Bij de, {aam/Ls Boeren en Tuinders in geünieerde gebieden. Dc Conferentie te Londen. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 4>. Blamage en ramp. Terugkeer uit Nederl.-lndië. Afscheid van de Canadeezen. EMIS8ATIE «ME MEADE. Beveel, gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert, Der trouwe hoede en zegen Van Hem, die 't al regeert. Den Heer moet gij vertrouwen Begeert gij d' uitkomst goed. Op Hem uw hope bouwen Zal 't slagen wat gy doet. Laat Hem besturen, waken 1 't Is wijsheid wat Hy doet, Zóó zal Hij alles maken, Dat g' u verwonderen moet. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Uitgave van do Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn,prijs ƒ3,30 p, kw. by vooruitbetaling. Advertentieprys 12% et. p. mm. BUREAUX te: MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 VLISSINGENWalstraat 37, Telef. 168 TEENBUZEN: Littooy's Boekhandel. Telef. 2051*. 1e JAARGANG No. 227 MAANDAG 3'i D Eg twits ER 1945 Wanneer we terugzien op het Jaar dat voorbijging, dan is er veel dat tot dankbaarheid en verheuging kan stemmen. Er is veel veranderd in den loop van dit Jaar. Begin 1945 was nog slechts een klein deel van Nederland bevrijd. Verreweg het grootste deel zuchtte nog onder het zware juk van den overheer- scher. Het overgroote deel van ons volk werd toen nog getyranni- seerd door den bezetter, het verkeerde nog eiken dag in ge vaar, dood en verderf loerden nog van alle kanten. Aan al die verschrikkingen is In den loop van dit Jaar een einde gekomen. Wij hebben de v r ij h e i d herkregen. De vrijheid, dat on waardeerbare goed. De vrij heid om te schrijven en te spreken, de vrijheid om ons naar eigen beginsel te organi- seeren, de vrijheid ook om ron der eenige belemmering de eischen van het Woord Gods voor heel het leve» te doen hooren. En met de vrijheid tal van andere voorrechten. Oranje en Nederland om slechts dit eene te noemen werden na jaren van scheiding weer vereenigd. Een vreugdevol oogenblik was het toen Hare Majesteit de Koningin voor het eerst weer den Vaderlandschen bo dem betrad en toen later ook het Prinselijk gezin in ons land terugkeerde. Wij menschen yergeten .zoo gemakkelijk. En het is mee daaraan toe te schrijven, dat er ook in dezen na-ooriogschen tijd nog zooveel wordt gemop perd en geklaagd, dat er zoo veel ontevredenheid is over Wat ons een jaar geleden nog Allerlei dingen waarop we misschien nog dagelijks critiek uitoefenen, maar die toch als we terugdenken aan wat ge weest is, groote beteekenis krijgen. Hetzelfde geldt ook van het economische leven. Het kostte veel moeite om het zwaar gehavende bedrijfs- i leven weer in werking te bren- gen, maar zelfs de veelszins verlammende bureaucratie heeft I niet kunnen verhinderen, dat het bezig is zich te herstellen. Er wordt weer geproduceerd 11 En die hernieuwde productie is van veel belang voor het so- cale leven, dat bezig is zich in j niettwo vormen te openbaren. In dit verband denken wij i aan onze politieke en maat schappelijke organisaties, die na jarenlange onderbreking weer op volle toeren werken en die als van ouds hun kracht zoeken in isolement, iu begin- selvastheid, om zoo, als het God belieft, voor het geheele volk tot een zegen te zijn. Ook het politieke leven is be zig zich te herstellen. Er komt weer leven en. be- weging, Na eenige aarzeling zijn de verschillende partijen, weer begonnen zich te organi- seeren en zich voor te berei-j den voor dón electoralen strijd,' die ons in 1946 wacht. Het heeft eenige moeite ge kost om zoover te komen. Het tegenwoordige Kabinet, S hoeveel goede eigenschappen I het overigens ook moge heb ben, gevoelde er aanvankelijk weinig voor de volksinvloed weer tot gelding te doen ko men en aan het volk zijn grond wettelijke rechten