ZEEUWSCH DAGBLAD De- situatie- in ludië. Oe verschrikkelijke vondst bij Vslkenisse. Stichting HERSTEL ZEELAND 1945. DE BILT ZEGTi Rustig weer. In den ochtend plaatselijk nevelig. Later op den dag zonnig weer. Temperatuur om het vriespunt. Weinig wind, geen neerslag. Reactionnair? Het is gewoonte geworden naar het schijnt om hen, die niet in alles met de gevaarlijk- slappe politiek van de Regee ring ten opzichte van Iadië in stemmen, aan te duiden als re actionnair. Minister Schermerhorn heeft zich hierbij aangesloten in zijn bekende mededeeling, „dat een moeilijke situatie is ontstaan door het reactionnair drijven van bepaalde kringen". Bepaalde kringen. Dat 1» zeer onbepaald. Maar mede in verband met ,wat men in verschillende bladen kan lezen, is het duidelijk, dat hier gedoeld wordt op die groe pen der oevolkmg die zich stel len op het standpunt van den afgetreden G.-G.eerst herstel van de orde en dan praten. Nu is het heel gemakkelijk I om in dit. verband te gaan schermen met het woord: reac tionnair. En het belooft ook wel profijt. Immers, de afkeer van alles wat naar reactie zweemt, waarborgt succes bij de massa. Alleen: het is niet juist. Het is in strijd met de waar heid. Immers'reactie, in den zin van terugkeer naar de koloniale verhoudingen, wil hier niemand. Juist zij, die thans het optre den van de Regeering afkeuren, hebben met kracht gesteund de z.g. ehische politiek zooals die door H. M. de Koningin in Haar Troonrede van 1901 werd inge luid en in Haar bekende radio rede van 1942 werd: bevestigd. Dat is geen reactie, maar ge zonder vooruitgang. 1e JAARGANG No. 240 Abonn.prjjs ƒ3.80 p. kw. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Terneuzen. Woensdag 16 Jan. 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Een verklaring van Sjarir. Nederland een vreemd maar bekend land. Tijdens een persconferentie vrije naties van de wereld, geen fundamenteel verschil kunnen en mogen maken fusschen Nederland en de andere volken der aarde vraag of uit zijn uiteenzetting moet worden opgemaakt, dat hij niet Itot onderhandelingen met Dr van Mook bereid zou De Rijksdagbrand in nieuw licht. De brandstichters door de Nazi's vermoord. Naar uit Neurenberg aan de Daily Worker" wordt geseind, werpt een brief van Kruse, lid van de lijfwacht van den S.A.- leider Roehm aan president Hindenburg (de brief is nu in handen van de geallieerde auto riteiten), een geheel nieuw licht op den braad van het Rijks- daggebouw in 1933. Het plan tot de brandstich ting werd op touw gezet door de Nazi's om zich een excuus te verschaffen voor de gigantische terreur tegen de democratische machten vóór de Maart-„verkiezin- gen", die tenslotte Hitier aan het bewind brachten. De schrijver van den brief was op het oogenblik dat hij dezen opstelde de eenige over levende van de brandstichters. De Gestapo zat hem toen (en kele dagen na het Nazi-bloedbad op 30 Juni 1934) op de hielen. Men neemt aan, dat hij is om gekomen. De brandstichting werd ge pleegd door twee groepen van vijf onder leiding van Heines en Ernst. Vijf verdwenen op my sterieuze wijze. Hitier en Goeb- oels vermoordden Heines en rtoehm m hun slaapkamer, zoo genaamd wegetfs 'homosexuêel vergrijp. Volgens Kruse weid Roehm doodgeschoten op grond van zijn dreigement de feiten omtrent den brand te zullen pu- bliceeren. Roehm had n.l. een belangrijk aandeel in de uitvoe- j ring van het plan. Nadat hij zich ervan hadi verzekerd, dat v. d. Lubbe, die met een valsch i bewijs van lidmaatschap der Communistische partij in zijn zak in het gebouw was achter gebleven,v„in de voorvertrekken rondsprong met toortsen, die hem waren gegevengaf hij het bevel voor het in-brand- steken van de strooken cellu loid, die de medeplichtigen tot aan den ingang