Herziening Belastingstelsel. HEFFING INEENS IN VOORBEREIDING Het Indische vraagstuk Oorlogwinsten worden zwaar getroffen. Omzetbelasting van 2 op 3 pCt. KRUIMELTJES Op? sn ansiorgang van Laatste berichten. DB. BÏLT 2BGTt Nevelig. In het N.-O. des lands lich te vorst, overigens tempera tuur om het vriespunt. Zwak ke wind, nevelig of zwaar bewolkt met hier en daar nog eenigen lichten neerslag. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 247 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vliesingen, Middelburg en Terneuzen. Donderdag 24 Januari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. In een nota aan de Tweede Kamer deelt minister Lieftinck mede, dat het om verschillende redenen noodzakelij k is, onver wijld een gedeeltelijke herzie ning van het hier te lande gel dende, door den bezetter gewij zigde belastingstelsel tot stand te brengen. Op den voorgrond wordt ge steld, dat de thans ten laste van het bedrijfsleven geheven belastingen dermate uruxkend zijn, dat zij remmend werken op de ontplooiing van de ondernemersactiviteit, spe ciaal op de bereidheid om risi co s te dragen. De belasting, die in dit opzicht wel in de eerste plaats belemmerend werkt, is de door den bezetter ingevoer- de Vennootschaps belasting. Deze belasting dient te worden afgeschaft, evenals de vermogens-j belasting voor li chamen, welke belasting trouwens reeds daarom onjuist en schadelij k moet worden ge- acht, wijl zij ook in gevallen waarin verlies wordt geleden moet worden betaald en aldus de onderneming verzwakt. Daartegenover zal de mi nister de totstandkoming van een met te hooge belas ting bevorderen, welke van alle ondernemingen, onver schillig of zij door natuur lijke personen of rechtsper-1 sonen worden gedreven, zal worden geheven naar de z.g. overwinst. Voor de berekening van de overwinst zullen belanrijke re serveeringen, zoomede een vast percentage van het in de on derneming gestoken kapitaal en een vergoeding voor onderne- mersloon op de winst in minde ring mogen worden gebracht. De minister is tot de overtui ging gekomen, dat het aanbe veling verdient met betrekking tot naamlooze vennootschappen en andere winstverdeelende li chamen, als voorheffing op de Inkomstenbelasting, een z.g. winstgerechtigdenbelasting te heffen. Deze belasting zal verschul digd zijn door winstverdeelende lichamen naarmate winst wordt gemaakt, ten einde op de aan deelhouders en andere winstge rechtigden te worden verhaald zoodra zij wordt uitgedeeld. Naar de meening van den mi nister zal te gelegener tijd ook de ondernemersbelasting op de helling moeten komen. In ver band echter .met de omstandig heid, dat hierbij het netelige onderwerp der financieele ver houding van het Kijk tot de Ge meenten ten nauwste is betrok ken, zal dit punt thans niet aan de orde komen. De uit bovenstaande voor zieningen voortvloeiende ver mindering van inkomsten en de ook overigens voor s Kijks schatkist bestaande noodtoe stand, dwingen den minister an derzijds uit te zien naar maatre gelen tot versterking van de in komsten. Hij is van oordeel, dat daar voor in de eerste plaats in aanmerking komt een ver hooging van de rechten van successie en schenking, aan gezien onder de bestaande omstandigheden het belas ten van uaten, welke zonder arbeidsinspanning worden verkregen, nog de minste bezwaren ontmoet. Die verhooging zal in het bij zonder betrekking hebben op de grootere verkrijgingen in de rechte lijn, welke tot dusverre met een zeer matige belasting worden getroffen. In de tweede plaats zal Wor den voorgesteld om de onderne mingsbelasting, welke tot dus ver nagenoeg alle landbouwbe drijven vrij laat, om te zetten in een algemeene belasting op alle binnenlandsche bedrijven, zulks voorloopig in afwachting van de vraag, welke herzienin gen overigens deze belangrijke bron van