De politiek van Dr v.Mook DE BILT ZEGTs Zachter weer. HEI ARHEXATIE-VRAAGSTUK. Met passiviteit komen we er niet. Onwaardig, onwaar. Hei Indische vraagstuk. Contributiebetaling bedrijfsgroepen. Auto's staan te „vsrdumpen". Krachtige, aan de kust tijde lijk stormachtige wind tusschen Z. en Z.-W. Zwaar bewolkt met plaatselijk eenige lichte regen. Verdere stijging van temperatuur. De annexatie (van Puitsch grondgebied) is een moeilijke en ingewikkelde zaak. „Economisch kan het gean nexeerde gebied een bescheiden schadeloosstelling vormen voor wat Duitschland Nederland aan deed, maar de opbrengst kan ook tegenvallen en kleiner zijn dan het bedrag, dat wij er toch eerst zullen moeten insteken. Politiek kan het aanbeveling verdienen om méé te doen, als Duitschland verdeeld zou wor den, en het kan ook gevaar lijk zijn om met beide handen in het Duitsche wespennest te zitten, ook als de Geallieerden eens hun troepen mochten heb ben teruggetrokken. Zoo ia er meer. Ons verwijt nu aan de Re geering is, dat zij het Neder landsche volk niet uitvoerig over de pro s en contra's van annexatie van Duitsch gebied heeft ingelicht. Er is volgens goede vaderlandsche tradities een staatscommissie ingesteld., die misschien nog wel eens rapport zal uitbrengen. Maar er is niet de. minste moeite ge daan om de publieke opinie, aan welke de Regeering met een breed gebaar het eindoor deel over de vraag: al óf niet annexeercn, heeft overgedra gen, feitelijk voor te lichten." Deze critiek van de „Nieuwe Nederlander" onderschrijven wij. Zelf hebben wij trouwens reeds meermalen in denzelfden geest geschreven. Wij hebben hier te doen met een moeilijke en uitermate in gewikkelde kwestie. Grondige voorlichting om trent de vragen, die hierbij aan de orde komen, is daarom ze ker geen overbodige eisch. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e jaargang No. 235 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 10 Januari 1946 Abonn.prjja ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Tlisaingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. In de Dinsdagavond gehouden zitting van het congres der Com munistische partij heeit de hoofd redacteur van „De Waarheid" onder meer gesproken over de In dische kwestie. Hij deelde mede een openhar tig gesprek te hebben gevoerd met den minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn, waarin deze toegaf, dat een voor de re geering moeilijke-situatie was ont staan door het reaction- nairedrijvender voor- oorlogsche Tweede Ka mer tegen de Indonesi- she politiek. De heer Koe- jemans stelde vast, dat de regee ring bij haar vooruitstrevende In donesische politiek kon rekenen op den volledigen steun der Com munistische partij. Wij weten niet in hoeverre de hoofdredacteur van „De Waar heid" hier de waarheid sprak. Maar wanneer het inderdaad juist is dat de minister-president zich met dergelijke onparle mentaire, onwaardige en onware bewoordingen over het parlement heeft uitgelaten, dan zal daarover in de Tweede Kamer nog wel een hartig woordje worden gewisseld. De toestand op Java verbeterd. De voed selpositie zeer pre cair. Groot tekort aan rijst. De laatste berichten omtrent den toestand op Java zijn iets gunstiger. Te Batavia hebben soldaten van de luchtlandingsdivisie ver scheidene kampongs doorzocht, maar er werden geen wapens aangetroffen. De toestand te B uitenzorg wordt be ter. Geallieerde troepen hebben een overval uitgevoerd op een verdachtje