Komt Dr Van Mook naar Nederland? Geestelijk verval. Kruimeltjes Republikeinsche propaganda. Er wordt druk geconfereerd. Provincienieuws. HET HERSTEL VAN GEÏNUNDEERDE GRONDEN. De sehade geraamd op 600 A 800 mill, gulden. De getroffen boerenstand ep zware lasten. ZEEQWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 207 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 5 Dec. '45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De bisschop van Rochester heeft onlangs in een vergade ring van de Engelsche kerk ver klaard, dat de geestelijke ar moede van haar dienaren de helft der Engelsche bevolking tot erger dan heidenen heeft laten worden. „Onze taak, zoo zeide hij, is heden veel geweldiger dan de opgave waarvoor de vroegere kerk, of de kerk in zendings- landen zich geplaatst ziet. Van daag staan wij tegenover een nieuw verschijnsel: tegenover een generatie die God heeft los gelaten. De helft onzer landge- nooten zijn na een tweeden we reldoorlog in één generatie er ger dan heidenen, daar zij in niets gelooven zelfs niet in zichzelf." Dit is we] een zeer sombere teekening. Misschien wordt bier teveel gegeneraliseerd, maar de toe stand moet toch wel hoogst ernstig zijn, wanneer een bis schop zich op deze wijze uitlaat. In ons land is oogenschijnlijk de toestand gunstiger. Maar toch: Er is dezer da gen een dringende oproep ver schenen, gericht tot directeuren van plaatselijke geneeskundige diensten, om toch alle krachten in te spannen ter bestrijding van de geslachtsziekten. Het beangstigend toenemen van het aantal geslachtsziekten is op zichzelf reeds een beden kelijk kwaad. Maar een kwaad dat niet tlj> zichzelf staat. Het is symptoom tevens, van' geestelijk verval. A.-R. Partijen C.-H.Unle. Geen federatieve samenwerking? Eenigen tijd geleden is door de leiders der A.R. partij en der C.H.-Unie een plan ontworpen om een federatieve samenwerking tusschen beide partijen te bevor- I deren. Een SO-tal leden der C.H.-Unie heeft zich echter tot het hoofd bestuur der Unie gewend om de- ze federatieve samenwerking te verwerpen. Zij verwijzen in hun schrijven naar artikel 8 van het Program van beginselen, waarin Wat voor onzen landbouw verloren ging. De Rijksdienst voor Landr bouwhcrstel verschaft ons de volgende raming van de ver liezen aan doode en levende inventaris van den landbouw door oorlogsomstandigheden. Doode inventaris18.000 wagens en karren 40.000 paar. dentuigen, 50.000 werktuigen en machines, 150 tractoren, 600 motoren, 310.000 stuks ge reedschap en 1.900.000 stuks diversen. Levende inventaris35.000 paarden, 75.000 stuks rund vee, 13.000 schapen, 76.000 varkens, 55.000 geiten en 500.000 kippen. stelling wordt genomen tegen een zgn. antithese-politiek, welke zij van de voorgestelde samen werking vreezen. Voorts her inneren zij met groote instem ming aan de ontwikkeling in de Nederl. Herv. Kerk, welke geen separatisme, maar samenwerking geen isolement, maar zending, geen conserveering, maar ver nieuwing vraagt. In dit verband noemen de on derteekenaars als bezwaar tegen de samenwerking met de A.R. de opvatting van deze partij inzake de radio; daarnaast noemen zij als bezwaren het sociaal-econo misch beleid en het Nederl.-In- dischc vraagstuk. Het schrijven concludeert, dat voor de C.H.