Oe „Hieuw Amsterdam" te Southampton. De> to-estand m Indie*. De Londensche besprekingen smadelijk en funest. De extre misten meer1 actief. Ondraaglijke toestand in Indiê. Qe brug ov&r't Hoüandsch Diep. Opleving in de Ratter- dsmsche haven. 3 Kruimeltjes Provindemeuws. Laatste berichten. ZEEUWSCH DAGBLAD ie jaargang No. 229 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 3 Jan. '46 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Nederland is nog steeds het papiergebrek niet te boven. Talrijk zijn nog de wenschen van het lezend publiek ten aan zien van de uitbreiding der couranten en tijdschriften en ook de redacties verlangen naar het oogenblik, dat zij hun lezers meer kunnen gaan bieden. Gelukkig valt er ook hier voor uitgang te constateeren, maar het blijft nog steeds eisch, dat do beschikbare papiervoorraad op de best mogelijke wijze ge bruikt wordt. Hierom is het ten zeerste te betreuren, dat er nog steeds bladen het licht zien, die beter niet op de druk pers waren gelegd. Een voorbeeld hiervan wil len wij hier signaleeren. In Rotterdam wordt uitgegeven het blad „Criterion", dat zich aandient als een „Veertien daags Orgaan voor Nieuw Nuchter Nederland". De redac tie van dit blad, die zich wij selijk verschuilt achter een postbusnummer iets dat naar onze overtuiging ontoelaatbaar is wil blijkbaar het wapen van den spot en de ironie han- teeren en de misstanden, die zij om zich heen ziet, op ironische wijze aan de kaak te stellen. Het is stellig geen gebrek aan gevoel voor humor wanneer wij meenen, dat ten spoedigste aan deze onvruchtbare werk zaamheid een eind dient te worden gemaakt. Wij willen onze meening aan den inhoud van genoemd „orgaan" toetsen. Het Kerstummer haalt het Evangelie naar beneden door het verheven „Vrede op Aarde" te laten zingen „in de kerken, waar dominee en pastoor be wust of onbewust verdraag zaamheid en de belofte van het hiernamaals prediken, tot zielerust van het pauperdom en in lijfdienst van het kapitaal De geloovigen hadden het, al dus de anonieme redactie, „ge zongen in heerlijke onwetend heid, in paffige gezapigheid, in innige tevredenheid over zien en de moraal". Wij willen ons blad niet ver lagen door alles over te nemen wat in het onderhavige orgaan te lezen staat en volstaan met de slotregels va-, het „hoofd artikel" aan te halen. Deze lui den „Heil u, gij burgerman, gij kleingeest en proleet zing ook in 1946 weer uw lied. Be zing uw kaarsen, uw dominee, uw vrouw, uw kroost en porte- monnaie. Vergeet, wat zij tl zeggen te vergeten. Haat, wat zij u zeggen te haten eu gij zult zalig worden voor God en Vorst en Vaderland" De waarheid van het Kerst-1 ovangelie, die toch voor een zeer groot deel van ons volk de hoogste waarheid en een heilig bezit is, wordt hier door een schrijver, die te laf is om j zijn naam te noemen, naar be neden gehaald, bespottelijk ge maakt en schandelijk mis bruikt. Waar ook de overige inhoud van „Criterium" den toets dtr I critiek niet kan doorstaan en 1 weinig anders dan minderwaar- dig kan worden genoemd, vra- j gen wij ons af of het papier, waarop dit blad gedrukt wordt naar eigen zeggen is de op lage grooter dan 20.000 exem plaren 1 niet een beter ge bruik verdient, Een dergelijke lakenswaardige en afbrekende gezindheid hoort in ons nieuwe Nederland niet thuis. Wij zien vol belangstel ling uit naar de maatregelen, die de autoriteiten hiertegen zullen nemen. PI. S. Het resultaat van de besprekin gen te