DE TOESTAND IN NED.-INDIË. in Zeelands hoofdstad. Provincienieuws. Laatste berichten. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 218 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 18 Dec. '45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De buitengewesten vragen samenwerking. Schrikbewind in Soerabaja. Een correspondent van ANP- Aneta, die teruggekeerd is van een reis van 8000 K.M., waar bij Celebes, Halmaheira, de Mo- lukken en Ambon werden be- zooht, bracht goede berichten mee. Op Ternate wachtte de Sultan ons persoonlijk ter begroeting op, terwijl duizenden van zijn onder danen juichten, toen wij naar het paleis reden om te lunchen. Ik besprak de kwestie van de onafhankelijkheid met de hoof den en de boeren. Ofschoon hen slechts heel weinig nieuws uit Java bereikt, luidde bijna steeds de eerste vraag: „Waarom laat men Soekarno zijn vrijheid be houden?" Deze >werd gevolgd door: „Waarom wordt het den Neder landers niet toegestaan het op roer op Java te dempen en wat is de reden, dat alle Nederland- sche geïnterneerden en krijgsge vangenen nog niet bevrijd zijn?" De algemeene opvatting scheen te zijn: „Wij wen- schen onafhankelijkheid of zelfbestuur, maar niet n u. Wij moeten met de Nederlan ders samenwerken om ons land te herstellen tot iets wat op den vooroorlogschen toestand lijkt. En daar Koningin Wilhelmina beloofd heeft, dat zelfbestuur niet alleen werd voorbereid, wil len wij eenige jaren wachten aan gezien wij een absoluut vertrou wen hebben in de volledige uit voering van Harer Majesteits wenschen, „Wij wenschen hier niet geregeerd te worden door benden." Gedurende mijn reis heb ik ge zocht naar sporen van de rood witte republikeinsche vlaggen, waaraan we op Java zoo ge wend waren maar tevergeefs. De Nederlandsche driekleuren wap perden van alle vlaggestokken, terwijl de Chineezen hun vlaggen uit hun huizen en winkels uitge stoken hadden. Het Nederlandsch bestuur, dat weer ingesteld is en tot volle tevredenheid schijnt te werken verschilt alleen hierin en het is een be langrijk verschil van het bestuur van voor den oorlog, dat vooraanstaande Indone siërs gekozen en benoemd zijn in ambten, die men voor den oorlog slechts voor Ne derlanders meende te moe ten reserveeren. In Soerabaja heerscht naar het schijnt een waar schrikbewind. Volgens berichten van de laat ste dagen hebben de extremisten daar gedurende de gevechten bij na duizend mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijzelaars vastgehouden, maar niemand, ook de Britsche mili taire autoriteiten niet, weet pre cies waar. Zeer vele Nederlanders op Ja va worden gesloopt door déze nooit eindigende onzekerheid. I Volgens latere berichten heeft een troep met messen gewapende Indonesiërs het Kota Pariskamp te Buitenzorg aangevallen. Zij werden zonder veel moeite - verspreid. Te Bandoeng is het over 1 het algemeen rustig. Er zijn echter teekenen die wijzen op hernieuwde activiteit. Soekarno en Sjarir maken een tocht door Midden- en Oost- Java, teneinde orde en rust te herstellen. DOCUMENTEN VAN KONOJE. Prins Konoje, de Japansche oud-minister, die zichzelf van het leven beroofde, heeft twee zeer belangrijke documenten achtergelaten: 1, een memoran dum over de Japansch-Amcri- kaansche besprekingen tijdens zijn tweede en derde Kabinet en een nota inzake den afloop van. het Driemogendhedenver- drag in den herfst 1940. Een zoon van den prins verklaarde, dat zijn vader hem van het be staan van deze documenten op de hoogte Bracht en hem zeide „Ik geloof, dat de wereld mij onpartijdig zal beoordeelen, wanneer deze documenten be kend zijn." De zetel der vereenigde volken. De voorbereidende commissie heeft met 14 stemmen en 6 onthoudingen besloten, de al- gemqene vergadering voor te stellen den zetel der organisa tie in de Vereenigde Staten te vestigen. De Hermann Goering fabriek werkt weer. De geweldige Hermann Goe ring