Kerstboodschap Ned. Hervormde Kerk. star x s xs a&rsra PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND «8uEarsrtur®*«* Strijd om de kiezers. Vrede In China. Natuurlijke vruchten. Een nieuwe koers in Spanje 1 De devaluatie van de Fransche franc. Antwoord op de verklaring van Amerika Nederland zal zich laten leiden door Idealen, die ook het Amerikaansche volk bezielen. Toespraak van den Engelschen Koning. De Hadji van Garoet gesneuveld. Q Kruimeltjes De Partijraad van de R,K. Staatspartij heeft Zaterdag een zeer belangrijk besluit genomen. De leden kwamen naar zij meenden bijeen om te handelen over het urgentie-program, maar ter vergadering werd hun meege deeld, dat zij zouden hebben te beslissen over een resolutie, waar in een nieuwe naam en een nieu we structuur der Partij werd vastgelegd, De partijraad stelde n,l, voor de naam der partij te veranderen in Katholieke Volkspartij cu het lidmaatschap ook voor nict-katho- heken open te stellen, liet woord Volkspartij, zóó werd, betoogd, drukt beter liet so ciale karakter uit, En wat betreft de openstelling van de partij voor niet-katholieken, werd er op ge wezen, dat de katholieke sfeer, het katholieke klimaat volkomen gehandhaafd kan blijven, Het voorstel werd na brcede bespreking met vrij groote meer derheid aangenomen. „Alles woelt hier om verande ring", Dat geldt ook van de po litiek. De Nedcrlandsche Volksbewe ging trachtte het daarheen te lei den, dat zoo ongeveer alle par tijen onder één dak zouden wor den samengebracht, met uitzon dering van de extremisten, als hoedanig de Anti-Revolutionnairen en de Communisten werden aan geduid. Het eerste gevolg is geweest, dat enkele nieuwe partijen gebo ren werden en dat uit de N.V.B. waarschijnlijk nog een nieuwe partij geboren zal worden, De S.D.A.P, voelt niet voor de plannen van de N.V.B,, maar zij is wel bereid een weinig wa ter in den rooden wijn te doen, wat tengevolge heeft gehad dat een aantal predikanten, die vroe ger tot de C. H, Unie behoorden, zich bij de partij aansloten, welk voorbeeld waarschijnlijk door een aantal eenvoudige menschen, die zich gaarne achter hun predikant plaatsen, zal worden gevolgd. En nu komt ook de R.K, Staatspartij en zet haar deuren wijd open voor allen, die willen binnenkomen. Wat uit dit alles zal broeien en welke invloed deze strijd om de kiezers op Je komende stcm-ij bus zal hebben, moet worden af- gewacht. Maar dit is wel zeker, dat zij, die in 's lands belang een prin- cipieele politiek voorstaan, het niet gemakkelijk zullen hebben en alle krachten zullen hebben in te spannen. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 8438 Uitgave van de Stiohting „Zeouwsch Dagblad'' Abonu.prys 8,30 p, kw. bij vooruitbetaling, Advertentieprijs 18% ct, p, mm, lijke en cultureels loven, on der leiding stellen van den staat en van de door dien staat geschapen organen, Daardaar krijgt men automa tisch een ambtcnarenregeering, een ontzaglijke bureaucratlo, een duur en stroef werkend staatsapparaat. Over deze „uitwassen" kla gen dan dezelfde menschen soms voor de radio. Maar ze vergeten, dat dit geen uitwassen zijn, doch de natuurlijke vruchten dis groeien aan den boom der staatsbemoeiing. BUREAUX te: Communisten wensohen den strijd te staken. Een Reutercorrespondent meldt, dat generaal Tsjow, de voornaamste communistische afgevaardigde in Tsjoengking, heeft medegedeeld, dat de Communistische partij een „of ficieel en schriftelijk vastge legd" voorstel voor onvoor waardelijke wapenstilstand zou overleggen, „Wij wenschen on middellijk den strijd te stakea, hetgeen belangrijker is, dan alle andere dingen", zei gene raal Tsjow. Hij voegde hieraan toe, dat hij van den voorzitter vdn de Chineesche Communis tische partij, generaal Mau