Londen is, dat de Britten een sfeer van veiligheid gaan scheppen en dat de Nederlandschc regeering en de leiders van de „republiek" samen met de Engel- schen gaan praten over de oplos sing van het politiek conflict. Dus niet het herstel van het wettige Nederlandschc gezag en dan spreken op basis der Konink lijke belofte, zooals in den geest van de rede van H. M. de Ko ningin zou zijn geweest. Neen, de „republiek" komt tegenover Nederland als partij te staan, met den Engelschman als censor. Er is overeenstemming tusschen de Nederlandsche en de Engelsche regeering, over anders kan men het niet lezen de toekomstige structuur van oo; Koninlcrijk. Het Nederlandschc volk, de Staten-Generaal zijr. daar niet over gehoord. Maar de Neder landsche en de Engelsche regee ring hebben n.b. samen reeds be disseld. Wij achten, zegt „Trouw", dezen gang van zaken in strijd met de waardigheid van het Ko ninkrijk der Nederlanden, in strijd met onze parlementaire rechten en vrijheden en in strijd met het wel begrepen belang van Nederland en Indië. Nu kan de heer Van Mook wel allerlei sussende dingen zeggen; nu kan de regeering mogelijk beweren, dat het een succes is dat de zaak niet voor de Vereenigde Na ties komt, gelijk Sjarir wilde, wij achten dezen gang van zaken onrechtvaardig, smadelijk en funest. Uit Buitenzorg komt het verontrustende nieuws, dat de ex tremisten actiever zijn en van plan zijn tusschenbeide te komen bij de Britsche troepenverplaat singen ten Westen en Zuidwesten van de stad. Een detachement, dat de brug bewaakt, waarover de pijp van de waterleiding naar Ba tavia voert, werd beschoten, even als het hoofdkwartier van de bri gadiers. Voorts wordt bericht, dat T e g a 1, 100 K.M. i Westen var. S e in a r a n g, in state van wetteloosheid verkeert. In T j u mp a k (te. an Semarang) ontmoette ce i „alroul- le van de 49ste brigade, Indone sische extremisten, die georga niseerd streden met bunkerverde diging. Deze gevechten brachten 1 machinegeweer, 10 geweren en 10 handgranaten op voor de ge allieerden. Handhaving van wet en recht. Aan den Minister-President, den Minister van Overzeesche ge- biedsdeelen, den lt. gouv.-generaal en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer is het volgende telegram gezonden: Gelet op den ondraaglijken toe stand, waarin onze landgenooten en de ons goed gezinde rijksge- nooten in Indië zich nog steeds bevinden, onvoldoende beveiligd tegen gruwelijke wandaden van opstandelingen, meenen onderge- teekenden met klem te moeten wijzen op de wet op de Staats inrichting van Ned.-Indië: Art. 162, le lid, allen, die zich op het grondgebied van Ned.- Indië bevinden, hebben aanspraak op bescherming van persoon en goederen. Art. 45, le lid, de bescherming der Inlandsche bevolking tegen willekeur, van wien ook, is een der gewichtige plichten van den Gouv-Generaal. w.g. H. N. A. Swart, gep. Luit.-gen, K.N.I.L., ju- W. Roell, Luit.-gen., oud-Com; veldleger, Prof. Mr J. Ph. Suyling, pres. Ned. Bank en 7 anderen. ADMIRAAL HELFRICH NAAR NEDERLAND. Volgens een verklaring van de Nederl. Marinevoorlich tingsdienst te Batavia, zal luitenant-admiraal Helfrich naar Den Haag terugkeeren om zich geheel te kunnen wij den aan de functie van com mandant van de marinestrijd krachten. Hij zal echter Bata via niet verlaten eer hij de re organisatie heeft voleindigd, die noodig is geworden door het besluit, dat de functie van be velhebber van alle Nederland sche strijdkrachten