ZEEUWSCH DAGBLAD Extra Vleesch voor de Feestdagen. De laatste brief van Mr v. Genechten. Geestelijke Volksgezondheid. De conferentie van Drie. Goede tijdingen voor den /Landbouw. Het gebruik ven de atoombom. Spijsolie, suiker, koffie en cacao. Provincienieuws. Kruimeltjes Extremisten op Sumatra in actie» Brandstichting te Medan. Onrust in Atjeh. Oe leiders hebben niet voldoende gezag. Krachtig protest van Canada. Laatste berichten. 1e JAARGANG No. 219 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 19 Dec.'45 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het trekt de aandacht, dat in de aan de Tweede Kamer over gelegde nota omtrent een aan tal punten van regeerbeleid, zoo weinig aandacht is geschon ken aan de geestelijke volksge zondheid. Aan tal van onderwerpen zijn breede beschouwingen gewijd. En met recht. Bij de gebeurtenissen in Ne- derlandsch-Indië en de in ver band daarmee te nemen maatre gelen, moest wel in den breede worden stigestaan. Hetzelfde geldt ook van de vergoeding oorlogsschade, het herstel van land- en tuinbouw, de organisatie van het bedrijis- leven, enz. Ten opzichte van de geestelijke volksgezondheid wordt opge merkt, dat de ten dezen op zichte aangebrachte schade voor het Nederlandsche volk! niet minder belangrijk is, dan die aan de lichamelijke gezond heid veroorzaakt. Maar dan volgt niet als bij andere punten een opsomming van maatregelen die noodzake lijk worden geacht of die de Regeering denkt te bevorderen, maar alleen deze laconieke me- dedeeling: Aan de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid is verzocht de regeering van advies te dienen over de maatregelen, die in de naaste toekomst moeten wor den getroffen. Dat is wel heel mager. Al te mager. Verwacht kan dan ook wor den, dat bij de behandeling van de nota in de Tweede Kamer speciaal aan dit onderdeel bij zondere aandacht zal worden geschonken. Besprekingen worden geheim gehouden. De Ministers van Buitenland- sche Zaken van Engeland, Ame rika en Rusland vergaderen thans te Moskou, ter bespre king van belangrijke zaken, De besprekingen worden strikt geheim gehouden. Af en toe zullen waarschijnlijk com- muniqué's verschijnen. Wij leven nu in een „demo- cratischen" tijd. In een tijd van openbaarheid. Maar het verschil met vroe ger, toen zoo afgegeven werd op de geheime diplomatie is niet zoo bijster groot. Demo cratie en dictatuur blijken in de pracijk niet zoo heel veel te verschillen. JODEN NAAR PALESTINA Onbeperkte toelating gevraagd. De Amerikaansche Senaat heeft met overweldigende meer derheid van stemmen een reso lutie aangenomen, welke de on beperkte Joodsche immigratie in Palestina als een toekom stig Joodsch tehuis voorstaat. De resolutie werd aangeno men, nadat een aantal leden van beide partijen Engeland er van beschuldigd hadden tekort te schieten in zijn verplichtin gen ten aanzien van het man daat, dat Engeland na den eersten wereldoorlog door den Volkenbond was toevertrouwd. Wilde zwijner» in Brabant. Tijdens een drijfjacht in de Hoyserbosschen te Someren, stieten eenige jagers op een wild zwijn, dat vergezeld was van een 6-tal jonge krul staartjes. Ook onder de ge meente Heeze zijn eenige exemplaren gesignaleerd. Het is vele jaren geleden, dat wilde zwijnen in deze contrijen wer den aangetroffen. Men ver moedt, dat de dieren afkomstig zijn uit de Belgische Ardennen en zichzelf hebben geëvacueerd. HET SPAANSCHE PROBLEEM. Verbreking betrekkingen met Franco? Door betrouwbare kringen wordt er op gewezen, dat een groote mogelijkheid bestaat, dat het Spaansche probleem op de conferentie te Moskou ter sprake zal komen. Verder is de aandacht getrok ken door nog onbevestigde be richten, volgens welke de Mi nister van Buitenlandsche Za ken van de republikeinsche Spaansche regeering en een aan tal van zijn collega's nog voor het einde van dit jaar een be zoek aan Londen zouden bren gen. „Weerwolven" in Italië? Radio Rome heeft medege deeld, dat een groep in het uni form van de S.S. gekleede mannen bij Trento in een vuur gevecht met Italiaansche par- tisanen-politie gewikkeld is ge weest. Na een schietpartij van een kwartier verdween de S.S.