Ilan het Parlement. De toeiomst van Land- en Tuinbouw. DE BILT ZEGT? Geen nationaal Kabinet. De akkerproductie oogst 1945. KRUIMELTJES Provindenieuws. Kamerleden naar Zeeland. Laatste berichten. Vrij zacht. Krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest, met tijde lijk regen. Later brekende be wolking. Vrij zacht weer. Bij het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van de bekende Regeeringsnota is één ding duidelijk geworden, n.l. dat het huidige Kabinet niet het roeht heeft zich aan te die nen als een nationaal Kabinet. Dat bleek reeds bij de ge- beorto van dit Ministerio. Belangrijke politieke groepen wier medewerking voor een waarlijk nationaal Kabinet on misbaar was, werden opzette lijk buiten do deur gehouden. Bij het boven aangehaalde debat is de toen gevestigde in druk buiten allen twijfel ge steld. De heer Van der Goes van Naters, de leider van de SJJ A.P., maakt in het „Vrije Volk" met ingenomenheid mel ding van het feit, dat een Ne- deriandsche minister-president achter de regeertngstafel een socialistische overtuiging be lijdt. Van het regeeringsprogram zegt hij verder, dat het een socialistisch en in slag heeft. Trouwens, de minister-presi dent ontpopte zich bij de verde diging van het regeeringsbe- leid als een krachtig propagan dist van de Partij van den Ar beid, „een dc hechtste grond slagen van het Nederla-ndsche politieke leven, waarbij ont plooiing van de menschelijke persoonlijkheid en gctneen- sohapsbezit van de voornaam st» productie-middelen op den voorgrond staan". Dit is volkomen duidelijk. Het Kabinet koerst in socia listische richting. Het is niet een nationaal Ka- net. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 254 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Vrijdag 1 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. legenheid van de agenda wor den afgevoerd, zonder dat de Raad afstand doet van zijn recht, indien noodig, deze zaak verder te behandelen. Dit voorstel werd tenslotte door den Raad aanvaard. Russen geven spoorlijnen aan Iran terug. Gisteren is officieel de te ruggave aangekondigd van de Perzische spoorlijnen in noor delijk Mazanderan, Azerbeids- jan en Kazvin aan de centrale Perzische regeering. Deze lij nen werden krachtens het drie- mogendhedenpact door Sowjet- Rusland tijdens den oorlog ge ëxploiteerd. Men houdt er re kening mee, dat dit het voot- spel zou kunnen zijn van het terugtrekken der Sowjettroepen uit Perzië, hetgeen op 2 Maart a.s. zou moeten plaats vinden. Wiiziging Kieswet. Woensdag heeft de Tweede Kamer behandeld het wetsont werp tot wijziging van de Kies wet, enz. De heer Ruys de Bee- renbrouck (R.K.) acht handhaving van de opkomst plicht noodzakelijk. De verla ging van de leeftijdsgrens juicht hij toe, evenals de heer J o e k e s (V.D.), die afschaf fing van de meldingsplicht al? tijdelijke maatregel wil aan vaarden. De heer Goedhart (Ver zetsbeweging) is voor verlaging van de leeftijdsgrens. Het zal nieuw bloed in de politieke pai- tijen brengen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) kan eveneens met dit voorstel meegaan. Hij is veer stander van afschaffing van. den meldingsplicht. De heer Wendeiaar (Lib.) acht het niet juist prin- cipieele wijzigingen te verbinden met noodzakelijke technische wijzigingen. Tegen het houden van twee verkiezingen op n dag heeft hij ernstig bezwaar. De heer v. d. Goes v. Naters (S.D kan zich met het ontwerp vereenigen. De heer T i 1 a n u s (C.ri.) wil de meldingsplicht handhaven. Minister Beel ver dedigt de afschaffing van de meldingsplicht. De strafbepa ling is steeds een doode letter gebleven. De heer Ruys de Bee- renbrouck dient een amendement in om de mel dingsplicht te handhaven. De minister laat de beslissing aan de Kamer. Het amendement wordt aangenomen met 37 tegen 