ZEEUWSCH DAGBLAD Onverteerd Nazisme. Kruimeltjes NIEUWE GEVECHTEN OP JAVA. Provincienieuws. 1e JAARGANG No. 213 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 12 Dec. '45 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12^ cent per m.m. Er gebeuren nog steeds won- derlijne dingen in ons goede vacieriatnd. Beg.n September hebben wij de aandacnt gevestigd op een circulaire van de Bedrijlsgrocp houtverwerkende Amoacnten, waar.n z.g. „onwillige bedrijls- genoo.en dat zijn zij die geweigerd hebuen met de Dur.- schers samen te werxen met broodroot werden bedreigd, in dien zij de achterstallige contri butie met betaalden. Wij hadden gedacht voor- al na een mm ot meer officieele toezegging in deze richting dat dit spel nu wel uit zou zijn. Dit olijzt echter met het ge val te wezen. Van een onzer ahonné's te Middelburg ontvingen wij een schrijven, waaruit blijkt, dat hij, een jaar na de bevrijding, door de „Bedrijfsgroep Detail handel Voedsel voorzieningsam- bachtengeprest wordt achter stallige contributie te betalen. Dat is toch wel kras Men kent waarschijnlijk de geschiedenis. Gedurende de bezetting werd aan de Commissie-Woltersom opgedragen, het bedrijfsleven te orgamsecren. Dit gebeurde. Er werd een bedrijfsorgani satie in het leven geroepen, ge heel naar Duitsch model: een van bovenaf geleide organisatie, waarin de leden de geleide massa vormden. Van de zijde der .llegaliteit li toen het advies gegevena i e t meedoen. Velen hebben zien daaraan niet gehouden. Zij, die vóór al les bedacht waren op het eigen belang en eigen veiligheid, heb ben zich, natuurlijk onder het motto „meewerken om erger te voorkomen gewillig geschikt, en zoo den bezetters in de ikaart gespeeld. Maar er waren gelukkig ook anderen. Zij hebben hun veilig heid en hun zaak op het spel gezet en ten koste van groote opofferingen vaak, gedaan wat zij behoorden te doeng e - w e i g e r d. En nu worden ze n.b. ge prest, de achterstallige contri butie te betalen. Natuurlijk denken ze er niet aan dit te doen. Zooals ze tij dens de bezetting de aanmanin gen en dwangbevelen voor kennisgeving hebben aangeno men, zullen ze dat ook nu doen. Maar hierbij kan het niet blijven. Het wordt nu eindelijk tijd, dat de Regeering ingrijpt en dat dit onverteerde brok na- z'sme, zooals deze „bedrijfsor ganisatie" terecht is aangeduid, radicaal wordt opgeruimd en dat aan de hierbij betrokken ambtenaren duidelijk wordt ge-1 maakt, dat zij dit onnationale bedrijf hebben te staken. DE GAULLE AAN HET WOORD. Maandagavond heeft Gene raal de Gaulie voor ue Fransche radio het woord gevoerd. Dij zeide, dat Frankrijk in 145 jaar tijds tot zeven maal toe is overvallen. Vier maal is Farijs door een vijand bezet ge weest. 'lhans is het onze plicht de door de nederlaag van den vijand herwonnen nationale on- aihanxelijkheid te Dewaren. NIEUWE AMERIKAAN SE rit. LttlMiivti AAhl Btt-üle/ Dhr Camille Gutt, Belgisch minister van Staat, heelt me degedeeld, dat België de Ver- eemgae Staten zal verzoeken om een leening voor een totaal bedrag van J a 401) milliocn dollar. Dit geld zal gebruikt worden om in Amerika op groote schaal transportmateriaal, ma chines, gereeüscnappen en grondstoffen aan te koopen, op dat Beigie zich nog sneller zal kunnen aanpassen aan de vre deseconomie. DE OORLOGSSCHADE IN tlMGtLMNU. Tot op heden heeft het En- gelsche ministerie van Handel en Nijverheid 2.776.0O0 ei chen naar aanleiding van de Verze keringsplannen voor Oorlogs schade ontvangen. Het totaal bedrag van deze eiichen be draagt 293 miifioen pond ster