h'adde.n uitge rold. Ook de moord op Schleicher wordt door Kruse in verband gebracht met den brand: hij zou tegen Roehm hebben ge zegd niet om- te willen gaan met menschen, die zich schul dig hebben gemaakt aan brand stichting. Hitier kwam deze op merking later ter -oore. Kruse eindigde met de mededeeling, dat hij dezen brief schreef om den laats ten wil van Rhoem uit te voerenhet ware karak ter van Hitier aan den presi dent bekend te maken. Hinden- hurg stierf spoedig daarna 'en he.t is niet bekend, of hij den urief heeft ontvangen. Qua betrekkingen met Japan. .Het bestuur van het N.V.V. t tot de regeering het vir- f.®*, gericht de diplomatieke met Spanje, als h't lattete bolwerk van fasels- en. nationaal-sodallsme te veroreken, op grond van het l ,dat de Franco-regeerlng mi- niet beschouwd kah worden de rechtmatige vertegen- volk' Vln het sP"n,che met republikeinsche persoonlijk heden heeft Sjarir met bewo gen stem de volgende verkla ring voorgelezen„Aan den vooravond van de komende ge beurtenissen meen ik enkeie woorden te moeten zeggen om onze huidige positie duidelijk te maken. Te^Londen zijn tus- R >cwl schen Britsche en Nederland- zijn, tenzij de „Indonesische sche instanties besprekingen publiek" formeel zou zijn er- gehouden over Indonesië Over jkend, weigerde hij elk commen- deze besprekingen is reeds veel taar. gezegd, doch een ieder moet duidelijk weten, dat wij, Indo- Merkwaardige publicatie, nesiërs, niet veel acht kunnen Een artikel in de „Merdeka" slaan op beslissingen over ons, v-an 12 Januari heeft in Bata- die buiten ons om genomen v'a algemeen de aandacht go- zijn. Wij hebben onze onafhan- tmt-Wn Wil -M"- inleidmg vormde tqt het uitge breide na-oorlogscbe luchtver keer, dat de K.L.M., in aanslui ting op haar intercontinentale en transatlantische lijnen, zal gaan exploiteer en- Op 21 Januari zal nu een tweede lijn en wel een dagelij k- sche dienst AmsterdamZurich v.v. worden geopend. Op 4 Februari volgt dan de opening van den dienst Am- .sterdamPraag. Er wordt dan Op een aan Sjarir gestelde op Maandag, Woensdag en aag of uit zijn uiteenzetting Vrijdiltf en, weer gevlo- kelijkheid uitgeroepen en wij beschouwen onze republiek als de getrouwe uitdrukking- van den wil van ons volk. Wij kun nen geen overeenkomst over de po itie van ons land als voor ons bindend beschouwen, tenzij wij zelf aan -het opstellen daar van actief deel hebben geno men". Niettemin erkennen wij de noodzakelijkheid om tot over eenstemming te komen met alle partijen, die belang hebben bij het lot van Indonesië. trokken. „Wij moeten", aldus het blad, „de politiek van Sjarir steunen. Wij dienen een sterke eenheid te vormen, niet terwille van anderen en aller minst terwille van een minister president Sjarir, maar voor eigen volk en land. Wanneer de strijd is geëin digd, kan Sjarir, wat ons aan gaat, heengaan en door een au- dere, meer populaire figuur, worden vervangen. Deze publicatie wordt be schouwd als een nieuwe vinger wijzing voor de groeiende te. WIJ willen van Mook be- t^eschen Djokjakar- schouwen en verwelkomen BaUyus. De repubhkeiaen als den eersten afgevaardig- sJ»nr. blijkbaar „gebrul de van een vreemd 111 ™lb*n.d het ver- maar bekend land J"*}»» 'N bg de Neder- om met ons, naar wij hopen, lander* geniet. de meest vriendschappe- i Een Dakota-vliegtuig van de gen. Gebruikte Ehgelsche rijwielen. Heit Rijksbureau voormeta len maakt bekend, dat tot na der aankondiging geen aanvra gen voor gebruikte Engelsche rijwielen meer in behandeling kunnen worden genomen. op de meest vriendschappe-Ken Dakota-vlicgtui lijke manier, de Nederland-R.A.F., dat Maandag van het sche belangen en het Neder- vliegveld te Bandoeng is opge- landsche standpunt te be- stegen en dat te 10.30 op het