De tweede dag van het Musseit-pces. De procureur-fiscaal eischt de doodstraf. - De laffe en ver raderlijke aanval in 1940 was voor Mussert de „bevrijding". DE KLEINE KRUIDENIER EN HET DISTRIBUTIE-SYSTEEM. Wordi het groot-winkelbedrijf bevoordeeld? De toestand In Ned.-lndië. Indonesiërs te Bandoeng hijschen de witte vlag. Kruimeltjes „Pluto" wordt gedemonteerd. Provincicnieuws. Laatste berichten. ZEEUWSGH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 202 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 29 Nov. '45 de Christen-dichter 27 November 1899 was de sterfdag van een dichter, die het Nederlandsche volk een rij ken schat van schoonheid heeft g schonken. Op dien datum overleed namelijk te Brugge de priester-dichter Guido Ge zelle, op 69-jarigen leeftijd. Hij was de zoon van eenvou dige ouders, zijn vader was een onbemiddeld boomkweeker te Brugge en het was ten koste van aanzienlijke opofferingen, dat zij er in slaagden hun zoon priester te laten worden. De jonge Guido moest hard voor zijn opleiding werken', hij was een tijdlang portier op het se minarie als tegenprestatie voor het aldaar genoten onderwijs. Maar hij was zijn roeping ge trouw, en zoo zien wij reeds in zijn jeugd bij Gezelle de vast heid yan beginseen, die we heel zijn leven zien beheerschen. Want Gezelle was in de eerste plaats een Christendichter. Er bestond een onlosmakelijk ver band tusschen zijn ambt en zijn dichten. Een tijd lang is hij leeraar geweest aan hetzelfde semina rie te Roesselaere, dat hem eens in de schoolbanken had gezien. Hier ontstond er een hechte band tusschen den leer meester en zijn leerlingen. Ge zelle wees hen op het schoone in de natuur, op hun mooie taal, maar bovenal op de groot heid van God. Hij zingt het zijn leerlingen voor: dank om het leven, dank om het licht, dank om het licht en het leven, dank om de lucht en het licht en het zien en het hooren en all Dank zij den Heerel.... En wie herinnert zich niet de zoo eenvoudige, maar toch zoo van innig leed schrijnende vers regels Gij badt op eencn berg alleen, en.... Jesu, ik en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan [klimmen om U alleen te vinden do wereld wilt mij achterna, alwaar ik ga of sta Of ooit mijn oogen sla; pn arm als ik en is er geen, geen een, die nood hebbé en niet klagen [kan; Gezelle vertolkt zijn gevoelens en gedachten in zuivere, artis tieke vormen. Hij geeft niet, zooals zoo velen voor hem ge daan hadden, een godsdienstig gedicht, dat niet meer betee- kende dan een preek op rijm, maar wij bemerken bij het le zen, dat zijn kunstenaarsgeest uiting gaf aan geheel zijn in nerlijk, dat fel bewogen was door schuldbesef, maar ook wist te juichen van zondevergeving. Gezelle laat ons ook in zijn werk zien, hoe volkomen on juist de meening is, die nog wel in sommige kringen heerscht, dat Christendom en kunst twee elkander vijandige machten zouden zijn. De chris ten Gezelle voert ons tot een van de hooge toppen onzer Ne derlandsche letterkunde en wij bezitten in hem een schat van poëzie, godsdienstige verzen, maar daarnaast ook een rijke schat van natuurpoëzie, die mede tot het beste behoort dat in onze taal geschreven is. Be luisteren we slechts zijn, schil dering van de duiven in hun rappe vlucht: Ui tl daar komen ze al, [gekletterd komen ze op hun vlerken: ['t kettert heinde en verre, en 'themcls- blauw vliegt van vlugge vieren grauw. Driemaal weg, zoo vliegen ze, [zende driemaal weer, zoo ruischt de [bende rap voorbij, tot waar ze kan vinden om te beeten: dan, hoort: hun zachte schachten [piepen, en, als of hun vlerken sliepen op de lij ze lij ze vaart slieren ze al omleegewaard, en.eer dat hun roode [pootjes grond genaken, vliegen strootjes, kafjes, stofje-, wolle en