de- twsiahd op fata. Van het Parlement DE BIDT ZEGTJ Toenemende wind. Symbolen. De „Noordam" te Singapore. Democratie? Een Russische Atoombom. Kruimeltjes MeeBt nevelig of zwaar be wolkt weer. Plaatselijk eenige lichte neerslag, iets minder koud. Vooral des nachts. Ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige tót Zuidelijke wind. Het „Vrije Volk", het orgaan van de S.DA.P., is over de on derhandelingen die gevoerd worden om te komen tot de vorming van een nieuwe socia listische Volkspartij, goed te spreken. Men had mogen verwachten, aldus dit blad, dat do sociaal democratische symbolende roode vlag, de Internationale, de 1-Meidag, de grootste be lemmering zouden vormen voor het bereiken van een accoord. Dit bleek echter niet het ge val te zijn. Men herinnert zich trouwens, dat Ds Buskes eenigen tijd ge leden reeds verklaarde, dat hij gaarne achter de roode vlag van het socialisme zou mar cheer en. Het „Vrije Volk" is daarmee ten zeerste ingenomen. Want, zegt het, symbolen zijn geen beginselen, maar z ij vertolken beginse len en idealen en zij zijn zoo geladen met de edelste herinneringen, dat zij uit het leven der socialistische bewe ging, ja uit het persoonlijk le ven van den socialist niet meer zijn weg te denken. Volkomen juist. Symbolen staan niet op zich zelf. Zij vertolken beginselen en idealen. Aanvaarding van de symbolen Kan niet gepaard gaan met be strijding van de beginselen. Toetreding tot de Socialisti sche Volkspartij, die de symbo len van de S.D.A.P. aanvaardt, beteekent meer dan aanvaarding van een zeker socialisme, het beteekent instemming met de beginselen en idealen van, de S.D.A.P. ZEEUWSCH DAGBLAD 10 JAARGANG No. 234 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kW. Hoofdkantoor: Goes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren to Ylisslngon, Middolburg on Tornouzon, Woensdag 9 Januari 1946 Advertentieprijs 12% cent por m.m. Officieel werd gisteren ge meld. Toen het cordon om Batavia werd gelegd, was het in de stad over het algemeen rustig. Buitenzorg: Er is een aanval gedaan op een ver dachte wapenopslagplaats te Buitenzorg, waar vele kisten met springstoffen, groote hoe veelheden schokbuizen, grana ten en doozen met zwavel en salpeter werden ontdekt. Bandoeng: Te Ban doeng is de kampong Kebon Waroe door de Indonesiërs in pore aangekomen, brand gestoken. Rondom wor-Het is nog niet bekend wan den verplaatsingen van Indoae- neer en waar de ontscheping siërs waargenomen. t zal plaats vinden. Semarang: Het vlieg- De „Noordam" ligt op de veld van Semarang is door twee rcede in afwachting van nadere tegenstand uit Oengaran te ruggetrokken. Soerabajn: De artille- rio hepft een aantal Indonesiërs te Boedorait bij Soerabaja, waar zij een stelling van een com pagnie hebben aangevallen on- der vuur genomen. Bij een aan val op de „Deli Machine-fa briek" is gebleken, dat aldaar spceren werden gemaakt. De „Noordam" en de „Bois- sevain", de eerste met mari niers aan boord, zijn te Singa- of drie kanonnen gebombar deerd. De gebieden, die aan het vliegveld van Semarang gren zen, worden gezuiverd en een actie wordt ondernomen om de kanonnen ten Westen van de stad te veroveren. Oenga ran: Britsch-In- dische troepen, die hun taak bevelen. De kapitein weet niet welke de bestemming van het schip na de ontscheping zal zijn en zou gezegd hebben, dat de „Noordam" tijdelijk is terugge nomen uit het repatrieerings- schema. De „Boissevain" ligt