ZEEUWSGH DAGBLAD Dr v. Mook oyer 'tlndische vraagstuk. Bewdt den u/eg> Hei ludUcke, vcaay&tuk. Controle op atoomwapenen. Kruimeltjes De besprekingen te Londen. Eischen der Indonesische leiders. Op Java vrij rustig. Dat moet u lezen I REPATRIEERENDEN UIT INDIË. 1e JAARGANG No. 231 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 5 Jan. '46 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. „Een stem des roependen in de woestijn". Dat is volgens de gang bare voorstelling een stem die niet gehooi d wordt, een geluid, dat in de wijde ruimten verklinkt, zon der dat iemand daar aandacht aan schenkt. In de Heilige Schrift heeft deze uitdrukking echter een heel an dere beteekenis. Als Johannes de Dooper van zichzelf zegt, dat hij is de stem des roependen in de woestijn, dan bedoelt hij niet daarmee te zeg gen dat aan zijn prediking geen aandacht werd geschonken. Het tegendeel was trouwens het geval. Immers tot hem kwa- men velen uit Jeruzalem en ge heel Judea en 't geheele land rondom den Jordaan, en werden van hem gedoopt, belijdende hun ne zonden. De bedoeling van den Dooper is een andere. Wat hij zegt slaat terug op Jesaja 40: „Een stem des roe penden in de woestijn: Bereidt den weg des Hecren, maakt recht in de wildernis een baan voor on zen Godl Alle dalen zullen ver hoogd worden en alle bergen en heuvelen zullen vernederd wor den; en wat krom is, dat zal. recht en wat hobbelachtig is, dat zal tot een vallei gemaakt wor- den." Om deze woorden te verstaan, moeten wij denken aan den toe stand van de wegen in Palestina, die meestal in zeer desolaten toe stand verkeerden. Het waren kromme, hobbelachtige wegen, vol kuilen en gaten. Zij hadden veel te lijden van tropische stort regens, terwijl steenen uit de aangrenzende akkers vaak een voudig op den weg werden ge deponeerd, Uiterst moeilijk be gaanbaar, waren deze wegen. Maar dan kon het gebeuren dat een Koning of een hoogge plaatst persoon verwacht werd. Dan moesten de wegen in orde worden gemaakt en dan gingen de herauten door het land met den roep om den weg te bereiden. Dan werden de bergen „vlak" ge maakt en de „dalen" gevuld; het kromme werd recht gemaakt en de steenen des aanstoots uit den weg geruimd. Zulk een heraut was Johannes de Dooper. Zijn taak was, voor den komenden Heiland den weg te bereiden. Hij was een stem des roependen in de woestijn: Zie de Koning komtl Wat hier van de wegen in Palestina gezegd wordt, geldt ook thans nog, zij het in anderen zin. Wij leven in een verwarde, in een „geschonden" wereld. De steenen des aanstoots liggen, door dat het eigenbelang zulk een geweldige rol speelt, hoog opge stapeld. Er is voor het recht en voor de waarheid geen gebaande weg. Overal, in het nationalo en het internationale leven vindt men de obstakels, die de doorwerking van de Christelijke beginselen, en zoo de komst van vrede en wel vaart belemmeren. En nu komt bij het begin van het nieuwe jaar ook tot ons ge zamenlijk en persoonlijk de op roep om een gebaanden weg te maken en om alles wat de komst van Gods Koninkrijk kan verhin deren, uit den weg to ruimen. Hier ligt een tkak Voor de Overheden, die regeeren bij de gratie Gods, maar ook voor een ieder persoonlijk. Een VKoning, de te Betlehem geboren Koning, ziet, Hij zal re geeren I Herstel en vernieuwing van het leven, nationaal en internationaal, zal alleen mogelijk zijn, wanneer overheden en volken Zijn macht en majesteit willen erkennen en Zijn ordinantiën