m Ons onderwijs op de belling. Brieven uit 6 Indonesië Vragen inzake de „Pen Gun Kruimeltjes gereptrieerdan uit liidïë vertellen. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 232 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 7 Jan. '46 Abonnementsprijs ƒ3,30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. H, 1) Onderwij» en opvoeding. Naar algemeen oerdeel it de roeping der ichool: de vorming en versterking der intellec- tueele vermogens van het schoolkind. De school wil den leerling dus voorbereiden voor een toekomstige levenstaak. Er bestaat bij deze voorberei ding een groot verschil tus- schen de verschillende school typen: het Lager Onderwijs heelt in Nederland voorname lijk een opvoedend karakter, terwijl ons Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder- die elkaar niet gehtel Oekktn, al halen velen deze beide in de practijk door elkaar. De op voeding heelt een veel ruime ren inhoud en richt zich tot onderscheiden gebieden, het onderwijs houdt zich in de eerste plaats bezig met de ont wikkeling der verstandelijke vermogens. Ons onderwijs te eenzijdig Toch is het met name dit laatste waartegen velen in den tegenwoordigen tijd in verzet komen. Onze Middelbare School, schreef onlangs de heer J. C. de Glopper, is te eenzij dig leerinstituut, waar persoon lijkheidsontwikkeling en ge- wijs slechts intellectueele vor-1 meenschapszin, leiding der ar ming voorstaan. I tistieke verlangens en verdie- Het zal ieder duidelijk zijn, ping van het gemoedsleven niet dat deze verstandelijke oplet- tot hun recht komen, ding, desa ontwikkeling der Veel onderwijzers en leeruren verstandelijke vermogens slechts zagen hun taak beperkt tot het een onderdeel kan zijn van de bijbrengen van een zoe groot totale opvoeding, die zieh ook mogelijke hoeveelheid kenn:s over andere terreinen dient uitaan hun leerlingen. Voortdu- te strekken. 1 rend breidde het aantal leer- Voorop moet hierbij worden vakken zich uit en de hersens gesteld, dat het opvoeden al lereerst de taak der ouders is. Bij het aanvaarden van het kindergeschenk nemen zij de verplichting op zich het aan hun zorgen toevertrouwde jon ge leven te helpen ontwikkelen. Op het terrein der opvoeding zal dus het gezin de eerste plaats innemen, al werdeni de jbngeren, net name de rijpere jeugd, medé door allerlei büi- ten-gezinsinvloeden beïnvloed de omgang met vrienden en vriendinnen, lectuur, radio, pers kunnen hier, zoowel ten goede als ten verderve, werkzaam zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat het onderwijs bij deze opvoe ding een zeer belangrijke plaats inneemt. De jeugd moet op- der scholieren moesten zich al- pijnigen om voor het eindexa men een aanzienlijke hoeveel heid stof op te nemen. Het valt niet te loochenen, dat te veel werd en wordt gezien naar het komende examen, dat dit als het einddoel van het onderwijs wordt beschouwd, terwijl toch eigenlijk het leven, waartoe de school en het examen willen in leiden, het belangrijkste is. Zijn ervaringen, in Engeland en Amerika opgedaan, brachten oud-minister Bolkestein er toe als zijn mcening uit te spreken, dat de school er niet alleen voor het onderwijs is, maar voor de geheele opvoeding tot complete, harmonische men- schen; wij moeten, zegt hij, bre ken met het intellectueel ka- groeien tot menschen van keu-rakter onzer onderwijsinstellin- nis en bekwaamheid, maar ook i gen en een plaats inruimen aan tot volwassenen, die karakter de sociale en artistieke opvoe- en moraliteit b-zitten. De eerste twee gaven nu zijn