ling. Da landbouw In Engeland. De Engelsche landbouw is ge durende d'en oorlog belangrijk verbeterd. Door de inspanning van boeren, landarbuders en over heid is de productie gemeten m voedingswaarde met 75 pet. verhoogd. Ales wordt er nu op gezet, de bedrijfsvoering nog verder te verbeteren. Hulp aan oorlogsslachtoffers De Amerikaansche Quakers hebben in 1945 1.000.000 klee- dingstukken ter waarde van 3.000.000 dollar naar Europa ge zonden ten behoeve van de dak- loozen, de behoeftigen en de zieken in vele landen. De Oostenrijksche vakver- eenigingen hebben nationalisatie van sleutel-industrieën en ar- beidsvertegenwoordigers in het ministerie van productie ge vraagd. Begin 1946 zal een Russische divisie op de Japansche moeder eilanden aankomen. Het Geall. Hoofdkwartier te Tokio heeft de Japansche re geering verboden plannen óf ontwerpen te maken voor het drukken of uitgeven van nieuw geld zonder zijn goedkeuring. De komende'conferentie van Moskou. De voornaamste Amerikaansche bladen bijjveu de aanstaande bij eenkomst te Moskou van de Min, van Buitenlandsche Zaken van Amerika, Engeland, en Rusland toejuichen. De conferentie, die Zaterdag a.s. zal aanvangen, zal zich bezig houden met een aantal belang rijke kwesties, o.a. de geallieerde controle-politiek in Japan, de on- eenigheid in China, het probleem van de uitwerking van vredes verdragen in Europa, Het wordt als een bemoedi gend teeken beschouwd, dat ook een gedachtenwisseling zal plaats vinden over de controle op atoom energie. De toestand blijft onrustig. Verplaatsing van het Cen trale Nationale Comité. SCHOENREPARATIE MEI" RUBBER. De lederpositie is van dien aardi, dat aan schoenherstellers een groot percentage rubber in plaats van leder als zoolmateriaal wordt verstrekt. Voor schoenre- paraties met rubber is het zelfde aantal schoenreparatiebonnen noo. dig als voor reparaties uitgevoerd met leder. VERLICHTING VAN MOiORHIJTUIGEN. De A.N.W.B. heeft zich tot den Minister van Oorlog, den chef van het M.G. en de Ver- keerspolitiecommissie gewend met het verzoek om een strenge con trole op het voeren van de wet telijk voorgeschreven verlichting van tnotsrrij tuigen in te stellen. DE „ORANJE" BEGIN JANUARI IN NEDERLAND. Het 25.000 ton groote hos- pitaaisonip „Oranje", de trots van de Nedenandsche koopvaardijvloot, zal 13 De cember van Java naar Neder land vertrekken met 1163 Nederlandsche evacué's aan boord, meest vrouwen en kinderen. Het schip wordt in de eerste week van Januari te Amsterdam verwacht, meidt A. P. uit Batavia. Onwettige benoeming. De Gemeenteraad van Was pik heeft zonder voordracht van B, en W. den waarn. secre taris benoemd tot gemeente secretaris. B. en W. hadden geweigerd een voordracht te maken omdat de kans bestaat, dat de functies van burgemees ter en secretaris vereenigd wor den. Om dezelfde reden bad de Comm. der Koningin verzocht de benoeming niet te doen plaats vinden. De Aaad heett echter de benoeming doorgezet. Overeenkomstig art. 76 Ge- meentewet zal dit besluit niet ten uitvoer worden gebracht. Gemeenteraad neemt ontslag Naar aanleiding van het be- richt, dat de burgemeester van Hooge en Lage Mierde, de heer Herculeyns, die sedert het vo rige jaar gestaakt is, na 1 Dec. 1.1. voorloopig zijn functie mocht hervatten, heeft de ge- heele Gemeenteraad ontslag genomen. W®s betreft treshcMjdsry zijn er slteea nr® de BJaffktsa voor gebnuksvee met daarnaast verplichte levering van slacht vee. Uit het feit, dat de prijs van het varkensvleesch stijgt, meende spr. te mogen conciu- deeren, dat ook het