werk weg, van onder hunne vlerk, en.... ze naken grond.... Gezelle is, heeft een schrij ver over hem gezegd, een der muzikaalste dichters van den Groot-Nedcrlandschcn stam. Zijn taal was prachtig, maar wa moeten niet bij dit uiter lijke kleed zijner gedachten blij ven staan. Zijn kunst was de taal van ziel tot ziel, die zijn lezers moet grijpen en meevoe ren tot zijn hoogte, van waar uit gezien alle leven heenwijst en opgaat en terugkeert naar den Schepper. „Gezelle s vers is een schitte rend voorbeeld van de onver die honger, en niet vragen kanbreekbare eenheid tusschen ge- die pijne, en niet gew>gen kan dachte, gevoel en vorm, die hoe zeer het doetl hem recht geeft op een blljven- G) leer mij, armen dwaas, hoe de eereplaats in de Nedcrland- [dat ik bidden moetl sche litteratuur." tl. S. Gisteren werd de behandeling Goering werd aangeboden en van het proces tegen Mussert voortgezet. De procureur-fiscaal, Mr Zaayer begon met er op te wijzen, dat even onverbrekelijk als de terugkeer van de Konin gin aan de bevrijding van ons land verbonden is, even onver- waarop Mussert zeide: „Voor ons Nat.-Socialisten is er een onzalige broederkrijg geweest, n.l. van 10 tot 15 Mei, dit was de eerste werkelijke broeder- krijg met Duitschland, maar ook de laatste.... Daarom mijn kameraden en volksgenooten, brekelijk ook de bestraffing van verheugt u over de komst van Mussert verbonden is aan het het nieuwe Europa en gordt u einde van de vijandelijke bezet- aanl" ting. Mussert's wensch was: een Dan brengt hij nogmaals de groot Nederlandsch rijk, met ten laste legging naar voren: ïndië, georienteerd op en ver- Ie. de aanslag om Neder land onder vreemde heer schappij te brengen; 2e. het in gereedheid bren gen en onder zich hebben van een plan om der» grond- wettigen regeeringsvorm te vernietigen; 3e. huipverleening aan den vijand. Wat de twee eerste feiten be treft aldus Mr Zaayer ge niet Mussert, als ik mij niet sterk vergis, het twijfelachtige voorrecht de eerste te zijn, die sedert de vestiging van ons Ko ninkrijk, daarvoor in Nederland gedagvaard is. De N.S.B.-ers waren Duitsch- lands bondgenooten al lang voor den oorlog en het is tegen de zen geestelijken achtergrond, dat men alles moet zien, wat er verder gebeurd is. Wat ieder normaal Neder lander, Ja, ieder normaal mensch, genoemd heeft en tot lengte van Jaren zal blijven noemen, een laffe en verraderlijke overval van een groote militaire mogendheid, op een kleinen bevrienden buurstaat, was voor Mussert „de bevrijding". Dan bracht de procureur-fis caal de „Hagespraak" te Lun- teren in herinnering, waarop de groote klok der N.S.B. als ge schenk uit dankbaar heid jegens de Duit- «oho luchtmacht aan bonden met Duitschland. Van annexatie van Nederland door Duitschland was hij een tegen stander. In zooverre moet men zeggen, dat de politiek, die hij voerde, inderdaad Nederland sche politiek was, maar op den grondslag van de a priori vast staande onderworpenheid aan Duitschland. Nederland had de keuze om zich aan het Duitsche zwaard te onderwerpen of door te strij den; daar was niets tusschen en ons volk heeft die keuze ge daan. Mussert en de zijnen had den evenwel reeds lang te voren hun keuze gedaan: so lidariteit door dik en dun met Duitschland en zijn Füh- rer. Als bondgenooten en handlangers van Duitschland hebben zij toen Nederland helpen bestrijden. Mussert stortte zich in dit avontuur en brak de 'brug naar het verleden af door zijn ver loochening van het Koninklijk Huis. Hij noemde Koningin Wilhelmina de laatste der re- geerende Oranjes. Uit de aanteekeningen van Mussert blijkt, dat hij de be zittingen van het Koninklijk Huis niet heeft kunnen loskrij gen hoewel hij het in zijn be sprekingen met Seyss Inquart eind 1943 en begin 1944 nog wel heeft geprobeerd. Deze aanslag op onzen grond- wettigen regeeringsvorm is dus in het stadium van voorberei ding blijven steken door gebrek aan medewerking van Duitsche zijde. Men moet het kwaad, dat Mussert ten behoeve van de Duitsche oorlogvoering heeft gedaan, niet te gering achten. Bij dc stukken, die ik gevonden heb, is een nota van Van Geel kerken d.d. 12 Augustus 1943, waarin hij becijfert, dat van de 35.000 mannelijke N.S.B.