ZEEUWSCH DAGBLAD Hei ludis-the. Van 25 op 23 jaar. Verklaring van de Nederlandsche Regeering, Hei bezoek van Dr van Mook. Opleving in de Buitenbezittingen. Kruimeltjes Krachtig optreden Sn Indië gevraagd. Wijziging van cl© Stemrecht op 23-jarigen leeftijd. De stemplicht vervalt. Provincienieuws. Laatste berichten. 1e JAARGANG No. 224 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 27 Deo.'45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per man. Het bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, be vat o.m, de bepaling, dat de leef, tijd voor het actief kiesrecht wordt verlaagd van 25 op 23 jaar, Aanvankelijk had, zooals men zich herinnert, de Regeering het voornemen do verkiezingen voor het parlement voor onbepaalden tijd uit te stellen, Het volk, zoo heette het, was nog niet „rijp" om te stemmen. Het had nog te weinig gelegenheid gehad zich met de problemen van dezen tijd en met de nieuwe verhoudingen op de hoogte te stellen. Tenslotte is do Regeering on der den invloed van do van alle zijden gerezen protesten overstag gegaan en heeft zij er in toege stemd, dat in de eerste helft van 1946 de verkiezingen gehouden zullen worden. En nu wordt voorgesteld den leeftijd, voor het actief kiesrecht te verlagen. Dat is merkwaardig, Het betreft hier jonge men- schen, die actief nog niet in de politiek mee hebben kunnen leven, Toen de oorlog uitbrak en de politieke actie moest worden stopgezet, waren deze jongens en meisjes 17 jaar oud. Politieke scholing hebben zij niet, of zoo goed als niet gehad. Toch worden zij rijp geacht nu aan de verkiezingen deel te nemen. En dat wordt voorgesteld door dezelfde Regeering, die het kie zersvolk vooralsnog onmondig wilde houden omdat het nog niet voldoende voorbereid was om met oordeel des onderscheids te handelen. H.M.'s „EVERTSEN" TE AMSTERDAM. H.M.'s. torpedojager „Evert- scn", die van de Royal Navy werd overgenomen, is Zondag in Amsterdam aangekomen, Terwijl de bemanning, die voor 50 pet. uit oorlogsvrijwil ligers bestaat, van tropenpmnje wordt voorzien en met verlof gaat, wordt de „Evertsen" ge reed gemaakt voor de tropen, om dan waarschijnlijk op 20 Januari naar Xndië te vertrek ken. Annexatie Duitsch gebied. Wat is het standpunt van de Regeering? De heer R o o 1 v i n k stelde aan den Minister-President de volgende vragen: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het bericht, dat de Amerikaansche missie voor buitenlandsche economische aangelegenheden een rapport heeft uitgebracht, waarin wordt geadviseerd tot afscheiding van het Ruhrgebied en het Rijnland van het Duitsche rijk? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat bij de toekomst van de genoemde gebieden groote Nederlandsche belangen betrok ken zijn, ook in economi-chen zin, in het bijzonder ten aan zien van onzen uitvoer van landbouwproducten I 3. Acht de Minister het thans niet opportuun het standpunt der regeering bekend te maken met betrekking tot de plannen van de Fransche regeering ten opzichte van de boven aange- I geven gebieden? klokken gemeld. 800 hiervan zijn reeds naar Nederland en België teruggekeerd. 