De weg tot behoud. In Joego-Slavië de monarchie afgeschaft. mei DE TOESTAND OP JAVA. Worden de vijandelijkheden ge staakt? Een convooi beschoten. van de „groote drie"? De fabrieken van N.V. v. Melle keeren niet in Breskens terug. m is vrij. Protestee rende Kolenhandeiaren. Een bon voor thee Groote geestdrift te Belgrado. Een verklaring van ex-Koning^ Peter. De Distributie-affaire. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 204 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 1 Dec. '45 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12% cent per m.m. Woord naar grondelooze diepten Wie in onzen tijd het leven voert, overziet komt tot de ontdek- He' huwelijk wordt in zijn king, dat alles schijnt te kra- grondslagen aangetast, het ge- ken en te wankelen zinsleven wordt verwoest, de Dit is een gevolg van het maatschappelijke verhoudingen feit, dat volken en overheden worden tot wanverhoudingen, zich niet gebonden gevoelen de geestelijke vrijheid loopt ge- aan goddelijke ordinantiën, vaar. maar dat naar eigen inzicht Met dankbaarheid mag worden wordt beslist in welke richting erkend dat Nederland in veler- zich het leven zal hebben te 'ei opzicht, nog een gunstige ontwikkelen. uitzondering vormt, omdat hier Het gaat dan niet meer om 'n breede kringen de Christe- vaststaande beginselen, maar Hjke beginselen nog min of om steeds wisselende begeerten meer worden erkend, en belangen. En het wordt dan Maar daarom is het dan ook altijd in meer of minder scher- 'e meer noodig alles in het pen vorm, een strijd om de werk te stellen ons volk voor macht, waarbij het recht van verder wegzinken te behoeden den sterkste beslissend is. en mee te helpen de Christe- Tot welke excessen dit lei- Hjke grondslagen van ons volks den kan hebben we in de prac- leven te beschermen en te ver tijk kunnen zien. Aan de eene sterken. zijde komt men zoo tot de ver- gehoorzaamheid aan Gods derfelijke en goddelooze leer geboden ligt voorts ook de van het Communisme en aan eenige kracht welke in staat den anderen kant en mede als stelt de rampspoeden, die over reactie daarop tot een onduld-ons gekomen zijn, te dragen, baar despotisme. Ondanks het beëindigen van Geheel anders staat het, wan- den oorlog zijn toch niet ge neer in overeenstemming met ring de moeiten en de zorgen de Heilige Schrift de Overheid waarmee velen hebben te wor- wordt gehoorzaamd als Gods stelen. dienaresse en wanneer volk en En daarvan wordt door aller- Overheid zich samen buigen 'ei speculanten op politiek en voor de door God gegeven or- sociaal gebied een dankbaar ge- deningen. bruik gemaakt om de menschen Dan komt er vastheid in het voor hun revolutionnairen wa- levenj dan is er rust en orde, Sen te spannen, en ze te voe- de grondslagen voor vrede en ren op een weg die naar den Welvaart. Dan maakt de onder- ondergang leidt. «rukking plaats voor samen- Daar tegenover is het noo- werking; dan is er plaats voor dig te wijzen op God als de de ware vrijheid, gegrond Bron van alle kracht, Wiens in gebondenheid .tan de door bestuur over alle dingen gaat. God geschonken levenswetten. Wie leeft in gehoorzaamheid Het is dan ook niet te stout aan God, die zal ook wat kwaad gesproken als gezegd wordt, schijnt, uit Gods Vaderhand dat in de gehoorzaamheid aan aanvaarden en er met Gods Gods geboden, de eenige weghulp naar staan om door ge- ter behoudenis is gelegen. stagen en opbouwenden arbeid Wie in deze dagen zijn ooren de moeilijkheden te overwin- en oogen wijd openzet kan nen en zoo tevens het belang veel leeren. De geschiedenis van land en volk te dienen. ran eiken dag predikt ons, dat Qeen verdere conferenties het verlaten van God en Zijn In een onderhoud, dat een Wanneer de rust zal zijn correspondent van Reuter met weergekeerd, zal, naar hij ver- Sjarir had, gaf deze te kennen, wacht, het volk in een gunsti- dat hij een geleidelijk