te verzeke ren. Hoewel het van politiek af- keerig heette te zijn aarzelde het n'«t een zeer eenzijdige po- een begeerlijk ideaal scheen te litiek fel voeren, waardoor de woord schuldig blijven, Als we aan de toekomst den ken, rijzen er tal van vragen in ons hart. Hoe zal de in vele opzichten nog verwarde toestand zich ontwikkelen, nationaal en in ternationaal 1 Zal er voorspoed zijn en wel vaart of tegenspoed? Zal het oorlog zijn of vrede? Zal er werkelijk ontspanning komen of zullen we weer te- rugkeeren tot den gewapenden vrede, die een voortdurende be dreiging met. zich brengt? Wij weten het niet. Maar één ding staat vast de Heere regeert. Ook ir. 1946. Daarom: laat Hem be turen, waken; 'tis wijsheid wat Hij doet. Moge Hij ons Vorstenhuis en onze Regiering zegenen. Moge Hij ons volk hier en in Indië in gunst gedenken. Zij 1946 in 't bijzonder ook voor het Bestuur van ons Ge west, voor de zwaar beproefde bevolking van onze Provincie, voor de lezers van ons blad, een jaar van heil en zegen. alJb. r chten en vrijheden van het Wij kunnen niet alles op-iv?'k w°rdcl? beknot, noemen. I Maar het beeft tenslotte toch De voedselpositie is zeer be- - do leruSbeer van de Volksver- iangrijk verbeterd. i tegenwoordiging met kunnen Een jaar geleden dreigde in! ^hinderen, en zoo hebben we het Westen van ons land een 5, mogen beleven, groot deel der bevolking in fj?' n-e,nln,B'n 111 'je honger en ellende weg te zin- h.lat<>nsche Ridderzaal weer de zittingen van het Parlement mocht openen. honger en ellende weg te zin ken. Wij hebben toen gezien wat het beteekent honger te lijden. Wij hebben toe» van jiabij kennis gemaakt met hon gersnood en hongerdood. En nu, een jaar later, leven we weer in betrekkelijke weel de. Wij komen in niets tekort. In onze levens behoeften kunnen we voorzien en daar naast zijn er ook allerlei ge notmiddelen die het leven veraangenamen. O zeker, het ideaal i, nog Zoo is er vooruitgang over Jiect de linie. Ook op cultureel en geestelijk gebied. De pers, zoolang in boeien geklonken en verlaagd tot een gewillig instrument van de dui- velsche machten die ons volk naar den afgrond trachtten te voeren, is ondanks de papier- schaarschte weer in staat op bescheidey wijze haar taak te niet bereikt. Er is nog wei het vervullen en ook de Christe- cen en ander te wenschen lijke pers kan, ondanks velerlei overgebleven. Er zijn nog wel tegenwerki..s vaak ook van moeiten en zorgen. i officieele zijde, weer haar stem Maar dit neemt, toch nietlaten hooren. weg, dat we ruime stof hebben j En de Kerken, die zich ge- om aan het einde van dit jaar durendei den bezettingstijd hun den Heere onzen God te lo- j hooge 'roeping bewust bleken ven en te danken voor Zijn i te zijn en die dan ook vele van onverdiende gunstbewijzen. Toen 1945 zijn intrede deed was de afbraak nog in vollen gang en werden vuur en water te hulp geroepen om de ver woesting zoo groot mogelijk te maken. Hier sche«n ons 't water te [overstroomen, Daar werdau wij bedreigd door ft vuur; Maar God deed ons 't gevaar [ontkomen, Verkwikkend ons te goeder uur. Ja, God deed ons 't gevaar ontkomen. hare trouwe dienaren in gevan genis en concentratiekamp zage» opgesloten of van het leven be roofd, kunnen thans weer in volle vrijheid prediken het Evangelie van Jezus Christus, de blijde boodschap des heils. Waarlijk, wij hebben aan het einde van dit jaar rijke stof om God te danken. Zeker, het is niet alles licht op dezen Oudejaarsavond. Er zijn ook donkere schaduwen. In tal van gezinnen zijn le dige plaatsen gekomen. Velen zullen, inzonderheid bij de jaar scheiding hun geliefde dooden betreuren, die gevallen zijn in w tu„„. de" strijd voor vrijheid c-n rfht' Oude wonden zullen op- nieuw gaan bloeden. Het dagblad „Trouw" is, hoe kan het