Van hat Paileient. Hulp en uitkomst. Wijziging van de Gemeentewet. Laatste waarschuwing. toCLl&cfóc» M'V'Ci'Ci'Cj'&fciAi'lK'» Verklaringen van Dr Van Mook. Banditisme en terreur. De Vereenigde Volken. Ontrouwe Meisjes. Ruilverkaveling op Walcheren. Amerikaansche critiek op Polen. Zeg het met katten. DE BILT Veranderlijk weer. Krachtige, tijd. stormachtige Z.W. wind. Bewolkt, eenigo regen. Later afnemendo, naar 't W. ruimende wind. Breken de bewolking. Benige tempe ratuurdaling. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 237 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Zaterdag 12 Januari 1946 Advertentieprijs 12% cont per m.m. De blijdschap over het einde van den oorlog, de bevrijding van het geweld van den onder drukker, de terugkeer van bal lingen, wordt in niet geringe mate getemperd, door de ge weldige problemen, die zich thans aan ons opdringen- Het oorlogsgeweld is bedwon gen, de vrede is gekomen, maar overal heerscht nog de vrees voor het dreigende gevaar. De wereld, die jarenlang als op haar grondvesten wankelde is nog niet tot rust gekomen. De -samenwerking van de ver schillende volken bij het be dwinger! van den wereld-over weldiger is wei niet beëindigd, maar men voelt hoe overal het wantrouwen loert en groeit. Het vraagstuk van de atoom energie waardoor plotseling aan den oorlog met Japan een einde kwant, is geworden tot een pro bleem waarvan de oplossing nog niet te zien is en dat tot nieuwe conflicten aanleiding kan geven. Er is een toe te juichen po ging om te komen tot rechts vorming en rechtshandhaving, ook in het internationale leven, maar tegelijkertijd is er nog al tijd het streven om het be lang te stellen boven het recht. De directe ellende van den oorlog is voorbij, maar tengevol ge van de alles vernietigende worsteling dreigen thans mil- lioenen menschen van honger en ellende om te komen. Het gevaar dreigt, dat wan hoop en verbittering zich van breede scharen meester maken en dat zoo extremistische ele menten een kans krijgen zich te laten gelden. In centraal-Europa ziet het er donker uit. De oorlog is gewonnen, maar hoe zal het gaan met den vrede? Het Duitsche vraagstuk is nog volstrekt niet opgelost. Er is zelfs nog niet het begin van een oplossing. Indien ergens, dan zooi hier een cordiale samen werking van de vroegere geal lieerden noodzakelijk zijn, maar in de plaats daarvan is er een sterk wantrouwen. Op den Balkan ligt nog al tijd de springstof opgehoopt en buiten Europa is het al niet veel beter. Het gist en broeit denk slechts aan het Indische deel van ons Koninkrijk en woelt overal. Terecht werd door een der bladen opgemerktDe steden zijn verwoest, de landen ont redderd, wereldrijken ineenge stort. En wel heeft een woord van bevrijding weerklonken, maar de volken blijven angstig vragen en ze hebben er alle reden toe „wie zal ons het goede doen zien?" Rusland, In- dië, de atoombom, zedelijke ontredding, aan den horizon zich vertoonende stakingen en revolution, communistische po litieke verwikkelingen, overal de dreiging van den schrik des nachts, van den pijl die des daags vliegt, de pestilentie, die in de donkerheid wandelt, het verderf dat op den middag ver woest." De een verwacht het van de Vereenigde Volken, de ander van de z.g. democratie, een dorde van die communistische dictatuur. Ja waarlijk, de morgenstond is gekomen, maar nog is het nacht. Nu behoeft dit op zichzelf niet al te zeer te verontrusten. Niemand zal gedacht of ver wacht hebben, dat onmiddellijk na den oorlog aan de spannin gen en moeilijkheden een einde zou zijn gekomen. Maar d i t is het benauwende, dat er bij al het pogen om tot een oplossing te komen, ner gens een vragen is naar Gods Woord en Wet. Men bouwt zijn hoop op „de groote drie" of wie anders tot de grooten der aarde mogen behooren, maar wie vraagt er in dezen tijd vol verwarring en benauwing