staken ger stemming komen voor on- van de vijandelijkheden op ge- derhandelingen, heel Java verwacht en dat hij Nader wordt gemeld: De po- voorzag, dat binnen enkele we- gingen van Sjarir om de vijan- ken de rust zou weerkeeren. delijkheden te matigen» hebben „Ik ben zoo zeide hij in tot nog toe zeer weinig effect verbinding geweest met de gehad. Een groot levensmiddelen- plaatselijke leiders, die mijn convooi, dat uit Batavia vertrok- standpunt deelen en die trach- ken is naar de 50.000 geïnter- ten hun jonge mannen te bewe- neerden in Bandoeng, werd be- gen tot het neerleggen van de schoten. Zes leden van bet wapenen. escorte werden gedood. Tusschen Nederland en de re- 1 De termijn, die in het Britsche publiek Indonesië zou misschien ultimatum aan de Bandoengsche een verhouding mogelijk zijn, extremisten voor overgave was gelijk bestaat tusschen Enge- gesteld, is verloopen, maar de land en Ierland. Basis voor het consequenties zullen nog niet voortzetten van onze onderhan- worden toegepast, daar de waar delingen zou dan moeten zijn, nemend „gouverneur" van West dat Nederland ons recht op Java, een leider der extremisti- zelfbestuur erkent. sche jeugd en een Britsche offi- Sjarir toonde zich overtuigd,1 cier door besprekingen een eind dat hij het gezag van zijn re- zullen trachten te maken aan de geering over geheel Java zou vijandelijkheden, kunnen doen gelden. Hij bil- Te Batavia zijn de evacuees lijkte het Nederlandsche stand- uit Semarang aan wal ge punt, voorzoover dit betreft de bracht. Onder hen bevonden zich Nederlandsche vastbeslotenheid 66 liggende en 16 zittende pa- zijn economische belangen op tienten, terwijl een aantal kinde- Java te verdedigen, maar achtte ren mazelen en kinkhoest heeft, de Nederlandsche aanspraak op Zij werden allen met de meeste politiek toezicht ongerecht- spoed naar Jiet ziekenhuis ge- vaardigd. bracht. DE TOESTAND IN CHINA Volgens een officieel bericht Er wordt meer geschreeuwd bedraaKt het aantal slachtoffers Op zijn persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen voorstander van nieuwe conferenties van de „groote drie" is en er de voorkeur aan geeft, dat de organisatie van de Ver- eenigde Naties, die z.i. binnen 90 dagen in werking zou kun nen treden, de taak op zich zou nemen de internationale moei lijkheden op te lossen. Naar de „P. Z. C." verneemt, is als gevolg van de tegenwer king, die van Melle N.V. te Breskens, na de bevrijding van alle officieele instanties heeft ondervonden, deze belangrijke industrie voor Breskens verlo ren. Als men bedenkt, dat op deze fabriek pl.m. 400 personen in dienst waren, kan men na gaan, wat dit voor een ge meente als Breskens beteekent. Al het mogelijke werd ge daan, om de fabrieken weer op gang te brengen, maar de N.V. heeft niet de minste medewer king ontvangen, noch van het bouwbureau, noch van dc ge meente, noch van het Rijk, noch van de verkeersinspectio. Tijdelijk is nu met de pro ductie begonnen in kleine fa brieken to Vlaardingen en te Rotterdam. maar Geen kolen voor de Zuidelijke provincies? Ongeveer 200 kolenhandela ren uit de Zuidelijke provincies hielden te Tilburg een protest- vergadering. Dit wegens het feit, dat sinds Augustus geen kolen meer voor de Zuidelijke provincies werden aangevoerd, en een verzoek van den kring Breda om een betere kolenvoor- ziening geen resultaat had. Vanuit deze vergadering werd een telegram verzonden aan het Rijkskolenbureau te 's Graven- hage, waarin er op aangedron gen wordt, spoedig kolen te doen afzenden voor het Zuiden, daar anders de twee bonnen, welke binnenkort zullen wor den aangewezen, niet kunnen worden gehonoreerd. dan geschoten. De Ambassadeur van China, van de atoombommen: in Hi- rosjima 70.000 tot 120.000 doo- den of vermisten; 75.000 tot Dr Wei Tao Ming, heeft met 200.000 gewonden. In Nagasaki President Truman de situatie j 40.000 dooden of vermisten, in het Verre Oosten besproken.] 