eerbiedigen. Binnenkort zal aan Attlee en de Gaulle een plan voor con trole op de atoombom worden voorgelegd. Het plan voorziet in vaststelling door den Veilig- heidsraad van jaarlij ksche quota voor de fabricatie van zware en atoomwapenen. Ame rika, Engeland en Rusland zou den ieder 20 pet. van het totaal mogen hebben; Frankrijk en China ieder 10 pet., terwijl de resteerende 20 pet. verdeeld zouden moeten worden onder de kleine mogendheden, die een internationaal contingent voor de permanente politiemacht van de Vereenigde Volkeren ople- veren. "Uit New-York wordt gemeld, dat in de conferentie te Lon den „een scherpomlijnd of schoon algemeen plan" is aan genomen, dat voorziet in het niet terugtrekken van de Brit-I sche troepen uit Indonesië en het zuiveren van een gebied van voldoende uitgestrektheid om de Nationalisten impo- neeren en den Nederlanders een basis te geven van waaruit ze kunnen handelen. Het twee- I de punt van het plan is volgens j het blad, dat de Nederlanders er in hebben toegestemd een begin te maken met besprekin gen met de gematigden en een grootere politieke prijs te beta len voor de orde. Dr van Mook zou met het Kabinet overeen zijn gekomen, dat van 'n volledig zelf bestuur binnen 15 of 20 jaren geen sprake kan zijn. Hij zou hebben voorgesteld, dat een In donesische Volksvertegenwoor diging in het leven zou worden geroepen en een Kabinet onder zijn leiding. Van betrouwbare zijde wordt uit Soerabaja vernomen, dat de Indonesische leiders tijdens ge-l heime besprekingen aan Dr van Mook, voor zijn vertrek naar Nederland, de minimum-voor- waarden, die voor de Indone siërs aanvaardbaar zijn hebben meegedeeld. In de eerste plaats eischen zij de erkenning van de huidige „regeering" onder Sja- rir als de „de facto" regeering. Hieraan wordt toegevoegd, dat verdere besprekingen langs drie mogelijke lijnen zouden kunnen worden voortgezet 1. erkenning van de hui dige „regeering", gevolgd door onderhandelingen over de speciale positie van Ne derland in betrekking tot Indonesië; 2. confederatie van Ne derland en Indonesië; 3. zelfbestuur voor Indo nesië binnen het Nederland- sche gemeenebest. De leiders verklaarden, dat zij bereid zijn elk voorstel, dat van Mook mee terug brengt, te bestudeeren. Batavia, Bandoeng en Buitenzorg rustig. Het officieele communiqué van Vrijdag meldt, dat het cen trum der vijandelijke activiteit te Semarang in weste lijke richting verplaatst is. Ba tavia, Buitenzorg en Bandoeng zijn over het algemeen rustig. Een convooi, dat uit Bandoeng terugkeerde, kwam zonder on gelukken te Buitenzorg aan. Ten noorden van Soera baja is een ammunitieopslag- plaats ontdekt waar naar schat ting 150 ton lag opgetast. Te P a d a n g hebben Britsche soldaten drukpersen onklaar gemaakt, waar bankbiljetten gedrukt werden. Een speciale correspondent meldt, dat militaire eenheden, die kort geleden het grensge bied tusschen Atjeh en de oostkust van Sumatra hebben bereikt, talrijke Indonesische aanvallen met zwaarden, ma chinegeweren en mortieren moesten afslaan. In een uitzending van radio- Soerabaja heeft de bekende extre mist Soetomo de Chineezen in Nederlandsch-Indië aangevallen: „Velen van hen staan aan den kant van de Nederlanders en Indo-Europeanen en tegen de In donesische vrijheid en het Indo nesische nationalisme". Uit het hotel „Suisse" te Amsterdam zijn vier wasch- manden, waarin zich o.a. 250 beddelakens bevonden, verdwe nen. De schade bedraagt f 2500. Binnen enkele