Een open brief aan dl. de Koningin. Christenvervolging op Java. EEN RECHTZETTING. DE BILT ZEGTi Het auto-vraagstuk, PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 15 Jan. 1946 Onmiddellijk handelen noodzakelijk. Rijnland an Ruhrgebled. Smeekbede om hulp. Lijken opgegraven bij Valkenisse. Hls op ie Zondagsschool. Mussert voor den Raad van Cassatie. Nog eenige vorst. Des nachts matige, overdag lichte vorst. Aan de kust tem peratuur om het vriespunt. Énkele overdrijvende wolken velden. Zwakke wind. Droog weer. Minister van Schaick heeft zich in een, de vorige weelk ge houden radio-rede ernstig be klaagd over de houding van vele autobezitters. Er is n.l. nog altijd een be langrijk tekort aan auto's en benzine, Het is aldus de minister volkomen uitgesloten, dat voor doeleinden, die ook maar even onder het niveau van het aller noodzakelijkste liggen, wagens ter beschikking kunnen worden gcslteld, Er is een rangorde van prioriteit opgemaakt, waarbij de voorziening van de noodge- bieden, de medische verzorging en de allernoodzakelijkste over heidsbemoeiing bovenaan staan. De verdere cultureele en zake lijke behoeften komen daarna in volgorde van hun, belangrijk heid. En daarbij blijft het niet. Het zal ook noodzakelijk zijn om reeds afgegeven rijvergun ningen in te trekken, en dat wa gens gevorderd worden voor ge vallen van dringende noodzaks lij kheid. „Deze vordering is uiterst p ij n 1 ij ik en de slachtoffers die het treft, zullen er zeker verontwaardigd over zijn. Ik acht mij echter niet verant woord de tegenwoordige toe stand te laten bestaan en min stens nog een jaar lang lijdelijk toe te zien, dat vele takken van wederopbouw geremd worden door een gebrek aan. vervoet„ terwijl een groot aantal wagens voor zeer veel minder nuttige doeleinden gebruikt worden. Het particuliere belang zal hier moeten wijken voor het alge meen belang, al is dit voor de betrokkenen ook nog zoo on aangenaam." In verband hiermede verklaar de de minister: „Van de ambtenaren, die nu reeds maanden lang hierin werken, heb ik meermalen de verzuchting gehoord, dat het er op lijkt, alsof iemand' die met auto's te maken heeft, plotseling alle begrip voor moraal en fatsoen ver liest. Dit uit zich in een vol strekt gebrek aan medewer king voor de autoriteiten, vaak zelfs, in een volstrekte tegenwerking. Het uit zich in de wijze waarop men een wagen, die kans loopt gevor derd te worden, laat ver dwijnen of hem begint te ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 239 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te Vlieringen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m, demonteeren. In veie geval len worden gevorderde auto's zelfs moedwillig vernield om ze toch maar vooral aan een ander te onthouden. Deze be droevende demoralisatie is misschien wel de voornaam ste oorzaak, dat de overheid zoo uiterst weinig in bruik bare staat zijnde auto's voor herverdeeling ter beschik king krijgt." Dat is een ernstige iklachit, en aanklacht tevens. Wij hebben geen behoefte om hen, die van zoo „bedroe vende demoralisatie" blijk ge ven te verdedigen. De zaak heeft echter ookreen anderen kant en heit schijnt ons goed ook daarop de aandacht te vestigen. Hoe komt het, dat er onder de auto-bezitters zoo groote ontevredenheid heerscht en dat zij weinig neiging toonen aan de vordering van wagens mee te werken? Voor een groot deel hierdoor, dat zij dagelijks voor ogen zien, dat die wagers volstrekt niet voor noodzakelijke doeleinden worden gebruikt. Honderden ambtenaren door kruisen dagelijks het land met hun auto's. Is wat zij hebben te doen van meer belang dan het werk van zakenmenschen, die van den trein gebruik moeten maken? Natuurlijk niet. Vaak worden auto-tochten gemaakt voor za ken die evengoed per brief af gedaan hadden