wapenfabriek, wtaar groote hoeveelheden munitie gevonden werden. De overval was zoo goed voorbereid, dat de extremisten volkomen ver rast werden. Zij moesten zoo overhaast vluchten, dat de Brit ten koppen met heete thee nog op tafel vonden. Bepaalde teekenen wijzen er op, dat de T.K.R. te Buiten zorg gereorganiseerd wordt in een meer gematigd lichaam, dat bereid zal zijn orde en rust te helpen herstellen. Ook Ban doeng is rustiger. In Zuid1 Ban doeng werden 192 gijzelaars losgelaten. De Indonesische burgemeester van Batavia heeft in een onder houd met een correspondent van A.N.P.-Aneta verklaard, dat de officieele prijs voor rijst door de republikeinsche autori. teiten te Batata is vastgesteld op 12 Japansche cent per liter, hetgeen neerkomt op een ver dubbeling van de vooroorlo sche prijs. Er is echter geen rijst te verkrijgen beneden een prijs van 8 Japansche guldens. Verder verklaarde de burge meester, dat „h«t g e - heele sociale en economische leven Een der medewerkers in In- dië van „Het Indisch Nieuws schrijft over het optreden van Dr van Mook onder meer het volgende Van Mook een goed econoom. Van Mook heeft stellig ge toond een goed econoom, te zijn. Als staatsman moet hij echter zijn sporen nog verdie nen, Een korte terugblik moge dit verduidelijken. Eenige maanden vóór het uit breken van den oorlog in den Pacific zonden de Japanners afgevaardigden naar Indië om met de regeering te Batavia vaa gedachten te wisselen over uit breiding van hun economische belangensfeer. Niemand beter dan de directeur van het depar tement van economische zaken kon uiteraard de Indische re geering bij deze besprekingen vertegenwoordigen. De Japanners, op respect voor hun prestige altijd zeer gesteld, vonden zijn functie en titel ech ter te laag om op voet van ge lijkheid met een lid van de kei zerlijke regeexing van gedach ten te kunnen wisselen. Geen nood. Van Mook werd be noemd tot gezant ih buitenge wonen dienst en verkreeg uit hoofde van die functie den ti tel van Excellentie. De Japan ners hadden hun zin en, Van Mook had den voet op een der laatste sporten van den ladder naar den top gezet. Van MookVan Star- kenborgh. Ziedaar de carrière van dit Zondagskind. Of zij haar bekro ning in Van Moo>ks benoeming tot gouverneur-generaal zal vinden, is een vraag die momen teel niet kan worden beant woord. Zóó pessimistisch als degenen, die zeggen, dat Van Starkcnborgh de laatste gou-1 verneur-generaal van Indië is geweest, beu ik zeker niet. Wel lijkt het mij mogelijk, dat voor dit hooge ambt een kan- tiger figuur dan Van Mook in wezen is, te vinden zal zijn. Er gaat geen welbewuste lei ding van hem uit. Aan den dwingenden invloed der Engel- schen heeft hij zich niet altijd weten te onttrekken. Een figuur als Van Starken- borgh zou den Engelschen onmiddellijk hebben beduid: „uw taak is het de Japan ners te ontwapenen en de ex-geïnterneerden te be schermen. Verder reikt uw taak niet. Met de interne po litiek van dit land hebt go geen bemoeienis". Misschien kan Van Mooki niet zoo spreken omdat de regee ring in Den Haag minder con sequent is dan Van Staxken- borgh. Binnen het raam van de Haagsche opvatting had hij dan echter nog gelegenheid ge noeg, zijn politieke zelfstandig heid te bewaren. Zoo onderge schikt aan Engeland zijn we niet tenminste nog niet dat een fd. gouverneur-gene raal behoeft toe te laten, dat de bezettende macht hem zoo nu en dan het initiatief uit han den neemt. Van Mook ta passief. Ook