De toestand in Indië nog zner verward. Walcheren moetdroog. Gelukkig initiatief. FEITELIJKE GEGEVENS GEVRAAGD OMTRENT NEDERLANDSCH-INDIË. Het driemanschap der voormalige Nederlandsohe Unie Politieke geïnterneerden. Kruimeltjes De heer Welter, lid van de Eerste Kamer, stelt vragen. De nota Over het regeeringsbeleid. De „regeering" Sjarir heeftjweinig ontzag. Relletjes te Bandoeng. Textielhandelaren zijn ontevreden, Het bezoek der Ministers aan Schouwen -Duiveland. Provmeienieuws. Laatste berichten. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 206 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 4 Dec.'45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het is bijna onmogelijk een goed inzicht te krijgen in wat er nu precies in Nederl.-Indië ge beurt cn wat de Rcgeering voor nemens is te doen. Wij krijgen wel zoo nu en dan de „praatjes op de brug" en de persconferenties en interviews, maar het resultaat daarvan is zeer betrekkelijk, omdat daarbij naar het schijnt de betrokken ambtenaren en ministers meer malen woorden in den mond wor. den gelegd, die ze niet hebben gesproken of althans niet zóó hebben bedoeld als werd weer gegeven, terwijl ook vaak de eene autoriteit de andere tegenspreekt. De heer Welter, lid van de Eerste Kamer, heeft daarom goed gedaan met aan den Min, van Overzeesche gebiedsdeelen te vragen wekelijks een uitslui tend op feitelijke gegevens be rustende mededeeling te doen omtrent den toestand in Indië. Verder informeert hij over welke machtsmiddelen de Regeering beschikt of in de naaste toe komst denkt te beschikken en of zij zich reeds een voorstelling heeft gemaakt van het tijdstip waarop zij het herstel van rust, orde en veiligheid kan ter hand nemen. Een gelukkig initiatief. EEN OFFICIEEL ONDER ZOEK GEVRAAGD. Naar het A.N.P. verneemt, is door het driemanschap der voormalige Nederl. Unie aan den Minister-President persoonlijk verzocht een commissie in te stellen ter beoordeeling van de gestes van de Nederi. Unie. Prof. Schermerhorn heeft zich bereid veklaard aan dit verzoek te voldoen en ech ter niet in zijn ambt van Mi nister-President daartoe een commissie van vooraan staande Nederlanders samen te stellen. Massa-ontslag tegen Kerstmis? In zijn Lichtbaken voor „Herrijzend Nederland" heeft Henri de Greeve pr. er Zater dagavond op aangedrongen, dat de onschuldigen onder de ge- Wij zijn den heer Welter dank- j interneerden en zij, die slechts baar dat hij deze vragen heeft weinig schuld hebben, nog vóór gesteld. Kerstmis naar huis gezonden En wij zouden nog meer dank. zullen worden, baar zijn indien de Regeering kan besluiten meer dan tot nu toe de Volksvertegenwoordiging bij de Indische kwestie in te schakelen. In aansluiting hierop zij mel ding gemaakt van een bericht in „De Waarheid", dat Prof. Schermerhorn een kamp van N.S.B.sters te Delft inspecteer- Groote belangen staan op het de en daar zou hebben medege- spel. i deeld, dat er vóór Kerstmis Het gaat om de toekomst van groote veranderingen voor de Duitsche transport weer in han den van Duitsche autoriteiten worden gesteld. De haveninstal laties blijven echter onder mi litair bestuur. MONARCHISTISCHE ACTIVITEIT IN OOSTENRIJK. Volgens den Weenschen cor respondent van de „Daily He rald" zouden Aartshertog Otto van Oostenrijk en diens broe der, Aartshertog Robert, plot seling in Innsbruck zijn opge doken, waar zij een monarchis tische propaganda-organisatie in het door de