in het Oos ten zal komen te vervallen, daar de tegenwoordige eenheid in het militaire commando zal ophouden te bestaan. Een voorspoedige reia. De eerste Donderdag te Amsterdam. passagiers Krachtens bevel van den ge- 1 allieerden militairen bevelhebber in Batavia, is het dragen van vuurwapens van nu af verboden. Bekendmakingen in het Engelsch, Nederlandsch en Maleisch zijn aangeplakt, waarin wordt mede gedeeld, dat degenen, die dit bevel overtreden, gearresteerd en zwaar gestraft zullen worden. GENERAAL DE GAULLE DREIGT MET AFTREDEN. Generaal de Gaulle heeft in de Nationale Vergadering ge dreigd af te treden, indien een Socialistische motie, welke voorstelt de uitgaven van het leger met 20 pet. te verminde ren, wordt aangenomen. Hij verklaarde: „Indien de vermin dering wordt aangenomen, kan de regeering niet in func tie blijven". De socialistische motie is bedoeld als protest te gen de „verkwi'ting van het leger". DE PERZISCHE REGEE RING NIET TEVREDEN. De Perzische regeering heeft naar aanleiding van het commu niqué der conferentie te Moskou der drie ministers van Buiten- landsche Zaken een verklaring gepubliceerd, waarin zij het be treurt, dat het Perzië niet is toe gestaan deel te nemen aan de vredesconferentie. Perzië is, al dus de verklaring, een onafhanke lijk land, en een geallieerde van Engeland en Rusland, die beloofd hebben Perzië te raadplegen over alle zaken van belang voor dit land, e» Op het station te Lichfield (Engeland) is een goederentrein op een personentrein ingereden. Men vermoedt, dat een aantal passagiers gedood werd. Deblokkeering Neder landsche activa in Amerika. Naar A.N.P.-Aneta verneemt zijn gisteren de besprekingen over de ontdooiing van de Nederland sche activa in de V.S. hervat. De onderhandelingen hebben thans het laatste stadium bereikt en de documenten zijn naar Ne derland gezonden ter goedkeuring. Het „Journal of Commerce" schrijft, dat het Ministerie van Financiën verwacht de ontdooiing der bevroren activa binnen 14 da gen te kunnen mededeelen. De bevroren Nederlandsche activa, die op twee na de grootste in de V. S. waren zijn bijna een milliard dollars groot. Mussert en Blokzijl nog voor een Tribunaal? Het is, zoo verneemt de N. Leid- sche Crt., zeer waarschijnlijk, dat Mussert, Blokzijl, c.s. nog voor het tribunaal moeten verschijnen, teneinde de goederen, waarmee zij zich in de bezettingsjaren verrijk ten, verbeurd te kunnen verklaren. De Bijzondere Gerechtshoven missen (nog steeds) de bevoegd heid om bezittingen verbeurd te verklaren, welke bevoegdheid wel is verleend aan de tribunalen, DISTRIBUTIE SERVIES- GOED. Naar het Rijksbureau voor Keramiek meedeelt is bet bin nenkort mogelijk over te gaan tot een algemeeae distributie van serviesgoed. De voorbereiding dienaan gaande verkeert reeds ia een vergevorderd stadium. BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Naar de „N. Lcidsche Crt." verneemt, is aan mr A. van de Sandc Bakhuyzen, die reeds geruimen tijd ziek is, op diens verzoek met ingang van 1 Ja nuari j.l. op de meest eer volle wijze ontslag verleend als burgemeester van Leiden, on der dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze functie bewezen. DE ZAAK-BLOKZIJL Wacht op 's Ministers advies Inzake het gratieberoep van Max Blokzijl op de Kroon, wordt gemeld, dat het Haagsch Bijz. Gerechtshof zijn advies over deze zaak reeds aan den minister van Justitie heeft uit gebracht; ook de Bijz. Raad van Cassatie heeft zijn mce- ning te kennen gegeven. Beide stukken zijn naar tst Kolfschoten, den minister van Justitie, gegaan en deze zal ten slotte zijn advies aan K, M. de Koningin, uitbrengen, die de uiteindelijke -beslissing in han den heeft. UITBETALING GRENS- GEL' „N AAr: GEREPA- TRt EERDEN. Het hoofdocstuu, vat het Ne derlandsche verbond -.in ge.