rundvleesch wel duurder zal worden. De resultaten van de suiker bietenteelt zijn slecht, ook al zouden de prijzen verdubbeld worden. «Een spoedige va-tstel- Ung van minimumprijzen voor alle producten ia dringend ge- wenscht. Daarmee kan dan met de loo- nen voor 1946 rekening gehou den worden. De prijzen mogen geen gescnilpunt worden tus- sclien de regeering en het econ. instituut. Het is verder te hopen, dat de uitvoer van vlas naar Belgie vrijgegeven wordt. De uien- aanvragen zullen zeker aile worden ingewilligd. Voorts komt het punt trac toren ter sprake. De prijs is reeds gedaald tot f 70UU. Spr. wijst er op, dat, waar grootere provincies slechts 9 pet. van het aantal ingevoerde tractoren gekregen hebben, Zeeland met 16 pet. zeker bevoorrecht is. Het aantal paarden valt veel mee, de verdeelmg is echter niet steeds juist geweest. Het probleem van den weder opbouw is urgent. Met dhr Meijers is overleg gepleegd. Het is niet billijk, wanneer ge ïnundeerd land voor de vermo gensbelasting met anderen grond wordt gelijkgesteld. Voorts werd nog gewezen op het feit, dat de polder Borssele wel zeer zwaar belast is. Er was een adtes uit Borssele ont vangen, waarin het groote ver schil in dijkgeschot voor de ca- lamiteuze er vrije polders naar voren werd gebracht. Tenslotte werd nog medege deeld, dat het 100-jarig bestaan der Z.L.M. begin Juli 1946 inet een 3-daagsche tentoonstelling herdacht zal worden. Nadat het ontwerp begroo ting»- en contributieregeling 1946 was goedgekeurd, kreeg dhr Bommel van Vloten het woord. We hopen op diens in leiding morgen terug te komen. VERTREK INDIË-VLIEGTUIGEN. Het Indië-vliegtuig naar Batavia zal op Woensdag en op Zaterdag van Amsterdam- Schiphol vertrekken. Van 18 December af vertrekken de Indië-vliegtuigen driemaal per week van Schiphol en wel op Dinsdag, Donderdag en Za terdag. Van Batavia uit vertrekt het vliegtuig op Woensdag en Zaterdag. Van Dinsdag 25 December af, wordt ook van Batavia uit een dienst onder houden, waarbij driemaal per week een vliegtuig vertrekt en wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Er is uit Indië nog teeds weinig belangrijk nieuws. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat het op Java nog al tijd onrustig is en dat op ver schillende plaatsen zoo nu c-n dan gevechten plaats hebben. In Batavia hebben In donesische strijdkrachten aan-1 vallen gedaan op R.A.F.-barak- ken hun pogingen om deze ba rakken in brand te steken, ble ven zonder succes. In de omgeving van Batavia worden Indonesische troepen geconcentreerd en wel nabij buitenwijken van de stad, wel'-e niet door de Britten bezet zijn. Nog telkens komt het voor, dat menschen ontvoerd worden. Een Britsehe legergroep, die in de richting van Ban doeng optrekt, heeft ten Zuiden van de stad slag moeten leveren, en trekt langzaam vooruit onder voortdurende dekking in de lucht, door vlieg machines. De afdeeling Djokjakarta van het Centrale Nationale Comité heeft de volgende motie aange nomen „Het bestuur van het Natio nale Comité van Djokjakarta dringt aan op onmiddellijke ver plaatsing der centrale regeering en van het bestuur van het Centrale Nationale Comité naar een plaats in Midden-Java, teneinde rustiger te kunnen werken." Gewapende benden van on geveer 200 Indonesiërs, die pro beerden Semarang bin nen te dringen, hadden geen succes. Het schijnt thans vast te staan, dat Dr Van Mook nog deze week voor besprekingen naar Nederland komt. NEDERLAND HEEFT 1 MILLIARD DOLLAR NOODIG. Volgens een verslag in de „Ncw-York Times" heeft dr F. H. Fentener