ZEEÜWSCH DAGBLAD „Simpel relaas van de tragedie der eerschennis en der schande". Hoe Nederland door de Hitier- bende bedrogen werd. nieuws SS! Nederland helpt Indië. De Duitsche gruweldaad op Schouwen. Ds Borsaa-eoeess. 1e JAARGANG No. 211 PHOT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 10 Dec.'45 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Vrydag heeft de Britsche as sistent-procureur bij het Ge rechtshof te Neurenberg, in ho nende bewoordingen de Duitsche oorlogsmisdadigers gegeeseld we. gens hun trouwbreuk jegens Nederland, De verzekering van vredelie vendheid en eerbiediging van de neutraliteit in hun openbare ver klaringen ging gepaard met de voorbereiding van de invasie, zooals thans in details werd ont huld. In de conferentie van 25 Mei 1939 tusschen Hitier, Goering, Raeder, von Brauchitsch en Kei tel werd reeds besloten, dat de luchtbases in Nederland en Bel gië, in geval van een oorlog met Polen, bliksemsnel moesten wor den bezet tot aan de Zuiderzee, met het doel de beveiliging van Duitschlands Westflank. Ter camouflage van de be doelingen zou een verklaring be treffende eerbiediging van de neutraliteit worden gegeven, het geen op 26 Aug. 1939 tegenover de Koningin geschiedde. „MUne heeren rechters, hier ziet gij militaire leiders voor U, wier woorden van trouw door en door valsch waren en die verdragen een voudig ignordeerden." Valsch was ook het voorwend sel, waarmede zij de invasie wil den rechtvaardigen, namelijk een dreigende Britsche inval, want Hitier verklaarde reeds op 22 Aug. 1939 er van overtuigd te zijn, dat Engeland en Frankrijk onze neutraliteit niet zouden schenden. De trouweloosheid blijkt eveneens overduidelijk uit wat geschiedde onmiddellijk na Hitlers verklaring van 6 Oct. 1939, waarin hij den nadruk leg de op de traditioneele vriend schap tusschen Nederland en Duitschland. Reeds den volgen den dag 7 Oct., gaf hij von Brauchitsch het bevel tot obser vatie van de Nederlandsche grens tusschen de Eems en den Rijn en tot het treffen van alle voor bereidingen voor de invasie in Nederland en België, indien de politieke situatie zulks zou ver langen. üp 15 Oct, 1939 volgt het be vel om voorbereidingen te tref fen voor de uitvoering van een te geven speciaal bevel voor de bezetting van Holland tot aan Grebbe en Maaslinie, alsmede de Waddeneilanden. Van dit tijdstip af stond het vast, dat de neu traliteit van Nederland zou ge schonden worden. Indien een snelle doorbraak ten Noorden van Luik mis lukte, zou Walcheren met de haven van Vlissingen of een ander Z.-Nederlandsch eiland dat gunstig lag voor den zee- en luchtoorlog, moeten wor den bezet. Op 3 Maart 1940 besloot Hit- Ier de aanval tegen Denemarken en Noorwegen „Weserugung" genaamd te laten voorafgaan aan „Faal Gelb" de aanval op Nederland en België met een tusschenpauze van slechts enkele dagen. Op 8 Mei noteert Jodl alar- meerend nieuws uit Hollandin trekking van verloven, evacuaties, wegversperringen en andere mo bilisatiemaatregelen. Volgens be richten van den spionnagedicnst vroegen de Engelschen toestem ming tot binnem Ukken, het geen de Nederlanders hadden geweigerd. Dan komt er bericht binnen, dat de Führer niet langer wffl wachten. Hij stemt tenslotte toe in uitstel tot 10 Mei, hetgeen evenwel in strijd was met zijn intuïtie, naar hij zeide. Op 9 Mei besluit de Führer, dat hij defi nitief op 10 Mei het bevel tot den aanval zal geven. Negen uur des avonds wordt