Oe slotacte van de geldsaneering. (jpsf&ekkeH Vrede en vreugde. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 6us üérwijs gp de belling. De operatie geslaagd. Hervatting effectenhandel. Verlaging rente voet. Inflatiegevaar afgewend. SiiÉing voor ien Landbouw. Brieven uit 3 Indonesië Mackenzie King ever de atoombom. Kerstmis is het feest van de vrede. Engelen Gods, boodschappers des hemels, hemelsche heirscha- ren zingen bij de geboorte van den Zaligmaker van vrede op aarde. En dit lied "wordt in alle toon aarden nagezongen. Bladen en tijdschriften van alle richtingen wijden met Kerstmis hooggestemde be schouwingen aan de vrede die eenmaal zal komen. Vrede en vreugde op aarde voor „de menscben van goeden wille", vóór de menschen en dóór de menschen, vrede en vreugde gesymboliseerd door het liefelijke tafereel van de herders met hun kudde en van de jonge moeder die haar eerst geboren zoontje in de armen houdt. Maar wie zóó het Kerstge beuren ziet en iyiq zóó het Kerstfeest viert is toch wei aeer eenzijdig, I>e engelen bezingen niet wat door de menschen gedaan wordt, Zij zingen van vrede en blijd schap en zaligheid, maar ook van geweldige dingen, van een strijd op leven en dood. De Zoon van God, het Vleesch- geworden Woord, komt hier tot een wereld, verloren in zon de en schuld, tot den rnensch die geworden is een slaaf van den duivel en van de zonde. Kerstfeest spreekt van vrede, maar allereerst van lijden en Strijd. Jezus Christus, de Zaligma ker, de Zoon van God, heett zichzelven vernietigd, ontledig,1, de gestaltenis eens dienst knecht aangenomen hebbende. Hij is den menschen gelijk ge worden en in gedaante gewor den als een rnensch" heeft Hij zichzelven vernederd, gehoor zaam geworden zijnde tot den dood. Hij deed afstand van zijn Goddelijke eer en hemelsche glorie, om door lijden en dood den in de zonde gevallen en door de zonde verloren menseh, tot God te brengen. Het is een lieflijk tafereel daar in Bethlehem, maar het is ook schrikkelijke werkelijk heid. Daar in de kribbe ligt otn, kind ontdaan van alle glans en glorie, maar toch een Koning, die hij .Zijn komst op aarde door hemelsche heirscharen, door geweldige krijgsmachten wordt begroet. Zij zingen van vrede op aarde, ja; maar vooraf gaat h6t; Eere zij God. Kerstfeest vieren wil zeggen God de cere geven. Het W'l zeggen zich als de Wijzen uit het Oosten, buigen voor en hulde brengen aan den geboren Koning, die straks, als Hij zich op het allerdiepst heeft vernederd tot den dood des kruises, als alle leed is geleden en al de schuld verzoend, lean zeggen, dat Hem gegeven is alle macht in hemel en op aarde. MIDDELBURG: Rouaanaehe Kaai 39, Telaf. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel. Telef. 2052 Ie JAARGANG No. 223 MAANDAG 24 DECEMBER 1945 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Torststraat 70, Telef. 2438 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prjjs 3.30 p. kw. bjj vooruitbetaling. Advertentieprijs 12% et. p. mm. In zijn Vrijdag gehouden worden gemaakt, dat het in het voornemen ligt een geleidelijke algemeene renteconversi'e van reeds bestaanude obligatie-leenin gen op korten termijn ter hand te nemen. Bij het begin van het nieuwe jaar zal de rente op tegoeden bij da Rijkspost spaarbank van 2.64 op 2.16 radio-rede heeft, zooals wij reeds meedeelden, Minister Lieftinck de slotacte van da geldsaneering af gekondigd. Met ingang van 1946 zal het girale geld worden vrijgegeven, alsmede het geld dat nog op de geldkaart staat. De Minister wee9 er op, dat de operatie niet zonder moeilijk-1 pet. worden verlaagd, waar heden was verloopen, maar zij medo