spreken. Kemajorau-vliegveld -had moe- Maar wij achten het nood- ten landen is spoorloos verdwo- zakelijk er op te wijzen, dat nen. Alle nasporingen bleven wij in de toekomst als vrije tot nu toe vruchteloos. Er wa- natie tusschen alle andere ren geen passagiers aan boord. Generaal Christiansen in dankbare PARACHUTISTEN. ons land teruggekeerd. In de gevangenis te Arnhem ingesloten. Generaal Christiansen, de vroegere Duitsche opperbevel hebber in ons land, die naar welgevallen over leven en dood van onze iandgenooten beschik te, is Maandagavond in Den Haag teruggekeerd. Het moet voor hem een vreemdst gewaarwording zijn geweest. Nu geen salueerende officieren, geen schildwachten prompt in de houding, maar een opdringend publiek, dat duidelijk zijn haat en minach ting voor dezen Duitschen onderdrukker liet blijken. Christansen, die verantwoor delijk wordt gesteld voor het drama te Putten, was van al len luister van eertijds- ont daan. Hjj maakte een zeer pooveren indruk in een oude legerregenjas en 'n pet zonder versierselen. Ben oude, gebro ken man, die, zooals hij zei de, maar n et k; n waarom het. Nederlanüs.hi volk iets tegen hem heeft. „Niet ik, maar Seyss Inquart en diens booze geest Born zfjn verantwoordelijk." Het is het oude liedje. De ex-generaal is naar de strafgevangenis te Arnhem overgebracht, waar hij ver moedelijk voor het Bijz. Ge rechtshof terecht zal staan. DE AUSTRALISCHE MARKT IN NED.-lNDIë VERLOREN? De secretaris van de „Flour Millers' Association" van Nieuw Zuid-Wales heeft de weigering van de - Australische havenarbei ders om Nederlandsche schepen te laden „een nationale ramp" genoemd. Hij zeide, dat Nederl.- Indië naar aanleiding hiervan orders voor meel geplaatst had in- Amerika en dat het gevaar bestaat, dat de Australische handel in meel met N. O.-I. voor altijd' verloren zal zijn. HET PROCES TE NEURENBERG. De Fransche aanklager, de Menthon, verklaarde gisteren, dat naar zijn meening het pro ces ten minste tot eind Juni zal duren. Er zijn reeds 69 getuigen 4 decharge gedagvaard. RUSLAND CONTRA NEDERLAND. In de New York Time» schrijft „Pertlnax", die veer een Ame- rlkaansehe dagbaldeombinatle werkt, uit Londen, dat de Gro- myke instructie» had era te op- poneeren tegen de verkiezing van Nederland in den Veilig heidsraad. Naar Ruisiieh oordeel houdt Engeland Nederland in de holte van zijn hand met betrekking tot de onafhankelijkheidsbewe ging, die in Nederlendtch-Indië 3» uitgebroken. Het blad van de Ameri- kaansche 82ste Airbornedi- vision heeft een speciale uit gave „Welcome home" uit gegeven waarin oun. gezegd wordt: „Wij geven hiermede uitdrukking aan onze dank baarheid aan het Nederland sche volk, wiens hulp in de zen veldtocht onschatbaar is geweest". NOORSCHE OPDRACHT VOOR ONZE SCHEEPS BOUW. De N.V. NederL Scheepsbouw Mij. te Amsterdam heeft haar eerste ••buitenlandsche opdrach ten ontvangen. Ze komen uit Noorwegen, het land waarvoor genoemde maatschappij vóór den oorlog reeds zoovele sche- p n heeft gebouwd. Deze opdrachten betreffen 2 motorvrachtschepen van resp. 9500 en 9000 ton van het Shel- terd'eck type, met accomodatie voor 12 passagiers. De schepen zijn van'het nieuwste type en zullen worden uitgerust met Dieselmotoren van de machine fabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo, resp. met een vermo gen van 6600 en 6250 p.k., welke deze schepen een snelheid van 16 knoopen per uur sullen geven. Het behoeft geen betoog, dat deze opdrachten van groote be- teekenis zijn, daar deze belang rijke exportorders velen han den werk en de regeering de zoo dringend noodige deviezen verschaffen. ONBEKWAME MILITAIRE CHAUFFEURS. De A.N.W.B.