Franschen be zette gebied van Tirol zouden hebben opgericht. Regeering van Tito gehandhaafd. Naar radio Belgrado mede deelt heeft maarschalk Tito Za terdag het ontslag van zijn. ka binet bij de Joego-Slaviscbe cpnstitueerende vergadering in gediend, doch deze vergadering heeft onmiddellijk daarop be sloten deze ontslagaanvrage niet in te willigen. Tevens werd een motie van vertrouwen in de regeering van Tito aangeno men. Britsch vliegtuig verongelukt Bij Caïro is een Britsche Da kota, die op weg was naar het Verre Oosten, neergestort. Ze ven personen werden gedood en negen gewond. WEER EEN MASSAGRAF ONTDEKT. In de Apelbergen, een bosch- rijke streek onder de gemeente Haren (Gr.) is dezer dagen een massagraf ontdekt. Het be treft hier waarschijnlijk een graf van ongeveer 20 personen, die door de Duitschers op wreedaardige wijze om het le ven zijn gebracht. DE BENZINE-POSITIE VER VAN GUNSTIG. De vooruitzichten voor de benzinetoewij zingen in de ko mende maanden zijn verre van gunstig. Zoo ooit, dan zal voor December de uiterste zuinigheid geboden zijn, waartoe een be roep op lederen benzineverbrui ker wordt gedaan. Vierde bataljon stoottroepen vertrokken. Het vierde bataljon van de s-tootroepen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag vertrok ken, nadat tal van strubbelin gen, die het vertrek steeds weer hebben uitgesteld, werden overwonnen. De reis ging naar Ostende, vanwaar de 400 man naar En geland overstaken om vandaar naar Indië te vertrekken. Naar wordt verwacht zal de nota over het regeeringsbeleid Dinsdag in den Ministerraad worden besproken. Als daarbij geen bijzondere moeilijkheden zouden rijzen, zou zij in den loop van de volgende week bij de Tweede Kamer kunnen wor den ingediend. Indien de Ka mer een onderzoek in de afdee- lingen aan de openbare beraad slagingen vooraf zou doen gaan, is het de vraag, of deze beraad slagingen nog vóór Kerstmis zullen kunnen plaats hebben. het Koninkrijk der Nederlanden, om het belang van Nederland, maar ook van Indië. Nauw contact van Regeering en Volksvertegenwoordiging is hier geboden. gevangenen op til zouden zijn. Hetzelfde blad maakt melding van een gerucht, dat er met Kerstmis groote aantallen ge vangenen zouden worden vrij gelaten. Na een weekend van voort durende gesprekingen heeft „minister" Sjarir een verkla ring gepubliceerd, waarin mei- ding wordt gemaakt van zijn pogingen om de extremistische jeugd onder controle te krijgen. Over het resultaat van deze besprekingen was hij niet erg enthousiast. Sommigen zoo zeide hij, slaan onze aanmaning in den wind, maar de meerderheid begrijpt de zaken heel goed. Het is moei lijk voor hen, omdat het niet gemakkelijk is tegen het volks gevoel in te gaan. Uit wat hij verder zeide blijkt wel, dat zijn „rcgeering'' bitter weinig gezag heeft. Hij verklaarde o.a., dat de organisatie genaamd „De Zwar te Stier", die verantwoordelijk is voor de moorden te Bekasi, een voortzetting was van een vooroorlogsche groep der Ja- pansche Sde colonne, die zelfs nu nog het Japansche spel spe len. Toch was hij van plan om in het begin van deze week naar Bandoeng te gaan, teneinde persoonlijk te trachten verdere daden van agressie van extre misten te voorkomen. Onder de tegenwoordige om standigheden, zoo verklaarde Sjarir, zou een verdere ontmoe ting met de Nederlanders nau welijks vruchtdragend kunnen zijn. Sjarir besloot met de volgen de spijtige opmerking: „Wc zijn zoo goed