De toestand in Indië. Het nieuwe Fransohs Kabinet. Het Militair Gezag. (ft*\lezkkm- Onbeschaamde bedelarij ZEEUWSCH DAGBLAD 1e Jaargang No. 252 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 30 Januari 1946 tuur. Abonn.prjje ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. DE BÏLT ZEGTt Stdtifg Wesf, Krachtigs, aan. de kusi tq- delyk stormachtige wind tus- sehen west en noord-west. 'Wis- J8ij «en bespreking van de dow Munster Lieitmck aan gekondigde belastingplannen, toont de „Mat. Kott. Crt." zich verheugd over do plannen om «enige onbillijkheden in het ta rief van de inkomsten belasting weg te werken, „Zooals men weet, is er thans in het tarief van deze belasting, als men dit graphisch voorstelt, een bult, waardoor de stijging bij bepaalde inkomens zwaar der wordt bealst dan de stij ging bij hoogere inkomens. in de inkomensgroepen, ten aanzien waarvan zich dit ver schijnsel voordoet, vallen ook veel ondernemers, die hun be drijf ais eenmanszaak of ven nootschap onder firma uitoefe nen. Wanneer men dan be denkt, dat de winsten van deze ondernemingen eerst reeds door de ondernemingsbelasting worden getroffen, en verder de groote hoogte van de tarieven van de inkomstenbelasting in deze groepen in aanmerking neemt, dan zal het wel duide lijk zijn, dat van de stijging van het inkomen van deze on dernemers vaak vrijwel 100 pet, wordt weg hel a s t. Een dergelijke be lastingheffing zet natuurlijk een domper op den onderne mingsgeest en dat kunnen wij ons thans minder dan ooit ver oorloven. Daarom valt de aan gekondigde herziening van het tarief, welke stellig (mede) in houdt het gladstrijken van deze bult, toe te juichen." Naast waardeering is er ech ter ook critiek. Teleurstellend is de aankon diging van het voornemen de ondernemersbelas ting voorloopig te handha ven. Inkomstenbelasting en on dernemingsbelasting teza men, zijn fnuikend voor den ondernemingslust. Vfrtier zal nog een over winstbelasting wor den ingevoerd. Op zichzelf zijn de mededeelingen daaromtrent in verband met het tarief, vrij stelling van een vast percen tage enz. niet beangstigend. „Maar het staat voor ons vast, dat deze heffing tezamen met de inkomsten- en onderne mersbelasting voor de bedrij ven, die niet in den vorm van een N.V, zijn gegoten, vormen.^Uj k e E1 a 8Onze kinderen Dit geldt nog te meer voor ondernemingen, die relatief met een klein kapitaal werken. Hier dreigt irtitit a e v a a tt." Blijkens berichten uit Parijs is het nieuwe Kabinet voorne mens krachtige maatregelen te nemen op financieel gebied. Naar gemeld wordt, heeft de regiering, teneinde van het be gin af haar besluit aan te geven om de hand te houden aan haar politiek van „bevriezing" van loonen en prijzen besloten, dat de loonen der drukkers, wier staking sinds Vrijdag j.l. het verschijnen der bladen heeft verhinderd, op hun huidige hoogte moeten worden gehou den, zonder verhoogingen van eenige soort. Radio-Parijs meldt, dat de stakingscommissie der druk kers stappen heeft ondernomen de drukkers aan te sporen het werk te hervatten. Men meent tevens te weten, dat het Kabinet in principe is overeengekomen de doodstraf voor zekere vergrijpen in den zwarten handel in te stellen. Een nieuwe ontwikkeling lu de Fransche politiek is de vor ming van een enkele Conserva tieve Partij, welke zichzelf „Republikeinsche Vrijheidspar tij" noemt en de eerste poging is om een georganiseerde oppo sitiepartij te. vormen. Verkiezingen in Duitschland. Zondag werden in Hessen, Beieren, Wurtemberg en Baden gemeenteraadsverkiezingen ge houden. Van de 4 millioen kiesgerech tigden zijn 3% millioen ter stembus getogen. De voorloo- pige uitslagen zijn: Christelijk Democraten 1.400.000, Sociaal- Democraten 900.000, Commu nisten 140.000, Liberaal-Demo