36 st. De heer v. d. Heuvel dient een amendement in om de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Prov. Staten niet op één dag te houden. Het wordt aangenomen met 50 tegen £1 st. Het wetsontwerp wordt daar na z.h s. goedgekeurd. De graanoogst sterk gedaald. Aardappelen en suikerbieten eveneens slecht. Thans zijn de voorloopige uit-1 komsten bekend geworden van de raming der opbrengsten van akkerbouwgewassen bij den af- geloopen oogst, door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Hieruit blijkt overduidelijk hoe sterk de productiviteit van den Nederlandschen bodem is gedaald. De totale graanoogst wordt •lechts geraamd op 63 van de gemiddelde graanproduc- tie in de tien vooroorlogsche jaren 1930/1939. Deze achteruitgang is in de eerste .plaats een gevolg van het kunstmesttekort. Daarnaast natuurlijk van de inundaties en andere oorlogshandelingen. Ook deed het tekort aan arbeids krachten zijn invloed gelden. De slechtste oogsten werden vanzelfsprekend verkregen op do gronden, die van nature arm aan voedingsstoffen zijn, met name de zand- en veenkoloniale gronden. De consumptie-aardappelen brachten per H.A. gemiddeld 10 pot. minder op, terwijl de opbrengst van fabrieksaardap pelen per H.A. gemiddeld nog geen 60 pet. van de vooroorlog sche bedroeg. Gegevens betreffende de sui kerbieten zijn bij deze voorloo pige. raming nog niet verwerkt. Neemt men in aanmerking, dat het suikerbietenareaal slechts 40 pet. bedroeg van dat in 1939 en de opbrengst per H.A. ook aanmerkelijk lager zal zijn dan voor den oorlog, dan blijkt wel hoe gering de akkerbouwpro ductie dit jaar was. setose, AangailPsneB werdt, dat Zot- Tiióy iot president van de lisk zal worden gekozen, dear zijs candidaiuur door «He paftijen gesteund wórdt. Italiaansche mijnwerkers naar België. Van de 500 mijnwerkers, dis Italië volgens overeenkomst naar de Belgische mijnen zal zenden, zijn er reeds 200 ver trokken. Een Fransche delegatie ia in Rome aangekomen om me: de Italiaansche regeering tot een overeenkomst te ko-nen met betrekking tot het zenden van 20.000 Italiaansche arbeiders ten behoeve van de Fransche in dustrie en mijnen. Nagelaten betrekkingen ..oorlogsslachtoffers.^ KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Naar gemeld wordt, heoft H. M. de Koningin steeds de behoefte gevoeld, zich met een persoonlek woord to richten tot de nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers, dio hun leven voor het vaderland gaven. Tengevolge van het groote aantal slachtoffers z(jn «ven wel nog niet alle lijsten ge reed, zoodat het nog eenigen tijd zal duren, alvorens H. M. de Koningin alle nagelaten betrekkingen zal hebben ge schreven. HET NEDERL. INDISCHE LEGER. Overdracht van het opperbevel. In tegenwoordigheid van tal van hooge officieren van het Ncderl.-Indische leger heeft lt.- generaal van Oycn het opper bevel aan den tijdelijken lt.-ge- neraal Spoor overgedragen. In een korte rede bracht van Oyen in herinnering hoe in 1938 een begin werd gemaakt met de uitrusting van ons leger met modern materiaal. Maar het le ger was klein, en wij, Neder landers, zijn nooit bereid ge- I weest ons eigen huis te beveili gen; daarvoor hebben wij thans onzen tol betaald. De nieuwe opperbevelhebber legde er den nadruk op, dat hij zich ten volle van de moei lijkheid en de teere omstandig heden, waaronder hij het op perbevel op zich heeft genomen, bewust is. Hij eindigde met een beroep op de oudere officieren om eensgezind „voor Koningin en Vaderland", en „voor land en volk" samen te werken. Secretaris van Amsterdam. De Amsterdamsche gemeen teraad heeft gisteren tot ge meente-secretaris benoemd no. 2 van de aanbeveling: Mr G. O. Spruyt, thans administrateur der afdceling hanaelsinrichtin- gen. fést ds swifsrcfltie vow dé vre desverdragen in' Mei a.s. ln