gemeentelijke inkom sten behoeft. Daarnaast heeft de minis ter in overweging een ver hooging van het algemeene tarief van de Omzetbe lasting van 2 procent tot 3 procent. Hij onderschat niet de bezwa ren, welke daaraan zijn verbon den, doch van alle kwaden heeft hij dezen maatregel gekozen, die over een groot vlak wordt gedragen en in staat is een be- .langrij.ke bate op te brengen. Daarbij is mede overwogen, dat tijdens de bezetting een zoodanige sterke verschuiving van druk naar de directe belas tingen heeft plaats gehad men bedenke dat ook de invoer rechten zijn weggevallen dat een algemeene verhooging van de tarieven in den sector der directe belastingen niet in aan merking komt. oorzaak van hun mild optreden tegenover de Joden was, dat zij bevreesd waren voor onrust cn verzet als in Noorwegen. Ko ning Christiaan had verschei dene malen met aftreden ge dreigd indien tot Jodenvervol ging zou worden overgegaan. De Joodsche bevolking van Noorwegen bestaande uit 1000 personen werd naar Polen ge zonden. Slechts 12 Joden keer den terug. DE DU1TSCHERS MOETEN GAAN WERKEN. Naar de Duitachc nieuwsdienst in de Britsche zóne verneemt, zal de Geallieerde bestuursraad een decreet uitvaardigen volgens het welk alle mannen van 14—65 jaar en vrouwen van IS50 jaar, zich bij een Arbeidsbureau moeten melden. Wie niet kan bewijzen, dat hij zich gemeld heeft, zal geen le vensmiddelenkaarten ontvangen. Weer 1200 evacué's naar Nederland. 1200 Nederiandsche evacué's zijn aan boord gegaan van de „Johan de Witt" cn zullen bin nenkort van de reede van Tan djong Priok naar Nederland ver trekken. GROENTENTEELTDAG. 2200 K.G. Dameskousen zijn er ingevoerd uit Tsjecho-Slöwakije. Geen slecht nieuws voor de dames I In een nota aan de Tweede Kamer, deelt de Minister van Financiën mede, dat het in de bedoeling ligt, afgezien van an dere belastingplannen over te gaan tot een heffing in eens, De minister is van oordeel, dat in de eerste plaats in aan- merking komt een heffing van de tijdens den oorlog ontstane vermeerderingen van vermo gens. Voor betaling van die be lasting komen in de eerste plaats in aanmerking de per sonen en lichamen, die door hulp te verleenen aan den vijand of door gebruik te ma ken van den nood van ons volk, rechtstreeks oorlogs winst hebben gemaakt. Naast deze, uit nationaal oog punt bezien, ongerechtvaardigde vermogensvermeerdering gedu rende den oorlog, welke op al gemeene door een ieder wel denkend burger gebillijkte gron den aan een zware be lastingheffing zul len worden onderworpen, staan de normale vermogensvermeer deringen, voor een groot deel ontstaan door besparingen van inkomsten verkregen uit werk zaamheden waarop uit natio naal oogpunt bezien geen cri- tiek kan worden geleverd, voor een ander deel ontstaan uit ver mogensvermeerderingen door de stijging van de waarde van ac tiva. Voor het onderwerpen ook van die vermogensvermeerderin gen aan een zware belasting kan een voldoende rechtsgrond worden aangewezen. De oorlog immers heeft zoodanige wonden geslagen, heeft zooveel nood en zorg gebracht en heeft zooveel so ciale posities vernietigd of onherstelbaar ondermijnd, dat degenen die uit dezen Opbrengst vermogens- aanwasbelastlng geraamd op 3 4 milliard gulden. baaierd zijn gekomen met een grooter vermogen dan waarmede zij den oorlog zijn ingegaan, in verhouding tot de anderen een zoo bevoor rechte positie innemen, dat van hen in de eerste plaats een bijzondere bijdrage tot verlichting van den finan- cieelen last welke op ons volk rust mag worden ge vraagd, en voordat aange sproken worden degenen, die zijn achteruitgegaan, althans gelijk zijn gebleven. De minister ziet hierbij niet voorbij, dat het toenemen van de in guldens uitgedrukte waar de van de vermogens nog niet een reeële verrijking van den bezitter er van beteekent, doch hij