WAAROM TREEDT DE GAULLE AF? De- de&ddscd DB BILT ZEGT: PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wat gebeurt er in Frankrijk achter de schermen? Wie wordt het nieuwe Regeeringshoofd? Thorez en Auriol candidaat. De regeeringscrisis in Frenknjk geringe moeilijkheden voor. Chr.»Hist. Unie. De Belgische Koningskwestie Wijziging van de Kieswet. An*e>uka staakt. Engelsche adviseur naar Indië. Het blijft winter. Weer daling van temperatuur, onder invloed van den mati gen, in het N. van het land tijdelijk krachtigen wind tus- echen O. en Z.O. Afnemende bewolking. Overigens droog. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich over deze kwestie duidelijk uitgesproken. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken van verschillende clas ses en kerkeraden heeft de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk zich uitgesproken over de doodstraf. Aan het breede schrijven te dezer zake aan de kerkeraden gerichtgericht, is- het volgende ontleend De Synode meent in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift en staande op de bodem der be lijdenisgeschriften, opnieuw te moeten getuigen van de langverge- ten waarheid, dat de overheid hei zwaard niet tevergeefs draagt. Dat zoowel in het Oude als in het Nieuwe Testament de dood straf in beginsel wordt erkend en aanvaard, kan zij niet verstaan als een blijk van een primitief sta dium der cultuur, of, zooals enkelen ook in kerkelijke kringen meenen, als een achterblijven in de kennis van de voortschrijdende openba ring van den waarachtigen God, zij ziet daarin veeleer een aan wijzing, dat de profeten en apos telen in dezen dienst der overheid, temidden van de wisseling der cultuur en de veranderingen in het zedelijk oordeel der menschen, een opgericht teeken hebben gezien van de liefde en de heiligheid, de gerechtigheid en de barmhartig heid, van al die deugden, die Gode eigen zijn en die Hij aanwendt om het recht, waarin heel het le-1 ven ligt verankerd, te handhaven tot Zijne glorie en ten bate van den mensch, die naar Zijn gelijke nis geschapen is. Wie in boosheid den naaste naar het leven staat, verkeert in een uiterste van rebellie tegen God en heeft met recht het uiter ste van vergelding te duchten. Zoo zeker als de gerechtigheid het menschenleven op aarde wil be schermen, zoo zeker is de gerech tigheid boven het leven van een mensch in waarde verheven. Daarom acht de Synode, nog geheel afgezien van de concrete situatie, waarin wij gebracht zijn door de noodzakelijke berechting van de groote misdrijven, die tij dens de bezetting door sommigen begaan zijn, zich gerechtigij en geroepen de volgende uitspraak te doen: Zij verklaart, dat de overheid als dienaresse Gods, zich gesteld ziende voor de taak de gerechtig heid te 'handhaven en de daarop gepleegde inbreuken te bestraffen, naar Gods Woord het recht heeft in geval van zeer zware schuld de doodstraf toe te passen. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en endsfgang van Zen en Maan. WoensdagZon op 8.34 u., ou der 17,10 u. Maan op onder 11.25 u. L.K. op 25 Jan. 1e JAARGANG No. 245 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdaa 22 Januari 1946 "Toezag'' 23 Xnuari?8" Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vliesingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 5.44 u. 1.77 m.18.13 u. 1.79m. Zeer vele leden verklaarden zich tegen het houden van de stemming voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer op één dag, daar dit verwarrend moet werken. Van verschillende kanten werd gevraagd, het mogeli'ik te ma ken, dat kan worden volstaan met overlegging van de tweede distributie-stamkaart. DE BEVOLKING VAN DE OEKRAÏNE. Moest op bevel van Himmler worden uitgeroeid. Naar radio Moskou, meldt, is tijdens het verhoor van, de