Het Indische vraagstuk DE! BÏÏ-T E5ST» Wet op de Bedrijfschappen. TMuHoert ie Cfoes» „Spieker" Siemens staat terecht. Van zijn zelfbewuste houding weinig overgebleven. KRUIMELTJES Laatste berichten. Nuveiig. Nevelig of mistig weer. In het Oosten des lands lichte vorst. Overigens temeperatuur om het vriesount. Aan de kust matige Zuidelijke wind. i. Door den Minister van Han del en Nijverheid is een voor ontwerp van wet op de be drijfschappen gepubliceerd. Dit komt maar niet zoo uit de lucht vallen. Terecht wordt in de memorie van toelichting de opmerking gemaakt, dat de gedachte der bedrijfsgemeenschap stenk ge groeid1 is. En zoo is het ook inderdaad. Van de zijde der Christelijke sociale vakorganisaties is reeds jarenlang in deze richting ge stuurd. Zij hebben daarbij met veel tegenwind te kampen gehad, vooral ook, omdat zoowel door de roode vakorganisaties als door de liberaal getinte werk geversbonden het belang van de eigen groep op den voor grond werd gesteld. Vakorgani satie beteekende voor hen: s t r ij d organisatie. Klassen strijd.. Belangenstrijd. Wat heeft het met een moeite gekost eer, nu een halve eeuw geleden, de collectieve arbeids contracten, die in de eerste plaats den bedrijfs vrede beoogden, aanvaard werden. Maar langzamerhand is er een kentering gekomen. Het gestrooide zaad begint vruchten te dragen, al ikan niet gezegd worden, dat de thans gepresenteerde vrucht in alles aan de verwachtingen beant woordt. Want en dat blijkt ook hier als twee hetzelfde doen dan is hel nog niet hetzelfde. De bedoeling van 'het thans gepubliceerde voorontwerp is, organen eener publiekrechte lijke bedrijfsgemeenschap in het leven te roepen, die het gehee'c sociaal-economisch beleid, voor zoover niet de centrale over heid dat zelf in de hand moet houden, kunnen voeren. Aller lei ambtelijke organen kunnen dan vervallen. Dit zijn blijde klanken in dezen tijd van amb tenarij. Als onderbouw van deze be drijfsorganisatie aanvaardt de minister de bestaande bonden van werkgevers en werknemers, welke bonden door de over heid enkend zullen worden. Wil in een bepaald bedrijf de groote meerderheid de Woltersomsche organisatie behouden, dan heeft de minister ook daartegen geen bezwaar. De bedrijfsorganisatie zal naar verticale lijnen worden opge bouwd. Dat wil dit zeggen: werkgevers en werknemers die bepaalde grondstoffen produ- ceeren, zullen met de verwer kende industrie, met den groot handel en den kleinhandel te zamen in één bedrijfschap zit ten, terwijl ook de consument vertegenwoordigd zal zijn. Aan het hoofd van zulk een bedrijfschap staat een bestuur, dat verordeningen maakt, wel ke voor het geheele bedrijf schap geldigheid zullen bezitten. De leden van dit bestuur zul- ,len in meerderheid gekozen worden uit de betrokken werk gevers en werknemers, via de erkende bonden. Als regel zal de bedrijfsraad een economische en een sociale kamer hebben. In de sociale kamer zul len werkgevers en werknemers in gelijke sterkte vertegenwoor digd zijn. In de economische Ikamer zal dit niet het geval zijn. De economische kamer neemt o.m. besluiten over productie, kostprijzen, mededinging, im- en export, vestiging en stilleg ging van bedrijven, rationalisa tie, financiering en winstuit- keering. De sociale kamer t'reft rege lingen over loonen, vakoplei ding, werkverruiming, werkloos* heidsvoorziening, fondsen »n dergelijke. Beide kamers hou den nauw onderling contact. Het bestuur der bedrijfschap krijgt dus zeggenschap over een breed sociaal-economisch terréin. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 248 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingeu, Middelburg en Terneuzen. Vrijdag 25 Januari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. dat meer en meer Indonesische jonge lieden het land binnendrin gen van de Noordkust uit en dat zij pogingen doen in contact te komen met plaatselijke leiders der onafhankelijkheidsbeweging. De „Democratische Volkspar tij" heeft aan Zijne Excellentie Sjarir, den minister-president van de Republiek Indonesia te Batavia een telegram gezonden, waarin zij haar bewondering uitspreekt voor den vrijheidsstrijd en zich solidair verklaart met het streven aan het Indonesische volk de vrijheid te brengen. De Russische pers citeert een artikel in „De Waarheid" waar in gezegd wordt, dat de Regee ring een dubbelzinnig en gevaar lijk spel speelt. Schoenenbonnenopkomst Naar net „Vakblad voor de Schoenmakerij en den Schoen- handel mededeelt, zullen er in het eerste kwartaal van. 1946 minstens 1^ millioen schoe nenbonnen aan het publiek af gegeven worden. In verband met de toegenomen productie en den aanzienlijken voorraad, welke onder de winkeliers ge distribueerd is, bestaat de ver wachting, dat de aflevering vlot zal geschieden. Besluiten Ministerraad. In België en Frankrijk leest men geregeld in de kranten, dat de ministerraad bijeen is ge weest en welke besluiten hij heeft genomen. „Zou dat, vraagt de „Nieuwe Nederl.", in dezen tijd van pu bliciteit ook bij ons niet moge lijk zijn? Er is natuurlijk een practisch bezwaar, n.l., dat de ministers vaak terugkomen op eenmaal gevallen besluiten. Maar open baarmaking van de beslissingen van den raad van ministers zou juist een mooie aanleiding kunnen zijn om dat euvel te keeren." Dit lijk ons nog zoo kwaad niet. Walserij van de Hoog ovens keert terug. Naar A.N.P. van de zijde der Kon. Nederl. Hoogovens ver neemt, heeft de directie van dit bedrijf van den minister van Buitenl. Zaken de mededeeling ontvangen, dat de Britschn autoriteiten de walserij voor zware platen, die in 1943 door de Duitschers werd wegge sleept, hebben vrijgegeven. In 1939 werd met den bouw van de walserij begonnen. Zij was in 1943 gereed om in gebruik te worden genomen. De groote wals had een lengte van 300 M. en een breedte van 55 M. De productie van zware platen (een artikel,, dat in ons land nog niet wordt vervaardigd) zal 150.000 ton per jaar bedragen. Aan bouw en installatie werd ongeveer 10 milioen gulden ten koste gelegd. Revolutionnaire propaganda in Indië en.... Nederland. Uit Singapore wordt gemeld, dat de terroristenleider Soetomo zijn radio-uitzendingen uit Soerabaja heeft hervat, met mede te dcclcn: „De Britten gebruiken Japan- neesche troepen en verstoren de orde cn rust in Semarang. Onze dappere jongens vechten 'met en thousiasme in Djokja en Sema rang. In Bandoeng begonr.cn dc Britten zoo onbeschaamd op te treden, dat de bevolking naar de wapenen g-cep, om haar lijden te wreken." Verder zegt k-t ondergrondsche radio-station, aldus net flertc'nt, dat te Batavia de internationale politiemacht niet in staat was plundering te voorkomen. Baricbtsri uit Sumatra malden, KAMERLEDEN NAAR iNDIë. Volgens „Het Parool" zou de parlementaire commissie, welke ingevolge het besluit van de Tweede Kamer naar Indonesië zal vertrekken, uit zeven leden bestaan. Hiertoe zouden in ieder