kunnen worden. En a's men dan toch wil rei zen, is dan de tijd van 'n ambte naar zooveel kostbaarder dan van een zakenman, die toch ook arbeidt in het algemeen belang? Het gaat, zegt de minister, om een zoo billijk mogelijke verdeeling van onze ar moede. Maar als dat zoo is, hoe komt hot dan dat geregeld auto's be schikbaar zijn voor officieren van leger en vloot en het M.G. voor het maken van snoep reisjes? Aan on-moreele practijkcn van auto-bezitters, die het eigenbelang stellen boven het algemeen belang, dient een einde te komen. Maar niet minder noodzake lijk is het dan ook dat aan het onnoodig en on-economisch ge lijk is het dan ook, dat aan het ren e.d. onverbiddelijk een einde wordt gemaakt. De bekende Indonesische ex pert op financieel gebied, Mr Mas Slamet, valt in een open brief aan Koningin Wilhelmina de „Indonesische republiek' aan, die hij beschuldigt van „het schaamteloos propageereni van die theorieën, welke alle vrije menschen meenden te hebben vernietigd of uitgeroeid". Hij vraagt de Koningen menschen naar Indie te zenden, die een „breede kijk en grooten moed hebben om snel te handelen in de tegenwoordige verwarring' Mijn volk, zoo schrijft hij, lijdt nog onder de kreten1 van „Merdeka" en de gebalde vuist van de misleide jeugd en het egoïsme van de zoogenaamde leiders, die in de dagen van leed verraders waren". „Meer dan twee maanden ben ik vastge houden door jongelieden van mijn eigen volk. ik ben per soonlijk getuige geweest van al de wreedheid en menschelijike ellende, waartoe geestelijke ver warring en lage hartstocht kun- j tien voeren. Maar er is geen grief en bitterheid in mijnj hart." Toen uw gezag, zoo vervolgt hij, hier niet bedreigd werd, heb ik dikwijls tranen geschreid, toen in uw naam duizenden van mijn landgenooten naar vèraf- gelegen kolomsatiecentra wer- den gezonden. Ik heb nooit ge- 1 droomd, dat zelfs grooter leed zou komen over het rijke en j gezegende land van Java. Maar i wie zal ooit het lot beschrij- ven van de millioenen. die om- kwamen onder de Japanners en van de milliocnen, die nog lid-' •teekens dragen en die nog lij den aan de gevolgen van mar telingen. i Majesteit, het onmetelijke lij den, dat mijn volk nu onder gaat, dreigt overstemd >te wor-| den door de huurlingen van ge- meene propaganda^ die opgc-1 diend is door de Japanneezeu. i Wordt n'.ct bedroefd, wan neer men passief most toezien, hoe maanden na de <?yerw5n- ning van de democratie -de me-| deplichtiger aan hf-t Japan, the, militarisme h i.i rampzalige ac - tiviteit kun.'.yn voor-ze.lyr.. j Majesteit, otinpd-^'Hjk hf delen van ^efüjkr bare menschen, die de zaak van gerechtigheid en macht durven j verdedigen, Is noodzakelijk, Er is zekerheid, dat, wanneer de vrees en verschrikking, waarin men nu leeft, .voorbij zullen zijn, talrijke Indonesiërs met rijke ervaring en kennis, vrij naar voren zullen komen om te werken «en zij zullen enthousiast het huis van de vrijheid op hei pen bouwen, al zullen zij niet dezelfde toestanden wenschen van voor den laatsten wereld oorlog. Ik schrijf dezen brief als In donesiër met het zelfrespect van een Indonesiër, die zich ge durende de Japansche bezöt-tiiig ondanks bedreiging en intimi datie naar eer en geweten ge dragen heeft en die nu bedreigd wordt door hinderlagen, onder gang en. dood. Japansche gruwelen. Volgens een telegram van Kol. v. Rijswijk uit Bangkok, zijn van de 80.000 Engelschen, Nederlan ders en Indonesiërs, die daar werkten, 60.000 omgekomen. In een ander Birma-kamp stier ven 17.800 geallieerde krijgsge vangenen en 35.000 Indonesiërs. De zieken werden ook al door gebrek aan geneesmiddelen, meestal aan hun lot overgelaten. De toestand op Java. Zondag hebben Indonesiërs een kazerne te Batavia aangeval len. De aanval werd afgeslagen. Zaterdag werden