beschuldigden, in het proces te Kief tiegen 15 Duitsche oorlogs misdadigers, gebleken, dat Himmler orders had gegeven voor -het uitroeien van de ge- heele bevolking van de Oekraine. Luitenant-generaal der politie, Paul Scheer, een der beschul digden, heeft verklaard, dat Himmler bevel gegeven had, dat alle tot werken in staat zijnde burgers uit de Oekraine naar Duitschland als lavenar- beiders moesten worden over gebracht. Het in het land aan wezige voedsel moest in beslag worden genomen en de over blijvende bevolking moest wor den uitgeroeid onder het mom van strijd tegen de partisanen. Het doel van deze massa moorden was het verwerven van grondgebied, waar de Duit- schers zich konden vestigen. VERKIEZINGEN IN BEIEREN. De schrik zit er nog steeds in Op 27 Januari gaan de be woners van de plaatsen met. min der dan 20.000 inwoners ter stembus voor de verkiezing van gemeenteraden. Er zijn thans 4 partijen, n.l. de Sociaal-Democraten, de Christelijk Sociale Union, de Communisten en de Liberaal- Democraten. Men fcchat, dat 30 peicent niet zal stemmen omdat hun wen- schen niet door de genoemde partijen tot uitdrukking worden gebracht. Bij sommige kiezers zit de angst er nog in. Zij dur ven zich niet bloot te geven uit vrees, dat represaille zal volgen indien er later een andere Nazi- régeering komt. Dit verschijn sel is typeerend voor de gees tesgesteldheid van een deel van het Duitsche volk. De verkiezingen in Hessen. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Groot-Hessen (Amer. zóne) 'hebben de Soc, Dem. 156.000 stemmen behaald, de Chr. Dem, 95.000 en de Communisten slecht 16.000 stemmen. Geheel onverwachts kwam Zondag het bericht, dat generaal de Gaulle besloten heeft af- te treden en dat hij zich tevens de finitief uit de politiek terugtrekt. Omtrent de oorzaken van dit plotselinge aftreden tast men tot nu toe in het duister. Ervaren Fransche poli tieke waarnemers zijn van geven, wat in de practijk niet het geval bleek te zijn, In een officieel schrijven aan Felix Gouin, president van de Assemblée heeft de Gaulle zijn overgangsperiode thans als afge sloten te beschouwen. In Fransche politieke kringen heerscht intusschen groote activi teit. Alles wordt in het werk gie- I steld om de drie-partijen-regee- ring te handhaven. n r I "I Hierbij doen zich echter niet De Communisten eischen, dat een van hun mannen tot i.i aai een van nun mannen lor besluit te kennen gegeven. Over Regeeringshoofd zal worden slotsom gekomen is, dat na een proeftijd van drie maan den de drie-partijen-regee- ring niet voldoet. Een van de voorwaarden, waar op hij verleden jaar zijn ambt aanvaard, was, dat 'het Kabinet niet slechts collectieve verant woordelijkheid zou dragen, maar de eigenlijke beweeggronden laat aangewezen. Volgens latere hij zich daarin niet uit. Hij berichten is door hen Mau- schrijft o.m.„Toen ik mij na rice Thorez cund.daat ge- 13 November 1945 bereid ver- steld. De Socialisten mee- klaarde om aan het hoofd van de nen, dat hun vertegenwoor- regeering te blijven, deed ik dit diger, Vincent Auriol, de aan om gevolg te geven aan het een stemmig beroep, dat de nat. con- stitueerende vergadering op mij deed om de leiding op mij te ook de ministers van steun aan 1 nemen tijdens den overgangstijd", de rcgeeringspolitiek blijk zouden De Gaulle zegt dan verder, deze gewezen man is. De Katho lieken zullen, naar verzekerd wordt, in geen geval met de benoeming van een Commu nist tot president accoord gaan. Vergadering Hoofdbestuur. In de te Utrecht gehouden vergadering van het, hoofdbe stuur der C.H. Unie werden tot leden van het Dag. Bestuur ge kozen de heeren Mr H. K. J. Beernink te Rijswijk (Z.H.), H. v. Boeijen te Voorburg, E. Kamphuis te Kootwijkerbroek, G. Maatjes te 's Hertogenbosch en D. J. Mellema te