-ers er 23.700 op de een of andere ma nier in de oorlogvoering zijn in geschakeld, waarvan 17.000 bij zuiver militaire onderdeelen. Dit kan overdreven zijn om het den Duitschers mooi voor te stellen, maar het aantal was toch in ieder geval heel aanzenlijk. Mussert zeide hierover zelf in een redevoering op den Grebbeberg op 21 Maart 1943: „Meer dan iemand an ders ben ik verantwoordelijk voor de offers, die het Ne derlandsche volk brengt aan het Oostfront. Duizenden zijn gegaan op mijn aanspo ringVele honderden van hen zijn gevallen. Ik zelf, aldus Mr Zaayer, wil hier aan toevoegen: meer dan iemand anders verdient gij dan ook daarvoor gestraft te wor den. Mr Zaayer wees er verder op, dat de politiek van Mussert een volslagen mislukking is gewor den. Het waren de Duitschers, die beslisten. En al heeft hij het misschien vreeselijk gevon den, zooals het gegaan is, zijn leidraad wasde Führer wil het en dus moet het wel zoo ge beuren. De realiteit,is onder werping en medewerking aan Duitsche wenschen, blinde onderworpenheid aan Hitier. Het ging wel niet altijd zon der tegenspartelen, maar het einde van het lied was altijd, dat de dingen, die Mussert met wilde toch gebeurden en hij er zich toch bij neerlegde cn me dewerkte. Het doet op eenigszins ander plan wel sterk denken aan ze kere Nederlanders die altijd maar weer toegaven, altijd maar weer „loyaal medewerk ten", omdat het toch zoo vree selijk voor het Vaderland zou zijn als ze van hun stoel op stonden, en toch zoo goed voor Nederland en zoo gemakkelijk voor de heeren zelf, als ze er maar bleven zitten. Uitvoerig besprak Mr Zaayer het vraagstuk of de N.S.B, dc Duitschers daadwerkelijk heeft geholpen bij den inval in Mei 1940. Ik heb, zeide hij, geen en kele aanwijzing gevonden, dat Mussert het meevechten van zijn volgelingen tegen Neder land zou hebben bevorderd of gewild. Mr Zaayer eindigde met er op te wijzen, dat geen volk in geheel Europa aan zulk een zwaren geestelijken druk bloot gesteld geweest is, als het Ne derlandsche en dat de activiteit van Mussert en de N.S.B. er op .gericht geweest is Nederland zonder meer aan Duischland te onderwerpen. Hij, die tijdens een strijd op leven en dood een leiders positie bekleedt en dan niet voorgaat in den strijd tegen den vijand, begaat, hij moge dan heeten Mussert of de Geer, een misdaad jegens zijn volk. Tegen den man, die dit heeft bestaan, requireer ik thans, dat uw Hof hem zal schuldig verklaren en recht doende in naam van H. M. de Koningin, zal veroordee- len tot de doodstraf. De eisch maakte op Mussert geen zichtbaren indruk. Daarna was het woord aan den verdediger Mr Wijckerheld Bisdom, die begon met te zeg gen, dat nu eindelijk het oogen- blik is aangebroken waarnaar het geheele Nederl. volk S jaar heeft gesnakt, dat Mussert voor zijn rechter staat. Hij betoogde verder, dat Mus sert zich voortdurend tegen de annexatie heeft gekeerd en dat hij gepoogd heeft nog eenige vrijheid voor Nederland te be houden. Op een te Amsterdam gehou den persconferentie werden van de zijde van de zelfstandige kruideniers de grieven gemoti- springt in het oog. De „groo- ten" kunnen regelmatig plakka ten ophangen „volop dit" of volop dat", terwijl het kleine veerd, die bij deze groep mid- i kruideniertje lang niet al zijn denstanders