Man Blokzijl ter dood veroordeeld. Sjarir wil volledige onafhankelijkheid. Jehova's Getuigen. Nederlandsche troepen naar Java en Sumatra? Wat er in Soerabaja gebeurde. 0e zetel der Vereenlgde Volken. Credietovereenkomst met Canada. Kruimeltjes Provindenieuws. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 208 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 6 Dec.'45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 13% cent per m.m. i Er wordt den laatsten tijd in Zeeland een sterke propagan da gevoerd door de z.g. .Je hova Getuigen". Ook in andere provincies is dit blijkbaar het geval, Dit gaf de „N. Prov. Gr. Crt." aanleiding over deze secte en kele artikelen te schrijven, waarvan wij de inhoud hier in hoofdzaak laten volgen. Deze wonderlijke, uit Amerika tot ons overgewaaide secte is gesticht door een koopman, een zekere Russell, dieleefde van 18521916. Thans staat zij on der leiding van den Amerikaan Rutherford. Beiden worden door hun aanhangers als profeten vereerd. De leer dezer secte is in hoofdzaak een samenraapsel van vete oude ketterijen. Op bijna elk punt wijkt zij af van wat de Christelijke Kerk van alle eeuwen leert. Russellisten is de meest juiste naam voor deze menschen. Zelf noemen ze zich „Jehova's Getui gen" en ook wei „Ernstige Bij belonderzoekers" of „Bijbelvor- scher9". De Kerk is, volgens hen, een instrument van den duivel. De predikanten zijn de grootste hoosdoeners en verleiders der wereld. God werkt in de we reld slechts door één orgaan: de Internationale Vereeniging van Ernstige Bijbelonderzoe kers (I.V.E.B.). Wie de onschriftuurlijke, voor de doorwerking van het Evan gelie uiterst gevaarlijke ideeën van de Jehova's Getuigen af wijst, is een heiden en tolle naar. Hoe komt het, dat een der gelijke zonderlinge secte succes heeft? Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. In de eerste plaats wei ken haar aanhangers geweldig hard. Door huisbezoek, lectuur en propa- gandavergaderingen trachten zij proselieten te maken. Ze zijn bezield door een fanatieke overtuiging, gelijk ook in de bezettingsdagen (toen velen die deze leer waren toegedaan in het concentratiekamp kwamen) duidelijk bleek. Op zichzelf be wijst standvastigheid in vervol ging uiteraard niet, dat de leer dezer menschen de waarheid is. Ook de wederdoopers uit de ióe eeuw, met wien de Jehova's Getuigen hier en daar iets ge meen hebben, kenden deze standvastigheid. En niet min der de Mormonen en vele an dere secten. De „Jehova's Getuigen" ko men met een soort geheimleer. Wat de Kerk in 20 eeuwen niet in den Bijbel heeft gevonden, hebben Russell en Rutherford ontdekt. Zooiets heeft In tijden van groote geestelijke verwarring meestal succes, gelijik de kerk geschiedenis steeds heeft ge-1 toond. Waar deze lieden bo vendien allerlei opzienbarende J mededeelingen weten te doen over de wederkomst van Chris tus (o.m. met behulp van re- kenkunstjes) maken ze op een- voudigen van geest vaak veel indruk. Door een typisch Ame- rikaansche reclamemakerij we ten ze zich bovendien het aureool van profeten te ver- i schaffen, die de geheimenissien der Schrift verstaan. Weet ge wel, lezer, dat de komst van het vliegtuig al in den Bijbel wordt voorspeld? De Russellisten hebben het ont dekt, want in Jesaja 60:8 staat: „Wie zijn dezen, die daar ko men gevlogen als een wolk en als duiven tot hare vensters?" Daarmee worden „natuurlijk" de vliegtuigen van onzen tijd j bedoeld 1 Met