Tse Toeng, toestemming had gekregen dit voorstel te dosn. Het wordt een weinig een-1 tonig. Maar gezien het feit, dat de Regeering weinig onder den in druk schijnt te zijn van den ernst der zaak en dat de steeds voortwoekerende bureaucra tie gevaarlijk dreigt te worden niet alleen voor de financiën van het Rijk, maar ook voor het volksleven en met name het bedrijfsleven, blijft het toch noodzakelijk op dit ge vaar de aandacht te vestigen. En dit temeer, omdat de sterk toegenomen ambtenarij min of meer samenhangt met het beleid van de Regeering. die welbewust heel hel leven tracht te brengen onder leiding van den staat, d.w.z. onder lei ding van ambtenaren. Waartoe dit leidt kan het volgende bericht uit het „Han delsblad" leeren: „Een firma in Amsterdam, die zich bezig houdt met en- gros-handel in manufacturen en die een partij textiel ontvangen had, wilde deze goederen dis- tribueeren over verschillende kleinhandelaren in het land, de manufacturenwinkels, waar het publiek dan de zoo lang be geerde artikelen zou kunnen ikoopen. Voor deze verdeeling was emballage noodig met name papier. Op 27 September j.l. richtte de firma zich tot het Rijksbureau voor Papier, daarmede een procedure begin nende, die er na vele malen te- lefonëeren ten slotte toe leid de, dat op 4 December een af wijzende beschikking werd ontvangen. Het 'ging om één rol bastpapier. En al dien tijd lagen schorten, kousen, sokken, partijen ondergoed en andere kleeding, alles Amerikaansche import, nutteloos opgeslagen. Wat erger iszij zullen ook voorloopig niet in de winkels komen. Eiken dag ontvangt de firma tientallen brieven van cliënten met verzoek goederen te zenden. Onmogelijk. Het Rijksbureau voor papier kan geen rol pakpapier missen," Dit geval Btaat niet op zich zelf. Boekdeelen zouden te vullen zijn met soortgelijke klachten. Terecht merkte de „N, Prov. Gr. Crt." in verband hiermede op: Er zijn onder de tegenwoor dige bewindslieden in ons land vele socialisten. Democratische socialisten en personalistische socialisten en hoe ze zich ver der mogen noemen. Goedwillende menschen, Idea listen. Harde werkers menig maal. Maar uit hoofde van hun beginsel willen zij het sociale en maatschappelijke leven van ons volk, soms ook het geoste- Radio Moskou meldt, dat Fran co bezig is met liet vormen van een „Sociaal Christelijke partij", welke de ruggegraat van zijn re gime moet worden. De radio be weerde, dat Franco in zijn streven door verschillende Katholieke elementen gesteund werd. Een afgezant, aldus Radio Moskou, is reeds op weg naar Rome om met den Paus de oprichting van een dergelijke partij te bespreken. De afgezant zal daarna naar Parijs en Brussel gaan om relaties aan te knoopen met Spaansche Katho lieke kringen, de Fransche en Belgische Ministeries van Bui- tenlandsche Zaken en ook met Katholieke kringen aldaar. Er zijn drie soorten francs. De Assemblee heeft Woensdag de Regeeringsvoorstellen tot de valuatie van de Fransche Franc behandeld. Met 506 tegen 44 stemmen werd het wetsvoorstel aanvaard. De Devaluatiewet maakt voor het eerst melding van een Franc van het Moederland en die der Koloniën. Er bestaan nu drie verschillen de soorten Francsdie van het Moederland, die van Afrika en die van den Stillen Oceaan. De Franc van de Fransche Ko- loiën in het gebied van den Stil len Oceaan zijn ten opzichte van de Franc van het Moederland met 140 pet in waarde vermeerderd, die van Fransch Equatoriaal Afrika met 70 pet. De Fransche Regeering heeft deze onderscheiding gemaakt om dat het prijsniveau in deze ge bieden niet in dezelfde mate als in Frankrijk en Noord-Afrika ge stegen is. Door de Nedcrlandsche Regee ring is een oriënteerend over zicht gegeven over de internatio nale aspecten der huidige