dagen wordt het teruggeven aan Frankrijk verwacht van de Fransche schepen, welke Argentinië, na het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Vichy, in be slag had genomen. De Sovjet-Unie heeft 5 van de 10 onderzeebooten ontvan gen, die Duitschland heeft moeten afstaan tot het nemen van proeven. Sir John Anderson, oud-mi nister van financiën, heeft ver klaard, dat de oorlog Groot- Brittannië 9 tot 10 milliard pond sterling heeft gekost. In de vroedvrouwenschool te Heerlen is in 1945 een record cijfer geboekt. Er zijn 1534 baby's ter wereld gekomen, waarbij 28 tweelingen. Kolengebrck heeft geleid tot de sluiting van 4 textielfabrie ken in Noord-Frankrijk. Het personeel van de Wes tern Union Tel. te New York heeft zich voor staking uitge sproken. Indien deze staking a.s. Dinsdag doorgaat dreigt een sympathiestaking in de te lefoonbedrijven in het geheele gebied, van de V. S. Volgens radio Moskou is maarschalk Zjoekof voor de te houden verkiezingen candi- daat gesteld voor den Opper sten Sowjet. Volgens Giral, minister-pre sident van de Spaansche repu- blikeinsche regeering, zou een doeltreffende blokkade van drie maanden voldoende zijn om dc regeering van Franco ten val te brengen. De brug over de Maas bij i Hastiere, ten zuiden van Dl- nant, die tijdens den oorlog was opgeblazen, is weer her steld en voor het verkeer open gesteld. -• Ex-koning Peter van Joego slavië is voornemens zich de finitief in Londen te vestigen. Generaal Mac Arthur heeft maatregelen afgekondigd, welke gericht zijn tegen een herlev'ug van de geheime genootschappen in Japan. Het aantal stakers in de Vereenigde Staten bedraagt thans ongeveer 400.000, terwijl indien alle dreigende stakin gen doorgaan half Januari het aantal stakers 2 millioen zal bedragen. Zware zwarte winst. Een Haagsche grossier in groenten en fruit had produc ten van een mindere kwaliteit in een hoogere prijsklasse ver kocht. Op deze wijze had hij in een maand boven zijn toege stane winst een „zwart ex traatje" van f 1950 „verdiend". Controleurs van den C.C.D, Lebben proces-verbaal opge- maaikt. D. Hans. f Donderdagavond is onverwacht te 's-Gravenhage overleden de bekende journalist D. Hans, hoofdredacteur van het dagblad „De Telex". Reorganisatie Politie. Blijkens mededeeling van den Min. v. Binnenl. Zaken is besloten, in deze provincie al leen in de gemeenten Middel burg en Vlissingen de ge meentepolitie te handhaven. In de overige gemeenten zullen de politiediensten worden vervu'd door het corps Rijkspolitie en in gemeenten, gelegen binnen een afstand van 30 K.M. van de grens, tevens door de Kon. Marechaussee, Een volksbelang op het spel, „Het ia alles erg primitief, maar we zijn er toch een beetje trotsch op, daar we alles zelf in elkaar gezet hebben", zoo kregen we te hooren toen we gisteren een bezoek brachten aan het ge bouw van de V.V.Z.B. te Goes, waar 'n R.-Kruis-team dagelijks den strijd aanbindt tegen de schurft. Wist U dat 2/z van Ne derland momenteel aan scabies lijdt? Duitsche zoowel als gealli eerde militairen hebben deze huidziekte in ons land verspreid. En vooral ook in gebieden, die b.v. cenigen tijd onder granaat- vuur lagen en waar de menschen vaak dagenlang in grooten getale bijeen moesten schuilen, greep de schurft snel om zich heen. U be hoeft zich dus niet te schamen om U onder behandeling te stel len. Integendeel, het is in hooge mate onsociaal, wanneer U de bekende roode pukkeltjes op uw huid ziet verschijnen