begonnen en nu heb ben wij al deze moeilijkheden". Hij bekende, dat hij vreesde voor belangrijke represailles van de Britten tegen de repu- blikeinsche „rcgeering" als ge volg van den moord op de Britsch-Indiërs te Bekasi. Hij drukte ook zijn ongerustheid uit over de gebeurtenissen te Ban doeng. „Wij moeten voorkomen, dat het een tweede Soerabaja wordt", zei hij. Volgens de laatste berichten uit Batavia zijn er in Ban doeng exremistische rel letjes geweest. Europeesche huizen werden in brand gesto ken en 4 Europeanen werden ontvoerd. Men gelooft, dat eenige Europeanen vermoord zijn Ten noorden van T J i b a - dak werd een sterke afdee- ling Indonesiërs met behulp van vliegtuigen uit elkaar ge slagen. In Semarang schijnt nog steeds rust te heerschen, hoe wel volgens de berichten de In donesiërs in het oosten en zuidoosten van de stad opruk ken. OOSTENRIJK EN DE SOVJET-UNIE. Oostenrijk wenscht nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie. Dr Leopold Figt, de leider van de Oostenrijksche volks partij, heeft o.m. verklaard, dat Oostenrijk zal streven naar nauwe samenwerking mét de Sovjet-Unie. De Oostenrijk sche regeering heeft reeds een voorstel gedaan tot het benoe men van een gezant in Mos kou. NIEUWE ARRESTATIES IN JAPAN. Generaal Mac Arthur heeft de arrestatie bevolen van 59 vooraanstaande Japanneezen, onder wie baron Hiranoema, voorzitter van den geheimen raad des 'keizers en Hirota, voormalig minister van Buiten- landsche Zaken. Zij zullen als oorlogsmisdadigers worden be recht. HET MYSTERIE DER- VERMISTE VLIEGERS. De slachtoffers op afschuwe lijke wijze verminkt. De onzekerheid omtrent het lot van bemanning cn passa giers van de Dokata, die eeni- gen tijd geleden bij Bekasi is neergestort, is, naar uit Bata via wordt gemeld, nu opgehe ven, Een Ambonneesche vrouw vertelde, dat zij ooggetuige was geweest van den mas samoord, die vorige week Zondag was gepleegd. De misdaad werd bijgewoond door ongeveer 50 menschen en uitge voerd door jonge leden van „De Zwarte Stier". Op de gevange- ni.muur was een der proclama ties van deze geheime bende aangepakt, waar o.a. in stond „20 Indonesiërs zijn 200 Nica- honden waard". De slachtoffers van den massamoord waren door een opgezweepte menigte op afschuwelijke wijze ver minkt. HET PRESIDENTSCHAP VAN JOEGO-SLAVIë. De J oego-Slavische consti- tueerende vergadering heeft een aantal wetten en decreten goed gekeurd welke o.m. betrekking hebben op een besluit, waarbij bepaald wordt, dat ex-Koning Peter niet meer naar Belgrado mag terugkeeren cn uit zijn land wordt verdreven. Tevens is bij de vergadering een voorstel ingediend, waarin bepaald wordt, dat de functie van president van de nieuwe republiek zal worden uitgeoefend door een lichaam bestaande uit den president van de vergade ring en zes vice-presidenten, als vertegenwoordigers van de zes federale eenheden, Dultsoh transport In Dultsohe handen. Op 1 Februari zal het geheele De Duitsche generaal Anton Dostler, die schuldig is bevon den aan den dood van 15 Ameri- kaansche soldaten, is te Caserta in Italië terecht gesteld. De eerste Zwitsersche loco motief met „turbine-verbran ding", welke aan Frankrijk ge leverd is, ontwikkelt 2200 pk. Volgens „Dernière Paris" zou Hitier nog drie uur voor de aankomst van de troepen van generaal Leclerc in Berchtes- gaden geweest zijn. Een Fransch officier, die deze kwes tie onderzocht, meent, dat Hit- Ier niet te Berlijn