Chili is een algemeen# staking uitgebrokende regee ring houdt d« openbare bedrij ven onder controle. De Britsche nieuwsdienst meldt het overlijden van dr Anton Rintelen, voormalig chef van het Duitsche provinciale bestuur in Stiermarken, die als oorlogsmisdadiger gevangen was gezet. Voor uitbreiding van ds Turksche handelsvloot is een bedrag van 47 millioen pond sterling begroot. De Sowjet-regeering heeft te kennen gegeven, dat zij geen troepen naar Japan wenscht te zenden voor bezettingsdoelein den. Vincent Aur'ol (Soc.) wordt de opvolger van Felix Gouin als voorzitter van de nationale vergadering in Frankrijk. Een trusteeship voor Indië7 Velgen» een beriehtt van As», Press nit Bingapore zen Bir Archibald Clark Xerr ver klaard hebben, dat de moge lijkheid groot ie, dat Indone sië onder trusteeehip ven de U.N.O. geeteld zal worden. H(j zou er echter nadrukkelijk bijgevoegd hebben, dat deze Torklaring uitsluitend berust te op zekere persoonlijke waar nemingen en dat men er geen advies in moest zien. DE DOODSTRAF GEËISCHT. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch stonden gisteren vier landwachters, die indertijd bij wijze van repressaille de burgemeesters W. Wijnen van Asten en P. Smulders van So meren vermoordden, terecht. Deze terreurmoord was van hoogere S.D. zijde en door den S.S.-voorman Feldmeyer ge- last. Tegen de vier beklaagden werd de doodstraf geëischt. De Joodsche Nationale Raad heeft als reactie op het stop zetten van de joodsche immi gratie in Palestina massale pro. testbijeenkómsten gehouden. Te Praag is de in Juni 1945 te Moskou geteekende overeen komst tusschen Tsjecho-Slowa- kije en Rusland aangaande het ten zuiden van de Karpaten gelegen deel van de Oekraine bekrachtigd. Dc Fransche ministerraad heeft het paleis Luxembourg aangewezen voor het houden Toestand niet rooskleurig. Minder uit voer naar Engeland. En Duitschiand? Aanpassing aan de wereldmarkt. Minister Manshoit heeft Met één ding zijn we achter. Dinsdag de leden van de Tweede namelijk de versnippering van Kamer, die over de Regeerings- de gronden. Onze bodem dient nota (Afd. Landbouw enz.) het zoo spoedig mogelijk herver- woord hadden gevoerd, beant- deeld te worden. De tegenwoor- Natlona isatie Engelsche mijnen. Het Britsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot nationa lisatie van de steenkolenmijnen aangenomen met 369 tegen 182 stemmen. De Perzische kwestie. Mr Van Kleffens doet een tusschen-voorstel. In de Woensdag gehouden zitting van den Veiligheids raad der Vereemgde Volken is het geschil tusschen Perzië en Rusland aan de orde gekomen. De Russische afgevaardigde maakte bezwaar tegen de be handeling van deze kwestie. Controle van den Veiligheids raad was z.L niet in overeen stemming met de waardigheid van de Sowjet-regeering. Tenslotte kwam Mr van Kleffens, d« Nederlandsehe af gevaardigde, met een tusschen- voorstel, waarin de Veiligheids raad uitdrukking geeft aan zijn vertrouwen, dat beide partijen op redelijken termijn een op lossing tullen vinden en de par- tijen verzoekt den raad in tc. lichte* zoodra een «veree*- kemst is bereikt, wijf» I»* 4» weg». GRAANVOORRADEN IN AMERIKA. Vlolgens mededeeling van het departement van Landbouw waren de tarwevoorraden in de Ver. Staten op 1 Januari 194u 17 pet. lager dan op 1 Jan. 1945. De voorraden van mais waren 9 pet. lager. De havervoorraden waren 36 pet. hooger dan een jaar geleden en 43 pet. hooger dan twee jaar geleden. De gerst-reserves waren 10 pet. la ger dan op 1 Jan. 1945. De rogge-voorraden waren weinig meer dan half zoo groot als een jaar tevoren. De gecombineerde voorraden van al deze granen bedragen 3.949 millioen bushels. De tarwe-roorraden bedroegen op 1 Jan. 1946 totaal 689 millioen bushels. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De ontwikkelingen van de voornaamste stakingen in de Vereen. Staten, in de Staalin dustrie en bij de General Mo tors, vermindert de kans op een spoedige regeling. De voorzitter van de United States Steel Corporation heeft verklaard, dat de Corporation een verhooging van den staai- prijs zou noodig hebben van 6.25 dollar per ton, indien men de huidige iooneischen zou in willigen. De regeering staat slechu een verhooging van 4 dolldr toe. r Tezelfder tijd wordt uit De troit gemeld, dat onderhande lingen tusschen General Mo tors en arbeiders van de auto mobielindustrie mislukt zijn. De vakvereeniging heeft een voor stel van 13% Am. ets., waarbij onderhandelingen zullen wor den geopend, mits de arbeiders nu naar hun werk terugkeeren, verworpen. Verscheideno maatschappijen, welke afhankelijk zijn van de Staalproductie, hebben aange kondigd, dat zij hun employé's een lang» vacantie zonder uit betaling zullen moeten geven, indien da staking niet spoedig geregeld zal zijn. HONGARIJE EEN REPUBLIEK. De Hongaarsehe nationale vergadering heeft eenstemmig beslate* 4* retmhmk ait te woord. De minister betoogde, dat de toekomst van onzen land- en tuinbouw niet in strakke lijnen te schilderen is. Veel zal afhan dige wettelijke regeling is daar voor niet voldoende. Door sommige sprekers is aangedrongen op gegarandeer de prijzen, maar deze zouden gen van de internationale ver- een omvangrijk ambtenaren- schuivingen in de productie. De 1A moeilijkheden van dit jaar acht hij secundair. Primair is de ont wikkeling in de toekomst. Wij zullen ons moeten richten naar de vraag van onze afne mers en een ander standpunt moeten innemen, dan bij de groote landbouwcrisis in 1930— 1932. Wij dachten toen met een apparaat cischen.; daarom is een systeem van" richtprijzen beter. Wat den tuinbouw betreft zal het areaal worden terug gebracht tot 1939, waarbij bijzondere teeltvergunningen in het algemeen zuilen ver vallen. Overtollige producten tijdelijk verschijnsel te maken te hebben, maar kwamen daar- d,ene" geconserveerd te wor mede bedrogen uit. Eén ding hebben wij in den oorlog kunnen behou den: de paraatheid van on ze boeren en tuinders om den strjjd opnieuw aan te binden. In het buitenland hebben zich groote veranderingen voorge daan, o.a. op het gebied der me chanisatie. Van meer belang voor ons is de verschuiving van extensieve naar Intensieve be drijven. In Engeland is de productie zeer ontwikkeld en die ontwik keling staat nog niet stil. Naar dat land zullen wij dus minder kunnen uitvoeren. Canada breidde zijn veestapel aanmer kelijk uit. Van onzen oostelijken nabuur is niet veel te zeggen. Op het oogenblik is dat land niet in staat iets van ons op le nemen. Toch zijn er ook lichtpunten. Zoo is het prijspeil in het bui tenland meer gestegen dan hier en men heeft in het buitenland meer belangstelling dan vroeger voor kwaliteitsproducten voor wat de zuivel betreft. Voorts is er een steeds sterker stijgen de behoefte aan zuivelproduc ten in Engeland. Al deze factoren bepalen de richting, waarin onze landbouw zich zal moeten ontwikkelen, een richting, die geheel in de lij* zal liggen van de structuur, zooats die er eenmaal ia. Het zal op den duur zoo moeten zijn, dat wij onze produotleprljzen aanpassen bij die van de wereldmarkt. De kostprijs kan nog aan merkelijk gedrukt worden door opvoering van de in tensiteit, Dit strekt zich veel verder uit dan mechanisatie. Er moet een waarlijke ratio nalisatie doorgevoerd wor den. den. De conserveeringsindus- trie dient te worden gesteld in dienst van den tuinbouw. Wat den aanstaanden oogst betreft dient de groentendistri- butic te vervallen en verder zal er een zekere vrijheid in de prijzen worden gelaten. Er is wel eens gezegd, dat ons voedselvoorzieningsappa raat te veel met de Duitschers heeft samengewerkt. De minis ter