1200 kg. Mangaanhoudend brons, waar schijnlijk uit Nederland afkomstig, nabij Gelsen- chen otdekt, MIJNEN ONDER FRANSCHE CONTROLE Door het militaire gezag van de Fransche bezettingszone in Duitschland is medegedeeld, dat de steenkoolmijnen van het Saargebied onder Fransch toe zicht zijn geplaatst, DE BEZETTING VAN JAPAN. De speciale correspondent van do „Daily Tel." te Tokio meldt, dat volgens welingelichte kringen aldaar, de Sovjettroe pen niet zullen deelnemen aan de bezetting van Japan. Deze beslissing volgt op de afwijzing van het verzoek van Moskou, het geheele eiland Hokkaido dat rijk is aan mineralen ais bezettingszone voor het roode leger aan te wijzen. De Nederlandsche Regcering heeft geantwoord op de Verkla ring van het Amerikaansche De partement van Staat, met betrek king tot Indië, Zij zegt daarin o.m. dati het haar vurige wensch is, in ge meenschappelijk overleg met de Indonesiërs een vreedzame oplos sing te vinden, opdat ten spoe digste aan het onnoodig bloed vergieten, waarvan zoovele vre delievende Nederlanders, Indone siërs, Chineezen en anderen het slachtoffer zijn of dreigen te worden, een einde wordt ge maakt. De Ncd. Regeering is zich van haar verantwoordelijkheid tegen over de vele bevolkingsgroepen in het Koninkrijk ten volle be wust en zij aanvaardt deze ge legenheid met dankbaarheid om categorisch te verklaren, dat zij niets zal nalaten om een oplos sing van het Indonesische vraag stuk te bevorderen, overeenkom stig de beginselen van het Hand vest der Vcreenigde Naties, dat, in het bijzonder voor wat de niet onafhankelijke gebieden betreft, mede dank zij het ijveren van do Nederlandsche delegatie te San Francisco een liberale en vooruitstrevende geest ademt, Uit Batavia wordt gemeld, dat in welingelichte kringen al daar als resultaat van het bezoek van Dr van Mook aan Nederland, een belangrijke ontwikkeling in de situatie wordt verwacht, Tegelijkertijd is er in Indone sische kringen een groeiend ge voel van onbehagelijkheid ten aanzien van den uitslag van hun tegenwoordigen gedesorganiseer- den strijd. Dit is echter gemengd met de voortdurende vrees, dat czn stop zetting van den tegenstand den Nederlanders In staat zou stellen, de controle over het eiland terug te krijgen. In overeenstemming hiermede is de Indonesische pro paganda bezig hoe langer hoe meer den nadruk te leggen op de behoefte aan interventie van de Vereeiiigde Volkeren. Mr J, E. van Hoogstraten, directeur van het Nederl. Dept. van Economische Zaken, heeft verklaard optimistisch te zijn met betrekking tot de ontwikkeling van den import- en exporthandel in die gebieden waar geen rust verstoringen voorkomen. Hij verwacht dat de export van Borneo, Celebes, de Molukken en de kleine Soenda-eilanden in het midden van het volgend jaar het vroegere peil bereikt zal hebben. Dit boteekent een maandelijksche I uitvoer van 8000 ton rubber en 125.000 ton copra, welke produc ten 85 pet. van de geheele uit voer vormen. Ds waarde wordt geschat op 100 millioen dollar per jaar, De Italiaansche en Geallieer de politie hebben bij de ontdek king van een troep valsche munters voor 30 millioen Lire aan valsche bankbiljetten in beslag genomen. Volgens radio-Boekarest zal de voormalige Roemeensche minister-president, generaal Radescoe, terecht staan we gens financieele sabotage. Tijdens een controle te Lei den trof de C.C.D. ruim 18.000 gloeilampjes voor rijwiel-ver lichting aan bij een slager. Het Fransche leger zal in vredestijd een half millioen man sterk zijn, onder wie 25.000 officieren. Te Milaan is gevonden de maarschalksstaf van Mussolini, welke door kostbare edelsteencn wordt gesierd, benevens een aantal andere kostbaarheden van den voormaligen I)uce. -> Op een der hoofdverkeers wegen welke toegang geeft tot Den Haag, werd een militaire vrachtauto aangehouden, waar in ongeveer 1000 kg. shag was