bestaan tegen de klanten kan bedienen. distributieregeling zooals die op het oogenblik geldt. Uit statistieken blijkt, dat in 1928 de verkoop van kruide nierswaren, in den ruimsten zin genomen, voor 81.88 pet. door zelfstandige winkeliers en voor 14.62 pet. door het groot win kelbedrijf werd verzorgd. De resteerende 3.5 pet. viel andere bedrijfsvormen ten deel. In 1938 waren deze percen tages voor zelfstandige krui deniers 71 pet.; voor het groot winkelbedrijf 29 pet. Voor tal van artikelen, en wel juist de bijzonder loonen- de, geschiedt nu de bevoorra ding z.g. op basisjaren, en dan kiest men bij voorkeur de jaren 1938—1939. In de practljk beteekent dit: die handelaren, die hun omzet in de bezettingsjaren hebben zien terugloopen, worden nu bevoorraad op een veel hooqere omzet van voor den oorlog, terwijl die gene, die de laatste Jaren hun omzet hadden weten te vergrooten, nu minder werk- voorraad krijgen. Het onrecht den Wei* nen middenstander aangedaan Ter confrontatie werd gesug gereerd, dat deze quota-verdee ling in dezer voege geschiedt omdat aan de instanties, die met deze verdeeling zijn belast (Ak- kerbouwcentrale, Centraal Dis tributiekantoor), de invloed van het grootwinkelbedrijf niet ge ring is, doordat een aantal hoofdambtenaren voorheen ge- emploieerd was bij deze groote concerns. De oplossing, die naar de mee ning der winkeliers de moeilijk heden oplost, omdat zij aan alle categoriën gelijke kansen biedt en die zij tot dusver zonder succes hebben voorgesteld is deze: Men late voor elk nieuw te distribueeren artikel (dus slechts éénmaal) een bon voor- inleveren. De winkeliers geven deze bonnen door aan hun gros siers; deze Jevert op zijn beurt verzamelbonnen in bij den fa brikant. Deze krijgt grondstof toewijzing op dien grondslag en distribueert zijn artikel langs denzelfden weg terug naar den winkelier. Wanneer hierbij een surplus van ongeveer 10 pet. wordt ge geven is klantenbinding niet noo- dig, wijl dan voldoende ruimte blijft voor klantenverschuiving. DUITSCHLANDS GROOTSTE BIBLIOTHEEK WEER GEOPEND. De bibliotheek te Leipzig, de grootste bibliotheek in Duitsch land, is weer geopend. Een groot deel van de banden dezer bibliotheek was in verband met de bombardementen buiten Leipzig gebracht, zoodat deze thans weer over ruim 2 millioen banden beschikt. AARDBEVING GENOTEERD. Te Birmingham is een aard beving van groote hevigheid ge noteerd. Het centrum van de aardbeving bevindt zich waar schijnlijk in het Westen van China of in het Noorden van Voor-Indië. Ook te Sydney is een aardbe ving de zwaarste sinds 1909 waargenomen. Slachtoffers van Nazi- terreur in Polen. Uit Warschau wordt medege deeld, dat men is overgegaan tot de opening van massagra ven in het bosch van Palmiry, nabij de Poolsche hoofdstad. Uit het eerste heeft men onge veer 40.000 lijken van slachtof fers van de Hitler-terreur opge graven, waaronder zich vele geraamten van vrouwen en kinderen bevonden. DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. De Amerikaansche radio deelt mede, dat generaal Mac Nar- ney, de opvolger van Eisenho wer, verklaard heeft, dat Duitschland waarschijnlijk nog minstens 10 jaar bezet zou blij-, ven. De generaal voegde daar aan toe: „Ik ben niet vergeten, dat het geheele Duitsche volk aan het conflict heeft deelgeno men. Wij moeten het doen be grijpen, dat het verantwoor delijkheid heeft en dat het schulden moet betalen". Het be stuur over Duitschland zal zoo spoedig mogelijk aan de bur gerlijke autoriteiten worden overgedragen. Wonder-camera in Amerika. Het Amerikaansche leger heeft onthuld, dat het over een camera beschikt, waarmee de eerste de beste amateur onbe rispelijke foto's van stilstaande voorwerpen in kleuren of zwart en wit kan