tegenover de systemati sche Hetze in de buitenland- sche pers en via de zoogenaam de „geallieerde radio" te Bata via is Van Mook niet met kracht opgetreden. Zelfs tot een zeer bescheiden protest heeft hij het tot dusver niet kunnen brengen, ook niet in de wekelijksche personferenties ten paleize. Zijn „regeeringsverklaring", die bedoeld was als een poging om olie op ,de golven der re volutie te werpen was niet be paald een meesterstuk. Wat de Nederlandsche ge meenschap en zij is er toch ook nog nietwaar? Van Mook echter vóór alles euvel duidt, dat is zijn gemis aan be langstelling voor het wel en wee van de Nederlandsche vrouwen en mannen in de kam pen. Als uitgestootenen, zoo gevoelen zij zich- En dat gevoel zal zich nog verdiepen zoodra zij kennis hebben genomen van Van Mooks jonaste verklaring, dat in het nieuwe Indië voor velen hunner geen plaats meer zal zijn. Een ieder beseft, dat Van Mook meer dan eenige andore landvoogd het hoofd heeft te bieden aan weergalooze moei lijkheden. Een enkele fout kan thans onberekenbare gevolgen hebben. Voorzichtigheid is daarom geboden. Men kan de voorzichtigheid echter ook te ver drijven. En dat doet Van Mook, waar schijnlijk uit gebrek aan erva ring. Hij is zóó voorizchtig, dat zijn beleid gaandeweg het ka rakter van volstrekte passiviteit heeft verkregen. En met pas siviteit zal het bestaan van het Koninkrijk, dat thans op het spel staat, stellig niet te red den zijn. Om van te watertanden! Uiterlijk 11 Januari moet bon E 04 der Eruitkaart bij een .handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. Op dezen bon zullen t.z.t, 500 gram sinaasappelen beschik baar worden gesteld. Bon P 04 mag uitsluitend wórden-ingeleverd in den dis tributiekring, welks nummer op den bon vermeld is. Door een storing in onze Telex- machine konden wij de sinaas appel-bon niet in ons blad van gisteren opnemen, De R.A.F. zal deze week he vige nachtelijke bomaanvallen ondernemen op Helgoland, ten einde de nieuwe technische hulp middelen te testen en de buit gemaakte Duitsche wapens te con- troleeren. Te Washington verluidt, dat de Hertog van Windsor candi- daat zou zijn voor den post van secretaris-generaal van de UNO. HÜ zou door Churehili gesteund worden. •m President Truman verklaarde: „Ondanks de demobilisatie moeten de Amerikaansche strijdkrachten overal ter wereld waar z(j zich bevinden, vèldoonde sterk bltfven om do V.S. de verantwoordelijk heid voor hot behoud van don vrede te laton nakomen." Als reactie op de door generaal Mac Arthur genomen maatrege len hebben ongeveer driehonderd Japansche hoogleeraren en rech ters hun ontslag ingediend. Vandaag vertrekken per re- geeringsvUegtuig 5 tandartsen van het Nederlandsche Roode Kruit naar Batavia. te Batavia was lam» g e 1 e g d". Doordat de arbeiders liever „in den zwarten handel gaan" dan normaal te werken, is er een tekort aan arbeidskrachten bij de gemeentewerken, zooals de wegwerken en tramwegen. Volgens van Nederlandsche zijde verstrekte cijfers zal het rij.sttekort in geheel Neder- landsch-Indië in de maanden JanuariMaart 159.000 ton be dragen. De troepen van de „Noordam". Gisteren werd uit Singapore gemeld: De „Noordam" is thans bezig troepen te ontsche pen, welke naar de kampen op Malaka zullen worden overge bracht. ZIEKTE EN GEBREK IN SLOWAKIJE. In vele plaatsen van Ooste lijk Slowakije, waar de bewo ners van 169 dorpen van honger en gebrek omkomen, is typhus uitgebroken. De geneeskundige verzorging