geborgen. Twee. verdachten, die in den wagen zaten, zijn aan gehouden. Petitie aan den Minister- President. Aan den Minister-President is namens een- aantal vereeni- gingen een petitie aangeboden, waarvan de tekst als volgt luidt: Verontrust door het zwakke cn hoogst ondoelmatig optre den tegen .extremistische ele menten op Java, wetende, dat dagelijks duizenden Rijksgcnoo- ten vermoord, ontvoerd en ge terroriseerd worden of den hongerdood in de oogen zien, overtuigd, dat door het optre- van moordzuchtige benden de ware leiders van de inheemsche groepen en volkeren niet in staat zijn hun stem te verhef fen, dringen wij met de meeste klem aan op het krachtig on derdrukken van anarchistische ondermijners van de eenheid van het Koninkrijk, omdat wij beseffen, dat leven en toekomst van 80.000.000 land- en rijksge- nooten in gevaar zijn, wanneer men onderhandelt met de erf genamen van de Japansche overheerschingswil, hun beest achtige moraal en vooral hun volkomen gebrek aan eerbied voor orde en recht, vrijheid en welvaart. Aan H.M. de Koningin is een telegram gezonden waarin de trouw der onderteekenaars tot uiting wordt gebracht en het vertrouwen in de wapenspreuk van het Huis van Oranje „Ik zal handhaven I" KERSTBOODSCHAP VAN DEN PAUS. Ter gelegenheid van het ICcrst. feest heeft de Paus een radio rede gehouden, waarin hij wees op den treurigen toestand, zoo wel moreel als materieel waar in het menschdom zich na afloop van dezen oorlog bevindt. Hij deed een beroep op alle menschen de handen ineen te slaan om de wereld weer op te bouwen. Voortgaande zeide de Paus, dat de wereld dank verschuldigd is aan God, nu voor liet eerst in 6 jaren tijd het Kerstfeest, zon der vrees cn zonder gevaren uit de zee, van land en vooral uit de lucht, kan gevierd worden. REVOLUTIEPOGING IN PANAMA. In Panama zijn honderden arrestaties verricht, op grond van inlichtingen, volgens welke aanhangers van dr Arnulfo Arias, voormalig president, een staatsgreep voorbereidden. De regeering zou den toestand vol komen in handen hebben. STEEDS MEER DUITSCHE OORLOGSBUIT. In de Britsche zone van Duitschland is weer een hoe veelheid oorlogsbuit ontdekt. Hiervan maken een groot aan tal Belgische trams deel uit, voorts 500 Fransche vliegtuig motoren, onvervangbare Ne derlandsche meteoro logische^ instrumenten en een onmetelijke hoeveelheid ma chinerieën uit deze drie landen. Voorts wordt de vondst van eenige honderdduizenden kerk ON2E VOEDSELVOOR- ZIENING. Aan een officieel overzicht over het herstel der voedsel voorziening na de bevrijding is ontleend, dat de normale ver bruiker in het Westen des lands in de week van 612 Mei een voeding ontving die dage lijks een waarde van 364 cal. vertegenwoordigde. In de eerste week van December kreeg de zelfde categorie een dagraut- soen van 2250 cal., dus meer dan zesmaal zooveel. CEMENT GEEN BON ARTIKEL MEER. Met ingang van 1 Januari 1946 is het toegestaan om zon der meer cement, met uitzon dering van aluminium cement, af te leveren voor: a. direct verbruik voor goed gekeurde bouwwerken en voor da bouwwerken beneden f 500, indiiwi voor deze bouwwerken geen gemeentelijke bouwver gunning vereischt is; b. verbruik in de betonwaren- industrie, indien de betonwaren- producent schriftelijk aan zijn leverancier verklaart het ce ment niet te gebruiken voor het aanleggen van een -werkvoor- raad voor een langeren termijn dan 2 maanden. DE PAKJES VOOR INDIë. Officieel wordt gemeld, dat de pakjes voor den luchtdienst AmsterdamBatavia