thana buiten gebruik in de wateren hebben volbracht, zijn zonder van Singapore. Het gaat in onzen tijd, als men de leuzen die van alle kan ten worden aangeheven ma? gelooven, in de eerste plaats om, de redding yap de democra tie. Wij hebben nu van nabij dè heillooze invloed van de fascis tische dictatuur leeren kennen en daarom moet nu vóór alles de democratie Veilig worden gesteld. Zóó is de theorie. Ett de gr act ijk? Een paar voorbeelden. In ons. land heeft het Kabinet Van herstel en vernieu wing het mogelijke gedaan om door uitstel van de verkiezin gen den volksinvloed te ver zwakken. Slechts noodgedron gen is het er toe overgegaan algemcene verkiezingen ia uit zicht te stellen. De internationale politieio wordt geheel be- heerscht door de „groote drie", die allerlei beslissingen voor zich opeischen en die verstrek kende en diepingrijpende be sluiten nemen, zonder de be trokken volken daarin te ken nen. In F r a n k r ij k, het land van de z.g. democratie, heeft een commissie uit de Consti tuante een ontwerp-Grondwet gemaakt. Daarin wordt o.m. voorgesteld om 'aan besluiten van vaste parlementaire commissies rechtskracht te verleenen, ten zij meer dan een derde deel der Kamer openbare behandeling wenscht. Goed bedoeld onge twijfeld en historisch verklaar baar. Op deze"wijze wordt echter aan de meerderheid de i ciaHstische Ministers, kans geboden aan de minder heid1 elke gelegenheid om in openbare zittingen van het par lement aan haar afwijkende ge voelens uiting te geven, te ont nemen. En dat alles in naam van de veelgeprezen democra - t i e. De Tweede Kamer is gisteren bijeengekomen. Aan de orde was de Regee- ringsnota: Kabinetsformatie en het te Londen gevoerde beleid. (Dinsdag a.s. komt aan de orde de ontwikkeling der gebeurtenis sen in Indië. De heer Deckers (R.K.), juicht het toe, dat het parlement, zij het in voorloopigcn vorm, is hersteld en dat door de benoeming van jongere leden de gemiddelde leeftijd is verlaagd en tevens een aantal ex-illegalen heeft zitting genomen, al wenscht hij geen te genstelling tusschen legalittcit en illegaliteit. De R.K. groep staat niet tegenover dit Kabinet. Spr. waarschuwt tegen uitbreiding van het ambtenaren-apparaat en tegen het uitvaardigen van z.g. wetsbe sluiten. De heer Van der Goes van Naters (S.D.A.P.), zegt, dat we nu bier niet een extra parlementair Kabinet hebben, maar een Regeering die rust op duidelijke grondslagen, die den in zet v0°r den verkiezingsstrijd zul len vormen. Spr. vraagt boe het staat met de nationalisatie van het mijnwezen en andere daarvoor in aanmerking komende bedrijfs takken. De richtlijnen bij benoemingen besprekend, wijst spr. erop, dat het Soc. Dem. volksdeel een kwart van ons volk uitmaakt, doch dat er voor den oorlog slechts vijf S.D. burgemeesters waren en dat op het oogenblik nog geen enkele Commissaris der Koningin Soc. Democraat is. De heer Schouten (A.R.), zegt dat het Kabinet zich niet meer aandient als nationaal Ka binet en z.i. terecht. Het zou eerst nationaal zijn, als daarin waren opgenomen ver tegenwoordigers van alle princi- pieele richtingen van ons volk, welke zich bewegen binnen de politieke sfeer van het Neder- iandsche staatsleven en welke willen medewerken aan den op bouw van ons land. De signatuur van dit Kabinet wordt bepaald door de zes minis ters, die de doelstellingen van de Ned. Volksbeweging hebben on derschreven en door de drie So- Zegt ons dat niets? De