- bende. Meer vrijheid voor de boeren. In de vergadering van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, die Zaterdag haar eeuwfeest vierde, heeft ook Minister Mansholt het woord gevoerd. Hoewel de 'Minister moest gewagen van den materieelen nood waarin ons volk verkeert,, kon hij toch verschillende din gen zeggen, welke het boeren- hart deden opspringen van vreugde. Zoo kondigde hij de verdwij ning aan van verschillende maatregelen welke landbouw en veeteelt kluisteren aan stevige banden en de teruggave van eenige vrijheid aan dë bedrij vers van dezen, tak vah volks welvaart. Veel applaus verwekte zijn mededeeling, dat binnenkort verschillende van onze bodem producten zooals peulvruchten en grutterswaren 'van de bon komen, maar het meest enthou siast werd toegejuicht de aan kondiging, dat door opheffing van tal van maatregelen binnen enkele maanden 4000 ambtena ren zullen afvloeien uit zijn de partement. - In een rede, welke Charles Lindbergh heeft gehouden bij een diner, aangeboden door Ge neraal Spautz, heeft de beroem de vliegenier gezegd, dat hij voorstander was van een Chris telijke wereldorganisatie, welke gesteund zou worden door mili taire macht, Lindbergh ging uitvoerig in op de gevaren, welke de we reld bedreigen door de uitvin ding van de atoombommen. Vroeg of laat, zoo zeide hij, zal de menschheid zich van de atoombom bedienen voor een oorlog en daartoe een motief ter rechtvaardiging vinden. Er is nog nimmer een wapen uitge vonden, waarvan men op een zeker moment geen gebruik heeft gemaakt. Sprekend over het regiem van Hitier, verklaarde Lind bergh, dat de val van Hitier zijn diepste oorzaak vindt in het feit, dat hij de Christelijke leerstellingen verzaakt heeft. PORT VOOR POST UIT INDIë. De persdienst der P.T.T, deelt ons medeDe correspon dentie uit Ned.-Indië, welke per luchtdienst BataviaAmster dam zonder kosten voor de af zenders ongefrankeerd wordt verzonden, werd tot nu toe zonder heffing van port aan de geadresseerden uitgereikt. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat hiermede niet onbe perkt kan worden voortgegaan. Daarom zullen de frankeerlcos- ten voor stukken dit na 15 Dec. 1945 per vligtuig uit Ned.-Indië in den Nederlandschen dienst worden aangebracht, van de ge adresseerden worden geheven. Deze kosten bedragen voor brieven 30 cent per'10 gram en 15 cent voor een briefkaart. In- en uitvoer in October. De door het Centr. Bur. voor de Statistiek bewerkte maand- statistiek van den in- en uit voer in October 1945 vermeldt een totalen invoer van 980,254 ton (Sept. '45 779,756 ton). De voornaamste posten bij den in voer zijn: tarwe 149,048 ton, tarwemeel en bloem 44,780 ton, peulvruchten 14,500 ton, suiker 5,367 ton, kunstmest 37,149 ton, steenkool 267,020 ton, petroleum 34.680 ton, benzine 17,075 ton en auto's 907 stuks. Het totale gewicht van den uitvoer in October 1945 be draagt 96,175 ton met een waarde van f 15,5 mill. (Sept. '45 47,015 ton voor f21,4 mill.). Met het oog op de ko mende feestdagen zal een bon worder* aangewezen voor een extra-rantsoen van 100 gram vleesch. De aanwijzing der vleesch- bonnen zal voortaan per 14 dagen geschieden met drie bonnen van 100 gram, zoo dat men veor de periode der feestdagen in totaa! over vier bonnen kan beschikken. Deze splitsing heeft de be doeling het publiek gemak kelijker in de gelgenheid te stellen een bon te bestem men voor vleeschwaren. Bij de voor Kerstmis te publiceeren bonnen komen voorts een koopbon voor het extra rantsoen spijsolie en bonnen voor 100 gram kof fie en 100 gr. oacao-poeder voor. Het extraatje van 100 gram suiker wordt niet op een afzonderlijken bon gege ven, maar de normale rant soenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoe veelheid worden verhoogd. Hetzelfde geschiedt voor de peulvruchten, welke ter com pensatie van de komende tij delijke verlaging van het kaasrantsoen extra zullen worden gegeven. Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening had het graag zoo inge richt, dat de verschillende rant soenen, die bijzonder geschikt zijn om de feestelijkheden van Kerstmis en de Jaaswisseling te verhoogen (koekjes, biscuits, Zuidvruchten) op een geschik ter tijdstip zouden zijn geko men. Aangezien ook rekening is gehouden met de viering van het St. Nicolaasfeest, kon we gens den tijd, welke voor be voorrading noodig is, alles niet precies zoo geregeld worden, als men het gewenscht had. De fruitvoorziening is zoo ge regeld, dat omstreeks Kerstmis alle groente- en fruithandela ren op den loopenden fruitbon hun klanten ongeveer een pond appelen zullen kunnen verstrek ken. Hoag wafer to Vlissingon, Donderdag 20 Dee,2.15 u„ 2.10 M,; 14.37 u., 2.19 M. Evenals de „Tarakan" is het verbouwd van vrachtboot tot klein passagiersschip. Waar vroeger laadruimte was, zijn thans 18 hutten gebouwd, elk voor 6 of 8 passagiers. De accomodatie is tamelijk primitief, maar toch gezellig. Er zijn behalve de hutten een eetzaaltje en een pantry en tus- schen de hutten is een soort sa lon ingericht. Vroeger nam de „Talisse" ten hoogste 20 passagiers mee. Voor deze eerste reis na de verbouwing staan er 112 ge boekt. Het Moerdljksche Veer. De dienst van de belangrijke verbinding tusschen Noord en Zuid, namelijk van het Moer- dijksche Veer, zal, naar de K.N.A.C. meldt, op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaars- dag worden uitgevoerd als op Zondagen. Dat beteekent, dat I in de nachten, welke aan deze j dagen voorafgaan en er op vol gen geen nachtdiensten zullen j worden gevaren. De vakvereenigingen der Ame rikaansche arbeiders in de auto industrie hebben besloten de on derhandelingen met Ford en General Motors te hervatten. De volledige tekst van den brief, welke Mr R. van Genechten, den Griffier van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, voor hij zich van het leven beroofde, schreef in zijn cel in de gevangenis te Scheveningen, is door den President van dit Hof aan het A.N.P. ter pu blicatie overhandigd. Wij laten dezen brief hier volgen: „Naarmate ik in de eenzaam- teekenis verliest, wanneer zij met heid der cel de gebeurtenissen der een gratieverzoek gepaard gaat en laatste jaren overwogen heb, ben omdat overigens mij de dood lie- ik mij mijn schuld hoe langer hoe ver is dan het leven, dat mij bij - - - meer bewust geworden. Het is verleening van gratie zou wach-' 480 'km- tPn N.N.W. van de tot alsof ik uit een droom ontwaakt ten en waarin ik wel nooit meer np toa daarvoor aangegeven ben. De houding, die de leiden- bet besef zou kwijt raken, dat ik plaats 5? wel op het schier- de Nederlandsen Nationaal-So- mij, gedreven door een rampzali- eiland Boothia in N. Amerika, cialisten tijdens den oorlog heb- gen gedachtengang, heb laten lei ben ingenomen, werd ingegeven den tot een houding, die ik nu door de gedachte, dat zij beter ten zeerste veroordeelen moet. dan de overgroote meerderheid Begenadiging zou alleen voor l der bevolking inzagen, waar het mü beteekenis hebben, wanneer belang en de toekomst van het J" AMERIKAANSCHE GESNEUVELDEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een crediet van 20C( millioen dollar goed gekeurd ter bestrijding van de kosten voor de overbrenging en het begraven van het stoffelijk overschot van de Amerikaansche gesneuvelden wier aantal op 300.000 wordt geraamd. De Magnetische Pool. In Mei van het vorige jaar zijn met een Lancaster bommen werper experimenteele vluch ten uitgevoerd ter bestudeering van de magnetische pool. Een volledig verslag van meer dan 30.000 waarnemingen is nu bijna gereed. Hieruit blijkt, dat de magnetische pool plm. De Nationalisten beginnen en tanks opgesteld. Sinds zich nu ook op Sumatra, waar enkele dagen