als aan- geteekende stukken zullen wor den behandeld. Het aanteeken- recht is begrepen in het tarief van f 5 t.m. 500 gTam en f 10 t.m. 1 kg. Brieven cn briefkaarten zul len voorloopig nog niet kunnen worden aangeteekend. DRINGENDE WAAR SCHUWING AAN REGEE RING EN PARLEMENT. Een groep Nederlanders heeft zich telegrafisch met klem ge wend tot alle leden van den Mi nisterraad en van de Staten-Ge- neraal, opdat te Londen geen overhaaste besluiten worden ge nomen, welke leiden tot een om wenteling in het staatsbestel van het Koninkrijk en het gevolg zouden zijn van persoonlijke be sprekingen tusschcn den Neder land vijandig gezinden volksleider Sjarir en den Luitenant-Gouver- ncur-Generaal die veler vertrou wen heeft verspeeld. Het telegram is onderteekend door Prof. Ir C. L. van der Bit, M. Boerstra, oud-Legercomman dant van het K.N.I.L., J. F. Furstner, gep. Luitenant-Admi- I raai, Prof, Dr V. J. Konings- berger, Dr J. W. Meyer Ran- neft, oud-voorzitter van den Volksraad, Mr K, Onr.en, oud president van het Hooggerechts hof in Ned, Indië, Ir H. van Swaay cn Ch, J. I. M. Weiter, oud-Minister. MIJNENVEGERS VOOR INDIë. Door de Ned, Kon. Marine worden plannen uitgewerkt, om eenige mijnenvegers, die oor spronkelijk tot de Britsche vloot behoorden kort geloden door de Australische vloot opgelegd zijn, te bemannen. Een gedeelte van het personeel zal uit de bemanningen van on derzeeërs en motor-torpedobooten bestaan, die vanuit Australië zul len worden overgebracht, De mijnenvegers zullen in de Ned. Indische wateren worden gebruikt waar nog steeds heel wat mijnen geveegd moeten worden. Veroordeeld wegens verbreking dienstverband. De Arrond, Rechtbank te Gro ningen heeft oen principieele uit spraak gedaan in de zaak tegen een bontwerker, die zonder toe stemming van het Gew. Arb. Bureau en van den Rijksbcmid- dclaur cn zonder dringende reden zijn dienstverband met zijn firma had verbroken. De rechtbank sprak uit dat de man weer aan het werk moest gaan en voor eiken dag, welken hij niet zou werken, bij zijn firma een dwangsom van f 50 zou moe ten betalen. Mgr. «e Jong tot Kardinaal verheven. Mgr Johannes de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, is tot Kardinaal verheven, Nederlanders in het door Rusland bezette gebied. De heer L e P o o 1 e heeft aan de Ministers van Buitenl. en van Soc. Zaken ge vraagd oif kan worden meege deeld hoeveel Nederlanders zich nog in het door Rusland bezette deel van Duitschland en in Rus land zelf bevindenwanneer de repatrieering zal plaats hebben en wat gedaan is ter bespoedi ging; of het waar is dat Rus land allen die voor den vijand hebben gewerkt als collabora teurs beschouwt en daarom voor hun repatrieering geen medewerking verleent. Schoolbanken uit Zwitserland. De Schweizerische Lehrer- vcrein heeft een aanzienlijke hoeveelheid gebruikte, doch zich nog in goeden staat bevindende schoolbanken ter beschikking van Nederland gesteld. Slechts de vrachtkosten behoeven te worden betaald. Commissie oorlogsgedenk- teokens. Bij beschikking van den Mi nister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd in de centrale commissie van advies voor de oorlogs- of vredesgedenktee- kens: tot lid en voorzitter: W. Bruin; tot leden: Dr Ir J. Th. P. Bijhouwer, Mr M. Nijhoff, Jhr W. J. B. Sandberg en Prof. L. O. 