is zoo onvoldoende, dat de autoriteiten geen idee hebben hoeveel zieken er zijn of hoeveel er omkomen. Het eenige beschikbare voedsel is brood, meel en suiker op de bon en wat aardappelen, maar in veel gevallen zijn de meu- schen zoo arm, dat zij nog niet hun kleine rantsoen kunnen koopen. Bijna al deze dorpen zijn in de maanden der bittere gevechten tusschen de Russi sche en Duitsche legers vori- gen winter verwoest. De bevol king leeft in1 de puinhoopen, in holen onder den grond of ;n hjjtten, beschikbaar gesteld door de Slowaaksche en Oekrainsche autoriteiten. STAKINGEN IN GRIEKEN LAND. Het Grieksche Verbond van Vakverenigingen meldt, dat een algemeene staking ,s geprocla meerd in Patras en Korfoe, De mededeeling loochende de verkla ring van den premier, dat de sta kingen een politiek karakter heb ben. De Grieksche spoorwegar beiders hebben een 24-urige sym pathiestaking geproclameerd, DE CONTROLE OP DE ATOOMENERGIE. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat Engeland en Ame rika het er over eens zijn, dat de leden der internationale com missie voor de controle op het gebruik van atoomenergie geen toegang zullen hebbca tot atoomenergiefabrieken en geen inlichtingen, zullen krijgen over de bereidingswijze der krachtbronnen van atoomener gie in Amerika, zoo lang er geen internationale overeen stemming over de veiligheids maatregelen is bereikt. Of Moskou zich bij deze ziens wijze aansluit, is nog niet be kend. Herdenkingskruis voor Buchenwald. In het halfduister van de Notre Dame te Parijs, rijst thans een 10 meter hoog ruw houten kruis op, aan een van welks armen de Fransche vlag in lange plooien neerhangt. Dit eenvoudig indrukwekkend kruis- teeken is bestemd om in Bu chenwald te worden geplaatst als nagedachtenis aan de 51.000 Fransche onderdanen, die in dit kamp het l'even lieten en in massagraven zijn geborgen. KRUIMELTJES mm Het Engelsche Ministerie van Oorlog wil in Canada een uit gestrekt opleidingskamp vestigen, waar het Engelselie Leger groote manoeuvres zou kunnen houden. Te Boedapest bedraagt het sterftecijfer op het oogonblik meer dan het drievoudige van het ge boortecijfer. Volgens Spaansche regeerings- kringen zal Don Juan 12 Januari a.s. met zijn vrouw per vliegtuig in Lissabon aankomen. Zijn vlieg tuig zal over Spaanscii grond gebied mogen vliegen. Stalin hoeft gisteravond, ter eero van den Bulgaarschen pre mier, een diner gegeven. ■1 De landerijen en eigendommen van het Duitsche leger, de mari ne of luchtmacht, indien niet. bezet door de gealliëerde troepen, zullen voor de landbouwproductie beschikbaar gesteld worden, Aan Minister Vos worden vragen gesteld. Blijkens een officieele mede deeling van het Ministerie van Handel staat de Regeering op het standpunt, dat de op Nat.- Socialistischen grondslag in het leven geroepen bedrijfsorgani saties, voorloopig. worden ge continueerd, en dat het ver plichte lidmaatschap en dus ook de verplichting om contribute te betalen blijft gehandhaafd. In verband hiermede heeft de heer Smalle n broek (A.R.) aan, den Minister o.m. de volgende vragen gesteld: „Acht de Minister het juist, dat ondernemingen, die prin- cipieele bezwaren hadden te gen de z.g. organisatie Woi- tersom, en mitsdien ook door het betalen van contributies niet wilden medewerken aan het in standhouden van deze op natïonaal-socialistischen grondslag in het leven ge roepen organisatie, welke organisatie tevens dienst baar werd gemaakt aan de versterking