vrucht van het onderwijs, de laatste kwaliteiten vrucht van de opvoeding. Uit wat hierboven gezegd is blijkt dus, dat onderwijs en op voeding twee begrippen zijn, ding. Hij toetst deze stelling aan de Engelschc onderwijsop- vattingen, waarmede wij ons in een volgend artikel hopen be zig te houden. H. S. 1) No. II stond in ons blad van 24 December. Een dame, echtgenoote van een schoolhoofd uit het Me- nangkabausche, schrijft haar wedervaren. Zij heeft gezeten in het kamp te Bankinang, en daarvoor in de strafgevangenis te Padang. Daar waren 2400 vrouwen en kinderen onderge bracht Twee kranen. W.C.'s verstopt Millioenen maden kropen over de vloer. Van de gevangenis naar het station (drie minuten gaans) duurde, toen ze naar Bangkinang gin gen, twee uren. Om de drie passen halt, en dan werden ze geteld. In de barre tropenzon. De Jappen deden alles om haar een langzamen dood te doen sterven. Menu in Bang kinang één klein melkblikje „beras" (rijst) per dag. 's Avonds rookte je dan maar een sigaret om het hongergevoel te ver drijven. En als dat niet hielp, drukte je de deken, als je die nog had, tegen je maag. Deze mevrouw, ongeveer 45 jaar oud, klein en tenger, schrijft deze ontstellende mede- deeling Ik heb meegevochten tegen de inheemsche politie agenten, die de jonge meisjes van 18 tot 30 Jaar kwa men halen, om ze aan de Jappen uit te leveren. De bedoeling is duidelijk: De angst van de moeders was onbeschrijfelijk. Nooit werd aan de zieken eenig medicijn gegeven, alleen een soort tonicum, waar je honger van kreegHaar man schrijft Sharir en zijn mannen hebben niets te vertellen. Wanneer wij het gezag niet handhaven, vreten ze hier elkaar op. Waarom toch deze waanzin van al maar praten, dat door de extremisten alléén maar als zwakheid wordt beschouwd Zoo denken menschen, die vele jaren midden tusschen de inheemsche bevolking heb ben gezeten en de situatie blijkbaar beter kunnen be- oordeelen dan de politieke leiders in Nederland. (Fr. Dagblad). Na een 14-daagich verblijf in het hoofdkamp te Pakan Baroe wordt de schrijver naar een werkkamp doorgezonden. Hij vertelt daarvan in den volgen den brief: Hier was het, dat we konden zeggen: „Ik heb de hel gezien". Toen wc in het kamp aankwa men, bleken de barakken in „wigwam"-vorm te zijn opge trokken: het dak liep dus door tot op den grond en het was er overdag binnen net zoo donker als 's nachts. Bij aankomst wa ren deze barakken nog bezet met Britsch-Indiërs en Javaan- sche en Chineesche koelies. Buiten de barakken lagen er tientallen te sterven, want de Jap had als stelregel genomen, dat hij, die niet werkt, geen eten krijgt en wie ziek was, moest maar dood gaan. Medi cijnen waren voor die catego rieën van menschct. te kost baar. Voor ons, Europeanen, werd in het begin nog een andere maatstaf aan gelegd, zoodat toen verstrek king van medicijnen in een heel gering kwantum nog plaats vond. Ik schrijf: in het begin, d-w.z. de eerste drie maanden. Daarna proctisch ook niet meer. Wij moesten de spullen, die we bij ons hadden, zooals ran sel, veldflesch, etenspannetjes en slaapmatje buiten de barak ken neerleggen en toen was het aantreden geblazen en een kwartier later zaten onze jon gens reeds tot hun middel in het moeras om boomen te rooien of andere corvee-werk zaamheden ten behoeve van de nieuw aan te leggen spoorbaan te verrichten. 