'Venckebacht. Zooals wij reeds hebben ge meld is thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet als mede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. Het ontwerp heeft tweeërlei strekking, te weten vereenvou digingen aan te brengen en in eenige in de praktijk naar vo ren gekomen leemten te voor zien cn daarnaast b ij z o n - d e r c voorzieningen te tref fen, welke uitsluitend gelden voor de in 1946 te houden ver kiezingen en waarbij rekening is gehouden met de buitenge wone omstandigheden, waaron der deze verkiezingen zullen plaats vinden. De voorgestelde wijziging van Artikel 1 heeft ten doel, den leeftijd voor het actief kies recht tot 23 jaar te verlagen. De omstandigheid, dat gedu rende de bezetting is geble ken, dat velen van de hierbe- doelde groep de eischen van het staatsburgerschap verstaan, versterkt de regeering in de opvatting, dat er geen aanlei ding bestaat de 23- tot 25-jari- gen uitsluitend op grond van hun leeftijd, voor wat het ac tief kiesrecht betreft, bij de ouderen achter te stellen, Verder wordt voorgesteld aan da vrouw, die gehuwd is met een kiezer de bevoegdheid te geven bij volmacht te stemmen; ver volgens de leden en plv, leden van 't hoofdstemburcau te. ver kiezing van de leden van den Raad te doen benoemen door B. en W., instede van door den Raad zelf. De verdere wijzigingen be oogen de stemplicht te doen vervallen, hetgeen voor de ge meentebesturen een verlichting van de administratieve be moeiingen boteekent en overi gens naar de meening van het Kabinet zonder bezwaar kan geschieden, aangezien eenerzij ds de gestelde sanctie niet het daarvan verwachte effect heeft gehad, anderzijds met grond vertrouwd mag worden, dat on der dc huidige omstandigheden het politieke verantwoordelijk heidsbesef van het Nederland sche volk van dien aard is, dat ook zonder dwang aan de ver kiezingen zal worden deelgeno men. In een tweede gedeelte van het wetsontwerp, dat eenige maatregelen van tijdelijken aard behelst, welke uitsluitend gel den voor de in 1946 te houden verkiezingen, stelt de regeeriug voor militairen bij de zee- en lundmacht, zoomede gezagvoer ders en de leden der bemannin gen van Ned. zeeschepen, die buiten 's Rijks grenzen hun va- derlandschcn plicht vervullen, in de gelegenheid te stellen aan de verkiezingen voor de Twee de Kamer deel te nemen. Voorts beoogt de regeering geëvacueerden in de gelegen heid te stellen in 1946 in stede van in de vluchtoordgemeente in de oorspronkelijke gemeente aan de verkiezingen van den gemeenteraad te laten deelne men. Met betrekking tot de ver kiezing voor de Prov, Staten wordt een gelijksoortige rege ling voorgesteld. De regeering stelt ten slotte voor de stemming voor Tweede Kamer- en Sta tenverkiezing op één dag te doen plaats vinden en ter voorkoming, dat over 4 jaar weer verschillende verkie zingen in hetzelfde jaar zul len plaats vinden, den zit tingsduur voor de thans te verkiezen gemeenteraden tot 3 jaar te verkorten. De Spellingkwestie. Onderwijzerssalarissen, In een vergadering van do N. V. B. te Groningen heeft Minis ter van der Leeuw o.m. het vol gende meegedeeld: De Belgisch-Nederlandsche spellingscommissie is bijna met haar arbeid gereed. In Januari zal het werk beëindigd zijn. Het is van buitengewoon belang, dat Vlaanderen en Nederland dezelf de spelling krijgen. Daardoor zul len er zekere afwijkingen zijn met de spelling-Marchant. Meer wilde de Minister er niet over meededen, teneinde de primeur niet aan de commissie in haar aanstaand verslag te 'ontnemen. Wat betreft de salarissen van de onderwijzers: deze zaak zit hem hoog. De onderwijzers wor den bepaald onvoldoende gesala rieerd. Een betere