gouverneur-generaal van Nederl. Indië -Jhr Tjarda van Starkenborgh, een man die Indië door en door kent en die tijdens de bezetting door de Japanners het lot van de bevolking is blij ven deelen, heeft uit zijn hooge betrekking ontslag gevraagd om dat hij zich met de door de Re geering gevoerde slappe politiek niet kan vereenigen, Generaal Swart, de pacificator van Atjeh, die zoo ontzaglijk veel voor dat gewest heeft gedaan, een man met rijke ervaring en groote kennis van Indië en de In dische bevolking, heeft uitgespro ken, dat hij geen vertrouwen heeft in het Indische beleid en „dringt aan op onmiddelijke krachtige handhaving van ons ge zag ter verzekering van orde en rust en afdoende veiligheid van onze land. en rijksgenooten". Dit is ook de opvatting van tal van vooraanstaande personen, die veel hebb" gedaan is. hf< lang van de Indische bevolking. Zegt enj dat niets? De rechtskracht der wetsbeslui ten besprekend, merkt spr. op, dat noodrecht niet langer mag heer- schen dan de nood geldt. Wat deze regeering gedaan heeft ten aanzien van de radio fs volledig misbruik van noodrecht. Sprekers groep staat op het standpunt, dat men in dezen tijd over de gcheele linie moest sa menwerken. Die samenwerking kan men alleen vergen op grond van de erkenning van elkanders principes. Het Kabinet heeft struikelblokken op den weg naar die samenwerking gelegd. Onze allereerste taak is het be redderen van den boedel. Daartoe is samenwerking noodig, maar laat men die samenwerking niet gebruiken voor het behaleg yan politieke winst DONDERDAG DE EERSTE ZITTING, Morgen Donderdag words fe Londen de Algemeene Vergade ring van de Versan, Volken (U. N.O.) geopend. Het is dan op. den dag af 26 jaay geledep, dat de eerste zitting va? den Volkenbond geopend werd. Er is echter dit belangrijke verschil, dat toen twee wereld- maohten Amerika en Rusland niet van do partij waren, terwijl zij nu een leidende positie innemen. Aan deze Assembly wordt door SI Staten deelgenomen, wier ge delegeerden elk een stem uitbren gen. Elke delegatie bestaat uit ten hoogste 5 hoofdgedelegeerden, 5 plaatsverv, gedelegeerden en voorts do ooodige adviseurs, secretarissen enz. De vergadering wordt gehouden in de Central Hall van West minster. Op de galerijen zullen o.a. 400 journalisten van de ge- heele wereld de besprekingen kunnen volgen. Al de hulpmidde len van de moderne techniek wor- Vijf Sowietgedelegeerde.il, die onder hoogen druk werken, hebben een atoombom ontwik keld, waartegenover de Eu- gelsch-Anierikaansche atoom bom al weer verouderd lijkt. Aldus heeft dr Raphael Ar- mattoe, directeur van het In stituut voor anthropologic on biologie te Londen ia ecu in terview verklaard. De Sowjet-Russische atoom bom kan in verschillende groot ten in massa geproduceerd worden. Armattoe gelooft, dat de Russen spoedig in staat zul len zijn de atoomkracht voor machineprojecten te gebruiken. De experimenten hiermede zul len in een afgelegen bergstreek eind Januari worden voortge zet Amerikaansche deskundigen betwijfelen of deze berichten juist zijn. De wandelende Jood. Terugkeer naar Palestina? De Engelsch-Amerikaansche commissie van onderzoek naar Palestina is met haar open bare zittingen begonnen. De Amerikaan Harrison zeide: „De hoofdoplossing ligt in een snelle evacuatie der niet te repatriee-; ren Joden in Duitschland en Oostenrijk naar Palestina. Hun aantal is ca. 100.000. Volgens of- ficieele verklaringen zitten