's Avonds om 8 uur kwamen ze .thuis en konden zich gaan in- stalleeren. Ik had het geiuk met 39 gr. ikoorts aan te komen. De volgende dag bieek ik dy senterie te hebben. Ik schrijf hier „gelukkig", omdat ik met minder koorts onherroepelijk mee had moeten gaan. Het terrein waar de barak- ken op stonde-, was moerassig, met vele gaten en kuilen, waar- in stinkend groen moeraswater. Overal massa s vliegen, die af- ikwamen op rottend afval en etensresten. In de barakken hetzelfde. De koelies enz., wer-i den na onze aankomst door de Jappen met de zweep er uit geslagen, want wij mochten geen contact hebben met an dere bevolkingsgroepen. De zieken en stervenden werden aan hun lot overgelaten, ook door hun eigen volksgenooten. Ieder zorgde voor zijn eigen behoud.. Men moet zoo iets meegemaakt hebben om een dergelijke houding te kunnen wettigen. Enfin, toen de barakken leeg waren, werden 20 plaatsen in één daarvan gereserveerd voor de zieken en daar was ik ook bij. Eten kon ik niet binnen krijgen. Veertig of vijftig maal per dag moest, ik naar de W.C. Dat was een kuil in den grond op ongeveer 2 M. afstand van de barak. Dank zij een genees middel, bereid volgens een vóór den oorlog uitgevonden nieuw procédé, een soort „Da gevan", was ik er na vijf da gen weer bovenop. De behan delende geneesheer ieder werkkamp had een eigen offi- DROEVE OORLOGS- aangezien zij geloven, dat cier van gezondheid van ons GEVOLGEN. Franco uitsluitend tracht tijd te ieger had zich vóór hat ver- Een enquête is onlangs ge- winnen. trek van Java in het bezit we- houden onder 21.078 schoolkin- STAKINGEN IN DE I ten te stellen van eenige hou- deren uit Neukölln, de groote VER. STATEN. derden van deze tabletten. Ik voorstad van Berlijn. Hierbij De door de stakingen in de Ver. ,bleef na ontslag uit het z.g. bleek, dat 1632 vaders waren Staten ontstane spanning is nog "ospi taalt je nog twee dagen gesneuveld, 1874 aders ver- toegenomen tengevolge van de »»kwaritierziek en daarna stidéfeMg was voe? don 5r.-1.og. Diï zijg eenige der gegevens uit een interim-rapport van de Prawda over den wederopbouw in de bevrijde gebieden, welker industrieproductie 1/3 van het totaal der U.S.S.R. placht te zijn en welker bevolking voor den oorlog rti 88 millioen 1 zielen bedroeg. Het aantal uit deze streken naar Duitschland tijdens de be zetting weggevoerde paarden wordt vermeld met 7 milhocn en het aantal stuks vee met 17 j milhoen. Smolensk, Sebastopol, Nov gorod, Moermausk en andere steden worden herbouwd over eenkomstig haar historische traditie onder leiding van be kwame architecten, die uitge breide bevoegdheden bebben. 25 millioen bewoners der be vrijde gebieden waren dakloos geworden. GESUBSIDIEERDE POLI TIEKE PROPAGANDA. De heer Goedhart heeft den minister van Binnenl. Zaken gevragd of het hem be kend is, dat het soldatenbiad „Pen Gun" regelmatig ver schijnt in een formaat en met een aantal pagina's, die ver uit gaan boven de bepalingen, die de persraad hiervoor heeft vastgesteld en of de minister het niet gewenscht acht, dat tegen bladen, die de voorschrif ten stelselmatig overtreden, sancties worden genomen. Aan den minister van Oorlog heeft hij gevraagd of het juist is, dat de Regeering, c.q. het Min. van Oorlog, met een aan tal particulieren deelneemt aan de stichting „Pen Gun"? Of de minister het doelmatig acht, dat de Regeering betrokken wordt bij de uitgifte van dit weekblad, dat blijkens zijn pu blicaties in verscheidene po litieke vraagstukken stel ling neemt? Of het waar «s, dat het Min. van Oorlog een overeenkomst met de „Pen Gan" gegoten beeft, waarbij hec z verbindt tot afname van 80 000 abonnementen op dit weekblad? Of de Minister het wenschelijk acht, dat de jonge mannen, gedurende hun ver blijf in den militairen dienst met medewerking en op kosten van de regeering blootgesteld worden aan een bepaald soort politieke beïnvloeding? m Velgen. 