Scheemda. Besloten werd op 24 April a.s. een algemeene vergadering te houden. Het is niet uitgesloten, dat voor dien tijd, gezien de door vele kiesvereenigingen uit- geoefenden dtang, nog een bui tengewone algemeene vergade ring zal gehouden worden. De middagvergadering werd gevuld met een bespreking met de heeren mr d-r A. A. v. Rhijn, mr de Jong, mr v. Helsdingen en Krijger, die de 49 ondertee kenaren van het adres aan hut hoofdbestuur in betrekking tot een federatieve samenwerking met de A.R. partij, waarvan zij tegenstander zijn, representeer den. De beslissing van het hoofdbestuur f.a.v. deze zaak werd in verband met het ver gevorderde uur aangehouden tot de vergadering van het ver sterkt 'hoofdbestuur op 8 Febr. a.s. Koning Leopold wenscht een volksstemming- Koning Leopold heeft een brief gericht tot de regeering om haar voor te stellen, op een da tum dien het parlement zou be palen een referendum tie hou den over zijn persoon. Indien de natie zich niet klaar en duidelijk ten mijnen gunste uitspreekt, zal ik aftreden, zei de koning. Indien de Belgen daarentegen mij hun vertrou wen bekrachtigen, zal ik het uitoefenen van mijn prerogatie ven hervatten. In. haar antwoord heeft de re geering verklaard, dat zij niet kan ingaan op het voorstel van j een volksreferetidum, daar het I parlement de wettelijke weer gave is van den souvereinen wil der natie. De regeering voegt er aan toe, dat het beginsel van het Koningsschap niet ter sprake komt, tnoch dit van het vorsten huis én dat zij de inzet niet zijn van om het even welken kiesstrijd. Voorloopig verslag Tweede Kameis Blijkens het voorl. verslag konden vele leden zich met de argumenten, waarop verlaging van den kiesgerechtigden leef tijd wordt voorgesteld, niet ver eenigen. Zij achtten deze argu mentatie in strijd met het in 1945 door de Regeering ingeno men standpunt, dat ons volk nog niet rijp was voor het hou den van verkiezingen. Indien dit haar meening was vei, aan zien van ons volk in het alge meen, dan geldt dit toch ze ker in bijzondere mate voor de jongere burgers, die t jdens de bezetting geen geieger.heid heb ben gehad op eeriigszins nor male wijze aan het politieke leven deel te nemen en derh-lvc een behoorlijke politieke ont wikkeling hebben n"»ter m<°- sen. De afschaffing van den „stem plicht" vond zoowel bestrijding alt verdediging. Eert minuut na midder nacht is de grootste sta king in een bedrijfstak in de V. S. begonnen, toen de 800.000 arbeiders van de Amerikaansche staal industrie het werk heb ben neergelegd. Bij deze staking, welke zich uitstrekt over 30 sta ten, zijn 1292 ondernemin gen betrokken. Verwacht wordt, dat spoedig 7 millioen arbei ders „zonder werk zullen geraken, daar de bevoor rading van de bedrijven, waarin deze arbeiders wer ken, wegens nebrek aan materiaal zal moeten wor den stopgezet. Wanneer de staalstaking geheel ef fectief zal zijn. zal het totale aantal arbeiders, dat staakt in de V.S., ruim 1.500.000 bedragen. Be halve de arbeiders in de staalindustrie, staken n.l. voorts nog 200.000 man in de electriciteitsindu- strie, 263.000 in de vleesch- industrie en 175000 man bij de General Motors. Volgens berichten uit Washington overweegt de regeering de overneming van de Vleeschfabrieken, teneinde de vleeschvoor- ziening der bevolking niet in gevaar te brengen. Het Er.gclsche minsterie van Buit-enlandsche Zaken deelt mede: Met toestemming vau dt Ne- derlandsche regeering heeft Z.M. regeering als een speciale maatregel besloten, dat Sir Ar chibald Clark Kerr, thans am bassadeur te Moskou, zich naar Batav'a zal begeven als een speciale ambassadeur t'en einde de regeering in te lichten over de ontwikkelingen en om op alle mogelijke wijzen behulpzaam terijn in het' bereiken van- een vriendschappelijke en bevredi. gende