de automobiel staat het al evenzoo. De Jehova's Getui gen, voorgelicht door de Ame- rikaasche meneer Russell, zul len u aanstonds den juisten tekst wijzen. Nahum 2:4: „De wagens razen door de wijken, ze loopen ginds en weder op de straten; hunne gedaanten zijn als der fakkelen; ze loopen door elkander henen als de bliksemen." De profeet spreekt in dit hoofdstuk over het beleg en de inneming van Ninevé en schildert de actie der antieke strijdwagens. Maar de „Bijbel- vorscher" weet het beter: Na hum kondigt hier de komst van de auto aanl Met de radio dito, ditol Lees maar in Job 38:35: „Kunt gij de bliksemen uitlaten, dat zij henenvaren en tot u zeggen; Zie, hier zijn wij?" Voor den „Jehova's Getuige" is het zon neklaar dat hier van de radio gesproken wordt. Maar voor ons is het zonne klaar, dat hier Gods Woord op een oneerbiedige en ongeoor loofde wijze gebruikt, misbruikt wordt om indruk te maken op eenvoudigen van geest HET EERSTE DEFINI TIEVE DOODVONNNIS. In de Indrukwekkende zaal van Neerlande hoogste rechtscollege heeft de Bijzon dere raad van Cassatie piste- ren het eerste definitieve doodvonnis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgespro ken ever Max Blokzijl, die beschuldigd is van het voort gezet misdrijf van het opzet telijk in tijd van oorlog aan den vijand hulp verleenen. Het cassatieverzoek, inge diend door Biokzijls verdedi ger Mr H. V. de Lauwere, werd door den raad ver worpen. Een uitzondering makend op den regel las Mr Haga, presi dent van den Raad, het vonnis zelf voor. Blokzijl hoorde het staande aan en toonde geen ontroering. Bij het vonnis is tevens be paald, dat Max Blokzijl verval len wordt verklaard van de hem verleende orde van Oranje Nas sau en van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. De voormalige Burgemees ter van Wassenaar, Jhr de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechts hof was veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf, werd tot 20 Jaar gevangenis straf veroordeeld. Meermalen is de voorstelling gewekt alsof Sjarir in tegenstel ling met Soekarno een gematigd man zou zijn, met wien te praten valt. In werkelijkheid blijkt het ver schil echter al zeer gering te zijn. In een gehouden persconferen tie verklaarde Sjarir o.m. dat de minste eisch die van Indonesische zijde gesteld kan worden is: de volledige onafhanke lijkheid. Zelfs een dominion- status naar het Britsche voor beeld, zou niet in aanmerking kunnen komen. Dat beteekent dus een vol strekte verwerping van het ge zag van H. M. de Koningin en haar regeering en een volledige losmaking van Nederland. Als troostprijs zou hij dan bij even- tueele economische onderhande lingen Nederland als de meest begunstigste natie beschouwd willen zien. Overigens bleek wel dat de „beweging" ook Sjarir boven het hoofd is gegroeid en dat hij min of meer met de handen in het haar zit. Hij verklaarde te beseffen, dat de openbare meerling van de bui tenwereld ongunstig beïnvloed was door de recente gebeurte nissen, in het bijzonder door de wreedheden te Bekasi en Am- bawara bedreven. „Als wij slechts den tijd krijgen, dien wij noodig hebben", zoo zeide hij, „kunnen deze ongelukkige gebeurtenissen vermeden worden. Wij zullen trachten de correspondenten in de gelegenheid te stellen andere soorten van berichten te zenden." In politieke kringen op Java gelooft men, dat een van de pun ten die bij de besprekingen van u.s, Donderdag te Singapore ter tafel