6e Ame-;V*aruch« nieuwsdienst in Duitschland mo gen Amerikanen Oostenrljksche vrouwen huwen. Deze vrouwen krijgen echter geen Amerikaan- sche burger- of andere rechten, In den loop van de laatste vier weken zijn 15,000 Duitsche vluch telingen via Hamburg naar de Russische zóne in Duitsclland afgevoerd. In Washington wordt «erlang een nieuwe Engelsch-Amerikaan- sche overeenkomst verwacht be treffende de burgerluchtvaart, als resultaat van de binnenkort door beide landen te houden conferen tie over dit vraagstuk. De Finsche regeering is door het parlement gemachtigd leenin gen in het buitenland aan te gaan tot een totaal bedrag van 15 mil liard mark. Bij een aantal arbeiders van 4.530.000 telde Canada bij het begin van dit jaar 160.000 werk- loozen. In Washington is een commis sie opgericht, welke tot taak heeft de verschepingen van tarwe en steenkool naar bevrijd Europa te bespoedigen. In de eerstkomende 6 maanden moeten 6 millioen ton tarwe en 2 millioen ton kolen I worden verscheept. De Spaansche ministerraad is Vrijdag onder voorzitterschap van generaal Franco in spoedzitting bijeen geweest. Men neemt aan, dat in deze zitting besloten werd, dat Franco spoedig een reis zal ondernemen met onbekende be stemming. Voor den. wederopbouw. Aankoop van bouw materialen. De regeering heeft tot een be drag van 685.965 dollar aankoo- pen van bouwmaterialen ge daan uit Amcrikaansche sur plus voorraden, w.o. meer dan 1.000.000 voet ijzerdraad en henneptouw er. 4.000.000 pond spijkers, 22.550 handzagen, 58.140 vaatjes spijkers, 137.000 voet staaldraad afrastering en verder groote hoeveelheden bo ren, vijlen enz. Al dit materiaal zal worden gebruikt voor de herstelwerkzaamheden en den wederopbouw in Nederland. moest ik weer aan den slag. Wij hebben nog al het mo gelijke gedaan om voor een van mist, 4880 vaders nog niet te- daden van geweld in twee fabrie ruggekcerd, 178 moeders door ]cen ;n New Jersey en nieuwe luchtaanvallen gedood. Van 3174 stakingsdreigingen elders, kinderen waren de woningen ge- Qe vereeniging van slachterijen die stumpers van koelies, die heel en van 3929 de woningen iiee{t ,.en beroep gedaan op Presi- laSen te sterven, de laatste gedeeltelijk verwoest. dent Truman voor het bijeenroe- uren nog wat te verzachten, SPANJE WEER EEN ptn van een con'erent'e' ter v°or- door ze drinken te gevea, als- KflWIMKRIIKt koming van een impasse in de rvuiviivrvnurv. Amerikaansche vleeschconserven- In monarchistische kringen in industrie, waar nl. 200.000 arbei- Spanje heerscht groote spanning, ders in 147 fabrieken per 16 Ja- in verband met de jongste ont- nuari in staking dreigen te gaan. wikkeling, wat de mogelijkheid van den terugkeer van een Spaan- HET PROCES TE schen koning betreft. NEURENBERG. De gebeurtenis van den dag De openbare aanklager heeft was gisteren de onverwachte ver- een groot aantal documenten in klaring van een generaal tijdens het geding gebracht, waaruit een zitting van het Hooge Mili- blijkt, dat de generaals en hooge taire Gerechtshof, die in het pu- officieren als groep en voor bliek de meening uitte, dat Don het meerendeel ook individueel Juan op 8 Januari a.s. zich in Hitier hebben gesteund en de door Portugal zou bevinden en binnen hem beoogde doelen begeerens- zes maanden in Madrid. waardig hebben geacht. In monarchistische kringen te Door Walter Schellenberg, die Madrid