het codewoord „Danzig" aan de bevelhebbers geseind. Dit is het bevel om over zeven en een half uur, dus den volgenden ochtend te half vijf den inval te beginnen. De teerling is geworpen. Zon der waarschuwing, zonder nota, zonder oorlogsverklaring, als een dief in den nacht overrompelt het Duitsche leger de vreedzame lage landen, het plan uitvoerend waar. toe maanden tevoren was beslo ten. Een uur later kloppen de Duit sche diplomatieke vertegenwoor digers met gelijkluidende ultima ta bij de staatshoofden aan. De aanklager achtte het over bodig de valschheid var. de ge bruikte excuses te benadrukken. De wereld weet, dat de aanval lang te voren was voorbereid, De lage landen wezen de voorge wende bescherming hunner neu traliteit van de hand. Aldus be sloot Roberts wat hij zelf noem de het simpel relaas van de tra gedie der eerschennis tn der schande. het eerste kwartaal van 1946 meer dan 250.000 Engelsche sol daten worden gedemobiliseerd. Het alcoholkwaad. De Nederlandsche Dt ank- weer, yereenigd in de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me is onder den indruk geko men van de wijze waarop de terugkeer van de borrel in tal van bladen is besproken. "Wij verstaan dat. Terwijl inspanning vatl alle krachten noodig is om te ko men tot herstel van ons volks leven, doet een oude vijand weer zijn intrede. En die vijand van onze volks welvaart, die .piet alleen veler persoonlijk leven bedreigt, maar ook het gezinsleven en dus het geheele volksleven, wordt met vreugde ingehaald. Dit valt te betreuren. Voor al in dezen tijd nu de geeste lijke en moreele inzinking zoo groot is en nuchterheid en be dachtzaamheid meer dan ooit noodzakelijk moet worden ge acht. Het is daarom noodig dat ons volk leert verstaan, en dat onze kinderen daarbij worden opge voed, dat de borrel niet een vriend is maar een v ij a n d. Uit Indië is er weinig nieuws. Dr van Mook en zijn staf zijn uit Singapore te Batavia terug gekeerd. Omtrent de resultaten van de besprekingen is nog niets bekend. Op Generaal Christison, die eveneens uit Singapore terugge keerde, is bij zijn aankomst op het vliegveld te Batavia een aan slag gepleegd. Volgens een radiobericht uit Amerikaansche bron is er n.l. een handgranaat naar hem geworpen. De aanslag mislukte echter. GLAS-PRODUCTIE IN BELGIË. In België wordt met ingang van 1 Januari de handel in ge goten gtas vrij gegeven. Het vooroorlogsche gebruik beliep 300.000 M2. per maand. De productie is thans 550.000 M2. Vrije handel In fietebanden in België. In België zal met Ingang van 1 Januari de verkoop van rij wielbanden vrij zijn. De prijs van een buitenband is vastge steld op 110 frank en die van een binnenband op 33 frank DRIE-MOGENDH EDEN- CONFERENTIE TE MOSKOU. Op 15 December zullen de Ministers van Buitenlandsche Zaken van Gr.-Brittanië, Ame rika en Rusland, te Moskou bij eenkomen. Naar Reuter verneemt, is de conferentie voornamelijk bijeen geroepen om de atmosfeer tus schen de groote mogendheden te zuiveren en hen in staat te stel len deel te nemen aan de alge- meene vergadering van de or ganisatie der Vereenigde Volken met een zoo volledig mogelijk op elkaar afgestemde politiek, o.a. wat betreft het Duitsche pro bleem. De 22-jarige militair J. Metz, die te Wierden bezig was met het demonteeren van een pro jectiel, werd gedood toen dit ontplofto. A.F.P. meldt, dat de Paus ook dit jaar aan den vooravond van het Kerstfeest per radio een boodschap tot de