vooral in Polen de meeste Jo den op hun koffers te wachten1 op een gelegenheid om het land te verlaten. Zelfs nu nog heerscht er in Polen een wijd I vertakt anti-semitisme. Robert Nathan, een van wijlen Roose- velts voornaamste adviseurs, zeide, dat Palestina de ko mende tien jaar makkelijk 1,250.000 Joodsche immigranten kon opnemen. HET GRONDGEBIED VAN HET NIEUWE POLEN. D? tusschen Polen en Rusland door den Nationalen Raad be krachtigde overeenkomst be helst het afstaan aan de Sovjet- Unie van het gebied ten Oosten van de Curzon-linie, Dat heeft een oppervlakte van 150.000 vier kante kilometer met een bevol king van zeven millioen personen, van wie meer dan een millioen Polen. Daarvan moeten er nog 800.000 gerepatrieerd worden. Als vergoeding ontvangt Polen een gebied, dat zich uitstrekt van den Oder tot aan de Neisse, en een strook van 523 vierkante ki lometer langs de kust van de Oostzee. De vroegere grens met Duitsch land was 1.912 km lang, de toe komstige grens zal een lengte hebben var, 420 km. Na de bekrachtiging heeft pre sident Bierut er den nadruk op gelegd, dat door deze historische beslissing de eeuwenoude geschil len met de Oekraïnische, Lithau- sche en Roeteensche bevolking voor altiid geregeld waren, en dat de Poolsohe grens verzekerd was. boratie. Na den vorigen oorlog werd hij ook ter dood veroor deeld, doch kreeg hij gratie. De voedselsituatie in Honga rije wordt met den dag slechter. De drie grootste machinefa brieken zijn daardoor in sta king gegaan. Volgens de „Oesterrcichische Volksstimme" verblijven nog ruim 10,000 Duitschcrs en ruim 78.000 andere vreemdelingen in Stiermarken. Plet meerendeel van hen zou om politieke rede- nen repatrieering willen ver. mijden. Als gevolg van de weigering der Argentijnsche werkgevers om loonsverhoogingen en gra tificaties toe te kennen, dreigen in Argentinië stakingen uit 'e breken. In Kiel moet elke burger, die een toegangsbewijs voor de opera wil ikoopen, een halve kilo hout of steenkool inleve ren voor de verwarming van het gebouw. De Fransch-Britsche over eenkomst betreffende het her stel van den internationalen status van Tangcr is te Parijs geratificeerd. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft categorisch ontkend, dat Brit sche autoriteiten tijdens den oorlog het initiatief zouden hebben genomen tot het ope nen van onderhandelingen met Duitschland. Naar gemeld wordt, zal Jhr Van Starkenborgh Stachouwer, de oud-G.G. van Ned.-Indië, Ne derl. Ambassadeur worden in de Fransche hoofdstad. Een 12 jarige jongen van de fam. Petie te Steenbergen, speelde met een gevonden projectiel. Het projectiel ontplofte, waarbij de jongen doodelijk gewond werd. Fascistische actie in Italië. Volgens berichten uit Milaan zou de vroegere secretaris der Fascistische partij, Scorza, die zich als tnonnik vermomd in den gebruikt om de" verslagen ineen klooster had verborgen, aart den kortst mogelijken tijd naar t het hoofd staan van de fascisti- alle kanten uit te zenden. 