- heeft zich tot den Minisiter van Oorlog ge wend, met het verzoek zijn me dewerking te willen verleenen tot heit verkrijgen van een goede rij scholing der militaire bestuurders van motorrijtuigen. De vele ongevallen met doode- lijken afloop, welke aan het on besuisd rijden dezer categorie van weggebruikers te wijten zijn, vormen de aanleiding tót dit verzoekt STAKINGEN TE AMSTERDAM. Bij de N.V. Papierindustrie N«stelroy-T rompenburg te Am sterdam, i» het uit 80 man be- •taande personeel in staking ge gaan. Ook het personeel van het Van Gend en Loosbedrijf heeft tegen het advies van de mo derne Vakbondleiding in, het werk gestaakt. De leiding van deze stakingen berust bij de Eenheids-vakbeweging. UITBREIDING LUCHT- VERKEER. Nadat het burgerluehtverkeer van de K.L.M. ee het vasteland van Europa 5% jaar had itllg*. legen, kon op 17 Dec. j,l„ on- dank» allerlei moeilijkheden een van de oudste luchtlijnen worden heropend. Het was deze verbinding Malmö-Kopenha- Nieuwe textielpunten. In Maart zal een nieuwe textielkaart worden uit gereikt. Het is de bedoe ling voor verschillende leeftijden verschillende kaarten samen te stellen, o.m. in verband met het feit, dat er door de trico- tagefabrieken hard ge werkt wordt aan de ver vaardiging van niegw on dergoed. Het plan is dsn, met uit zondering voor de „groo te stukken", de textiel- goederen uitsluitend op punten verkrijgbaar te stellen. Vijf slachtoffers geïdentificeerd. Zooals wij gisteren reeds meldden, is men op aanwijzingen van den Pool Jan Rebeczky, die daartoe speciaal uit Essen (Duitsohland) is overgekomen, begonnen met opgravingen aan de zeezijde van de duinen bij Valkenisse. Een 9-tal arbeiders heeft hier een gat van 5 bij 10 m. gemaakt en 6 lijken bloot gelegd. Gistermorgen arriveerde Dr Hulst uit Leiden en het hoofd en enkele leden der P.O.D, ter plaatse om het onder zoek te leiden. Ook burgemeester Dregmans Van Biggekerke was aanwezig evenals familieleden van de slachtoffers. Vijf hiervan zijn geïdentificeerd, n.l. Andries Pieter Dieleman, 36 I. te Wissenkerke, Willem Niesthoven, 28 j. te Middelburg en de Belgen: Albert en Ivan de Colvenaere, vader en zoon, resp. 47 en 17 J., en André Pierets, 37 alle drie uit Selzaete afkomstig. .Deze mannen zijn kort na Dollen Dinsdag gearresteerd en n» een kort verblijf in de „Bomvrije Kazerne" te Vl.issingen, op 11 Sept. 1944 gefusilleerd. Zij zijn op de plaats der terecht stelling op beestachtige wijze begraven. Vandaag wordt hun stoffelijk overschot gekist. Het onderzoek van den P.O.D. naar de daders maakt goede vorderingen. de P.Z.E.M., trad Dinsdagmor gen een langdurige storing op. Reeds om ruim 8 uur viel het licht uit, terwijl eerst om onge veer 11 uur het ongemak ver holpen was. Voor vele bedrijven was dit een lastige onderbreking. Ook in ons bedrijf gaf dit eenig KRUIMELTJES Amerikaansche oud-strijders hebben aan het Congres ver zocht geen credieten meer aan vreemde mogendheden te ver strekken en alle immigratie in de Ver. Staten gedurende 10 jaar te verbieden. Het aantal geaepaals in het Amerikaansche leger zal wor den teruggebracht van 1550 tot Zondag a.s. vertrekt een transport rustbehoevende stu denten naar Denemarken waar zij 3 maanden zullen blijven om weer op krachten te komen. Volgen mededeeling van de Amerikaansche maritieme com missie zal zoo spoedig mogelijk ongeveer 45 millioen ton scheepsruimte voor de koop vaardij in particulier beheer worden teruggegeven. De arbeiders van Ford wil len genoegen nemen met een loonsverhooging van 17% pet De aanvankelijke eisch was 30 pet. In Spanje zijn valsche bank biljetten van 1000 pesetas in omloop gebracht, welke uit Ita- ■Hë afkomstig .blijken te zijn. De Sowjetregeering heeft aan, de Britsche en Amerikaan sche ambassades in Moskou medegedeeld, dat de aanwezig heid van Britsche en- Ameri kaansche correspondenten door haar „thans