-Unie nog groote mogelijkheden aanwezig zijn, wanneer zij zich aan de gevaren van afzondering en verstarring onttrekt en zich met een levend geloof in Jezus Christus gewa pend, tot het geheele Nederland- sche volk wendt met den eisch van vernieuwing van staat en maatschappij in Christelijken zin. De eerste onderteekenaars van den brief zijn Mr Dr A. A, van Rhijn, oud-Minister en oud lid van het Dagel, bestuur te 's-Gra- venhage en Mr M. Ch. de Jong, te 's-Gravenhage, verder leden of oud-leden van het hoofdbestuur, w.o. Prof. Mr P. Lieftinck en Prof. Mr F. de Vries, J. M. Krijger Jr. en verder een aantal vooraanstaande personen, w.o. uit Zeeland de heer J. J. van Melle te Goes, ming van wetsvoorstellen, welke de middelen aan de hand zullen doen voor het regelen van in- dustrieele geschillen en ter voorkoming van industrieele moeilijkheden. De president verzoekt In zijn boodschap voorts aan de arbei ders van de General Motors, die thans staken, onmiddellijk we derom aan het werk te gaan en dringt er bij de werkgevers op aan de productie wederom vol ledig te hervatten. MOET JAPAN EEN REPUBLIEK WORDEN? De Japansche Communistische partij heeft haar programma bekend gemaakt, o.m. inhou dend afschaffing van het kei zerschap en oprichting van de republiek. Tevens wordt aan de andere partijen voorgesteld over te gaan tot oprichting van een volksfront. Tengevolge vas een onderzee- sche aardbeving heeft bet water aan de kust nabij Karachi eenige dorpen weggespoeld. 4000 men- schen kwamen om het leven en 40000 zijn dakloos. De buitenlandsche correspon denten in Moskou kunnen nu on. der eigen verantwoordelijkheid practisch alles zeggen, aangezien de censuur op de perstelegram men sinds eenige dagen buiten gewoon veel lichter is geworden. Het bericht van het bevel tot arrestatie van 59 Japansche oor logsmisdadigers is bij den Ja- panschen Rijksdag als een blik sem ingeslagen. Bij het neerstorten van een 4-motorig Britsch vliegtuig bij Rochefort zijn 27 personen om het leven gekomen. Het toestel werd door den bliksem getrof fen. Attlee heeft in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat hij binnenkort meer zal kunnen meedeelen over de kwestie van de controle op de atoomenergie. Reuter meldt, dat radio Mos kou aangaande Franco heeft ge zegd, dat hij de 21ste verdach te in het proces van Neuren berg is, met dien verstande, dat hij niet op de beklaagdenbank zit. Het is een vreemde geschiede nis. Uit een E n g e 1 s c h blad, de „Times" moeten we hooren, dat Dr van Mook waarschijnlijk naar Nederland zal gaan. En dan komt uit D e n H a a g de mededeeling, dat „de mogelijk- heid hiertoe" inderdaad «in over weging is. Er is echter op dit oogenblik nog geen enkel bericht ontvangen omtrent het tijdstip van de komst van den gouver neur-generaal. De „Times" voegt aan het bo venbedoelde bericht nog toe: ,Dr van Mook was in de eigen aardige positie van te reaction- nair te zijn naar den zin der Ne derlandsche Regeering of ten minste naar den zin van de meer derheid van het Nederlandsche volk, terwijl hij tegelijkertijd te liberaal was voor den gemiddel den Nederl.-Indischen resident. Zekere onofficieele gezanten uit Nederland hebben hem doen be seffen, dat hij niet meer in con tact is met de meening in het moederland, en het is mogelijk, dat hij naar Indië zal terugkee- ren met voorstellen, die meer concreet zijn en verder gaan dan die onlangs zijn bekend gemaakt". Het spreekt wel vanzelf, dat deze interpretatie geheel voor re kening van den Times-correspon dent te Batavia blijft. Uit Batavia wordt gemeld, dat er daar een geweldige activiteit achter de schermen valt waar te