40.000 gewonden. Bij zijn vertrek van het Witte Huis verklaarde hij tegenpver de pers„Wij hebben eenige moeilijkhelen gehad. Waft'Com munistische troepen pogen de binnenkomst van Chineesche regeeringstroepen in Manchoe- rije te bemoeilijken. In werke lijkheid wordt er meer ge schreeuwd dan geschoten. Ik geloof en hoop, dat er zich bij het overnemen van het bestuur van Manchoerije geen groote moeilijkheden zullen voordoen." Op 7 December zal een bon voor 50 gram thee geldig worden verklaard, voor alle personen ouder dan 4 jaar. Vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Voorloopig is dan de voor raad uitgeput. De thee is gemengd uit goede Engelsche Soo en zal in één kwaliteitekeuze in den handel worden gebracht. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van do zitting op 30 Nov. 1945: Jan Janse, 's Graven polder: vrijgesproken. Adriaan Cok, Krui- ningen: S m. int.; ontz. rechten. Pieter Cok, Kruinin- gen6 m. int.ontz. rechten. Ding. Anth. Braam, 's Gravenpolder6 j. int.; ontz. rechten. G e r fa. de Witte, 's Gravenpolder3 j. int.ontz. rechten. A d r. J. v. d. M e u 1 e n, 's H. Abtskerke5 m. int.ontz. rechten. Tot nu toe bestond de bepa ling, dat Eau de Cologne uit sluitend op doktersattest mocht worden afgegeven. Die bepaling is ingetrokken. Maar en het is goed daar op even de aandacht te ves tigen hieruit volgt niet, dat dit begeerde artikel nu ook wer kelijk geleverd kan worden. Tengevolge van het gebrek aan alcohol is de voorraad zóó gering, dat alleen zij, die be slist Eau de Cologne noodig hebben geholpen kunnen wor den. DE BIETENCAMPAGNE IN WEST-BRABANT. De bieten-campagne in West- Brabant loopt ten einde. In de fa briek te Roosendaal zijn de laatste bieten door de snij mo lens gegaan en vermoedelijk zal de fabriek te Stampersgat de „Dinteloord" op 5 December uitdraaien. Met een werkelijk totaal van 410 millioen kilo bieten aan de snijmolens tegenover een ge schatte hoeveelheid van 550 millioen deze campagne een stuk beneden de toch al pessi mistische yerwachting gebleven. Voor het komende jaar zijn de verwachtingen omtrent den bietenoogst iets beter, al blijft in verband met de inundaties het beeld voor 1946 nog som ber. Volgens deskundigen zal het noodig zijn, dat de regecring voor de bieten ten opzichte van andere gewassen een behoorlij ken richtprijs vaststelt. FUSIE VAN SUIKER* FABRIEKEN. In de te Roosendaal gehouden algemeene vergadering van de ooüperatieve suikerfabriek en raf finaderij „Dinteloord" heeft de voorzitter de heer J. M, van Bommel van Vloten, mededeeling gedaan van het instellen van een fusie-commissie die de mogelijk heid van fusionneoring der coö peratieve suikerfabrieken te Din teloord, Zevenbergen, Roosen daal en Sas van Gent in studie heeft genomen. Bij de bestuursverkiezing wer den de zittende bestuursleden herkozen, uitgezonderd de heer De Oude, in wiens plaats de heer C. Boogerd te Noordwelle werd benoemd, Hoe een Amsterdammer huisvesting kreeg. Een Amsterdammer kreeg kort na den oorlog een werk- kring in een der groote steden van het Zuiden. Hij deed alle 1 mogelijke moeite om aan een woning te komen en toog ook herhaalde malen naar den dienst voor de Noodhuisvesting, I echter zonder resultaat. Na weer één van zijn vergeef sche tochten kwam hij plotseling op een luminieus idee en plaatste een advertentie in de plaatse lijke pers van den volgenden inhoud: „Twee Engelsche offi cieren zoeken goede kamers". Twee dagen na plaatsing der advertentie ontving hij reeds een 50-tal brieven van men schen, die kamers konden af staan. Er was zelfs een inzen der die een geheel complete bo venverdieping met badcel be schikbaar stelde Gewapend met deze brieven trok de in woningnood verkee- rende man naar de Noodhuis vesting, waar hij met open ar men werd ontvangen. De man mocht het beste uit deze vijf tien