zes mannen w.o. drie Chineezen, ontvoerd. Alle sasporingen bleven vruchte loos. In de omgeving van Bandoeng en eveneens ten Z.W. van Soe- rabaja werd hevig geschoten. Onder internationaal beheer? Volgons de „Evening Stan dard" zal deze week door Be- vin, Byrnes, Bidault en Visjins- ki (plaatsvervangend volkscom missaris van Buitenl, Zaken van de Sowjet-Unie) een plan, tot politieke en economische af scheiding van het Rijnland en het Ruhrgebied van Duitsch- land in bespreking worden ge nomen. Volgens dit plan zouden Rijn land en Ruhrgebied voor onbepaalden tijd onder interna tionaal beheer komen. DREIGENDE STAKING IN AMERIKA. Telefoon- en telegraafver- keer wordt stilgelegd. Het dag. bestuur van de Na tionale hederatie van arbeiders in de Amerikaansche telefoon bedrijven heefit een nationale staking afgekondigd, waarbij 250.0ÜU personen betrokken zijn. Het tijdstip, waarop deze sta king zal beginnen, is nog niet vastgesteld. Het door gaan van deze staking zou beteekenen, dat alle nieuws- communicatiemiddelen met in begrip van radio-zenders, tele fooninstallaties en telefoonbe drijven worden stopgezet. DE SPAANSCHE KONINGSKWESTIE Nadat de Spaansche ambas sadeur te Lissabon de Portugee- sche regeering had meegedeeld, dat Franco geen bezwaar heeft 'tegen de aanwezigheid van den Spaanschen kroonpretendent in Portugal, heeft de Portugeesche regeering Don juan toestem ming gegeven Portugal te be- zoeken. ALGEMEENS VERKIE ZINGEN IN JAPAN. Generaal Mao Arthur, ge allieerd opperbevelhebber in Japan, heeft de Japan sche regeering gemaohtigd algemeene verkiezingen te houden na 15 Maart a.s. - Binnenkort zullen uit En geland 1000 en uit Zweden oOO noodwoningen worden geïmporteerd bestemd voor die industriegebieden, waar exportproducten worden voortgebracht. KRUIMELTJES Fantasie of werkelijkheid? Het A.N.P. verneemt van gezaghebbende zijde, naar aanleiding - -h-ï vc-i ui* New-York, betreffende een aanbod aan de Indonesi sche nationalisten, dat het volkomen uitgesloten moet ..uiten geacht, dat eenige hiedrdeeling terzake door wie is gedaan. Het is boven dien uitgesloten, dat onder de omstandigheden van het oogenblik van overheidswege iets wordt gepubliceerd om trent deze aangelegenheid. De voormalige Duitsche am bassadeur in Japan, dr Istha- mar, is te Jokohama gevangen gezet in afwachting van zijn berechting als ooi logsmisdadi- ger. De Palestijnsche polirie ar resteerde 17 personen in ver band met het tot ontsporing brengen van een trein door on geveer 70 gewapende joden. Een safe meit 35.000 pond sterling werd uit den trein gestolen, De Duitsche kruisers „Prinz Eugen", die bij de conferentie van Potsdam aan de Vereenig- de Staten is toegewezen, zai voor "„situdie en onderzoekin gen" worden gebruikt. De eerstvolgende zes maan den mag op de Berlijnsche scholen geen onderwijs in ge schiedenis worden gegeven. De leerboeken zullen eerst gezui verd worden. Bij Natal in Brazilië is een vliegende reuzenvesting neerge stort. Zeven inzittenden kwamen om het leven. Rusland en Bulgarije zijn het eens gewerden over economi- che samenwerking. In Griekenland is een reeks stakingen uitgebroken wegens te lage loonen en in verband met tewerkstelling van Duit- schers. In het proces te Neurenberg is onthuld, dat de voormalige leider van het medische bestuur der Nazi's, ér Leonardo Conti, zich in de-gevangenis heeft op gehangen. In de Britsche bezettings zone in Duitschland zijn 11.000 onderwijzers ontslagen in het kader van de zuivering van Nazi-invloeden in het geheele opvoedingssysteem. De Amerikaansche marine zai 7 na-oorlogsche vloten tel len, waarvan één in de Middel- landsche Zee, drie in den At- lantischen en drie in den Stil len Oceaan. De productie van Penicilline in de Ver. Staten is "an 400 millioen eenheden per maand in 