wapenfabrieken bij Bruns- wijk werken weer. Duitschers, door een kleine groep Engel- schen bewaakt, zijn ter ver nietiging van de zware wape nen van de weermacht te werk gesteld. Minister Schermerhorn over het annexatie- probleem. Het volk zal uitspraak moeten doen. In een te Nijmegen gehou den persconferentie heeft Minis ter Schermerhorn ges'proken over de annexatie van Duitsch grondgebied. ,Het is bepaald niet waar, dat het probleem der annexatie van de baan is. Immers, het probleem van de Westgrens van Duitschland is nog niet afge daan. "En het probleem van de Westgrens van Duitschland is het probleem van Nederlandsch Oostgrens. De oplosing is een internatio nale 'kwestie en zeker zal Ne derland daarin een rol spelen. Iets anders is of dit vraagstuk in het kader van onze voorstel len tot vergoeding der geleden schade aan de orde komt, doch in de naaste toekomst zal ze ker internationaal contact over dit onderwerp plaats hebben." „De Gaulle", aldus verder de Minister, „laat in deze een zeer duidelijk geluid hooren en Ne derland js daarmede gemoeid. Wat er met het Ruhrgebied gebeurt kan ons niet onver schillig blijven en alleen al daar om is het probleem niet van de baan. Wij zullen stelling hebben te nemen. Ilc zie de kwestie als een belangrijk onderdeel van onze geheele economische po sitie in West-Europa, maar het is ondenkbaar, dat dit vraag stuk buiten beschouwing zou blijven en het zou onverant woord zijn, dit object reeds van tevoren uit te sluiten. De wijze, waarop het in ge ding zal worden gebracht, is echter op zichzelf reeds een punt van internationale onder handeling en ook daarin moet Nederland een standpunt kie zen. Zeker zal het probleem van Duitsclvlands Westgrens in de naaste toekomst sterker de aandacht cischen dan op het oogenblik. Ten slotte, of Nederland pro of contra annexatie is, daarover zal het volk een uitspraak moeten doen." dan het in hooger tempo func-' j tionneeren van het selectie apparaat, waardoor in Decem ber, maar ook in Januari en la ter, gevangenen zullen vrijko men. Dat dit tempo verhoogd wordt, is noodzakelijk. Er zijn menschen, die volko men onschuldig waren. Onder- tusschen zijn hun huizen leeg gehaald. Als deze menschen straks, als zij vrij komen, tegen den Staat der Nederlanden een lang gezicht zullen trekken, dan vindi ik dit volkomen begrijpe lijk. Er zijn ergerlijke voorbeel den aan te halen van vastzit ten, zoowel als van vrijlaten. Het geladen sentiment heeit hier een groote rol gespeeld, doch ongetwijfeld zullen wij dit inde toekomst zien recht- buigen. Niet een soort Kerst amnestie. Op de vraag of met Kerst mis een groot aantal politieke gevangenen zou worden vrijge laten, heeft Minister Schermer horn te Nijmegen geantwoord, dat het onjuist is, het vrijlaten van gevangenen met Kerstmis te associeeren, zooals het is voorgesteld. Dat er een soort Kerstamnes tie wordt verleend, is onjuist. Wat gebeurt, is niets anders, Schadeloosstelling oorlogsgetroffenen. Op basis van 1940? Op de persconferentie te Nij megen is ook het probleem der schadeloosstelling aan oorlogs getroffenen ter sprake geko men. Er bestaat aldus de Minis ter nu nog slechts een voor- loopige regeling. Een definitieve, wettelijke regeling zal na de verkiezingen aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. De huidige regeling is slechts een voortzetting van die van 1940. Het is mij gebleken, dat er ongerustheid bestaat over het feit, dat de uitkeeringen ge baseerd zijn op de waarde van Mei 1940 en niet op basis van de vervangingswaarde. Het standpunt van do Regee ring is, dat de schade aan on- docrende goederen slechts een van de vormen van schade is. Er zijn honderd andere vor men. Er moet onderscheid ge maakt worden tusschen de schadeloosstelling aan indivi- dueele personen en de collec tieve maatregelen, om het ge heele Nederlandsche volk weer op de been te helpen. De overheid