verluidt, dat Don Juan chef van den politieken geheimen er tenslotte in zou hebben toege- dienst in de bezette gebieden was, stemd om Franco aan de werd nader bewijs geleverd, dat Spaansch-Portugeesche grens te ontmoeten. De verandering van besluit van den pretendent zou het gevolg zijn van de nieuwe voorstellen, welke Oriol hem uit naam van Franco heeft gedaan. Bepaalde invloedrijke mo- marchijtea blijven echter sceptisch. er tusschen het opperbevel van het Duitsche leger en het comman do van de politieke politie een overeenkomst bestond omtrent de werkzaamheden van eenheden, welke de uitroeiing van Joden en politieke leiders in Sovjet-Rus land tot tuk hadden. Op de vraag, of JCaltenhrunaer mede een enkele pisang. Tot. dat de dood ze één voor éen wegmaaide. De Jap zorgde dan verder voor de opruiming. Men vergete niet, dat de door ons geboden hulp ten allen tijde bij ontdekking zwaar gestraft zou worden. bevel had gegeven tot het ont ruimen van de Concentratiekam pen voor aankomst van de Geal lieerden, dit in strijd met Himm- lers orders, antwoordde Schellen berg bevestigend. DE WEDEROPBOUW IN RUSLAND. Het herstelwerk aan den qrooten dam in den Dnjepr te Zaparotsje la zoover ge vorderd, dat het vermoede lijk dit Jaar gereed komt. Het Donezbekiken is weer het grootste steenkool produ- ceerende gebied van de Sowjet- Uftie. De met graan bebouwde oppervlakte in de Oekraiat ia 1945 was viervijfde van het ge- De vroegere leider van de N.S.B. beweerde voor het Bijz. Gerechtshof te 's Gravenhage, dat het geld voor de propagan da van de N.S.B. niet uit Duitschland kwam maar uit In- die. De heer Donker heeft nu aan den minister van Justi tie gevraagd of de juistheid van deze bewering is gebleken en indien niet, of hij dan bereid is alsnog hiernaar een diep gaand onderzoeik in te stellen. Azzam Bey, de secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat de Liga de ontruiming door vreemde troepen van alle Arabische landen, Fransch Noord-Afrika incluis, ver langt De Grieksche typographen en boekbinders zijn in staking gegaan om loonsverhooging te krijgen. Macedonische gevangenen heb ben, volgens radio Belgrado, een beroep gedaan op de regeeringen van Engeland, Rusland en Ame rika. Volgens een rapport van den Federalen raad over de activiteit van de vijfde colonne voor en tijdens den tweeden wereldoorlog zijn in Zwitserland 1389 personen voor verraad of ten behoeve van de staatsveiligheid gearresteerd. In Portugal zuilen in de toe komst alle vrouwen met middel bare opleiding actief kiesrecht verkrijgen, tot nog toe hebben alleen vrouwen, die hoofd zijn van een gezin, stemrecht. Bij wijze van vriendelijke geste tegenover de Sovjet-Unie heeft do Zwitsersche regeering de di plomatieke privileges van de di plomatieke vertegenwoordigers van de Baltisehe staten (Estland, Letland en Lithaueu) ingetrok ken. Volgens de „New-York Times" zou door de Amerikaansche bank van in- en uitvoer binnenkort een credict va» 33 «illieen dollar aan Cbiu worde» verleend. CLANDESTIENE VOORRADEN TEXTIEL. Een manufacturier te Zundert had in een schuur, verstopt onder takkenbosschen, in de huiskamer en in den winkel groote hoeveel heden textiel en andere artikelen verborgen. Bij controle door de C.C.D. bleek, dat deze goederen clandestien waren gekocht en niet aan het Rijksbureau voor textiel waren opgegeven. In beslaggeno men werden 455 meter kinderja- ponstoi, 273 m damesjaponstof, 209 m lingeriestof, 181 m katoen, voorts groote hoeveelheden voe ring, vitrage, linnen en costuum- stof. Eveneens