moet dat ten stelligste onc- kennen. Het heeft integendeel een feilen strijd gevoerd tegen de Duitschers en voor ons volk nog veel kunnen bereiken. Het ambtenarenapparaat is reeds verminderd van 20.000 tot 16.000. Binnenkort zal het weer met 4000 kunnen worden verminderd. Het vooroorlogsche gebruik van kaas was 125 gram per week per hoofd. Thans zal wor ded gestreefd naar 100 gr. per week, en dan zullen wij trach ten te gaan exporteeren. Het te kleine aaxdappelenrantsoen vindt zijn oorzaak in een klei nere opbrengst per H.A.toch was vóór den oorlog het ge middelde rantsoen 2.3 kg., ter wijl het nu is 2.5 kg. De achteruitgang van de groentenproductie is wel gele gen in het stikstofgebrek. Straks zal er echter weer over vloed zijn. Het vleeschrantsoen is inderdaad een derde deel van het gebruik voor den oorlog. De deviezenpositie ie zoodanig, dat wij minder kunnen invoe ren dan in de bedoeling had gelegen. Ons stik-tof bindingsbedrijf van de Staatsmijnen werkt op volle kracht; de fabriek te IJmuiden begint nu weder, maar die te Sluiskil kan de eerste jaren niet werken omdat de Duitschers de grbeele leven- 4»pj« b.sbbsu gtrsaM. GEZINSWEEK NEDERL. VOLKSHERSTEL Van 3—10 Februari zal door radio en pers heel Ne derland worden gewezen op de groote beteekenis van een behoorlijk gezinsleven. Het is als het ware een inleiden de actie, die het geheele jaar zal duren. Naar wij vernemen zul len „de gemachtigde van den leider" in Zeeland, Jan Dekker, en de vroegere N.S.B.-burgemeester v. Goes, Lenshoek, binnenkort tot de R.-Katholieke kerk overgaan. Stichting Herstel Zeeland 1945. Op 28 Januari had onder pre sidium van tien Comm. der Ko ningin de installatievergadering plaats van het bestuor der Stichting Her»tel Zeeland 1945. De Voorz. zette in 't kort het doel der stichting uiteen. Van de stichting wordt veel ver wacht. Naast het Prov. bestuur zal zij een zelfstandig ageeren- de taak hebben. Besloten wordt te bevorderen, dat het College wordt uitgebreid met een afgev. van de afd. Zeeland der Vereen, von Ned. Gemeenten en met een vertegenwoordiger van de Samenwerkende Werknemers organisaties. In afwachting van de benoe ming der directeuren, wordt tot secr. benoemd dhr D. v. Heyst, commies ter Prov. Griffie. De thans door de Regeering getroffen regeling voor de ver goeding van oorlogsschade acht het bestuur op tal van punten onbillijk. Besloten wordt deze materie nader in studie te ne men om dan met de Stichtin gen in de drie overige geteister de provincies een gemeenschap pelijke actie te voeren. De be- studeering wordt opgedragen aan een Raad van Bijstand, bestaande uit dhrn Zwagerman, v. Everdingen, Geschiere, I Luijendijk, v. 't Westende en Bols. Tot voorz. van de regionale adviescommissies worden be noemd dhrn J. v. Dongen te Oostburg, R. Gerritsen te Zie- rikzee en J. L. Verhagen te Vlissingen. In deze commissies zullen alle maatschappelijke stroomingen zooveel mogelijk worden vertegenwoordigd. Aan iedere streekcommissie zal toe gelegd worden een werkbu- reau. Van het optreden der bu reaux zal na 'benoeming der di recteuren per publicatie aan de Zeeuwsche bevolking en aan onderscheidene rijksinstellin gen mededeeling worden ge daan. MIDDELBURG. „Amor in de Pastorie". Voor de Z.V.U. trad Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Schouwburg op het „Zuid-Ne- derlandsch Tooneei" met het stuk: „Amor in de Pastorie". Het gegeven was vrij' goed koop: een joviale dorpspastoor (Rolf Botter), die steeds als een reddende engel verschijnt en de gave bezit, alle moeilijk heden onmiddellijk op te lossen Daardoor heen verweven drie oppervlakkig gehouden liefdes- affaires tusschen pastoor» jong ste zuster Judith cn een bankier, een kerkmeester, die pastoors oudste zuster tot de zijne maakt en een heereboer, die ziek tenslotte met