trekt richtlijnen voor de reconstructie van ons economische apparaat en de beoordeeling daarvan kan niet uitsluitend aan het individu worden overgelaten. Men zegt, dat de bouwprijs het viervoud zou bedragen van 1940. Ik durf dat niet te ont kennen, noch te bevestigen, al geloof ik persoonlijk niet, dat het zoo duur is. Als wij echter aannemen, dat het 2% keer zoo duur is, dan is het nog fout, daaruit ten aanzien van de tegemoetko ming een conclusie te trekken. Ten aanzien van 10 Mei 1940 en de situatie van het oogen blik, zal echter 1 staat tot 1 de verhouding zijn, die wij ho pen te bereiken, „Het grootste kerkhof van alle tijden". De onlangs gekozen burge meester van Boedapest heeft een beroep gedaan op de wereld, om hulp voor zijn stad. Hij heeft o.m, verklaard, dat Boedapest het „grootste kerkhof van alle tijden" dreigt te worden. De volken van de wereld kunnen niet werke loos toezien, dat vrouwen en kin deren van honger sterven in een stad van meer dan een millioen inwoners. Zonder hulp moeten wij vergaan. Nederlandsche Mariniers schenken kleeren. Het hoofdkwartier van het Nederlandsche korps Mariniers te Washington heeft medege deeld .dat het detachement Ne derlandsche mariniers in de V. S. kort voor zijn vertrek 4500 dollar heeft geschonken aan de hulpactie voor de voorziening van kleeren voor Nederland. Eenige groote warenhuizen te Washington en New-York heb ben hun medewerking verleend door groote hoeveelheden kleeren tegen groothandelsprijzen van de hand te doen. FOKHENGSTEN UIT DUITSCHLAND. Zaterdag zijn 17 fokhengsten afkomstig uit Duitschland, in de Cavaleriekazerne te Amersfoort overgedragen aan de Nederland sche Regeering, Dit was het eerste geval, dat het Engelsche Military Govern ment in Duitschland paardenma- teriaal heeft gevorderd ten be hoeve van het herstel van den Nederlandschen paardenstapel. Deze fokhengsten vertegen woordigen een waarde vat) 140.000 Marlt en zullen later gevolgd worden door een tweede tending, waarna nog een aantal merries gevorderd zal worden, Loonsverhooging behoeft goedkeuring. Het College van Rijksbemidde. laars wijst er met nadruk op, dat loonsverhooging voor een ieder, die in eenige dienstbetrekking werkzaam is, de goedkeuring van het college behoeft. Zweefvliegtuigen. De Kon, Nederl, Vereeniging voor Luchtvaart heeft bij de N.V, Nederl. Vliegtuigfabriek Fokker te Amsterdam een bestelling ge daan van 72 zweefvliegtuigen. Deze vliegtuigen zullen in huur worden gegeven aan de aangeslo ten zweefvliegtuigclubs. G. A. van Boven overleden. Geheel onverwacht is gister nacht in het Roode Kruis-zie- 'kenhuis overleden, de heer G. A. van Boven, oud-hoofdredac teur van het Persbureau Aneta te Batavia. T weede- Kamerfractie C.-H. Unie. De Tweede Kamerfractie van de Chr. Hist. Unie heeft tot haar voorzitter benoemd den heer H. W. Tilanus. Tot secretaresse werd benoemd jkvr, mr C, W. I. Wttewaall van Stoetwegen, Laan v. Meerdervoort 52, 's-Graven- hage. O'jde Meesters op bexoek Prof. v; d. Leeuw opende de tentoon- stelling „Behouden Schoonheid". A.J.C. EN NEDERL. JEUGDGEMEENSCHAP. In het Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden con gres van de Arbeiders Jeugd Centrale kwam o.m. aan de orde de aansluiting bij de N.J.G. Verschillende afdeelingen hadden bezwaar tegen de Stich- tingsacte waarin o.a. gesproken wordt over „trouw aan Vader land en Vorstenhuis". Zij wil den de woorden trouw aan het Vorstenhuis zien gewijzigd. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het herkenningsteekeneen Oranje-cirkel, die de leden op hun uniform zouden moeten dragen. Met meerderheid van stem men werd tenslotte besloten tot de N.J.G. toe te treden, met de opdracht aan het hoofdbe stuur om te trachten bedoelde bezwaren weg te nemen. HOLLAND—INDIë- VLUCHTEN. Het Indië-vliegtuig, N.I..-303 is op 14 Dcc. geland te Kania- joran (Batavia). Het vliegtuig N.L.