craten 60.000, andere groepen samen 900.000 stemmen. Staat van beleg in Chiii. In Chili heeft de regeering den staat van beleg afgekon digd in verband met ernstige onlusten. De telegrafische ver. bindingen met het buitenland zijn verbroken. Het algemeen werkliedenverbond heeft voor Woensdag a.s. een staking van een 24 uur afgekondigd. in Engeland HERSTEL VAN WAARDE VOOR Een vanwege de Regeering verstrekt overzicht van den toe stand in de Overzeesche Ge- biedsdeelen eindigt aldus: Overziet men den toestand op Java in zijn geheel, dan is er reden tot een opgewek ter visie. Gebleken is, dat wanneer door herstel van orde en rust de vrees voor het terrorisme verdwijnt, door hard werken en reëele „...iiehwerking iets tof sta.id kan komen. ORDE EN RUST VOOR- BETERE VERHOUDINGEN De president van de .repu bliek", Soekarno, blijft zich stelselmatig op den achtergrond houden. Hij heeft, zooals bekend, zijn zetel verplaatst naar Djokja, waar hij een nieuw paleis heeft betrokken. Officieel heet het, dat hij is verhuisd ,,om het bestuur be ter te doen vlotten en om ge volg te geven aan den wensch van het volk". Naar het schijnt is thans de toestand te Batavia veel Een merkwaardige uitspraak. verbeterd. De rust is vrijwel Hier wordt stilzwijgend toege-over heel de linie teruggekeerd, geven, dat zij die zich op het j Incidenten komen nog maar standpunt steldeneerst herstelJ van rust en orde en dan onder handelen, gelijk hadden. Al het aanvankelijke gepraat i heeft tot niets anders geleid, dan ontzettende ellende voor I sporadisch voor. Inplaats van de dagelijksche schietpartijen wordt er nu weer gewerkt «an den opbouw. En naarmate de vrees voor terrorisme minder wordt, duizenden Nederlanders en ook neemt de bedrijvigheid op de voor de inheemsche bevolking. markten weer toe. Vóór alles is er thans be- Ook in Bandoeng is hoefte aan herstel van orde en eenige vooruitgang merkbaar, rust. De z.g. Indonesische re- Ook daar is een schuchter po- geering is niet in staat daar- gen, om te komen tot herstel voor te zorgen. Inplaats dat zij van normale verhoudingen, zelf leiding geeft, laat zij zich Uit Soerabaja komen leiden door elementen. de extremistische j eveneens meer geruststellende berichten. De Personeele Belasting. °p een verhooging der huren boven het peil van Mei 1940 BELAS flNGJAAR MET 5 MAANDEN VERLENGD. In 1946 vangt het belas tingjaar voor de Personeele Beiasting, anders dan voor heen, op 1 Juni aan. In ver band daarmee eindint het belastingjaar 1945, dat 1 Januari 1945 aanving, eerst op 31 Mei 1946 en omvat dus een tijdvak van 17 maanden. De aanslag over die pe riode (aangeduid als belas tingjaar 1945/1946) beloopt daardoor 17/ 12 maal het normaal over een jaar ver schuldigde bedrag. Deze regeling geldt voor het geheeie land. DE HUREN WORDEN NIET VERHOOGD. Naar aanleiding van het be richt, dat de Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren zich met een adres tot den Minis terraad heeft gewend,waarin voor een huurverhooging met 2f pet, wordt gepleit, deelt men ïan bevoegde stede, dat thans nie,t gerekend ikan wor den. Het vraagstuk der stijgende onderhoudskosten heeft de aandacht van de overheid. Terugkeer uit Indië. Het s.s. „Johan de Witt" is op weg naar Nederland met in totaal 1023 repatrieerenden uit Nederlandsch-Indië, n.L 353 piannen, 463 vrc/uwen en 207 kinderen beneden 12 jaar. Omstreeks 21 Februari wordt het schip in de haven van Am sterdam verwacht. De „Tjerk Hiddes" aangekomen. Maandagmiddag is te Rotter dam aangekomen de torpedo jager G 16 „Tjerk Hiddes", welke eenigen tijd geleden door de Nederl, regeering van de Engelsche autoriteiten is over genomen. Mej, J. C. Eerman, leidster van een transport van Ncdcr- landtche kinderen in Zutd-lin- geland, gaf ons in een brief een aardige beschrijving van het la- Yen m het „S#y»r« Creit Camp" (Surrey), Waar er ook Zeeuwiche kinderen bij dit transport zijn, nemen wij met genoegen dit verslag in ons biad op, Vele ouders zullen met belangstelling lezen, hoe hun kinderen het daarginds maken. „We hebben kippen gezien, juirouw, zulae groote zijn er j.n heel Nederland niet. 