Indische kwestie. Herinnerd wordt aan de Ame rikaansche verklaring waarin o.m. gezegd wordt, dat de Regeering van de V.S. met stijgende be zorgdheid de recente ontwikkeling in Ned. Indië heeft gevolgd, Zij erkent, dat de verantwoor delijkheid om tot een oplossing Het is een verblijdend feit, dat de Amerikaansche Regeering zegt, dat zij groote belangstelling heeft voor de oplossing van vraagstukken zooals het Indo nesische. De wereld heeft na zes genootschap tusschen Nederland, Ned. Indië, Suriname cn Curasao voor het Koninkrijk een groote toekomst is weggelegd, en voor de vele millioencn tellende volke ren een gelukkiger toekomst dan jaren oorlog den steun van het indien ieder zou pogen zijns weegs jonge, krachtige en vooruitstre vende Amerika meer dan ooit noodig. In wezen bestond een ze kere overeenkomst tusschen de Amerikaansche buitenlandsche politiek en de Ncderlandschc. der moeilijkheden te geraken in Wat wij zelfstandigheidspolitick de eerste plaats berust bij de Ne- noemden, heette in Amerika iso- derlandschc autoriteiten als ver tegenwoordigers van den territo- rialen souverein, en bij de Indone sische leiders. Niettemin stelt Amerika groot belang In de oplossing van vraag stukken welke van uitnemend be lang zijn voor de geheele wereld, Hieraan werd toegevoegd, (lat da eeltige wcnscli der V.S, is om een zoodanige vreedzame oplos sing tot stand te zien komen, wel ke het meest geëigend zal zijn stabiele verhoudingen in de we reld te verzekeren alsook den voorspoed en het geluk der mcnschheid, lationisme. Thans hebben beide volken door de harde ervaring van een langdurigen oorlog inge zien dat het in de moderne we reld niet mogelijk is zich af te sluiten, De waarheid dat de vrede ondeelbaar is, welke het eerst door een staatsman van de Sov jet-Unie werd uitgesproken, wordt thans overal als juist be schouwd, Bij de oplossing van het Indo nesische vraagstuk zal de Nederl. Regccring zicli tevens laten leiden door idealen, die ook het Ameri kaansche volk in staatkundig op zicht bezielen. Evenals Nederland De verklaring eindigde met de heeft Amerika zijn vrijheid in een !J? d°,od Lu*"" inn uit ti. .nr.'l.-i'ii int nil,-n in iK,i., zienlijke omust onder zijn volge- DREIGENDE HONGERSNOOD. Een dreigende hongersnood hangt over Hongarije. Een slechte oogst, gepaard gaande met een onoordeelkundig be heer van de beschikbare voor raden, heeft dit boerenland tot een dagelijksch rantsoen van 838 calorieën gebracht, verge leken met 2952 voor den oorlog. LIEVER VECHTEN, DAN De Turksche generaal Kiazim Karabekir heeft verklaard, dat Turkije liever zal vechten dan de in 1920 verworven gebieden Kars, Ardanan en Artwin weer af te staan aan de Sovjet-Unie. AFSCHAFFING VAN DE MONARCHIE IN BULGARIJë7 In de Dinsdag gehouden bij eenkomst van de Bulgaarsche Volksvergadering nam na de voorlezing van het antwoord van de vergadering op de Ko ninklijke boodschap aan de vergadering, de communisten- leider Dinutrof het woord, Deze drong aan op de bijeenroeping van een groote volksvergade ring, op de afschaffing van de monarchie cn het vestigen van de republiek in Bulgarije, Zijn uiteenzettingen werden nist gejuich ontvangen. hoop uit te spreken dat allen in Ntd. Indië dc noodzaak zullen inzien dat dc besprekingen spoe dig zullen worden hervat, opdat een vreedzame oplossing van liet geschil in Indonesië zal worden bereikt. Om tal van redenen aldus de toelichting der Regeering is deze verklaring voor het Koninkrijk van het grootste belang. Het spreekt van zelf, dat Ne derland niets zal nalaten om onze Britsche bondgenooten zooveel mogelijk te steunen opdat spoedig het oogenblik bereikt zal worden, waarop wij de hen door het ge allieerd opperbevel opgedragen taak zullen kunnen overnemen. En