Yvonne, Judith' stiefdochter, verlooft. Ware nu de compositie van het stuk zoo, dat dit alles aan nemelijk werd gemaakt, dan was het doel bereikt. Dit was echter niet het geval. De pas toor miste nagenoeg steeds het. mrwteiit, 4at mt* vm am'». figuur verwacht. Een geeste lijke is tenslotte niet klaar met het citeere* vaa teksten en spreuken I Wat den vorm betreft: wij kenden het gezelschap uit „Oranjehotel". Het genre van dit stuk is natuurlijk totaal an ders. Meesterlijk was de figuur van baa9 Blom (.de regisseur Pierre Balledux). In Freddy Kole (Yvonne) steekt een goede speelster; Ati Crok (Judith) was in haar op treden te overdreven. De an dere spelers en speelsters vol deden, al konden wij ons niet aan den indruk onttrekken, dat men voor het instudeeren een te korten tijd heeft genomen. De politie heeft de laatste dagen een groot aantal proces sen-verbaal opgemaakt wegens verkeersovertredingen, speciaal wegens het rijden in verboden richting en zonder licht. De politie verzoekt ons er 'op ta wijzen, dat zij in de toe komst strenger zal gaan optre den tegen hen, die zich niet aan de regels van het verkeer houden. VLISSINGEN. De predikant in algemeenen dienst en secr. van het werk onder Jonge Lidmaten in de Herv. Kerk, ds N. O. Steenbeek uit Amersfoort, spreekt hier Zaterdag in het C.J.M.V.-ge- bouw over „De Nieuwe Koers in de Herv. Kerk". GOES. Op 26 Jan. hield de Zeeuw sche Zangersbond „Zang Ver edelt" haar jaarvergadering on der voorz.schap van dhr C. A.1 Blok Hz. Het bleek, dat de j meeste vereen, zich hebben kunnen handhaven. Enkele zijn j gereorganiseerd. Besloten werd op 20 Juli a.s. het bondscon- cours te houden. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergadering waren met kennisgeving afwezig de heeren v. Boven, Duvekot, Franken en Goeman. Na de opening der vergade ring brengt de Voorz. in her innering den verjaardag van Prinses Beatrix. Het verheugt ons, dat zij dezen dag temid den van ons volk mag herden ken. Spr. had willen voorstellen een telegram van gelukwensch te verzenden, maar au dit door de omstandigheden niet moge lijk is, spreekt hij de hoop uit, dat het God mag behagen de Prinses een onbezorgde jeugd te schenken, waarin zij zich zal ontwikkelen tot een echte Prinses van Oranje, met een warm voelend hart voor de nooden van ons volk. Daarna vindt de beëediging plaats van den heer A. Kerkhof als gem.-ontvanger. De Voorz. wenscht den heer K. namens den Raad van harte geluk. Hij hoopt, dat hij hier een pretti- gen werkkring zal vinden en dat hij zal zijn een plichtsge trouw ambtenaar in den goe den zin van het woord. De heer Kerkhof dankt voor deze woor den. Hij hoopt het in hem ge stelde vertrouwen niet te be schamen. De notulen van de vorige verg. worden, na een kleine aanvulling door den heer Roose, vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. van het verleende crediet voor den aanleg van een airstrip geen gebruik heb ben gemaakt. Gebleken is n.l., dat er behoefte zou zijn aan een klein vliegveld, waarvoor het beschikbare terrein niet ge schikt is. Voor kennisg. aangen. Vervolgens worden door B. en W. aangeboden de gemeente- begrooting voor 1946 en de ge meenterekening over 1943. Deze stukken komen nader aan de orde. Bij dc rondvraag zegt de heet Polderman, dat de Stich ting voor den Arbeid de vol gende richtlijnen heeft gegeven voor loonbepalingongeocfen- den f 31, gcoefenden f 34 en ge. schoolden f 38.50 per week. Bij het gemeentepersoneel is er een gedeelte dat hier ver bene den blijft. Is daaraan niets te doen? De Voorz. zegt, dat B. en W. zich aan de vastgestelde r geling moeten houden, Weth. B u ij s zegt, dat het G. O, de plaats is om dergelijke punten aanhangig te maken, Tit d§ w», ss W. Je 4mi i©ri #n Maark Jlateidag! op 8,32 ou- det 17,28 u, Mms op 8.57 u,, onder 17/40 N.M, om 5.43 u, Hoog water te Vlissingen Zaterdag 2 Februari. 