zullen komen, zal zijn de behandeling van dê kwestie dat Nederlandsche troepen buiten Ja va en Sumatra worden gehouden. In militaire kringen zegt men dat als het noodig is de orde en rust op Java met geweld te herstellen er veel sterkere land strijdkrachten noodig zullen zijn, in welk geval waarschijnlijk aan. drang zou worden geoefend om de Nederlanders aan de opera ties te laten deelnemen. Volgens Nederlandsche kringen is de toestand op Java hoofdza kelijk te wijten aan het terroris- I me van de door de Japanners ge oefende jongeren en hoewel Sja rir dit ontkent zijn zij van mee ning, dat !de gematigde Iqdb- nesiërs een overkomst zouden willen sluiten, als dit gevaar be zworen was. In een officieel rapport om trent de gebeurtenissen in Soera- I baja wordt meegedeeld, dat op 28 Oct. een zorgvuldig georgani seerde aanval op de Britsch- Indiërs werd uitgevoerd. Onder steund door tanks en pantserwa gens vielen 20000 door de Japan, ners getrainde en bewapende In donesische soldaten en 120000 man in ongeorganiseerde benden, die bewapend waren met Japan- sche geweren en zwaarden, ver giftigde speeren, stokken en krissen, de Britsche atrijdkrach- i ten aan. De geallieerde radlo-Ban- doeng deelde de volgende Britsche en Briteoh-lndisohe verliescijfer» mede: Totaal tot 2 December 131 dooden, 528 gewonden en 180 ver misten, Het meerendeel hier- van zijn Brltsoh-lndisohe mansohappen. DE POLITIEKE TOESTAND IN JAPAN. De Japansche socialistische partij heeft zich definitief uitge sproken tegen de door de Com munisten gedane voorstellen, waar in werd aangedrongen op een sa- mengang van de socialisten met de communisten in een volks front-partij. De socialistische partij wenscht het Keizerschap, onder zekere be perkende voorwaarden, gehand- haaft te zien, terwijl de Com munisten een republiek willen instellen. SPOORWEGDIENST BRUSSEL-BAZEL. Met ingang van 6 Januari zal opnieuw een dagelijksche Pull man-dienst ingericht worden tus- schen Brussel en Bazel. De nieuwe Joego-Slavische Grondwet. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de nieuwe Republikeinsche grondwet van Joego-Slavië, welke gisteren door het Parle ment is aangenomen, waarbor gen inhoudt voor de beveiliging van de persoonlijke vrijheid en het recht op eigendom, alsmede voor het afschaffen van alle pri vileges, en dat volgens deze grondwet de scheiding van kerk en staat zal gelden. Amerika verstrekt crediet aan Frankrijk. De Amerikaansche Bank heeft voor export en import een cre diet van 550 millioen dollars ter beschikking van de Fransche regeering gesteld. Het crediet is verleend op een rentevoet van 2 3/8 pet. en heeft een loop tijd van 30 jaar. Het zal wor den gebruikt om de materiaal- aankoopen te financieren, die de Fransche regeering gedaan heeft in het kader van de lecn- en pachtovereenkomsten na de overwinning. Een der technische commissies van de voorbereidende commis sie der Vereenigde Volken heeft zich bezig gehouden met de vraag, waar het hoofdkwar tier der V.V. zal worden geves tigd, Men kwam overeen, dat de politieke situatie van het gastland en het karakter van zijn pers en publieke opinie in overeenstemming moeten zijn met den geest van het Hand vest. Het hoofdkwartier moet van de geheele wereld uit gemakke lijk toegankelijk zijn en een radiostation en een vliegveld bezitten. De taal van het land moet een van de voertalen (Fransch en Engelsch) der or ganisatie zij». DE OPBOUW VAN NIJMEGEN. Volgens