maken. Van snel bewegende dingen kunnen op namen gemaakt worden op af standen varieerend van 15 c.M. tot 4 Meter. Het geheim van de camera bestaat uit een inge bouwde lichtbron, een kwarts- damplamp, die een lichtflits van l/250.000ste seconde geeft met een lichtsterkte grooter dan die van het zonlicht. Da Indonesiërs te Bandoeng hebben gisteren verzocht de mi litaire acties te doen staken. De „gouverneur" van West- Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van de voorwaarden op de hoog te gesteld. De Britsche voorwaarden waren de volgende: 1. Evacuatie van allo Indo nesiërs uit oen gebied, dat bo- grensd wordt door de spoorlijn Oost-West; dit vóór 29 Novem ber 12.00 uur. Indonesiërs, die daar na dien tijd nog verblijven, zullen worden neergeschoten. 2. Burgers mogen niet binnen 200 M. van den Britschen of Ja- panBchen post komen. Mannelijke Indonesiërs, die zich bij weg versperringen ophouden, zullon worden neergeschoten. EVACUATIE NEDERL. VROUWEN OP JAVA. Men hoopt, dat de eerste groep Nederlsmdsche vrouwen de tweede helft van deze week Java zal kunnen verlaten. Er is een kans, dat de „Nieuw-Amsterdam" te Batavia zal aankomen en dan zou het aantal vrouwen, dat volgens het Eapwi-sehema geëvacueerd kan worden, 1500 bedragen. Als dit niet hot geval mocht z(jn, zullen onkole Britscho schopon waarschijnlijk 400 vrouwen naar Singuporo kunnen brougon, waar zij dan op do „Niouw-Amstor- dam" zouden kunnen overstappen. Radio Soerabaja vraagt om voedsel. Het radiostation van Soerabaja, dat tegenwoordig ergens anders staat opgesteld, vroeg gisteren om voedsel voor de strijdende ex tremisten. Do radiosprokor van Soerabaja schijnt gesneuveld te zijn. De verkiezingen in Oostenrijk Volgens de Herald zijn de ver. kiezingsresultaten op twee zetels na compleet. Hieruit blijkt, dat de Volkspartij met 84 zetels de absolute meerderheid heeft, ge volgd door de socialisten met 76 en de Communisten met 3 zetels. ONDERZEE-VLOOT IN NEDERLAND VOOR BEREID. Bij het proces te Neurenberg is aan het licht gekomen, dat Duitschland reeds sinds 1920 het herstel der onderzee-vloot voor bereidde, o.m. door constructie experimenten in Nederland, Admiraal Raeder verklaarde bij zijn verhoor, dat Duitschland zich aan den letterlijken tekst van Versailles wilde houden, en tegelijkrtijd zooveel mogelijk voordeel behalen. Daar het verdrag den bouw van onderzeeërs in Duitschland ver bood heeft de Marineleiding maatschappijen in andere landen opgericht om zo daar te doen bouwen; niet alleen in Holland, doch ook in Spanje, Finland, Ja pan, Turkije cn Argentinië. m De bekende actrice Charlotte Kohier heeft een auto-ongeval gehad, tengevolge waarvan zij een hersenschudding opliep. Een gedeelte van de Engel- brecht Nassau-kazerne te Roosen daal, die door de Duitschers ern stig beschadig was, is weer in gebruik genomen. Bij het onderzoek van een massagraf te Amersfoort heeft men de lijken van 70 Russische krijgsgevangenen gevonden. De meeste lijken vertoonen een schot in den nek of verbrijzelde schedels. Met toestemming van Maar schalk Montgomery zullen de Britsche soldaten in Duitsch land Kerstvieringen organisec- ren voor de Duitsche kinderen. - De Fransche Blokzijl, de 63- jarige journalist dc Beauplan, die tijdens de bezetting Duitsche radiopropaganda heeft uitge voerd, is ter dood veroordeeld. In October zijn in Berlijn 160 kinderen en jeugdige perso nen als vermist opgegeven. In dezelfde maand zijn 132 perso nen dood op straat gevonden. HET TWEEDE VLIEG TUIG NAAR INDlë. Gistermorgen om half 9 vertrok van Schiphol de tweede D.C. 4 „Skymaster", onder commando van Moll, met 24 passagiers, 549 kg. post en 383 kg. vrachtgoede ren, naar Batavia. Engelsche genietroepen zijn begonnen met het demonteeren