nemen. Waarschijnlijk zijn twee conferenties te verwachten in het midden van deze week, en wel één te Singapore tusschen de geallieerde bevelhebbers, waarbij ook Dr van Mook aanwezig zou zijn, en 'n andere te Batavia tus schen de Nederlanders en de Re publikeinen. Ambonneesché vrou we n en kinderen, ongeveer 250 in getal, hebben aan boord van de „Van Heemskerck" Batavia verlaten teneinde naar Ambon te evacueeren. In Batavia waren deze gezinnen, die loyaal aan Ne- derlandsche zijde stonden, voort durend in gevaar, terwijl hun le vensomstandigheden zeer slecht waren. Het is waarschijnlijk, dat nog meer transporten zullen vol gen daar de Nederlandsche auto riteiten van plan zijn, alle Am- bonneezen uit de gevaarlijke ge bieden te evacueeren. In het Engelsche Lagerhuis is er bij de Regeering op aange drongen alles te doen wat moge lijk is om de Europeesche vrouwen en kinderen op Java in veiligheid te brengen. Aan boord van een Indone sisch schip, dat in straat Soenda aangehouden werd, is een groote hoeveelheid republikein sche lectuur, bestemd voor de buitengewesten ontdekt, De invloed van deze propa ganda was op Soembawa, waar de Hollandsche troepen aanvan kelijk vriendelijk werden begroet, zeer goed merkbaar, De houding van de bevolking is thans zeer onvriendelijk. De Amerikaansche vloot wordt opgelegd. Op alle gebeurlijkheden voorbereid. De Amerikaansche Marine heeft 2080 van haar schepen, dat is 1/5 van de oorlogssterk te, opgelegd, op zoodanige wijze, dat zij snel weder ge- vechtsklaar kunnen worden gemaakt. Men it in Philadel phia begonnen met het opleg gen van de 9 jaar oude lichte kruiser „Brooklyn", die 15 mil lioen dollars heeft gekost. 40Q van de op te leggen schepen zijn werkelijk gevechtseenhe den, de rest bestaat uit hulp vaartuigen. De schepen zullen op wetenschappelijke wijze be handeld worden tegen alle soor ten van bederf. Er zullen kleine bemanningen aan boord blijven om de schepen te verzorgen. Volgens de marine-autoriteiten kunnen schepen, die op deze wijze tegen de inwerking van vocht worden behandeld 20 jaar en langer in goeden staat ge houden worden. In geval van nood kunnen de sohepen van een volledige bemanning worden voorzien en binnen 10 dagen in de vaart worden gebraoht. DE TOESTAND OP DE AMERIKAANSCHE ARBEIDSMARKT. President Truman heeft een boodschap gezonden aan het Amerikaansche congres, waarin hij uitvoerig den huidigen toe stand op de Amerikaansche ar beidsmarkt bespreekt en aan dringt op de spoedige eanne- OOK DE VERF OP D$ BON. B(j Ministerieele beschikking zijn verf en verfgrondstoffen aangewezen als distributiegoe deren in den zin van artikel 4 der Distributiewet 1939, voor zoover zij nog niet als zoodanig zijn aangewezen. Het is verboden, zonder schrif telijke vergunning van den di recteur of van het daartoe door dezen aangewezen orgaan verf of verfgrondstoffen te bereiden, te koopen, te verkoopen, te ver bruiken of te vervoeren. De Minister kan richtlijnen vast stellen voor het verleenen de zer vergunning. HET RUSTOORD VOOR OUD-ILLEGALEN. Zooals men weet, heeft de Koningin den geheelen rechter- en een groot gedeelte van den linkervleugel van het paleis Het Loo voor den tijd van 2 jaar ter beschikking gesteld als rustoord voor die oud-illegalen, welke om het geestelijk evenwicht te her vinden een rustkuur noodig heb ben. Men is thans druk bezig met de restauratie van het door de Duitschers nogal gehavende paleis. Op 2 Januari hoopt men de eerste 35 a 40 patiënten te kunnen opnemen. In totaal zal men 110 lokaliteiten in gebruik kunnen nemen. Daartoe behoo- ren slaapkamers, lees- en con versatiezalen, eetzaal, biblio theek, speelkamer, kapperswin kel, badkamers en keukens. DE SPELLINGSCOM MISSIE AAN HET WERK. Volgens de 1 „Nieuwe Stan daard" is de Nederl.