wereld zal richten. m Bij den geallieerden be stuursraad in Duitschland is een Braziliaansche delegatie benoemd. De V-projectielen op Londen hebben een schade van 24 mil- lioen pond sterling aan vernie ling van huizen toegebracht. Tusschen de Vereenigde Sta ten en Portugal is een overeen komst betreffende vervoer door de lucht gesloten. m De Argentijnsche communis tische partij is thans weer ju ridisch erkend en zal aldus kunnen deelnemen aan de aan staande verkiezingen. m Het Zweedsche en het Brit sche Roode Kruis organi eeren een kinderhulpactie in de Brit sche bezettingszone in -Duitsch land. Volgent de „Star" «uilen in POST NAAR INDIË. De vertrekdagen voor de eerstvolgende vluchten Am-; sterdamBatavia, zijn vast gesteld op Woensdag 12 en Zaterdag 15 December a.s. AANKLACHT TEGEN DE LEIDERS DER NED. UNIE Naar „De Gelderlander" meldt, heeft de Groote Advies Com missie van de Illegaliteit in haar jongste zitting het besluit geno men een aanklacht bij het Bij zonder Gerechtshof in te dienen tegen de heeren Prof. Dr J. E. de Quay, Mr J. Linthorst Ho- man en Mr L. Einthoven in hun kwaliteit van leiders van de Nederlandsche Unie. DE TEXTIELDISTRIBUTIE WORDT VEREEN VOUDIGD. Met ingang van 10 Dec. zal de textieldistributie worden vereenvoudigd. Onder- cn bo- venkleeding kunnen dan wor den gekocht op door de distri- buticdiensten verstrekte pun ten; voor deze artikelen is dus geen bereidverklaring meer noo dig, Deze vereenvoudiging wil echter niet zeggen, dat et thans meer goederen voor distributie besehikbaar zijn. De beschik bare goederen zullen alleen op een vlottere wijze worden ver deeld. DE EXTRA PENSIOEN- UITKEERING In de tweede helft van De cember zal een aanvang wor den gemaakt met de uitbeta ling van een uitkeering ineens tot een bedrag van een vierde gedeelte van het jaarbedrag van het pensioen van personen, die op of na 5 Mei 1945 een pen sioen genieten, toegekend inge volge de Pensioenwet 1922. Deze uitkeering overschrijdt niet een bedrag van f 50U noch ook een vierde van het bedrag van het pensioen, waarop over 1945 aanspraak bestaat. DE UITBETALING VAN KOSTWINNERSVER. GOEDING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid1 van Sleen, betreffende de uitbetaling van kostwinnersvergoeding, heeft de Minister van Oorlog geant woord, dat er inderdaad, door allerlei onvoorziene omstandig heden, achterstand is ontstaan in de uitbetaling van de delega ties van de militaire Bezoldi ging, welke de kost-winners vergoeding vervangt. De minister verzekert, dat de onderwerpelijke aangelegenheid zijn volle aandacht heeft en dat er met alle middelen naar ge streefd wordt er voor zorg te dragen, dat niet alleen de be staande achterstand zoo spoe dig mogelijk zal zijn ingehaald, doch dat bovendien, gerecht vaardigde klachten zich in den vervolge tot een minimum zul- len beperken. IEDERE NEDERLANDER EEN PAAR SCHOENEN. De productie van schoenen bedraagt in ons land thans 350.000 paar per maand. In Ja nuari '46 hoopt men een pro ductie te bereiken van 600.000 paar per maand. Men hoopt het mede door aankoop in Amerika zoover te brengen, dat eind 1946 iedere Nederlander van een paar schoenen zal zijn voorzien. Eere-doctoraat. De senaat van de Landbouw- hoogeschool te Wageningen heeft aan Ir D„ S. Huizinga, den scheidenden directeur van het Landbouwonderwijs, op grond van zijn zeer uitstekende ver diensten op het gebied van den landbouw en het landbouwon derwijs, het eeredoctoraat