regeling. DISTRIBUTIE VAN RUBBERLAARZEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat we derom op plaatselijk nader te bepalen tijdstippen aan vragen voor rubberlaarzen kunnen worden ingediend bij de distributiediensten. PRIJSDALING SMEER- OLiëN EN VETTEN. Op grond van een nieuwe Prij- zenbeschikking wordt een, aan zienlijke daling der prijzen voor vele soorten smeeroliën en -vetten verwacht. ZIJ LEVEN IN ARMOEDE. Het Tweede-Kamerlid' Goed hart heeft aan den minister van Oorlog vragen gesteld inzake een mogelijke verbetering van de financieele positie van mili taire oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden, daar de meeste vrouwen van Ned. soldaten, die in den oorlog tegen Duit ichland zijn gesneuveld, met een pen- s'ioenuit-keering van f 500 per jaar en voor weduwen met 3 of meer 'kinderen met een max. pensioen van f 800 per jaar, met haar gezin in armoede leven. TINBAGGERMOLENS VOOR INDIë. Zaterdag had op de scheeps werf van J. en K. Smit te Kin derdijk de eerste kiellegging plaats van een serie van 6 em- merbaggers, bestemd voor den wederopbouw der tinbedrijv-en in Ned.-Indië. De tinbaggermol-ens worden te zijner 'tijd naar Indië wegge sleept, om op de eilanden Ban-ka, Billitcm en Singkep te werk te worden gesteld, NA-OORLOGSCHE VER LIEZEN HANDELSVLOOT Volgens het jaariijksch verslag van de vereen-iging van assura deurs'te Liverpool zijn sinds het einde van den oorlog in Europa en het Verre Oosten 45 schepen met een totatiinheud van 247,6i'i tor. verloren geg?au of bescha digd door mijnen, Men verwacht, dat er nog ge- ru-imen tijd gevaar zal bestaan van losgeslagen mijnen. Notariaat. Bij K.B. is aan R. Dinger op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notarii te Lungcrcn en zijn ge. schorst in hun functie als nota. ril W. H. Bilderbeek, H. N, Groenier en S. Sie-rks te Am sterdam en R. C. A. van Cra- nenburgh te Haarlem. WIE IS SIR ARCHIBALD CLARK KERR7' De 62-jarige Sir Archibald Clark Kerr, die in opdracht van de Britaehe regeering naar Batavia vertrekt om daar bemiddelend op te tre den in het Indonesische pro bleem, is sinds 1942 ambas sadeur in Moskou. Voordien vervulde hij diplomatieke func ties in Berlijn, Buenos Aires, Washington, Rome en Tehe ran en was vier, jaar Britseh ambassadeur in China. DE TOESTAND VAN DR VAN MOOK. De gezond-heidstoe and van d-r van Mook is zoodanig ver beterd, dat hij -waarschijnlijk morgen zijn reis naar Batavia zal voortzetten. HOOGER ONDERWIJS TE BATAViA. Te Batavia -is een nood-uni versiteit geopend, aanvankelijk met 221 studenten, t.w. 104 Ne derlanders, 103 Chineezen en 14 I-ndonesiëis. Dit aantal zou, naar de president-curator ver klaarde, zeker aanmerkelijk hooger zijn, indien terreur en intimidatie de studenten er niet van afhield de colleges bij te wonen. De Effectenregistratie. Hedenavond om 19.15 uur wor den over Hilversum I richtlijnen voor het publiek gegeven in ver band met de effectenregistratie. Zwitserland heipt buiten- landsche kerken. Zooals bekend hebben de Prot. kerken in Zwitserland be sloten Om 2 millioen francs te schenken voor den wederop bouw der kenken in het buiten land. Frankrijk zal fr. 170.000 toegewezen krijgen; België fr. 75.000; Nederland fr. 300.000; ItaÜë fr. 20.000; Duitschland fr. 270.000 en Oos tenrijk fr, 15.000. Vliegende Zendelingen. De Amerikaansche Zendings genootschappen gaan er steeds meer toe over, gebruik te ma ken van vliegtuigeh voor zen. dingsdoelei-nden. Zes zendelin gen hebben reeds hun brevet be haald aan de vliegschool bij Wi- no-ma Lake, die in 1945 is opge richt. Eén is nu op weg naar Britsch-Indië. Rev. Hartford, de stichter van de school, is van plan met een amphibie- vliegtuig een tocht te maken naar Midden- en Z.