naar den wil des Heeren? En toch ligt daar alleen de uitkomst. Wie zal ons het goede doen zien? Verhef Gij over ons het licht uws aanschijns, o Heere! Hoeveel raadsleden? Volgens art. 4 van de Gemeen- te-wet zal het aantal raadsleden worden bepaald door de gegevens van de volkstelling van 1930. (In 1940 had geen volkstelling plaats). Niet alleen, maar toch ook met het oog op de a.s. verkiezingen stelt de regeering voor, de toepas sing der wet, waar deze aan de bevolkingssterkte aanknoopt niet op de uitkomsten van de perio dieke volkstelling, maar op de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gege vens te baseeren. De Tweede Kamer heeft de be handeling van de Regeeringsnóta voortgezet. Bij zijn beantwoording zeide Minister Schermer- hor n, dat de begrooting 1946 vermoedelijk 1 Maart a.s. zal worden ingediend. Het Kabinet eerbiedigt de par ticuliere eigendommen, maar dit beteekent niet, dat alle bezit het best in particuliere handen is. Van dit Kabinet is geen staats socialisme te verwachten. Het streeft niet naar een opgelegde eenheid en naar verdoezeling van de richtingen welke in het volk leven. Minister Bcel ontkende, dat Soc. Dem. bij de benoeming van burgemeesters worden achter gesteld. Minister Kolf schoten verklaarde, van mee ning te zijn, dat vrouwen als rechters benoemd kunnen worden. Persoonlijk heeft hij geen be zwaar tegen de benoeming van vrouwen als notaris. De rechts kracht der wetsbesluiten is z.i. onbetwistbaar maar hij is bereid een wetsontwerp dienaangaande in te dienen. Bij de replieken verklaarde o.a. de heer van der Goes van N a t e r s, dat de nieuwe partij van den arbeid geenszins het pro gram van de S.D.A.P. zal over nemen. De heer Schouten betoogde, dat dit Kabinet niet is een natio naal, maar een richtingskabinet. Het gaat in socialistische richting en er is geen sprake van, dat ons volk in meerderheid socialistisch denkt. De heer Bierema, verklaar de nog steeds niet te weten wat onder het personalistisch socialis me moet worden verstaan: z.i. is 't hetzelfde als het socialisme van de S.D.A.P. De heer T i 1 a n u s besprak de z.g. doorbraak, die de nieuwe partij betoogt en verklaarde, dat die doorbraak niet komt omdat ons volk te sterk leeft uit begin selen, die het nimmer zal ver loochenen. DE JAPANSCHE REGEE RING AFGETREDEN. De politieke crisis, waarin Japan sinds een week ver keert, is gisteren tot uiting gekomen, toen de Min-Presi- dent baron Kiyoero Sjide- hara, die wegens ziekte het bed moet houden, door middel van den minister van Bui- tenlandsche Zaken liet mee- deelen, dat hij tot een geza menlijk aftreden van het ka binet had besloten. Dit als gevolg van gene raal Mac Arthurs uitgevaar digde richtsnoeren voor de politieke zuivering. HET RIJNLAND EN RUHRGEB1ED. Volgens de Times, heeft minis ter Bevin wederom de Fransche voorstellen inzake de internatio nalisatie van het Ruhrgebied en het Rijnland bestudeerd. Men meent, dat het Britsche Kabinet weldra zijn houding dienaangaan de zal bepalen. Naar verluidt zal generaal de Gaulle eerlang een bezoek aan Londen brengen. Joodsche kinderen naar Palestina? Een officieele Nederiandsche commissie brengt momenteel een bezoek aan Palestina, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken voor de vestiging in Palestina van 3.000 Joodsche kinderen, wier ouders door de Duitsohers wer den gedeporteerd. Bij de opening van de verga dering der Vereenigde Volken heeft ook de Engelsche minister Attlee het woord gevoerd. Wijzend op de ontwikkeling van de vernielingswapens, welke culmineerde in de ontdekking van de atoombom, verklaarde hij, dat de komst van de atoom bom slechts de laatste van een gfoot aantal waarschuwingen beteekende voor de menschheid. dat tenzij de krachten der ver nietiging onder controle kun nen worden gebracht, een ont zettende ruïne en e«n vrijwel volledige wegvaging het lot