1943 gestegen tot 130 milliard eenheden per maand, terwijl de. prijs kon worden verlaagd van 20 dollar tot minder dan een I -«• De CM""esc!u "nger.rini heeft, de onafhankelijkheid van Buiten-Mongolië erkend en be sloten diplomatieke betrekkin gen met. dat land aan te knop pen. Bij Bordeaux is een Fransch postvliegtuig, dat in den mist te gen een kerktoren botste, te plet ter gevallen. Piloot, marconist en mecanicien kwamen om het le ven, Van alle kansels der bij het De groote Christermedcrzetting Interkerkelijk Overleg vertegen- te Depok is met den grond gelijk woordigde Kerken is Zondag een gemaakt, vele der bewoners zijn oproep voorgelezen om voor de op de gruwelijkste wijze ver in nood verkeerende kerken in moord. Het R.K, kerkgebouw te Indië te bidden, Buitenzorg is op barbaarsche wijze ontwijd. Vele honderden „Een millioen belijders van Christen-Indonesiërs te Ambara- den Heere Jezus Christus, wa^ waaronder de inheemsche van aardsche hulp geheel of predikant en zijn gezin, zijn ge- bijkans geheel verstoken, vangen gezet en afgrijselijk mis- smeeken God om uitredding handeld. Vijf R.K. priesters, die en vragen U met ons te bid- hun leven gewijd hadden aan 't den, opdat de Christehjke inheemsche onderwijs, werden te Kerk, door trouwen arbeid Magelang vermoord. Overal in van bijna drie eeuwen hier het binnenland zitten de gevatt- opgebouwd, niet geheel op genissen vol Christenen van alle gruwehjke wijze ten onder landaarden; het getal dergenen, ga. Europeanen en Indo- die door de „extremisten" ver- Europeanen, Chineezen en moord zijn, groeit met den dag. Javanen, Ambonneezen en Er is geen sprake van dat het Menadeezen, Timoreezen en kabinet der nationalistische rc- Batakkers, a wat op Java gcering iets vermag tegen de fas- ue!li_i jen Sodsdienst cistische terreur, die overal belijdt, wordt door wilde ter- heerscht. De orders, zich te ont- roristische benden bedreigd, houden van gewelddaden, hebben de eischen van den bezetter en ihet verlecnen van medewerking, waar een. stellige weigering op haar plaats ware geweest, een viersiappendcn invloed uitoefen de op den weerstand tegen den vijand en hij het vertrouwen ver loor van hen, die zich onvoor waardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageerde beginselen te weer stelden. vervolgd, afgeslacht." i niet den minsten mvjoed. 13e- Nadat voorts .is gewezen op schermde gebieden, overyuid met vn/Mtwan #»n Vmrif»r#*n ctnan aan den oorsprong van den niets ont- zienden haat tegen het Christen dom, heet het verder: „Hoeveel gruwelen reeds ge schied zijn, valt nog niet te zeg gen. Wij tasten in het duister omtrent den toestand in een groot "'0t bet stuk: Bidt voor ons. zendingsgebicd als Solo, dat in- Bidt voor tlo toekomst van ternationaal beschouwd werd als Christus' Kerk in Indonesia vrouwen en kinderen, staan aan langdurige beschietingen met kanon- en machinegeweervuur bloot." Wij smeeken U, aldus ein- Bij Valkenisse is men giste ren met de opgraving van enkele lijken in do duinen be gonnen. Er bestaat hot ver moeden, dat mon hier met slachtoffors van de Duitsche terreur te doen heeft, dio vorig jaar Sept. zouden zijn gofusiiloord. De opgravingen gosehiedon op aanwijzing van oon Pool ïteboczky, dio aan vankelijk in hot Duitscho leger moest dionon, doch naar do goalliöordon ovorliop. Hot is mogelijk, dat het liior do lijkon van tweo Zoouwon ou enkoio Bolgou goldt. het meest belovende zendingsge bicd onder den Islam, dat de we reld kent. Maar enkele feiten van worden als elders spreken duidelijke taal. slachting. Bidt voor hen, die gerekend schapen ter De Radicaal-Democratische Volkspartij in Nederland, tot nu toe een onbekende „groot heid", heefit een brief aan den Minister-President gestuurd met het verzoek, te komen tot een „spontane en liefdevolle