gestorven is. De Berlijnsche politie heeft eenige personen gearresteerd, wegens het vermoorden van 300 abnormale kinderen tus- schen 1941 en, 1943 in een sana torium. ■i Een uit 18 personen bestaan de delegatie vertrekt naar Abes- sinië, teneinde daar op me disch, sanitair en opvoedkundig gebied werkzaam te zijn. m Een Amerikaansche bom menwerper heeft de reis om de wereld gemaakt in 4 dagen en 40 minuten. De gemiddelde snelheid bedroeg 400 km. per uur. Kroonprinses Elizabeth van Engeland zal in Januari a.s. een bezoek brengen aan Canada en de Vereenigde Staten; Na een hevig debat is de wet tot nationaliseering van de Banque de France door de Na tionale Vergadering aangeno men. 100.000 arbeiders van de vleeschbedrijven in Chicago cischen een loonsverhooging van 2 dollar per dag. Bij meer derheid van stemmen werd be sloten tot staking over te gaan. De „News Chronicle" meldt uit Madrid, dat communistische en monarchistische pamfletten in Madrid worden verspreid. m Het aantal stakers te New- York bedraagt thans 500.000. Bij een enquête onder de ge demobiliseerde Amerikaansche soldaten is gebleken, dat 86 pet. voor militairen dienstplicht in vredestijd is. DE AMBTENARIJ VIERT NOG ALTIJD HOOGTIJ. AMBTENAREN BEVOOR DEELD? In de Korenbeurs te Goes werd dezer dagen door de Noord en Zuid-Bevelandsche Textiel handelaren vergaderd met den vertegenwoordiger van de vak groep. De wnd. voorzitter, de heer A. Vermaire, zei in zijn ope ningswoord o.a., dat de huidige toestand voor publiek en winke lier in hoogste mate onbevredi gend is, doordat de ambtenarij nog immer hoogtij viert. Het meerendeel der distr. amb tenaren is totoal overbodig, doch houdt zich krampachtig aan de goed betaalde betrekkingen vast. Spr. juichte het toe dat de re- Het lid der Eerste Kamer, de heer Weiter, heeft de vol gende schriftelijke vragen ge steld aan den Minister van Overzeesche gebiedsdeelen: Is de Minister in staat en be reid: 1. Voortaan wekelijks een uitsluitend op feitelijke gege vens berustende mededeeling zonder commentaar te doen, omtrent de gebeurtenissen in Nederl,-Indië, welke het Neder- landsche volk in staat zou stel len, zich terzake een oordeel te vormen en waarin gegevens voorkomen, waaruit blijkt wie en wat de zg. regeering van de „Republiek Indonesia" achter zich heeft, en wie en wat de zg. Extremisten zijn, welke de omvang is der verwoestingen, door hen aangericht, der plun deringen, diefstallen, moorden en andere wandaden, door hen gepleegd. Welke do toestand is in de interneeringskampen, die der voormalige Nederlandsche 'krijgsgevangenen, der Inheem- sche bevolking in en buiten de groote bevolkingscentra, der Ïndo-Europeesche bevolkings groep de Ambonneezcn en Menadoncezen en der LandB- en particuliere bedrijven? 2. Mede te deelen: a. over welke machtsmiddelen de Regeering thans beschikt in of nabij Ned.-Indië of in de naaste toekomst, bijv. op ultimo December a.s. denkt te beschik ken, bestaande uit deelen van het Koninklijk Nederl. Indische leger, het Kon. Nederl. leger en de Kon. Marine; b. of de Regeering zich reeds een voorstelling heeft gemaakt van het tijdstip, waarop zij ver wacht in staat te zijn met be hulp van die machtsmiddelen zelve het herstel van rust, orde en veiligheid in Nederl.