mededeelingen, af komstig van architecten, belast met de uitbreiding en den opbouw van Nijmegen zal de nieuwbouw in deze geteisterde stad pas in 1947 kunnen begin nen. Het jaar 1946 zal voorna melijk het jaar zijn voor her stelling van de schade aan de huizen en het verrichten van nood bouw. MINISTERS OP DE BRUG. In de radio-uitzending „Op de brug" op a.s. Vrijdag, zal de Minister van Onderwijs Prof. Dr G. van der Leeuw spreken over „De toekomst van de Ne derlandsche beschaving". Noodwoningen voor Brabant en Limburg. Uit Zwitserland Is een trein met 27 barakken naar Nederland vertrokken, Deze zullen in Bra bant en Limburg tot noodwonin gen worden ingericht. Men ver wacht hierdoor een evacuatie van eenige dorpen te kunnen voorko men MAATREGELEN TEGEN BALDADIGE JEUGD. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van verschillende autoriteiten op verkeersgebied, maakte de door onze. Nederland sche jeugd moedwillig aange richte schade aan de door het Rijk en door de A.N.W.B. ge plaatsts vsrkssrst<sk«ai, welks schade isi de tienduizenden gul dens per jaar beloopt, een onder werp van bespreking uit. Het departement van Water staat is met dat van Onderwijs aangaande de te nemen maatre gelen ter bestrijding van dit euvel in overleg getreden. Gemeenteraadsverkiezingen in Juni of Juli. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling de caniiulaat- ■stelling voor de Tweede Kamer en Prov. Staten, alsmede de stemming voor deze colleges op drnzelfdcn dag te doen plaats hebben en wel op Dinsdag 9 April 1946, waarna binnen 45 dagen de verkiezingen moeten geschieden. De candidaatstelling voor le den van den Gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 11 Juni 1946. De kiezerslijsten moeten zijn vastgesteld op 5 April 1946 en worden 12 Mei d.a.v. van kracht. De Canadeesche minister van Financiën heeft bij het Cana deesche parlement een wet aanhangig gemaakt tot het verleenen van export-credieten aan Nederland en Nederl.-lndië tot een bedrag van 150 millioen dollars. Het crediet aan Nederland be draagt 25 millioen dollar, en zal later verhoogd worden tot 85 millioen dollar. De 25 millioen dollar zullen loopen over een periode van twee tot vijf jaar, en het geheele bedrag zal wor den terugbetaald in tien half- jaarlijktche termijnen tegen 2K pet. Aan de Nederl.-Indische bank wordt als agente van de NederL-Indische regeering een crediet verstrekt yaa 50 mil lioen dollar boven de 15 mil lioen, die reeds beschikbaar zijn gesteld. De leenera zullen hiet gebon den zijn aan een bepaald in koopschema, en er zullen ook geen bepaalde aankoopen ge- eischt worden. Nederland heeft van Canada reeds 9 millioen bushel graan, voor 11.468.000 dollar aan trucks, landbouwma chines tot een waarde van 510.000 dollars, en kunstmest voor een bedrag van 1.946.000 dollars aangekocht. Johan D. Rockefeller gaf in de laatste 8 maanden 77 mil lioen dollar aan olie-aandeelen weg aan liefdadige instellingen. De voedse'positie van België is volgens P:,ul Kronacker, mi nister van import, voor dezen winter veilig gesteld. Het is den Britschen solda ten, in verband met mogelijke epidemieën, verboden voortaan Duitsche bioscopen te bezoeken, die voor burgers zijn bestemd. Denemarken eischt 116 mil liard kronen schadevergoeding in goederen van Duitschland. Op Duitsche fabrieken wordt geen prijs gesteld. Voorioopige resulaten van de Noorsche gemeenteraadsver kiezingen vertoonen een zwen king