geval behoo- ren het Eerste Kamerlid Prof. Dr J. A. J. Barge (R.K.) en de Tweede Kamerleden H. J. W. H. Meyermk (A.R.), J. E. Stokvis (S.D.A.P.), M. J. M. van Poll (R.K.) en Mr A. M. Joekes (V.D.) FELIX GOU1N OPVOLGER VAN DE GAULLE. Met 497 stemmen gekozen. In de Fransche Assemblee kwam gisteren aan de orde de verkiezing van den opvolger van De Gaulle als hoofd van de Regeering. Bij de gehouden stemming werd Felix Gouin, de socialisti sche candidaat, gekozen met 497 stemmen tegen in totaal 55 stemmen op andere candidaten. In een gisteravond gehouden radiorede verklaarde Gouin, dat hij zijn taak aanvaardde niet slechts als een piicht ten op zichte van de Republiek, maar in het bijzonder als een plicht ten opzichte van Frankrijk, waarvoor men niet alleen zijn leven moet offeren, maar ook zijn populariteit. Hij deed een beroep op par tijen en personen om de hui dige toestand van Frankrijk met de noodige ernst en moed onder het oog te zien. Het is slechts op deze voor waarde, dat ik de taak, die mij is opgedragen, zal uitvoeren een taak, die alleen dan kan worden uitgevoerd wanneer ik het noodige begrip en de noo dige overeenstemming vind. H. M. DE KONINGIN HELPT DINTELOORD. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor den wederopbouw van de verniel de Nederl. Herv. kerk. te Dintel- oord. Dit vanwege de oude rela ties, die er tusschen de Ned. Herv. gemeenten te Dinteloord en Prinsland en het Huis van Oranje bestaan. ALLEEN SHAG- OF ROOK-1 TABAK OP BON T 10. Op bon T 10 van de Tabaks- kaart mogen geen sigaren, si- garillos of sigaretten worden verkocht. Doordat de vraag van het pu bliek naar sigaretten, sigaren en sigarillos grooter was dan de bevoorrading van den winkelier toeliet, is bij den detailhandel een abnormale voorraad shag- en rooktabak ontstaan, zoodat het thans noodzakelijk is een bon aan te wijzen, waarop uit sluitend rook- en shagtabak mag worden afgeleverd. DEPUTATENVERGADE- R1NG A.-R. PARTIJ. De heer Schouten tot voorzitter gekozen. Federatieve samenwerking met de C.-H. Unie. Dinsdag hield de A.R. partij te Utrecht een buitengewone Deputatenvergadering, die zeer druk bezocht was. De groote zaal van Tivoii was geheel gevuld. Ongeveer 1600 bezoekers waren aanwe zig. De waarn. voorzitter van het Ccntr. Comité, Mr J. A. de Wilde, die de bijeenkomst leid de, zeide, zich van een breede politieke beschouwing te zullen onthouden. Spreker herdacht uitvoerig den in gevangenschap overleden partijleider, Dr H. Colijn, van wien hij de groote beteekenis schetste niet alleen voor de partij, doch voor het gehéele land en volk. Den ter vergadering aanwezi gen zoon Dr A. Colijn, werd verzocht de gevoelens van me deleven van de vergadering aan zijn moeder te willen overbren gen, die behalve haar man te vens twee zonen tijdens de oorlogsjaren verloor. Mr de Wilde besloot zijn rede met de opwekking ora levend uit het beginsel het nationaal herstel levend te houden. In de middagvergadering kwam aan de orde het voorstel tot federatieve samenwerking tus schen de A.R. partij en de C.H. Unie. Dit voorstel werd na eenige discussie eenstemmig aange nomen. Tot voorzitter van het Centr. Comité werd met overweldigen de meerderheid gekozen, de heer J. Schouten, evenals de heer J. de Wilde tot tweeden voorzitter. jaar in zoo groote mate op de markt komen, dat de eigen productie zeker grootei zal zijn dan de consumptie. Behalve tuinbouwproducten staan bloe men, heesters e.d. op