-Belgsche spellingscommissie te Brussel in vergadering bijeengekomen. Zij heeft in groote trekken de beginselen vastgelegd van het verslag, dat aan de Belgische en aan de Nederl. regeering zal overgemaakt worden. De be sprekingen eindigden in een vriendschappelijke sfeer en de werkzaamheden van de com missie vorderen in gunstigen zin. ER WORDEN WEER KINDERZEGELS UITGEGEVEN. Tot en met 5 Januari zal de eerBte «erie kinderzcgels na den oorlog worden uitgegeven. De extra toeslag, die voor deze ze gels betaald moet worden, komt ten goede aan Instellingen, die ten doel hebben den materiee- len en geestelijken nood van de jeugd, die op het oogenblik grooter is dan ooit, te lenigen. De serie kinderzegels bestaat uit postzegels van lfi ct. (toeslag 2% cent), 2 H ct. (toeslag et,), I et, (toeslag 5 et,), POLDERBESTUREN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: Tot dijkgraaf van den Thoorn- polder W. de Jonge te Wisse- kerke; tot dijkgraaf van den Koudepolder J. de Dreu te Hoek; tot gezworene van de Van Wuijckh.lisepolder J. Wol- fert te Hoek; tof gezworene van den Dijckmeesterpolder L. W. de Zwart te Philippine; tot dijkgraaf vat. den Westkerks- polder A. van Strien te Wol- phaartsdijk. Tot gezworene van den Westerla idpolder J. G. de Jager te Wolfaartsdijk; tot lid van het bestuur der waterkee- ring van den calamiteuzen Borsselepolder, M. Nijsten te Borsseletot lid van 't bestuur van het waterschap voor de uit watering door de Sluis aan den Oosterlandpolder L. J. Over- beeke te Wolphaartsdijk. POSTDUIVEN. Uit Engeland zijn in ons land aangekomen 1000 koppels post duiven. In totaal zullen 50.000 duiven worden aangevoerd. De postduiven-bonden zijn met de distributie belast. BEHOUDEN SCHOONHEID De groote gebeurtenis van dit seizoen wordt ongetwijfeld de tentoonstelling van oude schilder, kunst, welke onder den spreken den naam „Behouden Schoon heid" in Dec. en Jan. te Mid delburg gehouden wordt. De Min. van O., K. en W. stelt zich op het standpunt, dat de schatten onzer musea niet uitsluitend in de centra des lands behooren tentoongesteld te worden, maar dat ook de provincies van de schoonheid der oude, gespaard gebleven werken moet kunnen genieten. Na de exposities te Maastricht, Heerlen en 's-Her- togenbosch komt thans Middel burg aan do beurt. In het volle vertrouwen, dat de Zeeuwen de geste van Z. Exc. op de juiste waarde zullen schatten, belastte het bestuur der Z. V. U. zich met het organiseeren der ten toonstelling. In de zalen van het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, dat zijn behuizing aan de Wage- naarstraat ter beschikking stelde, is men al druk aan het werk om de oude kunstwerken een waar dige ontvangst te bereiden. De hoofddirecteur van het Rijksmu seum, Jhr D. C. Roëll, komt binnenkort met eenige zijner me dewerkers naar Middelburg om de tentoonstelling in te richten. Op 15 Dec. zal dan Prof. Dr G. V. d. Leeuw de openingsrede uit spreken. MIDDELBURG. Zaterdagmorgen werd door den caféhouder S. G. aangifte gedaan van een diefstal in zijn noodcafé aan de R'damsche kade. De dieven hadden zich in den nacht toegang verschaft door het inslaan van een