het spreekt ook vanzelf, dat een van de belangrijkste bijdragen die wij kunnen leveren is, om tot een regeling met de Indonesische leiders te komen waarbij wij te zamen, Indonesiërs en Nederlan ders, met den opbouw van Indië kunnen beginnen, zoodra aldaar wederom ordelijke toestanden heerschen, Nederlanders en Indone siërs blijven voeling houden op Java. Voorts bevindt Dr van Mook zich thans hier om besprekingen met de Nederl. Regeering te vos- ren, die een vlot verloop nemen. Daarop zai overleg met de Britsche regeering aanslui ten. Men mag hopen, dat dit overleg zal leiden tot vast stelling van een concreet en vastomlijnd programma, dat zoowel in Nederland als in Indonesië alsook door onze bondgenooten met instem ming zal worden begroet. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 8009 j VLI88INGEN: Walstraat 87, Telef. 168 TBRNEÜ55EN: Littooy's Boekhapdol. Telef. 20(58 1e JAARGANG No, 229 VRIJDAG 28 DËGEM8ÊR 1845 Via de radio heeft de Etigel- aclio Koning op den eersten Kerstdag een toespraak tot zijn volkeren gehouden, „Gij en ik" aldus de Koning, „hebben in de jaren van zorg, ge vaar, moeiten en strijd doch ge sterkt door een droom van een vredige wereld geleefd. Deze droom is werkelijkheid geworden. Door reusachtige krachtsinspan ningen en opofferingen is het groote werk om het groote kwaad van de aarde weg te vagen vol bracht. Geen volk heeft er meer toe bijgedragen, dan gij, tot wien ik spreek. Van ganscher harte bid ik God, door wiens genade de overwinning is behaald, dat dit Kerstfeest aan mijn volken over de geheele wereld alle vreugde mag brengen, waarvan zij in de voorbije donkere dagen hebben gedroomd, Dit Kerstfeest is een werke lijke thuiskomst voor ons allen, een terugkeer tot de wereld, waarin huiselijke en vriendelijke dingen In het leven weer voor ons zijn weggelegd," Aan het einde van zijn toe spraak wendde de Koning zich tot de jeugd. „Jullie zijn opge groeid in een oorlogswereld, waarin jullie goede geest van dienstbereidheid op een enkel doel gericht was: het omverwerpen en vernietigen van onze vijanden. Breng nu die goede geest over naar huis, waar mannen en vrou wen in wederzijdsch vertrouwen moeten kunnen leven en samen gaan. Beoordeel de wereld niet naar hetgeen je gezien hebt in den gruwel en verspilling van den oorlog, noch naar de verwarring van de eerste vredesjaren." te gaan. Nederland hoopt in op rechte en loyale samenwer king met de Indonesiërs bin nen korten tijd ordelijke en rustige verhoudingen in In dië te kunnen herstellen, op- datl met vereende krachten aan den opbouw van ons zoo zwaar beproefd en geteis terd koninkrijk kan worden begonnen. De beruchte Hadji van Garoet is bij de laatste gevechten te Ban doeng om het leven gekomen, Hij was een der voornaamste extre mistische leiders in dit gebied en had de gewoonte amuletten te verkoopen, die onkwetsbaar maakten. Zijn dood heeft aan- oorlog bevochten cn de gedachte, ™akTdie'nü begin dat ieder volk, dat een voldoende gcl0oven, dit de amuletten trap van. ontwikkeling heeft be- ni z'0 onfeilbaar zou. d,r Am.'Hkaimsclic polkiek. dl, j.eJ;ch, lvas d,, ontstaan, haar doel gemist heeft. niet anders over. TEen ofilicieele Britsche zegsman Er bestaat geen verschil h,eeft verklaard, dat op enkele van inzichten over beginse-I Plaatschjke bewegmgen na, er I geen kwestie is geweest van een 'en' f. over de wijze en aigemeene opstand onder leiding het tijdsverloop waarin dieVan de Hadji's, moeten worden uitgevoerd. Daarnaast hebban wij in Npderland door den oorlog geleerd, dat het souvereini- teitsbeginsel, zooals dat vroeger werd opgevat in de moderne wereld, niet kan worden gehandhaafd. Door toe te treden tot de or ganisatie van de Ver. Volkeren, heeft Amerika te kennen gegeven, dat