van het Duit sche oorlogspotentieel, thans opnieuw worden aangespro ken om deze z.g. achterstal lige contributies te voldoen 7 Is dc Minister niet van oor deel, dat door dit optreden, van de bedrijfsgroepen de in den bezettingstijd aangenomen prin- cipieele verzetshouding zooal niet wordt gedisqualificcerd, dan toch jn elk geval van weinig beteekenis wordt geacht en dat het tal van ondernemers pijn lijk moet treffen, dat op deze houding, tengevolge waarvan zij in den bezettingstijd allerlei moeilijkheden hebben onder vonden, aldus wordt gerea geerd? Is do Minister bereid zooda nige maatregelen te treffen c.q. voorschriften uit te vaardigen, dat de .thans door sommige be drijfsgroepen gevolgde gedrags lijn alsnog wordt gewijzigd, en wel in dezen zin, dat onderne mingen, die in de bezettingsja ren geweigerd hebben bedoelde contributies te betalen, deze over die jaren niet meer behoe ven te voldoen, opdat gerechte lijke vervolging van deze on dernemingen wordt voorko men?" Hos zit het met de nood woningen? Het is algemeen bekend, dat het met den bouw van dc nood woningen niet al te best vlotten wil. Te Vlissingen werd onlangs in den gemeenteraad meegedeeld, dat in een half jaar tijds nog slechts 10 van de in aanbouw zijnde 400 noodwoningen waren afgeleverd. Ook vanuit Breskens vernemen wij, die er weinig vorderingen worden gemaakt. Men zoekt daar de oorzaak van de stagnatie in het feit, dat de aannemers geen belang hebben bij een snelle af levering. Indien deze werken, die toch voor de getroffen gebieden van zoo groot belang zijn, door de aannemers waren aangenomen, zoo verzekerde een deskundige ons, zou de afwerking zeker wel sneller plaats hebben. Peilstation voor de Scheepvaart. Naar wij vernmen zal het radio- peilstation ten bëhoeve van de scheepvaart, vroeger gevestigd in de Bomvrije Kazerne te Vlissin- gen, daar niet terugkeeren, Dif peilstation zal worden her bouwd te Westkapelle, dit in ver band met de meer gunstige ligging van deze plaats aan de Noordzee. Glas uit België aangekomen. In Breda is het eerste venster glas uit België aangekomen. In Januari kan nog ongeveer 2.000 vierk. meter Kathedraal-glas en 3.000 vierk. meter dubbeldik ven sterglas verwacht worden. Het glas is bestemd voor het district Breda. De verdeeling over de ver schillende plaatsen geschiedt door den Dienst Wederopbouw. Te Maastricht staan meer dan 150 auto's (personen- en vrachtwagens) alle door het regeeringsdirectoraat motor voertuigen gevorderd reeds pl.m. drie maanden te „verdum pen". Onder deze 150 auto's bevin den zich minstens 40 stuks, die rij baar zijn of althans binnen enkele dagen te maken zijn. Aan den Minister van Ver keer zijn hieromtrent vragen gesLtld, 'Jitzichttoier ingestort. De bekende uitzichttoren te Vaals is niet bestand gebleken tegen den storm van een tiental dagen geleden. Van den toren, die veertig jaar lar,g --ui van ck belangrijkste attracties is gr»-... voor de touristen, die Vaals be zochten, zijn slechts enkele wrak stukken over, TRIBUNAAL TE GOES. Den landarbeider D i n g e - man Bal uit 's H. Arcnds- kerke, werd ten laste gelegd, dat hij in 1943 en 1944 voor de Duitschers werk heeft verricht. Verd. zei dit niet vrijwillig te hebben gedaan. Hij werd on middellijk vrijgesproken. Corn. Jansen, land bouwer te Kruiningen, had zich in 1941 bij de N.S.B. aangeslo ten. In 1942 werd hij symp. lid en later begunstiger. Hij zou voorts dorps- of buurtboeren- leider zijn geweest van den Landstand en lid van den N..V.D. en het Econ. Front. Verd. ontkende het laatste. Hij zag in de N.S.B. een verbete ring voor den landbouw. Hij begreep niet, dat hij hulp aan den vijand zou hebben verleend 1 Anth. P. de Leeuw landarbeider te Waarde, werd er van beschuldigd, dat hij in 1940 lid werd van de N.S.B W.A.