1 sche organisatie „Sam" De groote vraag zal nu zijn I (Squadre Azione Mussolini), die of de Assembly werkelijk zal clandestien in Noord-Italië trachten recht en gerechtigheid in het volkerenleven te handhaven. Spr. noemt het program het kabinet overladen. Was het noodzakelijk, lettend op bet karakter van den tijd, om de problemen van den privaten eigendom en van de bedrijfsorga nisatie van de geleide economie, te betrekken binnen het raam van het urgente Regeeringsbeleid? Deze zaken moeten ook in de zen tijd niet onbesproken blijven, maar dit Kabinet had deze pro blemen in zijn program en in de leiding van het Kabinet niet ter stond moeten betrekken. De op- bouwarbeid is zoo omvangrijk, dat alle beschikbare krachten van ons volk dienen samen te werken. Hierop lettend had men niet den strijd moeten openen over allerlei principieele aangelegenheden. Wat de bureaucratie betreft, deze is in eersten aanleg een ge volg van de Duitsche bezetting, maar ook dit Kabinet draagt ver antwoordelijkheid voor de bureau cratie, die de beste sappen weg zuigt en het herstel belemmert. Het Kabinet schijnt groote moei lijkheden te hebben te overwin nen bij het overleg met de Staten- Generaal. Waarom vei schaft de Regeering de Staten-Generaal niet meer gegevens over Ned.- Indië? Spr. dringt aan op een zoodanig overleg als in overeenstemming ia met de constitutie. Ook het feit, dat het memoran dum over het te Londen gevoerde beleid nog niet ingekomen is, is in hooge mate onbevredigend. Gespannen verhouding Kusland-Turkije. werkt. Doel van deze organisa tie zou zijn, aldus „Milano Sera", niet alleen fascistische propaganda en terreur, maar oo(k een mogelijke staatsgreep, waartoe het den steun van royalistische groepen verwacht, De verhouding tusschen die in het bezit zijn van ge- Rusland en Turkije is zeer heime wapenopslagplaatsen. De gespannen. politie stelt ijverig pogingen in Een Fransch blad, de „Pa- het werk de leiders dezer orga- ris Matin" sprak zelfs reeds nisatie te grijpen, van een oorlogsverklaring van Rusland, maar dit bericht werd door Moskou krachtig tegengesproken. Dit neemt niet weg, dat de spanning steeds grooter wordt. Terwijl de Sowjet-radio en pers de aanvallen op Turkije hervat hebben, zijn de Turk- sche bladen met een nieuwe campagne tegen de eischen van Moskou begonnen. Men heeft den indruk, dat nu de algemeene vergadering van de U.N.O. te Londen bijeen komt, de Turksche leiders de aandacht van de wereld willen vestigen niet alleen op dit Sow- jet-Turksche geschil, doch ock op de politiek van de Sowj et- Unie in het algemeen. Van Turksche zijde wordt verklaard, dat Turkije zich ver zetten zal tegen elk imperialis me, vanwaar dit ook mag ko men en dat het zoo noodig, 6e wapens zal opnemen. DR VAN MOOK TE LONDEN. De luitenant-gouverneur van Ned.-Indië, Dr H. J. van Mook, is gistermorgen op het vliegveld Hendon aange komen. Dr van Mook zal slechts twee dagen in Londen blij ven. GRAAN EN STEENKOOL UIT AMERIKA. ■Het Amerikaansche departe ment van Landbouw heeft machtiging gegeven voor den export van 387.000 ton graan en meel in Februari naar zeven Europeesche landen en Fransch Noord-Afrika. In Januari be droeg de vergunning totaal 288.300 ton. In deze graanverschepingen zijn ook begrepen 21.000 ton voor Nederland. Het ligt in de bedoeling 6.000.000 ton tarwe uit de Ver. St. naar de bevrijde gebieden te verschepen in de eerste heift van 1946. Verder zal de com missie de verscheping bespoedi gen van den achterstand van 2.000.000 ton steenkool, die Amerika in 1945 niet kon ver schepen in verband met trans por,tmocilijkheden. PRIJZENBESCHIKKING TEXTIELHANDEL 1945. Voor den detailhandel onaanvaardbaar. De vereeniging van den detail handel in kleedingstoffcn te 's-Gravenhage heeft zich tot den Minister van Handel en Nijver heid gericht met een telegram, otpi in rm waarin te kennen wordt gegeven, o I RIJD BIJ dat