er kenning" van de Republiek In donesia. Verder bepleit deze partij, dat alle geïnvesteerde goederen en kapitalen van Nederlandsche onderdanen aan de Indonesische bevolking cadeau moeten wor den gedaan. De „liefdevolle" er kenning, zegt „Fr. Dgbl.", klinkt als een verhaaltje voor de Zondagsschool. Maar de rest niet. Wanit op geen enkele Zondagsschool wordt geleerd, dat men cadeau moet geven wat van een ander is. En de Nederlandsche staat is geen eigenaar van de bezittingen der onderdanen1. Dat is te radicaal om nog democratisch te zijn. BOUWVAKARBEIDERS VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN. Oproep om zich vrijwillig te melden. Een van de groote problemen van onzen wederopbouw wordt gevormd door het feit, dat in de zwaarst geteisterde gebieden van ons vaderland, N.-Limburg, de Wieringermeer, de Betuwe, Walcheren enz., de omvang van het noodzakelijke herstel werk omgekeerd evenredig is aan de ter plaatse aanwezige hoeveelheid arbeidskrachten. Naar aanleiding hiervan heeft de 'Stichting „Bouw" een oproep gericht itot de groote bouwar beidersbonden om onder hun leden een energieke propaganda te beginnen voor het zich vr ij. w i 1 i g melden om ieder een tijdlang in de zwaarst geteis terde gebieden te gaan werken. De noodzaak en de plicht van deze melding, aldus „Bouw", dient als een nationale taak te worden erkend, opdat straks, als de overheid tot uitvoering van haar plannen wil overgaan, deze uitvoering ook zoo vlot mogelijk lean verloopen. VERSTREKKING VAN GLAS. Niet voor afzonderlijke districten. Naar aanleiding van een pers bericht inzake glas, dat voor bet district Breda zou zijn be stemd, deelt de Voorlichtings dienst van het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw mede, dat de door de- Mussert, die door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood is veroordeeld, zal op Woensdag 20 Febr. a.s. des ochtends kwart over tien terecht staan voor den Bijzon deren Raad van Cassatie. zen dienst en andere contin genthouders uitgegeven nieuwe glasbonnen overal in Nederland ter honoreering kunnen worden aageboden, zoodat er dus nim mer sprake van is dat bepaalde partijen voor afzonderlijke dis tricten worden toegewezen. BOUWEN ALLEEN MET GOEDKEURING. Ernstige waarschuwing. Het college van algemeene commissarissen voor den We deropbouw waarschuwt een ieder, dat het verboden is, op straffe van een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren, te bouwen zonder zijn goedkeu ring. Tegen overtreders zal proces verbaal worden opgemaakt, terwijl datgene, wat zonder goedkeuring is gebouwd, op last van voornoemd college kan worden afgebroken. NEDERLAND IN DEN VEILIGHEIDSRAAD. Door de Algemeene Vergade ring van de U N.O. zijn Austra lië, Brazilië en Polen aangewe zen om gedurende twee jaren zitting te houden in den Veilig heidsraad, terwijl Nederland, Egypte en Mexico voor een zit tingsperiode van n jaar wer den aangewezen. DR RUTGERS NAAR WEST-INDIë. Staatsraad Dr A. A. L. Rut gers, oud-gouverneur van Suri name, is in opdracht van de re geering, naar West-Indië ver trokken voor besprekingen over financieele en economische aan gelegenheden. DR FREDERIKS EERVOL ONTSLAGEN. Aan Mr Dr K. J. Frederiks, oud-secretaris-generaal van het departement van Binnenl. Zaken is eervol ontslag verleend, met toekenning van wachtgeld. Hierbij is overwogen, dat de heer Frederiks, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het Vaderland niet valt te twijfelen en hij inderdaad door zijn aan blijven ook veel leed en schade heeft wieten te voorkomen, niet temin door te veel toegeven aan MONTGOMERY KOMT NIET NAAR NEDERLAND Maarschalk Montgomery is door ongesteldheid verhinderd naar Nederland te komen, zoo dat de .plechtigheid, verbonden aan de uitreiking van Engelsche onderscheidingen