inopportuun" wordt geacht. In de Amerikaansche bezet tingszone in Duitschland zullen j uit Dqitschers bestaande tribu- nalen de gevallen van gearres- j teerde leden der Gestapo e.d. i gaan onderzoeken. Het presidium van den Op persten Sowjet heeft het met Polen gesloten verdrag over de grensregeling geratificeerd. Tot dusverre onbekend ge bleven personen hebben een bom geworpen naar de Spaan- sche ambassade in Havana. Te Dachau zal volgens radio München nog deze maand een nieuw proces tegen de leiders -wan de concentratiekampen van Dachau en Schlossenburg be ginnen. j MIDDELBURG. Op 18 Jan. l.oudt de- Coöp. Veilingsver. „Walcheren" een gi oententeeltdag in het Schutters hof. De bijeenkomst zal toegan kelijk zijn voor lederen land- en tuinbouwer. Als sprekers zullen optreden dhrn Ir. den Bakker, Wattel en de Wilde. Men zie de advertentie in dit nummer. VLISSINGEN. In de hal van ons bureau pu bliceerden wij een lijst met namen van hen, die 'in .aanmerking ko men voor een schoenenbon. Deze moeten uiterlijk 19 Jan. 1946 worden afgehaald. VROUWENPOLDER. Maandagavond gaf voor de dijkwerkers alhier de accordeon vereniging „Crescendo" uit Vlissingen een muziekavond. De leiding berustte bij den kamplei der de heer Bruggeman, Door den humorist de heer Kees de Ruij- ter uit Vlissingen werden de aan wezigen aangenaam bezig gehou den. Er werd een gevarieerd programma gegeven, de refrein tjes werden hartelijk meegezon gen.' De herhaalde bijvalsbetuigin gen gaven blijk dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld. Alle bestaande organisaties worden onder één dak georacht. haar streven en verlangens via hetzelfde orgaan ter kennis van de regeering kunnen brengen. Opgemerkt -werd, dat de verte genwoordiging der Stichting Zeeland en die der overige ge teisterde provincies Limburg, N.-Brabant en Gelderland, zoo mogelijk rechtstreeks contact zal hebben met. den Raad voor Herstel en Wederopbouw, be staande uit den Min.-President en een zestal ministers. Goede tijding uit Z.>Vlaanderen. De fosfaatfabriek te Sas van Gent wordt na een lang- durigen stilstand weer in be drijf gebracht, Dit bericht is niet alleen verblijdend in het teelten van de steeds groeien de opleving der Zeeuwse.!:- Vlaamauhe industrie, doch ook in verhand mot. hot groote belang, dat dit bedrijf als producent van kunstmest heeft voor do Noderlandsehe land bouw in hot algemeen en voor da weergesehlltmaklng van onse omlergeloopen landbouw gronden in het Bijzonder, Veorloeptg «al de produc tie neg sleonts op bescheiden sohaal kunnen worden hervat. Provincienieuws. Storing «leotrlaoh lloht. - In verband met een defect In (tn—Amsterdam v.v., welks del-het ketelhui» van de eantrale bij Reed» geruimen tijd, aldus de Gomm. der Koningin dn onze provincie in een vorige week te Middelburg gehouden bijeen komst, wordt behoefte gevoeld aan een orgaan in Zeeland, dat overkoepelend zou kunnen optre den over de allerwege in ons ge west opgerichte vereenigmgen en stichtingen, welke zich be wegen op het terrein van den wederopbouw en het herstel De plannen tot oprichting van zulk een orgaan werden nu op deze bijeenkomst besproken door het college van Gedep. Staten en vertegenwoordigers der verschillende betrokken or ganisaties. Wat de regeering wil. Jhr Quarles van Ufford wees er op, dat van de regeering de mededeeling was ontvangen, dat in verband met de opheffing van het Commissariaat Nood voorziening van provinciewege een apparaat in het leven ware te roepen, dat de werkzaamhe den van het C.N.V;, welke nog niet geheel waren beëindigd, zou kunnen overnemen. Gedep. Staten nu oordeelden het wen- schelijk, dat hét hiervoren be doelde overkoepelende orgaan en het door de Regeering be oogde apparaat tot één lichaam zouden vereenigd