werden lakens, sloopen, dekens, deurmatten en 1 een groote partij emaillewerk, aardewerk, scheerkwasten, glas werk, lepels, messen en vorken aangetroffen. CANADEESCHE OFFICIE REN GEARRESTEERD. De bevelhebber van het Cana- deesche leger in Nederland heeft een verklaring afgegeven, waaruit blijkt, dat inlichtingen zijn ver kregen, die er op wijzen, dat zich in de gang van zaken van de „Canadian Army Amenities Con- trol"-organisatie in Nederland veronachtzaam- en onregelmatig heden hebben voorgedaan. Op grond van tot dusverre ver kregen bewijsmateriaal zijn drie officieren, een kolonel en twee kapiteins onder streng arrest ge steld. Deze officieren worden in hechtenis gehouden in verband met de tegen hen ingebrachte be schuldiging aangaande de beweer de onrechtmatige verscheping van drie automobielen van Rotterdam naar New York. Het is eveneens noodzakelijk geweest om bepaal de andere hoogere officieren in hun functie te schorsen gedurende den tijd, dat het onderzoek gaande ia. INSPECTEUR VAN DEN LANDBOUW. Met ingang van 1 December jl. is benoemd tot inspecteur van den landbouw Ir P, W. Honig. De nieuw benoemde Inspecteur zal Ir A. W. van de Plassche, directeur van den tuinbouw, ter zijde staan, bij diens werkzaam heden, inzonderheid wat de in spectie van het tuinbouwenderwijs betreft. GIRO-REKENINGEN EN JODENVERKLARING. Op de vragen van den heer Roosjen betreffende de behande ling door den Postcheque- en Girodienst van rekeninghouders, die destijds weigerden de z.g. Jodenverklaring te teekenen, heelt Minister Beel geantwoord De nummers van de opgeheven postrekeningen van hen, die wei gerden de z.g. Jodenverklaring te teekenen, werden als regel niet opnieuw uitgegeven. Mocht dit in enkele gevallen wel zijn geschied, dan moet dit aan een vergissing worden geweten. In het algemeen kunnen de hierbedoelde rekenin gen derhalve zonder meer weer ter beschikking van de vroegere rekeninghouders worden gesteld. SCHOENEN UIT DENEMARKEN. Het Deensche comité „Holland Hjaelpen", dat reeds zoo vaak prachtige schenkingen aan ons land heeft gedaan, heeft opnieuw een waardevolle rending voor de H.A.R.K. verscheept, *.1. hon derdduizend paar kinderschoenen. De eerste partij is reeds voor distributie gereed gemaakt en zal via de HA.R.K,-uitdeelposten worden uitgereikt. DoodelUke ongevallen in de mijnen. In 1945 hebben in de verschil lende Limburgsehe steenkolenmij nen 12 doodelijke bedrijfsongeval len plaats gehad, waarvan 8 op do staatsmijnen en 4 op de par ticuliere mijnen. In het laatste normale jaar 1939 was het tetaal aantal doodelijke ongevallen 21; tijdens de bezet ting is het in 1943 epgeleepej» tot 35, Uit nood en dood verlost. Uit Ifldië gerepatrieerden, die voorloopig in het herstellings oord „Vrij Nederland" onderge bracht werden toonden zich hoogst tevreden over de behan deling gedurende de reis met de „Nieuw Amsteidam". Deze gerepatieerden vormen bet begin van een groep van ongeveer 20.000 personen, wier verzorging niet een kwestie van weken maar van maanden wordt. Allen waren zeer gevoelig voor de grootsche en hartelijke ont vangst, hun door Nederland bereid. De vaart door het Noordzeekanaal was een ware zegetocht. Zeer geitroffen wa ren zij ook geweest door de be groeting van Prinses Juliana, loen zij spraken van het „Wil- heimus dat gespeeld werd toen het schip in Amsterdam voor den wal kwam, sprongen de tranen in hun oogen. De hartelijke ontvangst was feitelijk al begonnen te Suez, waar de „Nieuw Amsterdam begroet werd met muziek, vlag gen van alle geallieerde