brieven uitzoeken, hetgeen de bovenverdieping met badcel bleek te zijn en kreeg als dank voor de 14 andere verstrekte adressen zoo luidt tenmin ste het verhaal nog een pakje Engelsche sigaretten op de koop toe. De personen die zich in het bezit mochten ver heugen van een aantal kamers komen nu van hun overtollige ruimte af, maar zullen het zon der Tommies moeten doen. In het „Geuzenliedboek" komt een vers voor van een onbeken den dichter onder den titel „Het SchotHet is een van de beste gedichten, die ik in de verzets poëzie ben tegengekomen. In sobere woorden beschrijft de dichter, hoe hij in het duister van den winteravond een schot verneemt, waarvan de echo in de kruinen verwaait. En hij weet, dat daar weer een uit het verzet wordt neergeknald. Hij staat zwijgend voor het ven ster en beleeft hetgeen daar 1 gebeurt als in een visioen mee „Een wit gelaat zinkt peinzend in de sneeuw...." En dan ein- digt het gedicht als volgt: „En ik, die aan het raam der [kleine kamer In de gebroken stilte stiller sta, Voel klaar hoe, koel maar steeds [onherbergzamer, Dit hsxt zich sluit voor mild* Iheid en geni," „Dit hart rich sluit voor mild heid en gena". Dat is één van de wreede realiteiten van den vreeselijken oorlog, die achter ons ligt. Het dierlijke in den mensch is weer boven geko men. De strijd om hot naakte bestaan heeft alle hoogere en edeler gevoelen* uitgebannen. Deze gedachte greep me heel sterk aan, toen ik dezer dagen iets las uit het dagboek van Philippe Gerbier, een Franschen Maquis, die daarin vertelt van zijn belevenissen in den onder- grondschen strijd tegen de Duitsche overweldigers. Hij schrijft dan ergens over de steeds grooter wordende geva ren, waaraan de Maquis bloot staan. „De Gestapo-arrestaties vermenigvuldigen zich en de Duitsche gerechtshoven spre ken steeds meer doodvonnissen uit", zoo noteert hij. En dan vervolgt hij„Maar wij van onzen kant _dooden evenzeer. De Franschen waren niet ge maakt om te dooden. Hun tem perament, hun klimaat, hun land, hun beschavingspeil maak ten hen afkeerig van bloedver gieten". „Nu is er geen sprake meer van een dergelijken af keer. De primitieve mensch is in Frankrijk teruggekeerd. De Franschman doodt om zijn huis, zijn dagelijksch brood, zijn ge- lieiden, zijn eer te beschermen. Hij doodt eiken dag. Hij doodt den Duitscher, diens medeplich tige, den verrader, den aanbren ger. Hij doodt beredeneerd en instinctmatig." Hier is iets kapot gegaan. De oorlog heeft wonden geslagen, vele en diepe. Maar dit is wel een der allerdiepste. De mensch, geschapen naar Gods beeld, kroon der schepping, verlaagt zich tot lager dan het dier. Dat is de ontzettende tra giek van den oorlog, de tragiek van een menschheid, die zich van God heeft afgekeerd, de tragiek van de zonde. En wij dragen het bloedmerk met ons mee als een Kaïns teeken- Betzelfde voelde een lezer van het Amerikaansche blad „Coronet", toen hij een passage uit een brief aanhaalde van zijn vriend, die als luitenant in het leger van generaal Patton in Duitschland vocht. Deze ver telde in bedoelden brief, hoe overal langs den weg doode Duitsche soldaten lagen. „Het was een vreeselijk gezicht", zoo schreef hij letterlijk, „maar ik voelde absoluut geen medelij den. Het'eenige wat ik dacht, was: jammer, dat het er nog nog niet meer zijn!" Dan ver haalt hij verder, hoe hij bij een kromming van een weg plotse ling een prachtigen rooden vos zag, die doodstil bleef zitten. De afstand was nog geen 30 meter, „maar ik kon niet schie ten", schreef hij. „Als het een Mof was geweest, had ik hem zonder een seconde te aarzelen een portie lood gegeven". „Wat de vrede moet gene zen" schreef bedoeld blad bo ven dit stukje. Zal de vrede hier waarlijk de wonden helen? Ik geloof, dat dit alleen moge lijk is, als die vrede niet slechts is „afwezigheid van oorlog", maar „aanwezgheid van God". Dat is de vrede van