en U niet aanmeldt I Want wanneer een heel dorp behandeld wordt, maar er één persoon met deze huid ziekte blijft rondloopen, dan plant zich van deze persoon de ziekte weer voort. Zelfs een handdruk kan besmetting ten gevolge heb ben 1 We waren in de gelegenheid het een en ander van de behan deling te zien. Het zag er alles netjes uit. Na een kaart ingevuld te hebben en geregistreerd te zijn kan men zich zoo noodig eerst baden. Daarna wordt het heele lichaam ingesmeerd met benzyl- benzoaat, een preparaat dat de schurftmijt, die onder de huid zijn gangen graaft, doodt. De kleeren van den patiënt worden intusschen „gedust", d.w.z. met het bekende j D.D.T.-poeder ingespoten. Moet j men terugkomen, dan wordt dit op de kaart aangeteekend Men krijgt verder wanneer de behan deling is afgeloopen, richtlijnen mee om, voor zoover mogelijk, nieuwe besmetting te voorkomen. U ziet dus, het Roode Kruis stelt alles in 't werk om ook in dit opzicht ons volk weer gezond Dr van Mook heeft Donderdag voor afgevaardigden van 42 jeugdorganisaties en studenten corporaties een uiteenzetting gegeven over de „Indonesische kwestie". „Sprekend over de gevoerde politiek zei Dr van Mook, dat deze aanvankelijk slechts be- heerscht werd door de gevaar lijke omstandigheden, waarin zich de geïnterneerden in de vele kampen bevonden. Eén verkeerde daad, één verkeerde stap van de verantwoordelijke personen kon tallooze men- schenlevens in gevaar brengen. Dit moest bij eiken stap en elke daad overdacht worden. De veiligheid van deze men schen was ook het eerste doel van de Britsche bezetting. Van deze moet men blijvend beden ken, dat zij het was, die deze beveiliging en bevrijding hoe onvolkomen ook ten koste van dooden in eigen rijen, heeft gebracht. Strijd moet vermeden wor den. Overleg met constructieve en positieve elementen is moge lijk en zoo kan men komen tot de stichting van de orde, die rust op de samenwerking van allen en 19 gericht tegen de rustverstorende elementen. Er heerschte in Indië geen anti- Nederlandsche, wel een anti- koloniale stemming. In de bui tengewesten is de samenwer king behoorlijk hervat en nor maliseert zich de toestand da gelijks. Alleen op Java is de spanning nog groot. In de toekomst zal er naar de mecning van Dr van Mook voor goede Nederlanders zeker blijvend plaats zijn in Indië naast hen, die reeds daar ver toeven, en zal Indië gebaat blij ven met de intelligentie, vin dingrijkheid en knapheid van de Nederlanders samengaand met de groote natuurlijke ga- I ven van de Indonesiërs Even tevoren had Dr van Mooik echter verklaard, dat de Japansche propaganda mis dadige elementen 1 inschakelde tot het uitvoeren van vernederende maatregelen, dat zij deze misdadige elemen ten wapende en op fascistische manier oefende. „Er heerscht geen anti-Ne- derlandsche stemming". Maar de heeren Soekarno en Sjarir stellen steeds weer op den voorgrond, dat geen Neder- landsche troepen in Indië mo- gen worden toegelaten en dat elke band met Nederland moet worden verbroken. TRIBUNAAL TE GOES. Donderdag werden de volgen de zaken behandeld: De klein-landbouwer J o li. Verse liuurc te 's Heer Hendrikskindcren zou boeren leider van den Landstand ge weest zijn en aan den burge meester adviezen hebben gege ven aangaande personen, die voor de Duitschers moesten werken. Ook had hij goed ge vonden, dat zijn dochters om gang hadden met leden der Duitsche weermacht. Verd. ontkende boerenleider te zijn geweest, hij was juist