zou worden van de meeste hoogbe schaafde deelen van de mensch heid. Dr Van Mook heeft gisteren in een persconferentie de Indische kwestie besproken. Hij stelde op den voorgrond, dat in Indië het grootste deel der Nederlanders door de Japan ners werd geïnterneerd. Sindsdien heeft bijna 3% jaar een bezetter over Indië geheerscht, die wreed was en moorddadig en tegen wiei wij de bevolking geen be scherming konden verleenen. Het aantal slachtoffers de zer terreur zou volgens inge wijden 2 millioen bedragen. Het gevolg was, dat de Indo nesiërs in hun werk groote zelf standigheid verkregen, waardoor ccn gevoel van nationalistisch be sef wakker is gemaakt. Toen Japan besefte, dat het den oorlog verloren had, heeft het dit nationalistisch streven bevorderd o.a. door de vorming van een soort Hitler-jugend, die, geschoold op Japansch-fascistische wijze tot een militaire groep der natio nalisten werd. Verder wees hij er op, dat door de plotselinge overgave van Ja pan, Indië eenigen tijd aan zich zelf moest worden overgelaten, waardoor de .nationale beweging zich organiseerde, waarbij de mi litaire vleugel steeds meer op den voorgrond trad. Er waren nu twee mogelijk heden: krachtig optreden om de orde te herstellen of pogen door overleg en beraad een muur van wantrouwsci te doorbreken, Omtrent de groep Sjarir ver klaarde spr., dat deze bestaat uit menschen van gematigde struc tuur, die vroeger reeds bewezen hebben, goed werk te kunnen doen. Zij vertegenwoordigt op Java een breede laag van ont wikkelden en nog een breedere van dat deel der bevolking, dat naar rust en orde verlangt. In de groep Sjarir kan men voor samenwerking en overleg een wederpartij vinden, Maar in de feitelijke situatie is het. ook noodig, met deze groep contact te houden voor gemeen schappelijke uitroeiing van terreur en banditisme. Omtrent den toestand op Java wordt gemeld, dat het te Bata- v i a betrekkelijk rustig was de laatste dagen. Te Bandoeng zijn bijzon derheden bekend geworden over de wreedheden, die in „Indisch Bronbeek", waar op 19 Decem ber veertieen lichamen zijn ge vonden, bedreven zijn. Zes man nen zijn gearresteerd op verden king, dat zij een rol hebben ge speeld bij den moord op 50 Euro peanen, Indo-Europeanen en Indo nesiërs. De Engelsch-Amerikaansche commissie van onderzoek voor het Joodsche vraagstuk in Europa en de toekomst van Pa. lestina zal tusschen 25 en 30 Ja nuari te Londen zitting houden tot het aanhooren van getuige nissen. De vloek van den oorlog. Uit de rede van Dr Zuleta Angel, bij de opening van de vergadering der Vereenigde Volken Vastbesloten om de volgende generaties van den vloek van den oorlog, die tweemaal in den tijd van ons leven onuitspreke lijke ellende aan het m.ensch- dom heeft toegebracht, te ver lossen en vervuld van onschok- baar geloof in vrijheid en recht vaardigheid, zijn wij samenge komen om een oprecht en waar achtig begin te maken met het uitvoeren van het handvest van San Francisco. Uit oen briof van Ds Konings berger, die met onze jongens naar Indië is gegaan: Do stemming zakt wol eens in. Vrijdagavond was ik te gast bij een clubje protostant- Bclie jongens in de 1ste com pagnie, en daar waren brioven gokomen van 3 meisjes, dia liaar verloving hadden ver broken, omdat de jongens haar „vrijwillig" hadden verlaten en Indië gestold hadden boven haar! „Dominee, je schrikt tegenwoordig als jo een brief van je meisje krijgt", zeide een jongen. Meisjes uit Nederland, jul lie moesten trotsch zijn op dezo flinke kerels. „Het is prachtmateriaal, waar je alles mee kunt doen", zegt onze Indische kapitein, die 18 jaar ervaring heeft. En moeten de meisjes deze jongens in den steek laten, die hun vaderland dienen en hulpoloozen willen gaan be vrijden? Omdat zij een paar jaar geduld moetoh hebben? DE BOTERPOSITIE VERBETERD. De boterpositie blijkt beter te zijn, dan verwacht