het pro gramma. Opheffing Vakgroep. De leden van de vakgroep „Tusschenpersonen in kruide nierswaren" zijn tot de conclu sie gekomen, dat net wensche- lijk is hun vakgroep zoo spoe dig mogelijk op te heffen. Er zal een vereeniging op vrijwil lige basis gesticht' worden. Schadevergobüiny aan oorlogssiachtofters. Groote ontevredenheid te Arnhem. Te Arnhem heerscht groote ontevredenheid over d,e regelin gen van schadeloosstelling, aan ooriogsgetrottenen. Dit bleek duidelijk in een vergadering van huiseigenaren, waarin de heer H, J. flemens H.Jz. de normen van schadeloosstelling, door de regeering gesteld, aanviel en de gevolgde methode bij de her stel- en opbouwwerkzaamheden hekelde. Er wordt aan de regie-over eenkomsten z.i. veel te, veel geld verdiend; dc aannemer krijgt steeds 20 pet. van hetgeen hij verloont en 10 pet. van het be drag, dat aan materialen ver werkt wordt. Bovendien verhoogt het ge- bruik maken van aroeiders van buiten de stad het werk ten zeerste in prijs. Het is een voordeel voor de aannemers het aantal arbeiders op te voeren. Het groote percentage jeugdige, ongeschoolde arbeiders maakt het werk nog duurder, want de prestaties zijn beneden het ge middelde, dat geeischt kan worden. Tal van i actoren, wel ke het herstelwerk duur maken, staan buiten de schuld der aan nemers, maar de Regeering blijft staan op de basis van Mei 1940, hetgeen beteekent, dat de huiseigenaar in Arnhem beta len moet. Instelling atoomcommissie. Dc politieke cn veiligheids commissie van de U.N.O. heelt met een eenparigheid van stem mer. haar rapport aan de Alge. meene Vergadering goedge keurd. i ]n het rapport wordt voorge steld een resolutie aan te ne men tot het instellen van een commissie, belast met de behan- t deling van de vraagstukken, die opgeworpen zijn door de ont dekking der atoomenergie en de daarmee verband houdende zaken. Nader wordt gemeld, dat de resolutie met alg. »t. ii aange nomen, DE „INDRAPOERA" IN QUARANTAINE. De „Indrapoera" is Woens dag uit Bombay te Singapore aangekomen om Nederlandsehe evacué's af te halen. Het ver trek ia echter uitgesteld, om dat het schip achttien dagen in quarantaine moet wegens pokken. Volkshuisvesting. De Min. v. Binnenl. Zaken heeft er bij de burgemeesters op aangedrongen leegkomende woningen van landarbeiders, niet te vorderen ten behoeve van andere categoriën van perso nen. In het afgeloopen seizoen was er een tekort aan landar beiders. In bepaalde streken speelde ook de woningnood hier een rob Uitvoer van tuinbouw producten naai Engeland. De „Daily Herald" meldt, dut spoedig besprekingen zullen worden gehouden tusschen het Engelsche ministerie voor de voedselvoorziening en de Ne derlandsehe regcering over den Invoer uit Nederland van ver- iche groente en fruit, fruitpulp en andere tuinbouwproducten, Dit bericht schijnt juist te zijn, Tomaten, vroege sla en dergelijke producten zulten iii Herstel Oorlogsschade. Verschillende sprekers hebben gisteren in de Tweede Kamer het woord gevoerd over de fi- nancieele voorziening met be trekking tot de oorlogsschade. Met uitzondering van den heer Schilthuis (V.D.) wa ren alle sprekers van oordeel, dat de basis van 9 Mei 1940 moet worden losgelaten en dat de vervangingswaarde maatstaf dient te zijn. Door den heer v. d. H e u - v e 1 (A.R.) werd aangedron gen op een .snelle herstelpoli- tiek speciaal ten aanzien van Walcheren. Onder de huidige regeling zal het voor vele bedrijven niet mogelijk zijn weer op gang te komen. AMERIKA STAAKT. Nu ook de Spoorwegen? In, Amerika dreigt een staking van 215.000 spoorwegarbeiders. De eischen der stakers zijn: een loonsverhooging van 25 pet. en verbeterde arbeidsomstan digheden. De staking zou alle spoorverbindingen in Amerika lam leggen. De vleeschverwerkende fa brieken zullen Zaterdag door de regeering in beslag worden genomen. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat de inbeslagneming zal ge schieden door het departement van Landbouw, zoo noodig met steun van het departement van Oorlog. De zitting van Donderdag mocht zich in een voor het Tri bunaal ongekende publieke be langstelling verheugen. En geen wonder. De alom beruchte Gerardus Franc. W. S i e m o n s te Goes, beter be kend onder den naam „Spieker" was n.l. één van de beklaagden, die dezen dag voorkwamen. Van zijn vroegere branie was wefnig overgebleven en hijfc maakte een apathiscfien indruk. Het bleek, dat er van de dagvaarding weinig te ontkennen viel. in 1941 was S. lid der geworden door overtuiging, zei hij. Door omgang met zijn buu man Klooté was hij met dé nat. soc. beginselen be kend geraakt. Hij was voorts lid van den N.V.D. geweest, had met de „Zeeuwsche Stroom" ge colporteerd, propaganda-biljetten aangeplakt en voor W.H.N. ge collecteerd. De grootste schuld heeft S. echter wel op zich gela den door, werkzaam zijnde op het Gew. Arbeidsbureau, mee te helpen aan de deportatie van Ned. arbeiders, bij de keuring van deze arbeiders aanwezig te zijn en de keuringskaarten in te vullen en persoonlijk bij hun transport als geleider op te treden. De voorz, vraagt hem dan, of hij zich geen van zijn slachtoffers herinnert. Als hij op deze alge- meene vraag ontkennend ant woordt, wordt van de publ. tri bune geroepen: „Er staan er hier genoeg". Mr Vlaming helpt zijn herinne ring dan en noemt een zekeren Joh. Schipper, wiens 'grootouders S. zou hebben opgezocht, toen hun kleinzoon bij het transport ontbrak. Besch. ontkent dit. Hij zegt o.m., zelfs opzettelijk de kaarten van den Duitschen dokter niet volledig te hebben ingevuld. „Je hebt dus gesaboteerd", zegt Mr Vlaming, wat groote hilariteit onder 't publiek veroorzaakte. Zijn nat. soc. gezindheid hield bekl. niet meer vol, zei hij. Hij doet aan geen enkele politiek meer. De voorz. kan dit begrijpen „na een dergelijke desillusie". ,,'t Is nu eenmaal verspeeld", zegt S. Hij heeft in Duitschland ge loofd. Hij zag het ua% soc. als ,jde eenige politiek, die toekomst gaf aan de menschijeid". Dhr v. 't Westende merkt op, dat hij slechts 2 jongens uit Duitschland gehoude'n heeft en wel tegen belooningen in boter en tarwe Bekl. ontkent, in Oosterbeek, waar hij zich later gevestigd heeft, bij de luchtlandingen der Engel schen, met een groote oranje strik geloopen te hebben. Mr Vlaming is, het geheel overziende, van meening, dat deze zaak eigenlijk voor het Bijz. Ge rechtshof diende aanhangig te zijn gemaakt. Dhr Meliefste is van de zelfde opinie. Daarna krijgt Mr Dirven het woord. Hij begint met op te mer ken, dat S. „een slechte pers. heeft". Doch we moeten niet ver geten, dat hij „aan den weg tim merde". Hij was de kleine baas, die 't vuile werk moest doen, dat anderen hem opdroegen. De pri maire fout ligt niet bij S. doch bij ons allen en onze maatschappij. S. verdiende als kantoorklerk slechts f 14.per week. Hij kwam toen met zijn N.S.B.