anders over onze Indische politiek slecht te spreken, „De evacuatie van geïnterneer den, als redding uit doodsnood dankbaar begroet, is in het geheel van het thans gevoerde beleid de afbraak van Nederlandsch-Indië, het terugstooten van dit rijksdeel in een chaos van moord en roof, Het loyale Indië, door de. In dische regeering diet beschermd, wordt overgelaten aan een zooge naamde republikeinsche regeering, die niet regeert, maar krampach tig poogt, bij de gewapende ben den. in de gunst te komen, Ontzettend zwaar is de verant woordelijkheid van hen, die dezen gang van zaken niet tijdig heb ben onderkend, en hem onderkend hebbende, eiken maatregel heb ben nagelaten ten einde het Ne- derlandsche gezag, liet eenig wet tige en het eenig heilzame, onver biddelijk te herstellen. De zachte geneesmeesters van Londen, Washington, Den Haag en Batavia hebben stinkende won den gemaakt. Wonden waaraan het Koninkrijk der Nederlanden dreigt te sterven. Men verschuile zich hier en in Batavia thans niet achter Londen en Washington." „Als de Regeering gezegd had: wij praten niet, wij wenschen ge- zagsherstelen als de regeering dat niet alleen in de Tweede Ka mer, maar ook in Batavia had gezegd; en dat niet alleen in de kabinetten der Engelsche en Ame- rikaansche ministeries van Bui- tenlandsche Zaken had verklaard, maar er ook op doeltreffende en penetrante wijze bij de buitenland- sche en binncnlandsche publieke opinie ingehamerd had: indien de regeering een mobilisatieplan had ontworpen, op korten termijn, van al onje hulpbronnen, zoowel wat geld, materiaal als mankracht be trof, dan zou de zaak anders staan. Dan zou, dit staat voor ons vast, de zaak van het Koninkrijk er beter voor staan. Een regee ring die, een volk dat weet wat het wil, en blijk geeft voor zijn recht en zijn overtuiging te wil len gaan tot het uiterste, ontmoet in de wereld respect en vindt daar steun. Maar over een regeering die op twee gedachten hinkt, loopt men heen. En dat gebeurt er met onze huidige regeering en met haar luitcnant-gouverneur-generaal. Onze Indisohe politiek is een blamage- voor ons vaderland, en een ramp voor ons Koninkrijk." Een afschrift van den brief werd aan H, M, de Koningin, den Minister-President en den Minis ter yan Binnenlandsche Zaken gezonden. Jan Eekhout achter de tralies. Omtrent do to London gevoordo in Indonesië, die bedreigd n rai. h Eek- bospreklngon tusschen Nederland-worden door het geweld der vocMe in Amrustu 1944 de echo en Irlt.ehe autoriteiteni be-1 extremisten. hluCulI- tioffoiuie don op Ja\a, jfadat do besprekingen waren j tuurvolk 100 sterk, dat hij ijlings word het volgende communique afgeloopen, heeft Dr van Mook naar celle (Hannover) vertrok. Besprekingen hadden bevredigend resultaat. Verklaringen van Dr Van Mook. uitgegeven De bespreking botrof den toe stand op Java, die in den laat- sten tyd is achteruit gegaan en de meest doelmatige wijze om rust en orde te herstellen. Iïi den loop van deze besprekingen, die een bevredigend .resultaat hadden, werd de Britsche regeering vol ledig op de hoogte gesteld van de consequente en vooruitstreven de politieke gedragslijn, welke de Nederlandsehe regeeringgevolgd heeft en voornemens is to volgen met betrekking tót het Indone sische vraagstuk. De Britsche re geering bevestigde haar verplich ting jegens haar Nederlandsehe Geallieerden om zonder uitstel een toostand van veiligheid te schep- op een persconferentie een nadere uiteenzetting gegeven. „De besprekingen met de Brit ten leidden tot bevredigende over eenstemming tusschen het Brit sche en Nederlandsehe gezichts punt. Bevredigende resultaten werden bereikt". Dr van Mook legde er den nadruk op, dat er tusschen hem en de Nederlandsche Regeering nooit verschil van meening was geweest. „Het