-300 vertrok 15 Dec. van Amsterdam naar Batavia met aan boord 28 passa giers, waarvan 27 Amsterdam— Batavia, alsmede 697 kg, post, 241 kg. vracht en 890 kg. bagage, Geen Socialistische Volks partij? In een te Alkmaar gehouden vergadering heeft de heer N, Scheps, hoofdbestuurslid der S. D. A. P., het bericht over een op handen zijnde fusie van enkele politieke partijen, welk bericht afkomstig was van de door deze partijen ingestelde studiecommis sie, absoluut onjuist genoemd. Deze moeilijke kwestie is, al dus de heer Scheps, nog .lang niet opgelost en het is haast wel zeker, dat er ook niets van komen zal. Kaasbonnen gestolen. Uit een auto, welke geparkeerd stond voor de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, is een pak gestolen, waarin zich 30.000 kaas rantsoenbonnen bevonden. Eeni- gen tijd later vond de portier van de bank het pak in een hoek, On geveer 4000 bonnen waren ver dwenen. Polderbesturen. Bij K, B, zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Stadspolder, J. D. Verburg te Kortgene; tot heemraad van het Waterschap Schouwen, J. Padmos te Duiven- dijke; tot heemraad van het Wa terschap Schouwen, C. A. Boo- gerd te Noordwelle; tot lid van het bestuur van het Waterschap De Prins-Hendrikpolder, A. Ver wijs te St. Philipsland. MIDDELBURG. A.s. Vrijdag wordt in de Noorderkerk een openbaar de bat gehouden over het momen teel zoo belangrijke onderwerp „De doodstraf Dr Hommes, Geref. pred., zal het „voor", ds Hanneman, voorganger der Vrijz. Herv., het „tegen" be handelen. Propaganda-middag. L.J.G.—Z.P.M. In de Bogardzaal hielden de Landbouw Jongeren Gemeen schap en de Zeeuwsche Platte landsmeisjes Zaterdagmiddag een geslaagde propaganda-ver- gadering. Na een welkomst woord door den voorz. dhr A. Arense, gaf J. Ludikhuize een inleiding over „Walcheren droog. Wat nu?" Een meisjes koortje liet zich hooren, leuke voordrachten werden ten ge- hoore gebracht, er was een im provisatiewedstrijd en een aar dig tooneelstukje „De verzoe ning". Aan het einde werd nog een wedstrijd gehouden. Met een dankwoord door dhr M. A. v. Varik werd deze mooie middag met het Wilhelmus be sloten. VLISSINGEN. Algem. vergadering Herv. Scholen. Voor de eerste maal sedert de bevrijding kwam de Ver. tot bevordering van Chr. On derwijs Donderdag in algem. vergadering bijeen. De voorz., Ds Hartjes, memoreerde dit feit met groote dankbaarheid. Hij ging voor in gebed en las daarna Psalm 77. Onze scholen zijn, bijzonder getroffen, aldus de voorz., maar zij zullen herrijzen. Het onderwijs heeft nog niet het begeerde peil bereikt, In het bijzonder is het Chr. onderwijs noodig. Plet verslag over het tijdperk 19391945 wordt door den seer. voorgelezen. Ook de pen ningmeester legt rekening en verantwoording af. In het be stuur zijn 4 vacatures ontstaan, 2 door overlijden van dhrn W. H. v. Breeu en J, B. v. d. Schaaf en 2 door bedanken. Daar in de afgcloopen jaren geen alg. vergaderingen moch ten worden gehouden, heeft het bestuur zichzelf aangevuld. Nu dit weer mogelijk is, treedt het heele bestuur af. Gekozen worden nu dhrn Ds J. S. Hart jes, voorz., A. v. Dijk, secr., J. A, Slager, penningm. en A. Luitwieler, M. Meyer, M. L. Kerpestein en J. v. d. Meulen, leden. Het bestuur wordt ge machtigd stappen te onderne men welke leiden tot den ver koop van het Palingstraatge- bouw. De voorz, spreekt daarna dhr Borsje toe, die Vlissingen, we gens benoeming te Apeldoorn, als hoofd der Pr. Willemschool gaat verlaten. Na deze af. De groote artistieke gebeurte nis van dit winterseizoen is voor onze provincie ongetwij feld de tentoonstelling van oude meesterwerken, waarvoor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn deuren 'heeft geopend, Vanaf Dinsdagmorgen tot Vrijdagavond hssrschto es een levendige bedrijvigheid in het anders zoo stille Middelburg- sche museum aan de Wage- naarstraat. Er is door behan ger, schilder en electricien on