mo gendheden en het aanbieden van versnaperingen. Zij werden in de vier dagen oponthoud al daar van kleeding voorzien en na Southampton kwam de ont vangst in Holland. De meesten hadden de hoop, nog eens Hol land terug te zien, na de Ja- pansche kampen opgegeven. Over de toestanden in de Ja- pansche gevangenkampen raak ten ze stiet uitgepraat. In de laatste maanden voor de oapitulatie hebben de Jap pen op Borneo alles uitge moord, gemitrailleerd of over de kling gejaagd. In andere kampen werden de menschen uitgehongerd. Een bioloog, die 11 jaar in Inrlië was, woog nog slechts 35 kg. in twee maanden tijds waren bij hem in het kamp van de 350 gevangenen nog slechts een 50-tal in leven. In Pakan-Baroe cn in Birma is het wel het ergst geweest. Bij den aanleg van den spoor weg op Noord-Sumatra, de Pa- danglijn, was de ellende zoo erg, dat er bij wijze van spre ken op iedcren dwarsligger een doodc geteld kon worden. Door gebrek aan medicijnen stierven de menschen hier bij duizenden vooral aan cholera, maar ook aan malaria en dysenterie en verder tengevolge der lijfstraf fen met ijzeren staven, waar van evenzeer de vrouwen en kinderen te lijden hebben ge had. De bijzonderheden hierover waren verschrikkelijk. Is het wonder, dat ze nu in Holland overgelukkig zijn. 0p« on ottwrga .-g van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8,46 u., on der 16.47 u,; Maan op 11.43 u„ onder 22.32 i& Eerste kwartier a.s Donder dag III 1,111 VT—I>3—OTW II 3 Frovincienituws. Jhr Mr van Meeuwen, f Te 's-Hertogenbosch is plotse ling overleden in den leeftijd van 69 jaar Jhr Mr E. A. E. van Meeuwen, President van het Bos sche Gerechtshof. Terugkeer Nederlanders uit Polen. Dezer dagen vertrekt uit Polen een aantal Nederlanders via Zwe den per vliegtuig naar het vader land. Zoodra Nederlanders in het Oosten opgespoord zijn, worden hun namen aan hun familieleden opgegeven. NIEUWE DIENSTREGE LING SPOORWEGEN. Vandaag is «en nieuw» dieust- regtling van de N»d. Spoorwegen in werking getreden. Het vouw blad zal pas Dinsdag of Woens dag voor het publiek verkrijgbaar zijn. Wel zal de nieuwe dienstrege ling op de gebruikelijke wijze op de stations worden aangeplakt. Den reizigers wordt dringend aangeraden deze tijdig te raad plegen. De eerste trein van Goes naar Vlissingen zal voortaan te 6.01 vertrekkea Geheel nieuw is de verbinding Lage-Zwaluwe-Breda v.v. Te 7.02, 10.38, 13.31 en 16.50 vertrekken er treinen uit Lage Zwaluwe. Te 8.00, 12.01, 15.26 en 17.58 uit Breda. MIDDELBURG. Voor een minder da» matig bezette Noorderkerk gaven Tanny v. d. Garde (sopraan), Betsy BonthuisDhont (viool) en Piet Broerse (orgel) Donder dagavond een concert. Hoogtepunten van dezen avond waren ongetwijfeld: de drie oud-Fransche Kerstliede ren voor sopraan en orgel van Pierre van Hauwe. De voordracht van mej. v. 4. Garde was vol gevoel Mevr. Bonthuis gaf blijk van haar uitnemende kwaliteiten, speciaal in de steeds weer op nieuw boeiende Sonate in e VL t. van A. CorellI De Suite Gothique van L. Boëlmann, door dhr Broerse op het kerkorgel uitgevoerd, vol deed aan de hoogste voorwaar den. Het samenspel was uitste kend. VEERE. Daar binnenkort weer een begin gemaakt zal worden met de in richting van de oudheidskamer in het raadhuis te Veere, verdient het vermelding, dat de beroemde vergulde zilveren beker, v. Maxi- miliaan van Bourgondië, die sinds een viertal eeuwen het eigendom is der gemeente Veere, weer in het raadhuis aanwezig is. Deze beker is in de oorlogs jaren met bemiddeling van het Mauritshuis