van Vlissingen verklaard, dat Nederland buiten de reeds overeengekomen lee ning van 100 millioen dollar nog een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Staten noodig heeft voor het herstel van zijn productiemiddelen. De spoorbrug bij Oosterbeek Gisteren is de Rijnbiug bij Oosterbeek in de spoorlijn Arn hemNijmegen geopend. Met deze brug is weer een belang rijke schakel in het spoorweg net gevoegd en een recht- streeksche verbinding van Nij megen met het Noorden ver kregen. Rammekens komt dit jaar niet meer droog. Souburgers, als echte Zeeu wen, klagen niet. Gisterenavond heeft Minister Ringers in een radio-rede meege deeld, dat de Wieringermeer thans droog is. Tevens deelde de Minis- I ter mede, dat door den tegenslag 1 '\j Rammekens dit dijkgat van dit jaar niet meer dicht komt. Het ergste is, aldus de Minister, dat de bevolking van Oost-Sou burg op de zolders moet bleven wonen, terwijl het water door het benedenhuis klotst. De Soubur gers, als echte Zeeuwen, klagen niet. Zij z^n ook geen lieden, die ons medeleden vragen, maar lit weet, dat het hun goed doet, dat I heel Nederland met hen mede- i leeft. Hoofdbestuur der Z.L.M. bijeen. Veel klachten onder de boeren. Te Goes kwam Maandag het hoofdbestuur der Z.L.M. in ver gadering bijeen. De voorz., dhr M. A. Geuze, sprak in t bijzon der een woord van, welkom tot dhr J. M. Bommel van Vloten, die in deze vergadering het onderwerp „Toekomstige ver houdingen in de Nederl. Suiker industrie zou behandelen. Dhr Geuze wees er vervolgens op, dat er sinds de vorige keer, dat men bijeenkwam reeds veel is veranderd en opgehelderd. Toch zijn er nog veel klachten onder de boeren. J er bestaat zelfs een zekere revoiutioimaire stemming, iets wat tot nu toe eigenlijk onbekend was. De klachten zijn meestal niet on gegrond. Zoo zijn er b.v. de hooge prijzen der gebruiksgoe- j deren, die funest dreigen te worden voor den boerenstand. Voorts zijn er de gevolgen van de geldblokkeering en de her-1 stelbetalingen. Spr. wees voorts op hetgeen de samenwerkende landbouw- en arbeidersorganisaties in de Stichting voor den Landbouw j reeds bereikt hebben. De loo- nen zijn met 50 60 pet. geste gen. Helaas staat daar nog geen vaststelling voor de prijzen der producten tegenover. Dhr Collot d Escury wees op de moeilijkheden betreffende de zuivelfabrieken. Men wordt steeds met een dooddoener af gescheept. Hij zou een protest vergadering van Zeeuwsche landbouwers willen beleggen, b.v. te Goes, zooals dat in 1929 ook gebeurd is. De voorz. vond, dat men hier het voorbeeld van de E.V.C.- stakingen in Rotceerdam niet moet navolgen. Herdenking der op 10 Oec. 1944 vermoorden op Schouwen-Duiveland. Onder groote belangstelling had Maandagmorgen de onthul ling plaats van den gedenksteen voor den agent der gem.-politie alhier M. K. v. d. Beek, die met 9 andere jonge mannen op 10 Dec. 1944 door den bezetter op laaghartige wijze werd gefol terd en ten slotte in de laan van het Slot Moermond te Re- nesse opgehangen. Bij de plechtigheid stonden om den familiekring van het slachtoffer geschaard een af deeling der gezagstroepen, aan beide zijden geflankeerd door politie en Marechaussee. De bur gemeester, Jhr van Schuurbeque Boeye, sprak een rede uit, na dat het stedelijk muziekkorps Gez. 160 had gespeeid. Na deze rede werden door allen de be kende twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna spraken nog de heeren Minke- ma en A. M. den Boer. De eerste namens de G O.I.W., de laatste namens de Geref. Kerk, waartoe v. d. Beek behoorde. 