kabinet en ik zijn óéri voor wat gedaan zou moeten wor den en kan worden." Dr van Mook zei verder: „Ik denk niet) dat het lang zal duren eer iets meer bepaalds kan worden gezegd na de aanstaande hernieuwdo bespre- pen, waarin het Voor de regee- kingen met do Indonesiërs, daar t---3— ik yail meening beü; dat een over- ring van Nederlandsch-Indië mogelijk zal zijn besprekingen met representatieve Indonesiërs voort te zetten. De respectieve regeeringen wa ren het er over eens, dat een oplossing van hot politieke con flict beschouwd moet worden als een essentiëele bijdrage tot de succesvolle vervulling van de taak door het oppercommando ,0NTWAPEN ING VAN DE van de Gealliöerde mogendheden 'N DO NJESI SC HE POLITIE toevertrouwd aau Groot-Brittan- nië om de Japansche bezetting eenstemming niet alleen zeer wel mogelijk, maar zelfs waarschijn lijk is". „Wij erkennen, dat de Natio nalistische aspiraties in Azië vas ten wortel hebben geschoten en op realistische wijze bevredigd zouden moeten worden." te liquideeren De TE BATAVIA geheele Indonesische burgerlijke politie te Batavia en dat voor wat dit betreft dit is dool.- Generaal Christison een gemeenschappelyke zaak ia ontbonden. Alle leden van van do Britsche en Nederlandsehe de politie, officieren en man- regeermgen en van het Indone- schappen beide, zijn ontwa- sische volk. pend en in hun hoofdkwar- Do Britsche en Nederlanasehe tjeren opgesloten. Het dra- regeermgen zyn het daarom eens over de gedragslijn om te bevor deren, dat de leiders van de Na tionalistische beweging tot over eenstemming komen met de Ne derlandsehe autoriteiten. Middelerwijl zullen onmiddel lijk verdere stappen worden gedaan om zooveel, als mo gelijk is, de veiligheid te verzekeren van de krijgsge vangenen en geïnterneerden gen van uniformen is ver boden. Een grootscheepsche overval door de Britsche militaire politie op de Indo nesische politie-hoofdkwar- tieren had geen volledig suc ces, daar vele Indonesische manschappen niet aanwezig waren. Er zijn aanwijzingen, dat zij een „tip" hadden ge kregen omtrent de Britsche voornemens. Dezer dagen werd hij aldaar ge arresteerd en liet is zeer waar schijnlijk dat hij in Nederland moet terecht staan. In zijn bezit was een Duitsche vertaling van „Warden een Ko ning" Eekhout had deze vertaling in dankbaarheid opgedragen aan den Kreisleiter van Celle. Hij was nu bezig aan een nieuw Duitsch boek, dat een verklaring zou geven van zijn leven in Duitscliland. dat N.S.B.-ers in de uniform van Nederlandsehe soldaten ten gunste van de binnenrukkende Duitsche troepen hebben ingegrepen). Interessant js verder het oor- De repatrieering met de „Nieuw Amsterdam". Volgens een via Scheveningen radio ontvangen telegram verloopt de reis van de „Nieuw Amster dam" met zijn 3800 repatrieeren- den uit Indië aan boord voorspoe dig. De weersomstandigheden waren zoowei in den Indischen Oceaan als in de Middellandsche Zee goeff. Hoewel de accomodatie aan boord door de overbevolking niet is te vergelijken met vooroorlogsclie toestanden, is de stemming uit stekend. Er is een prima verzor ging en vrij gelegenheid voor ont spanning. Ook het Kerstfeest is op ge slaagde wijze gevierd. De alge- meene gezondheidstoestand der repatrieerenden is ondanks tame lijk veel lichte zieken, bevredi gend. Over de ontvangst te Suez en de uitreiking van warme kleeding en schoeisel aldaar is iedereen enthousiast. De „Nieuw-Amsterdam" zal vermoedelijk 1 Januari te Southampton aankomen. Hier zullen de pasagiers over gescheept worden op het S.S. „Almanzora", dat hen in twee J reizen naar Amsterdam zal bren- een. i Reeds aan boord hebben de re- patrieerenden een identiteitsbewijs en de distributiestamkaart ont- 8e pi'GGüCi.tj in fLimipti nog te laag. Amerikaanscke steenkool voor