worden. Zoo zal nu de stichting Her stel Zeeland 1946 ontstaan. Deze stichting zal ook worden belast met de bevordering van de wel vaart van ons gewest in den ruimsten zin des woords. Al zal in den eersten tijd op den eigen lijken wederopbouw en de be hartiging van de belangen der oorlogsgedupeerden de meeste nadruk vallen, toch zal daarbij de economische wederopbouw niet uit het oog worden verlo ren. Voor verschillende takken van nijverheid zullen commis sies van bijstand worden ge vormd. Het aandeel der particulieren. De afgevaardigden waren met Ged. Staten eensgezind van oordeel, dat de totstandkoming der Stichting inderdaad urgent i». Om daaraan naast de over heidsorganen mede te werken, is de welbegrepen taak der par ticuliere organisaties, die thans Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.40 u., onder 17.01 u. Maan op 16.45 u„ onder 8.50 u. V.M. 15.06 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 17 Januari: 1.18 u. 2.22 m.; 13.41 u. 2.27 m. den, staat men vrijwel machte loos. Bij den bodem staat het an ders. Hoewel er gevallen, zijn, dat de bodem «en blij vende pro ductie-beperkende factor is, kan in de meeste gevallen door doel matige grondbewerking, en be mesting verbetering worden aangebracht. Zaak blijft, het in ieder geval om bij het aanleggen van een boomgaard zich goed reken schap te geven van de gesteld heid van den bodem. Spreker behandelde dan de twee hoofdgroepen in de Zeeuwsche bodemsoort, n.l. de oude en nieuwe gronden. In het algemeen zijn de jon gere polders beter geschikt dan de oude, omdat in de eerste de kalkrijkdom van den bodem rij ker is en de granulaire samen stelling beter. In de oude polders zijn over hé*t algemeen de hoogcre gron den de ruggen het meest geschikt, mits ze niet te droog zijn. In de komgronden de la gere zijn ook verschillende deelen nog goed geschikt, wan neer het veen diep genoeg z-t en de ontwatering voldoende is. De verschillende uitzonderin gen'zette spr. uiteen en waar schuwde vooral tegen de z.g. zandbanen in de jonge polders Spreker drong er op aan, vóór het aanleggen van een boom gaard zich te laten adviseeren over het profiel en de chemi sche samenstelling van den grond. Ditzelfde geldt ook voor den aanplant. Verschillende vragen werden uit de vergadering gesteld en door .inleider beantwoord. Bij de hierop volgende-bespre king werd een voorstel van den heer P. J. Dekker uit' Wemel- dinge aangenomen om de Pomol. Ver. aan den Zeeuw- schen Waterachapsbond 'n ver zoek te laten richten tot een on derzoek der ontwatering der polders, zoowel uit het oogpunt van de ontwatering zelf als uit dat van de landbouwkunde. De verg. stond onder leiding van den heer Lenshoek, die o.m. meedeelde, dat 1945 voor de fruitteelt, met name op Z.-Be- veland, zeer gunstig is geweest. De organisatie. Omtrent de organisatie der Stichting deelde Jhr Quarles v- Ufford. mee, dat het stichtings bestuur naast den Comm. der Koningin, ambtshalve voorz., zal bestaan uit een lid van het college van Gedep. Staten, ver tegenwoordigers van meerge noemde organisaties en enkeie afgevaardigden uit de kringen van landbouw, handel en nij verheid. Aan het hoofdbestuur zullen naast commissies van bij stand in ieder deel der provin cie een regionale adviescommis sie met een werkbureau worden toegevoegd. Aan het hoofd van elk bureau komt een directeur te staan met naast zich een ad ministratieve kracht. Voorloo- pig wordt aan de Stichting eeu levensduur toegedacht van 5 jaar. Ds financiering. In de financiering der Stich ting zal ten deele worden voor zien door een bijdrage van het Rijk en de Provincie en door subsidies van andere instellin gen, welke bij het welzijn der Provincie en het welslagen der Stichting nauw zijn betrakken. Anderdeels, zullen