's Middags vond een plech tige herdenking plaats te. Re- nesse, waar v. d. Beek met de andere 9 vermoorden in een massagraf begraven ligt. De namen dezer mannen zijn: I. M. v. d. Bijl, W. M. Boot, L. M. Jonker, M. P. M. v. d. Klooster, Joh. Oudkerk, C. La- zonder, J. A. Verhoef, A. M. Padmos en J. P. Jonker. Als eerste spreker wees Ds Saraber, Ned. Herv. predikant te Haamstede, op den stervens moed dezer gevallenen en de stuwkracht van hun geloof. Daarna voerde de Geref. predi kant, ds Voorneveld, die den slachtoffers in hun laatste oogenblikken nog geestelijken bijstand had verleend, het woord. Namen» den Prov. raad der G.O.I.W. sprak dhr Huaon. Ds Saraber besloot de plechtigheid met het „Onze Vader", waarna gezamenlijk het Lutherlied weid gezongen. DISTRICTSVERGADE RING N.C.L.B. Zaterdag j.l. vergaderde het District van den Ned. Chr, L»».dzrb Beo4 ta Goes, onder leiding van dbr P. Luijksmaer te Wolphaartsdijk. De voorz. deelde mede, dat in Januari of begin Februari de jaarvergadering zal woroen ge houden, waar alle bestuursleden nun manoaat ter beschikking zullen stellen. Hierna gaf de heer Vinger ling een overzicht van de ge voerde loonactie, waaruit bleek, dat het overleg roet werkgevers viot en goed verioopen was, en zonder veel bezwaren de OU ct. pet uur door de werkgevers werd aanvaard. Alleen was het zeer teleurstellend en bezwa rend, dat de boeren nog steeds niets weten omtrent de verhuo- ging van de prijzen van de landbouwproducten, als gevolg van deze loonsverhooging. Wel heeft de Minister deze voor re kening van de Kegeering geno men, maar voor den goeden gang van zaken is liet noodig, dat de werkgevers ook hiervan spoedig op de hoogte worden geiiracnt. Na de pauze sprak dhr Vin gerling over de wijze waarop de landarbeiders worden ach tergesteld bij het verkrijgen van kleeding en scnoeisel, ter wijl wie met geweld dreigt, ge holpen wordt. Hij wees er op, dat de ontwikkeling van de Landelijke en Provinciale Stich tingen voor den Landbouw zeer bevredigend is, ook voor wat Zeeland betreft, dat deze nieuwe organen belangrijk zijn als voorbereidende organen voor een publiekrechtelijke organisa tie van den Landbouw, maar ook nu reeds belangrijk werk doen, terwijl zij bovendien het vertrouwen en de samenwerking tusschen werkgevers- en werk nemersorganisaties zeer bevor deren. Tenslotte werd nog bespro ken, dat bij de zuivering in den kring van ons C.N.V, met gehandeld is overeenkomstig het tijdens de bezetting en nog dezen zomer ingenomen stand punt, wat in strijd is met de rechtvaardigheid, terwijl op deze wijze ook niet gehandeld wordt in het belang van het C.N.V. Op een en ander volgde een drukke bespreking. JAARWEDDEN VAN SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Bij besluit van 23 Nov. 1945 zijn door Ged. Staten van Zee land de jaarwedden van se cretarissen en ontvangers op nieuw vastgesteld en wel op grondslag van het bevolkings cijfer op 31 Dec. 1943, Voor de groote plaatsen werden de jaarwedden als volgt bepaald Middelburg secr. 4900—5900, ontv. 355(1—435,0; Vlissingen secr, 4900-5900," ontv. 3550— 4350; Goes secr. 42005100, ontv. 24003200Terneuzen secr. 4200—5100, ontv. 2400^- 3200; Zierikzee secr. 3800 4700, ontv. 1900—2700. Voor de kleinere gemeenten geldt de volgende classificatie; 1 t.m. 500 inw. secr. 1200 1600, ontv. 350—S50; 501 t.m. 1000 inw. resp. 15001900 en 450-650; 1001 t.m. 1500 inw. 1800-2200 en 575—825; 1500 t.m. 2000 inw. 2100-2600 en 6501000; 2001 t.m. 3000 inw. 2300—2900 en 8501250 3001 t.m. 4000 inw. 2600—3400 en 1150-1550; 4001 t.m. 5000 inw. 