C.R.V. blijkt, dat over de maand November jl. een lichte verbetering is ingetreden in vergelijking met de vorige maand. Het aantal doodelijke slachtoffers was toch nog 99, over vier maan den 440, dat is meer dan ander half maal zooveel als voor den oorlog, toen de verkeersintensi teit grooter was dan nu, het aan tel ernstig gewonden iB vier maanden was nu 1565. De K.N.A.C. doet in verband hiermede nogmaals een dringend en ernstig beroep op alle wegge bruikers, met aandacht en voor zichtigheid aan het verkeer deel te nemen en zich aan de verkeers regels te houden. Treeplank-reizigers van de trams kunnen hun zelfmoord pogingen beter opgeven. Bonnert voor Engelsche chocolade. Het C.D.K. deelt mede, dat op de bonnen 710 en 806, welke geldig zijn verklaard voor het koopen van 1 tablet Engelsche chocolade, 50 gram chocolade van Nederlandsch fabrikaat kan worden gekocht, voor zoover geen Engel sche chocolade ver krijgbaar is. De militaire maaltijden zijn niet kosteloos. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bajetto betreffende het verstrekken van kostelooze maal tijden aan militairen heeft minis ter Meynen geantwoord, dat de bezoldiging van het militair per soneel der Kon. Landmacht mo menteel is gebaseerd op de ver strekking van voeding van Rijks wege en voor rekening van het Rijk, waardoor uiteraard niet kan worden gesproken van „kos telooze" verstrekking van maal tijden aan officieren en onderoffi cieren, terwijl de in de messes verstrekte dranken niet tegen ver minderd tarief worden genoten Met de aankomst van Sir Ar chibald Clark Kerr te Batavia, ■s het Indische vraagstuk in een geheel nieuw stadium getreden. Sir Archibald heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij on bevooroordeeld is, maar elke voorspelling aangaande de duurzaamheid der bereikbare resultaten louter speculatief acht. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben weer eens aangetoond, hoe wankel de in terne politieke toestand op Java eigenlijk is. De afkondiging van een pro gramma van minimumeischen door het „Volksfront" kwam voor de Republikeinsche „re geering" wel op een zeer on gunstig moment. Ook de om standigheid, dat het hoofd van het zoo juist gereorganiseerde Indonesische leger bij deze be weging betrokken is, komit voor haar op een ongelegen oogenblik. Terwijl de berichten over kwesties van binnenlandsche politiek elkaar gemeenlijk te- gensprekef, schijnt de alge- meene strekking van de berich ten der afgeloopen week op eenige verwarring onder de In donesische intellectueelen te wijzen op het stuk van de po litieke leiding der „republiek". Dit zou de actie van het „Volksfront" kunnen verklaren en tevens, voor n deel althans, de talrijke tochten van Sjahrir naar het binnenland. De confe rentie te Soerakarta is wellicht een poging van zijn kant om aanhang in het binnenland te verwerven teneinde zich gerug- gesteund te weten, wanneer de onderhandelingen eenmaal be ginnen. De houding van Soekarno is een zeer belangrijke, maar te vens een onberekenbare factor in de huidige ontwikkeling. bij de vlootbssis Kure ten. zui den van Hirosjima aan land ge zel De neringdoenden te Boeka rest zijn in staking gegaan uit protest tegen de van regee- ringswege vastgestelde prijzen der koopwaren. Zij wenschen zich te houden aan de prijzen van de zwarte markt. Churchill is per vliegtuig naar Cuba vertrokken. Hij zal daar de gast van de regeering zijn, In de Britsche bezettings zone van Duitschland zijn Duit- sche zuiveringscommissies in gesteld, samengeteld uit verte genwoordigers van de verschil lende politieke partijen. Het oude Rijksdaggebouw in de Berlijnsche Tiergartem, dat een centrum van zwarten han del was geworden, is tot ver boden terrein voor Duitsche burgers verklaard. Da Leipziger Mesee zal dit jaar gehouden worden vun 8 tot 12 M ei. Volgens de laatste statistie ken heeft de tweede wereldoor log ongeveer driemaal zooveel slachtoffers