naar links ten voordeele van Socialisten en Communis ten. Te Oslo is het proces tegen Klinge, een der grootste beulen in de Noorsche concentratie kampen, begonnen. Dit is het eerste Noorsche proces tegen een Duitschen oorlogsmisdadi ger. WAPENSMOKKEL IN HET KAMP SCHOORL. Enkele dagen geleden werd de regionale inspecteur van Noord- Holland over de bewaking van de kampen, er van op de hoog te gesteld, dat er wapensmokkel gepleegd werd in het kamp Schoorl. Op valsche papieren kregen vreemden toegang tot het kamp: een meisje, dat ook op deze wijze binnenkwam, wekte verdenking, werd gepakt en bekende volledig. Gisteren is een groote politie macht, 200 man gezagstroepen en 200 manschappen van de Kon, Marechaussee, 'bij verrassing in het kamp aangekomen en aan stonds begonnen een uitstekend voorbereid en perfect georgani seerd grondig onderzoek in te stellen. De leiding van het kamp (com. mandant P. A. Spandaw, de wnd. commandant j. van Dieren) en het geheele personeel is direct vervangen door een meegekomen voltallige bewakings- en bedie ningsstaf, Leiding en bewaking worden scherp verhoord, Alle 1095 gedetineerden werden ge fouilleerd en uitgezonderd do zieken onder hen naar „de Krententuin" bij Hoorn overge bracht, In verband hiermede zijn in de hoofdstad reeds vier man ge arresteerd, Een goed berloht. Naar de P.Z.C, verneemt, zal de vitamine fabriek van de fa. v. Houten niet uit Arnemuiden naar elders worden overgeplaatst. Er zijn echter nog groote moeilijk heden te overwinnen. Vooral feet probleem der arbeidskrachten is urgent. TEGENSLAG BIJ DE DIJKDICHTING BIJ RAMMEKENS. Na de succesvolle voorioopige sluiting op Zaterdagmorgen van het laatste dijkgat bij Ramme- kens, waarbij men, zooals ge meld, gebruik maakte van een Phoenix-caisson van 62 M. lang en 13 M. hoog, is in de loop van Zondag een ernstige ver traging ontstaan. De plaatsing toch van dit ge weldige betonnen gevaarte, waarvoor veel stuurmanskunst noodig was, geschiedde op een bodem, die niet overal even vlak is, daar zij door den ontzet- lenden stroom voortdurend uitgeslepen wordt. Toen na de sluiting het zich in den polder bevindende water bij eb naar buiten ging stroo- men bleek er een ontgronding te ontstaan, waardoor zich een een krachtigen onderloopschen stroom ontwikkelde en de grond onder den betonnen reus weg spoelde, waardoor deze zoover kwam te zakken, dat bij hoog tij het water er weer over heen spoelt. Voor de bewoners van Sou burg, welke plaats Zaterdag voor het eerst na 14 maanden droog bleef, beteekent dit weer een ernstige tegenslag. Polderbesturen. Gedep. Staten v. Zeeland heb ben benoemd tot deskundige tot het doen van de schatting van de pachtwaarde der gron den in de cal. poldert Ser Lip pens en Nieuw-Othene dhr P, Scheele-de Putter te Bieze- linge, MIDDELBURG. Aanrijding. Toen Dinsdagmiddag een vrachtwagen door de Molstraat reed, greep deze een kleine personenauto, die juist uit de Pijpstraat kwam en de Mol straat indraaide. De vrachtwa gen reed nog even door en stopte. De personenauto, hierop niet bedacht, reed door en kwam onder de vrachtwagen te recht. Behoudens wat materieele schade liep de zaak nog goed af. VLISSINGEN, Er bestaat gelegenheid om kinderen beneden de 2 jaar kos teloos tegen pokken te laten in enten. Men zie de public, in dit nr. GOES. Zaterdag vergaderde hier de Prov. Zeeuwsche Wagenma- kerspatroonsvereenigdng. Tot voorz. werd gekozen dhr C. Da- vidse te Meliskerke, daar