een vijand van de N.S.B. Hij was slechts eenmaal op een verga dering geweest. Van een „vrijage" van zijn dochters weet hij niets. Had hij dit ge weten, dan was hij daar zeker tegen geweest. Bekl. zei ver der, juist personen geholpen te hebben om van „spitten", enz. vrij te komen. Een wachtmeester van de ma rechaussee gaf enkele gunstige inlichtingen over bekl. Mr F. W. Adriaanse wees er o.a. op, dat besch. geen boeren leider was, doch hoogstens voorman bij de werkzaamhe den. Zijn dochters zijn meer derjarig, dus voor haar gedra gingen ;kan de vader niet aan sprakelijk gesteld worden. Deze werd daarop direct vrij gesproken. De landbouwersknecht J a c. Leendertse uit Kamper land zou hulp verleend hebben aan den vijand door op N.-Be- veland en Walcheren werk zaamheden te verrichten. te maken. Bij ons bezoek kregen de kinderen, die behandeld moes ten worden een biscuitje. Dat is toch voor U niet noodig? Laat ieder begrijpen, dat het hier gaat om een volksbelang. 1800 passagiers Donderdag gearriveerd. Spanje weer een Koninkrijk? Volgens den correspondent te Lissabon van de „News Chronicle" zou generaal Franco den Spaanschen troonpretendent Don Juan hebben uitgenoodigd den troon te bestijgen, evenwel onder voorbehoud, dat Franco zelf en zijn partij de macht in handen houden. Volgens vooraanstaande Spaansche royalisten is een der voorwaarden voor den te rugkeer van den troonpreten dent naar Spanje, dat generaal Franco zal worden benoemd tot opperbevelhebber van het leger en dat de Koning slechts één politieke partij voor het land zou aanvaarden, m.a.w. dat de Falanx haar huidige po sitie zou behouden. Naar verluidt is Don Juan al leen dan bereid naar Spanje te rug te keeren, indien hem de vrije hand wordt gelaten om het land te besturen. HET RUHR- EN RIJNLAND. Vernomen wordt, dat Sovjet- Rusland sympathiek staat ten opzichte van het Fransche standpunt om Ruhr- eri Rijn land van Duitschland te schei den, aldus een semi-officieel communiqué. De Russen, aldus wordt gemeld, bestudeeren op het oogenblik de Fransche voor stellen. VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. De resultaten van de in Noorwegen gehouden gemeen teraadsverkiezingen zijn: Con servatieven 621 (voorheen 916), Agrariërs 836 (1430), Liberalen 1134 (1438), Rechtsche partijen 1568 (2075), Christelijke Volks partij 823 (21), Arbeiderspartij 5718 (5552), Communisten 1018 (59). DUITSCHERS IN TSJECHO-SLOWAKI JE. Volgens radio-Praag zullen tegen het einde van Juli a.s. NA-HNLEVERING PAPIERGELD. Velen hebben een request tot den minister van Financiën ge richt om „vergeten" biljetten als nog te mogen inwisselen. Het ministerie van Financiën wijst er op, dat allen wier ver zoek voor 1 Januari 1946 in Den Haag werd ontvangen, te zijner tijd hetzij door een indi vidueel antwoord hetzij door mid del van een algemeene publicatie een beslissing zullen vernemen. Verzoeken, die na 31 December 1945 zijn ontvangen, worden niet meer in behandeling genomen. BEZOEK VAN MONTGOMERY. Maarschalk Montgomery wordt op 17 Januari te Den Haag ver wacht, waar hij onderscheidingen zal uitreiken aan Nederlandsche militairen. DE LANDBOUWCRISIS. ORGANISATIES. Maandag 7 Januari zal te 20.30 uur over den zender Hil versum II spreken de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor den Landbouw, over het onderwerp: .,De land bouworganisaties weer aan het werk". alle Duitschers uit Tsjecho- Slowakije verdwenen zijn. Naar de Russische