van de Ver. Staten geëischt als de eerste. Het aan tal slachtoffers bedraagt thans 1.068.388 waarvan 283.149 doo- den. De eerste wereldoorlog eischte 364.000 slachtoffers waarvan 126.000 dooden. gende landen zullen vertegen woordigd zijn: Australië, Duitschland, Canada, Denemar ken, Frankrijk, Engeland, Ame rika, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. De afgevaardigden zijn personen, die een groote ervaring hebben op het gebied der problemen van de vluchtelingen en ver plaatste personen. - Volgens een bericht In de „Daily Mail" staat een groo te hongersnood, erger dan die van 1943 in Bengalen, waarbij 150.000 menschen het leven lieten, in Britsch- Indië voor de deur. De eerste Britsche bezet tingstroepen roer Japan zijn Nieuwe classis Chr. Geref. Kerk. De Chr. Geref. gemeenten in Zeeland waren tot voor kort aan gesloten bij de classis Dordrecht. Daarin is thans verandering ge komen. De gemeenten in Zeeland zijn nu samengevoegd in de clas sis Middelburg, die Woensdag 30 Januari haar eerste vergadering hield te Biezelinge. Namens de roepende kerk werd de vergade ring geopend door Ds Hoogen- doorn als consulent van Bieze linge. Ouderling Slabbekoorn heet te namens de gemeente Biezelinge de Classis welkom en memoreerde, dat de eerste classisvergadering van de kerken der Reformatie op Zuid-Beveland eveneens te Biezelinge werd gehouden en wel op 4 Mei 1578, De Wereldraad der Kerken. De Wereldbond der Kerken, waarvan do zetel gevestigd is te Genève, heeft een oecumeni sche commissie ingesteld voor de vluchtelingen, welke zich zal bezig houden met den gewel digen nood in de Europeesche landen. De commissie zal voor het eerst bijeenkomen te Londen o» S e» 6 Februari ».e, T>e yol- TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Do volgende personen stonden terecht Johanna Maria v. Hoe pen, te Vlissingen, bekende om gang te hebben gehad met een Duitsdh officier, doch niet met meerdere militairen. De suggestie, dat zij voor de Gestapo had ge werkt en omgang had gehad met een S.D.-man, werd door Mr A. H. Kuipers met nadruk weerlegd. Antonia Jacoba Sin- ke, winkeljuffrouw te Middel burg, had omgang met iemand van de „Kubus", doch za zou dit niet geweten hebben, Toen haar vader er echter achter kwam, had zij dc verhouding direct beëindigd. Mr P. C. Adriaanse bepleitte vrij spraak. Johannis Anthonie Julianus, stoffeerder te Mid delburg, was lid geweest van bij na alle N.S.B.-organisaties, en had in verschillende zelfs leidende functies bekleed. Daarop viel weinig af te dingen. Zijn geheele handelwijze had tot doel zijn zaak te behouden en daarvoor had hij alle principes opzij gezet. Verd. zei, dat hij indertijd niet de draag wijdte van zijn handelen had ge zien. Nu besefte hij het echter wel. Mej. Mr Anne Bolle wees er op, dat verd. niet gehaat is en slechts- als stroopop in de partij dienst deed. Zij bepleite uiterste clementie. Hendrik Frederiks, te Middelburg, bekende dat hij ge durende 5 maanden symp, lid was geweest. Verder had hij loten verkocht voor Winterhulp. Mr P. C. Adriaanse wees er op, dat deze door de agenten der Staatsloterij aan den man werden gebracht. Toen de N.S.B.-er Damman de verkoop in handen had genomen, heeft verd. zich te ruggetrokken. Spreker vroeg dan ook vrijspraak, Arnoldus Adrianus Brouwers, van Ycrseke, was al sedert 1935 lid. Op „aandrin gen" van Jan Dekker had hij ge solliciteerd naar het ambt van burgemeester. Hij zeide steeds het beste te hebben voorgehad met het Ned. volk en meende daarom dit ambt te moeten accepteeren. De voorz. ging dan even dieper in op de msttdls.fi«reit e» daaruit PC: crtfpfnpjpijPtêl tffiCi ;r- es fear.; Jtiijgsfcg', &ca«ep 8,16 n, '•-» «fes 1.7.S4 m. Mac* l'},98 onfe 21.38 w. JIJT- 9 Feb?, Hoog water te Vlissingen Dinsdag 5 Februari: 8.59 u. 208 m.; 16.27 u. 2.14 m. Max Blokzijl is m hoogste instantie ter dood, veroordeeld. Jiij heaft eva frafesvwA-ook ia» gediend, maar de