-man was, gecolporteerd heeft met Vova en wachtsman op een schip van de Duitsche weermacht te Rilland-Bath is geweest Verd. zei, in 1940 na de Mei dagen zonder werk te zijn ge komen. Hij werd lid om werk op het vliegveld te krijgen. In Sept. 1941 werd hij gedwongen lid der W.A., maar hij is later geroyeerd. In de zaak tegen L. Marteyn uit Arnemuiden werden een 5-tal getuigen gehoord, die op één na weinig bezwarends wisten te ver tellen. Mr Knipers meende, dat deze zaak erg opgeblazen is. A. P. D r i e d (j k, kapper te Lewedorp, was in Dee. '41 symp. lid geworden en in '44 toegetre den tot de Landwacht. Dit laatste feit ontkende hij. Alleen onder dwang had hij zich laten keuren en het geweer aan genomen. De matroos van de binnenvaart, M. van Hoepen, uit 's-Gra- venpolder, werd beschuldigd symp. lid te zqn geweest, vrijwillig dienst genomen te hebben bij den Arbeidsdienst en voor de Ea Vogelman op Noorwegen gevaren te hebben. Bekl. gaf de feiten toe, maar na zijn verklaring viel een heel ander licht op de zaak. De Goes- sche Arbeidsbeurs achtervolgde den jongeman met oproepen voor Duitschland, waaraan hjj geen ge volg gaf. Hij werd toen opgepikt en naar Duitschland gestuurd. Met levensgevaar ontvluchtte hij daar en wist weer thuis te komen. Na eenigen tijd liep hij tegen de lamp en uit angst liad hij toen, op aandrang van den bekenden Simons, als symp. lid der N.S.B. geteekend. t Mr Kuipers kon niet begrijpen, dat men op dezo ten lastelegging don jongeman 15 m. had vast gehouden. In allo gevallen op 22 Jan. uitspraak. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Aarnout Minderhout, tuinman te Middelburg, stond terec-u wegens het vrijwillig wer ken op het vliegveld Vlissin gen. Verd. zeide, dat hij daar- toe dor r de Arbeidsbeurs gedwon- *n was. Hij had zijn radio mo gen oehouden, doch deze zou eigendom geweest zijn van een zoon, die in dienst was bij ds Org. Speer. Mej, Mr Anne Bolle wees op de moeilijke familie omstandigheden, Samuël Wï s 9 e, landbou wer te Mdiskerke, wien vriend schappelijke omgang met Duit schers werd ten laste gelegd, ont kende dit ten stelligste. Zijn vrouw had voor de Duitschers gewasschen, doch volgens een verklaring van het bijkantoor Domburg van de Arbeidsbeurs was zij daartoe gedwongen, Mr F, W, Adriaanse verzocht de aan klacht te seponeeren. Jacobus Pluymers, reiziger te St Laurens, die zijn radio mocht behouden, extra levensmiddelen had ontvangen en vriendschappelijk met N.S.B.-ers was omgegaan, ontkende het meerendeel van de tenlastelegging. Mr P. C. Adriaanse wees op de vele goede verklaringen over zijn cliënt. Adriaan Rem ij n, werk man te Middelburg, was in Dec. 1943 lid der N.S.B. geworden. Hij had op zekeren dag een ko peren bruiloft „meegevierd" en moest daarna dienst doen bij de anti-sabotage-wacht. Kam. Zim merman had toen van zijn bene velden toestand gebruik gemaakt en hem de ledenlijst der N.S.B. laten teekenen I Verd, beweerde nooit bewapend te zijn geweest, maar later bleek, dat bij een hou ten knuppel bij zich had gehad, hetgeen aan Mr P. C, Adriaanse de opmerking ontlokte: „Die heb ik ook moeten dragen I" De verded. wees verder op den hoo- gen leeftijd van verd. (71 jaar). In alle zaken wondt op 18 Jan. uitspraak gedaan. Provincienieuws. Z.