- - pa rieerden, dat op 19 .„te. ec i telegram had gezond et. „ju cu. Minister van Financiën, aai a het aandrong op terugbetaling van grensgelden aan gerepa trieerde», heeft het volgende telegram van Minister I.ieftinck ontvangen„Afkondiging be schikking regelend uitbetaling grensgelden binnen enkele da gen te verwachten". HET RAADHUIS TE NIJMEGEN. Door den storm, die in het afgeloopen weekeinde over Zuid-Nederland gierde, zijn de ruïnes van het historische raad huis te Nijmegen nog zwaar der getroffen. De zgn. Provin ciale poort, welke uit de mid deleeuwen dateert en aan het raadhuis grenst, is tot een puin hoop geworden. DE HEVIGE EXPLOSIE TE SCHEVENINGEN. Omtrent de hevige explosie, die Maandagmiddag te Scheveningen heeft plaats gevonden, wordt nog gemeld, dat, voor zoover thans vast staat, slechts een jongeman daarbij gewond raakte; deze werd door een stuk steen aan den schouder niet ernstig gewond. Het betrof hier een vroeger door de. Duitschers aangelegden bunker, waarin geallieerde en Nederlandsch munitie was opge slagen. Er werd vastgesteld, dat er door jongens in de omgeving met vuur gespeeld is, zoodat men neigt tot de veronderstelling, dat men daarin de oorzaak van de ont ploffing zoeken moet. Ten aan zien van de kinderen, die door een ooggetuige nog kort voor dat de explosie plaats had, in de om geving werden aangetroffen, heeft men nog geen enkele zeker heid. Ned. Bond van J. V. op G. G. De voorzitter van den Ned. Bond van J. V, op G. G., prof. dr K. Dijk, deelt in het Gerei. Jongelingsblad mede, het voor nemen te hebben in 1946 ais zoodanig af te treden om plaats te maken voor een jongere kracht, Belangrijke verbetering voor het verkeer. Auto- dienst Zwijndrecht Lage Zwaluwe. Zooals wij reeds meldden is Maandag de verkeersbrug over het Hollandsch Diep bij Moer dijk opengesteld. De brug is nog op geen stuk ken na in zijn ouden luister her steld. Van de tien overspanningen van ieder honderd meter waaruit de brug bestond, waren er vier vernieldde pijlers waren ge lukkig alle nog in. goeden staat. Het tekort aan materiaal maakte het onmogelijk, om de brug weer in haar ouden vorm te doen her rijzen. Dank zij de medewerking van de spoorwegen, die onmiddellijk be reid waren twee onbeschadigde bogen van de eveneens zoo zwaar vernielde spoorbrug af te staan, en met behulp van vier in En geland aangekochte z.g. Calendar Hamilton hulpbruggen, was het echter mogelijk van de vernielde brug weer een geheel te maken. De nieuw ingezettedeelen zijn echter smal, zcodat er maar een richtingverkeer mogelijk is. Daar om zal het ook in de toekomst wei eens noodzakelijk zijn, als er erg druk verkeer is, een oogen blik te wachten. Lichtsignalen regelen het verkeer. Het zal ech ter van nu af aan niet meer noodzakelijk zijn uren geduld te oefenen. Het herstel van de spoorbrug over het Hollandsch Diep zal thans met alle kracht ter hand worden genomen. Men hoopt hier mede in Juni gereed te komen. Voorloopig lasschen de spoor wegen over de geopende verkeers brug een .autobusdienst in tus schen Zwijndrecht en Lage Zwa luwe, waardoor dus ook het trein verkeer