aan Nederland sche militairen, die a.s. Donder dag zou plaats hebben, voor on bepaalden tijd is uitgesteld. MINISTER SCHERMER- HORN IN LONDEN. Minister Schcrmerhorn is gis termorgen, juist voor den aan vang van de zitting der UNO- vergadering te Londen gearri veerd. Hij was vergezeld van Minister van Kleffcns en Prof. Gcrbrandy, De grootste autobus in Nederland. De grootste autobus in Ne derland bevindt zich te Amster dam. Voo-r twee wagens van dit type werden in 1939 in opdracht van de gemeentetram de chas sis door een Amsterdamsche firma gebouwd. Er is ruimte voor 72 passagiers, waarvan 40 kunn enzitteu. De wagens zijn na het gereed ikomen „ondergedoken". Een is er verloren gegaan. De tweede zal binnenkort op straat ver schijnen. De Spellingscommissie. In tegenstelling met vroegere berichten zal de Nettel latidsch- Belgische spellingscommissie eerst aan het einde van Januari samenkomen om dan definitief een beslissing te nemen. Heengaande Kamerleden. Ir. een vergadering van den Kamerkieskring Leeuwarden der Chr. Hist. Unie is medegedeeld, dat de C.H.-2e Kamerleden, de heeren J. M. Krijgier te Vriezen- veen, Jhr Dr J. H. W. Rutgers v. Rozenburg te Baarn en J. vVeitkamp te Hardenberg geen candidatuur meer begeeren. Provincienieuws. De Directie van her A.N.P. deelt mede: In het verslag var. j de vergadering V!,n Dinsdag 8 Januari van het congres der j C. F. N te Amsterdam -qs door een ernstige tekortkoming i ten schromelijke fout gemaakt. Volgens der. heer Kcejenvms zou de minister-prtsident, aldus j heette het in dat verslag, gezegd hebben, dat „een moeilijke Situatie voor uu ïcgcuxang tuu outautau Uuui iici icacuuu- rxire drijval van de vcoroorlogsche Tweede Kancr", Dat heeft de minister niet gezegd en dat heeft de heer K. hem ook niet laten zeggen, maar wel dit, dat „een moeilijke situatie is ontstaan door het *cactionnaire drijven van bepaalde kringen". De Tweede Kamer is in geen enkel ver band genoemd. Het is jammer dat deze tegenspraak zoo laat komt. En ook mede in verband met een uitlating in „Je Malntiendrai", het lijfblad van Min. Schermerhom, dat niet wordt gezegd, wie met die „bepaalde kringen" bedoeld worden, Een verslag van de oprich tingsvergadering der stichting Herstel Zeeland 1945 te Middel burg moet wegens overvloed van cop ie tot morgen overstaan. MIDDELBURG. Op 14 Jan. om 7 n.m. zullen (ten. Stadhuaze, Kamer 7, kaar ten worden verstrekt a f0.10 aan min- en onvermogenden voor de generale repetitie van de Vereen, voor Instr. muziek op 16 Jan. om 8 uur in den Schouwburg. „Behouden Schoonheid", een groot succes. „Behouden Schoonheid" is een buitengewoon succes geworden. Niet minder dan 9175 personen hebben aan deze schilderijenten- toonsteling een bezoek gebracht. Hieronder waren ongeveer 2500 leerlingen van lagere en middel bare scholen uit geheel Zeiand. Op den 2en Kerstdag werd het grootste aantal bezoekers ge registreerd, ml. 820, terwijl van do gewone dagen 11 Jan. de kroon spande met 660 bezoekers. Dat deze expositie zoo good slaagde, is zeker niet in de laat ste plaatB te danken aan dhrn Piptors, Klarenbeek en Hermans, die volo malen de bezoekers rond leidden. Do schilderijen zijn gisteren op vrechtauto"'8 naar Amsterdam vervoerd on zullen, na eon kort vnrhlrf aldaar, va?r2chpon iwuir Brussel malton. Wij zijn hut bostuur tier H.V.U, erkentelijk voor knar lofaw:llg initiatief. Het smaakt naar meorl VL1SSINGEN. Wij moeten nog even op het berichtje over den avond voor de dijkwerkers in ons nr, van Zaterdag terugkomen, De pas sage „Het gebodene werd be houdens enkele ongepaste en 05», an ondsfs#»0 van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8,41 u,, onder 16.59 u. Maan op 15.37 u., onder 7.53 u, V.M. 17 Jan. Hoogwater te Vlissingen: Woensdag 16 Januari 0.21 u. 2,11) m.j 12.50u. 2.15 m. dubbelzinnige opmerkingen, ge zien het herhaald applaus,'bij zonder gewaardeerd", schijnt n.l. misverstand gegeven te hebben. Deze „opmerkingen kwamen niet in het spel voor, doch werden door het publiek in de zaal ten beste gegeven I Voor de spelers der C.J.M.V. alle lof. Vrijdagavond opende de Vereen, tot Nut van 'it Alge meen haar seizoen met een le zing met lichtbeelden over: „In dië als toeristenland" door dhr Maulenbrecher, gepens. luit.