een aansluiting zal kan tenslotte als geheel geslaagd worden bereikt aan de rente worden beschouwd, die tegenwoordig door de Het is nu ook mogelijk, dat in meste spaarinstellingen de eerste dagen van Januari kanwordt vergoed, worden overgegaan tot hervat- i Om de belegging in spaarcer- tlng van den effectenhandel, tificaten aantrekkelijk te maken, Deze handel moet voorloo- bepaald, dat deze zullen kun- 0g nog beperkt blijven tot b'jïïm en van de successiebelasting, Bovendien zal op deze spaar- certificaten kunnen worden inge schreven tot een bedrag van f 300 uit geblokkeerd tegoed. Voor het overige zal het tegoed op qeblokkeerde reke ning kunnen worden ge bruikt voor inschrijvingen op het grootboek 1940, weike inschrijvingen 3 pet, rente zullen dragen. overdracht van binnenland- sohe obligaties en pandbrie ven tegen betaling van óe- blokkeerde rekening op ge blokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, juist omdat op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieu. wp kapitaalvorming ten behoeve van den wederopbouw. Met het uog daarop is voor dit geld een nieuwe beleggingsinoge- lijkheid geschapen. zal een Begin Januari aanvang worden met de uitgifte van "verhan delbare spaarcertificaten ter Het grootboek-bezit zal niet terstond overdraagbaar zijn, doch deze toestand zal ten hoogste 3 iaren duren. Daarna wordt ook gemaakt dit verhandelbaari De Minister wekte allen op waarde van f rente zullen 2Yi pot. Deze rente is het streven van 100, die dragen een van deze beleggingsmogelijkhedcn van f»®'5™'' te maken, De Minister eindigde met er op I te wijzen, dat het gevaar voor aangepast aan inflatie is afgewend, hetgeen van de Regeering I de allergrootste beteekenis is, Jezus de Zaligmaker. Hij Js oiizc vrede. Maar een vrede die vrucht is var. een geloovig buigen voor den Koning, waar van Da Casta zong: Brengt aan dien Konir.g op uw [knieën, O KoningenI uw heerlijkheid! Zij voor Zijn voetbank o [Genieën 1 Uw achat :ing ncedrig neer- [geleid 1 Wij mogen ook hier niet scheiden wat God heeft saam- gevoegd. De vrede waarvan de engelen zongen is geen schoouc fan tasie, maar realiteit, als zij niet losgemaakt wordt van den Za ligmaker, die Koning wil zijn in ons hart en. in heel ons leven. Alleen zoo lean er sprake sjijn van Kerstvrede en Kerst vreugde waarin de eere Gods tot haar recht komt. Er is vooral in dezen tijd nu de wereld zoo schrikkelijk heeft geleden onder de rampen van den oorlog, de roep om vrede. Vrede op aardel Dat is het ideaal van volken en overhe den. Maar Gods Woord zegt het ons en de geschiedenis van eiken dag bevestigt het de menseh is niet in staat vrede te brengen en de heilstaat ■waarnaar zoo vurig verlangd wordt, te doen komen. De menseh, ook de goedwil lende, de hoogbeschaafde en be gaafde menseh. brengt het niet 'verder, dan dat hij de gaven Gods denk aan de atoom energie gebruikt tot verderf ctwondergang. Er is slechts één weg tot behoud, één weg naar vrede cn vreugde, als wij, ziende op de onuitsprekelijke genade Gods in de zending van Zijn Zoon Jezus ..Christus, de Zaligmaker, komen tot de belijdenis:- Ja, u kiest mijn hart, Eeuwig tot een Koning. naar een verlaging van den ren-1 vooral voor hen, die van een vast tevoct voor langloopende staats-1 inkomen moeteri leven, leeningen tot 3 pet. Mocht dit gevaar onverhoopt Dit percentage zal voorloopigopnieuw den kop opsteken, dan gelden voor nieuw uit te geven zullen tijdig andere midelen wor- staatsleeningeh zonder dat daar- den gebezigd om het optreden uit de gevolgtrekking behoeft te daarvan te voorkomen. zeggenschap zal moeten hebben op het stuk van het voorko men