tusschen Noord en Zuid aanmerkelijk zal worden versneld. Het afgeloopen jaar is voor de Rotterdamsche haven van geweldige beteekenis geweest. Niet alleen is de dreiging der totale verwoesting als een nachtmerrie aan haar voorbij gegaan, maar de opleving :s sneller gekomen dan in de eerste 4 maanden verwacht werd. Hoe verblijdend het scheep vaartverkeer weer is toegeno men moge blijken uit de vol gende cijfers: In 1945 kwamen 1338 schepen binnen met een netto tonnenmaat van 2.068.000 en een inkomende lading van 3.224.000 ton verdeeld als volgt: stukgoed 1.198.000 ton, graan 928.000 ton, olie 535.000 ton, ko len 303.000 ton, hout 40 000 ton en salpeter-pyriet 210.000 ton. Ook de export is weer op gang gekomen, al is het nog op bescheiden wijze. Een aantal van 56 schepen voerde een hoeveelheid kolen uit van 135.000 ton. De overige uitvoer omvatte alleen nog wat bloem bollen en pulp. Dinsdag arriveerde de „Nieuw- Amsterdam" te Southampton. Aan boord bevonden zich 3800 Nederlandsche geëvacueerde man nen. vrouwen en kinderen, als mede 600 verlofgangers van het vermaarde Britsche 14e leger uit Birma. Onze landgenooten hadden een goede reis gehad met prachtig weer en een gladde zee. In Suez hadden ze winterkleeding ontvan gen en was hun door de plaatse lijke autoriteiten en het Roode Kruis een mooi welkom bereid, want het liep tegen Kerstmis He laas was gebrek aan tijd er oor zaak van dat 200 menschen geen kleeren konden krijgen, doch de Engelschen hadden wat dekens ter beschikking gesteld, en hier van maakte men kleeren. In de eerste plaats voor de kinderen. De gezondheidstoestand aan boord liet veel te wenschen over. De menschen, vooral de jongeren, waren zwak en hadden geen weer stand; daarbij kwam het verschil in temperatuur. Naar schatting een veertig pro cent van de Nederlandsche op varenden leed dan ook aan influ enza en mazelen. Niet allen lagen in bed; de mecsten wandelden maar wat rond, want aan boord was men zoo nauw behuisd, dat elke gelegenheid werd aangegre pen om eens de beencn te kunnen uitstrekken, of een wandelingetje te maken, Er waren evenwel geen ernstige zieken, en er is geduren de de overtocht niemand gestor ven. Aan boord had men gedurende de reis niet stilgezeten. De man nen maakten zich verdienstelijk met corvee-werk van allerlei aard. De vrouwen werkten aan de klee ren, hielpen de kinderen en maak ten de verblijven schoon. Ieder had zijn taak, en er was genoeg te doen. De „hoogste" passagier aan boord was de Sultan van Johore. Verder was er aan boord de oud-Gouverneur van West-Indië, Brantjes. i De stemming van de terugge- keerden is prachtig. Men is blij weer in Europa te zijn en wat men thans nog wil is, behalve j naar de familie terug te keeren, rust en een „plaatsje voor zich zelf" waar men eens alleen kan zijn. Nader wordt nog gemeld: De eerste helft der passa giers gaat aan boord van de „Almanzora", die vandaaq (Donderdag) omstreeks 17 uur (een later bericht spreekt van 12 uur) t6 Am sterdam verwacht; wordt. Vermoedelijk worden dan al leen de zieken en de passa giers, die hun bestemming te Amsterdam hebben, ont scheept. De andere passa- j giers debarkeeren Vrijdag morgen. Daarna gaat de „Almanzora" terug naar Southampton, teneinde da andere helft der passagiers van de „Nieuw-Amsterdam" over to nemen. Zondagavond of Maandagmorgen komt de „Almanzora" opnieuw te Amsterdam. Gevaarlijke lading. Een Amerikaansch Lyberty-schip, met niet gebruikte bommen