salaricering van de onderwijzers is voor ons heele volk van groot belang. Wanneer een onderwijzeres min der blijkt te verdienen dan een meisje in een wasscherij, dan is dat een misstand. Spr. zal zijn uiterste best doen naar verbete ring te streven. Arbeidsvoorwaarden binnenscheepvaart. Bij beschikking van het col lege van Rijksbemiddelaars is bindend vastgesteld een rege ling van locnen en andere ar beidsvoorwaarden voor een vijf tal takken van binnenscheep vaart. De regeling heeft betrekking op: Rijnsleepbooten, Rijn- sleepschepen, tankschepen, sleepbooten. varende op België en de Zeeuwsche Stroomen; sleepbooten, varende in de bin- nenlandsche sleepdienst. Te vens is een bemanningsregeling opgenomen. Vlieg-ongeluk. De bekende Zcetnvsche vlieger A. v. d. Poest Clement uit Nisse, die voor de regeering per lucht- taxi allerlei opdrachten uitvoert en regelmatig ook te Goes neer strijkt, heeft vorige week in Duitschland een ernstig ongeval gekregen, Overvallen door den mist boven het Teutoburgerwoud, moest hij naar de startplaats te rug en vloog toen tegen een berg wand. Zijn toestel versplinterde en de vlieger brak zijn dijbeen. Hij wordt thans verpleegd in het Haagsch Militair Hospitaal. MIDDELBURG. De Doodstraf. Een zeer actueel onderwerp. Dr N. J. Hommes, Geref. pred. en ds J. H. Hanneman, pred. der Vrijz. Herv., spraken over dit onderwerp in een openbare samenkomst op Vrijdagavond. De president van deze verga dering, mr J. Moolenburgh, legde er den nadruk op, dat deze samenkomst niet is be legd door een kerk opartij en ook niet bedoeld is als critiek op of aanmoediging van regee- ringsdaden. Ds Hanneman kwam na loting het eerst aan het woord. Wat 10 jaar geleden voor onmogelijk werd gehou den, aldus spr., is nu gebeurd. Reeds op 17 Sept. 1870 afge schaft (behalve in militaire za ken) heeft nu de doodstraf haar intrede weer gedaan. Formeel is er dit bezwaar, dat het groote gewicht van de zaak een uitspraak van ons volk eischt via het parlement. Dan zijn er de principieele bezwaren. De doodstraf is in strijd met onze beschaving. Spr. wees op het tentoonstel len van krankzinnigen in de 16c en 17e eeuw en op de bloeien de slavenmarkten in Amerika, eerst na de Vrijheidsoorlog af geschaft. Daarna is er veel ver beterd en overwon de „idee der menschelijkheid", ook bij het bepalen der straffen. Het begin was slecht. Denlc aan Lamech 1 De primitieve mcnsch had wei nig begrip voor rechtsnormen. Het recht van den sterkste gold. Het eerste geschreven recht ten tijde van Mozes droeg het karakter der wedervergel ding. In Jezus' dagen was dit ook nog zoo. Doodstraf was toen een deel der cultuur. En zoo bleef het nog eeuwen. Na de Hervorming had wel een ge leidelijke kentering plaats, doch eerst tegen het einde der 18e eeuw begon een felle strijd te gen de doodstraf. Men ging re kening houden met het maat schappelijk milieu van den mis dadiger. De doodstraf is ook geen af schrikwekkend voorbeeld. Eer het tegendeel. Nergens tiert het gangsterdom zoo welig als in Amerika, waar men den elec- trischen stoel kent. De doodstraf beperkt zich ook niet alleen tot den dader; de nabestaanden lijden vaak veel meer. Daarbij kan de dood straf niet herroepen worden. En iedere rechter is feilbaar. In Frankrijk b.v. kwamen in de 18e eeuw 75 ten onrechte uitgespro ken doodvonnissen voor. En voor dc waarlijk grooten, de idealisten en wijsgeeren, is de dood geen straf. Zij beschou wen den dood als het grootste offer aan hun idee. Voor den godsdienstigen