2.07 u. 1.86 m.; 14.31 u. 1,96 m. De vaak herhaalde klacht over achteruitzetting vaa het Zuiden des lands, ie suet in alle» onge grond, Met de belangen van de meer afgelegen provincies schijnt vaak pas in de laatste plaats te worden gerekend, Des te meer valt het too te juichen, dat de volgende week vertegenwoordigers van alle Kamerfracties naar Zeeland zullen komen om zich persoon lijk op de hoogte te stellen. Wij spreken daarbij alleen de hoop uit, dat zij de zaken niet van den mooien kant zullen zien, maar de werkelijkheid. Dat ze van Den naag naar Walcheren en Z.-Vlaanderen zullen reizen, zooals de gewone man dat moet doen, met al dc ongemakken daaraan verbon den. Zooals reeds per advertentie werd meegedeeld, hoopt Za terdagmiddag de heer v. d. Heuvel, lid van de Tweede Ka mer en misschien ook Mr J. A. de Wilde naar Middelburg 'te komen ter bespreking van de belangen der gedupeerde land bouwers, enz. De vergadering, die om 2 uur aanvangt, wordt gehouden i* de Bogardzaal. zaak trouwens reeds onder de oogen gezien. Hierop zal nader worden teruggekomen. De heer Vingerling vestigt er de aandacht op, dat de Stichting voor den Arbeid wel haar standpunt heeft be paald, maar dat de Regeering hieromtrent nog geen besli-s sing heeft genomen. Weth. de R o o herinnert er aan, dat de laagste loonen door vervroegde periodieke ver hoogingen reeds iets zijn ver beterd. De heer Hav er hoek informeert waarom onlang3 ■hier het stempelen weer is in gevoerd. Weth. B u ij s zegt, dat dif verband hield met bij zondere omstandigheden. Verder informeert de heer Haverhoek of het niet mogelijk is, dat de Vakschool weer de beschikking over haar gebouw krijgt. De heer Stoel Feuetiteu antwoordt, dat er een groote kans is, dat binnenkort het gebouw ont ruimd wordt. Blijkt dit niet mogelijk, dan zal door inge bruikneming van barakken een noodschool worden ingericht. Daarna sluiting. WEMELDINGE. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de raad onder voorz.schap van burgem. A. C. Wiilemsen, die een Nieuwjaarsrede uitsprak, welke beantwoord werd door dhr M. C. Lindenbergh. Een verzoek om eerv. ontslag als hoofd der gem.-bewaarschool van mej. Mooij wordt aange houden. Dhr J. Ruissen neemt zijn herbenoeming als lid van het B.A. aan. Met het adres van Kortgene betreffende de standplaatsaftrek wordt ad- ■haesie betuigd. Het adres van de Onderl. Mij. tot Uitkeering bij Overlijden, houdende een verzoek om een vasten arbei der werk te geven op de alg. begraafplaats geeft een lang durige bespreking en de toe zegging, dat aan het onderhoud van de begraafplaats meer aan dacht zal worden geschonken. Na aanbieding van gem.begroo- ting 1946 en de begrooting B.A., wordt door B. en W. voorge steld een geldleening aan te gaan ten bedrage van f 12.009 ter bestrijding van de kosten van schadevergoeding aan tuiu- ders wegens van hen gevorderd glas, van navordering molest- verzekering, van vernieuwing der closetinrichtingen der U L. school en van aanschaffing van nieuwe brandslangen. Dit voor stel wordt aangenomen. Tot Een Perzische delegatie naar Moskou. De nieuwe Perzische min.-presi- dent heeft besloten een delegatie naar Moskou te sturen om het geschil met de Sowjot-Unio te DE BRANDSTOFFEN- VOORZIENING. In een gisteren gehouden pers- eonforontio, hoeft de u.rocteur van hot Rpflltolenburonu moego- deeld, dat do honoreoring van do aangewezen zeven kolenbon- nen in leder geval is gega randeerd. De toegezegde aohtste bon zal alleen kunnen worden ge honoreerd, wanneer 1e. de invoer uit het bui tenland zal stijgen; 2e. de huidige kolenpro- ductie van de Limburgsche steenkolenmijnen omhoog zal naan. In het nieuwe distributie jaar rel d» kl»st«Waüsff vemlle», I

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1