van oorlog en het hand-1 haven van de internationale veiligheid". Verder zeide King, dat de or ganisatie der Vereenigde Vol ken wel de eerste stap betce- kende op den weg naar die sa menwerking tusschen de naties, welke een essentieel vercischte is voor het behoud van de be schaving, doch niet de deiini- tieve Btap. Hij voegde er aan toe, dat men niet kon veronderstellen, dat de controle op de atoom energie, zooals deze thans door met Ik liep langs den weg in den met-zich-zelf-ingenomen Fari- regen. Voor me uit liepen twee zeeërs als voor die Oostersche kleine kinderen. Ze zongen dap- magiërs uit een ver land. per ondanks den regen. Hoewel de militaire auto's langs me Meer dan anders voel Ut in den tijd tegen Kerstmis, hoe Amerika, Engeland en Canada stal", Ze hadden 't blijkbaar was overeengekomen, langen pas op school geleerd. En ze tijd de ontwikkeling in andere vergaten den regen en de voor landen zou kunnen voorkomen. bijganger3 en de auto's. „Zoo arm werd de Heerï Der engelen Heer; Die zondaren mint Zoo nameloos teer" waaide het naar mij over. Ik moest er het verdere van den weg steeds aan denken. Wat is het Kerstgebeuren toch on begrijpelijk. „Zoo arm werd 'ie Heer". De Koning van het In „Nieuw Nederland" wordt licht< Hij daalde in onze duis- heen raasden, ving ik toch ontzettend wij het verprucst brokstukken van het gezon- j hebben en hoe weinig wij van gene op. 't Was 't bekende j Gods plan met de wereld begre- Kerstliedje: „In Bethlehems i pen hebben. NIEUWE KOLENBON. Gemeld wordt, dat om streeks Nieuwjaar een nieuwe kolenbon zal worden aangewezen. Hoe weinig beseffen wij het, dat Kerstmis nog iets anders beteekent dan een idyllisch sneeuwlandschap op een prent briefkaart. Kerstmis, het feest van Go'jfc; vrede. En w'ij smolten het me taal der zingende Kerstklokken om er onze tanks en vliegtui gen en kanonnen van te bou wen. Kerstmis, het feest van Gods dienende liefde. En wij zijn meestal te beroerd om ook maar een klein offer te brengen voor onze medemensehen en er de aandachtr op gevestigd, ternisGod zelf werd geboren voor ons uitgemergelde, verarm- ..i_. i i ir di» land. dat de boerenstand" bij den op- in een karavaanserai of een bouw van ons Nationaal be- mcer datl eenvoudige fellah- staan, een zeer belangrijke woning. En dat voor zondaren, plaats moet innemen. Voor ons gifhandeiaars cn Daarom is het van zoo'n ge- „goede vaderlanders", N.S.B.ers weldig belang, dat men tijdens ea schijnheilige „vromen", die ii. ij Oud-minister Bolkestein, die tijdens de achter ons liggende bezettingsjaren in het vrije En- j ,van, onderwijs in geland ons departement van het buitenland te paren aan een Onderwijs, Kunsten en Weten- cntlsche beschouwing van het leen met een hechte samenwer king op alle gebied gediend te zijn, zich isoleert cn alleen blijft staan. Natuurlijk dient men het zien naar de resultaten en ■schappen heeft bestuurd, heelt onlangs voor de Utrechtsche Volksuniversiteit een rede ge houden over het onderwerp „Wat heeft het Angelsaksische onderwijs het Nederlandsche te zeggen Daar de ervaring en het oor deel van dezen vroegeren be windsman ook door onze tegen woordige regeering op hoogen prijs gesteld worden Dr Bol kestein is onlangs beijoemd tot adviseur ten departemente en wij kunnen verwachten, dat rnet zijn zienswijze in de toe komst ter diege rekening zal worden gehouden, lijkt het ons goed om onze beschouwingen over de onderwijsvernieuwing te beginnen met in het kort zijn betoog weer te geven. Contact met onze Wes- terburen is eisch. De spreker begon met er den nadruk op te leggen, dat tot nu toe ons onderwijs onder een sterken eenzijdigen