de Prijzenbeschikking textiel handel 1945 voor den detailhandel geheel onaanvaardbaar is. Tevens wordt opgemerkt, dat de winst marge van dien aard is, dat met verlies gewerkt wordt. Bij gebreke van een her- zieninn op korten termijn zouden de detailhandelaren zich genoodzaakt zien hun bedrijf te sluiten. KOSTELOOZE MAAL TIJDEN? meerdere extra toewijzingen kregen, ontvangen dezer dagen blikjes gecondenseerde melk. Waar in de getroffen streken de 10 extra sigaretten voor de mannen nog niet zijn verstrekt, zal dit in de toekomst nog ge schieden. Al deze goede gaven zijn afkomstig van schenkingen van het Roode Kruis of andere liefdadige instellingen in het buitenland. VERVOERMIDDELEN VOOR ARTSEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Zwijnenberg betref fende het nemen van maatre gelen tot het spoedig in bezit stellen van een vervoermiddel aan, artsen en dierenartsen, hebben de ministers v. Schaiic en Drees geantwoord, dat reeds maatregelen in uitvoering zijn, waardoor artsen en dierenart sen in den kortst mogelijken tijd in het bezit van een ver voermiddel kunnen worden ge steld. INDISCHE OORLOGS BELASTING. Het departement van Overzee- schc gcbiedsdoelcn deelt mede, dat de Indische belastingplichtigen er rekening mede moeten hou-den, dat dc Indische Oorlogsbclasting in 1946 op hun inkomsten zal drukken. HET EERSTE SCHIP MET SINAASAPPELEN. Gisteren is het eerste schip met sinaasappelen de Rot- terdamsche haven binnenge-| loopen, n.l. de 1712 ton me tende „Titus" van de K. N. S. M. Het schip heeft een la ding Jaffa-appelen aan boord. HET GAAT GOED! De Nederl. Chr. Landarbeiders- bond, welks leiding zich gedu rende de bezetting zoo dapper ge dragen heeft, en die nu weer op volle kracht is gaan werken heeft dezer dagen zijn eerste Bonds vergadering na de bevrijding ge houden. Meegedeeld kon worden, dat het aantal leden de 20.000 had overschreden. In twee weken tijds konden 1000 nieuwe leden worden ingeschreven. Het gaat goed! Alleen in som mige dcclen van Zeeland blijft de groei beneden de verwachtingen. Kolentreir. te Apeldoorn ontspoord. Gisternacht is een kolentrcin, afkomstig uit Limburg en be stemd voor bet Noorden des lands, bij Apeldoorn ontspoord,. Er ontstond een groote ravage. Vier wagons werden geheel in elkander gedrukt, terwijl 2 andere zwaar beschadigd werden. Vandaag hoopt men de verbin ding met Amersfoort weer over een spoor te kunnen hervatten. Het herstel van het tweede spoor zal denkelijk nog wel eenige da gen in beslag nemen. Het Nederl. Vakverbond. Het N.V.V. heeft zijn 40-jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer Kupers, deelde mede, dat het ledental thans 7 maanden na de bevrijding reeds gestegen is tot 240.000. Het N.V.V. hoopt nog dit jaar het oude ledental van meer dan 300.000 te bereiken. Provincienieuws. RAMMEKENS. Einde der maand een nieuwe poging om het gat te blokkeeren. Ondanks mist en koude wor den de werkzaamheden aan de laatste dijkopening -bij Ramme- kens met onverminderde kracht voortgezet. Op het oogenblik valt er weinig definitief nieuws van dit strijdtoneel te melden. Men is bezig de uiteinden der beide dijklichamen te verstevigen. Op- en ondergang van Zor. en Maan: Donderdag: Zon op 8.45 u., onder 10.50 u. Maan op 12.20 u. Eersto ktvartior. Hoogwater te Vlissingen Woensdag 9 Januari: 5.