merkt op, dat het probleem dat hier aan de orde is in den grond van de zaak het vraag stuk is van een op redelijke wijze verdeelen van de ver arming van ons volk. De gene, die in guldens is vooruit gegaan, 1.111 in ieder geval meer dragen dan hij, die ook in gul dens niet is vooruitgegaan, of zelfs is achteruitgegaan. De minister acht het noodig, bij de vaststelling van het tarief van die belasting onderscheid te maken tusschen vermogensaan- wassen, welke op oirbare wijze zijn verkregen en vermogens- aanwassen, welke op onoiroare wijze zijn verkregen en laatst bedoelde aanwassen belangrijk zwaarder te belasten. De minis ter onderschat niet de practi- sche moeilijkheden, die aan het maken van dat onderscheid zijn verbonden, doch hij meent, dat eischen van elementaire recht vaardigheid er in ieder geval toe dwingen, dat onderscheid in de wettelijke bepalingen te belicha men. De minister stelt zich voor, dat zeer binnenkort een desbetref fend ontwerp van wet aan ds Kamer zal worden aangeboden. Voorloopig houdt de minister rekening met een bate ter zake van de heffing van vermogens- aanwasbelasting van rond f3 a f 4 milliard. Hoe belangrijk deze bate ook is, nochtans is de minister v*n oordeel, dat daarnaast een hef fing ineens over de waarde van alle vermogens uiteraard berekend met aftrek van de reeds te betalen vermogensaan- wasbelasting niet zal kunnen worden ontgaan. In het desbetreffende ontwerp van wet zullen de ikleine vermo gens op bijzondere wijze wor den ontzien, ten einde de exis tentie van hun bezitters niet aan te tasten; Pachtwet en geïnun deerde gebieden. Loopt de pachtovereenkomst door? Op vragen van den heer Van der Weijden betreffende de toe passing van de Pachtwet en het Fachtbesluit ten opzichte van geïnundeerde landerijen heeft de Minister van Justitie geant woord, dat het hem bekend is. dat zich hieromtrent geschillen hebben voorgedaan. Met name is de vraag gere zen, in hoeverre door inundatie „het gepachte geheel vergaat of het gebruik en genot voor den pachter onmogelijk wordt door eenig toevalhetgeen ingevol ge artikel 34 van het Pachtbe- shiit het einde der pachtover- komst ten gevolge zou hebben. Duidt het antwoord op deze vraag bevestigend of ontken nend, zoo is de pacht teniet ge gaan, onderscheidenlijk loopt de overeenkomst gewoon door. De stelling, dat de pachtovereen- j komst wordt verlengd met den d- ur der inundatie, heeft de minister nog niet vernomen. Hij kan niet vermoeden, op welken grondslag deze steunt. Voor zoover den minister be- ikênd, nemen zoowel het bureau ontruiming als de Rijksdienst voor landbouwherstel het stand punt in, dat de pachtovereen komsten ten aanzien van ge ïnundeerd land, dat weder bruikbaar wordt, normaal door- loopen. Het beslechten van het boven genoemde geschilpunt dient, naar het oordeel der regeering, door den rechter te geschieden. Het eenige alternatief ware een voorziening door den wetgever, welke ten aanzien van de be slechting van gerezen twistvra gen als de onderhavige in het algemeen ongewenscht moet worden geacht en ook hier, naar het oordeel van de minis ters van Justitie en van Land bouw, niet raadzaam voorkomt. Oe Rijkspostspaarbank. Zooals bekend, mogen voor loopig geen spaarbankboekjes worden opgezonden aan de Rijkspostspaarbank ter bij schrijving van rente. Ten ein de mogelijke ongerustheid te voorkomen, kan echter worden medegedeeld, dat op de reke ning-courant do rente gewoon wordt bijgeboekt, - Gneraal de Gaulu zou de uitnoodiging van generaal Vanier, Canadeesch ambas sadeur in Frankrijk, om een bezoek te brengen aan Cana da. hebban aanvaard, DE VERDEELING VAN DE DUITSCHE VLOOT. De regeeringen van Engeland, Rusland en de V. S. hebben een communipué uitgegeven, waarin bijzonderheden worden bekend gemaakt over de verdeeling van de Duitsche vloot, zooals die volgens de besluiten van Pots dam moet plaats hebben. Alle bruikbare eenheden of eenheden, welike binnen korten tijd bruikbaar gemaakt kunnen worden worden gelijkelijk over de drie mogendheden ver deeld. Hiertoe behooren 30 on derzeebooten. De overige vaar tuigen worden vernietigd. HET LOT DER JODEN IN WEST-EUROPA. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt Van een half millioen Jood sche burgers in Frankrijk wer den 200.000 naar Polen gedepor teerd. Hiervan keerden slechts 120.0000 naar hun land terug. Dat een zoo groot aantal 60 pet. voor vernietiging kon worden bewaard is te danken aan de houding van het Fran- sche volk, dat uiterst krachtig verzet bood tegen de door de Duitschers genomen anti-Jood- sche maatregelen. In Tsjecho-Slowakije werd 90 pet. van de Joodsche bevolking vermoord. Er zijn nog maar 16.000 overlevenden In Denemarken waar 7000 Jo den wonen wisten 6000 naar Zweden te ontkomen. Van dc iesteerende 1000 Joden kregen de Duitschers slechts 450 in han den. Zij werden naar Theresiën- stadt gezonden, waar 400 bij de bevrijding nog in leven waren. Toen de Deensche Joden naar Zweden vluchtten keken de Duitschers oogluikend toe. De Overeenstemming bereikt. Radio Parijs heeft bericht, dat Felix Gouin er in heeft toege stemd candidaat te worden ge steld voor functie van hoofd der voorloopige Fransche regeering. Hij zou zijn toestemming afhan kelijk hebben gesteld van aan vaarding van zijn candidatuur door de M.R.P. Nader wordt gemeld, dat de Mouvement Republicain Populaire zich eenstemmig in dezen geest heeft uitgesproken. HET LAND VAN DE DOLLAR EN VAN DE STAKINGEN. De AmerikaansChe regeering is voornemens de vleeschverwer- kende industrie, waarin thans 263.000 arbeiders staken, over te nemen. De staalproductie is gedaald tot beneden 5 pet. van de capaciteit en is thans het laagste sinds 53 jaar. De regeering heeft twee bemid delaars benoemd voor de staking in de Electriciteitsindustrie, waar bij 200.000 man betrokken zijn. Welke bedoelingen heeft Rusland? Het optreden van de Oekrai- nische Sovjet-delegatie, die het Indische vraagstuk bij den Veilig heidsraad heeft aanhangig ge maakt, is tot nu toe met weinig instemming begroet. De Britsche pers is over deze Oekrainsche geste slecht te spre ken. De beweegredenen van Rusland worden door de meeste bladen be schouwd als niet geheel vrij te zijn van boosaardigheid. De „Daily Mail" trekt de eerlijkheid van Rusland's bedoelingen in twijfel. Ook de krant van de Labourpartij, de „Daily Morror", beschuldigt in haar "hoofdartikel de Russen er van, dat zij wei- overwogen verwarring willen stichten. yT". medewerker van Sjanr zou de actie der Oekraine „onhandig en onbeholpen" hebben genoemd. Uit Batavia wordt gemeld, dat het daar vrij rustig is, even als te Bandoeng. Te S o e - r a b a j a wist een patrouille na een schietpartij de orde te her stellen. Twee vriendinnen, die bij Ootmarsum aan het schaatsen rijden waren, zijn daarbij door 'het ijs g«ï*kt se verdronk*», EIEREN VOOR KINDEREN. Nu Het nieuwe legseizoen voor de kippen gaat aanbreken, is het mogelijk de nog aanwe zige voorraad geconserveerde eieren, die tot dusver uitsluitend aan zieken werden verstrekt 'in uitgebreider distributie te bren gen. Jeugdige personen tot 21 jaar zullen tweemaal een ei toe gewezen krijgen. In de bonnenlij st voor de ko mende weak zal een bon wor den aangewezen, welke recht geeft op het koopen van een ei. De bon voor het tweede ei zal later worden bekend gemaakt. BELANGRIJKE GIFTEN. Voor liefdadigheids instellingen. Gedurende den oorlog en na de bevrijding zijn door H, M. de Koningin, zoowel in Engeland als in Nederland, vele giften, groot en klein, ontvangen. H. M. de Koningin heeft ge meend de ontvangen bedragen als volgt te moeten besteden: 1. aan het Groene Kruisf 50.000. 2. aan het Wit-Gele-Kruis f 50.000. 