-Vlaamsche architecten. „In Z.-Vlaanderen heerscht groote ontevredenheid over de architecten", zoo meldt de „Stem". „De voor den wederopbouw van het zoo zwaar geteisterde Z.-Vlaanderen noodige archi tecten werden niet gezocht in Z.-Vlaandcren zelf, maar boven de rivieren. Alle Z.-Vl. archi tecten B.N.A. werden over het hoofd gezien, ondanks het feit, dat deze reeds een groot aantal jaren_ als zelfstandig architect hier in de streek gevestigd zijn. Wederom blijkt, dat Z.-Vl. voor de zooveelste maal stief moederlijk behandeld wordt." Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de af- decling der werktuigbouwkun de, .scheepsbouwkunde en vlieg- tuigbouwkunde aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de scheepsbouwkunde: ir H. E. Jaeger, thans in dienst van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen. VLISSINGEN, Zij werken voor Walcheren. Wat doet Walcheren voor hen? Eenigen tijd geleden is hier opgericht een interkerkelijk co mité tot behartiging van de be langen der dijkwerkers en ar beiders in den wederopbouw. De bedoeling van dit comité, waarin vertegenwoordigers van alle kerkelijke gezindten in Vlis singen hebben zitting genomen, is aan de arbeiders die de lange winteravonden in barakken moeten doorbrengen o.m. ge paste ontspanning en geestelijke ontwikkeling te geven. Ook zal. wegens gebrek aan zaali-uimte in verschillende consistorieka mers, getracht worden deze eenzamen eenige avonden per week aangenaam .bezig te hou den. Indien er voldoende mede werkers gevonden worden zul len op geregelde tijden, bijv. eens per 14 dagen, samenkom sten op groote schaal worden belegd, waar gevarieerde pro gramma's zullen worden uitge voerd. Het spreekt vanzelf, dat dit alles veel geld kost. Ongetwij feld zullen er velen zijn, die met dit doel sympathiseeren. Denkt U zich de toestand van deze menschen even in. Zij zitten daar in matig verwarmde, soms half verlichte lokalen en missen alle huiselijkheid, die zij meestal vrijwillig hebben opgeofferd om ons te helpen. Laten wij hen gedenken. Misschien kunt u er eens een bij u thuis noodi- gen. U zult dankbare gasten hebben. Thans brengen ze hun avonden door met politieke kibbelpartijtjes, of zoeken hun vermaak in bioscoop en kroeg. Het comité doet ook een dringend beroep op hen, die wat voor de ontspanningszalen willen afstaan: dam- en schaak spelen, sjoelbakken, boeken, tijdschriften, enz. Het comité wil de menschen ook war in natura aanbieden. Zij doet daar toe een dringend beroep, aller eerst op de huismoeders. Mo gelijk dat ook winkeliers cn grossiers hun voorraden eens kunnen nazien. Alles is welkom koffie, thee, suiker, melk, bis cuits, enz, Het gaat hier om een groep menschen van 5 4 600, Opgaven of giften worden Op. ea sndergasg van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.44 u., onder 16.51 u. Maan op 12.39 u., onder 1.11 u. 17 Jan. V. M. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 11 Januari: 7.26 n. 1.54 M., 20.06 u. 1.66 M. gaarne ingewacht bij de comité- reden J. J. Buurman, Noord» straat 47. tel. 110, en J. J. Laer- noes, Zandweg 16, Vlissingen, goes. Beroeps-Goederenvervoer. Zaterdag hield Beroepsver voer, afd. N- en Z.