de kosten ge dekt pioeten worden uit bijdra gen van de gemeentebesturen, daar de bemoeiingen der stich ting in de eerste plaats aan de bewoners van ons gewest zul len ten goede komen. Getracht zal worden de Stich ting nog deze maand mét haar. werkzaamheden te laten aan vangen. Gaarne stemmen wij in met den wensch van den Commissa ris, dat de Stichting haar doel „de bevordering van het herstel en de welvaart van ons gewest ten volle tot verwezenlijking zal kunnen brengen. DE BODEM AL3 PRODUCTIE-FACTOR IN DE FRUITTEELT. In een 4ruk bezochte verga dering van de afd. Zeeland van de Pomologisehe Vereeniging hield d« tuinbouwcoasulent 11 de lakker een inleiding over bovenstaand onderwerp. Spreker wees op de primitieve wlj«e, waarop vroeger het fruit werd gekweekt. Men sette een boom en liet verder alles op zijn beloop. De laatste twintig jaar had achter een groote omwenteling plaats, waardoor de opbrengst «er vermeerderd werd. Officltil gold weleer al» op brengst van één h.a. boomgaard een hoeveelheid van 3 A 400 kilo, doch in een goed fruitbe- drijf wordt tegenwoordig ge makkelijk het drie- of viervou digs behaald. Dit ligt vooral aan het spuiten, het snoeien, de variëteiten, de onderstanden, eng. Opvallend blijft echter, «lat 't eene bedrijf gooveel meer opbrengt dan het andere, ook al worden beiden even vakkundig vergorgd. Spreker schreef dit toe aan de *.g. onveranderlijke factoren als klimaat en bodem. Tegenover de eigenaardlghe- den van een klimaat, «ooals nachtvorstin in bepaalde gebia- TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van Din dag werden de volgende gevallen behapdéld In de voortgezette zaak tegen Fin. de Smet, grossier in tabaksartikelen en dranken te Oostburg werd, eerst als get. gehoord dhr Simon, buurman van besch. Deze had noodt iets van, feestjes met Duitschers gemerkt, noch van zwarten handel De tweede get., dhr Stallaert, verklaarde hetzelfde. Van verder getuigen verhoor werd daarop afgezien. Mr Koertz legde er den na druk op, dat hier broodnijd in 't spel is. Toen besch. een ver gunning aanvroeg om ook drank in 't klein te mogen verkoopen, voelden andere kleinhandelaren zich bedreigd. Toen besch. de vergunning kreeg, zette dit kwaad bloed. De kapelaan was vlgs een schriftelijke verklaring ook van meening, dat bij de in gebrachte beschuldiging „klein plaatselijke jaloezie" in 't spel was. Jan Pauwe te Borssele was in 1941 symp., in 1943 ge woon lid van de beweging ge worden. Sinds 1 Juni '43 was hij „groepsorganisator" der N.S.B Hij had echter zelf noodt gewe ten, wat dit wasVoorts was Laatste berichten. Volgende week zal voor alle leeftijdsgroepen een ta biet Engelsche chocolade op een nader aan te wijzzen bon beschikbaar worden gesteld. Telegram aan de Regeering. Door het Centraal Cojnité van A.R. Kiesvereenigingen werd aan de Regeering het volgende .tele- grain gezonden: „liet Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Nederland to Utrecht in vergadering bijeen, met diepen zorg vervuld over den gang van zaken in Nederlands Oost-lndië, dringt er bjj do Re- georing ten sterkste op aan alle middelen aan te wenden t< t her stel van ons gozag. In de Noordelllke provincies en Zeeland de aardappeien zonder bon. Met ingang van 20 Januari «uilen in de provincies -Friesland, Groningen, Drente en Zeeland de aftdappelen zonder bon aan don ei nsumont verkoeht mogen worden Het Ind. probleem ter U.N.O. De romispondttt van ANP- Aneta, die do vergadering der U.N.O, bjjwdniit, heeft rnedego- doold, dat bij bat Internationaal secretariaat van de U.N.O, verzou' Icon «ijn binnengekomen, waorfn san de Algemoene Vorgadcrlng verzocht wordt handelend op te treden ten aanzien van het In dische probleem,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1