bezettingszone in Duitschland zijn reeds 700.000 a 800.000 Duitschers overge bracht. Tot dusverre hebben zich 1.600.000 Tsjechen in het door de Duitschers verlaten grensge bied gevestigd. Aan de 1800 repatrieerenden, die als eerste deel van de pas sagiers der „Nieuw Amster dam" Donderdag met de „Al- manzora" te IJ muiden aankwa men, is een feestelijke ont vangst bereid. Toen om half drie de boot in de schutsluis arriveerde had zich daar een enthousiaste menigte verza meld. Een groot spandoek riep die repatrieerenden een, harte lijk „welkom" toe, ondersteund door het gejuich der duizenden, die langs de sluis en het kanaal stonden. Toen het schip eenmaal ge schut was, begon een ware ze getocht door het Noordzeeka naal. Overal waren de vlaggen uitgestoken en talrijke feeste- lij k gepavoiseerde vaartuigen begeleidden het schip. Auto's en wielrijders reden langs het kanaal en trachtten contact te krijgen met familieleden of be kenden aan boord. De passa giers toonden zich zeer verrast door een zoo grootsche begroe ting in het moederland en on- danlks de voor hen zoo felle koude bleven zij gedurende den geheelen kanaaltocht, die ver scheidene uren duurde, aan dek. De geheele reis is zeer vlot verloopen. Vanaf Singapore was de „Nieuw Amsterdam" door mooi weer begunstigd en de stemming aan boord was uitstekend. In Colombo was de eerste voorraad kleeding aan boord genomen; de groote voorziening kwam echter in Suez, waarover alle passagiers eenstemmig hun bewondering uitspraken. De ontvangst 111 Suez was in één woord gran dioos. Tenslotte werden in Southampton nog shawls en handschoenen verstrekt. Men had over do verzorging aan boord weinig of niets te klagen. „Als men drie jaren in de overbevolkte kampen geze ten heeft, neemt men een zee reis op een vol schip (maar naar huis), wel op den koop toe". Eerst in de duisternis kwam de „Almanzora" in de Amster- damsche haven aan, waar op nieuw vele duizenden op de pieren, in de dakgooten, in lan tarenpalen of in roeibootjes van hun vreugde over dit weer zien blijk gaven. De grootste menigte had zich echter verza meld nabij de fruitloods van de K.N.S.M., waar de „Alman zora" moest aanleggen. Hier waren ter begroeting aanwezig H.K.H. Prinse. Ju liana, Minister Logeman en verder talrijke autoriteiten uit de kringen van „Nederland helpt Indië", het Roode Kruis enz. Te 20.30 uur kwam de „Al manzora" voor den wal en het was een bijzonder plechtig oogenblik, toen het muziek corps op de kade het Wilhel mus inzette. Nadat de loop bruggen waren uitgelegd, ging Prinses Juliana aan boord om de repatrieerenden van nabij te begroeten. Ook sprak de Prinses later voor de micro foon namens haar Moeder en kele woorden van welkom, waarin zij aankondigde, dat H. M. de Koningin a.s. Zondag avond te 20.00 uur, over de radio persoonlijk het woord tot dc repatrieerenden zal richten. Helaas bleek het niet mo gelijk te zijn alle repatrieeren den reeds dadelijk van boord te laten gaan. Men moest zich beperken tot de zieken en die genen, die als bestemming Am sterdam hadden opgegeven. De anderen werden Vrijdag „tot op de stoep" van het huis van bestemming gebracht. Voorts zou hij omgang met Duitsche milite'ren hebben ge had. Verd. ontkende dit. Hij is 8 mnd. geïnterneerd geweest en toen ontslagen. Zijn vrouw onderschreef dit alles, waarna mr F. W. Adriaanse er op wees, dat vele geïnterneerden slechts passief die afzondering ondergaan en als niet iemand voor hen in de bres springt, zelf