werd. Van daar, dat besloten is, in de peri ode van 20 Jam20 Fcbr. weer 125 gr. boter toe te wijzen, terwijl veehouders en hun gezinsleden op hun margarinebonnen voor deze periode eveneens boter zullen ontvangen. Tuinbouwscool. Begin Februari zal te Bergen op Zoom een tuinbouwschool met 3-jarigen cursus worden geopend. KRUIMELTJES Bij een mijnontploffing te Nij megen is de heer W. van der Horst, bekend uit de verzetsbe weging, ernstig gewond. Men vreest voer zijn leven. Een groep vrouwelijke Neder iandsche artsen, die een tournee van 14 dagen in Engeland zal maken is Woensdag te Londen gearriveerd. Te Velsen zijn drie leidende functionarissen, van. de P.O.D. in arrest gesteld. Er is o.m. gezwendeld met voor- arrestgevallen. Op 22 Dec. verkochten de Ned. Spoorwegen te Amsterdam 32.922 kaartjes en verzamelden 44.239. Voor Donderdag 27 Dec. waren deze cijfers 28.405 resp. 49.301. Beieren staat voor het moei lijke vraagstuk, dat het meer dan 2 millioen Duitschers uit Tsjecho-Slowakije moet opne men. De eerste directe handels transactie tusschen de Sowjet- Unie en Portugal heeft plaats gehad, toen een Russisch schip in het midden van de Taag kurk aflaadde. In Hoek van Holland zijn van de 1019 woningen 412 afgebroken en een kleine 500 zwaar bescha digd. Het aantal inwoners, dat tot 300 was teruggeloopen be draagt nu weer 2000. Minister Schermer- hor n verklaarde Donderdag in de Tweede Kamer: Op Walcheren wordt met medewerking van de bevol king niet anders beoogd dan een herverkaveling van den grond, waarbij een groot ge deelte weer aan de particu liere eigenaren zal worden teruggegeven. Van inbreuk op de persoonlijke vrijheid op Walcheren is geen sprake. Spr. herinnerde er in dit ver band aan, op hoeveel tegen stand de eerste ruilverkave lingen stuitte. Thans denkt men er heel anders over. De heer R u y t e r scheen er echter anders over te den ken. Hij verzette zich tegen het verkavelingsplan voor Wal cheren. „Laat men den boer, ook den kleinen, vrij bezitter la ten op zijn eigen grond." Provincienieuws. De Amerikaansche ambassa deur te Warschau heeft de pro- visioneele Poolsche regeering te verstaan gegeven, dat hij zich tegen het verleenen van Ameri kaansche hulp aan Polen zou verzetten, „zoolang de huidige omstandigheden in Polen zou den blijven voortbestaan". Zijn protest richtte zich te gen onlangs genomen maatrege- len, waaronder het door de na tionale vergadering aangeno men decreet tot nationalisatie vam de slautelindustrieèn. Kantonrechter-pl aatsv er- vanger. Bij K.B, zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger In het kanton Middelburg: Mr C. M. Kegge; in het kanton Ter- neuzen: Mr G. Tichelman en Mr H. B. L. de Rechter; in het kan ton Zierikzee: Mr Ch. J. B. du Croo. Tribunaal. Bij K.B. zijn benoemd bij het tribunaal voor het arrondissement Middelburg voor 1946 a. Tot voorzitter van de Eerste Kamer, tevens president, Mr M. Vlaming te Yerseke. b. Tot voorzitter van.de Twee de Kamer J. J. Rus te Oostburg. c. Tot plaatsverv, voorz, Jhr Mr T. A. J. W. Schorer te Mid delburg, Avond- en nachtrecepten. Van 12 t.m. 18 Jan. zijn voor avond- en nachtreceptcn ge opend de volgende apotheken: te Middelburg: fa. v. d. Harst; te Vlissingen: fa. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Goes: de Goessche Apotheek. MIDDELBURG. Voor de eerste maal na de be vrijding hield de Nat. Chr. Ge- heelonthouüersverecn. alhier weer een propaganda-avond in de meer dan volle Bogardzaal op Woens dagavond. Na een openingswoord van den voorz, dhr W, v. d, Broeke, werd een mooi filmprogramma vertoond met als hoofdfilm „Herwonnen Geluk", die de ellendige gevolgen van den sterken drank laat zien. Tijdens de pauze hield dhr B. v. Veen, propaganadist te Utrecht, een korte toespraak. De R.K. Cultureele Vereen, liet Woensdagavond in de Schouwburg een concert geven door het knapenkoor „Bel