Duitschen invloed heeft gestaan; vóór 1940 bestond er vrijwel geen contact met Engeland en Ame rika en eerst in de laatste ja ren zijn enkelen zich deze een zijdigheid bewust geworden. Ook onze regeering streeft er naar den achterstand op dit terrein in te halen. Een cultu- reele conventie tusschen Enge land en Nederland wordt op het oogenblik door het Foreign Office en het ministerie van Buitenlandsche Zaken bestu deerd. Het Nederlandsche In formatie Bureau te New York onderhoudt het contact met de Vereenigde Staten en 22 lan den, waaronder ook het onze, hebben zich, ter uitwisseling van de wedcrzijdsche ervarin gen, aangesloten bij de United Nation Educatial and Cultural Organisation, de organisatie voor opvoeding en cultuur der Vereenigde Volken. Geen isolement, wel be houd van eigen aard. Het is immers niet goed, dat Nederland in de huidige wereld, die toch in de laatste jaren dui delijk blijk heeft gegeven al- de bezettingsjaren al de 'uoo- digc voorbereidingen heeft ge troffen om tot een vruchtbare samenwerking te komen, tus schen de reeds voor den oorlog bestaande, maar tijdens de be zetting'jaren verboden organi saties van bodembewerking, waaruit de heden reeds wer kende Stichting voor den Land bouw als voorbereiding van het Pubiekrcchtelijlc lichaam is voortgekomen. De Stichting, die zich tot taak heeft gesteld, de sociale, econo mische en technische belangen van de bedrijfsgenooten te be hartigen, ziet haar bestuur ge vormd uit vertegenwoordigers van de opde en thans weer her leefde boerenorganisatics; ter wijl daarin tevens zitting heb- zoo gauw met ons oordeel over deze mensehen klaar staan. Voor ons, Roomsch-Katholieken en Hervormden, Gereformeer den en, buiten-kerkelijken. Voor ons Anti-Revolutionnairen en Christelijk-Historischeu, Vrij zinnig Democraten en Volks- bewegingsmenschen. Voor ons allemaal is Christus geboren, zooals Hij geboren werd voor Herodes zoowel als voor een paar verachte herders, voor de de land. Willen wij 'het ais jongeren eens met Christus probeereu? Zijn voorbeeld volgen? Durven wij het aan „Ik dien" in otis levenswapen te schrijven? Want dat alleen is de weg voor „herstel en vernieuwing". Dan kunnen we het Willem de Mérode nazeggen: „Uw genade komt ons dekken, Óver donkerheid en vlekken Vlokt de stille, witte sneeuw. Uit het galmgat van den Ltoren Bomt de klok en blaast de [horen De aanvang van een nieuw: [eeuw." Provincienieuws. OUDELANDE. Dhr L. G. Joosse, kommies der - - belastingen, die in Oct. 1944 door capitulatie-commissie Palembang, Hier volgt nu een relaas over de periode tusschen het uitbre ken van den oorlog in Holland op 10 Mei 1940 en de capitulatie van Japan op 14 Augustus 1945. Zooals jullie je nog wel zult herinneren, was ik in Soerabaia toen de oorlog in Holland uit brak. (o 11 was bij mii thuis en ij dat gebleven tot den faH'w dag. dat hij uit moest varen met de „Java" vopr den sla^ in de Java-zee, Ik volgde nauwgezet alles, wat cr in de oorlogsdagen 'n Holland gebeurde, het verloop van den oorlog, de buitenge wone taaiheid, waarmee onze soldaten zich tegen de Duit- schers keerden, totdat de capi tulatie volgde, Ook van het verder doorvech ten in Zeeland hoorde ik. In Indië werd inmiddels hard gewenkt aan de verdediging, troepen werden opgeroepen, kortom het begon op een alge meene mobilisatie te gelijken. Ik kreeg het daardoor zwaar te verantwoorden. Waar voor heen met duizenden werd om gesprongen, werden dat au millioenen. 8 Dec. 1942 verklaarde Ned.