't Lijken wel viermotorige. Deze uitroep is van dikka Gerard. Hij heen j zich aangeboden ais m n spe ciale beschermer. Maar bij die eene is het met gebleven, soms is mijn kamer zoo voi van „spe ciale" vrienden, aat ik er zelf haast niet meer bij kan. lik kan U wel zeggen, vaders en moeders, Uw kinderen ge nieten hier volop; ook in, de andere kampen, zooals in Schotland, waan ook vele Zeeuwsche jongens zijn. Ons kamp is mooi en groot. Het is gebouwd in de laagte, de omgeving is erg heuvelach tig. We hebben vanuit het kamp het gezicht op een hoo- gen heuvel, de „Pitch Hill". De kinderen juichen al bij voorbaat, als we zeggen, dat we met z'n allen den berg" gaan beklim men. Een aardig voorval wil ik U hierover vertellen. De kinde ren stonden een keer met den leider op den top van den heu vel. Als je nu naar beneden kijkt, zie je in de diepte een uitgegraven zandkuil. Deze kuil is plm. lü M. diep. Heel voor zichtig liepen we daar voorbij naar den anderen kant. Nu werd er opeens lievig gefluis- terd onder de jongens. Na en- kele oogenblikkcn klonk er een (doordringende gil„Meneer, kom gauw, Bob is in de kuil gevallen". De leider snelde naar de plaats van het onheil en daar lag Bob te kreunen in de diep-1 te, alleen z'n brullen, waren nog zichtbaar. De leider daalde zoo vlug als mogelijk was naar be neden, maar toen hij eindelijk al puffend en zuchtend daar was aangeland, brak boven z'n hoofd een onbedaarlijk lach salvo los. Bob 'stond op en zei met stralende oogen: „O, me neer, 't was maar een grapje". Gelukkig, dat de leider ook zin voor humor had Om vier uur is het thee drin ken, want de Engeische „mana ger" wil niet, dat we te laat komen, U zou werkelijk ver steld staau als u hoorde, hoe de kinderen de Engel-schen op straat al ia perfect Engelsch groeten. „Good morning, good afternoon, good: night" en vele andere worden kennen ze reeds. Deze leeren ze op de Eu. gelsohe les. Ook gaan onze kin deren naar school hier in het kamp. 's Morgens de jongens en s middags de meisjes. Het in een echte kampschooh Gezel lig zitten de kinderen rond de tafels te werken. Maar de uurtjes, dat er school is, wil de hoofdonderwijzer ook, dait er ge werkt wordt. Hij geeft echter les op een prettige manier. B.v. bij een aardrijksicunde-les ver telt hij van Lönden, waar "hij geweest is op een vrijen dag. De kaart van Londen hangt voor de klas en de „onder- grondsche" heeft hij uitgetee- kend op het bord. De kinderen volgen met enthousiasme de ge heeie reis. Hij vertelt van de verschillende bezienswaardighe den, Madame Taussait, Houses of Parliament, Imperial-War- museum, St. Pauls, Cathedral, West-Minister Abbey, enz. Daarna mogen ze de platen zien. s Middags na het middag maal, om kwart over één gaan alle kindexen rusten tot half 3 en dan begint de school voo: het deel, dat 's morgens vrij is geweest. Om 6 uur volgt het avondeten. U moest eens zien hoe keurig ze vork en mes han- teeren. En eten dat ze kunnen I Dat is ook geen wonder, want onze sportleidster zit ook niet stil. En na sport in de buiten lucht hebben ze natuurlijk een flinken honger. Hoeveel het kost en wanneer het verdwijnt. In de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn blijkens Ivet Voor!. Verslag over de Financieels nota van Minister Lieftinck harde noten gekraakt over het Mil. Gezag, Vele leden zouden gaarne na der worden ingelicht omtrent de werkzaamheden van het