der landbouwhoogeschool uitgereikt. De kwestie van de doodstraf voor politieke misdadigers heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Betoogd if, dat de doodstraf als in strijd met de wet niet kan worden toegepast. De Raad van Cassatie, die Dinsdag over Max Blokzijl het doodvonnis uitsprak heeft hier over in antwoord op het ver weer het volgende opgemerkt: Overwegende, dat de Regee ring in den noodtoestand, ge schapen door de bezetting van het Rijk in Europa, die het grondwettelijk voorgeschreven overleg tusschen de Kroon en de Staten-Generaal volstrekt verhinderde, bevoegd was de door de bijzondere omstandig heden geboden maatregelen van wetgevenden aard bij K.B. te treffen dat deze noodtoestand het ter hand nemen van het onderwerp van het Besluit Buitengewoon Strafrecht door de Regeering rechtvaardigt en zij bij het uit vaardigen van de artikelen haa- bevoegdheid niet heeft mis bruikt; noch uit den tekst van arti kel 100 Wetboek van Strafrecht noch uit zijn wordingsgeschie denis blijkt, dat aan dit artikel een strekking moet worden toe gekend, welke in zou houden, dat ook voor den noodtoe-tand. die door de volledige bezetting van het Rijk in Europa is ont staan, de bevoegdheid van de Regeering tot het uitvaardigen van voorschriften op strafrech telijk gebied binnen enge gren zen zou moeten blijven. berecht m „eigen tssd". Hoor haast alle beklaagden word', steriotiep de rol van het on schuldige lam gespeeld in de huid van den hyena. Ook het bloed dezer helden roept om de wraak van het recht. Ook 10 Dec. 1945 is voor ons Vaderland een dag van een even felle als stille aanklacht jegens de laffe oorlogsmisdadi gers, die nu meer dan ooit de angst en brutaliteit van ver stokte leugenaars blijken te be zitten. Goddank heeft Oranje over wonnen. Ook het recht zal ze gevieren, wantGod is Rechter. Hij beslist. Voor im mer I S. VAN WOUWE. Oproep van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft Vry dagavond, in ver band met de actie „Neder land helpt Indië", een radio rede gehouden. Het lijden van hen, die thans bijna 5 maanden na de be vrijding nog steeds leven in omstandigheden, welke elke beschrijving tarten en waar van het ons onmogelijk is bij benadering een voorstolling te vormen, moet, aldus de Prin ses, door ons allen tezamen gelenigd worden. „Daarom steunt de actie, welke thans begint met do overtuiging geen zaak beter te kunnen dienon dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat w« onze oogen niet be hoeven neer te slaan in het gevoel onzen plicht niet te hebben gedaan." Het ligt, In het voor nenten vati hei Prinselijk paar binnenkort een be langrijke bijdrage voor het bovengenoemde doel be schikbaar te stellen. Ingez. Stukken DANK AAN HAAMSTEDE Gedurende de twee maanden, dat het 4e Peleton van de 6e Compagnie Genietroepen op het zwaar getroffen Schouwen- Duiveland heeft gewerkt, heb ben de bewoners van het eiland en de soldaten elkaar leeren kennen, waaruit een wederzijd- sche waardeering is voortgeko men. Toen dan ook op het einde der werkzaamheden een onzer beste soldaten zijn leven liet bij het mijnenruimen, hebben de inwoners van Haamstede spontaan blijk gegeven van hun medeleven, door het aanbieden van een krans. Mede namens de familie van den gesneuvelden eoldaat, dan ken alle leden van genoemd Peleton voor deze gewaardeer de wijze van dank voor hetgeen door hen ia gedaan. Commandant 4e Peleton, 6e Comp. Genietroepen, De 