- Indië aan Japan den oorlog en onmiddellijk was alles op den oorlogstoestand ingesteld. Ik bleef in Soerabaia. Hard is er door onze marine en lucht macht gewerkt en veel, zeer veel schade is er toegebracht aan de transportschepen der Japanners. Echter kon een landing bp di verse punten in Indië niet wor den voorkomen, de overmacht was te groot. Totdat we op 8 Maart 1942 moesten capitulee- ren. Op 12 Maart d.a.v. werd ik aangewezen alï lid van de capi tulatie-commissie te Soerabaia. Ik heb daar nog goed werk kunnen verrichten door onge veer 1600 militairen te vrijwa ren voor interneering. Dat daar voor mij groot ge vaar aan verbonden was, kun nen jullie wel begrijpen, Drie-en- half jaar heb ik dan ook in spanning geleefd, of de „ICein- per Tuy", de Japansche Gesta po, mij niet ter verantwoording zou roepen. Het is me nog een raadsel, dat dit nooit is'uitge lekt. Alle vrijgelatenen zijn later toch in burgerkampen terecht gekomen. Op 29 Mei 1942 werd ont- Filmavond „Oost en West". De afd Middelburg van Oost Óen Mil. Commissaris werd aan- bonden en mocht ik tot nader cn West"' heiegde Donderdag een gesteld als wnd -burgemeester, is order %d Vn,t®'!?cht V- propaganda-avond in de Schouw- thans als zoodanig vervangen ™.P." Dr A. Snethlage opende door den weth. A. J. Brugge- Pen: Dlt vlel echtcr "*8*! m«> burg. ben verteg'enwoordigVrs van'de den" avond, waarna Mr A. J. v. m?". 2alk's op last van den Com- iandarbeidersbonden. d. Weel het woord voerde. Het missaris der Koningin, Hier is dus een organisatie verschaffen van onderdak is in van alle bodembcwerkers, die Middelburg helaas niet mogelijk, geen men daar opmerkt. De Nederlander heeft name lijk de eigenschap, dat hij een diep ontzag heeft en een be paalden voorkeur koestert voor al wat uit het buitenland af komstig is. En het mag in dit verband stellig nog wel naar vo ren worden gebracht, dat het Nederlandsche onderwijs den toets der vergelijking met het buitenland niet alleen glansrijk kon doorstaan, maar dat het, op velerlei gebied, in de voorste linie stond. Dit neemt echter niet Weg, dat er hiernaast voor ons on derwijs veel te leeren valt van buitenlandsche toestanden en verhoudingen, en hierom is'het zoo nuttig geweest, dat Dr Bol kestein door zijn verblijf in de vrije wereld in staat is geweest I handeling van. maatschappelijke heel wat verschilt van den on der het Nazi-regiem gecreëer- den Landstand. Volkomen on juist is het clan ooit, deze Stich ting en het toekomstige Pu bliekrechtelijke Lichaam te kvvalificecren als een „veredel- j de Landstand", zooals dezer dagen gedaan werd. Wat in dezen tijdens de be-1 zetting is tot stand gekomen is geen voortbouwen op of ver edeling van een opdracht als wijlen den Landstand. Vandaar dat het van zoon groot belang is, wanneer onze Christen boeren eu tuinders en onze Christelijke landarbeiders beseffen, dat thans nog meer dan voor den oorlog hun plaats is in de eigen Christelijke orga nisaties. De oude organisaties wacht een grootsche taak: mede te bouwen aan het huis van, het Publiekrechtelijk lichaam. Hun taak is en blijft de be- 1) No. I van 14 Dee, stond in ons blad van nabij het schoolwezen in de Westersche landen te bestu- deeren. Wij moeten onze eigen cultuur verdedigen, maar te vens dienen wij van de andere landen te leeren. Alvorens wij het resultaat van het onderzoek van onzen vroegeren minister nader be zien, willen wij echter eerst de vraag trachten te beantwoor-» den, wat eigenlijk onder „on derwijs" en „opvoeding" moet worden verstaan. Hierover in een volgend ar tikel. H. S. Da Canadeeschê Minister- President, Mackenzie King, heeft voor het parlement me- dedeelingen gedaan over de be sprekingen, welke te Washing ton over de atoomenergie zijn gehouden. Hij zeide o.a.: „Hoe meer men