-Beveland een zeer druk bezochte leden vergadering in de „Prins van Oranje" alhier. De Prov. voorzitter, dhr J. den Herder, opende de vergadering. Hij wenschte de vereen, geluk met de regee- ringspolitiek van Min. v. Sehaik. Met een Min. aan het hoofd, aldus de voorz., die hoopt, dat het particuliere wegvervoer zal winnen, is onze onrust- weggenomen en weten wij, dat ons bestaan, waarvoor wij de laatste maanden zoo I hard hebben gesreden, gegaran deerd is. Na een beschouwing over op bouw en doel der .organisatie werd de toewijzing wagens en banden behandeld. Na discussie werd besloten deze moeilijkheid over te laten aan het afd. be stuur. Het vervoer op geteisterd Walcheren gaf veel bespreking. Hoewel de vervoerders over tuigd zijn, dat er hulp moet ge boden worden, konden zij er moeilijk toe besluiten met wei nig materiaal en slechte banden het werk. op hun eiland stil te leggen en in Walcheren te hel pen. Besloten werd hulp tc ver. leenen, mits materiaal wordt toegezegd. VEERE. Op 15 Jan. a.s. zal de nieuw benoemde burgemeester, Jhr I. F. den BeerPoortugaal, offi cieel geïnstalleerd worden. THOLEN. M.i.v. heden, 10 Jan. zijn van het kantoor van den ontvanger der belastingen overgeplaatst: Dhr G. A. Kieft, Rijksontvan ger, naar Zierikzee; dhr D. van Leusden, adj .-commies, naar Den Bosch en dhr J. Minderhout, klerk, naar Bergen op Zoom, Tot wnd ontvanger is benoemd dhr C. J. Lamerc te Tilburg. Naar wij vernemen zal er geen vaste ontvanger voor het kantoor alhier meer worden aangesteld. Wegens zijn benoeming te Zierikzee, heeft dhr G, A. Kieft ontslag genomen als raadslid. Hij was hier voorts voorz. der A.R.- Kiesvereeniging. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tc Haarlem, A. J. V. Rhijn te Vlaardingen. Laatste berichten. Distributicdionat Goes. De detaillisten van de 3000, 4000 en 5000 groep, welke deze week boter hebben ingeleverd kur.nen als nog a.s. Vrijdag een vc/orschot boter ontvangen. VERKIEZINGEN IN BELGIË. Bij besluit van den Regent in België zijn Kamer en Se naat ontbonden. Verkiezin gen zullen plaats hebben binnen 40 dagen en bijeen roeping der Kamers binnen twee maanden. De datum der verkiezin gen is op 17 Februari vast gesteld. De Vlasindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op het oogenblik worden er in de Z.-Vlaamsche vlasindustrie be sprekingen gevoerd over de mo gelijkheid tot oprichting van een spinnerij en weverij in Zeeuwsch- Vlaanderen. Indien deze plannen verwezenlijkt kunnen worden, zal dit voor Z.-Vlaanderen van veel zijn. Repatriëerenden van de „Oranje". Het s.s. „Atlantis" met repa triëerenden van het m.s. „Oranje" aan boord, zou vanmorgen binnen- loopen. Japansche troepen op Sumatra ingezet? Volgens een Amerikaansch radiobericht, dat stemt op in lichtingen uit Batavia verkregen, zouden Japansche troepen onder Geallieerd commando, op Suma tra aan land zjjn gezet om de orde en rust te herstellen in gie gebieden, waar de moeilijkheden grooter worden. In Finland dreigt regeerings- crisis. Naar men aanneemt, is de po sitie van den Finschen president, Maarschalk Mannerheim, door re cente onthullingen over zijn ge dragingen tijdens den oorlog, on mogelijk geworden. Bovendien verwacht men, dat zijn slechte gezondheidstoestand hem zal dwin gen zijn functie neer te leggen. De linkscho pers valt den Maar schalk op hevige w\jze aan. De Sowjets staan zeer vijandig tegen over hem. Men spreekt reeds van oen regeeringscrisis, Als eventueel candidaat voor het presidentschap wordt Paasikivi, de huidige mi- nister-president, genoemd. 4»

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1