ook de machtigste staat ter wereld beter doet niet alleen te staan. Indien dat geldt voor Amerika, is zulks zeker waar voor kleinere landen zooals Nederland. Maar hieruit vloeit ook voort, dat de kleinere landen moeten trachten zooveel mogelijk samen te werken, om hun rechtmatige belangen naar behooren te kunnen behartigen. Wij streven dit doel o.a. na door te trachten met België veel nauwere betrekkingen dan voor den oorlog aan te knoopen. Om diczelde reden pogen wij ook het Koninkrijk op den voet van ge lijkwaardigheid op te bouwen. Wij zijn er van overtuigd, dat op den basis van werkelijke deel- De Koning spoorde de jeugd aan dezelfde vastbeslotenheid uit de jaren van gevaar tentoon te spreiden voor blijder doeleinden, opdat het licht overal blijder zou gaan schijnen. In de Nederl. Herv. Kerken is Dinsdagmorgen de onderstaande Kerstboodschap voorgelezen De Synode voelt zich gedron gen, op dezen Kerstdag, dien wij mogen vieren voor dit jaar 1945 leven te halen wat ervan te halen is, die zich o.a. openbaart jn een danswoede, welke de zin van de levensvreugde en de heiliging van het lichaam minacht, wijst duide lijk aan, dat wij in een tijd zijn gekomen, waarin 't bijzonder noo- ten einde gaat, nog eenmaal tot i dig is, onszelven en allen, die de DE KOERS VAN DE FRANSCHE FRANC. De koers van de Fransche franc is thans vastgesteld op 119,1 franc tegen, een dollar en 480 francs tegen een pond ster ling. DE LIRE WORDT GEDEVALUEERD. Uit Rome wordt gemeld, dat I de Lire gedevalueerd zal wor den. De nieuwe koers zou wor den: 225 lire per dollar en 900 lire per pond sterling. EINDE STAKING BIJ DE GEN MOTORS? Volgens welingelichte kringen zou tusschen de directie van de General Motors en de leiders van de vakvcrecniging van ar beiders uit de auto-industrie overeenstemming zijn bereikt over de spoedige aanvaarding van een plan, dat een einde zou maken aan de reeds eenige we ken durende staking bij ge noemde maatschappij, Volgens genoemde kringen zou door dc werkgevers zijn toegestemd in een loonsverhooging van 15 tot 20 pet., terwijl de arbeiders er in zouden hebben toegestemd, dat in de collectieve arbeids overeenkomsten een bepaling zou worden opgenomen, waar bij boeten woorden vastgesteld voor die arbeiders, die tot sta- l king zouden overgaan zonder dat door hun vakvereeniging machtiging tot staking is ver eend, u te spreken, om uwe gedaphten te leiden tot een nieuwe aandacht voor de dingen, die ons als Kerk op dit oogenblik bijzonder behoo ren ter harte te gaan. Dit jaar omvajte'een tijd van zoo grooten nood en zoo groote uitkomst, als ons volk" in zijn ge- i schiedenis tevoren wellicht nim- mer heeft geleden en nimmer heeft beleefd. Het was ook het jaar, waarin, na onze wonderbare bevrijding, nieuwe uitzichten en mogelijkheden werden geopend om tot herstel en vernieuwing van den rechtstaat en een betere sa menleving te geraken. Bij alles wat er te vragen en te klagen overblijft, erkennen wij dankbaar, dat bij velen een besef is geboren, hoezeer de geest, waarin wij her stellen en bouwen, beslissend zal oogen weer afwenden van het heil, aan ons volk bereid, toe te roepen: vergeet toch geene van Gods wel daden. Dit schandelijk vergeten vindt zijn oorzaak hierin, dat het on mogelijk is, de weldaden, die wij verkregen als gaven van Gods genade te zien, indien wij niet van harte met de Gemeente mede be lijden Gode zij dank voor Zijn onuitspreke- 1 ij k e gave. Onbegrijpelijk cn onuitputte lijk is het heil, dat wij op dit heilig feest vierenChristus' komst en tegenwoordigheid in deze onze wereld. Alleen in het licht van de onuitsprekelijke gave, die Christus zelve is, verschijnen de goede dingen der aarde, die ons zijn. Wij erkennen gaarne, dat er i gelaten of hergeven