van „Pluto", de oliebuisleiding van Engeland, via het Kanaal, naar Frankrijk, door welke de geallieerde strijdkrachten na de invasie op de snelste wijze van benzine werden voorzien. VERBINDINGEN ZUID-NOORD. Gedeputeerde Staten van N. Brabant hebben zich tot de Re- geering gewend met het ver zoek haar aandacht te wijden aan de verbetering van het spoorwegverkeer en de spoor- wegverbingen van het Zuiden met het Noorden en Westen des lands alsook van het tele foonverkeer. GEEN HEFFING OP GRANEN UIT EIGEN OOGST. In enkele streken van het land gaat onder de boeren het gerucht, dat de Regeering zou overwegen een heffing te doen op de granen uit eigen oogst, die voor veevoeder worden ge bruikt. De afdeeling Voorlich ting van het Ministerie van Landbouw deelt naar aanleiding hiervan mede, dat een derge lijke heffing geenszins in het voornemen ligt. ROESTAM EFFENDI GESCHORST ALS LID DER C. P. N. Volgens een bericht in „De Waarheid" is de heer Roestam Effendi, lid van de Tweede Ka mer, als lid der communistische partij geschorst. Als reden voor deze schorsing wordt aange voerd, dat hij tijdens de bezet ting niet aan het illegale partij- werk heeft deelgenomen en la ter opzettelijk de tusschen hem en de partij bestaande verbin ding heeft verbroken. Voorts bestreed hij o.a, de deelname van Nederland aan den oorlog tegen Japan. DE D-TREIN AMSTERDAM-BRUSSEL. De D-trein met Pullmanrijtui gen, die Zondag 2 December voor het eerst uit Brussel te Amster dam zal aankomen, en die op Maandag om 13.08 uur van Am sterdam naar Brussel zal vertrek ken, is allereerst bedoeld als in ternationale verbinding. Niette min kunnen ook reizigers voor bestemming in Nederland van dezen trein gebruik maken. De trein heeft slechts een be perkt aantal 'zitplaatsen en het innemen van Btaanplaatscn zal niet worden toegelaten, zoodat men verstandig doet vooraf plaat, sen te bespreken, Do post met Kerstmis. Do P.T.T. maakt bekend dat op de beide Kerstdagen de dienst als op Zondag zal worden uit gevoerd. Jeugdige dieven ingerekend. De politie te Bergen op Zoom heeft vijf jeugdige dieven inge rekend, die zich in de laatste weken aan verscheidene dief stallen hebben schuldig ge maakt. Het vijftal bekende o.a. uit een opslagplaats honderden doozen met ieder 48 blikjes melk te hebben gestolen. Zij verkochten dit voor 75 cent l f 1 per stuk. Op hun aanwijzin gen konden 8 helers worden aangehouden. Een g:oot deel van de gestolen voorraad werd achterhaald. Aangeteekende brieven. Mot ingang van heden is het maximum gewicht van aangeteo- kende -brieven, al dan niet met aangegeven waarde, beperkt tor 500 gram. Het thans geldende maximum gowicht voor aangeteo- konde gedrukte stukken, braillo- drukwerlton en monsters ondergaat geen wijziging. Dr Marres verongelukt. Dr H, A. M. Marres, een bekend neus-, keel- en oorarts uit Venlo, is bij een auto-onge luk onder Swalmen zoo ernstig gewond, dat hij in het zieken huis te Venlo is overleden. Het slachtoffer was gedurende den oorlog een van de leidende fi guren van het artsenverzet. Prof. Dr A. G. van Hamel f. Op 59-jarigen leeftijd is over leden Prof. Dr A. G. van Ha mel, hoogleeraar in de Germaan- sche en Keltische talen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. van Hamel was drie jaar aan het Gymnasium te Middel burg verbanden. DE VERBINDINGEN IN ZEELAND. De provinciale stoombootdiens ten op de O. -en W.