M, G„ de daarvoor gedane uit gaven en de liquidatie van dit gezag. De minister noemt de taken, waarmede dit apparaat was be last, aanvankelijk volledig on misbaar. Met dit laatste kon den verscheidene leden niet in stemmen. Het bezwaar tegen dit gezag was juist, dat het zien ook bezig hield met werkzaam heden, welke geenszins onmis baar waren. Wat betreft de kosten iou- men gaarne vernemen, hoeveel het M.G. in totaal gekost heelt. Voorts werd gevraagd, hoeveel de regeering ten gevolge van de opheffing van dit gezag op de begrooting voor 1946 denkt te kunnen besparen en welke kosten met de liquidatie nog ongeveer gemoeid zullen zijn. Het was verscheidene leden niet duidelijk, waarom de aan stelling van het noodige tijde lijke personeel bij het M. G. in zoo belangrijke mate plaats vond in den rang van hoofdoffi cier met de daaraan verbonden hooge salarissen. Eindelijk werd de vraag ge steld, hoe lang de liquidatie van het M. G. nog zal moeten duren. met 1 öfc- iSg ejstfSnWfllfi® yum Zm en Muuun, Qeogmteg: Zon oy, -3.23 nfifieg 17-SS f}- Maan pp 739 unnder 15.19 u. N.M. 2 JTobr. Hoog wafer te Vliseiogen 0.56 u. 1.54 to. 13.16 u. 1.67 m. En maat kankeren, jongens KAMERLEDEN NAAR ZEELAND. Op uitnoodiging van de Stichting Nieuw Walche ren zullen volgende week leden van alle fracties der Tweede Kamer Zeeland bezoeken. Ook de voorzit ter Mr J. R. H. van Schaik en de griffier zullen aan dit bezoek deelnemen. Ik sprak met een van do men- schen, die dagelijks zorgen voor ouzo voedselvoorziening. Ik laait hier in het midden of het de bakker, de melkboer, de groenteman dan wel de slager was, Dat is persgeheim. Overi gens een reuze-geschikte baas. Maar hij moest dit keer zijn hart eens luchten, t Was niks met die regeering, zei hij. Ze voerden niets uit. Ja, een mensch zijn geld afnemen, dat konden ze. Maar wat deden ze voor de boeren? En voor de neringdoenden? En waarom drukten ze die bureaucratie niet den kop inl Die ambtenaren, dat was ook zoo iets moois. Ze deden op al die gewichtige kantoren met even gewichtige namen niets dan kletsen, handwerken, thee zetten en sigaretten rooken. Ze moesten dat ambtenaren-over schot maar op Walcheren of in den Noord-Oostpolder tewerk stellen! Een itijd geleden was hij ook bij zoo'n instelling terechtgeko men, die haar naam ontleende aan een product, dat iu den landbouw onontbeerlijk is. Maar daar werd hem verteld, dat heit spul al sinds enkele maanden niet meer te krijgen Notariaat. Bij K.B. is eervol ontslag ver leend als notaris aan H. Hus- sem te Rotterdam en aan Jhr Mr H. J. H. Stoop te 's Graven- hage. Een gevaarlijke spion ontsnapt. Uit de strafgevangenis in Scheveningen is op tot nog toe onbekende wijze Jan Kloosterboer ontsnapt. De naam Kloosterboer brengt de ramp van de Simon Boli var op 18 Nov. 1939 in herinne ring. Kloosterboer wordt ervan verdacht in die dagen voor de Duitschers spionnagewerk te heb ben verricht en hun o.a. te hebben doorgegeven, dat dit schip de haven van Amsterdam had ver laten, hetgeen de torpedeering tot gevolg heeft gehad, waarbij 86 menschen omkwamen. Hij werd in Jan. 1940 gearres teerd, doch voordat het onderzoek naar zijn gedragingen geheel was geëindigd, capituleerde ons land en werd Kloosterboer door de Duitschers uit de strafgevangenis te Groningen, waar hij was opge- Jlbrgen vrijgelaten. Na de bevrijding werd hij op nieuw gearresteerd. Daar zat heelemaal geen voe ding in, zie jel Zoo ikan ik dookgaan, En la ten we nu eerlijk wezen. Jij en ik, we doen er ook aan mee, Je zou vaak niet zeggen, dat we vijf jaar oorlog hebben meege- maakt. O, ik weet weler is nog veel in de war. En we stikken bijna in de bureaucratie. En wit brood is lekkerder dan grauw brood. En het kolenvervoer zon: veel beter kunnen zijn. als