dhr Francois zich niet meer her kiesbaar stelde. Daarna gaf dhr Woudstra, secr. der F. O. C. W. A., richtlijnen aan voor de houding tegenover de Vak groep, terwijl dhr Overduin de houding der Vakgroepen be lichtte. De vergadering meende, dat de vooroorlogsche F. O. C. W. A. zoo spoedig mogelijk weer in de plaats van de Vak groepen moet treden om bu reaucratie en oneerlijke mate- riaalverdeeling te voorkomen. In dezen geest zal een be zwaarschrift aan de Regeering worden gericht. Met hartelijke woorden werd tenslotte den oud-voorz. dank gebracht voor zijn jarenlange leiding. 's GRAVENPOLDER. De Roode Kruis-collecte bracht hier f682.95 op. Gemeenteraadsvergadering. Aan L. Hoekman werd m.i.v. 1 Jan. 46 eervol ontslag ver leend als grafdelver. Als onderwijzeres aan de G.L. school werd benoemd mej. S. H. Krijger. Dhr Joh. de Dreu werd met algemeene stemmen herbe noemd als lid van hef Burg. Armbestuur. Een verordening Werd vast gesteld betreffende woongele- genheden. Het is voortaan zon der toestemming van B. en W. verboden, woningen of woning- ruimte te verhuren. 'sH. ARENDSKERKE. De Roode Kruis-collecte voor Indië heeft hier opgebracht: te 's H. H.kinderen f 256.40te 'sH. Arendskerke (dorp) f986.50; te Nieuwdorp f 738.90 en te Lewedorp f 408.65. In totaal dus f2390.45. HEINKENSZAND, Vrijdag vergaderde de raad onder voorz.schap van den wnd. burgem., dhr C. Nijsse. Voor de vacature van hoofd der O.L. school waren 12 sollicitanten, maar om allerlei redenen moet wellicht een nieuwe oproep worden gedaan. Bij de rondvraag deelde de voorz. mee, dat waarschijnlijk met 1 Jan. a.s. het noodzieken huis uit de O.L. school zat ver dwijnen. Verder dat de werk zaamheden van dezen zomer op rekening van de H.A.R.K. iko- msn. Voorts werden nog vra gen gesteld omtrent de vlccsch- verdeeling bij noodsl&ehtingen, uitbreiding van het aantal straatlantaarns en verbetering van enkele wegen, ARNEMUIDEN. Bij den winkelier M. v. B. werden een aantal chocolade- reepen, die in een étalage met kunstglas lagen, gestolen, De KttJi stukgesneden. O» po litic stelde ceo onderzoek in, waarna een drietal jongens van 13 a 14 jaar de daders bleken te zijn. Een der oudste inwoners, mej. J. de NooijerMeu lm e e s - ter, vierde dezer dagen haar 90sten verjaardag. BROUWERSHAVEN. In de zaal van Hotel „Jacob Cats" werd j.l. Donderdag en Zaterdag een uitvoering gege ven door de vereen, van gere patrieerde!!. Beide keereii werd voor een geheel gevulde zaal opgevoerd de revue van dhr P. Berman: „Ontvoering en Be vrijding" en daarna het tooneel- stuk: „Benny als huisknecht" van Dick Faber. Het geheel werd opgeluisterd door een strijkje o.l.v. dhr P .Lybaart. Op veler verzoek is gisteren nog een derde uitvoering gege ven. De opbrengst daarvan komt ten bate van het Roode Kruis. Opbrengst Emmabloem- collecte f 90. RENESSE. Obrengst Roode Kruis-col lecte f 200.10. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van Dinsdag werden de volgende gevallen behandeld E d. Kalle, ex-burgemees ter van Westdorpe, was N. S. B.er van Maart 1941 tot einde 1944. Hij had toen, verblijvend in N. Nederland, bedankt, daar hij in zijn idealen bedrogen was. Hij geeft toe kringpropa gandist voor Vova geweest te zijn, gecolporteerd ;te hebben en voor den W.H.N. te hebben gecollecteerd. Dat hij een lijst met onderduikers aan den S.D. zou hebben doorgegeven, kan kan hij zich niet herinneren. Besch. zegt integendeel zijn buurman gewaarschuwd