on derweg van Napels naar Amerika, heeft in de buurt van de Azoren noodseinen uitgezonden, daar de bommen zijn gaan werken. „Als zij los slaan, zijn wij verloren" seinde de marconist. Er was op dat oogenblik nog geen direct ge vaar. Dr W. Bok overleden. De bekende Medansche medicus Dr W. Bok, die 3% jaar onder de Japanners geïnterneerd is geweest en kort geleden Medan per vliegtuig verliet, ij op het vliegveld te Rangoon bij een auto-ongeval gedood. Volgens de „Evening News" zal de groote vredesconferentie van alle volken, die de As be streden hebben, waarschijnlijk tegen eind April in Washing ton gehouden worden. In Syrië en den Libanon is een proteststaking geprocla meerd tegen de Fransch-Brit- sche overeenkomst inzake den Levant. -■ Alle in der oorlog tot stand gekomen verbeteringen op tech nisch gebied, zooals Radar e.d., zullen voortaan door de Amc- rikaansche vliegtuigen voor de burgerluchtvaart worden ge bruikt. Tsjang Kai Sjek heeft in een radiorede beloofd, dat de Chi- aeescha volksvertegenwoordi ging zal worden bijeengeroe pen voor 5 Mei 1946. Generaal Mac Arthur heelt verklaard, dat de besluiten der conferentie van Moskou groote beroering in Japan hebben verwekt. In een nieuwjaarsboodschap heeft Generaal de Gaulle ge zegd, dat Frankrijk, na in staat te zijn geweest den oorlog te winnen, in 1946 stellig den vrede zou weten te winnen. Volgens een bericht van ra dio Moskou zijn nabij War schau een aantal personen ge arresteerd, die deel uitmaakten van de Duitsche weerwolven. Het Fransche budget ver toont een tekort van naar schatting ruim 200 milliard francs. Meer dan 30.000 arbeiders van de Mexicaansche zilvermij nen zijn in staking gegaan. Zij eischen een ioonsveriiooauij van 40 pet. De Poolsche rationale raad heeft eenstemmig de Poolsch Russische overeenkomst betref fende de Oostelijke grenzen van Polen goedgekeurd. Admiraal Mountbatten heeft per proclamatie medegedeeld, dat geheel Birma met ingang van 1 Januari weer onder bur gerlijk bestuur staat. Officieel is medegedeeld, dat meer dan 280.000 Fransche krijgsgevangenen en gedepor teerden nog vermist worden en als overleden woiden be schouwd. Tsjang Kai Sjek heeft zich bereid verklaard de leiders van andere politieke partijen aan de regeering te laten deelne- Vergoeding oorlogsschade Walcheren. Kans op meer billijke regeling. Mr P. Loeff, notaris, Kou- dekerke (Z), ontving in ant woord op zijn brief aan den Minister-President en den Mi ni, ter van Financiën, het vol gende schrijven: „Ten antwoord op Uw schrij ven van 12 dezer aan Zijne Excellentie den Minister-Pre sident kan ik U berichten, dat de onderwerpelijke aangelegen heid momenteel bij de door het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening ingestelde Commissie voor de Noodwet Walcheren in stu die is. Bedoelde Commissie heeft tot taak het doen van voorstellen aan de Regeering inzake den wederopbouw van Walcheren en het lenigen van den nood op dit eiland. In het bijzonder zal zij na gaan of, en zoo Ja, in hoe verre er aanleiding is om ter zake van de door de bevol king van Walcheren geleden schade op den voet van ar tikel 13 van het Besluit oo de Materieele Oorlogsschade 1945 een bijdragenregeling te ontwerpen, welke uitgaat van hoogere vergoedingsnor men dan die, welke zijn neergelegd in artikel 5 van genoemd Besluit." Hieruit blijkt, dat het laatste woord in de onderhavige ma terie nog niet is gesproken en er dus een kans blijft bestaan, dat er althans voor Walcheren een rechtvaardiger tegcling van de vergoeding van de geleden oorlogsschade zal 'komen dan eerst ia uitzicht was gesteld. Poldarbeeturen. Benoemd tot gezworene van den Hellegatpoldcr J. P. J. Clacs- sens te Kloosterzandetot dijk graaf van den Hellegatpolder, dhr W. Decs Bzn. te Zaamslag. Pl.