ze maar eens wat minder heeren voor hun plezier in een wagen Heten rondtoeren, enz., enz. Maar daar wil ik dit tegen over stellen: Weet je, dat in Griekenland veie arbeidersge zinnen dezen winter op weinig meer dan water en brood zullen moeten leven? Weet je, dat :.n Slowakije in 169 dorpen, die grootencleels door de Duitschers verwoest zijn, honger en ziekte heerschen en velen zelfs het wei nige, dat er te koop is, nog niet eens betalen kunnen.? Weet ie, dat in de Duitsche steden de massagraven gereed zijn, om de slachtoffers van honger en kou te bergen? Weet je, dat in Boedapest het sterftecijfer momenteel meer dan het drie- was. Met de vraag, wat al die voudige van het geboortecijfer dames en heeren van .bedoelde i bedraagt? En weet je, dat in afdeeling dan uitvoerden, wis- ons land zoowel als daarbuiten ten ze ook geen weg.I nog duizenden in bunkers en Zoo kankerde de anders zoo ruïnes en onderaardsche kel- gemoedelijke oude baas voort. I ders huizen? Och, we lezen het in de krant. Maar hij staat niet alleen. Er En we gaan voort of er niets is een koor van kankeraars, dat gebeurt. En we kankeren h:s- iederen dag weer hetzelfde lied, tig verder, zij het met kleine variaties, ten Maar laten we dit niet ver- beste geeft. Mijn kapper is on- geten: met kankeren is nog tevreden, omdat hij geen be- nooit iets opgebouwd. Critiek hoorlijke borrel kan koopeu, moet er wezen. Maar critiek onze kruidenier omdat ze din- moet zijn als jodium, die wel gen van den bon afvoeren, die even bijt, maar de wond zu;- nog veel te schaarsch zijn en vert en herstel mogelijk maakt, de buurvrouw omdat het brood Aan kankeraars heeft Neder- nu weer grauwer wordt. En dat, terwijl ze kort geleden nota bene mopperde, dait dat witte brood niets gedaan wa:. land geen gebrek. Wel aan bou wers. Nederland zal herrijzen 1 Met of zonder jou? KRUIMELTJES De grootste vliegboot van Engeland, de „Shetland", is In •jritid gevlogen er. gesoskes. De Brusselsche radio heeft meegedeeld, dat op een inter nationale conferentie, die nog dit jaar in België zou worden gehouden, het auteursrecht ter sprake zal komen. Een militaire rechtbank te Moskou heeft alle Duitsche of ficieren en manschappen, die beschuldigd zijn van oorlogs misdaden in de Oekraïne, «chuldig iwvcntdêa. Twaalf hun- ner, waarvan drie generaals, zijn veroordeeld tot den dood door ophanging. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgische universiteits steden Leuven en Gent, Nijme gen geadopteerd hebben. Sophie Nietsche en vier an dere bewaaksters van de con centratiekampen Ravensbrück en Auschwitz zijn gearresteerd. Nietsche, een der vijf S.S-be- waaksters, heeft bekend dui zenden gevangenen eigenhandig te hebben vermoord. De geallieerde Bestuursraad heeft de Berlijnsche autoritei ten gemachtigd, alle noodige maatregelen te nemen voor een snellen opbouw van de stad. Op 2 Februari zal het drie jaar geleden zijn, dat de Duit sche troepen, die Stalingrad be. legerden, volledig werden geli quideerd. Tsjecho-Slowakije heeft als eerste de handelsrelaties met Duitschland hersteld. Er zal cokes en petroleum tegen syn thetische rubber geruild wor den. Binnenkort zullen tusschen Polen en Duitschland handels betrekkingen worden aange knoopt. B. en W. van Amsterdam vragen een crediet van f367.000 voor een werkplan ter oprui ming van schuilplaatsen, schuil- loopgraven, kazemat-ten, enz. De Japansche regeering heeft officieel den datum voor tie aigemeene verkiezingen op 3* as. jtesteid. Toon uw dankbaarheid. Het Roode Kruis heeft voor de geteisterde gebieden weer ver scheidene dingen gratis beschik baar gesteld, zooals zeep, gecon denseerde melk, havermout en baby-voeding. Ook op Z.