— u. 1.72 M, 17.31 u. 1.80 M. EEN HANDICAP VOOR DE SOUBURGERS OP KOMST? Het gemeentebestuur it ter zake diligent. In de wandelgangen wordt ver teld, dat zeer binnenkort de spoor- halte te Souburg zal worden op geheven, Dit zou voor de gemeen te een leclijkc handicap zijn, ter wijl dit dorp al reed» zwaar be proefd wordt door het zeewater. Als deze halte zou verdwijnen, komt het er practlsch op neer, dat de Souburgers te voet naar Vlissingen of Middelburg moe ten. Immers, als er autobussen gaan rijden tusschen deze beide steden, zal het een groote vraag zijn of op het tusschengelegen station Souburg nog reizigers kunnen instappen. Wij veronder stellen van niet. Het gemeentebestuur is te dezer zake druk doende, de opheffing dezer halte te voorkomen, Bcrcivü is er een telegram over deze urgente kwestie gezonden naar den Minister van Verkeer en Energie, Moge het met succes zijnl DE GEMEENTE SECRETARIS VAN OOST- EN WEST-SOUBURG ONTSLAGEN. Het college van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente heeft den heer J. C. Gabriëlse met ingang van 6 Februari a.s. ontslagen uit diens functie van secretaris dezer gemeente. Dit ontslag is geschied na onderzoek door de Provinciale Griffie en geschiedt met toekenning van wachtgeld. Bij dit onderzoek is gebleken, dat de heer G. ongeschikt is voor dit werk. Juist dezer dagen is ook de heer G. door den Politierechter veroordeeld tot een geldboete van f 250.daar hij op onrechtma tige wijze een levensmiddelen bonkaart voor handen had. Hij was n.l. in het bezit van een in legvel met stamkaart van zijn zoon, die reeds geruimen tijd niet meer te Souburg is. Voor Walcheren en Westelijk Z.-Vlaanderen. De op 22 Deo. j.l. te Rotter dam voor de bevolking van Walcheren en W. Z.-Vlaande ren gehouden collecte heeft een bedrag van in totaal f 62.301,06% opgeleverd. MIDDELBURG. In bet Schuttershof werd Vrij dag de oprichtingsvergadering gehouden van de „Vereen, van oud-leerlingen der Middelburg- sche H.B.S." VLISSINGEN. „Vrij en onverveerd". Van 1118 Jan. wordt in „A1- hambra" alhier de film „Vrij en onverveerd" vertoond. Deze film geef.t een beeld van het aandeel van Nederland in de geallieerde oorlogvoering. Het is een imposant werk, -te Lon den in opdracht van de Ned. ■regeering vervaardigd door Pa ramount. Het scenario is van Hans Barnstijn en Robert Kiek. De film bevat o.m. ook opnamen van de prinsesjes in Canada, het bezoek van Prin ses Juliana aan Suriname en de West-Indische eilanden en de ontvangst van Engelandvaar ders door H. M. de Koningin. De huuropbrengst van deze film wordt geheel afgestaan aan Ned. Volksherstel. Ieder steune het werk van deze in stelling door een bezoek aan „Alhambra". Laatste berichten. De kleur van ons brood wordt eenigszins grijs, doof verhoo ging van het uitmalingspercen- tage bij de fabricage van broodbloem. De voedingswaar- da vermindert daardoor niet. De Spaansche regeering zal stoorzenders oprichten, tegen de uitzendingen vanuit Frankrijk en de Sovjet-Unie. Volgens professor Dunning, een der Amerikaansche deskundi gen voor atoomenergie, is het mogelijk, dat binnen 3 a 5 jaar de atoom-energie kan worden benut voor groote fabrieken, vaartuigen of reuzen vliegtuigen, ra Controleurs van de C.C.D. ont dekten te 's-Gravenhage, ver stopt onder oude klecden cn jas sen, een teil met versch rundvet en rundvleesch, dat niet van mer ken voorzien was. Over de klee- den en jassen sprongen vlooien lustig heen en weer. Tijdens bet Kerstfeest, dat cp 7 januari in de Russi che ertho- do-.