Kerstmis. Het uitroepen van de repu bliek is te Belgrado met groote geestdrift ontvangen. In de na tionale vergadering werd een proclamatie voorgelezen, waar in van Koning Peter gezegd werd, dat hij door zijn daden gedurende de nationale bevrij ding het verzet heeft verzwakt - Te Pittsburgh zullen 342.000 j en de verraders van het volk metaalbewerkers in staking g"teand. gaan, indien geen gevolg wordt Ex-Koning Peter II heeft een gegeven aan hun eisch tot een loonsverhooging van 2 dollar per dag. Op het terrein van het Slot Sprine nabij Hannover blijken zich nog 13 Europeesche bisons te bevinden. m De boerderij van den Joden hater Streicher bij Neurenberg zal worden ingericht tot een landbouwschool voor Joden. m De Turksche regeering heeft besloten tot instelling van een departement van luchtvaart, verklaring uitgegeven waarin hij zegt: „De volksvertegen woordiging heeft in Joego-Sla- vië de republiek uitgeroepen. Dit besluit is gevallen als re sultaat van een reeks handelin gen van maarschalk Tito, die het gevolg hebben gehad, dat deze beslissing genomen is tl i t de handen van het volk en ge legd is In die van hemzelf en van het nationale front. De verklaring zegt verder, dat de regeering van Tito een voudig al haar verplichtingen vertrapt heeft, overeenkomsten vernietigd en een totalitaire regeeringsvorm ingesteld heeft, in volkomen tegenstelling tot de idealen van de Vereenigde Volken, de besluiten van Jalta en de beloften, die zij zelf heb ben afgelegd. Hij ontkent, dat bij de verkie zingen de volkswil tot uiting is gekomen en vervolgt: Wanneer mijn volk vrijelijk besloten heeft tot een anderen staats vorm, dan zal ik bereid zijn dat te aanvaarden. In dat geval zou ik een getrouw onderdaan van mijn geboorteland Joego-Slavië zijn. Ik ben mij volledig be wust van mijn verplichtingen jegens mijn vaderland en on danks de maatregelen, die het huidige regime tegen mij neemt, zal ik ook voortaan doen wat mijn geweten mij beveelt om Joego-Slavië te bevrijden van de tirannie, ongeacht van welke zijde deze komt. Provincienieuws. DE VERBINDINGEN IN ZEELAND. In aansluiting op ons artikel van Donderdag vernemen wij nóg het volgende: De ponton te Zierikzee is doormidden gebroken, maar is drijvende en geheel dicht. Men hoopt de breuk ter plaatse te kunnen herstellen. Dat een botter van het M. G. den dienst tusschen het Katsche veer en Zierikzee onderhoudt, nu de „Prinses Irene" defect is, is niet geheel juist. Er vaart hier n.l. tijdelijk een visschers- schuit van particulieren. Tenslotte schrijft men ons tt.a.v. het feit, dat de „Alba tros" die door de Duitschers voor het Katsche veer tot zin ken werd gebracht, niet gelicht kan worden, daar er in Zeeland geen zware bokken zijn, nog het volgendei „Aangezien er twee groote bokken met een gezamenlijk hefvermogen van minstens 125.000 kg. hier in Zierikzee de ponton hebben gelicht en deze juist na een 3-daags verblijf zijn vertrokken, hadden deze bokken tiu ook niet de „Alba tros" kunnen lichten? Het weer was goed en de afstand kon toch geen bezwaar zijn. Of hesft Hier ©ok. *li bi) soovss! in dezen tijd, „Bureaucratius" zijn woord gesproken? Dan is dat toch wel heel ergl" Inderdaad. Hier klopt iets niet. We geven dit graag door. Avond- en nachtrecepten. Tot en met Vrijdag 7 Dec. al.s. zijn voor avond- en nacht recepten de volgende apothe ken geopend: te Vlissingen: v. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Middelburg: fa. v. d. Garde en te Goesde Goessche Apo theek. MIDDELBURG. Donderdagavond sprak Ds Gra- vemeyer in de Oostkerk over „De nieuwe koers in de Herv. Kerk." Het verslag van deze rede moest tot bet volgende no. wachten. Dank Je wel, jeugd van Baarn en Amersfoort! Het was een prettig aandoend gezicht in de bovenzaal van het Oudeliedentehuislange tafels met speelgoederen, torenhoog op gestapeld, deden ons direct den ken aan de stralende kinderge zichtjes, wanneer ze straks al dit moois in handen zullen krijgen. Dat ze zullen genieten, daar aan hoeft niemand te twijfelen 1 Er is letterlijk van alles: pop penwagens en prentenboeken houten en metalen autootjes, ge zelschapsspelletjes en teddyberen, te veel om op te noemen 1 Al deze speelgoederen zijn een geschenk van de jeugd van Baarn en Amersfoort. Deze plaatsen hebben elk een groote vrachtauto vol ingezameld. De auto's zijn Donderdag en Vrijdag in Mid delburg gearriveerd. Ruim 2000 kinderen tot de 6 jaren kunnen aan een stuk speel goed geholpen worden. En dat wil wat zeggen, nu het speelgoed in de winkels zóó duur is, dat alleen maar zéér welgestelde ouders het kunnen betalen. Vandaag (Zaterdag) zal aan degenen, die zich hebben opge geven, de uitreiking van het speelgoed plaats vinden. Een woord van warmen dank aan de jongens en meisjes van Baarn en Amersfoort voor hun groote offervaardigheid is hier op zijn plaats. Het Middelburgsch Hulp comité deelt mede, dat in den loop der volgende week een aan vang zal worden gemaakt met het uitreiken van de textielgoe- deren, waarvoor men zich enkele weken geleden kon opgeven. Ver zocht wordt, niet op het bureau ta komen, vóórdat men een op roep heeft ontvangen. Deze zul len ten spoedigste worden toege zonden. VLISSINGEN. Vrijdagmorgen om 8 uur ver zamelden zich op de Zeiimarkt plm. 80 'kinderen. In 3 autobus sen namen ze plaats om de reis naar Lelden onder lei ding van den heer A. Schout, te «navaarden, Het politie-onderzoek in de geruchtmakende distributie-affaire is nu geëindigd. De aanvankelijke berichten, als zou het nogal mee vallen, zijn gebleken niet juist te z(jn. Niet minder dan een 7- tal ambtenaren is in het Huis van Bewaring te Middelburg op gesloten. Reeds op 4 Dec. a.s. vindt de openbare berechting door den econ. rechter plaats. Beëediging marine-officieren Gisterochtend heeft de marine commandant alhier, overste L. H. Quant, voor het front der troepon een vijftal adelborsten tot offi cier beëedigd. Bond van buurtvereenigingen In de gehouden huishoudelijke vergadering o.l.v. dhr A. Schout, werd het hoofdbestuur herko zen. In de bestaande vacatures werden tot hoofdbestuurslid ge kozen dhrn P. A. Gillissen, C. Plasse en B. M. Wijtenburg. Dhr Jae. de Visser stelde zich niet meer als hoofdbestuurslid verkiesbaar. Het aantal leden der -buurtvereen. blijkt nog steeds te vermeerderen. Aan den voorz. werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij in het afgeloopen jaar heeft ver richt, WAARDE. Opbrengst collecte Stichting 1940-1945 f 840. KRUININGEN. Op uitnoodiging van de Geref. Jeugdcentrale sprak Woensdag avond in de Geref. Kerk de heer Zuidema uit Goes over „Leven en lijden in Buchenwald". Na de opening der vergadering door Ds Koolstra, zong eerst de heer G. M. Prins „Panis An- gelicum" van Cesar Franck. De heer Zuidema, die daarna het woord verkreeg, deelde eerst een en ander mede omtrent zijn ervaringen in diverse gevangenis sen in Duitschland. Vervolgens besprak hij het le ven in Buchenwald, de wijze waarop de gevangenen behandeld eh zeer vaak mishandeld werden, waarbij o.m. werd stilgestaan bij de „medische" verzorging en het geestelijk leven zooals dat daar tot openbaring kwam. Het leven werd geteekend, maar ook het schrikkelijk lijden waaraan vele gevangenen bloot stonden. In vele opzichten was Buchenwald een hel, maar dank zij Gods genade werd het ook een poort des he mels. Hierna zong Jannie Lavooy nog het „Onze Vader" van Van der Sloot, Beide solisten werden op het orgel begeleid door Lu cas Lavooy. Er was veel belangstelling: de kerk was geheel bezet. NISSE. De Groene Kruls-collecte bracht ©p t 58.77. TRIBUNAAL TE GOES. De volgende nieuwe zaken kwamen voor: 1. Berend Broyl, kleermaker te Wolfaartsdijk. Deze had in de beginselen der N.S.B iets goeds gezien, daar gedurende den oorlog de wer keloosheid