niet trachten vrij te komen. Dit was ook het geval met L. gedurende die 8 mnd. Ook hier vrijspraak. Dea landarbeider Jan Rooit uit 's H. Arendsker- ke was ten laste gelegd, dat hij lid en voorman was geweest van het N.A.F. en gewerkt had voor de Weermacht. Verd. zei, dat hij geen goede vrienden was met de Duitschers of N.S.B.ers, waarop de voorz. hem een briefje voorlegde, waaruit anders bleek. Mr F. W. Adriaanse zeide, dat verd. niet vrijwillig voor de Duitschers heeft gewerkt. Gideon den Dek ker, gemeentewerkman te 's H. Abtskerke, was in Sept. 1941 symp. lid geworden en in Jan. 1944 actief lid. Hij was voorts aangesloten bij N.A.F. en N.V.D., collecteerde voor W.H.N. en bezocht vergaderin gen van de N.S.B. Den D. zei, dat hij hoogstens een- of twee maal op een vergadering is ge weest, hij is lid geworden, om dat hij dacht, dat de N.S.B. voor werk zou zorgen. Verded. wa" mr Terwoert. De zaak tegen Jannetje Hoogstraten werd we gens afwezigheid van bekl. uit gesteld. In de overige gevallen uit spraak op 17 Jan. a.s. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van Vrijdag 4 Jan.: Jo h. de N o 0 ij e r, Arnemui- denontz. rechten. G. V o g e 1, ArnemuidenOntz. rechten. A. J o z i a s s e, Oostkapelle beschuldiging vervallen. P. Bouwense, Middelburg. 2 j. intern, en ontz. rechten. Provincienieuws. Geref, Gem. Tholen: 10, 2.30 en 6 leesd. Vrije Geref, Gem. Tholen: 10, 2.30 en 6 leesd, Chr. Geref. Kerk. Vlissingen: 9.30 en 4 ds So bering, legerpred. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijvcrdal, D. Bouwman te Arnhem; te El- burg, J. T. Doorncubal te Kes- teren. Aangenomen naar Amersfoort, A. Koolhaas te Daarle, Geref. Kerken. Beroepen te Enkhuizen (2e pr.pl.), W. J. Meister te Worn- mels. Geref. Kerken (Art. 31 K.0 Aangenomen naar Zeist, G. H. Dijkstra te Maartensdijk. Bedankt voor Amsterdam, W. A. Veldman te Leiden. KAMPERLAND. Benoemd aan de Kon. Wilhelminaschool te IJsselmonde dhr J. Slabbe- koorn, onderwijzer aan de Herv. school alhier. Tot hoofd van de Herv. school alhier dhr E. Sleeboom te Leiderdorp. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.47 u., on der 16.44 u.Maan op 10 57 u., onder 19.56 u. Maandag: Zon op 8.46 u., on der 16.45 u.Maan op 11.22 u., onder 21.13 u. Eerste kwartier op 10 Jan. Wat brengt de radio Zondag C Januari. HILVERSUM I (301 m.): 8.30 Va* man tot man; 9.00 Nieuw»; 9.20 Wla- dimir Horowitz, piano; 9.30 Water standen 9.35 Morgenconc.10.00 Ger. Kerkdienst; 11.30 Gewijde muz.12.00 B.B.C.-symph.ork.12.30 Orgelconc.; 13.00 Nieuws; 13.20 Sylvestre trio; 13.45 Dc Spoorwegen spreken; 14.00 Wereldprogr.14.30 Conc. geb. orlc. 16.45 Westminsterkoor o.l.v. Arthur Neale; 17.00 Ned. Herv. kerkdienst; 18.00 Russ. componisten; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage; 19.30 Dric- Koningcn-cantate; 20.00 Ncd. herrijst; 20.15 Ork. Dolf v. d. Linden; 20.45 Rubriek v. d. wederopbouw; 21.30 In disch hoorspel; 22.00 Kentucky Min strels; 22.15 Mcnsch en Mij.; 22.30 Screnata Casella; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondwijding23.30 Sluiting. HILVERSUM II (415 m.): 8.00 Nieuws; 9.30 Gedichten v. d. maand; 9.45 Spaansche pianomuz.10.00 Hoog mis; 11.30 Bach-cantate; 12.00 Nieuws; 12.20 Ork. Piet Coomans; 13.00 Strijkkwartet; 13.50 Opera „Les Cloches de Comeville"15.00 Ge sprekken met luisteraars15.30 In- strum. solisten, conc.16.45 's We relds hoofdsteden spreken; 17.00 Thoo Olof, vioolLuctor