werden, als door de Overheden en de leidende i teekenen van Gods gunst en ge- De Oostenrijksche regeering 1 organen veel góeds voor ons be- rooid Vaderland en onze ont- heeft den Geallieerden een nota doen toekomen, waarin zij wjcht® volkshuishouding aanspraak maakt op het NoSr-1 aan' voora^ ook wanneer wij delijk gedeelte van Zuid Tyrol, ihet «sultaat vergelijken met wat waar voornamelijk Duitsch ln zwaargetrof fen landen wordt gesproken. Het Zuidelijk was bereikt. De Kerk van Chris- gedeelte, Trentino, komt vol- 'us lee£' ,m d" a!lesumee. bidden- gens de nota Italië toe. de en helpende, in het vast ver- trouwen, dat de Heere onze Kerk - Engeland zal aan Polen, klee- en ons volk niet zal verlatea ding en andere artikelen schen- Des te meer ontstelt ons de er- werd ken ter waarde van bijna 500.000 Pnd. Een der oudste kiezers bij de varing, dat breede kringen van ons volk zijn aangegrepen door een genotzucht, die, al is zij voor a.s. verkiezingen in de Sovjet-'een deel als reactie op den door- Unie zal ongetwijfeld de vrouw, stanen nood te begrijpen, toch in Darya Bonaya zijn, die naar Radio Moskou meldt, dit jaar 111 jaar is geworden. In de Britsche zone 'n Duitschland hebben vier Duit- sche hulpverleeningsorganlsaties (waaronder het Duitsche Roode dreigende verschrikkingen Kruis) toestemming gekregen,1 we™en bewaard? om na gezuiverd te zijn, wear wezenrnoet verklaard worden als een uiting van een bijkans bar- baarsche ondankbaarheid. Zijn wij nu al vergeten, uit welke geeste lijke en zedelijke dienstbaarheid wij werden bevrijd en. voor welke wij aan het werk te gaan, ter be strijding van den heerschenden nood. - De Bcrlijnsche radio meldt, dat meer dan 1000 voormalige leden der Nazi-partij, S.S, en S.A., na een klopjacht, georga niseerd door het Britsche mili taire hestuur, te Keulen zijn ge arresteerd. - Admiraal Lord Keyes, de held van Zeebrugge uit den oorlog 1914'18, is op 73-jari- gen leeftijd overleden. In plaats van het brood en het licht, het leven en het lichaam, den arbeid en de schoonheid, eer biedig terug te ontvangen als even zoovele wonderen, gaan velen, ook van de kindereq der Kerk, daarmee om, op een eigenmach tige, willekeurige wijze, zonder deze ruimte, die wij herkregen om in vrijheid te leven, ook maar in het minst te* laten ordenen door het Woord en het gebod van Hem, die ons nabij was in den nood cn die zoo goed voor ons in geweest, Dc krampachtige drift, van het duld. Wij roepen een ieder die ons hoort, maar allereerst ieder belijdend lid der Kerk persoonlijk, op zich te bekeeren van deze gro ve ondankbaarheid cn zich in dezen Kersttijd 'opnieuw te wenden tot den Heiland der wereld, tot den Koning der aarde. Jezus Christus heeft onze men- schelijke natuur aangenomen en onzen menschelijken tijd gehei ligd, opdat wij in Hem blijde zouden zijn met het leven. Hij heeft met ziel en lichaam onze vernedering gedeeld, opdat wij met ziel en lichaam zouden deelhebben aan Zijn heerlijkheid. Gij weet de genade van onzen Heere Jezus Christus, dat Hij om uwentwil is arm geworden, daar Hij rijk was, opdat gij door Zijn armoede zoudt rijk worden. Dat dan ailen die Zijn ver schijning hebben liefgehad, hun lichamen stellen tot een heilige, levende en Gode wclbehagclijke offerande. Dan zullen wij niet licht mcenen tekort te komen, maar veeleer vreczen, tekort te schieten in den heiligen arbeid van den lof Gods, om geene van Zijne weldaden te vergeten en om al Zijn werken te vertellen, Want het is ons genoeg, dat wij den voorgaande:: tijd des le vens der heidenen-wil volbracht hebben, Het gaat- er om, nu niet meer naar dc begeerlijkheden der menschen, maar naar den wil van God den tijd, die nog rest, te leven, WEERBERICHT. Vrij zacht weer. Weersverwachting