-buur- man in aanraking, die een beter baantje voor hem wist. Hij kwam zoo op 't Arbeidsbureau en raakte daar steeds meer in 't vaarwater van het nat. soc. Hetzelfde werk van S. is op alle arb.beurzen ge daan, ook door niet-N.S.B.-ers. Besch. heeft meerdere jongens uit D. gehouden, zegt verded. Hij vraagt zich af, waar deze nu zijn. Resumeerende meent Mr Dir ven tenslotte, dat 't tribunaal niet kan volstaan met 't opleggen van max. straffen in derg. gevallen, doch dat het doel hier reclassee- ring moet zijn. S. moet gestraft worden met „een redelijke kans op uitzicht". Hij wijst er voorts op, dat besch. door een auto-onge luk gedurende zijn overbrenging een beschadigde ruggegraat heeft. Mr Vlaming merkt na dit be toog nog op, dat S. doelbewust heeft gehandeld en geen berouw heeft getoond. Adrians P. Schouwe- naar te Hanswoert, had zich met een Duitsch militair verloofd en een radiotoestel en een Duitsch marine-uniform van dezen aange nomen. Ze had dezen soldaat lee- ren kennen in hun café, zegt besch. I Ze was toen eerst 18 jaar en had er niet zoo erg over nagedacht. Ze correspondeert nog steeds met haar verloofde, die momenteel in Napels zit. M. F, W. Adriaanse legt er den nadruk op, dat er verschil is tus schen Duitschers en Duitschers. We moeten nat. soc. Duitschers en anderen niet gelijk beoordeelen. overigens heeft het meisje reeds 4 mnd. interneering gehad. Mr Vlaming zegt, dat deze zaak eigenlijk niet bij het tribu naal thuishoort. Mart. Gakeer, veearts te Ovezande, had zich aangesloten bij het Medisch Front, naar zijn zeggen, om literatuur te krijgen, en bij den N.V.D. Hij was in zooverre pro-Duitsch, dat hij vond, dat Nederland op econ. ge bied van Duitschland afhankelijk was, zegt besch. Hij ging met den nat. soc. veearts Kleinjan te Goes vertrouwelijk om en had aan de-1 zen anti-Duitsche uitlatingen van slager M. G. van Oosten te Drie wegen overgebracht. Hij zou voorts vleesch, bestemd voor de burgerij, voor een kamera'ad- schapsdag der marechaussee te Goes ter beschikking hebben ge steld. Tegenover Kleinjan had be lt!. verplichtingen, zei hij, daar deze voor den oorlog een tijd gra tis zijn practijk had uitgeoefend. Door een telefoongesprek met Kleinjan waren de Duitschers den naam v. Oosten te weten gekomen. Als getuige wordt gehoord de veearts Boudeling. Volgens deze deskundige had G. het vleesch, hoewel afgekeurd, niet voor de kameraadschapsdag ter beschik king behoeven te stellen. Hij had het moeten laten vernietigen. Na de echtgenoote gehoord te hebben, krijgt Mr Kuipers het woord. Hij wijst er op, dat besch. geen „kwade trouw" kau worden aangerekend, toen hij den naam v. Oosten noemde. Hij wist van de aanwezigheid van Dui schers bij Kleinjan gedurende het tele foongesprek niets af. Uitspraak in deze gevallen op 7 Febr. te Goes. (morgen vervolg). Uitspraken in deze zitting ge daan 1. Ge r. Joh. Dek, Kruinin- gen: 1 j. int.; verb, verkl. verm, tot f 3000ontz. rechten. 2. Mach. A d r. v. d. B o e r, Waarde: ontz. rechten, onmidd. in vrijh. stelling. 3. M a r i a P. G a z a n, wed. v. J. Korteweg, Borssele: verb, ver- kl. verm., behalve pensioen van f 12.00.