-verv. van den dijkgraaf van den Emmanuelpolder dhr H. Wolfert te Waarde. VLISSINGEN. Kerkconcert. Zaterdag a.s. wordt in de St- Jacobskerk een concert gege ven ten bate van het restaura tiefonds van deze zoo zwaar getroffen kerk. Hoewel het kerkgebouw reeds in gebruik ?enomen is, mot. er nog heel vee 1 definitief worden hersteld, waarvoor nog groote bedragen noodig zijn. De kerkvoogdij gelukte het een drietal bekende musici te arrangceren, die er zeker toe auiizn bijdrag.n om cezen avond schitterend te doen 'Eerdere bijzon derheden leest U in de betref fende advertentie ia pps nr. van gisteren. GOES. Een appèl van de (J.V.V. Daar zich voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers nog steeds te weinig meisje3 mel den en de nood in vele gezin nen ontzettend groot is, heeft deze organisatie naar nieuwe mogelijkheden gezocht. De U.V.V. meent nu een oplossing gevonden te nebben in den „Vrijwilligen Hulpdienst". Men kan hiervoor opgeven, hoeveel vrijen itijd m.„ ter beschikking heeft om huishoudelijk werk te verrichten of „thuiswachten" waar te nemen. Deze uren wor den dan vergoed. Daarnaast blijft natuurlijk het eigenlijke werk der U.V.V. bestaan, dat geheel zonder betaling ge schiedt. Er zal nu een enquête gehou den worden en huis aan huis worden hiertoe formulieren be zorgd. Men kan zich ook als donatrice opgeven. Want er Is natuurlijk geld noodig 1 Daarom een beroep op. alle meisjes. Meldt je aan voor de U.V.V. of voor den Vrij wil ligen Hulpdienst. „Het offer van wat vrijen tijd Helpt een gezin uit narigheid." OUDELANDE. Vreeselijk ongeluk. Twee kinderen gedood. Zaterdagmiddag reed hier een wagen met hout over den Polderdijk. Naast den voerman zat een kind, terwijl achter op den wagen een drietal jongens meereden. Op een zeker oogen blik had er een ontploffing plaats, waardoor de jongens werden weggeslingerd. Eén kwam er in een sloot terecht en mankeerde niets. Ook de voerman en het kind bleven ongedeerd. De beide andere jon gens echter werden 30 a 35 M, ver weggeslingerd en waren nagenoeg op slag dood. Ze wa ren resp. 8 en 12 jaar oud en hier gelogeerd. De een is uit Hillegom afkomstig, de ander uit Bergen op Zoom. Het schijnt, dat het rechterachter- wiel van den wagen over een landmijn gereden is. VEERE. Burgemeester van Veere. Met ingang van 1 Jan. is tot burgemeester van Veere benoemd jhr I, A. den Beer Poortugael, thans ambtenaar ter secretari. te Deventer, De nieuw benoemde burgemees ter is 48 jeer oud. A.s. Zeterizg zal er des nam. 2 uur in de raadzaal ge legenheid zijn van burgemees ter Hunnink afscheid te nemen. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de tijd. Raad onder voorz.schap van bur- gem. Huinink, die ingaande 1 Jan. eervol ontslag uit die functie ge kregen heeft. Hij deelde mede, dat tot Bur gemeester benoemd is Jhr I. F. de Beer-Poortugaal, thans te Deventer. M.i.v. I April 1946 zal de werk- loozensteun, die altijd over de ge meente ging, door het Gew. Arb, Bureau betaald worden. Mevr. MartijnGeldof vraagt ontslag als lid van 't B, A.dhr H. M. Roeting als grafdelver. De Voorz. stelt voor om deze laatste betrekking met andere