tot Vrijdag avond Aanvankelijk matige wind tus schen Zuid- en Zuid-West met regen, later ruimende en tijde lijk toenemende wind, opklarend, plaatselijk nog enkele buien vooral aan de kust, Vrij zacht weer, Hoog water te Vliesingen Zaterdag 29 Dec.10,25 u,, 1,2.4 m,23.09 u.i 1.37 m, SONNENL1J3T Voor de periode 23 Deo, tot en met 5 Jan. Bonkaarten KA, KB. KC 601 BLOEM: 522 p, bon 250 gr, ZOUT523 p, bon 200 gr, JAM, STROOP, ENZ,: 524 p. bon 250 gr, PEULVRUCHTEN: 525 p, bon 500 gr, AARDAPPELEN: 526 p. bon 2 kg. B45 p, bon I kg, HUISHOUDZEEP: 528 p. bon plm. 225 gr. LUCIFERS: 529 p. b. 2 doosjes. MELK: A46 p, bon 1% liter. B46, C46 p, bon 3 liter. Bonkaarten KD, KE 601: BLOEM: 616 p. bon 250 gr. ZOUT617 p. bon 200 gr. JAM, STROOP, ENZ.: 618 p. bon 250 gr. PEULVRUCHTEN619 p. bon 250 gr. AARDAPPELEN: 620 p. bon 1 kg. MELK: 621 p. bon 5 liter. HUISHOUDZEEP: 622 p. bon plm. 225 gr. LUCIFERS; 623 p. b. 2-doosjes Tabakskaarten enz.: TABAK: T06 p, bon 2 rants, (geen import cigaretten), CHOCOLADE of SUIKER WERKEN V06 p, bon 100 gr. X06 p. bon 100 gram. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Dec. van des middags 12 uur af worden ge bruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappe len, waarop eerst met ingang van Maandag 31 Dcc. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltij den van de centrale keukens moe ten aldaar de bonnen 516 of 611 voor vleesch en 526 voor aard appelen worden ingeleverd. Laatste berichten. DE MOERDIJKBRUG BIJNA GEREED. De K.N.A.C, meldt dat naar alle waarschijnlijkheid de ver- keersbrug bij Moerdijk over het Hollandsch Diep reeds de vol gende week voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. Over twee gedeelten zal eenrichtings verkeer moeten worden toegepast in verband met de geringe breed te van enkele overspanningen. MAARSCHALK MANNER- HEIM EN HET PROCES IN HELSINKI. De Aide-de-Camp van veld maarschalk Mamierheim, kolonel Gagdnar Gronvall, heeft naar ge meld wordt, doordat Mannerheim met zijn gevolg uit Portugal naar Finland terugkeerde, verklaard „De Maarschalk is soldaat. In dien zijn vrienden terecht moeten staan, wenscht hij bij hen te zijn." DE BRITSCH-NEPERL. BESPREKINGEN OVER INDONESIË. De Nederlandsch-Britsche be sprekingen op het landgoed Cho- quers hebben don geheelen namid dag en avond van gisteren ge duurd. De ministers en Dr Van Mook dineerden op Chequers, waarna de besprekingen werden hervat, welke tot een vergevor derd uur werden voortgezet. Er kon worden vastgesteld, dat bevredigende vorderingen met do besprekingen waren gemaakt en dat, hoewel aanvankelijk twee dagen voor de besprekingen war ren vastgesteld, het onderhoud van heden vrijwel het einde der conferentie .tusschen beide par tijen beteekent. Te Sineville in Kentucky zijn 25 mijnwerkers door een onderaardsche explosie bedol ven. De reddingspogingen zijn begonnen. Amerika zal de regeeringen van Bulgarije en Roemenië niet erkennen voor de vredes verdragen met die landen ge- teekend zijn. Eenige honderden Joodsche vluchtelingen uit Europa zijn er dezer dagen in geslaagd op clandestiene wijze in Palestina te landen. In den recordtijd van 14 uur werd te Amsterdam het Zweed- sche S.S. „Magdalena" geladen met 1400 ton grove cokes. Frankrijk en China zijn het eens geworden over het bewind in Noord Indo-China. Gisterenavond om 8 uur is op een schip, liggend in den Haring vliet te Rotterdam, het lijk ge vonden van den 18-jarigen A. J, W, Het lijk vertoonde een schot wond in de borst, In Je Sovjet-Unie zullen 10 Februari a.s, verkiezingen worden gehouden, De Italiaansche Minister van Binncnlandsche Zaken heeft ver klaard, dat de verkiezingen eind April en begin Mei plaats zullen hebben,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1