Canto", o.l.v. Pierre v, Hauwe. Een met zorg samengesteld programma werd door de jongens afgewerkt, waarbij bleek, dat het koor over goede krachten be schikt. Er werden Kerst-, Vaderland- sche- en Volksliederen gezongen, alsmede een door den dirigent ge componeerde Missa Rex Paci- ficus, José v. Puyvelde gaf op bril- lante wijze eeni;.e pianosoli, waar van vooral de „Claire de lune" van Debussy zeer goed werd weergegeven. Inbrekers geknipt. De politie heeft een dezer da gen gearresteerd M, K. v. d. B. cn N. de V., beiden te Den Haag, die in Sept, en Nov. inbraken hebben gepleegd, resp. in het klecdingmagazijn van dhr J. Kla ver en in het schoenenmagazijn „De Magneet". VLISSINGEN. Ontspanningsavond dijkwer kers en arbeiders Weder opbouw. Woensdag werd in het C.J.M.V.- gebouw op initiatief van het Co mité tot behartiging der belangen van bovengenoemde arbeiders een uitstekend geslaagde toneel avond gegeven. De voorz., dhr T. J. Laernoes, opende met gebed, waarbij van de ruim 200 aanwe zige arbeiders slechts enkelen op stonden. De medewerkenden, grooten- deels samengesteld uit leden der C.J.M.V., hebben zich bij de op voering van „De Familie-dictator" op bijzondere wijze van hun taak gekweten. Het gebodene werd-be houdens enkele ongepaste en dub belzinnige opmerkingen, gezien het herhaalde applaus, bijzonder gewaardeerd. Bij den aanvang gaf de voorz, een uiteenzetting van doel en werkwijze van het comité (men zie ons nr. van 10 Jan.), en deelde mee, dat er nog vele goede avonden op het programma staan. Wij hadden een plaatsje midden tusschen de aanwezigen, cn het bleek ons, dat de menschen, in den aanvang nog wat onwennig, voortdurend meer op hun gemak kwamen. Aan het slot werd het Wilhelmus door bijna allen staan de meegezongen. Donderdag werd een zelfde avond gegeven, KRUININGEN. Woensdagavond hield de Zon dagsschoolver. „Samuël" haar Jaarvergadering onder voorz.- schap van Ds J. Mortier. Het jaarverslag van den secr.- penn., dhr W. de Back, gaf uiting aan de dankbaarheid, dat men nu na 5 jaren van moeilijkheden het werk weer normaal kan voort zetten. Het batig saldo der goed gekeurde rekening zal niet vol doende blijken voor reparatie, on derhoud en uitbreiding. Tot bestuurslid werd gekozen dhr J. A. Poleij ter vervanging I van dhr Almekinders. WESTKAPELLE. Burgemeestersbenoeming. M.i.v. 15 Jan. is opnieuw tot burgemeester dezer gemeente benoemd Jhr Mr A. F. C. de Casembroot te Middelburg. DOMBURG. Blijft Domburg als toeristen oord behouden? Woensdagavond hield de Dom- burgsche V.V.V. de eerste le denvergadering sedert 1940. Het bestuur bleek drie leden te heb ben verloren, n.L dhrn v. Tuyll en J. de Jonge (secr.) door ver trek en dhr W. Trielier (penn.) door overlijden. Met waardee ring memoreerde de voorz. bun werk, evenals dat van dr B. Vaandrager. De vereen, is ook op andere wijze getroffen. Het archief, al het reclame materiaal en de heele admini stratie gingen in vlammen op. Verder zijn de aantrekkelijkhe den der badplaats als bosch, duin en strand, golf- en tennis banen, hotels en pensions ver nield, geschonden of onveilig. Een somber beeld 1 De optimis tische voorspellingen door pers en radio worden geuit door ge- voelsmenschen, aldus spr., die hun goede hart laten spreken. Voor herstel van de groote schade is niet alleen tijd noo dig, maar ook de zekerheid van een behoorlijke vergoeding. Het bestuur wil binnenkort een weritplan projecteeren. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen dhrn A. Bosdijk, P. de Kam Az. en G. Tichelaar. Om de hotels en pensions op gang ite brengen zou men ze moeten vrijmaken van evacué's. maar de trage voortgang van den woningbouw te Westkapellc geeft geen hoop op een snelle oplossing. Oolc te Domburg zijn De nieuwste Inzameling voor de getroffen gebieden is die van... katten. Ze wordt te Zwolle gehouden ten bate van do Botuwo en ze is niet zoo gok als 't lfjkt, want do Betu we worut geteistord door een ratten- en muizenplaag, die zonder katten niet is te be- Btrfjden. herstel en nieuwbouw zeer ur gent. Het gemeentebestuur zou met de V.V.V. deze punten onder de onmiddellijke aan dacht der hoogste instanties moeten brengen om de bad plaats te behouden. Woensdag brachten eenige j leden van de afd. Voorschoten van Ned. Volksherstel een be zoek aan Domburg. Dhr Brest overhandigde aan de leden van het Beatrix- en het meisjeskoor een zilveren lepeltje. Het koor schonk uit erkentelijkheid aan Volksherstel een ets van Wal cheren; de afgevaardigden ont vingen een boekwerk. BIGGEKERKE. Benoeming burgemeester. Met ingang van 15 Januari a.s. is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke, welke functie hij tevens blijft vervullen. VEERE. Zaterdagmiddag werd op het gemeentehuis afscheid geno men in een receptie van burge meester D. Huinink. Namens het Oranjecomité werd hem een ets van Veere aangeboden. HAAMSTEDE. Zondagmiddag werd door het Herv. kerkkoor o.l.v. de dlri- gen'te, mej. Hoogkamp, een con cert gegeven voor de zieleen in het ziekenhuis te Noordgouwe. O.m'. werd een aantal Kerstlie deren ten gehioore gebracht. WISSENKERKE. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van dhr A. Balkenende, is als lid van den tijd. Raad benoemd dhr P. J. de Putter. ST. MAARTENSDIJK. Eerst thans ontvingen wij een verslag van de huldiging van Dr J, Tazelaar ter gelegenheid van diens 40-jarig jubileum op 1 Jan, Door verscheidene sprekers werd het vele werk van dezen zoo ge- zienen arts gememoreerd. O.m. voerden het woord de burgemees ter; dhr Bastiaanse namens het Gr. Kruis; dhr A. L. Hage na mens de Coöp, Electr. Centrale; dhr Iz. Hage namens het Arm bestuur; dhr Treurniet voor de E.H.B.O.dhr Steendijk voor de OraAj evereen.ds de Bres en de burgem, van Poortvliet. Den ju bilaris werden een schilderij, een couvert met inhoud en bloemstuk ken aangebodén. Het is een on vergetelijke dag geworden. THOLEN Op de lijsten voor „Con cordia", bij het 60-jarig jubileum van deze populaire vereeniging aan de bevolking gepresen teerd, werd ingeteekend voor f 682. Samen met andere giften is een totaal bereikt van plan. f 1000. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op: 8.43 u., on der 16.54 u. Maan op; 13.26 u., onder 3.57 u. 17 Jan. V. M. Hoog water te Vlissingen Zondag 13 Januari: 9.40 u. 1.58 M., 22.28 u. 1.72 M. bracht. Het blijkt, dat in het huis van verd. ook een cylinder, revolver ds gevonden, waarvan ze zich echter de herkomst niet kan herinneren. Mr A. H. Kuy. pers zet uiteen, dat deze vrouw een fclbewogen leven heeft ge had. Hij vraagt clementie met het oog op haar leeftijd. Jan Hoondert, café houder te Heinkenszand, was reeds eerder voor geweest. Thans werden getuigen ge hoord. Verd. was voorman bij de Ocker-aktion. Uit het ver hoor blijkt echter niet duidelijk, of hij daarbij ijverig de belan gen der Duitschers behartigde, klaar wel had hij veel omgang met hen. Gerard J. Dek, com- missionnair te Kruiningen, was sinds 1933 of '35 N.S B.er, en aangesloten bij Econ- en Ar beidsfront. Hij noemde zien o.a. gouwleider van het Agra risch front.... Het blijkt, dat bekl. een fantast is en dat hij nooit „gouwleider" is geweest. Als hij iets gedaan wilde krij gen van de N.S.B., overdreef hij geweldig. Zoo schreef hij een keer, dat zijn zoontje lid was van den Jeugdstorm, ter wijl het kind daar nooit bij ge weest is. Mr F. W. Adriaanse legde hierop ook den nadruk. Doch wees tevens op zijn per soonlijken moed. Verd. had b.v. een keer met levensgevaar een Canadees uit een mijnenveld ge haald. Tenslotte kwam nog voor F 1 - nantius de Smet uit Oostburg, die tabakoartikelen aan de Duitschers zou hebben geleverd en geregeld soldaten aan huis ontving, waar hij hen feestjes gaf. Verd. ontkende al les ten stelligste. De verklarin gen tegen hem zouden op sa menzwering berusten. Kerk en School. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. W, de Kam, Oostkapelle: be- schuld. vervallen, J. C o r b ij n, Zoutelande2 j intern., verb, verkl. van f 12000. en ontz. rechten. L. K o o m a n, Vlissingenbe- schuld. vervallen, oph. huisarrest. Joha. Heudra, M e u 1 - meester, Vlissingen: ljd j. int., verb, verkl. van f 785.— en ontz. rechten. J. P. J a c o b s e, Vlissingenj ontz. rechten en onmidd. invrij- I heidsstelling. TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van 10 Januari 1945 i Mach. A. van den Boer, landbouwer te Waarde, wordt er van beschuld:gd, in '37 of '38 lid van de N.S.B. te zijn geworden. Ook was hij W.A - man en colporteerde niet Vova. Hij verklaart, dat hij als W.A - man geen uniform had en slechts aan enkele oefeningen deelnam. Mr Dirven meent, dat verd. niet veel ten laste kan wórden gelegd. Maria P. G a z a n uit Borssele zette groote fuiven met de Duitschers op touw, was Hd van. den N.V.D. en had Jan Dekker gevraagd, haar ra dio te mogen behouden. Verd. zegt, dat zij alleen haar radio wilde b.ehouden als laatste ge dachtenis aan haar man. Mr Vlaming leest dan een brief voor van Jan Dekker, waarin deze bekent een groote vergis sing te hebben begaan door haar haar radio te willen ont nemen.... Verd. toont diep be rouw en snikt, dat ze op de door haar georganiseerde fuifjes al» leen maar goede kennissen mee« Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doorn, W. N. Walvaart te Doesburg; te Rot terdam, J. W. van Swigchem te Hengelo. Aangenomen naar Utrechit, J. W. v. d. Meenc- te Voorst. Bedankt voor Deventer, S. Zeilstra te Oenkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Winschoten, G. J. Grafe ite Echten. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Woerden, P. de Smit te Utrecht. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Rouveen, H. Cnossen te Blokzijl. Ds S. Oegema. Ds S. Oegema, vlootpred. te Soerabaja is, 45 jaar oud, over leden. Mevr. Oegema bevindt zich met haar kinderen in een kamp te Singapore. Emeritaat. Ds A. Scheele, pred. bij de Geref. Kerk te Kapelle-Bieze- linge, die gedurende tal van ja ren in het Kerkelijk leven een leidende plaats innam, heeft te gen 1 Mei a.s. eervol emeritaat gevraagd Voorschot Bijz. Scholen. Aan de besturen der bij zonde: e lagere scholen heeft de Minis ter van Onderwijs mededeeling gedaan, ,dat voor het einde van elke maand een voorloopig voorschot zal worden betaalbaar gesteld op de rijks vergoeding van het jaar 1946 ten bedrage van een twaalfde gedeelte van het voorschot over 't jaar 1945. THOLEN. Dhr H. Bakker, leeraar aan de U.L.O.-school al hier, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Aan mej. C. Smits is eervol ontslag verleend als onderwij zeres der O.L. school alhier. Laatste berichten. KOFFIE EN THEE. Op 18 Januari zal een nieuwe bon voor 100 gram koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt weder om een rantsoen van 50 gr. thee beschikbaar gesteld. Br is nu enkele malen met con tussclienperiode van vier weken resp. 'een rantsoon koffie en een rantsoen thee verstrekt. Daaruit do conclusie te trekken, dat de distributie van deze artikelen in dit tempo voortgezet zal wor- don, is voorbarig. Zooveel moge lijk wordt er naar gestreefd deze regelmaat te bereiken. Legalisatie wetsbesluiten. De Tweede ICamor heeft giste ren do moties van de heer Joekos inzake logalisatio wetsbesluiten verworpen, resp. met 17 togen 49 en 24 togen 49 st. Als een bozwaar tegen dezo moties werd o.m. aangevoerd, dot hot dan niot mogelijk zou zijn do uit gesproken doodvonnissen in af- zienbaren tijd te voltrekken. Zal Mannerheim aftreden? Men verwacht te Helsinki, dat maarschalk Mannerheim binnen kort out gezondheidsredenen, zal aftreden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1