zijn vijf Spit- het tot nu toe vrij rustig was, fires in Medan gestation- te roeren. neerd, speciaal voor verken- In verband met het feit, dat ningsdoeleinden. Britsche troepen het gebouw De leiders der Nationalistische van het restaurant' Termeulen beweging op Sumatra zijn over in Medan van de Nationalisten het algemeen gematigd, maar wilden overnemen, hebben ex- evenals elders hebben zij niet tremistische elementen dit voldoende gezag over de z.g. restaurant in brand gestoken. Pemoeda's, dat zijn de jeugdige Daar de bovenverdieping van heethoofden en vroegere hulp- dit bij alle oud-Delianen wel- soldaten van de Japansche be- HET KONINGSHUIS IN GRIEKENLAND. Terugkeer na volksstemming De „"times" meldt, dat Kroon prins Paul van Griekenland ver klaard heeft, dat de Griekscne Koning het voorstel om niet voor de volksstemming naar zijn land terug te keeren heeft aanvaard, n i e ,t omdat hij aan de verknochtheid van zijn volk twijfelt, maar omdat hij den indruk, als zou hij zich aan zijn land opdringen wilde ver mijden. De Koning, zoo vervolgde de Kroonprins, is voor den uitslag der volksstemming niet be vreesd. Wij hebben in ons volk het grootste vertrouwen, en weten, dat het Grieksche volk het grootste vertrouwen in het Koningshuis stelt. In Bautzen bij Dresden is een de mogelijkheid bestond op een graf ontdekt met lijken van door of andere wijze aan land en volk de SS vermoorde politieke gede- goed te maken, wat is misdaan porteerden en ik zie niet, hoe dit zou kun- 0p he' station Dp te Rot_ nen geschieden, terdam is een 61-jarige man, die Ik heb gewacht op het arrest bezig was tusscheii de8raiis Jool_ van den Raad van Cassatie in de tjes te zoeken, door een goede- - f-uu J'f?'1 ,0m?a' fe moge: rentrein overreden. Hij was op te hjkheid bestond!, dat deze raad siag. dood 1 van meening zou zijn, dat inder- T - - - In Oost-Anatohe worden se- bekende en populaire restaurant van hout is opgetrokken, stond het spoedig in lichter laaie. Tegelijkertijd hebben in de nabijheid van het station te Medan schietpartijen plaats ge had, waarbij in uniform ge kleede zoogenaamde Indonesi sche soldaten op voorbijgangers vuurden. Britsche soldaten hielden trucks met geuniformde Indo nesiërs aan, welke laatste met steek- en schietwapens bleken te zijn uitgerust. In de truck wer den twee zakken handgranaten aangetroffen. De inzittenden werden gearresteerd. Toen de Britsche militairen het gebouw van de Oranjebios coop van de Nationalisten wil den overnemen verklaarden deze, dat dit slechts „over hun lijk" zou geschieden. Bij het arriveeren van de Britsche ge wapende macht werd het ge bouw echter ontruimd. Het aangekondigde gevecht beperkte zich tot enkele schoten. Op de hoofdwegen rond Me dan blijft het zeer onrustig. Er wordt een ware terreur uitge oefend, waarvan vooral de Chineezen het slachtoffer zijn. Dezer dagen zijn twee Britsch- Indische soldaten tusschen Me dan en Bindjei door extremis ten gevangen genomen en op gruwelijke wijze afgeslacht. In Atjeh heerscht groote onrust. Gevreesd wordt, dat Atjehers naar de Oostkust zouden kunnen oprukken om hun geloofs-fanatisme tegen het blanke element te koelen, In verband met geruchten hierover heeft men bijzondere scherpe veiligheidsmaatrege len getroffen. Ten Zuiden van Medan staan artillerie zoek ingesteld. zetters. Deze laatste beschikken nog steeds over wapens, hetgeen duidelijk bij de herhaalde schietpartijen blijkt, terwijl hun vergaderingen tot voor kort nog door Japansche adviseurs werden bijgewoond. TWEEDUIZEND EUROPE ANEN VERDWENEN. Een groep van tweeduizend Europeanen, die na de ont ruiming van Soerabaja door de extremisten met onbe kende bestemming is ver trokken, is ondanks de onder zoekingen der Britten niet teruggevonden. Bedreiging van SJarifoedin. Zaterdagavond zijn twee ge wapende soldaten van het Ned.