3. aan de Ned, Ver. ter bestrij ding van tuberculose f 140.000. 4. aan het Comité voor kinderuit- zending naar Engeland 40.000 Engelsche ponden. IS VERHOOGING VAN PACHTEN TOELAAT BAAR? Teneinde na te gaan in hoe verre een verhooging van de pach ten op korten termijn toelaatbaar is, zal zeer binnenkort door den minister van Landbouw, worden ingesteld een commissie ter be studeering van het peil der pacht prijzen. In deze commissie, waarvan als voorzitter zal optreden Dr Ir M. J. Boerendonk, hoofd van de afdeeling pacht, en grondzaken van het ministerie van Landbouw, zullen zitting nemen vertegen woordigers van de Stichting voor den Landbouw, van den Neder- landschen Padhtraad, van het Directoraat-generaal van de prij zen, van het Landbouw-Econo- misch instituut van de Vereenigin- gcr. van Grondeigenaren, alsmede een aantal pachters. ONDERGEDOKEN AMBTENAREN. Uitkeering niet-genoten salaris. Bij de behandeling van het zui- veringsvraagstuk in de Tweede Kamer, verklaarde Minister Beel, in antwoord op door den heeT Smallenbroek gestelde vragen, dat aan ondergedoken ambtenaren 70 pCt va» het »iet genoten sels-ris zal worden uitgekeerd. In bijzon dere gevallen wil spr. verder gaan. De tjjd van het onderduiken zal wel meetellen, voor den pensioen- grondslag. Tijdens de replieken deden de heeren Smallenbroek (a.r.V, Sweens (r.k.) en Burger (s.d.) een ernstig beroep op den minister, rechtsherstel te verleenen aan ondergedokenen, door 100 pet. van. het niet genoten salaris uit te keeren. Een motie in dezen zin werd ingediend. De minister deed toezegging de gevallen in dezen geest to regelen. Door kolengebrek zijn de be kende Beka-fabrieken in Tilburg stilgelegd. Alleen de spinnerij werkt nog door. In het totaal zijn nu 350 arbeiders werkloos. Tot half November j.l. bedroeg 't aantal regeeringsaankoopen in het buitenland 900 millioen gul den, Met ingang van 1 Febr. a.s. zal een strengere controle worden uitgeoefend op het nakomen van de voorschriften omtrent numme- j ring en kenteekenen van jnotor- voertuigen. In Engeland heerscht 15 tot 20 gr. vorst. In Zwitserland en Italië viel veel sneeuw. De in gang van den Simplon-tunnel werd bedolven door een lawine. In N.-Italië ligt de sneeuw 88 c.m. hoog. Liever 10 Duitschers dan één Zeeuw. De Zevenbergsche Kamer van het Tribunaal te Breda behan delde de zaak tegen mej. v. Dongen uit Oudenbosch Deze juffrouw bleek zeer gesteld op de bezetters, gaf feesten voor de ingekwartierde Duitsche sol- datén en verklaarde liever 10 Duitschers in haar huis te heb ben dan één geëvacueerde Zeeuw. Toen er inderdaad een Zeeuwsche familie bij haar werd ingekwartierd, liet zij die door den Ortskommandant er weer uit zetten. Zij werd veroordeeld tot verbeurdverklaring van haar vermagen tot ccn bedrag var. f 5000 en ontzegging van beide kiesrechten. Wegens haar slech te gezondheid werd geen gevas- genirtraf opgelegd. Provincienieuws. Door Majoor Koole zijn be- eedigd als officier, de heeren P. Kloosterman te Nisse, le luite nant en A. Duyvewaardt te Goes, 2o luitenant. Beiden zijn beken de figuren uit dc Ycrcetsbsweging, De CoÖp. Veilingsvoreeniging Walcheren" W.A. te Middelburg hield op 18 «Januari in Schutters hof een Groeutexiteeltdag. De voorzitter, dhr B. Koole, opende dezen dag niet de verschil lende sprekers en afgevaardigden van do stichtingen en instanties te verwelkomen, alsook de in flink aantal opgekomen tuinders en merkte op, dat deze dag iets nieuws is voor Walcheren, doch dat de opkomst bevestigde, dat j er behoefte aan bestond. Als eer- ste spreker trad op Drs J. de Wilde, mot als onderwerp: „Bio logisch onderzoek. Bestr\j dings- proeven betreffende de koolvlieg". Daar het niet mogelijk was de zaal te verduisteren, moest het i vertoonen van beelden achter- wege blijven. Uit spr.'s lezing bleek wel