-Indië ter hand te nemen? pok werden nog enkeJe betonnen „beetles" geplaatst. Ondanks de felle koude en den mist waren een groot aantal be langstellenden en vele autoriteiten aanwezig om van de blokkeering van dit laatste gat in Walcberen's dijken getuige te zijn. Walcheren moet droog I Er bestaat nu groote kans, dat deze leus nog dit jaar werkelijk heid zal worden. Omtrent het bezoek der minis ters aan Schouwen en Duiveland kunnen we nog het volgende meedeelen Na de bespreking ten stadhui- ze met vertegenwoordigers van landbouw en visscherij o.l.v, den burgemeester van Zierikzee, Jhr. Mr, Schuurbeque Boeije, begaf het gezelschap zich naar Hotel „Concordia", waar aan de door den „Wederopbouw" aangeboden lunch een causerie vooraf ging, die door dhr A. J. Argelo, hoofd van het Streek- bureau voor den Wederopbouw Noord-Zeeland werd gehouden. Aan de hand van grafische voor stellingen en schadekaarten werd do oorlogs- en inundatieschade aan gebouwen toegelicht. Op de grafiek van de schade per ge meente is het herstel van de Inspectie der Belastingen, Lange Noordstraat 39, Middelburg. Expositie „Stichting Nieuw Walcheren". In het propagandacentrum van de „Stichting Nieuw-Walcheren" aan de Nieuwe Burg wordt mo menteel een kleine tentoonstel ling gehouden van eenige op Walcheren gevestigde industrieën. Verschillende bedrijven hebben heel aardige producten ingezon den, Wij kunnen onzen lezers aanbevelen, deze expositie eens te gaan zien. Het personenvervoer op Walcheren. Met ingang van gisteren on derhoudt da N.V. Stoomtram Walcheren met drie bellenwagens een dienst op Zoutelande, Nog andere bellenwagens worden in gereedheid gebracht, om zoo spoedig mogelijk via Grijpskerke. Oostkapelle de verbinding met Domburg tot stand te brengen. Eveneens ligt het in de bedoe ling, om begin 1946 een busver binding tusschen Middelburg en Vlissingen te beginnen. Welk type autobus daar gebruikt zal worden, is nog niet definitief bekend. De tram zal niet meer terugkeeren. MIDDELBURG. Donderdag jj. hield de Coöp. Melkfabriek „Walcheren" baar jaarvergadering in de bovenzaal van het Schuttershof onder lichtbeschadigde gevallen aange- „.v> geven, welke in dit gebied voor voorzitterschap van dhr S. S i - c.a. 50 pet. definitief en voor 40 TO 0 n s e te St. Laurens. De af- ■pct. voorloopig is aangebracht. tredendo bestuursleden, 'dhrn P. Speciaal werd de aandacht ge- Melis te Serooskerke cn J. Lam- vestigd op de omstandigheid dat pert te Gapinge werden herko- .geering bezig is de financiën op zich in Noord-Zeeland ook zeer 2en Qok de aftredende leden HET VERKEER NEDERLAND-BELGIë, De Nederl. Kamer van Koop handel voor België en Luxem burg te Brussel voert thans een' actie ter vereenvoudiging van de paspoort- en visumformali teiten, noodig voor het verkeer tusschen België en Nederland, ten einde het industrieelen en handelaren mogelijk te maken de handelsbetrekkingen tus schen de beide landen te ver innigen. GOED NIEUWS VOOR DE BABIES. Door het Centr. Distributie kantoor wordt medegedeeld, dat thans ook moeders, wier baby geboren is op of na 1 Ja nuari 1945 cn vóór 8 October 1945 een' aanvraag hij den plaat selijken distributiedienst in kunnen dienen, voor het ver krijgen van een bijzondere ver behoorlijk peil te brengen, doch wees er met voorbeelden op, dat het geld door dq bureaucratie wegvloeit. Nog meer ergerlijk noemde spr. het, dat het publiek achtergesteld wordt bij verschillende groepen van ambtenaren in betrekicing met het verkrijgen van goederen. Deze worden in de gelegenheid gesteld kleeding tot zelfs nacht goed collectief te betrekken, bui ten de normale