Europa. De Minister van Binnen), Zaken Harald L, Ickes, deelde aan de pers mede, dat na 1 Januari a.s. de verschepingen van steenkool naar Europa zouden worden voortgezet om een achterstand van ongeveer 400.000 ton in te halen op df 8.000-000 ton, die voor eind 1945 n-:.?r Eur-pa fezeden Jsoetrn worden gesöivkii Icicti vsiWj.ide, tkjt :-j?3ï af'r- teistand word' .jsc-wiP.e&rö door een stijgsnde steenkoolpro- ductie in Europa, hoewe! deze nog niet voldoende is om de behoeften te dekken. Veder zeide Ickes, dat de pro ductie in Duitschland, geraamd wordt op 50 pet. van de capaci teit van voor den oorlog. Dit cij fer wordt evenwel niet bereikt, voornamelijk door gebrek aan transport. Hij hoopte, dat den volgenden winter de steenkool productie in Europa hoog genoeg zou zijn om alle behoeften te dekken. De Europeesche steenkolenmij nen worden thans voorzien van die technische hulpmiddelen, welke noodig zijn om een normale pro ductie te waarborgen. Galamaaltijd in het Amsteihotel. Nadat generaal Guy Simotjds, bevelhebber van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland, Vrij dag een bronzen plaquette op de Berlagebrug aan Burgemeester de Boer had overgedragen als een blijvende herinnering aan den intocht der Canadeesche troepen in de Hoofdstad van Nederland in Mei van dit jaar, zaten meer dan 200 prominente Nederlandsehe en Canadeesche gasten aan tijdens een officieel afscheidsdiner, aan geboden door het Canadeesche Hoofdkwartier in het Amstei hotel, voordat de laatste eenheden ons land gaan vcrlatea Onder de gasten bevonden zich Prinses Juliana en Prins Bern- hard, it. generaal H. J. ICruls, Burgemeesters van groote steden, Commissarissen der Koningin in de Provincies, de Ambassadeurs van Canada en de Vereenigde Staten in Nederland met hun mili taire attaché's en voorts vele hoo ge Canadeesche officieren. ONTEVREDENHEID OVER DE ZUIVERING. De voormalige zuiveringscom missie gemeentepersoneel buiten-- vangen, zoodat zij na eenige kleine gemeenten district Alkmaar heeft formaliteiten terstond per auto broken een periode Va» Op bouw en vernieuwing. Het water dat alles dreigde te verstikken is over heel de linie teruggedrongen. Belang rijke gebieden werden weer droog gelegd. De hoop, dat Walcheren nog dit jaar van het water zou zijn bevrijd Is wei niet geheel vervuld, maar een» groot deel van dit zoo zwaar geteisterde gebied kon toch worden droog gemaakt en er is gegronde hoop, dat straks al de dijken zullen zijn hersteld. Verkeersbruggen zijn voor- loopig of definitief hersteld, de treinenloop is reeds belangrijk verbeterd, telegraaf en telefoon zijn weer in werking en overal zijn weer verkeerswegen, in orde gemaakt. Wij denken in dit verband ook aan wat zich thans in Ne derlandsch-Indië afspeelt, aan den burgeroorlog die in dit- deel vart het Koninkrijk Woedt, aan het lijden Van zoovelert van onzê landgenooten, aan de te leurstellende gang' van zaken, mede als gevolg van het slap cn wankelmoedig optreden van de Overheid, die voor het recht lehoorde op te kqmen en wier taak het was door rechtshand having aan de billijke wenschen van de loyale Indische bevol king tegemoet te komen. Het jaar 1945 spoedt ten einde. Op de vraag wat 1946 ons zal brengen, moeten wij het ant- Seheime documenten van Seyss Inquart, Naar Mr A, M. baron v, Tuyll v. Serooskerken, vertegenwoordiger van de Nederlandsehe regeering bij het proces tegen de oorlogs misdadigers te Neurenberg mee deelde, zullen binnenkort ook de in Nederland bedreven misdaden aan de orde komen. Door de Nederlandsehe delega tie wordt naast tal van andere do cumenten een „vertrouwelijk rap port van Seyss Inquart aan Hit- Ier" overgelegd, waarin Seyss In quart den toestand In Nederland beschrijft gedurende de periode van 29 Mei tot 19 Juli 1940. Zeer belangwekkend is de passage, waarin het aandeel van de N.S.B.