-Amerika om aan de zendelingen daar de voordeelen van het -reizen per vliegtuig t-e demonstreeren. Brug te Geertruidenberg opengesteld. Dezer dagen is de herstelde brug over de Donge te Geertrui denbergRaamsdonksveer of ficieel geopend. De brug bestaat uit twee vaste gedeelten en een beweegbare z.g. rolbrug, totaal ongeveer 100 M. lang. Bij het terugttre-kken der Duitschers in Oct. 1944 werden de beide vaste overspanningen vernield. De Geallieerden bouwden in Nov. 1944 een houten hulp brugje, later werd een nieuwe, steviger geconstrueerde hulp brug in gebruik genomen. Het herstel van de brug werd intusschen met kracht ter hand genomen. Nadat vele moeilijk heden overwonnen waren, kon Zaterdag de brug voor het ver keer worden vrijgegeven. delburgsche politie is druk bezig met bet onderzoek. Benoeming Ir Verhel]. M.i.v, 1 Febr, is Ir J, H, Ver- hcij, hoofd-ingenicur bij dc Droogmaking Walcheren, in ge lijke functie benoemd door de Centr. Rijnvaart-commissie met standplaats Eltville (bij Wies- baden), Veerdienst Vlissingen— Breskens. Zaterdagmorgen kreeg de „Ko ningsplaat", die den dienst over de Westerschelde onderhoudt, bij 'het vertrek uit Breskens een roer defect, waarop het schip in de haven vast liep. Eerst om 3 uur was het euvel verholpen en werd de dienst weer hervat, MIDDELBURG. Ter eere van den verjaardag van Prinses Margriet was er Za terdagavond een fakkeloptocht. „Oefening na den Arbeid" en „Juliana" brachten de stemming er in. GOES. De kinderpostzegelactie een groot succes. De totale opbrengst van de kin derpostzegelactie 19<ÖS 1946 be draagt f 7072.92, terwijl ruim 1900 briefkaarten zijn verkocht. Deze opbrengst is buitengewoon gunstig, vergeleken met vorige jaren: 1939-'40 f2000; 1938-'39 f 2200; 1937-'38 f2400. Dit reusachtig succes is zeker mede te danken aan het enthousi aste werk van de dames en jonge lui, die het comité ter zijde heb ben gestaan. KLOETINGE. Vrijdagavond vergaderde de Ver. van Oud-leerl. van land en tuinb.wintercursussen. Be sloten werd een motorcursus te I organiseeren. Doo-r Ir de Groot, verbonden aan het Rijkslfmdbouwconsu- lentschap te Goes, werd een le zing gehouden over het gron 1- onderzoeik. Spr. wees er op, dat, nu er weinig meststoffen zijn, deze zoo doelmatig mogelijk moeten worden gebruikt. Hier- Onrust in Griekenland. voor is het grondonderzoek van Gisteren rukten gemotori seerde colonnes van het Griek- sche leger op langs de wegen van Zuid-Griekenland, in de richting van Calamta, waal leden van de rechtsche „Khi"- organisatie momenteel de macht in handen hebben. Door strooibiljetten uit vlieg tuigen van de Grieksche lucht macht is de staat van beleg bekend gemaakt. De Grieksche min.-president heeft in een proclamatie de bevolking tot kalmte aangemaand. mm De K.N.A.C. hoopt dit jaar weer als van ouds een wegver- •keersdag te organiseeren. Na een periode van vier jaar, waarin het werk der Y.M.C.A. onder de Japansche Christen studenten was verboden, is dit nu weer ter hand genomen. De staking in het hoogovenbe- drijf te IJmuiden duurt vöort. Amsterdam telt v Jgens de laat ste cijfers 768.740 inwoners. Volgens de „New York Times" heeft het Roode leger de Hon- gaarsche olievelden te Lispe met de eigendommen van de Standard Oil in beslag genomen. In Tokio hebben 3000 Korea- nen een protestbetooging gehou den tegen het mandaatsysteem voor Korea. Uit een kleedingmagazijn in de van der Bekstraat te Amsterdam zijn 10 winterjassen, 10 winter mantels en een bontjas, ter ge zamenlijke waarde van f 8000. gestolen. -■ Verschillende ambtenaren van het distributiekantoor te Uden zijn in arrest genomen, verdacht van fraude. Provincienieuws. KRUIMELTJES De Vereen. Staten hebben aan Italië de zich in dat land bevindende oorlogsvoorraden, ter waarde van 60 miLlioen dollar, afgestaan. Binnenkort zullen 16 Neder- landsche schepen, die niet .meer voor troepentransporten bor den gebruikt, door het Ameri kaansche ministerie van Ma rine worden vrijgegeven. De overlevenden van de 3óe ni.iC, illicit—.