3000—3800 en 1350—1850; meer dan 5000 34004200 en 1800—2300. De secretarissen en ontvan gers der gemeenten Hulst, Oostburg en Sas van Gent wor den ingedeeld in de klasse, welke onmiddellijk gelegen is boven die, waartoe de gemeen te op grond van haar inwoner tal behoort. Bepleit wordt voorts, dat, als meer dan één functie in dezelf de gemeente door één persoon wordt vervuld, op het bedrag, hetwelk de gezamenlijke wed den meer dan f 3000 s jaars be dragen, een korting wordt toe gepast van 40 pet. Bovendien ontvangen secre tarissen en ontvangers de ge bruikelijke kindertoeslagen, die zijn bepaald op minimum f60, maximum f 219 per kind. De regeling wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 April 1943. Kerstnachtviering. Zoowel tr Middelburg als «e Vlissingen zal voor het eerst na 6 jaar weer een Kerstnachtvie ring worden gehouden en wal op 24 Dec. a s., des avonds van 11 tot 12.05 uur. De viering te M burg vindt plaats in. de Luth. Kerk en wordt door Ds Nolto geleidin den dienst te Vlissin gen gaat de Doopsgez. pred - kante Da de Boer voor, even eens in de Luth. Kerk. Bij de viering te M'burg zal Mej. l( M. Caro enkele liederen zingen, maar overigens zal het gemeen schappelijk gezang van de al oude Advents- en kerstliederen de voornaaniite plaats innemen. De verkoop van gratis var kensvleesch heeft in de verschil lende gemeenten op het eiland Tholen de volgende bedragen voor het Roode Kruis opge bracht Tholen f 468.95St. Maartensdijk f 371,83; St, Anna- land f 258.34; Scherpenisse f 253,78; Oud-Vossemeer f 182,07 Stavenisso f 162.32Poortvliet i 51.90. MSDBELBURfiL De nieuwe voorzitter van den Haad van Arbeid. Zooais we gisteren reeds meldden is mr A. C. van Epen- hutjsen te Heemstede tot voorz. van den R. v. A. te Mid delburg benoemd. Hiermee is in een reeds lang bestaande va cature voorzien. In 1942 werd Mr J. W. Goedbioed n.l. ge dwongen de provincie Zeeland te verla'en. Kort daarop over leed hij te Oegstgeesi, Wnd. voorz. was daarna Mr H. B. Vvildt Meijboorn, voorz, van den R, v, A te Dordrecht. De heer van Epenhuijsen ir van 19281933 in Indië werk zaam geweest. Daarna vervul de hij een leidende functie bij een particuliere verzekerings mij. Steeds had de sociale in slag van hpt verzekeringsleven zijn volle belangstelling. Dhr v. E. is bij geen enkele poli tieke partij aangesloten. VLISSINGEN. De St. Jacobskerk hersteld. Vanaf Zondag 16 Dec. a.s. zullen de kerkdiensten der Herv. Gemeente weer in de Groote Kerk worden gehouden, en wel om 10 en 5 uur. Het prachtige kerkorgel en de ver warmingsinstallatie kunnen dan ook weer in gebruik genomen worden. Voor het cand.-examen me dicijnen eerste gedeelte zijn aan de tijdelijke Academie te Eind hoven geslaagd Mej. L, Abra- hamse en dhr A. H, van Dijk alhier. Uitreiking Medailles en Getuigschriften Kon. Mij. „De Sohelde". Op 5 Dec j.l. had bij de Ko-i. Mij. „De Schelde" de jaarlijk- sche uitreiking plaats van me dailles, getuigschriften en gra tificatiën voor 49- en 25-j. dienst en wel aan 16 ambtena ren, 4 bazen en 75 werklieden. Onder het aanbieden van harte lijke gelakweoschen aan de ju bilarissen werden uitgereikt Een «waar verguld zilveren nt- daillo met gratiiicatie voor 40-j. dienst aan 2 ambtenaren, 1 baas cn 16 werklieden: J. Blanken, D. W. Blom, N. Bo33chaart, 1\ C. v. d. Buusc, A. Davidse, J. Dekker, J. E. v. Dicrcndonck, J. J. Emans, W. Flcurbaay, A. Groencnberg, P. J. Jansen, M. H. Kloosterman, A. G. Lccflnng, J. Ova, M. J. Pol, P. Provoost, W. M. de Rooy, M. Sier- vogel, P. M. Verstellc. De zilveren