- ers bij den inval van Duitsch- land wordt beschreven. Seyss Inquart schreef hierover woorde lijk het volgende„Es liegen kon- krete Anhaltspunkten dafür vor, dass N.S.B.-leute in der Uniform Niederlandischer Soldaten zu gun stender einmarschierenden Reichs- truppen eingegriffen haben" (er zijn concrete bewijzen aanwezig, De heer H. J. Poelhekke, di recteur van het Nederl, Infor matiebureau te Montreal, heeft voor zijn vertrek naar Rome, waar hij benoemd is tot assistent directeur van het Nederlandsehe Historische Instituut, tijdens een persconferentie voorspeld, dat zoodra de immigratiebepalingen het zullen toestaan, een stroom Nederlandsehe emigranten naar Canada zal gaan. Hij verklaarde, dat de Canadeesche troepen uit stekende propagandisten voor Canada waren. LUCHTSTRIJDKRACHTEN Bij het op 1 Mei 1946 op te richten regiment Luchtvaarttroe pen zijn vacatures voor instructie officiers- en onderofficierskader. In verband met de te verrichten diensten is de leeftijdsgrens voor officieren bepaald op 30 jaar, voor onderofficieren op 50 jaar. Ter herscholing van dit kader wordt een cursus gehouden van twee maanden, aanvangende 15 Januari 1946. Gegadigden hier voor kunnen zich melden op 2 Januari te 14.00 uur op het op komstdepot Luchtstrijdkrachten, vliegveld Ypenburg, Delft. HET KAMERLID DECKERS GAAT HEEN. Het lid van de Tweede Kamer, Mr Dr L. N, DeckerSj heeft aau het bestuur van den kring 's-Her- togenbosch der Katholieke Volks partij medegedeeld, -dat hij zich niet meer opnieuw voor het Ka merlidmaatschap beschikbaar kan stellen. Maarschalk Montgomery naar Den Haag. Maarschalk Montgomery is voornemens op 17 Jan. a.s. naar IDen Haag te komen om Britsche I onderscheidingen uit to reiken aan Nederlandsehe militairen, missaris der Koningin in Noord-in Nederland kunnen worden ver- Holland, waarin zij haar teleur- i voerd. stelling uitspreekt over beslissin- deel van Seyss Inquart over Mus- een brief gezonden aan den Cpm- of trein naar hun bestemming sert. Na eerst te hebben geconsta- 1 teerd, dat Mussert bang was voor het Groot-Duitsche rijk, vervolg de Seyss Inquart: „Seine poëti sche Qualitaten dürften die eines durchschnittlichen Gauleiters im Reiche nicht erreichen". (zijn po litieke capaciteiten staan ten ach ter bij die van den gemiddelden Duitschen gouwleider). gen door den Commissaris geuo- u men naar aanleiding van adviezen brood vveor op do bon der commissie betreffende N.S.B. ers, collaborateurs e.d. Alleen tegen N.S.B.-ers zijn maatregelen Op 1 Januari zal in Frankrijk het brood weer gerantsoeneerd worden. Het dagelijksch rantsoen genomen, tflaar deze zouden ook zal dan 300 gram bedragen voor wel gestraft zijn zonder de rap- den normalen gebruilser. Men is porten der commissie. Slappelin- tot dezen maatregel moeten over- gen krijgen hoogstens een schrif- gaan omdat in den vrijen verkoop telijke berisping. Op deze manier, het broodgebruik abnormaal ge- zoo wordt in den brief gezegd, stegenis, terwijl de invoer be is dezuivenngeen aanfluiting, neden de verwachtingen bleef. ZEKERHEIDSTELLING VOOR KOMENDE BELASTINGEN. Op vragen van den heer V'a.i zige gelden voor hersteldoel- den Heuvel betreffende einden wil bestemmen. het vragen van zekerheidstel ling voor komende belastingen aan boeren en tuinders in de geïnundeerde gebieden heeft Minister Lieftinck geantwoord: De Minister neemt gereede- lijk aan, dat een verplichting tot storting van dikwijls hooge bedragen voor belastingen groote moeilijkheden kan mede brengen, zoowel voor boeren en tuinders als voor anderen. Hij merkt echter op, dat deze verplichting voor velen beperkt blijft tot gewone belastingen naar inkomen, enz. over ver streken belastingtijdvakken