-kol. van het K.N.I.L. uit Naarden. In gedachten nam spr. ons mee door Sumatra en over Java j naar Bali. Jammer, dat het gesprokene vaak moeilijk te verstaan was. De buitengewoon mooie licht beelden, een keuze uit 1700 door dhr M. eigenhandig gekleurde plaatjes, deden ons de bijzondere schoonheid van Indië zien met de exotische fauna en flora, folklore, natuurmonumenten, enz. Uit alles bleek, welk een groote liefde dhr M, Indonesië toedraagt, waar hij 44 jaar van zijn leven doorbracht. Duidelijk bleek, wait het Nederland ge kost heeft om in vaak onher bergzame oorden wegen aan te leggen en ondernemingen te vestigen. Jammer, dat de jeugd niet in grootere getale aanwezig was. Loos alarm. Gistermorgen omstreeks 6 uur, toen een groepje menschen voor een schoenwinkel aan de oude Markt stonden te wachten voor het koopen van bonlooze schoe nen, werd hun aandacht getrok ken door flikkerlicht aan de achterzijde van de St Jacobsto- ren. Daar dit licht bleef aanhou den, werd brand vermoed. Een passeerende agent waarschuwde de brandweer, die spoedig aan wezig was. Doch hoe men ook zocht, men kon geen spoor van brand vinden. De maan kan de Vlissingers hier geen parten gespeeld hebben, daar zij al lang onder was. De Middelburgers behoeven dus geen concurrentie te vreezen. WOLPHAARTSDIJK. Zondagavond hielden de Gerei, jeugdorganisaties alhier een druk bezochte vergadering. Na dat Ds van Heiningen een kort openingswoord had gesproken gaf de heer Zuidema een :rt- druk van het leven en lijden in Buchenwald. Door Mevr, de Bruin werden op verdienstelijke wijze enkele gedichten, w.o. een van Jo den Herder voor gedragen. HAAMSTEDE. Op 10 en 11 Jan. hield de C.J.M.V. „David" haar jaarver gadering. Beide avonden heb ben de talrijke bezoekers ge noten van het zeer afwisselend programma. Het karakter van bat C.J.M.V.-werk kwam dui delijk naar voren. Het hoogte punt van het programma vorm de wel het stuk: „Bezetting en Bevrijding", dat speeMe in de jaren 1940—1945. Het werd goed vertolkt, hoewel het spel soms wat te druk en te gevraagd was. Jammer, dat het telkens Iterug- keerende grondmotief„De ty rannic verdrijven, die mij mijn hert doorwond" niet zijn hoog tepunt vond in het slot. Ds den Hollander spraik een kernachtig slotwoord. THOLEN, Dhr D. v. Leusden, kassier van het ontvangkantoor al hier, is overgeplaatst naar Den Haag. Wegens overtreding van de Vuurwapenwet is zekere v. A. door de politie bekeurd. Een Laatste berichten. DE HERSTEL LEVERANTIES. De internationale conferentie, die van 9 Nov. tot 21 Dec. te Parijs de verdeeling van de her stelleveringen uit de Amerikaan sche, Britsche en Frausche bezet* tingszones van Duitschland heeft besproken, heeft een ontwerp overeenkomst opgesteld. De verd3eling der herotellevc- ranties, welker omvang niet is vastgesteld, zal geschieden vol gens twee percentages, n.l. veer industrieole cn andere liapitaal- v-'Trusting on voor overigo her- btellovcranties. Voor Nederland bedragen doze percentages 3,90 en 5.60. Na do groote mogendheden j volgt ons land op do tweede its. Do voststelh'ug dezer per eiit.v ges laat allo ev M-.uele j jlitieko eischen buiten Weh:- ving, GEZANT TfJ PARUS. Jhr Mr A, W. L, "fjurcia van Starkentu?r<5'» Staobiu- |wer ia benoemd tot ambassa deur te Parijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1