ruit. De eigenaar vermiste o.m. een radiotoestel en een zakje met zilvergeld. In verband met de zen diefstal werden Zaterdag middag gearresteerd zekere J. v. d. M. en H. v. D., beide uit Den Haag. Men vond bij hen het vermiste uit het café bene vens 2 actetasschen en een re genjas, welke voorwerpen ver moedelijk eveneens uit de zaak van dhr G. afkomstig zijn. VLISSINGEN. Kerst-wijdingssamenkomst. Op Maandag 24 Dec. wordt in de Nieuwe Kerk een wij dingssamenkomst gehouden, uitgaande van de Geref. Evan gelisatie-commissie. Uitgevoerd zal worden de Kerstcantate van J. Hettinga: „Bij de Kribbe" voor koor, soli en spreekstem. Kerkkoor en kin derkoor verleenen hun mede werking. Zendingsliefde. De onlangs in de Geref. Kerk gehouden inzameling voor de berooide landgenooten in Indië heeft een verrassend resultaat opgeleverd. In de offerkisten werd f 350 gevondende kle reninzameling overtrof de stout ste verwachtingen. Meer dan 300 stukken textielgoed, waar onder 8 volledige tropenuitrus- tingen, waren binnengekomen. Mogelijk dat dit voor velen een offer geweest is, maar zij heb ben het gedaan uit liefde tot Jezus. Samenwerking C.H. en A.R. Maandagavond had in de Chr. Geref. Kerk een gecombineerde vergadering plaats van de C.H. en de A.R. kiesvereeniging, waar in als sprekers optraden de hee- ren A. Vingerling te Goes en Mr, J. H. v. d. Feltz te Mid delburg. De heer Vingerling be toogde dat beide partijen staan op den grondslag van Gods Woord en dat zij in de practijk ook dicht bij elkaar staan, voor al wat betreft sociaal-economische zaken. Juist op dit gebied is er een centrale van werkgevers en werknemers en daarom is ook op politiek gebied, samenwerking mogelijk en in verband met do vele vragen die thans aan de orde zijn, ook noodzakelijk. De heer Van der Feltz gaf een overzicht van het ont staan van beide partijen, wat 1% ct, (toeslag 4% ct.) 12^ ct. (toeslag 5% ct.). Een heele se rie '*M% d«s 55 et. verbaal hield met het verschil van inzicht tusschen Kuyper, de man van de sterke partijdiscipline en Lobman, die meer opkwam voor de zelfstandigheid van de afgevaardigden. Later is dit ver schil vervaagd en door de be zetting zijn wij nog meer naar elkaar toegegroeid. Spr, die de A.R. ziet als de preciessen en de C.H, als de rek- kelijken, dringt er op aan de ver. schillen die er nog zijn te over winnen en zoo in de toekomst fusie mogelijk te maken, tot heil van het Nederlandsche volk. DOMBURG. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad. Er werd beslo ten het door 't oorlogsgeweld beschadigde gemeentehuis bij den herbouw te vergrooten en bij die uitbreiding woonruimte te scheppen voor een concierge of een politie-ambtenaar. M.i.v. 1 Jan. zal de Hersteldienst wor den opgeheven en het perso neel voor zoover noodig ontsla gen. Voor de eigenaars van ver woeste en nog bestaande pan den, die op erfpachtsgrond zijn gebouwd zal een regeling wor den getroffen, ten einde hen thans in de gelegenheid te stel len goedkoope grond in eigen dom te krijgen. Geen nieuwe grond zal meer ia erfpacht wor den uitgegeven. Aan dhr B. Vaandrager wordt op verzoek eervol ontslag verleend. Vervolgens werd ge sproken over de distributie van klompen, schoeisel, enz., over het gevaar van het fietsen langs 't trottoir aan de Weststraat en over de stiching va» een volks badhuis, Tenslotte komt nog ter sprake het gevaar van de mijnenvel den achter den molen, waar pa len en damhekken zijn wegge raakt. Het blijkt, dat de burge meester van Aagtekerke daar van reeds kennis heeft geno men en maatregelen voorbe reidt. De heer W. Maljaars heeft i.v.m. zijn hoogen leeftijd be dankt als pres.