ondergedoken. Tevens zijn weer gearriveerd de prachtige gobelins, die tijdens den oorlog in het Rijksmuseum waren geborgen, ZIERIKZEE. Donderdagmorgen reed onder de gemeente St Phiiipsland een auto, bestuurd door dhr J. L. v. d. Zande alhier, in een „moffengat". De auto werd zwaar beschadigd, terwijl dhr v. d. Zande twee ge kneusde ribben opliep. Zijn mede reiziger, dhr L, de Vries, Hoofd der P.O.D., liep eenige lichte kwetsuren op. EL DORADO VOOR V1SSCHERS. Wanneer men tegenwoordig over de Walchersche wegen gaat, ontmoet men overal man nen en jongens met de zonder lingste vischtuigen over den schouder. Ik stel me voor, dat eeuwen geleden onze voorouders er ook zoo op uit trokken, gewapend met allerlei primitieve, zelf gemaakte schep-, sleep- en kr-uisnetten. Er is niets nieuws onder de zon. Al zullen onze voorvaderen wel geen bezem stelen met kippengaas voor hun j doel gebruikt hebben De overstrooming van Wal cheren heeft ons veel misère gebracht. Nu het water echter verdwijnt, is een der weinige goede dingen wel het heerlijke zeebanket, dat achterblijft. In de poelen, plassen, sloten en watergangen van het doode Walchersche landschap beproe ven velen hun geluk. De „oogst" valt over het al gemeen mee. Al hoorden wij ook van enkelen, die het na een l.eeleu dag visschen niet verder hadden kunnen brengen dan 5 kg. Daartegenover staat, dat twee bewoners van een der dorpen f» vier uur tijds samen 86 kg. versche visch hadden gevangen I Vrachtjes van 20 kg. visch op één dag zijn heelemaal geen zeldzaamheid. Ons werd de verzekering ge geven, dat Walcheren nog „vol" zit met visch. Nu echter het water steeds meer van het land verdwijnt, zal de sterfte ongetwijfeld sterk toenemen. Men dient reeds nu goed uit te kijken, dat men uitsuitend versche visch consumeert, daar gestorven of gestikte vi.eh nu niet bepaald bevorderlijk is veer de gezondheid. J. J. T. Kerk en School. Emeritaat. De Ned. Herv. predikanten Ds A. Luteijn tc Nijkerk en Ds B. Tuinstra te Soesterbcrg heb ben eervol emeritaat gevraagd. De Ned. Herv. Synode. In een beschouwing over de Synode van de Nederl. Herv. Kerk schrijft „Nieuw Neder land" „De „richtingen" in de Sy node spelen vrijwel in het ge heel geen rol. Natuurlijk, Ds Woelderink drukt zich anders uit dan Dr Sevenster, Prof. Haitjema dan Ds Kastein. Maar niemand zal het klaar krijgen om een streep door de Synode te trekken en te zeg gen: daar loopt nu de grens. Tusschen links en rechts, tus schen voor en tegen, tusschen opbouw en afbraak, of wat we nog meer weten te verzinnen. De malen dat er hoofdelijk ge stemd is, liep het front op een wonderlijke wijze dwars door de richtingen heen." Laatste berichten. Weersverwachting, geldig tot xiaandagavond. Weinig verandering. Zwaar bewolkt en nevelig weer, geen neerslag van beteekenia, weinig verandering in tempera tuur, aan de kust matige, Zuid westelijke wind. Radio-toespraak van H. M. Koningin Wilhelmina. Gisterenavond heeft H. M. Ko- nigin Wilhelmina in een radio toespraak, die over beide zenders werd uitgzeonden, een welkomst woord toegeroepen tot alle ge- repatriëerden, zoowel uit Indië ale uit Duitschland. Op deze toe spraak komen wfj in ons blad van morgen nader terug. Dr Van Mook blijft eenige dagen te Cairo. Dr Van Mook heeft aan een Indisehen redaeteur van het A.N.P. meegedeeld dat hij op zijn terugreis naar Nederlandseh-Indië eenige dagen te Cairo zal blij ven em zieh ep de heogte t» stellen van de kleedingvoorzi»- aiag der rspatriëwsaeS*.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1