distributie om. En dit, terwijl het publiek, op aanvragen voor textiel, na veel loopen en formaliteiten dikwijls nul op het request krijgt. Dhr Uiterwijk, die namens de Vakgroep aanwezig was, gaf hierop een verslag van den hui- digen gang van zaken, Spr. kon geen concreet antwoord, geven op de gestelde vragen. Uit de vergadering drong men sterk aan op werkelijk doeltref fende maatregelen voor een een voudiger en betere distributie ten gerieve van het publiek. vele minderwaardige woningen bevinden, De leuze „herstel en vernieuwing" is hier dus wel op haar plaats. De schets van het herbouwplan van de zwaarst ge troffen gemeente Bruinlssc werd aan het gezelschap toegelicht. Hierop volgde de lunch-, waar na per autobus een rondrit werd gemaakt en de doode bosschen te Schuddebeurs eens een prach tig recreatieoord en de zwaar geteisterde dorpen Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Bruinisse werden bezichtigd. Te Bruinisse werden ook de nood woningen bezocht. Helaas is er ook hier een tekort aan arbeids krachten. Na deze tocht keerde men naar Zierikzee terug. gunning voor het koopen van een babypakket, De inhoud van een babypakket bestaat uit 6 j op de gcwcnschte plaats te brem gen, HET LAATSTE GAT GEBLOKKEERD. Zooals wij reeds kort gemeld hebben, werd Zaterdag tegen den middag het gat te Rammekens voorloopig gedicht. Toen wij tegen tien uur door een dikken mist na eenig zoeken het gat kwamen binnen varen, kregen wij den indruk in een drukke-haven aan te komen. Het was een aan- en afvaren van sleepbooten en andere kleine vaartuigen. De groote kranen en een enorme ponton doemden voor ons op: men was bezig om een groote „Phoenix" in het gat te brengen, waarna door middel van het openzetten van groote schui ven het drijvende gevaarte begon te zinken. Reeds tevoren had men twee aan elkaar gekoppelde sche pen doen zinken en nu werd bij den overgang van eb naar vloed dit laatste obstakel als sluitstuk gebezigd, Tc Westkapelle heeft men van dezo reuzen gebruik gemaakt om den golfslag te breken. Bij iedere dichting worden echter weer an dere methoden toegepast, Een aantal groote sleepbooten was gercquircerd om den kolos luiers cn 500 gram breigaren van zeer goede 'kwaliteit. Vooral deze breigarens zullen voor de moeders een uitkomst zijn mot het oog op den komenden win ter, Toen tegen II uur dit zware karwei was gelukt, werden on middellijk de neodlge bakken met basult cn keileem aangevoerd om de kleinere gaten op te vullen. NOGMAALS DE VER- BINDINGEN IN ZEELAND Van officiëele zijde deelt men ons mede, dat het nog steeds niet gelicht zijn van de „Albatros", die voor het Katsche Veer ligt, niets met „bureaucratie" te ma ken heeft. De twee bokken, die de ponton in Zierikzee hebben gelicht, hebben een gezamenlijk hefvermogen van ongeveer 125 ton. Voor het lichten van de „Al batros" is echter een hefvermogen van minstens 210 ton noodig. Niettemin zal men toch een poging ondernemen, om de „Al batros" te lichten. Hierbij zal ook een derde bok, die in Zee land aanwezig is, gebruikt wor den, Bovendien dient er reke ning mede te worden gehouden, dat het schip zich behoorlijk vast gezogen heeft, zoodat voor het lichten nog meer kracht noodig zal zijn. Van de zijde der pro vincie wordt dus geen moeite ontzien om de verbindingen in Zeeland zoo effectief mogelijk te maken. Inspectie der Belastingen te Middelburg. De Inspecteur der Belastingen maakt bekend: Te Middelburg is