der hoogspanning gewerkt om de zalen op tijd gereed te hebben. Zaterdagmorgen 11 uur was het groote oogenblik gekomen, waarop de min. van O., K. en W., prof. dr G. v. d. Leeuw, de tentoonstelling zou openen. Een groot aantal genoodig- den was aanwezig, toen Jhr Mr J. W. Quarles v. Ufford den ■min. welkom heette en zijn blijdschap uitsprak over deze daad van groote cuLtureele be- teekenis voor onze provincie. In dit verband bracht hij dank aan het bestuur der Z.V.U., die de organisatie van deze ten- toonsteling op zich heeft ge nomen en die in haar korte be- staansperiode reeds zooveel heeft gedaan voor de cultureele ontwikkeling der Zeeuwsche be volking. De violist Arthur Wegelin deed de aanwezigen genieten van de „Grave" en „Fuga" uit een vioolsonate van J. S. Bach. De voorz. der Z.V.U., mr F. W. Adriaanse, bracht den mi nister dank voor het groote gebaar der regeering, deze ten- toonsteling ook naar Zeeland te zenden. Zeeland ligt ver van het centrum des lands en daar om is het van zoo n groot be lang, dat nu ook haar bewoners de nationale kunstschatten kun nen bewonderen en leeren liefhebben. Jhr D. C. Roëll, hoofd-dir. van het Rijksmu seum en dr J. G. v. Gelder, dir. van het Mauritsbuis, die met min. v. d. Leeuw waren meegekomen, werd dank ge zegd voor de goede keuze, die zij gemaakt hebben. Geheel in de sfeer van de ten toongestelde werken was de declamatie van mevr. E. L. AdriaanseBergansius. Een 6- tal gedichten van onze beste dichters der gouden eeuw als Revius, Hooft, Vondel en Camphuijsen voerde terug tot de schoonheid van het woord in de poëzie. Prof. v. d. Leeuw spreekt. De minister begon met op te merken, dat het merkwaardig is, dat naarmate deze meesters meer reizen maken, de tentoon stellingen steeds mooiere na men krijgen. „Behouden Schoonheid is wel een zeer treffende naam. Er is eenerzijds reden tot groote dankbaarheid, dat zooveef schoons, behouden bleef. Maar anderzijds veron derstelt deze naam ook schoon, held, die verdwenen is, En vooral in Middelburg kunnen wij'die gedachte niet van ons afzetten. De minister is sterk onder den indruk gekomen van hetgeen hier verdwe nen is aan kunstvoortbreng selen. Thans klinkt overal de roep: wij moeten in de toe komst zien en een nieuwe kunst scheppen. Nooit mag echter worden vergeten, dat de band met het verleden niet kan worden gemist. Daarom is het ook de uitge sproken bedoeling van de re- geenng, dat onze cultureele voortbrengselen uit het verle den op reis zullen gaan. Heel verkeerd zou het zijn, wanneer al leen maar het Westen des lands daarvan zou profiteeren. Spr. kan het hier nog anders zeggen dan in Brabant en Lim burg, omdat Zeeland en Hol land heel de geschiedenis door bij elkaar hebben behoord. Daarom zal niet alleen door betere verbindingen, maar ook door een regelmatige circulatie van geestelijke goederen, het contact met Zeeland groeien. De geschiedenis van Neder land heeft op Walcheren een beslissende wending genomen en de opofferingen van dit eiland zullen den band met het geheele land verstevigen. Een korte rondgang. In een viertal zalen, een ka mer op de le en een zaaltje op de 2e verdieping is deze expo sitie van 82 werken onderge bracht. Ze draagt een repre sentatief karakter van wat in ons land in de 17e eeuw op schildergebied tot stand is ge komen. Er bevinden zich twee Rem- brandts onder de schiderijen, n.l. „De Oosterling" en „Titus in monniksdracht". Van Frans Hals zijn eg vier stukken en van Judith Leijster de oolijke „Serenade". Van Govert Flinck is het prachtige doek „Is.aac zegent Jacob" aanwezig. Van de buitenlandsche groot heden noemen wij Fra Ange- lico met de beroemde „Ma donna met kind"El Greco, Lorenzo Lotto, Moroni, Am- brogio de Prédis en anderen. Wij hopen, dat deze tentoon stelling zich in een overweldi gende belangstelling van de zijde der Zeeuwsche bevolking zal mogen verheugen. Zij verdient I het ten