beslissing hierover .laat aich nog steeds wachten. Pit geeft de „Nieuwe Neder lander" aanleiding oyer het r.echt van gratie da volgende opmerkingen te plaatsen: ,Het recht van gratie is een merkwaardige zaak. Het is, als het ware, de doorbreking van het recht. De hoogste rechter heeft, na rijpe overweging, krachtens het geldend recht, het vonnis uitgesprokende doodstraf. Wat is dan gratie-verleening? Het is genade voor recht doen gelden. Dat is van ouds een ty pisch pierogatief van den Ko ning. Wij zijn daarom geneigd het recht van gratie, het recht om genade voor recht te mo gen laten gelden, als zulk een irrationeels zaak te zien, dat deze valt buiten de ministe- rieele verantwoordelijkheid. De Koningin- kan natuurlijk advies vragen van haar J linister, maar deze is niet de verantwoorde lijke man. Voor het al of niet verleenen van gratie, in het bij zonder bij de doodstraf, be staat alleen verantwoordelijk heid tegenover God, en wel van de Koningin en va.i Haar al leen. Een andere verantwoor delijkheid, n.l. d'e tegenover het volk en zijn vertegenwoor diging, komt bij de vraag: al of niet genade voor recht, niet te pas. Het is geen vraag van beleid, Het beleid is aan het recht on dergeschikt en het recht eischt, dat de door den bevoegden rechter opgelegde straffen ook inderdaad worden uitgevoerd. Wil een regeering, dat de dood straf nimmer wordt toegepast, dan stelle zij wetswijziging voor. En de vraag, of in een bepaald geval de doodstraf wel terecht is opgelegd, late zij aan den rechter. Dat. is zijn verant woordelijkheid, geenszins die der Regeering. Opgelegde straffen behooren te worden geëxecuteerd. Behal ve wanneer de instantie, die in dit geval boven het recht staat, de Koningin, genade voor recht laat gelden. Als Minister en Koningin het zoo zouden willen zien, zou de beslissing op het gratieverzoek intusschen sneller vallen. En deze grootere snelheid is barmhartiger, juist als de exe cutie tenslotte doorgaat. bleek, dat verd. volkomen de Duitsche iedeën was toegedaan. Hij was b.v. enthousiast over de Germaansche Statenbond en den Jeugdstorm. De voorz. laakte het zeer, dat verd. in die rede heeft durven zinspelen op het feit, dat hij vroeger oficier was geweest. Verd. heeft geen verraad gepleegd en zelfs een jongeman uit Duitschland terug gehouden. Hij zeide, ook nu nog niet in te zien, dat hij tegen de belangen van het Ned. volk heeft gehandeld. Zijn echtgenoote Elisabeth- H. M. van Beek, was in 1937 lid van de N.S.B. geworden en was altijd zeer actief geweest in de N.S.V.O. tot zij op zekeren dag een groote fraude ontdekte. Twee keer schreef zij daarover naar Mussert, doch kreeg geen antwoord. Jan Dekker was zeer gebelgd, dat zij. dien brief had ge schreven. Langzamerhand heeft zij toen (het verkeerde van de par tij ingezien en zich geheel terug getrokken. Verd. zeide, spijt te hebben van haar lidmaatschap. Uitspraak in alle gevallen op 15 Febr. Francina W. G e 1 - dof, dienstbode te Seroosker- ke, werd ervan beschuldigd in dienst te zijn geweest bij de Duitsche weermacht en regel matig met Duitschere te heb ben omgegaan. Besch. bleek, als keuken meisje werkzaam te zijn ge- De zetel van de Vereenigde Volken. De speciael commissie van de Vereenigde Volken, die naar Ame rika was gezonden om een plaats voor definitieve vestiging voor de organisatie te zoeken, beveelt het gebied van Horth-Greenwich- Stanford in het uiterste Westen van Oonneeticut als zetel aan. New-York-City wordt aanbevo len als tijdelijke plaats van vesti ging, totdat voldoende accomoda- tio in de permanente plaats van vestiging verkregen is. Hot uitgekozen gebied ligt N.O. van New-York aan de Long Is land Sound. Minister Segers overleden. Paul Segers, Minister van Staat van België is Zaterdag overleden. Hij speelde een voorname rol in de rechtsche partij 611 waB eea harer leiders na den dood van Oharles Wiwsfe.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1