va catures als die van Bode, Klokke nist, Omroeper, enz. te combince- ren en hiervoor een echtpaar aan te stellen, waarvoor een bedrag 4 f 1500.p. j. begroot zou worden. Dhr Kasse stelt voor, dat B. en W. deze kwestie eerst bespreken en vervolgens met een voorstel bij den Raad komen. Van dhr Van Gelderen is «en bezwaarschrift tegen onteigening van een strook grond van de Wijngaardstraat binnengekomen. Het te onteigenen gedeelte der tuin, zou o.m. voor de toekomst een pracht object zijn als tentoon stellingsterrein. Besloten wordt, met de motie van Kortgene betreffende de standplaatsaftrek voor onderwij zend personeel adhesie te betui gen. Het voorstel om met 1 Mei 1946 de Campveersche-Toren openbaar te verpachten, wordt aangenomen. Daar er nog g-en definitieve beslissing is geki men, e® de be trekkingen van Burs .m. en Secr. te scheiden, kan nog niet worden overgegaan tot benoeming van eeet Secr. uit ds 30 sollicitanten. Daarna sprak de voorz. eenige woorden van afscheid tot dett Raad. Hij memoreerde de pret tige en moeilijke perioden van zijn 11-jarig burgemeesterschap. Dhr Kodde beantwoordde deze toespraak. Daarna werd den voorz. namens den Raad een ets van Veere aangeboden. Tenslotte sprak ook dhr Kasse nog enkele woorden van dank. In de week van 24 Dec. t.m. 29 Dcc. werden te Veere 732 kg. eoMuey aangevoerd. THOLEN. Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd den burge meester als huldeblijk bij zijn eerherstel een prachtig gou m vulpotlood aangeboden. Aange gaan werd een nieuwe geld- leening. De rekeningen en be grootingen der gemeente wer den goedgekeurd. A.N.W.B. Tot lid van het Dagelijkscn Bestuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is be noemd Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot te Middelburg. REPATRI EERENDEN UIT INDlë. Na de opgave van de pas sagiers van de „Nieuw Am sterdam" ontvingen wij nu ook een lijst van degenen die per m.s. „Oranje" uit In dië terugkeeren. Beide lijs ten ligqen op ons kantoer ter inzage. NEDERL. MARINIERS TE BATAVIA AANGEKOMEN. Op Oudejaarsavond cn Nieuw jaarsdag is een bataljon (800 man) van de Nederl. mariniers, aan wal gegaan. Dit bataljon ver richt nu diensten in de wijk Po- lonia. Op order van den gealli eerden commandant zullen de an dere mariniers niet van boord gaan. De „Noordam" vertrekt weer spoedig uit Tandjong Priok. Andere schepen, die de rest van de mariniersbrigade vervoeren zullen geen koers naar Java zet ten. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. Overwegend zonnig winter weer. Matige vorst des ochtends, later lichte vorst, plaatselijk over trekkende wolkenvelden, droog, weinig wind. DE 5e EN Ce KOLENBON AANGEWEZEN. In het tijdvak van 4 tot en met 19 Januari a.s. die nen de bezitters van een bon kaart T 509 en T 505 de daarop voorkomende bonnen 47 en 48, bij hun leverancier in te leveren, op elk waar van zoo spoedig mogelijk één eenheid voorradige brandstof zal worden ge leverd. Martin Bormann dood. Martin Bormann, die het onder werp is geweest van de grootste „menschenjachv" der geallieerden, is dood. De contra-spionnage- dienst van het Engelsche leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat zijn hoofd werd afgerukt, toen hij trachtte to ontsnappen uit de bunker onder de rijks kanselarij, waarin HitloT en eeni ge andore leidende figuren ver bleven, De tank, waarin hij *ioh bevond, vloog in dl lucht.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1