- Indische leger het huis van Sjarifoedin binnengedrongen, waarvoor een vrachtauto van het Indonesische Roode Kruis geparkeerd stond. De soldaten Indo-Europeanen eischten het contactsleuteltje van de auto, hetgeen eerst door Sjari foedin, wiens echtgenoote hoofd van het plaatselijk Indonesisch Roode Kruis is, geweigerd werd. Onder bedreiging met een geweer moest hij echter aan den eisch voldoen. Eenige uren later gaven de Indo-Europeanen de sleutel af aan het huis reent tegenover dat van Sjarifoedin, waar het bureau van het plaat selijke Roode Kruis gevestigl is. Ooggetuigen in de nabijheid hebben den indruk gekregen, dat de actie niet was gericht tegen den persoon van Sjarifoe din, maar slechts ten doel had de auto in bezit te krijgen. Door de Nederlandsche mili taire politie wordt een onder- Mackenzie King heeft aan het Canadeesche Huis van Af gevaardigden medegedeeld, dat hij een „zeer krachtig protest" heeft ingediend bij de groote mogendheden tegen onvoldoen de egards jegens Canada. Canada behoort geraadpleegd te worden bij alle vredesonder handelingen en besprekingen dienaangaande. Het minste waarop het recht heeft is, dat het tot dergelijke besprekingen wordt uitgenoodigd. Nederlandsche volk lag. Zij werd bepaald door drie overwegingen: 1. dat het Nationaal Socialisme bij de volkeren, waarin het door drong, eigenschappen zou ont wikkelen, die hen sterker zouden maken en in staat stellen een krachtige en rijke cultuur 6 26PdatDuitschland, dat door daad door de capitulatie de oor- T 111 ypswujatoiie worden se- dien geest gedragen werd, Euro- logstoestand had opgehouden te fï'. f®"lgen"vvll pa zou leiden en dat het daar- bestaan immers is de oorlog «bokken waargenomen. Vele om een Nederlandsch belang was met Duitschland en met Japan ^fverhlHf^Tn'tinten - ook met een dergelijke capitula- klng verblijft in tenten. tie geëindigd of, dat het Be- Volgens een bericht van de sluit Bijzondere strafpleging on- Daily Sketch zal Churchill in wettig zou zijn. Nu deze punten het begin van het volgende jaar zijn beslist, is er ook juridisch een bezoek brengen aan Amerika, geen reden meer om langer met - In het Lagerhuis is medege- de verklaring te wachten, deeld, dat eenige leden van dit Het is mij echter tevens geble- huis een bezoek aan Polen zul- ken, dat, waar door mij geen len brengen, gratieverzoek wordt ingediend, dit door het Bijzonder Gerechts hof ambtshalve zou dienen te g& schieden. Om een dergelijke mo gelijkheid te ondervangen, heb ik besloten zelf het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te execu- teeren. KOMT OOK SEYSS INQUART NAAR NEDERLAND? Nog geen datum voor Christiansen vastgesteld. De Ned. vertegenwoordiger bij het proces te Neurenberg, kolonel v. Tuyll v. Sëroosker- ken, die dezer dagen voor het voeren van besprekingen voor een dag van Neurenberg naar Den Haag was overgekomen, deelde mede, dat het nog niet zeker was, wanneer het proces tegen gen. Christiansen zal be ginnen. Wanneer en of Seyss Inquart in Nederland nog zal terecht staan, hangt voor een belangrijk deel af van het ver loop van het proces te Neuren berg. De visie van onzen zegs man op dit proces was: „Uit stekend voorbereid en van groote juridische en historische beteekenis. De leiding van den Engelschen president is boven allen lof verheven." Doodvonnis zonder recht van cassatie. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdaiji heeft, naar „Het Vrije Volk" meldt, Meinte van der Kuur, oud-burgemeester van Beemster, wegens verraad, dat op zijn minst één illegalen strijder het leven kostte, ter dood veroordeeld, zonder reent van cassatie. zich een vriend van Duitschland te toonen en 3. dat, wanneer Duitschland ten onder ging in dezen strijd om de toekomst van Europa, dit onmid dellijk den ondergang ook van het Westen zou beteekenen, omdat zich dan een vernietigend Bols jewisme hiervan zou meester ma ken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de regeering en van de overgroote meerderheid van het volk afscheidden, toen Duitschland Nederland bin nenviel. Geen van