medaille met gratifica tie voor 25-j. dienst aan 14 ambte naren en 3 bazen: M. M. v. As, II. Blanken^ C. v. d. Broek, A. J. Gunst, M. J. C. Huissoon, Mej. J. F. Ha- I big, Mej. S. J. Huser, J. Kokkelink, H. L. Maas, H. Mijnsbergen, J. H. Naaktgebc/ren, J. Poppe, W. Pouwer, P. L. Sommeijer, A. Timmerman, P. Vader, P. Vlag. De zilveren medaille met getuig schrift van dc Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel met gratificatie voor 25-jarigen dienst aan de volgende werklieden: A. v. Belle, J. Beenhou wer, J. M. Benee, D. P. F. v. Beu- sichem, J. Boogaard, L. F. A. M. v. Borren, W. Bos, C. P. v. Boven, A. de Buck, J. Castel, J. Daane, L. Daniclse, S. Davidse, T. Degencr, C. Dekker, G. Dellebeke, F. Duizendstra, I J. Gerritsen» A. Goedhart, Ph. Groe nendijk, J. A. R. Grootjan». P. W. Gutteling, W. J. Heijliger, M. v. d. Hoeven> M. de Hondt, P. Joossc, J. H. Koolwijk, D. Kooman, C. J. La- meijn, J. Lüekemeijer, C. Lous, J. Marinissen, A. Marijs, A. Minder- houd, J. de Nooijer, M. de Nooijer, P. A. Nijssen, R. J. Olivier, J. v. Oosterhout, C. v. Opbergen, W. Ovaa, G. P. Peetcrs, C. Piera, J. Propsma, H. de Ridder, J. de Roo, J. de Rijke, J. v. Rijssel, J. Schipper, A. Schout, P. Sinke, J. J. Smit, j. C. Vcnte- vogel, P. J. Verplanke, K. v. Wallen burg, A. v. d. Wilt, W. F. Wilten- burg, G. de Wolf, P. G. v. Zweeden. GOES. Morgenavond vindt in de >.aa! van het Leger des Heil een le zing met lichtbeelden plaats over Bunyan. Men zie de ad vertentie in dit nr. Naar wij vernemen zal de heer C, Smeenk, lid van de Tweede Kamer, op Donderdag 3 Januari a.s. op uitnoodiging van de afd. van Patrimonium, alhier een rede uitspreken. De straat- en lijstcollecte van het Roode Kruis voor hulp aan Indië heeft in totaal opge bracht f 5000. Maandagavond gaf Jp vereen. „Oost en West" weel een filmavond voor leden en in troducé s. Dc voorz., dhr J Niëuwenhuijze, sprak een kort openingswoord, waarbij hij ook den „Town-Major" welkom heette. Daarna werden enl-sle films vertoond van de K.P.M. over het modern geoutilleerde bedrijf zelf en over het eiland Java. Dhr I. Ph. F. v. d. Plas- sche gaf hierbij mondelinge toelichtingen. Ter afwisseling speelde een strijkje o.l.v. dhi van Sprang bekende Indische en Hawaiian melodieën. WEMELDINGE. Vrijdagavond had in het ge bouw van de C.J.V. alhier een vergadering plaats van de Chr.- Hist. Kiesvereen., waarin als spr. optrad Ds de Bruijn. In zijn rede besprak hij zeer uit voerig de grondbeginselen der C.H. Unie aan de hand van Gods Woord, Na afloop werd gelegenheid gegeven# tot het stellen van vragen waarvan door enkelen werd gebruik ge maakt. O.a. werd gesproken over het overgaan naar de S.D.A.P. door de 7 Herv. predi kanten te Amsterdam en de fusie tuschen. A.R. en C.H. De landbouwerslineeht C. W. had het ongeluk, by het tot Btaan brengen van zijn paarden van den wagen te vallen, doordat de disselboom uitschoot, Met een sohouderftsetutw werd hij bij een onyworojtfc.t' Mvksigfffisagan- w*s.r medische uulp werd verleend. De landbouwersknecht A. 8. werd door een jong paard tegen den waad gedrukt, waardoor h^i kneuzingen opliep en zich onder doktersbehandeling moeit stellen. De collecte „Nederland helpt Indië" heeft f 828.35 opgebracht. ARNEMUIDEN. Tijdens de suikerbietencam- pagr.e zijn aangevoerd 2.094.354 kg. suikerbieten voor Dinteloord en 1 042.