volle 1 scheidswoorden richt hij zich tot dhr W. v. Soelen, le onder wijzer aan de school, in wien het bestuur den man meem te hebben gevonden, die de voet stappen van zijn voorganger zal drukken. Zoowel dhr Borsje als dhr v. Soelen spre ken hierna nog een kort woord. Lijk gevonden. Op de Schelde, ter hoogte van Vlissingen, werd Vrijdag door een voorbijvarend vaartuig een drijvend lijk opgemerkt. Aan de kleeren kon men vast stellen, dat men hier te doen had met den zoon van schipper Meerman, die op 12 Nov. met de „Arm. 9", tegelijk met zijn vader en twee andere visschers is omgekomen. Het stoffelijk overschot is naar Arnemuiden overgebracht. Zaterdagmiddag werd op de nood-begraafplaats bij de St. Jacobskerk ter aarde be steld het stoffelijk overschot van dhr L. E. Doornbos tech nisch hoofdambtenaar bij het Prov. Gasbedrijf Zeeland, die dezer dagen tengevolge van een ongeval overleed. Naast direc tie en personeel van he: gasbe drijf waren vele belangstellen den aanwezig. Door dhr A. Heijboer te Middelburg werden troostwoorden tot de familie gesproken. Namens het Perso neel werd door dhr A PI. le Feber het woord gevoerd, die den overledene herdacht als een goed chef, die steeds voor hen op de bres stond. Een schoonzoon bracht dank voor de betoonde deelneming. Eerste dienst in de St. Jacobskerk. Voor het eerst na de bevrij ding is Zondagmorgen dienst ge houden in de Groote Kerk. De kerk was overvol. Voorganger was Ds M. L. W. Schoch, die sprak n.a.v. 2 Sam. 12: 18—13. Voor hij zijn predikatie begon, gaf hij een overzicht van de ver richte werkzaamheden en bracht dank aan autoriteiten en mede werkers voor de hulp en de op offeringen, die zij zich hadden getroost. Het college van B, en W. en vele andere autoriteiten waren aanwezig, Schelde-personeel helpt Indië. Op initiatief van de arbeiders der Kon, Mij, „De Schelde" werd op 14 Dec, een collecte ge houden voor Indonesië, die een groot succes is geworden. Zij heeft f 1050.99 opgebracht. Het bestuur van de afd. Vlissingen van het Roode Kruis wil langs dezen weg alle arbeiders en ambtenaren hiervoor hartelijk dank betuigen. GOES. De Kerstpotten van het Le ger des Heils brachten Zater dag opPoskantoor f 122,45, Ganzepoortstraat f 165,05. Vaa- daag en a.s. Zaterdag zullen (le potten weer aanwezig zijn. Ook i wordt er een bus-collecte ge- houden. Zaterdag zal mede door muziek en zang de aandacht op S dit mooie werk worden geves tigd. Aanleg vliegveld. In de Woensdag te houden raadsvergadering komt aan de orde een voorstel van B. en W. om hier een z.g. „airstrip" (klein vliegveld) aan te laten leggen en hiervoor te bestemmen eenige perceelen wei- en bouwland in de nabijheid van den Vogelzangs- weg, welk terrein naar het oor deel van den Commandant van no. 6 Squadron zeer geschikt is. Blijkens een rapport van de Ned. Heide Mij, zullen de aan- legkosten bedragen plm. f 5000, wat bij een aflossing in 10 ja ren neerkomt op een jaarlijksche uitgaaf van f 500. Hierbij komen nog de kosten van huur, tot een bedrag van f 261.40, terwijl ge rekend moet worden op eenige kosten van toezicht en bewaking. Hiertegenover zal vermoedelijk staan een niet onbelangrijke op brengst wegens het weiden van vee. Verder stellen B. en W. voor over te gaan tot heffing van een beursrecht van f 0.10 per persoon. Ook hier is uit de drie plaatselijke vakcentrales een Raad van Overleg gevormd, waarvan voorzitter werd de heer H. Ver beek, 2e voorzitter de heer G. A. v. d, Knaap en secretaris-pen ningmeester de heer A, de Lange. Deze Raad zal als regel den tweeden Vrijdag van elke maand vergaderen en de sociaal-econo mische en sociaal-hygiënische be langen van de georganiseerde werknemers behartigen bij de autoriteiten, indien noodig, re- questreeren en medewerking ver- leenen bij de uitvoering van wet ten, verordeningen en (of) be sluiten van openbare organen, In zijn eerste vergadering' behan delde de Resd vass Overleg resd» verschillende onderwerpen. KLQETINGE, Gemeenteraad. Donderdagavond vergaderde de raad o.l.y. weth, btrauD, Besloten werd de winaeuers te hooren omtrent de verplich te sluiting op een werkdag. Aan dhr J. Th. H. Koenders werd i.v.re. z'jn benoeming tot hootd der school te 5>chore, eer vol omslag verleend als onder wijzer aan de U.L. school, Met aig. st, werd m de va cature benoemd dhr B, Voskuyl te Dordrecht, Da lanen der Coram, tst ws- ring van schoolverzuim werden heroenoemd, m de vac.