deze drie overwegin gen is echter door de feiten be- vestigd. Het nationaal socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequen ties geleid en sommige vooraan staande Duitsche en ook Neder landsche persoonlijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist datgene brachten, wat wij van het Bolsjewisme ducht ten en die 'huiveringwekkende ge volgen hadden. Duitschland heeft den oorlog niet gewonnen en het Westen is niet in Bolsjewisme ten ondergegaan. De vergissingen, die wij be gaan hebben, zijn dan ook te fundamenteel om door een beroep op goede trouw ge dekt te worden. Wanneer men zich in een zoo critischen tijd als het Nederlandsche volk heeft meegemaakt, af scheidt van de overgroote meerderheid en van de poli- tiek der wettige Regeering, €n van hen deze stTaUen kan dit alleen verontschul- moeten faanteeren. Op deze wiize iiït ^r?\n ud0u°urdat men dez* tegenstelling als blijkt juist te hebben gezien. een etterende wonde in het volks- Daarbij komt in mijn persoon- liichaam blijven dragen, terwijl lijk geval, dat ik er mij bewust van ben geworden, dat ik door mijn optreden het Nederlandsche volk ten diepste heb gegriefd; zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was te midden er van te kunnen leven. De oorzaak van dit optreden ligt in een verbitterden verstandelijken hoogmoed. Dit alles is voor mij aanlei ding mij bij de sententie van het Bijz, Gerechtshof neer te leg gen en ik trek dan ook bij deze de aanteekening van het beroep in cassatie tegen de sententie op 17 Oct. tegen mij uitgesproken, in. Ik zal ook geen gratieverzoek aan H. M, de Koningin richten De universiteit te Warschau, die door de Duitschers gesloten werd, is heropend, Het uitgaansverbod voor den nacht zal in de Britsche bezet tingszone in Duitschland gedu rende de Kerstdagen en van Oud Ik doe dit, omdat de gevolgen lop Nieuw opgeheven worden, bij een langer in leven blijven De kogelvrije rubberbenzine- voor mijn gezin nog rampzaliger tanks, die gedurende den oorlog zouden zijn dan reeds het geval duizenden levens van vliegers is en omdat ik van meening ben, spaarden, zal in de toekomst om dat alleen werkelijke zoenoffers veiligheidsredenen ook in- de de heillooze verwijdering tusschen vleugels van viermotorige trans- onze duizenden volgelingen en portvliegtuigen worden gebouwd het Nederlandsche volk kunnen doen verdwijnen. DE REPATRIËERING UIT Het is mij duidelijk gewor- l|yjDIË. den, dat alleen de verdwlj- D« Minister van Overzeesche ning van de leidende Natio- Gebiedsdeelen deelt mede: naal-Socialisten een werke- 0ver de vraa« wie uit Indië lijke verzoening met de dui- naar Nederland worden terugge- zenden ongelukkigen, voor z°ndcn beslist de Nederlandsch- wier gedachtengang wij in Indische regeering, ook wanneer hooge mate verantwoorde- en op welke wiJze ZÜ zulIen rei- lijk zijn, kan mogelijk maken.z«p- Met Ministerie van O.G. oefent op deze beslissingen geen invloed uit. Particuliere verzoeken van dien aard worden daarom niet in behandeling genomen en zijn dus nutteloos. NEDERLANDSCHE LUCHTVAARTDESKUNDI GEN IN AMERIKA. Met de „Delftdijk" is in Ame rika aangekomen een commissie van Nederlandsche luchtvaartdes kundigen. Het bezoek van deze commissie heeft ten doel de vor deringen op luchtvaartgebied, wel ke daar gemaakt zijn, te bestu- deeren. De commissie zal verscheidene maanden in Amerika blijven. Rekenplichtige Gemeente-ambtenaren. Het ligt in het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken te bevorderen, dat een wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet wordt ingediend, waarbij deskundige controle op rekenplichtige gemeente-ambtena ren zal worden voorgeschreven. Van vrachtboot tot passagiersschip. Maandag is het m.s. „Talis se", een vrachtschip van de Mij. Am.terdam vertrokken. De pogingen om deze diepge wortelde behoefte aan vergelding in een strafrechterlijken vorm te gieten, heeft, geloof ik, alleen een aanzienlijke