-e k;rk werd gevierd, waren de kerkgebouwen in dc gehcele Sovjet-Unie overvol, ra De Raf experimenteert met de zwaartste dieptebommen op Duitsohe duikbootcn 'o dc buurt van Helgoland, -< August e Borms, de beleende Vlaamsche nationalist, is ter dood veroordeeld wegen» colla- Het Tweede Kamerlid Bajetto Na den tegenslag in December heeft den Minister van Oorlog de heeft men gelukkig kunnen voor volgende schriftelijke vragen ge steld Is de Minister bereid, mede- komen, dat van den dijk veel is weggespoeld of uitgeschuurd. In het gat, dat een breedte deeling te doen van de redenen, heeft van 45 m. en ontstaan is welke hij heeft om nog steeds de i door het onderloopsch wonden van kostelooze verstrekking te hand- de Phoenix-ponton, wordt nu een haven van warme en koude maal- j soort drempel gemaakt, waarbij tijden aan officieren cn onder- men gebruik maakt van vele zink- officieren? Bestaan soortgelijke stukken en een geweldige hoeveel- inrichtingcn ook voor militairen beid stortsteen. beneden den rang van onderoffi cier? Wil de Minister een opgave doen van de totale kosten, daar aan tot dusverre door den Staat besteed, en van het bedrag dier kosten per maand? Extra toewijzingen voor getroffen gebieden. Naar het Roode Kruis ons meedeelt, krijgen de bewoners der geteisterde gebieden be halve de extra Sunlight- en zachte zeep, die zij reeds ont vangen hebben, einde dezer maand opnieuw een stuk zeep gedistribueerd. Voorts zal voor 4e kinderen havermout en ge droogde gi oenten worden uit- Op de z.g. drempel zal, schuin voor de weggezakte ponton, een andere Phoenix-kolos tot zinken worden gebracht. Wanneer alle omstandigheden meewerken, zal aan het einde van deze maand opnieuw getracht worden het gat te blokkeeren, I11 Terneuzen liggen twee Phoenix-pontons voor dit doel gereed, terwijl enkele „beetles" in reserve worden gehouden voov e.v. aanhechting aan het dijklichaam. Verder hoopt men spoedig de be schikking te krijgen over torpedo- netten, die voor opvulling van kleinere gaten zeer geschikt zijn. Rammekens wondt dus niet ver geten, Allen, die er werken, doen hun best, om Walcheren zoo spoe- gereikt. Ziekenhuizen en an- dig mogelijk weer geheel droog dera isitellingen, die ook feedste krijgen. Voormalige directeur Loods wezen gearresteerd. Door de P.O.D. te Middelburg is op sensationeele wijze in een Heck-lunehroom gearresteerd en naar het bewaringskamp in het Mil. Hospitaal to Middelburg overgebracht, de voorm. directeur van het Loodswezen in het 6e district, O. A. Karelse. Do gearresteerde, die bekend stond als een fel N.S.B,-er heeft gedurende de bezetting kans ge zien op te klimmen tot commis saris en zag zieh spoedig daarop benoemd tot de gewichtige func tie van Directeur. Naar deze arrestatie werd in zqn omgeving, waar hij veel slachtoffers maakte, met verlan gen uitgezien. Het Prinses-Margriet-fonds. Te Utrecht is opgericht hot Provinciaal Comité Utrecht van het Prinses Margriet-fonds, stich ting voor oorlogsslachtoffers van de Nederlandsche Handelsvloot en hun nagelaten betrekkingen. Het Prinses Margriet-fonds werd on der hooge bescherming van II. IC. H. Prinses Juliana reeds in het eerste oorlogsjaar op Curacao opgericht om het Neder- landBche volk in de gelegenheid te stollen uiting te goven aan zijn dankbaarheid jegens hen, die in dienst van de Noderlandsche Koopvaardijvloot voor de bovr|j- ding van het oigen land, loven of gezondheid prijs gaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1