-Beve- land wordt een stuk toiletzeep in de getroffen gemeenten uitge reikt. Toon uw dankbaarheid voor al deze goede gaven door de bussen, die bij de winkeliers staan, niet te vergeten, U steunt dan dit mooie werk. Wij gaan weer fietsen. Een Nederlandsche autoriteit te Washington deelde heden aan Ass. Press mede, dat de toewij zingen en aankoopen van natuur lijke en synthetische rubber voor 1946 voldoende zouden zijn om aan de tegenwoordige behoefte aan grondstof voor de Neder landsche fabrieken van fietsban den te voldoen. Voorts zijn in de Ver. Staten 500.000 fietsbanden gekocht, wel ke dit jaar moeten worden afge leverd. Provincienieuws. Hebben de Zeeuwen heimwee? In „Trouw" van 11 Dec. schreef ds J. C. Koningsberger, die als geestelijk verzorger bij onze troepen op Malakka is „Het is goed leven op „Malak ka" „De Zeeuwen (van II 14 R.I.) hebben nogal last van heimwee". Waarschijnlijk, aldus de aal moezenier van II14—R.I. L. v. d. Vrande, berust dit op een vergissing, die oorzaak geweest is van menigembezorgden brief uit Holland. „Namens de Zeeuwen deel ik u mede, dat wij het goed ma ken en dat we niet met wee moed droomen over de lage lan den." Extra zeep voor getroffen Z.-Bevelandsche Gemeenten. Tegelijk met de uitreiking van nieuwe bonkaarten ontvin gen de bewoners van Elle- woutsdijk en Nisse deze weeK een stuk toiletzeep van het Roode Kruis. Eenzelfde uitrei king zal ook plaats vinden in Baarland, Driewegen, Oudelan- de, 's Gravenpolder, Hoede- kenskerke, Ovezande, Borssele, Kapelle-Biezelinge en Schore. MIDDELBURG. De Christelijke vakbeweging hield Maandagavond een zeer ge slaagde propaganda-vergadering in liet Schuttershof o.l.v. dhr P. Meliefste, In de plaats van dhr H. Oude- kerk, die verhinderd was, sprak dhr A. Vingerling uit Goes de propaganda-rede uit. Spr. begon met vast te stellen, dat wij allen zeer teleurgesteld zijn na de be vrijding. Dat is ook verklaarbaar, omdat de menschen zelf niet ver anderd zijn. De grondslag, waar op steeds is gebouwd, moet ook nu zijn: Gods wet en wil. Slechts dan kan ons werk goed geschieden, wanneer het wordt gedragen door een krachtige ge- l loofsovertuiging. I Er was dezen avond verder 'goede declamatie van mej. Lenie Meijer, die een keuze deed uit gedichten over Walcheren en na de pauze verzetspoëzie. Zij be schikt over een goede voordracht techniek. Na de pauze bracht een groep onderduikers en gerepatriëerden drie episoden uit den bezettings tijd, onder den titel „Volk en Va derland" ten tooneele. VLISSINGEN. Begrafenis J. L. Brinkhaus. Dinsdagmorgien hid op het kerkhof bij de St Jacobskerk de begrafenis plaats van den ordon nans bij den Gen. Staf, J. L. Brinkhaus, die vorige week bij een autobotsing om het leven is gekomen. Een detachement van de 2e Comp. Gezagstroepen uit Middel burg, onder commando van den len Lt. H. Strabbing verrichtte de militaire eerbewijzen. In de R.K.-kerk werd de plech tige uitvaartdienst gehouden. Na mens officieren, onderofficieren en manschappen van den Gen. Staf "sprak op het graf de 2e Lt. Duinker, die den overledene schetste als een stillen werker, die altijd voor allen klaar stond. Eerst in de ondergrondsche en daarna met de Polen heeft hij I den strijd voor zijn vaderland ge- I voend. Aan de familie werd mee- i gedeeld, dat 'hem het oorlogsher- inneringskruis wordt uigereikt j voor zijn daadwerkelijke deelname aan de gevechten om de Schelde- mond. De vader van den overle dene dankte voor de belangstel ling. GOES. Op het kruispunt Patijnweg Voorstad had gistermiddag een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, bestuurd idoor den heer Rouw, alhier. Deze laatste bleek bij deze botsing een been gebroken te hebben en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. KAPELLE. Zaterdag 26 Jan. speelde in café Bruijnzeel „Krijt op Tijd icgen B. o. Zoom. Kapeile