geïnstalleerd een Commissie van Voorlichting uit de burgerij voor geheel Wal cheren, die tot taak heeft de be lastingadministratie in te lichten omtrent aan hare leden bekende gegevens betreffende zwarte winsten en besmette inkomsten, Ieder wordt opgewekt gegd- vens, die kunnen dienen om een rechtvaardige belastingheffing toe te passen op zwarte hande laren en belastingontduikers, schriftelijk mede te deelen aan vuernesmds commissie, Adrss der Comm. v. Toezicht dhrn J. J, Mesu te N. en St. Joosland en A, J. Huysman te Meliskerke werden herbenoemd. De totale schade aan gebouwen en inven taris op basis Mei 1944 werd door de experts voorloopig ge schat op f 156.000. Hoewel de gebeurtenissen een streep door de rekening hebben gegeven, wordt de toekomst met vertrou wen tegemoet gezien, daar de financieele basis gezond is. De totale omzet bedroeg in 1944 f 1.144.482. Aan melkgeld werd aan de veehouders op Wal cheren f 1.230.373 uitbetaald. Ge leverd werden 9.716,882 kg. melk en 93.276 kg. room. Het gemid delde vetgehalte van de melk was 3,12 pet. De gemiddelde prijs daarvoor betaald bedroeg 12.10 cent per kg. Het groote verschil in dit be drijf blijkt wel uit de volgende cijfers. Tot 25 Nov. j.l, werden dit jaar van veehouders op Wal cheren ontvangen 1.583.313 kg. melk en 1624 kg. room. Dit is 15 pet, van de hoeveelheid ge leverd in hetzelfde tijdvak '44; terwijl in 1944 werden geprodu ceerd 271.820 kg. boter, bedroeg dit in 1945 slechts 408 kg. „Instuif'-avonden. De Herv. Jeugdraad heeft be sloten tot het houden van z.g. Instuif-avonden. Deze zullen des Zondagsavonds worden belegd in het gebouw der C.J.M.V, in de Noordstraat, Doel van deze avon den is om de vele menschen die geen gezellig tehuis hebben en die zijn er te Vlissingen veel, vooral onder hen, die aan de dijken en bij den wederopbouw werken en daardoor de gezelli ge Zondagssfeer van thuis missen, iets te geven, dat dit gemis aan vult. In het donker en de kou zijn velen spoedig geneigd hun vermaak in café, danszaal of bioscoop te zoeken. Het is daar om van den Jeugdraad een goede gedachte deze menschen door het organiseeren van gezellige avon den, waar muziek, zang cn ge zelschapsspelen worden gegeven, aangenaam bezig te houden. Zij, die voor dit doei iets in geld of natura willen afstaan kunnen bij de comité-leden hun gaven depo neer en. Nieuwe leiders van het Leger des Heils. De begroetingssamenkomst van de nieuwe leiders van het Leger dei Heils te Middelburg, de kapts, A, F, H, Baltkenes, vond Zaterdagavond, plaats in do L«. gerzaa!, - -Zaterdagmiddag werd ten bate van de Roode Kruis-actie „Zee land helpt Indië" een straatcol lecte gehouden, waarbij de mu ziekkorpsen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" hun medewerking verleenden. Het prachtige bedrag van f 3160 werd opgehaald. VLISSINGEN. De Vliasingsche kinderen tie Leiden. Omtrent de reis van de Vlis- singsche kinderen naar Lelden wordt ons nog het volgende ge meld. Na een voorspoedige reis arriveerden de kinderen reeds te half twee te Leiden, Een warme maaltijd in een der hotels stond ai te wachten. Daarna werd naar de Stadsgehoorzaal gereden waar de pleegouders de komst van de kleine Vlissingers reeds met on geduld verbeidden. De weth. van onderwijs, dhr A, Schout, dip de reis had meegemaakt, droeg in een geestige speech de kinde ren aan de zorg van het Leid- sche Comité op. Vóór de kleu ters met hun pleegouders naar huis mochten, werd hun nog de traditioneele Leidsche hutspot aangeboden. H.B.S.