2e Ltn, der Genie, J. J, KNOET, 10 Deo. 1944. Op 10 Dec. 1944 werd door den bezetter op Schouwen een even afschuwelijke als laaghar tige daad verricht. Tien van de beste Schouwenaars werden wreedaardig vermoord. Opge hangen in de laan van het slot „Moermond" te Renesse, om dat zij in verbinding stonden met de Geallieerden op Noord- Beveland en steun wilden ver- leenen bij de bevrijding van het eiland. Hun goed beraamde en wel overwogen pogingen om deze te bereiken zijn op het laatste moment jammerlijk mislukt. Ongetwijfeld is het mede daar aan te wijten, dat de bevrijding van het laatste Zeeuwsche eiland, Schouwen en Duivelana, op zich liet wachten tot de al- geheele capitulatie der Duit- schers in Mei j.l. Deze tien mannen hebben zich tot het laatste als helden ge dragen. Geen woord hebben zij over het ondergrondsche werk losgelaten. Dit was van groote beteekenis, omdat daardoor de Duitschers geen gegevens kre gen over het bestaande geal lieerde contact en het plan der oorlogvoering. Het is in het licht van dit alles eigenlijk overbodig te zeg gen, dat deze mannen niet uit lijfsbehoud, maar kennelijk in dienst van het Vaderland deze zeer riskante onderneming be proefden. Mateloos en machteloos was de rouw der in kleinen getale overgeschoten Schouwsche be volking. Hartstochtelijk de va derlandsliefde dezer mannen die wisten wat ze deden en waarvoor ze het deden. Intens gemeen en barbaarsch traden de moffen hierbij op. Toen de slachtoffers (gevonnist zijnde tot den strop) om den kogel vroegen, werd hun dit geweigerd. Erger dan beesten, oninensche- lijk wreed, zijn ze vanwege de I dierlijke hartstochten de. moordenaars, op een wijze die alle beschrijving tart, door mis dadige geweldenaren mishan deld en terechtgesteld. Soms zien we, gelijk hier, dat het Goddelijk gericht zich reeds in dit leven begint te voltrekken. Inderdaad, Hij schrijft de geschiedenis. Nu, na I één ja«r worden op denzelfden 1 dMütn Nïüi-oprSogsmisdadlgars Provincienieuws. VLISSINGEN. Oranjehotel. Donderdagavond werd In het schaftlokaal van „De Schelde" voor de leden van de Z.V.U. een opvoering gegeven van „Oranje-Hotel". Het stuk stelt voor een cel waarin een zestal gevangenen verblijf houdt. Met groote aandacht werden de aangrijpende scène's gevolgd, die op meesterlijke wijze door de spelers werden vertolkt. Wij werden verplaatst ia midden 1943 en maakten weer mee het „insperren" van onder duikers, luisteraars naar den Engelschen zender, verzorgers van illegale lectuur en K.P -ers. Hoe hunkerden de gevangenen naar nieuws, dat hen telkens door nieuw aangekomenen werd gebracht. Wat veerden ze weer op bij het vernemen van de lan ding op Sicilië, overtuigd als ze waren met Kerstdag vrij te zijn..., Het was een avond, die de aanwezigen diep onder den indruk bracht en die spontaan werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Vrijdag en Zaterdag is het zelfde stuk resp. te Terneuzen en Goes opgevoertl. GOES. Donderdag vond in de Groote Kerk de tweede „Samenkomst voor iedereen" plaats. De kerk was slechts matig gevuld. Ds W. B. A. Smits sprak over het onderwerp: „God heeit een plan met uw gezin". Hij wee? er op, dat de mensch van 1945 geen oog meer heeft voor de lijn Gods in de geschiedenis en zijn gezin niet meer ziet als de schakel tusschen het voorge slacht en de volgende genera tie. Het zangkoor van het Le ger des Heils verleende zijn medewerking KLOETINGE. Een der klokken is hier weer