Ponse, piano17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.45 Denksport; 19.00 Cantabilé septet; 19.30 Ned. Strijdkr.20.00 Radio-Philh. Ork.; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuws; 22.58 Sluiting. WERELDPROGRAMMA P. C. J. (19.71 m.): 14.00 Nieuws, Godsd. toe spraak en muz.; 15.30 Fam. ber. Maandag 7 Januari. HILVERSUM I (301 m.): 6.45 Och- tendgyxrin.7.0 ONicuws; 7.50 Och tendwijding; 8.00 Nieuws; 9.00 Lond. Philh. ork.9.30 Waterstanden en Pol. ber.; 9.45 Muz. bij d enarbeid; 10.45 De Zonnebloem; 11.15 Ger. den Hertogh, viool, Ant. Dresden, piano; 11.45 Ber. krijgsgev.12.00 Germaine en Jean Sablon; 12.30 Hoe Ned. den vrede wint; 12.35 Sextet H. de Groot; 13.00 Nieuws; 13.20 Jetty Cantor; 14.00 Wereldprogr.15.00 Voor de vrouw; 15.15 Suite in G. gr. T. op. 131c, Reger; 15.50 Toonkunstkalender; 16.00 Godsd. halfuurtje; 16.30 Louis Kentner, piano; 16.45 Na schooltijd; 17.00 B.B.C.-orket, Rich. Crooks, zang; 17,30 R. Kruispraatje; 18.03 Laatste berichten. MIDDELBURG. De A.R. Kiesvereen. hield Woensdagavond een vergade ring in het Schutterhof. De voorz., dr K. Huizenga, wees in zijn openingswoord op de beteekenis van het Kerstfeest voor de vernieuwing in Chris- telijken zin van deze verdorven wereld. Er is een propaganda- en studieclub opgericht, die 16 leden telt. Als afgevaardigden voor de deputatenvergaderin- gen werden benoemd dhrn.B. H. I-avooij, A. P. v. Aalst en D. v. Heijst (primi) en M. Wattel, J. S. Hoek en S. Cal- jouw (secundi). De federatieve samenwerking met de C.H. kwam eveneens ter sprake. Tot voorz. van de Dr Kuyperstich- ting werd aangewezen dhr J. Schouten. Predikbeurten. ZONDAG 6 JANUARI 1946. Ned. Herv, Kerk. Nieuwdorp: 10 en 2.30 de Luu- ring. 's Heerenhoek: 4.30 ds Luu- ring. Souburg: 10 ds Spijkerboer (H.D.); 11.30 kinderkerk. St I Laurens: 10 ds Simoons. Nieuw- land: 10 ds Waardenburg; 2.30 dhr Geurscn. Vrouwcpolder10 ds Valeton, Gapinge: 2 ds Va- lcton. Geref. Kerken. Middelburg: Hofplein 9.30 dr Hommes, 5.30 ds Koning; Noor- derkerk: 9.30 ds v. d. Kerk, Doornspijk 2 dr Hommes. Sou burg: 10 ds v. Andel, 2.30 St Laurens: 10 en 2.30 ds Koning. Veere: 10? 2.30 ds v. Andel, Tho len: 10 en 3 ds Swierts. WEEERBERICHT. Geldig tot Zaterdagavond Bewolkte lucht; kans op regen. Geen vorst van beteekenis meer. Zwaar bewolkt of geheel bedekt met kans op eenigen regen. Aan de ikust matige tot krachtig toenemende Z.-W. wind. ANNEXATIE DUITSCH GEBIED? Bij de onlangs te Parijs ge troffen regeling inzake de schadeloossstelling door Duitschland is van Neder landsche zijde nog speciaal het voorbehoud vastgelegd, dat Nederland t.a.v. even- tueele annexatie-aanspraken maakt. ZAL GENERAAL-MAJOOR VAN OYEN AFTREDEN? Reuter meldt uit Melbour ne, dat Generaal-Majoor L. H. van Oyen, onderbevel hebber der strijdkrachten oost, in Nederlandsch-Indië, heeft meegedeeld, dat hij ziin ontslag heeft ingediend. Hij verklaarde het niet eens te zijn met de politiek van de Nederlandsche regeering, maar wel met die van Gene raal Sir Philip Christison, den gealliëerden opperbevel hebber op Java. Na een kort bezoek aan Batavia, zal Ge neraal Van Oyen, naar men verwacht, zich in Melbourne vestigen. Nationaal Herstel. Als buitengewoon commissaris by do Maatschappij tot finan- eiëoring van het Nationaal Her stel N.V. zijn aangewezen: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bom hard der Nederlanden, Prof. Dr J. Tinbergen en Mr W. van Elden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1