— ontz. rechten. |4. Jan Hoondert, Hein- kenszand6 m. int., ontz. rechten. L Sn :s5c:,*ga" van Zor- er; Maan. ZaterdagZon op u., on der 17.16 u. Mr> tin op 2.23 u., onder 12.14 u. Hoog water te V ssingen Zaterdag 26 Januari: 8.01 u. 1.34 m.20.44 u. 1.36 m. Ameland is nu al vier dagen volkomen geïsoleerd. Het was voor dc bevolking een teleur stelling, dat van het aanwezige vliegveld geen gebruik .werd ge maakt voor 't brengen van post enz. Bij het doorzoeken van een woonwagenkamp bij Hengelo, is door een ongelukkig schot een 25-jarige kampbewoner, op slag gedood. Te Amsterdam is een zekere B. Joppe gearresteerd, een ver rader, die 9 personen die inder tijd naar Engeland wilden uit wijken, in handen van de Duit schers hqeft gespeeld. Provincienieuws. TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN. Ook in Zeeland is een Afdeeling der „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten" opgericht. De Stichting heeft ten doel 1. Het bevorderen van de terug schakeling van daarvoor in aan merking komende politieke delin quenten en hun gezin naar nor male verhoudingen o.m. door het onder toezicht nemen van perso nen, die, voorwaardelijk in vrij heid zijn gesteld, alsmede door het verleenen van hulp en steun aan zoodanige ontslagen politieke gevangenen als daarvoor in aan merking komen en daaraan be hoefte hebben. 2. Het geven van voorlichting aan den Rechter en aan het O. M. in politieke strafzaken, betrekking hebbende op feiten, welke zijn ge pleegd geduiende den tijfl der Duitschc bezetting, zulk: met be trekking tot de persoonlijke om standigheden der verdachten. Het bureau is voorloopig ge vestigd: Koepoortstraat 6, Mid delburg. Eleotrlolteltsvoorzlening. Door den Mlnistér van Verkeer en Energie werd 18 Januari de heer J. Slooves, directeur der N.V, „P.Z.E.M.", tevens tot Dis- tricti-directeur van den Rijks dienst van de electriciteitsvoorzic- n'ng in dli'elsi VI t-ar«?cmd; District VI omvat de provincie Zeeland. De instelling van deze functie is gegrond op het feit, dat het door de bijzondere omstan digheden op het oogenblik nood zakelijk is, tijdelijk regelen te stellen inzake economische op wekking en billijke verdeeling van electriciteit. - In Pennsylvania zijn meer dan 50 kolenmijnen gesioten als gevolg van de staking in de staalindustrie. Meer dan 14.000 arbeiders zijn hier door werkloos geworden. Turkije heeft besloten de di plomatieke betrekkingen met Hongarije, welke April j.l. door de bezetting door het roode le ger werden onderbroken, te hervatten. De rechtsche pers in, België geeft uiting aan haar veront waardiging over het feit, dat de Regecring verboden heeft de Koningskwestie te berde te brengen door middel van den radio-omroep. - Een veehouder, die met zijn flets aan de hand den Hnng. scheweg te Amsterdam wilde oversteken, werd door een pas- seerende auto gegrepen en op »!zg s«dogd. Te Amsterdam zijn Woens dag 14 personen het slachtoffer van de gladheid geworden. Vijf hunner, waarvan drie oude da- mes, moesten met gebroken ledematen naar een ziekenÜuls worden vervoerd. i In We enen is een Zweedsche hulpverleeningscolonne aange komen, bestaande uit 107 vrachtauto s beladen niet voed sel, kleeren en medicamenten. Chineesche piraten hebben een passagiersschip overweldigd en alle passagiers van hun be zittingen beroofd. De overval had plaats aan de Zuid-Chinee- sche kust. ■■Mac Arthur heeft dc arresta- tie gelast van nog 48 Japannee- zen, die van oorlogsmisdaden verdacht worden. Naar Reuter uit gezagheb bende kringen der Syrische de- j j legatie tci' UiiO-v-ergaucxiiig te Londen verneemt, zullen dc Fransche en Engiische troepen binnen enkele dagen Syrië an de Libanon verlaten. - In een ijzermijn in de Brit- sche bezettingszone nabij Han nover zijn tengevolge van een defect aan het mechanisme der lift 46 mijnwerkers neergestort en gedood. Officieel is vastgesteld, dat Haarlem op 31 Dcc, 1945 150.426 h§4 „KINDERZORG" 40 JAAR. Men hoopt spoedig weer ir. eigen „home" terug te keeren. Op 21 Febr. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Vereen. Kinderzorg te Middelburg werd opgericht. Van het eersie Be stuur is alleen Prof. li. Th. Ob- binlk te Utrecht, destijds Herv. predikant te Middelourg, nog in leven. Voorz. is thans Dr W. H. Beekenkamp. Ds de V'ries ?.s sinds 19Z1 reeds penningmees ter. Hij wordt in zijn steeds omvangrijker wordende werk bijgestaan door dhr C. C. Mantz. Het begin was heel moeilijk: groote teKorten en veel schul den. De Kijkssuhsidien waren niet voldoende voor het al maar groeiende werk. Maar de' Zeeuwsche tterv. gemeenten hebben kapitalen samen ge bracht, zoodat het met aiiceii gelukt is het werk gaande te houden, maar oo'a uit te breiden. Honderden kinderen zijn zoo voor marcneelen en geestelij ken ondergang bewaard. Hen uitkomst was de erfenis van wijlen dhr en mevr. Bturn de Niet, waarbij een flink le gaat was, waarvan het gymnas tieklokaal en de centraie ver warming werden gebouwd in 1935. Nauwelijks waren de ergste financ. zorgen weggenomen, of de oorlog trof Kinderzorg bij zonder zwaar. In Mei 194u wer den bewoners en huizen won derlijk bewaard, maar in Aug. 1943 moest het grootste deel der kinderen evacueeren. De mtisjes gingen naar „Erica" te Huizen (N.H.) en een 50-tal kinderen werden gastvrij in ge zinnen op Z.- en N.-Beveland opgenomen. In Jan. 1944 wer den ook de overigen verdreven, die in Buren (Gld.) terecht kwamen in het Kon. Weeshuis, waar thans dhr de Bruin, de Directeur, eveneens een toe vlucht gevonden heeft. Kort daarop ikwam met ae overstroo ming van Walcheren de zwaar ste slag. Na het droogvallen van de gebouwen zijn ze nu ge vorderd voor huisvesting van werklieden bij den Wederop bouw, maar gehoopt wordt, dat in het 2e kwartaal van dit jaar allen weer zullen kunnen terug- keeren. Dadelijk na de bevrijding van Zeeland maakte het bestuur plannen voor een noodkinder- tehuis, dat meteen als door gangshuis zou kunnen dienst ■doen. Het gelukte in den zomef van 1945 hiertoe op huize „WeL- gelegen" te Goes beslag te leg gen, mede dank zij de groote offervaardigheid der gemeen ten en vele personen en'instan ties. Per 31 Dec. '45 waren er 161 pupillen onder de zorgen van Kinderzorg, waarvan 121 voogdij kinderen. Men zal begrijpen, dat door de verstrooiing het werk uiter mate is verzwaard en oo-'k kost baarder is geworden. Het be stuur, directie en personeel snakken er dan ook naar, weer naar de oude woonplaats te mogen wederkeeren. Wij hopen met hen, dat Kin- Het gat bij Rammekens geblokkeerd. Gistermiddag is bij de kente ring van het getij het gat in den dfjk bij Rammekens geblok keerd. Men hoeft een caisson ge plaatst, schuin voor het eersto linkstuk. Door de Kon. Mij „De Schelde" is een ijzerconstruetie ann een kant van hot caisson aan gebracht, waarna iror. hot .icei't laten vioren. Toon hot stuk geplaatst was is men onmiddellijk overgegaan tot hot laten zinken van bakken mot, stortstoon, om do ga; en verder te dichten, De FranschSpaanoohe betrekkingen, Tn lint programma, waarover do drie groote partijen in Frank* rijk tot ovcrpettic.ith! ...:g ge in men, wordt aangedrongen op liet verbreken van de diplomatieke botrekklngio met hot Spanje van Frtnes.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1