de problemen, waarvoor de wereld door tic ontwikkeling van de atoomenergie is ge plaatst, overweegt, des te moei lijker wordt het een oplossing te zien anders dan met het in zeker opzicht prijs geven van de nationale souvereinitcit. Dit gedeeltelijke prijsgeven van de nationale souvereiniteit moet worden gesubstituteerd door een of anderen vorm van we- reldregeering vraagstukken van practi chen en principieelen aard', het ge ven van principieele voorlich ting welke verankerd ligt in (le Christelijke beginselen, het on derhouden van contact met onze Christelijke staatkundige partijen, en Christelijke vereeiu- gingen op maatschappelijk ge bied. Zij zullen hebben te wenken als een zoutend zout, wanneer de vraagstukken op economisch en sociaal gebied in de Stich ting voor den Landbouw een oplossing vragen. Op alle terreinen des levens zullen we een principieel geluid moeten laten hooren. Aan de Christenboeren en tuinders, aan onze Christelijke landarbeiders de taak om te zorgen, dat via hun organisatie dit geluid ook gehoord wordt in de Stichting voor den Land bouw. De Landstand wilde de eenheid van bovenéf. Een een heid van liet kerkhof. De Stichting kent ook een eenheid, de samenbundeling van alle boclembewcrkers, waar bij de principieele geschillen niet weggedoezeld worden; een eenheid in verscheidenheid, in het belang van de geheele boe renbevolking, tot heil van het geheele volk. zei spr., maar wel kunnen er straks verweesde kinderen opge nomen worden. Er zal, ter in zameling van geld en goederen, een groote actie op touw gezet worden. Hij deelde voorts mede, dat de collecte vorige week f 4350 heeft opgebracht. Vervolgens trad Pastoor Snel op, die een kort historisch over zicht gaf van onze verhouding overgeplaatst.' tegenover Indie. Na het tijdperk i der kolonisatie heeft thans ons Donderdagmorgen werd dhr C. volk een cultuurtaak t; o. v. het £ranse van Kleverskerke in de andere rijksdeel, Segeerstraat aangereden door een Na de pauze waren er enkele I aat°* ^'in rechterbeen bleek ge- 'sH. ARENDSKERKE. Benoemd tot dijkgraaf van den Noord-ICraayertpolder dhr J. Dekker Jzn. Geslaagd voor het diploma Gemeente-financiën le ged., dhr A. Meulbroek, ambt. ter secre tarie alhier. ARNEMUIDEN. Do marechaussee A. Maljers is van Amerongen naar liier Bij het verongelukken van een Fransch viermotorig marine- vliegtuig bij Toulon hebben 17 welke tenminste personen den dood gevonden, aardige films over het Indische leven. Oorlogsgedupeerden, In de te Rilland gehouden vergadering van de Stichting Oorlogsgedupeerden, werd het woord gevoerd door den secre taris, den heer Van der Hout, die uiting gaf aan de heerschen- de ontevredenheid, waarbij in zonderheid de nadruk werd ge legd op het dictatoriale optre den van de z.g. „goede Neder landers" ten aanzien van onteige ning, vergoeding en op het ter rein van de architectuur. Door meerdere gedupeerden werd geklaagd over de finan- cieele afwikkeling. „Rilland, al dus de algemeene klacht, bengelt er maar een beetje bij." GOES. In de hier gehouden vergade ring van de Stichting Oorlogs gedupeerden, werd de klacht ge uit, dat de Goesche burgerij met gulle hand geld bijeen gebracht heeft voor de getroffen stad- genooten en dat dit geld nu op de wijze zooals een burgerlijk armbestuur dit placht te doen, door een paar andere burgers verdeeld wordt. Men wenscht te weten, welke normen hier gelden en waarom dit geld niet voor 100 pet. aan de Goesche getrof fenen wordt gegeven, terwijl het er wpl voor gegeven en bijeen gebracht is. Voorts werd hier gewezen op de afdracht van eerst 2 pet., daarna 4 pet, en thans 5 pet. aan de Commissie Voorzie ning Zeeland, Gevraagd werd waar het einde zal zijn van deze verhoogingen die almaar teniaste van de gedupeerden komen. Bei de zaken werden in handen ge geven van 't dagelijksch bestuur der Stichting ter informatie. ST.