-kerkvoogd der Herv. Kerk. In zijn plaats is gekozen dhr H. v. Sluijs. ARNEMUIDEN. De Geref. Knapenver. „Benja min" hield haar 22e jaarverga dering o.l.v. dhr J. J. C. v. d. Graaf f. Een Bïjbelonderwerp werd geleverd door G. Siere- veld, terwijl P. Th. v. Belzen iets over Mohammed vertelde en Jan Schroevers iets over Mi- chiel de Ruijter. Er waren voorts verschillende declama ties. Ondanks het feit, dat dhr v. d. Graaff in 1944 op last van de Gestapo de gemeente moest verlaten, is het werk der KV. toch voortgezet. De heeren J. P. de Jonge en K. J. Steketee hebben toen tijdelijk de leiding genomen. O- EN W.-SOUBURG. Vrijdagavond werd in de groote zaal van dhr Verbeem een Indië-avond gehouden, ge organiseerd door de afd. Sou burg—Ritthem van het Roode Kruis. De voorz., dhr Leen. houts, opende met een kort woord de vergadering en heette dhrn Wagner en Rodenburg wel kom, die over Indië zouden spreken. Dhr F. Wagner, leeraar aan een kweekschool in Indië, vertelde uitvoerig over de zeden en gewoonten van de volken in Indonesië. Hij ging daarna de oorzaken na van de onlusten op Java en vertelde onder welke groepen van de be volking wij de extremisten heb ben te zoekei». Vervolgens wfees spr. op de groote maar mooie taak die Nederland heeft t.o.v. Indië. Enkele reisfilms over In dië en Bali werden'vertoond. Opbrengst R. Kruis-col- lecte f417.71. BORSSELE. Tot hulpkassier bij de Coöpe ratieve Boerenleenbank is be noemd dhr Ant. v. d. Ende. Een verzoek van het bestuur van den Van Citterspolder om het overtollig water te doen loo- zen door den Borsselschen polder is in een vergadering van inge landen van den Borsselschen pol. der afgewezen, HOEDEKENSKERKE. Als kassier der Coöp. Boeren leenbank G.A. is benoemd dhr M. A. v. d. Have. HEINKENSZAND. Op 30 Nov. vergaderde de tuinbouwvereen. alhier. De voorz. dhr C. Nijsse, opende de vergadering en heette de 20 aanwezigen welkom. De verga dering was hoofdzakelijk be legd om de leveranties van wij opeen te bespreken. Het be stuur werd herkozen cn be staat nu uit de heeren C. Nijs se, C. Lokerse, Joh. v. Balen en J. Wisse, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen dhr J. Zuiderwij k. Na nog de voor gestelde teeltwijziging voor 1946 te hebben besproken sloot de voorz. de vergadering. KATTENDIJKE. De collecte Zeeland helpt In dië heeft hier opgebracht f 781. GOES. Op den gevaarlijken hoek OostsingelHeernisseweg had gistermiddag een ongeluk plaats. Het 5-jarig dochtertje van de j familie V. stak al spelend de straat over en werd daarbij aan gereden door een auto van het V.N.V. Het kind is naar 't zie- I kenhuis gebracht. De Goessche markt. Na jaren, waarin men van een eigenlijke „Goessche mart" niet meer kon spreken, groeit het aan. I tal kraampjes den laatsten tijd weer gestadig. Dinsdag was het al aardig druk, niet in 't minst met het oog op het komende St. j Nicolaasfeest natuurlijk. We hoorden weer de oude vertrouw de stemmen in vaak onvervalscht 1 Amsterdamsch allerlei artikelen aanprijzen, tot „alle wapens van Europa, behalve schietwapens" toe. Het riep oude herineringen wakker, TRIBUNAAL TE GOES. Ex-burgemeester Mart. Tuiten krijgt 10 Jaar. In de zitting van Dinsdag werd uitspraak gedaan in de beide volgende zaken: Mart. Tuiten: 10 j. intern.; verb, verklaring