in de toren van de Herv. Kerk aangebracht. KRUININGEN. Op de te B. o, Zoom gehou den konijnententoon telling be haalde dhr M. A. Stroosnijder alhier met zijn Wit-Vlaamsche Reuzen een Ie, 2e en 8e prijs. HEINKENSZAND. Op 5 Dec. was er voor de patiënten in het Noodzieken huis alhier een gezellige avonj georganiseerd. St. Nicolaas ar riveerde met zijn zwarten knecht en deelde aan zieken en personeel pakjes uit. Ter verduidelijking van het verslag van de gemeenteraads vergadering in het nr. van 6 Dec. J.l. dient nog vermeld, dat de kosten, ontstaan door de werkzaamheden aan het buiten van dhr Citters, voorzoover zij dezen zomer gemaakt zijn, voor rekening van de H.A.R.K. ko men, terwijl de latere werk zaamheden door dhr Ermerins betaald worden. KLEVERSKERKE. Donderdag viel een 3-j. zoontje van de fam. A. de V. in een regenput van de Herv. Kerk. Op het hulpgeroep van andere kinderen kwam de vader. Hij begaf zich geheel gekleed in de put en wist zijn zoontje nog te redden. Een nieuwe naam voor een ziekte, die ook in ons land een gevaar van de eerste orde is geworden. De ontdekking komt uit Amerika. De bekende schrijver Jules Romains heeft er dit van ge zegd; „De meeste menschen on derschatten de bureaucratie. Zij beschouwen haar als een kleine, dwaze bij komstigheid, waarom mcr lacht, cn .liet als een doodelijk gevaar. Bureaucratie begint, waar de nuttige, practische, zinvolle administratie eindigt. Zij groeit snel aan tot een om- vang, die alle verhoudingen ver woest en zij verlamt het leven Bureaucratie is waarlijk een ge- I vaarlijke ziekte. Al de aderen I van het lichaam van beheer eu administratie worden er door vergiftigd Daarom spreekt de schrijver van den bureancoccus. Als deze ziekteverwekker aan wezig; is, dan blijkt dat bij den patient in de eerste plaats uit een onleschbare dorst naar pa pier. Het slachtoffer vult for mulieren en staten in en nood zaakt anderen, papieren in te vullen. Alles moet langs dien langen, omslachtigen weg gaan. Dan heeft ieder bureau den onweerstaanbaren drang, zich uit te breiden. Meer bemoeiin gen, meer personeel. Het is de j glorie van de bureaucratie, dat i al meer nuttige burgers worden 1 ingelijfd en ingeschakeld ais bureaucraten. De formulieren groeien in omvang en aantal en er komt een kreet van bet bu reau; geef.t ons meer mannen, want wij verdrinken in het werk. Inderdaad, want hoe meer papier, hoe meer het tempo ver traagt. En het tempo der bu reaucratie is heilig. De tijdnood van den belanghebbende, die op het bureau geholpen wil wor den, is van geen belang. Je mag geen eischen stellen. Je mag niet zeggen: geef mij binnen 48 uren een verlofpas, want mijn moeder is ernstig ziek. Want de formaliteiten voor die ver lofpas vorderen 21 dagen, en dan is het profaan en onhebbe lijk, om van 48 uren te spre ken." De teekening is niet kwaad. We hebben hier inderdaad te doen met een gevaarlijke ziekte. We kunnen ons land en volk geen grooter dienst doen dan door de bureaucratie te bestrij den. TRIBUNAAL TE GOES. Zititing van Vrijdag 7 Dec. Allereerst werd voortgezet de zaak van den ex-burgemeester van Westdorpe, Ed. K a 1 le. Er werden nu een 5-tal getuigen gehoord, w.o. de gem.-secr. en de wachtmeester der mare chaussee. Uit hun verklaringen bleek wel, dat besch. geen fel N.S.B.er is geweest, al heeft hij wel eens enkele menschen met Vught gedreigd. Volgens besch. heeft hij dit zoo niet be doeld. De verded,, Mr A. A. J. Dir- ven, vond, dat verd. meer theo retisch dan practisch N.S.B.er was. Hij was in de gemeente dan ook niet gehaat. Al'een het Nat.