-PHILIPSLAND. Opbrengst lijst collecte Roode Kruis voor Indië f2011.26, omdat ze hun handen vol had den met andere maatregelen. En ze leefden te veel in over winningsroes. Ik trok toen naar Malang met mijn vrouw cn Jossy. Mijn vrijheid was daar echter van korten duur, want op 11 Juli 1942 werd ik op een wandeling door Maiang op straat door de Jappen opge pikt en op een vrachtauto gela den, met nog vele anderen. In totaal werden te Malang toen 1800 Europeanen opgepakt. 1) Broer v. d. schrijver. broken te zijn en hij moest in het gasthuis worden opgenomen. De bestuurder reed door en is onbekend. SEROOSKERKE (W.) Aan dhr B. Melis is op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als ont vanger der gemeente. WISSENKERKE. Voor het Nutsdepartement N.- Beveland trad hier op dhr J. G. Wittpen uit Amsterdam met een voordracht met film over het werk der N- en Z.-Hotlandsche Redding-Mij. Spr. wist op gees tige wijze dit werk uiteen te zet ten en toe te lichten. Aan het einde der bijeenkomst werd de voorz. van het departe ment, dhr A. R. Arentscn, i.v.m. zijn vertrek naar elders toege sproken door den secr., die hem dankte voor het werk, dat hij heeft verricht. Hem werd een boekwerk overhandigd. HAAMSTEDE. Op 17 Dec. hield de ring Schouwen-Duiveland van het N. J. V. alhier zijn eerste vergade ring na de bevrijding, o.l.v. Ds Griethuizen van Noordgouwe, Na de opening sprak Ds Griethuizen over de vele moeilijkheden ten gevolge van de evacuatie. Een opkomst van ruim IOO jonge mannen op deze vergadering was wel een bewijs dat de zaak nu weer op gang komt, aldus de voorz. De afd, Haamstede ver zorgde vervolgens de bijbelinlei ding, Na enkele huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aan dhr J. C, Gordeau, aig. secr. van het N, J. V, Deze sprak over „Ons plan van den arbeid". Een drukke bespreking volgde. Met zang en dankgebed werd deze goedgeslaagde avond besloten, Het plan om de kinderen, die aan Jeugdzorg zijn toever trouwd en thans verblijf houden op het slot te Haamstede, tijdens de Kerstvaeantie bij burgers te laten iogceren, vindt niet die ont vangst, dip verwacht mocht wor den. Van de 130 kinderen zijn er nog maar ruim 30 uitgenoo- digd. Ieder die kan steune dit plan toch en helpe mee om de moei lijke taak van Jeugdzorg te ver lichten.. Hoogwater te Vlissingen: Dinsdag 6.07 u., 1.61 M. en 18.50 u., 1.71 M. Woensdag 7.04 u., 1.46 M. en 19.50 u., 1.55 M. Donderdag 8.08 u., 1.28 M. en 20.58 u., 1.40 M. Aangezien op eersten en tweeden Kerstdag „Zeeuwsch Dagblad" niet uitkomt, ver schijnen we heden en Vrij dag 28 December in dubbel formaat. Laatste berichte». WIJZIGING VAN DE KIESWET. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp, waarin o.m. wordt voorge steld den leeftijd voor het actief kiesrecht te verlagen van 25 op 23 jaar en de stemplicht te doen verval' len. Fransche Regeering besluit tot devaluatie van den franc In een buitengewone bijeen komst zijn do leden van hot Fran- scho kabinet het eons geworden over de devaluntio van don franc, aldus verneemt Reuter uit be trouwbare bron. De nieuwe wis- solkoers zal, naar men vermoedt, heden bjj decroot door den minis ter van financiën, Rene Pleven, worden bekend gemaakt. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Zwolle, G. W. Korevaar te Goeste 's Heer Hendrikskinderen, S. P, de Roos te HeUeYoetsluis.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1