te heb ben, die een onderduiker en 2 parachutisten verborgen hield. Als getuige wordt gehoord de voorz. van de Kath. arb.bewe- ging in 't bisdom Breda. Daar het ge wenscht blijkt nog en kele getuigen te hooren, wordt de zaak tot 7 Dec. aangehou den. A n t h. W. H. F. P e ij, arts te Stoppeldijk, is zich van geen fouten bewust. Hij is met de Duitschera in contact geko men toen hij uit zijn huis gezet zou worden, doch geheel zon der actie van de zijde van besch., naar deze zegt. Van pro-Duit- sche neigingen zou bij hem nooit sprake geweest zijn. Bij het verhoor van besch. en ver schillende getuigen bleek, dat Dr Peij illegaal werk heeft ge daan, een Joodsch meisje in huis heeft gehad eu de familie van dit meisje levensmiddelen zond. De getuigenverklaringen maakten wel een betrouwbaren indruk, daar o.m. als get. op traden de moeder van bedoeld Joodsch meisje en een oud-ille gaal werker, die tweemaal ter dood werd veroordeeld door de Duitschers. Dat hij niet aan de protest-staking der artsen heeft deelgenomen, verklaarde besch. uit de omstandigheid, dat hij het Joodsche kind dan in ge vaar gebracht zou hebben. Voor de betrekking van arts bij den N.V.D. bedankte hij, waardoor hij later toch op straat werd gezet. Door financ. steun aan een arm gezin via de W.H.N. was hij zonder zijn weten als lid van deze organisatie inge schreven. Tenslotte werd dr Peij ten laste gelegd, bij de installatie van den N.S.B.-bur- gemeester een felicitatietele gram te hebben gezonden. De verded., Mr de Rechter, gaat in een uitvoerige beschou wing alle punten van de dag. vaarding nog eens na en wijst met nadruk iedere beschuldiging af, speciaal ook bouwend t'P de getuigenverklaringen. Irene F. v. Hijfte te Vogelwaarde, dochter van den N.S.B.-burgem. aldaar, beweer de, zich nooit als symp. lid van de partij te hebben opgegeven. Zij heeft voorts op de boeren- school te Gaasterland een cur sus gevolgd, maar vond 'tdaar een „goddelooze boel". Zij is zich niet bewust, nat,-soc. sym pathieën getoond te hebben. Verdediger Mr A. H. Kuipers. Willem. J. M. U i t - terhoeve, wagenmaker te Vogelwaarde, was ten laste ge. legd, dat hij al» N.S.B.-er ge solliciteerd had naar de plaats van burgemeester. Hij ontkent echter, dat de aanwezige solli citatiebrief en verscheidene an dere stukken van hem zijn. Er zijn hier handschriftverval- scher» in 't spel, aldus besch. Mr Vlaming vindt, na bestu- decring, dat de overeenkomst dan toch wel heel groot is.... Besch. blijft echter ontkennen. Het „staat hem ook niet aan", dat hij zijn dagvaarding niet eerder gekregen heeft I Hij wil zich dan verder verdedigen aan de hand van een compleet „dos sier", dat hij hoeft meegebracht, en brengt ©,m. naar voren, dat hij Joden over de grens heeft gebracht en onderduikers ge holpen heeft. Mr Vlaming meent, dat een verder voort zetten van deze zaak nutteloos is, nu besch. blijft volharden in zijn aangenomen houding en sluif feet ««idsfïssfc NIEUW MIDDEL, TEGEN CHOLERA. Een wetenschappelijke mede werker van de „New-York Ti mes" schrijft, dat de Cholera, de geesel van het Verre Oosten, thans evengoed beheerscht wordt door de nieuwe behande lingswijze van de Amerikaan sche marine, als Typhus of Pok ken. Deze mededeeling is af komstig van Commander Ju lius Amberson, die onlangs uit het Verre Oosten terugkeerde en verklaarde, dat de Ameri kaansche marine in Calcutta met succes 400 speciale gevallen had behandeld. Door de nieuwe behandelingswijze behoeft nie mand aan Cholera te sterven, aldus verklaarde Amberson. In plaats van door vaccinatie, die nooit erg doeltreffend was, zou Cholera voortaan worden behandeld met bloedplasma, sul fadiazine en physiologische zoutoplossing. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delfzijl (als schip- perspred.), J. Brons, cand. al daar; te Hoogeveen, A. de Hsrtogh te Langerak (Z.H.). Geref. Kerken. Beroepen te Eibergen, Ch, H. Swen te Linschoten; te Leeu warden (2 vac.), H, U. Buitink te Nieuw-Beets en J. Wegge- mans te Leiden en als zieken huis- en evang.pred,, S. Wou ter» te Soest; te Rijswijk (Z.H.), (2e pred.pl.), Th. Swea tq Wirdum (Fr.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Barcndrecht, M. Baan te Bussum. Geref; Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Capelle a. d. Yssel, J. Verlare te Mussel, die bedankte voor Rijnsburg- Valkenburg; naar Nieuwendam, J. F. Hulsteijn te Slikkerveer. Geief. Gemeenten. Beroepen te Gouda, W. C. Lamain tq Rijssen; te Dor drecht, D. L. Aangeenbrug te Leerdam. Winter-examen Hoofdakte. Het schriftelijk examen hoofd akte is bepaald op 21 Dec. a.s. Het mondeling examen zal aan vangen Donderdag 27 Dec. Examen mogen doen: Voor het geheele examen en gedeelte A, allen die in 1943 of eerder de onderwijzersakte heb ben verkregen. Voor gedeelte B allen, die in 1944 of eerder de onderwijzers akte hebben verkregen. Voorzitters zijn: Commissie te Roosendaal Dr J. J. Gielen, hoofdinsp. L.O. te Roosendaal Commissie Rotterdam, S. Brands- ma, Insp. L.O. aldaar. Tot opvolger van dhr K. Dekker als directeur van de Rijkskweekschool te Middelburg, is benoemd dhr A. de Jonge, leeraar aan deze school. Burgerlijke Stand, GOES. Huw.-aangiftenM. Nieuwenhuij.se, 29 j. te Haar lem en K. van der Linden, 27 j.S, Hollander, 24 j. en M. var Zweeden, 21 j. Geboren: Johannes D. P., z. v. D. de Kunder en A. J. Du- rieux, te 'sH. Arendskerke; Florida F B. en Cato T., doch ters v. C. M. v. d. Hoeven en G. Quirijns, te Kattendijke; Maria J. P., d. v. C. Vermont en P. C. Baarends; Leuntje, d. v. J. Verhoeven en H. A. Roest; Antonia M. J., d. v. A. C. J. Oomens -en P. J. van Iersel; Janna M., d. v. L. Volkers en A. J. Huijsman. Overleden: K. Braamse, 70 weduwe v. H. L, van Verssem; J. C. Brocké, 79 j., weduwn. v. M. Oosterling', C. J. Swenne, 41 eohtgen. van L. Dodmond. te Wissenkerke; E. Hollestelle, 70 j., wed. v. Ph. Weseels. Laatste berichten. Oosterhout krijgt nieuwe Industrie. De Van Haren's Schoenfabrie ken zullen in Oosterhout een nieu we fabriek openen. Voor deze fabriek zal een vrg aanzienlijk aantal arbeidskrachten noodig z(jn, zoodat de werkgelogenheid in Oosterhout en omgeving daar mede zeer gebaat is. De fabriek zal gevestigd worden in de voor malige margarine-fabriek in de Torenstraat. Begin Januari zal de nieuwe fabriek de poorten openen. Ontsnapte krijgsgevangenen geknipt. Te Hasselt (Belg.) kon wor den overgogaan tot de aanhou ding van 5 Duitsche krijgsgevan genen, die uit oen kamp te Axol ontsnapt waren. Bier v»n beter gehalte. Van heden af zal door de brouwerijen woor bier in den handed worden gobracht met een hooger gehalte, waardoor het bier b(jna op voor-oorlogsehe kwaliteit wordt gebracht. In vorbaad hiermede is het noodzakelijk gebleken de prijzen te vorhoogen met 35 h 50 pot. Hierbij dieno men te bedenken, dat do bieraccijns na 1940 aan zienlijk is gestegen,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1