-Soc. als zoodanig trok hem aan. Hierna verliet de voorz., Mr Vlaming, de zitting en nam JKr Mr T. A. J. W. Schorer zijn taak over. W. T. R. R a d e m a - kers, veekoopman te Osse- nisse, was de tweede, die voor kwam. Hij had, geholpen door leden der Duitsche Weermacht, vee en graan naar België ge smokkeld. Door den econ. rech ter is hij reeds veroordeeld we gens het smokkelen. Het gaat dus hier enkel om hulpverlee- ning aan den vijand. Mr Tarwotrt betoogde, d»t verd. alleen een 3-tal volslagen smokkelaars geholpen heeft, die hem overhaalden hen te hel pen. C 1 e m. C. Brakman, landbouwer te Nieuwvliet, heeft als voerman voor de Duit schers gereden en andere per sonen opgevorderd dit eveneens te doen. Besch. zei, rr door ziekte van een zoontje toe ge komen te zijn, voor de Duit schers te werken. Hij had slechts gehandeld in opdracht van een ingekwartierd officier. Mr Kuipers gaf toe, dat verd. verkeerd deed door bij de vor dering de leiding te nemen, maar meende, dat hij reed ge noeg straf heeft gehad. P e t r. F. der We duwe, kleermaker te Bosch- kapelie, had voor de Weer macht boomen uitgedaan voor het planten van vliegerpalen en had bij dit werk voor de Duit schers toezicht gehouden op anderen. Dit laatste ontkende hij. Hij handelde overigens in op dracht van den N.S.B.-burge- meester. Hij was tegen de Duit schers en handelde tegen zijn zin. Mr P. C. Adriaanse meent, dat zoo iedereen wel gestraft kan worden, die b.v. voor de Duitschers gespit heeft e.d. Emma C. de Kort te Hengstdijk, was symp. lid der N.S.B. geweest en had finan- cieele voordeelen getrokken uit het feit, dat haar man wachts- man was en haar zoon bij den Landwacht. Verd. zegt, dat haar echtgen. haar heeft opge geven en de contributie heeft betaald. Theoph. P. Ottjes, caféhouder en graancommis- sionnair te Boschkapelle, was aangesloten bij het N.A.F. en had aan Duitsche militairen en hun „dames" in zijn caié gele genheid tot dansen gegeven. In een brief aan den Ortscomman- dant te Terneuzen had hij ge schreven: „Ik hoop vlug het eind van den oorlog met een schitterende overwinning van het Duitsche volk". Besch. zei- de, spijt te hebben dezen brief geschreven te hebben. Uitspraak in al deze zaken op 21 Dec, a.s. leeslc, fsf.J Isffibtet» acfere gebouwen voor het houden vap. kerkdiensten en bij hooge .rit- zondering het bouwen van een noodkerk, plaats vinden. Voor 1946 zal een bouwpro gramma worden opgesteld voor het herstel van kerken en voor den bouw van noodkerken. Wat de financiering betref-, kan worden medegedeeld, dat voor sloopings- en opruimings- werken, in afwachting van een definitieve regeling, een voor schot van maximaal 90 procent van de hiervoor uitgegeven en door den dienst van den we deropbouw goedgekeurde be dragen van rijkswege wordt verleend. De bijdrage van de door oor logsgeweld beschadigde kerken, welke hersteld kunnen worden, zal geheel gelijk zijn aan die, welke voor woningen en andere gebouwen geldt. Voor geheel verwoeste of zeer zwaar beschadigde kerkgebou wen, welke niet meer kunnen worden hersteld, gelden van de normale schaderegeling afwij kende bepalingen. Geval voor geval zal afzonderlijk worden bezien. Het gedeelte der her bouwsom, waarvoor een rijks bijdrage wordt verleend is o.a. afhankelijk van de financieeie positie van de gemeente of pa