verergering van het leed voor alle betrokkenen tengevolge: van de volgelingen, van de leidende persoonlijkheden zij, door de bevrediging van de behoefte aan vergelding, zal ge nezen. Ik dank God, dat er tengevolge van mijn optreden niemand den dood heeft gevonden en dat ik niemand heb aangezet in het Duitsche leger te dienen, maar meerderen daarvan heb weerhou den Ik betuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haat dragende woorden, die ik tegen over de Joden heb gebruikt op een tijd, dat zij reeds zoo ge troffen waren, al draag ik niet de minste schuld aan hun af slachting en heb ik die altijd hui veringwekkend gevonden. Waar ik er een verzoenende werking van verwacht, hoop ik. dat u mijn schulderkenning zult u omdat een schuldbekentenis van willen publiceeren en ik roep het zoo principieelen aard, als die, mededoogen van het Nederland- „Nederland", uit welke ik hierboven doe, haar be- sche volk in voor mijn gezin." naar New-York Zuivering van den Advocatenstand. Mr W. K. H. Dieleman te Middelburg is op grond van zijn gedragingen gedurende de bezetting, geschapt van het tableau der advocaten en pro cureurs. Deze beschikking is thans door appèl van het Haag- j sche Hof bekrachtigd, daar door den betrokkene geen cas satie is ingesteld. MIDDELBURG. Ook hier beginnen de nood woningen te verrijzen. Men hoopt binnen korten tijd een 16-tal gezinnen te kunnen on- 1 derbrengen in 8 dubbele Zweed- sche barakwoningen aan de i Achtersingel. VLISSINGEN. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden eerste zitting van den tijd. raad werden met alg. stemmen tot wethouders gehouden dhrn L. P. v. Oor schot, tevens wnd. burgemeester, H. B. J. Knoop, W. Poppe en als tijd. weth. dhr M. v. Pope- ring. Dhr Poppe is gekozen in plaats van dhr A, Schout, weth. van onderwijs, die zich niet her kiesbaar stelde. Wij komen mor gen nader op deze raadszitting terug. Op een conferentie van den Raad v. Overleg met B. en W. was o.a. verzocht het gemeen- tepersoneel een tijd. toeslag van 10 pet. te geven. B. en W. hebben thans het vol gende antwoord gezonden: N.a.v. een desbetreffende door U aan ons gerichte vraag, kun nen wij U mededeelen dat in ver band met de wijziging van de klasse-indeeling en het feit, dat de 10 pet, tijd, toelage "hiermede vervalt, thans o.i. geen maatrege len genomen kunnen worden. Voor andere groepen werkne mers, die niet onder de nieuwe classificatie vallen en waarvoor nog geen loonsverheoging is toe gepast, achten wij een verhooging van 10 pet. gewenscht. WILHELMINADORP. De kantoorhouder der poste rijen, dhr M. Haasdonk, is na 43 jaar aan de post verbonden te zijn geweest, met pensioen gegaan, In zijn plaats is be noemd dhr C. Oele, thans hulp besteller alhier. DOMBURG. De in 1896 opgerichte gem. zangvereen. „Volharding leidt tot het Doel hoopt op 9 Jan. a.s. o.l.v. dhr H. J. Adriaansen te Middelburg haar oefeningen te 'hervatten. ARNEMUIDEN. Het Groene Kruis vergader de o.l.v. dhr J. J. Huissen. Dhrn J. Langebeeke en J. de Hamer werden al bestuursleden her kozen. De begrooting 1946 gaf WEERSVERWACHTING. Stormachtig. Krachtige, tijdelijk stormach tige wind tusschen Zuid en Zuid- West. Meest zwaarbewolkte lucht met enkele regenbuien, vrij zacht weer. Dr Van Mook in Nederland aangekomen. Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr H. J. van Mook is gistermid dag om 3.12 uur op Schiphol aangekomen. Ter begroeting wa ren aanwezig Minister Logeman met echtgenoote en verschillende autoriteiten. Voor de microfoon van „Her rijzend Nederland" vertelde Dr Van Mook, dat hij hoopte, dat zijn verblijf in het moederland slechts kort zou zijn en dat dit verblijf voor Nederland en het Koninkrijk de gevolgen mag heb ben, die men er van verwacht. Onmiddellijk na zijn aankomst op Schiphol is Dr Van Mook in gezelschap van den Minister naar Den Haag doorgereden, alwaar een eerste bespreking plaats vond.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1