v. b. vermogen; ontz. rechten. Mar. Joh. Smits, Vlissingen: 11 m. intern.; ontz. rechten; ontz. uit recht om eenige leidende functie in 't ho tel-, café- en restaurantbedrijf uit te oefenen. Aardige buit voor Sinterklaas. In den vorigen nacht heb ben dieven ingebroken in een opslagplaats voor levensmidde len aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Over de daken van de aangrenzende perceelen zijn zij het pand binnengedron gen. Ontvreemd werden 1200 kg. suiker en 10.000 sigaretten. Per auto is de buit vervoerd. Toen de politie verscheen, wa ren de dieven reeds verdwenen. In een persconferentie heb ben Ir J. Sevenster en Ir J. W. Hudig, directeuren v. d. Rijks dienst Landbouwherstel, een en ander medegedeeld omtrent hetgeen reeds geschied is en hetgeen nog gebeuren moet met betrekking tot de geïnun deerde gronden. Voor het herstel van de struc tuur van de met zout geïnun deerde gronden werden, in 1945 reeds meer dan 50 millioen kilo gips ingevoerd. Vermoedelijk zal deze hoeveelheid in 1946 tot 200 millioen kg. worden opge voerd. Bovendien zal extra kunst mest worden beschikbaar ge steld voor de bedrijven, die door groote verliezen van vee over te weinig stalmest beschik ken, verder voor geïnundeerd grasland op de slechtere gron den en ten slotte voor de on- kruidbestrijding op de mijnen velden enz. De overheid heeft van de on geveer 75.000 stuks rundvee, welke verloren zijn gegaan, tot dusver meer dan 15.000 stuks door anderen vervangen; een klein deel is door de boeren zelf weer aangeschaft. Voorzoover de verloren ge- gane paarden niet door tracto ren zijn vervangen, zal in het volgend voorjaar de aanvulling zoover zijn gevorderd, dat we gens paardengebrek geen grond braak behoeft te blijven. Aan oorlogsslachtoffers wer den tot dusverre 950 tractoren en 9000 landbouwwerktuigen en machines aan gedupeerden geleverd. De schadevergoe dingen voor land- en tuin bouw worden door den rijks dienst voor landbouwherstel ge regeld binnen het raam van het besluit op de materieele oor logsschade 1945 cn onder toe zicht van het commissariaat oorlogsschade. De vergoedingen, die wel niet meer dan K van de sohade zullen bedragen, zul len moeten worden aange vuld met een uitgebreid stel sel van credietverleening. Er zal daardoor op den boeren stand In de getroffen gebie den een zware flnanoieele last komen te drukken, voor al ook omdat in den land bouw het kapitaal zoo lang zaam rouleert. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Sevenster, dat de totale sehsde, «nn onzen landbouw toegebracht, geschat wordt op een bedrag tusschen de zes- en achthonderd millioen gulden, naar de prijsbasis van 1940. Op een vraag omtrent den kippenstapel antwoord de hij dat het nog omstreeks 2 jaren zal duren eer deze we der op een ruim peil zal zijn gekomen. De afwikkeling van de scha den aan den grond ge schiedt zooveel mogelijk door herstel, waarbij waar dit kan de boer met zijn eigen ar beiders wordt ingeschakeld. Daarnaast geschiedt de uitvoe ring door den rijksdienst voor landbouwherstel met inschake ling van aannemers, de Ned. Heide Mij., de N.V. Grondmij. en anderen. Ruim 25.000 arbeiders zijn thans bezig met het herstel bij deze wijze van uitvoering. De meeste inundatiekaden zijn ge ruimd. Aan het dichten van de tankgrachten wordt hard ge werkt. Het herstel van de scha de veroorzaakt door stelingen, bommen, granaten en tanks verloopt eveneens vlot. De met zout water geïnun deerde gronden