hoe veel werk men op de laboratoria en ook op de tuinen besteedt om deze vlieg te bestrijden. Na den middag trad als eerste spreker op de Bijkstumbouwconsu- lent lr G. den Bakker, met als onderwerp: „De invloed van inun datie op den grond". De spreker begon met op te merken, dat de ervaring van den boer en tuin der hem nu in den steek laat, omdat hij (gelukkig) geen onder vinding heeft van teelt op geïnun deerde gr.mden, zoodat hij afhan kelijk is van voorlichting en prak tische ervaring. In het algemeen adviseerde spr. producten te telen, die wemig grondbewerking vragen. Men zal nog voor verrassingen komen, daar er ook grond uit zee is binnen geslibd; de samenstelling hiervan moet nog bl^en; dit kan zoowel zand als klei zijn. De slib kan voordeel zijn, indien er zich veel stikstof in bevindt. Het aanplanten van boomen, indien dit niet in de directe nabijheid van de wo ning gebeurt, wordt afgeraden tot de ruilverkaveling heeft plaats gevonden. Als derde spreker hield dhr M. W a 11 e 1 een lezing over„Er- varingen met de teelt van groen ten op verzouten grond". Spr. moet zich bekorten met het I oog op den t\jd. H\j geeft de I ervaringen weer met talrijke pro ducten, zoo dat de vergadering een inzicht krygt, welke producten geen en welke producten wel een kans hebben bij laag zoutcijfer. Wat steeds onder water stond heeft het laagste zoutgehalte. Vele vragen worden gesteld en door de sprekers en door den heer Ganseman van Landbouwherstel, beantwoord. De voorzitter dankte de spre kers, die dezen dag tot een bui tengewoon leerzame hebben ge maakt. GEDUPEERDE LAND BOUWERS ENZ. Samenspreking met Kamer leden. Naar wij vernemen hoopt de heer C. van' den Heuvel de vol gende week naar Middelburg te komen om met de gedupeer de Prot. Christelijke landbou wers en landarbeiders een sa menspreking te hebben over de schadevergoeding. Misschien zal ook Mr J. A. de Wilde deze vergadering bijwonen. Nader bericht volgt per advertentie. MIDDELBURG. De personeelsvereeniging van den P.O.D. gaf Dinsdag voor haar leden een ontwikkelings avond in de Bogardzaal. Als spreekster trad op Mevr, van dt Broeakede Man uit Aarden burg, die het bekende boek „Hollands Glorievan Jan den Hartog besprak. De politie heeft twee werklieden gearresteerd, die bij den bouw van noodwoningen aan het Molenwater een aantal pakken draadnagels hebben ge stolen. Het zijn de 29-jarige A J. v. d. B. en de 23-jarige A. de G„ beiden te Benthuizen, Een voorbijganger ontdekte de dief stal, toen de eerste het vrachtje met een kruiwagen naar een leegstaand huis in de omgeving bracht. GOES. Propaganda-avond U.V.V. Maandag hield de Unie Vrou welijke Vrijwilligers een propa ganda-avond. Door het slechte weer en de vele zieken was de bijeenkomst niet zoo druk bezocht als verwacht mocht worden. De voorzitster, Mevr, Kuenen, opende de vergadering en sprak over het werk dat de U.V.V. in Goes ge daan "heeft en over het vele wat nog gedaan moet worden. Er is hulp noodig voor de boeken? ctie van het Roode Kruis, de repneri- eerenden uit Indië moeten van warme kleedingstukken worden voorzien en wat voorai voor de Goessche vrouwen var. belang is, er moet, indien cer.giszir.s moge lijk, hulp geboden worden in ge zinnen. Daarna sprak Mevr. v. Hall Nijhof, lid van de voorlichtings commissie der U.V.V. uit Am sterdam over het werk der U.V.V, in Nederland. Hieruit bleek weer hoeveel de U.V.V. al geaaan heeft, In Amsterdam wordt op 't oogenblik met eenige honderden leden ceho'.yer. bij de aankomst Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.31 o., onder 17.14 u. Maan op 1.15, onder 11.56 u. L.K. Hoog water te VMssingen Vrijdag 25 Januari; 7.08 u, 1.48 m.9.45 1.48 m. der repatrieerenden. Cok de Cadi (Cantincdienst) van het leger wordt gedeeltelijk door U.V.V.