mensch betee- kent de dood slechts een over gang tot nieuw leven. De doodstraf is vervolgens een zich onttrekken aan de ge zamenlijke verantwoordelijk heid, Tenslotte is de doodstraf in strijd met ons geloof. De Heer geeft èn neemt Zélf het leven. Men mag niet ongeduldiger zijn dan God. Wij moeten streng straffen, maar nooit het leven nemen. Het groote ge bod is, den naaste lief te hes- ■ben als zichzelf. Dat is geen slapheid, maar barmhartigheid. Dr Hommes begon met het veroordeelen van de mentaliteit van hen, die de doodstraf willen zien toegepast, omdat zij zijn voor doodslag en bloedvergieten. Wij moeten heel scherp en ernstig nadenken over de vraag, wat het wezen van de straf is. En eveneens het verband met Gods gebod: Gij zult niet doodslaan. Spr. stond vervolgens stil bij de be denkingen, die tegen de dood straf worden aangevoerd. Zij zou niet afschrikwekkend wer ken, zegt men. Maar met even veel recht kan gezegd worden, dat ook andcr^ straffen dat niet doen. Wij moeten goed in 't oog houden op wie de doodstraf moet worden toegepast. Dat zijn natuurlijk slechts zij, die waarlijk schuldig zijn. De mo gelijkheid van vergissing weer legde spr. met verschillende voorbeelden. Tenslotte is alles terug te brengen tot de vraag, hoe men de overheid beschouwt en wat haar taak is. Wij zien haar als ecu ambassadeur Gods. De overheid doodt in naam van God, zij is Gods dienaresse. Dat er te weinig gerekend wordt met de nabestaanden van den misdadiger gaat niet op. Hier is slechts een gradueel verschil, want ook bij langdu rige gevangenisstraf lijden vrouw en kinderen. De doodstraf is alleszins ge rechtvaardigd. Spr. toonde dit aan met bewijzen uit de Schrift. Het klassieke bewijs voor wie den Bijbel als richtsnoer voor alle dingen aanvaardt, is wel Gen. 9:6: „Wie des menschen bloed vergiet, diens bloed zal door den mensch vergoten wor den". En ook Rom. 134„De overheid draagt het zwaard niet tevergeefs". Deze en dergelijke woorden moeten voor de overheid, die dienaresse Gods is, richtsnoer zijn. In zijn repliek wees ds Han neman erop, dat er z.i. wel de gelijk een groot verschil be staat tusschen de doodstraf en andere straffen, al erkende hij, dat iemand, die jaren heeft ge- j zeten, ook een stuk van zijn le ven heeft ingeboet. Het belang rijkste is echter de Bijbelsche argumentatie. Aan de woorden uit Gen. 9 geeft spr. een an- j dere verklaring: de Bijbel is geen wetboek voor staatsinstel lingen. Naar aanleiding van Romeinen 13 4 stelde spreker de vraag, wanneer de overheid een werkelijke overheid begint te zijn en wat haar kenteekenen zijn. De Bijbel kan ook worden, misbruikt; dat deed zelfs Hitier. Tot slot was het woord weer aan dr Hommes. In zijn repliek stond hij breedvoerig stil bij de beschouwing en uitlegging der Schrift, die tot fundamenteele verschillen leidt. Hij staat de doodstraf alleen voor als door pod gelegd op de sehoodstf der overheid. Gen, 9 Is de basis der tncnschelijke samenleving. De hoogste wet is de Wet Gods. De beul staat in dienst der Gerechtigheid cn daarom mogen wij hem nooit als moor denaar gezien. GOES. Gereformeerd Jeugdverband. Vrijdagavond gaf het Geref. Jeugdvoruand oen Kerstavond voor alle leden der aangesloten organisaties en belangstellen den. Het bezoek was reusach tig, dc zaal was tot in aiic hoe» ken gevuld, De voorz,, dhr M, de Borst, wees er in zijn openingswoord op, dat alleen dan een ware Kerstviering plaats heeft, als we den Christus belijden als Zoon van den levenden