-J. Ueie Az., werd gekozen dhr M. F. de jonge. Besioien werd geen mede werking te verieenen om voor den pachter der gemeente-her berg een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein te verkrijgen. Uitvoerig werd gesproken over het ontwerp-contract voor gaslevering door Goes aan, Je gemeente Kloetinge. Bij de rondvraag werd aan gedrongen op het leggen van bestrating naast de door het M. G. geplaatste barakken. De voorz. verklaarde zich tegen het maken van veel kosten voor deze noodwoningen, welke de gemeente zijn opgedrongen. KAPELLE. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de raad onder voorz.schap van den wnd. burgemeester J. Balkenende. Van dhr Koenders was een schrijven ingekomen, dat hij zijn benoeming als hootd der school te henore aannam. De Chr. Bewaarschool te Bie- zelmge zoowel als die te Ka- peile verzochten om subsidie voor 1946. Rond de put te Eversdijk wordt een omheining geplaatBt van betonnen palen, met huis van de wed. Uiterhoeve te Hansweert, bewoner Johs, Ver- hage, zal zoo spoedig mogelijk hersteld worden. De zes woningen te Sehore worden ook kiaar gemaakt veidwachterswoning en posucan- toor zuilen eveneens hersteld worden. De gemeente heeft de be schikking gekregen over een Engelsche barak om gereed schappen en materiaal op te bergen. De overige barakken zullen als woningen gebruikt worden. Besluit le wijziging begroo ting 1944 B.A. wordt goedge keurd. Dhrn de Klerk, Groen- leer en Goud vormen de com missie om de rekening te advi- seeren. Als onderwijzeres aan de O.L. school te Kapelle wordt benoemd Mej. A. v. Prooijen. Aan Mej. C. S. Sloover zal wegens huwelijk eervol ontslag worden verleend als onderwij zeres. Vgrder kwam in behandeling de vaststelling verordening op de alg. begraafplaatsen. Het systeem van la, 2e en 3e klasse wordt afgeschaft. Voorts wordt het onderhoud verhoogd: voor eigen graven f 25, voor gewone graven f 15. Bij de rondvraag 'komen voorts o.m. nog ter sprake de klompendistributie en de straat verlichting. WEMELDINGE. M. i. v. 15 Dec. is de wacht meester M. G. Slootmaker, al hier, naar Kapelle als Postcom- mandant overgeplaatst. OUDELANDE. Bij besluit van den min. v. binnenl, zaken is wegens on trouw ontslagen met ingang van 27 Oct. 1944 dhr A. W. Nieuwenhuize, 'burgemeester dezer gemeente. ARNEMUIDEN. Overgeplaatst naar Grijps- kerke de marechaussee C. A. v. Öpstroom alhier. SPIJSOLIE MAG AFGELEVERD WORDEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat van heden af op bon 368 en 468 der bonkaarten K 513 Spijs olie zal worden afgeleverd, waarvan men do bonnen 328 en 422 heeft vooringeleverd. Zooals bekend is per bon 2 dL. (plm. 180 gram) Spijs olie verkrijgbaar. Z'1, die om eenigerlei redenen bonnen 328 of 422 niet hebben kun nen inleveren en dit aan nemelijk kunnen maken, kun nen zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Deze diensten zullen de bon nen 368 en 468 in deze ge vallen ruilen tegen rantsoen bonnen voor Spijsolie. Wordt Dr A. Loudon Gouv.-Generaal? Nog altfjd acht men het in sommige kringen te Batavia mo gelijk, dat de reis van Dr Van Mook naar Nederland zijn ver vanging tot gevolg zal hebben, In deze kringen noemt men voortdurend den naam van Dr A, Loudon, Nederlandsch ambas sadeur te Washington, als don opvolger van 01,-G, Van Starken- borgh.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1