-avond. Vrijdagavond werd op initiatief van den directeur der Vlissing- sche H.B.S. een ouderavond ge houden, welke ten doel had de op richting van een Oudervereni ging. De dir., dhr G. Lammers, heette de vele ouders welkom en zette de noodzakelijkheid van het contact tusschen school en huis uiteen, waarna Drs H. Sinnema sprak over „Vernieuwing van het onderwijs", Vernieuwing is nu aan de orde,, ook op onderwijsgebied. Naast de taak van de ouders heeft ook de school een opvoedende taak. Invloeden op de kinderziel zijn vaak voor het geheele leven be slissend. Nederland nam op on derwijsgebied een eerste plaats in, maar men was teveel in in- tellectueele vaarwateren verzeild geraakt. Volgens spr. moet de school dag geen kwelling zijn en de school geen instituut om de her sens vol te pompen; doch een ge meenschap waar naast het aan- kweeken van kennis karaktervor. ming hét doel is. Voor de leera ren is dit geen gemakkelijke taak. De kinderen moet worden bijge bracht de „team-spirit". Het onderwijs kan alleen dan goed functioneeren, wanneer er 'n band is tusschen ouders en lee raren. Van groot belang is het te weten in welke huiselijke om standigheden de leerlingen ver- keeren. De ouders moeten in de gelegenheid worden gesteld het werk te bezichtigen; vandaar ten toonstellingen en ouderavonden. Van groot belang is ook het godsdienstonderwijs, zelfs in de hoogere klassen treft men nog veel te weinig kennis van de godsdienstige zaken aan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim ge bruik gemaakt. Staande de ver gadering gaven zich reeds enkele ouders op, voor een voorloopig bestuur. Heropening school Kasteelstraat. Zaterdagmiddag werd de Geref. lagere school aan de Kas teelstraat officieel weer in ge bruik genomen. De voorz., dhr F. D. G. Prins, heette in het bijzonder het college van B. en W„ dhr C. Ouwehand en het bestuur van de Herv. scholen welkom. Hij wees op den deso- laten toestand, waarin de school na de verschillende be zettingen was achtergelaten. Doordat de school Verlc. Quak- 'kelaarsraat vernield was, was de ver. geheel dakloos geworden. Hij bracht hartelijk dank aan B. en W. voor de spoedige hulp en aan dhr Ouwehand voor zijn doorzettingsvermogen. Ook dhr Kleisma werd dank gebracht. Weth. J. L. Verhagen spreekt dan zijn gelukwenschen uit. Hij brengt dhr A. Schout dank, die niets heeft nagelaten om zoowel bijzonder als open baar onderwijs reeds half Maart EEN VERKLARING DER NEDERL. REGEERING. De Regeeringsvoorlich- tingsdienst deelt het volgen de mede: Ten einde misverstanden weg te nemen, welke schijnen te zijn gerezen tengevolge van de radio-uitzending be treffende Nederlandsch-lndië door den heer Chester Wil mot voor de B.B.C., op 28 November gehouden, stelt de Nederlandsche regeering er prijs op duidelijk te maken, dat geen verklaring over het regeeringsbeleid is afgelegd tegenover den heer Chester Wilmot door den Minister van Overzeesche gebieds deelen. De uitzending, die een persoonlijke weergave was van een gesprek, dat zes dagen tevoren plaats had, trok zekere onjuiste oonolu- sies, waarvoor Prof. Loge- mann geen verantwoorde lijkheid kan aanvaarden. De politiek van de Nederland sohe reneerlng blijft zooals zij Is uiteengezet In de ver klaring van 6 November «n Is gerloht op een vreedzame oplossing van het probleem.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1