God, ons van God gegeven tot ver lossing van onze zonden en tot verzoening van onze schuld. Door alle organisaties wer den bijdragen geleverd, o.m, de onderwerpen „Belofte" en „Vervulling", een Kerstmedita tie, een tweetal cantates en di verse muzieknummers over Kerstliederen, Het was een beste avond. In alle bijdragen kwam: de ver heerlijking van den Heiland tot uitdrukking. De belangstelling was groot. Met stille aandacht werd geluisterd. HOEDEKENSKERKE. Prachtig Kerstgeschenk van Enschedé. Op verzoek van de H.A.R.K, te Enschedé, dat zuoals bekend Hoedekenskerkc cn Kwadendam- mc heeft geadopteerd, was Vrij dagavond onder voorzitterschap van wnd burgemeester Vogelaar een gemeenschappelijke vergade ring belegd van de H.A.R.K.- comitè's van beide dorpen. De burgemeester heett enkele weken geleaen te Enschedé gesproken op een propaganda-avond voor zijn zwaar-getrotien gemeente. Hij heeit daar niet voor doovemans- ooren gesproken. De Enschedee- SQiie bevolking, die wellicht nau welijks van Hoedekenskerke had gehoord, is voor het prachtige doel gewonnen. Dat bleek uit de lijst van goe deren, die dhr Vogelaar voorlas. Niet minder dan 4U0 dekens wa ren geschonken, d.w.z. voor elk gezin een deken. Ook een halve wagen met speelgoed was er bij. Duidelijk bleek, zooals de bur- gem. zeide, dat de Duitschers, hoeveel zij ook vernielden, de barmhartigheid niet hebben kun nen vernietigen. Hoedekenskerke heeft zwaar geleden. Een granatenregen van 7 k 8 uur heeft veel verwoest. Het water heeft hier ook meege holpen. Het grootste leed is nu geleden. Ook Kwadendamme heeft offers moeten brengen, doch niet in zoo groote mate. Hierna dankte spr. het Ensche- deesche H.A.R.K.-Comitè voor het spontane medeleven. Dhr Verkuijlen, voorz. van dit Comité, zei in zijn antwoord, dat- het niet gemakkelijk was geweest om naast de actie voor „Neder land helpt Indië" ook dit werk te doen slagen. Doch mede dank zij de uitgebreide propaganda werd het een succes. De stad was in wijken ingedeeld cn 50 auto's cn vrachtwagens reden met 800 padvinders bemand, door de stra ten. Hierbij mag niet vergeten wor den, dat ook Enschedé zwaar ge troffen is door den oorlog en dat op de 100.000 inwoners 3 a 4000 menschen moeten geholpen wor- dea Ds Hulsbergen, die hierna sprak, zei, dat het wel niet mo gelijk zou zijn alles nog voor Kerstmis uit te deelea Besloten werd de dekens en het speelgoed in ieder geval nog uit te reiken. Hoedekenskerke en Kwadendam me zouden elk de helft ont vangen. De pastoor kreeg vervolgens het MOORDAANSLAG OP SJARIR Het „republikeinsche" mi nisterie van voorlichting be weert, dat een Indo-Éuro- peaan Dinsdag een moord aanslag on Sjarir heeft ge pleegd. Verklaard wordt, dat de schoten op Sjarir, die in een auto reed, uit een andere auto, welke die van Sjarir inhaalde, werden afgevuurd. In de auto zaten jonge In do-Europeanen en Surina- mers in Nederlandsche uni form. De kogels raakten de motorkap van Sjarir's auto, waarbij gelukkig geen enkele koael doel trof. Blijkens een onderzoek door Britsche autoriteiten, zouden zij die de schoten los ten, niet hebben geweten wie zich in de auto bev nd. DE ENGELSCH-NEDER- LANDSCHE BESPRE KINGEN. Minister-president Scher- merhorn is Woensdagmorgen in gezelschap van Min. Loge man en Dr van Mook en Min. van Royen per vliegtuig in Engeland aangekomen, voor het voeren van besprekingen over den toestand in Indië. De besprekingen zullen vandaag aanvangen,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1