—vCdlVl"lC hebber, gen. Clark eivan beschuldigd, den „massamoord" van hun ka meraden op zijn gewjeten te hebben, omdat hij het overste ken van een snelvlietenden stroom tijdens den Italiaan- schen veldtocht van 1944 bevo len had. Twaalf leden van de beman ning van de „Graf Spee" zijn er in geilaagd, uit een interne!- ringikamp in Argentinië te ont. •nappen. De G.O.I.W.-Zeeland heeft zich uitgesproken voor de dood straf. Auto-ongeluk tusschen Middelburg en Souburg. Vrijdagavond om ongeveer 8 uur heeft op den nieuwen Vlis- singschen weg een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een bestel auto is daar op de nog aanwezige tankversperring gereden. De 10 inzittenden werden allen gewond. Vooral de chauffeur, dhr J, L. v. d. y. uit Middelburg, is er ernstig aan toe. Zijn borstkas werd ingedrukt. Ernstig gewond werd ook Mevr. T. v. S., die tij delijk te Middelburg woont. Ver der wiemen licht gewond C, R. veel belang. Vooral in de oudere polders met meestal arme gronden is op dit terrein nog veei te doen. i O-p de leerzame inleiding van dhr de Groot volgde een drukke bespreking. A.s. Zaterdag voert de C.J.M.V. nogmaals het stuk „Ronkende motoren" op. 'sH. ARENDSKERKE. Benoemd tot voorz. van het Burg. Armbestuur dhr D. W. Lindenbergh. WESTKAPELLE. Vrijdagavond heeft de Accor- deonvereen. „Crescendo", direc teur dhr M. P. Ventevogel, den dijkwerkers alhier een prettigen avond bezorgd. Voor een geheel gevulde cantine werd een concert gegeven, dat zeer goed in den smaak viel. Dhr J. Wisse gaf eenige voordrachten. Dhr Th. J. Andriessen uit Vlissingen sprak namens het comité „Walcheren moet droog". BROUWERSHAVEN. Bij inschrijving is voor den termijn van vier jaren dhr Joh. Jonker door B. en W. belast met de gemeente-reinigingsdienst. Nu de vorst is toegenomen is de vischvangst erg schraal ge worden. Bovendien zijn de vis- scihen klein van stuk. THOLEN. Donderdagavond kwam de A.R. Kiesvereen. in vergade ring bijeen. Na opening door den voorz., dhr Kieft, werd me degedeeld, dat een bijeenkomst was gehouden van dc besturen der A.R., C.H. en S.G. kies vereen., doch het voorstel om gezamenlijk uit te komen voor de a.s. raadsverkiezing had geen steun gevonden. Het onderling contact blijft echter gehand haafd. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering te Utrecht werd aangewezen dhr H. Jan sen, die tevens in de vac.-Kieft tot voorz. gekozen werd. Tot bestuurslid- werd verder geko zen dhr M. Contant. Hierna hield dhr Kieft een inleiding. Hij bracht hierin de ideeën van Barth naar voren en besprak het vraagstuk van de antithese. Een geanimeerde bespreking volgde. Mej. M. Geluk, kassière hij Distributiedienst. nam deze week ivtgens huwelijk ontslag. I vischhandelaar te Adam, mej. II. v. G., tijdelijk te Middelburg en C. F. D,, caféhouder te Middel- burg en diens echtgenoote. Zij werden naar het Middelburgsche gasthuis getransporteerd. Twee andere slachtoffers, C, S. en S. de B, werden door den wnd, com missaris van politie met diens wa gen naar Vlissingen gebracht, De reiziger M, A, M, uit Middelburg i Icon zich op eigen gelegenheid naar een dokter begeven. De Mid- geaproken door den voorz. Mr A. J. v. d. Hoeven en den lei der, dhr P. Boon. Een bloem stuk en enveloppe met inhoud werden haar aangeboden. Kerk en School. Ned, Herv, Kerk. Drietal te Baarn, J, v. Kinken te Amstelveen, S, van Sindercn te Suamcer en J, v, d, Velden te Weeip. Wat alle weersprofeten reeds weken hebben voorspeld, is ein delijk gekomen, ln een onafge broken dwarreling van witte vlokken is de sneeuw uit den hemel gevallen. En toen we Zondagmorgen opstonden was de