en dat zij in den regel alleen voor zwarte handelaren e.d. en be lastingplichtigen, wier vermo gen in belangrijke mate is ge stegen, mede betrekking heeft op de komende hooge vermo gensheffingen voor eenmaal. Wat meer in het bijzonder de boeren en tuinders betreft in de geïnundeerde, resp. ge teisterde gebieden, komt het den minister voor, dat aan hun moeilijkheden sterk wordt te gemoet gekomen door de maat regelen tot herstel in natura, welke van overheidswege, wor den getroffen. - den kunnen zijn voor den m- De minister is niet bereid specteur der belastingen om' den inspeoteurs voor te door het verleenen van t ij d e- schrijven vrijstelling van 1 ij k uitstel van stor- storting te verleenen op den ting in geld aan gerechtvaardig- enkelen grond,- dat een be- de bezwaren tegemoet te laatjngpliohtlge zijn aanwe- komen. Maar al te licht zou men, on der den indruk van dc moei lijkheden van het oogenblik, uit het oog verliezen, dat de be lasting toch eens zal moeten worden betaald. De inspec teurs zijn bevoegd, uitstel van storting te verleenen of ze kerheidstelling in anderen vorm dan geld toe te staan, doch bij het hanteer'en van die bevoegd heden moet ieder geval afzon derlijk worden beoordeeld. In geval van ernstige liquiditeits moeilijkheden bij oorlogs slachtoffers zijn overigens de inspecteurs er reeds eenigen tijd geleden in het bijzonder op gewezen met soepelheid op te treden. Verder zegt de Minister nog, dat, mocht de belastingplichtige, na storting van belasting, niet meer over voldoende contante geldmiddelen beschikken voor aanstonds noodzakelijke her- stelkosten, voor laatstgenoemd doel voorschot op de schade vergoeding kan worden ge vraagd. Indien de afwikkeling van zoodanige aanvrage te lang zou moeten duren hetgeen in den eersten tijd niet is bui tengesloten dan zou pr re- Vooraanstaande geleerden, on der wie Einstein, hebben hun hulp aangeboden bij het opstellen van de regelingen betreffende onder zoekingen op het gebied van de atoom-energie, -■ Kurt Meyer, voormalig com mandant van een Duitsche S.S.- divisie, is ter dood veroordeeld, wegens schuld aan den dood van een aantal Candeesche krijgsge vangenen. De bevolking van de Duitsche provincie Hannover heeft volgens de Times bevel gekregen een blijvend gedenkteeken voor de slachtoffers van Belsen op te richten. Binnenkort zullen de verzegel de archieven van de Duitsche am bassade cn consulaten in Turkije door een geallieerde commissie worden geopend. Het Conservatieve Engelsche Parlementslid, Beattic, is tenge volge van een auto-ongeluk le vend verbrand, In. de Amerikaansche rubber industrie voorziet men een tekort van 6 millioen autobanden voor het jaar 1947. Op 10 Januari zullen de han delsbesprekingen tusschen Frank rijk en Finland hervat worden. Laatste berichten. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. Mistig en kil. Over het grootste gedeelte van het land rustig weer mot tem. peratuur om hot vriespunt, meest zwakke wind. Het verkeer wordt gewaar schuwd voor gladde wegen. Alge- meene vooruitzichten: er bestaat groote kans op het intreden van een periodo met matige vorBt. Minister Schermerhorn bij de Koningin. Do Minister-president, Prof. Schermerhorn heeft Zaterdag avond, na zyn terugkeer uit Lon den, aan H. M. de Koningin ver slag uitgebracht over de bespre kingen met de Britsche regeering gevoerd. Minister Logemann niet naar Indië. In tegenspraak met de berich ten, welke buiten ons land de ronde doen, heeft Minister Loge mann geenszins het voornemen, Dr van Mook op zyn terugrei» naar Batavia te vergezellen. Nagek. Advertentie. Ambaohtsschoo! en Avond school, Goes. Kerstvacantie verlengd,. Hervatting lessen Maan dag 7 Januari. De Directeur, v

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1