won mei: 8iS Vgcu 7cö punten. Aas feas verwek om hel ore» Jcittatide te pla.Vsen, willets wij gat-rne voldoen. Het gaat hist over een euvel, dat met alle kracht bestreden dient te worden. Van venchlllende aljden ko men uit het buitenland berich» ten omtrent ergerlijke «taaltjes van een nieuw soort bedelerij. Hierbij worden de bedelaars nlc-t gevonden uitsluitend in den kring, waaruit deze lieden doorgaans voortkomen, doch ook anderen, o.a. ambtenaren en zelfs hoogere ambtenaren, blijken zich niet te ontzien, ;n het wilde weg aan personen in het buitenland, die hun vol strekt onbekend zijn (burge meesters van groote steden oi personen, van wie zij zich de collega wanen) verzoeken te richten al of niet met belofte van latere betaling tot het zenden van gescheakpaketten. Dit euvel dreigt zulk een omvang aan te nemen, dat de Nederlandsche naam in het bui teland er ernstig door bedreigd wordt. Dit is te meer het geval, waar deze verzoeken hoofdza kelijk gericht worden aan bur gers van landen, waar spontaan heel veel voor Nederland is ge daan en nog wordt gedaan. De indruk, door deze onbeschaam de bedelerij gewekt, is een ge heel verkeerde, n.l. van on dankbaarheid voor al wat aan Nederland is geschonken. Daarom, Nederlanders, houdt op met bedelen. Nederland is geen land van bedelaars en wenscht daarvoor ook in het buitenland niet te worden aangezien. O- EN W.-SOUBURG. Op 31 Jan. ».s. zullen de gem,- secretane en de kantoren der overige gemeente-instellingen gesloten zijn vanaf 12 uur. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam Charlois, J. J. H. V. d. Ree te Eindhovento Vlissingen, ±1. Aal- bers te Riiland-Batd. Aangenomen naar Bodegra ven, H. Roelof sen te Reeuwijlc; naar Purmerland, J. Schaap, cand. te Beekbergen; naar Doorn, W. H. Walvaart te Doesburg. Bedankt voor Ridderkerk, N. den Oudsten te Asperen; voor Emmen, H. v. Goslinga te Ap pelscha; voor Hattem, C War- molts te IJ sselmonde. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen, L. Blij dorp te Overveen; te Zwijndrecht, J. B. Vogelaar te Hiltigersberg. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beibepen te Amsterdam, J. v. Nieuwkoop te Ulrumte 's Gra- venhage (W.), Th. G. Koop man te Hardenberg. Chr. Geref. Kerk. Tweeal te Ouderkerk a. d. Amstel, M. v. d. Klis te Maars- sen en H. v. Leeuwen te Er- melo; te Zutphen, S. v. d. Mo len te Arnhem en D. v. Wilsum Laatste berichten. NEDERLANDSCHE VOOR STELLEN AAN SJAHR1R. Volgens een bericht van Reuter zal Dr Van Mook aan Sjahrir een plan in 15 pun ten overhandigen, dat hij uit Nederland heeft mee gebracht. Deze overhandiging zal geschieden in de eerste week van Februari, terstond na de aankomst van Sir Archi bald Clark Kerr te Batavia. Textielpunten aannewezen. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 1 Februari de pun ten 16 t/m 25 van de textielkaart geldig worden verklaard. Op deze punten zijn. dezelfde artikelen verkrijgbaar, welke men op de punten 1 t/m 15 van genoemde kaart kan betrekken. De bonnen 1 t/m 15 van de textielkaart blfj- ven geldig. Petroleum. Het C. D. K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voorkookdoeleinden of verlichting op de bonnen 21 t.m. 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van de kaarten UB 510, 66 van de kaarten UC 510 ge durende de maand Februari 4 liter petroleum Kunnen koopen en op de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510 3 liter. Pindakaas voor leeftljds- qroeo 1421 Jaar. Het is mogelijk, binnenkort voor jeugdige personen van 14 21 jaar een potje van 370 gr. pindakaas beschikbaar te stellen. Op 10 Fcbr. zal een voorinleve- ringsbon bekend gemaakt worden, welke tevens ai» koopbon zai gel den. I

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1