zullen, voor zoover het kleigronden zijn, ongeveer 6 jaar noodig heb ben voor een volledig her stel. Na den eersten winter is niet zoozeer het zoutgehalte van den grond hier de belemmeren de factor, doch het structuur- verval, dat optreedt doordat het natrium uit het zout het cal cium uit den grond heeft ver drongen. Hierdoor wordt de grond bij nat weer modderig en droogt de grond bij droogte tot een harde korst op. In totaal is ongeveer 300.000400.000 ton gips noodig, om den grond weer op peil te brengen. Daarnaast Is het noodig den grond zoo min mogelijk tc bewerken; bij de keuze van de gewassen moet hiermee tevens rekening wor den gehouden. De eerste resultaten van den inzaai op zoute gronden, en wel op het eiland Tholen, zijn vrij gunstig. De gerst heeft gemid deld op de voor Inzaai vrijge geven geïnundeerde gronden 60 pet. opgebracht van de op brengst op de omliggende gron den, die niet geïunudeerd waren. De verwachting is, dat op enkele duizenden hectaren na alle land in 1946 weer In cultuur *aj komen. Kerk en School. Ned, Herv. Kerk. Aangenomen naar Zaamslag, J. A. Talma te Cadzand. Naar Zandvoort, C. de Ru te Rozen burg. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenhage- Loosduinen, K. J. Kraan te Grijpskerke; te 's-Gravenhage-O, B. Timmer te Wassenaarte Leeuwarden, J. Weggemans te Leiden. Aangenomen naar 's-Graven- hage-Loosduinen, H. W. Wierda te Soest. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Hengelo (O.), J. W. Smitt te Veere; te Rijnsburg en Valkenburg (Z.-H.) J, Ver- lare te Mussel. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Biezelinge, A. Gruppen te Elburg en B. Neder- lof te Eindhoven. Geref, Gemeenten. Beroepen te Dordrecht, D. L. Aangeenbrug te Leerdam. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepente Kralingscheveer, J. v. d. Poel te Giessendam. De Classis Middelburg der Geref. Kerken benoemde tot af gevaardigden naar de op 8 Dec. a.s. te houden prov. Synode: Dr N. J. Hommes, Ds A. C. Heij, ouderling P, Boon en E. Tange als primi en Ds A. Koning, Ds M. Vreugdenhil, ouderling J. Bosselaar en T. Winter, secundi. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1946 tot onderwijzer aan een Chr. School te Velsen-Noord de heer J. Melis te Kamperland. Het barakkenkamp te Kloetinge. Zooals wij reeds schreven Is het barakkenkamp aan den rijksweg onder Kloetinge ge reed gekomen. Een 35-tal te Goes geëvacueerde gezinnen heeft hier onderdak gevonden. Er zijn zes flinke barakken, die steenen binnenmuren hebben. De groote woningen bestaan uit drie kamers, de kleine heb ben er twee. Natuurlijk moet er met de ruimte gewoekerd Laatste berichten. Gemeente-ontvanger te Goes. Ter voorziening in de vacature van Gemeente-ontvanger is door B. en W. de volgende aanbeve ling opgemaakt: 1. de heer A. Kerkhof, adj- comm. bh' den gem.-accountants- dienst te Rotterdam. 2. de heer A. Th, van Beek, hoofdcomm. ter secretarie der gemeente 's-Gravenzando. Hot wereldkampioenschap te Los Angeloe. Dr Eeuwe zal deelnemen. Naar hot A.N.P, vomoomt ligt het in do bodoeling van do Amo- rikaanseho SohnaModoratio in hot najaar van 1040 to Los Angelos of» tournooi o» hot wereld-kam pioenschap te organiseeren, Dr M. Eeuwe zal, als dit tournooi doorgaat, oen van do doolnomer» zjjn. Gravin Edda Oiano, de doch ter van Mussolini, zal a.s. Maan dag voor een plaatselijk gerechts hof te Messina op Sicilië terecht «taan.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1