rochie. VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS. In zijn Vrijdag gehouden radio-rede heeft de Minister van Onderwijs, Prof, van der Leeuw, ook over de vernieuwing van hët onderwijs gesproken. Ik kan u verzekeren, zoo zeide hij, dat er hard aan gewerkt wordt. Het is echter gemakkelij ker over deze materie brochures te schrijven en te debatteeren, dan een nieuwe wettelijke rege ling tot stand te brengen, Natuurlijk, dit laatste moet geschieden en ik zal er met alle kracht naar streven. Maar ik wil er hier toch op wijzen dat geen wettelijke regeling, hoe voortref felijk ook de vernieuwing van het onderwijs tot stand kan brengen. Zij kan slechts kanali- seeren wat op het oogenblik als een levende stroom vloeit. De vernieuwing van het onder, wijs moet tenslotte tot stand ko men in de geesten van hen die het geven en hen aan wier kinde ren het wordt gegeven, Daarom is elk experiment op onderwijs gebied, mits wel overwogen, waardevol ook al omdat het aan toont wat in de bestaande wet telijke regeling aan vernieuwing in den weg staat. Hoe meer dus de scholen en hun leerkrachten de vernieuwing practisch ter hand nemen, hoe spoediger zij tot stand zal komen. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen theologie, Ds K. J. Kraan te Grijpskerke, Burgerlijke Stand. In de Sovjet-Unie is men be zig met de voorbereiding der verkiezingen voor den Opper sten Sovjet. Kerk en School. HINKENSZAND. Geboren: Cornelis P., z. v. W. M. Din- gemanse en G. Janse te Kort- gene; Marinus, z. v. J, Simonse cn N. de Jonge; Fieternella, d. v. J, Hoogenboom en I. K. Scho. tel te Middelburg; Jannetje K., d. v. D, de Kam en C. Visser; Johanna, d. v. B. v. Damme en J. Nijsse. Overleden: L. M. Uijterschout, 72 echtgen. van M. Paauwe; P, v. d. Linde, 75 j., echtg, van M. Wisse. Gehuwd: J. M. v, d. Swaluw en R. M. Koch; Ph. N. Boude- wijn en W. E. Cappon. WOLPHAARTSDIJK. Ge huwd: W. Schrijver, 23 j. en A. P. Kaaisteker, 19 j. Geboren: Pieter D., z. v. J. Meerman en J. Gelok; Marinus M., z. v. J, Bosman en A. de Regt; Wofert J. B., z. v. A. P. C. v. Leeuwen en A. B. Boer- mel; Helena F. d. v. L. de Bokx en M. de Fo-uw; Bas- tiaan J., z. v. J. Remijnse en M. J. Oele; Willemina d. v. F. J. Ossewaarde en C. Meul- blok. Laatste berichten. REGELING BESCHA DIGDE OF VERWOESTE KERKEN. Ten aanzien van den herbouw van vernielde of beschadigde kerken, is thans een regeling getroffen. Allereerst zullen het aanbren gen van voorloopige voorzie ningen, Het geschikt «naken ven resten ven een kerk al» «ooa- Dr H. J. VAN MOOK NAAR NEDERLAND. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal de luite nant-gouverneur generaal Dr H. J. van Mook over enkele dagen naar Nederland ver trekken om besprekingen met de regeering te voeren. Afnemende vorst. Volgens het weerbericht van gisteren zal de vorst niet van langen duur zijn. Er is meer kans op mist en regen met oen gelei delijke stfjging in de temperatuur. Brand In de Oranje-Nasaau- kazerne te Amsterdam. Gisterenavond omstreeks half tien ontdekte de wacht aan de Oranje-Nassaukazome dat er brand was bntstaan in een boven dezen wacht gelegen slaapzaal van de manschappen. Twee motorspui- ton, twee ladderwagens, een per soneel- en een gereedsehapwagen waren spoedig ter plaatse en werd de brand met zeven stralen be streden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Goes, door ds C. Stam van Pernis.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1