(133 kg. voor de C.S-M. De Roode SCüjL-éo!leat4 heeft opgebracht f 471,63, DOMBURG. Onder groote belangstelling zijn ook hier 4 bijzondere sa menkomsten van de Herv. Kerk gehouden. Ds Nicoalï leidde de drie alom aangekondigde on derwerpen in met„God heeft een plan met de kerk". Voorts hebben Ds N, Visser en Ds F. Don elk een spreekbeurt ver vuld. In de belde laatste samen komsten liet dhr M. A. Romijn het Chr. zangkoor gewijde lie deren ten gehoore brengen. WESTKAPELLE. Vrijdag had de zandwagen- voerder J. Boogaard het onge luk met zijn voertuig op een landmijn te rijden. Met een ge broken been en kleinere kneu zingen is hij naar het zieken huis te Middelburg gebracht. De laatste berichten geven goede hoop voor herstel. VEERE. In de week van 3 t/m 8 December werden hier 4151 kg eonsumptie-garnelen aangevoerd. Zaterdag had het afscheid plaats van dhr J. A. Martyn, Secr. der gemeente, iv.m. zijn be noeming tot Seer.-Ontvanger van het Waterschap „De Schipbeek" te Markelo. Toen dhr Martin zloh in 1934 als stuurman van de groote vaart op S4-j. leeftijd voorgoed aan den wal moest vestigen, begon hij zijn ambtenaarsloopbaau op de Secretarie te Veere, waar hij zloh in een kort aantul jaren wist op te werken tot Secr. en zelfB tn de bezettingsjaren tot wnd. Bur gemeester. Wat hot heengaan van dhr' Martijn voor Veorc beteekent, zal men beseffen, wanneer men weet, wat hij voor deze gemeente heeft gedaan. Als grondlegger van het niouwe Bebouwings- en Uitbrei dingsplan laat hij een prachtige herinnering achter. Bij zijn af scheid werd dhr Martijn door het Secretarie-personeel hartelijk toegesproken. Als blijk van waar- deering werden eenige mooie boek werken aangeboden. Ook Mevr. Martijn, die in het openbare leven op den voorgrond trad, o.a. als lid van het B.A.B. en haar beste krachten steeds heeft gegeven aan het Veersehe Hulpcomité, zal bij haar heengaan een leegte achter laten. Toen een dezer dagen dhr d. K. avonds' van Middelburg naar Veere fietste, stak voor zijn fiets oen groot beest den weg over. Vermoedelijk is het sen visehotter geweest. Alhoewel niet bekend is of dit dier menschen aanvalt, is een waarschuwing toch op zijn plaats. THOLEN. Vrijdag kwam de raad hier bijeen. Mr v d. Hoeven begon met te danken voor de vele blijken van medeleven op den 24en Nov. ontvangen. Na al het geleden leed had dit hem en de Laatste berichten. EEN VERKLARING VAN SJARIR. Verdere samenspreking met Nederlanders nutteloos. Sjarir heeft in een gisteren gehoudon persconferentie ver klaard, dat or te Singapore een plan van actie opgemaakt schijnt te zijn tegen de extremisten, om zoo den weg te effenen voor be sprekingen tusschen de Nederlan ders en de z.g. gematigden. Dit zou, zoo vervolgde hij, wel eens een illusie kunnen blijken. Er zullen geen vreedzame besprekingen mo- geliik zijn, wanneer in Indo nesië bloed moet vloeien. Sjarir liet er geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op zekere hoogte is overbrugd. Sjarir zeide verder, dat hij weerstand zou bieden aan iedere poging, om geweld te gebruiken om het den Nederlanders gemak kelijker te maken hun souvereini- teit te herstellen. „Op het oogenblik", aldus Sjarir, „zijn verdere bijeen komsten met de Nederlan ders nutteloos, hetzij deze plaats vinden in aanwezig heid van de Engelschen of niet, tenzij er een duidelijke verklaring wordt afgelegd, die ons standpunt benadert." DE WIERINGERMEER IS DROOG. Eindelijk, na maanden hard werken, ia men er in geslaagd de Wieringermeer droog te krijgen. Gisterenmorgen omstreeks negen uur was deze heugelqke gebeur tenis een feit. Aan H. M. de Ko ningin en aan den minister-presi dent werden telegrammen gezon den om hun hiervan mededeeling t# doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1