verdween. Hij had veel „lamme jaren" meege maakt. Daarom sloot hij zich in Febr. 1943 aan. Hij werd voorts ervan beschuldigd, aan de huizen geluisterd te hebben om luisteraars naar de Engel sche zender op te sporen. Doch hij ontkent dit ten stelligste. Mr Vlaming leest hem dan echter enkele getuige-verkla- ringen voor. Verd. schijnt zich evenwel voorgenomen te heb ben, alles te ontkennen. Want ook van steun aan het strijd- fonds en een artikel aan de „Zeeuwsche Stroom" weet hij niets. Opnieuw toont Mr Vla ming hem dan de bewijsstuk ken. De besch. geeft duidelijk blijk nog niets veranderd te zijn. 2. Pieter Joh. v. M a a r e n, scheepsmakelaar te Hansweert, had in 1940 of 1941 een aantal barkassen van de Ned. Marine, die door de Duitschers waren buitgemaakt, verder verhandeld met een be hoorlijke winst. Hier was dus sprake van „besmet goed Bekl. zegt echter geheel Jte goeder trouw" gehandeld te hebben. Hij blijkt voorts ook sympathieën voor de N.S.B. te hebben gehad. De verded., Mr F. W. Adriaan- se, meent, dat hier rekening ge houden moet worden met het feit, dat het gebeurde In 1940 plaats vond, toen dc dingen zich nog niet zoo Bcherp aftee- kenden. 3. Hendrik v. Man- ren te Hansweert is van 1940 tot 1942 N.S.B.er ge weest. Dat hij bij het econ.- en het vervoersfront is aangeslo ten geweest, ontkent hij. Tot het N.S.B.-lidmaatschap was hij overgegaan, nadat de Duit schers gedreigd hadden, zijn kantoor geheel te vorderen. Hij had voorts vrijwillig de verte genwoordiging op zich geno men van de Ned. Partic. Rijn vaartcentrale, een voor den vijand werkzaam geweest zijn de instelling. Bij het verhoor van een der getuigen bleek, dat besch. onderduikers geholpen heeft. De verded., Mr F. W. Adriaan. se, wees o.m. op de vijandige houding, die onder de concur renten-cargadoors te Hans weert tegenover de fa. v. Maa- ren altijd bestaan heeft. Uitspraak in deze gevallen over 14 dagen te Goes. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht, dr W, Aalders te Groningen, J. M. v. d. Meene te Voorst en H. v. Schothorst te Deventer. Beroepen te Breda, J. C. H. Jörg te Nieuw-Vennep. Aangenomen naar Apeldoorn, J. de Groot te Driebergen. Bedankt voor Oosterland, H. v. Willenswaard te Ellewouts- dijk. Geref. Kerken. Drietal te Rijswijk (2e pred.- pl.), Th. H. v. Andel te Souburg, B. van Lummel te Sprang en Th. Swen te Wirdum (Fr.). Tweetal te 's Gravenhage- Loosduinen, K. J. Kraan te Grijpskerke en J. G. Marseille te Hoogersmilde. Beroepen te Amersfoort, D. A. Zijlstra te Uithuinzen; te Rotterdam-Delfshaven, A. v. tt. Weg te Bussum. Bedankt voor Zuidlaren, M. Hamming te Oude-Pekela. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam-Oost, K- G. v. Smeden te Groningen. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Nieuwvliet (2e maal), G. v. Bruggen te Heer- de (Geld.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Groningen, K. Doekes te Feyenoord en J.Vink te Berkel Beroepen te Amersfoort, P. K. Keizer te Groningen. Laatste berichten. NOG EEN KOLENBON ER BIJ. Min. van Schaik deeelde gisteravond in zijn rede me de, dat voor het einde van dit Jaar weer twee kolenbonnen zullen worden aangewezen. Daarna zullen in Febr. nog twee kolenbonnen gegeven worden, zoodat in totaal acht bonnen voor dezen winter be schikbaar gesteld worden. HOOFDINGENIEUR PROV. WATERSTAAT. Mat ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd tot Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland de heer Ir H. D. J. Swators, Ing. van den Prov. Waterstaat te Zie rikzee. Hess heeft zijn geheugen terug. Gisteravond heeft Rudolf Hess van wien tot dusverre werd aan genomen, dat hjj aan geheugen verlies leed, verklaard, dat hjj tot liu toe om tactische redenen ge heugenverlies had voorgewond, doch dat van heden af zijn ge heugen wederom geheel In orde lo.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1