wereld een sprookjesland. Nu zijn er natuurhjk men schen, die al dadelijk bij 'tl zien van dit beeld van schrik met hun verkeerde been uit bed zijn gestapt en maar meteen begonnen zijn te mopperen over de smerigerommel, die dat straks zal geven als 't begint te dooien. Maar ja, de heer Nurks wandelde niet alleen omstreeks 1846 in den Haarlemmerhout, maar hij is ook te vinden in 1946 op den 's ^ieer Hendriks- kinderendij k te Goes of in 't Bellamypark te Vlissingen. Voor mij .echter heeft de sneeuw altijd een wondere be koring. Is er iets schooners dan een klein slingerend landwegje in wintertooi met aan weerszij den de boomen met hun takken, die diep neerbuigen onder den zwaren snce.uwlastr Of een stille dichtgevroren vijver mid den in een ongerept' sneeuw landschap? Maar pok in de stad doet de sneeuw wonderen. Tenminste zoolang de mensch de straten nog niet heeft herschapen in een modderpoel. Mij treft het altijd, hoe in een besneeuwde stad plotseling de schrijnende tegenstelling tusschen rijk en arm schijnt weggevallen. Of je nu wandelt langs chique boule vards en door deftige villawij ken of dat je komt in de ar moedige achterbuurten, overal is het even mooi en schilder achtig. God dekt als met een kleed onze boosaardigheid toe. En het is of er iets van dit goddelijke ook over de men schen is gekomen. De andeis zoo deftige bankdirecteur holt nu voor de slee van zijn jongste zoontje en de anders zoo strenge politie-agent wordt niet eens boos, als hij een voltreffer boven op zijn pet krijgt. We vergeten een oogenblik al onze gewichtigheid, onzen stand, onze klassenhaat en onze degelijk heid. En we zijn weer kind met de kinderen. En daarom houd ik van de sneeuw, ondanks „die smerige rommel" als 't. straks gaat dooien. Beroepen te Biezelinge, J. Voorsteegh te Driel; te Zwolle J. C. van Eyzinga te Elim; te Zeist J, M. v. d. Linde te Rha- noy; te Tzummarum P. J. van Leeuwen te Eelde. Aangenomen naar Vaassen D. J. R. Kalmijn te Woerden; naar Grave L. J. v, d. Kam, cand. te Zwolle; naar Bladel T. A. Vonk Noordegraaf, cand. te Oudenrijn. Eedankt voor Rotterdam-Kra lingen (vac. G. v. Veldhuizen) Dr W. H. Beekenkamp te Middelbug. Geref. Kerken. Beroepen te Soest, tl. U. Bui- tink te Nieuw-Beetste Oudega G. S. Fernhout, cand, te Alphen a. d Rijn. Geref. Kerken (Art. 31) Beroepen te Overschild P. Lok, cand. te Delft. Bedankt voor Leek M. J. C. Blok te Onnen (Gr.). Chr. Geref, Kerk. Beroepen to is-Gravendeel- H. v. Leeuwen te Ermelo. Bedankt voor Leerdam P. de Smit te Utrecht. Geref. Gemeenten. Tweetal te Utrecht J. v. d. Berg te Krabbendijke en W. C. Lamain te Rijssen. Beroepen te Meliskerke Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Bedankt voor Scheveningen G. J. Zwoverink te Kampen; voor Kampen J. Fraanje te Barneveld, Evang. Luth. Kerk.'4 Zestal te Amsterdam (vac. prof. P. Stegenga) C. H. Brandt te Haarlem, C. J. Duijvendak te Utrecht, J. v. Leeuwen te Pekela, G. J. Lindeijer te Harlingen, W. J. Manger te Bussum en dr W. C. Mönnich te Maastricht. Laatste berichten. Groote activiteit der politieke partijen in Frankrijk Do Socialisten hebben ver klaard, met Communisten en Katholieken te willen samen werken. De Communisten hebben offiriëel aan do socialistische par tij do vorming van oen tvee-par- tyen-rogocring voorgesteld onder leiding van een eommunistisehen premier. Du Katholieke party, de „Mouyoment Rópublicain Papu- laire", blijft bij haar standpunt, dat ze niet met do Communisten wil samengaan. Reactie op motie-Van Poll. Hooggeplaatste regooringsperso- non in Batavia meenen, dat door de Kamerdebatten er, de u-tio"- Van Poll „schilde is godanti aan do onderhandelingen", Ook yndor de Nederlanders ln Indië zijn overigens do meceningsh verdeeld,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1