- 3te ril behartigd. Vele reeds bestaande organisa ties van vrouwen werden in de U.V.V. opgenomen en werken nu in he tgroote verband mee aan het herstel van Nederland. Al is onze stad klein, toch is er, als vele vrouwen een paar uur per week beschikbaar hadden voor het werk der U.V.V., nog een massa te doen, dat nu niet of slechts ge deeltelijk gebeurt. Na de pauze, waarin men zich als lid of donatrice op kon geven, volgde declamatie door Mevr. AdriaanseBergansius. Alle aan wezigen oienoten van de prachtige declamatie. Ontslag Burgemeester. Op grond van artikol 1 sub 4 van Staatsblad E 221 is aan Th. A. M. Overmaat, ontslag verleend als burgemeester van do gemeente Aardeuburg met toekenning van wachtgeld. VLISSINGEN. C. K. W. O. In verband met het toenemend aantal leden moest wegens de beperkte zaalrutnne de opvoe ring van het blijspel „De nieuwe typiste over drie avonden wor den verdeeld. Dinsdagavond werd de eerste vertoomng ge geven. De voorz,tler, de neer J. J. Laernoes, gat een uiteen zetting van doel en streven der vereemging. Vooral de jeugd hunkert naar ontspanning en het is goed, dat vanuit een centraal punt op dit gebied lei ding wordt gegeven. C.K.W.O. wil gaarne aannteraingen hoo- ren; opbouw in Christus is haar grondmotief voor de toe komst. Het blijspel „de nieuwe typiste", in drie bedrijven, on der regie van den heer A. A. Gillissen, heeft den aanwezigen een kostelijken avond bezorgd. De spelers hebben zich zonder uitzondering uitstekend van hun taak gekweten. Mej. M. Kuij- per met haar mandoline-kwar tet zorgde voor muzikale afwis seling. AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de 2e periode 1946 120 Januari t/m. 2 Februari 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 602 725 250 gr. jam, stroop, boter hampasta enz. 726: 100 gr. koffie. 727: plm. 112 gr, huishoudzeep. 728 250 gr. zachte zeep. B 69: 1 kg aardappelen. B 70, C 70: 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 02 melk: 1% liter melk. B 02, C 02 melk: 3 liter melk. 002 aardappelen: 1 kg aardap pelen. Bonkaarten KD, KE 602 825 250 gr. jam, stroop enz. 826: 1 ei. 827: plm. 112 gr. huishoudzeep. 828 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LD, LE 602 D 02, E 02 melk: 5 liter melk. 502 aardappelen: 1 kg aardap pelen. Tabakskaarten enz. T 10: 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen cigaretten of sigaren). V 10: 100 gr. chocolade of sui kerwerken, X 10: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Januari a.s. van des morgens 8 uur af worden ge bruikt, niet uitzondering van de bon nen voor melk cn aardappelen, waar op eerst met ingang van Maandag 28 Januari mag worden afgeleverd. De eieren op de bonnen B70, C70 en 826 zijn verkrijgbaar bij een de taillist, die gewoon is eieren op rant soenbonnen voor zieken te verkoopen. Ter aanvulling van het door de weersomstandigheden tijdelijk ver laagde aardappel-rantsoen voor per sonen: van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eerder verstrekte voorschotten worden genomen. Viermaal per week post naar Indië. Met ingang van 1 Februari zal ook des Vrijdags een vliegtuig van Amsterdam naar Batavia ver trekken. Dientengevolge zal van 29 Januari a.s. af dus viermaal per week post naar Batavia kun nen worden verzonden. Gouin Fransoh regeerings- hoofd. zit de wandelgangen van de. Fransche assemblee is men het er alsnog over eens geworden, dat, afgezien van de bestaande geschilpunten, in elk geval tot verkiezing zou kunnen worden overgegaan, waarbij Felix Gouin candidaat zou zijn. Onmiddellijk na de hervatting van de zitting der assemblee te 19.15 uur werd aldus de stem ming aan de orde gesteld, Na schorsing van de -(je: "omst voor hot tellon der stemmen werd be kend gemaakt, dat Felix Gouin tot hoofd van de voorloopige Fran«ohe Esgssring wj» gekozen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1