-Schelde heb ben met veel pech te kampen. Van het m.s. „Prinses Irene", dat den dienst tusschen het Kat- sche Veer en Zierikzee onder houdt, is dezer dagen n.l. een motor kapot gedraaid. Gelukkig heeft men onmiddel lijk een groote botter van het Militair Gezag kunnen huren, n.l, de „M.G. 1", die nu zoo goed en zoo kwaad als het gaat de verbinding onderhoudt. De repa ratie van de „Prinses Irene" kan geruimen tijd in beslag nemen. De Provincie is er in ge slaagd het motorschip „Koningin Wilhelmina", dat vroeger den dienst tusschen Middelburg en Rotterdam onderhield, van de reederij te huren. Het was de be doeling dit schip zoo spoedig mogelijk tusschen het Katsehe BuitenwerkingstclBng Overbruggingsuitkeering. De Minister van Sociale Za ken heeft besloten, de regeling der overbruggings-uitkeering voor timmerlieden, metselaars, straatmakers en loodgieters on middellijk voor het geheele land buiten werking te stellen. In verschillende gewesten geldt dit besluit ook voor an dere beroepen. In Zeeland is de overbrug- gingssteun geheel stop ge zet, behalve, voor korten tijd, voor de havenarbeiders te Terneuzen, Veer en Zierikzee te luten varen ter vervanging van de „Prinses Irene", Men heeft hierbij echter met onverwachte moeilijkheden te kampen, Bij het ophalen van de gezonken ponton aan het veer ta Zierikzee is deze doormidden ge broken, De drijfkisten zijn daar door ernstig beschadigd, Aan da óéne drijfkist, die in reserve ligt, heeft men niet genoeg. Wel lig gen er in Engeland diverse in gereedheid, maar momenteel ont breekt het vervoer. Bovendien ligt er vlak vóór het Katsehe Veer nog steeds het wrak van de „Albatros", door de Duitschers destijds tot zinken gebracht. De „Prinses Irene" ondervond hiervan geen hinder, doch de „Koningin Wilhelmina" zal hier de steiger niet kunnen bereiken. Voor het lichten van de „Al batros" zijn enkele zware bok ken noodig. Deze zijn in Zeeland niet aanwezig. Boven de rivieren zijn er wel enkele, maar men heeft ze daar nog hard noodig voor het bevaarbaar maken der waterwegen. Men zal dus nog even geduld moeten hebben. Ook tusschen Wolfaartsdijk en Kortgene zal nu- zeer binnen kort een ander schip in de vaart komen. Na eenige onderhandeling heeft het provinciaal bestuur n.l. de beschikking kunnen krijgen over twee gekoppelde vrachtschepen. Deze zijn ook aan den Moerdijk gebruikt als veerpont, toen de gewone pont nog onbruikbaar was. De vervoerscapaciteit dezer schepen is ongeveer gelijk aan die van de „Zandkreejf", wclko veerboot thans een broodnoodige revisie zal ondergaan. BENOEMINGEN. Bij K, B. zijn benoemd tot dijkgraaf van den Thoornpoldcr, W. de Jonge te Wissekcrke; met ingang van 29 Dcc, 1945 tot dijk graaf van den Koudepolder J. de Dreu te Hoek; tot dijkgraaf van den Westkerkepoldcr, A. v. Strien te Wolphaartsdijk. „Ook Zeeland helpt Indië." In het kader van de Roode Kruis-actie voor de hulpverlee ning aan Indië, zal vandaag, Vrijdag en Zaterdag a.s, de dagen waarop de collecte wordt gehouden een colonne van 8 ambulance-auto's en een ge luidswagen door een deel der provincie trekken. Vandaag wordt Schouwen en Duivciand bezocht; Vrijdag: Kruiningen, Yerseke, Wolfaarts dijk en Noord-Beveland, ter wijl voor Zaterdag: Middel burg, Arnemuiden en Goes op ■het programma staan. De P.Z.E.M. maakt bekend, dat de in omloop zijnde 5- en 10-rittcnkaarten na 1 Jan, 1946 niet meer geldig zijn. Men zie do betreffende advertentie in dit blad. MIDDELBURG. Waarschuwing. In deze gemeente zal ter ver delging van de ratten vergif neergelegd worden. De Dierenbescherming ver zoekt gedurende 6 dagen de kat- Toch slaolie voor het Zuiden. De Directeur van hot Centraal Distributiekantoor te Vuglit maakt bekend, dat omstreeks Kerstmis een rantsoen Blaolie (2 dL. of circa 180 gram) beschikbaar wordt gesteld. Hiertoe dienen de bonnen 328 of 422 van bon kaart K 513 uiterlijk 1 Decem ber a.s. te zijn ingoleverd bij een detaillist, die eertijds gewoon was spijsolie te verkoopen. Do detail list dient hiervoor ontvangstbewijs af te geven. Verkoop mag eerst plaats vin den, nadat zulks is bekend go- maakt. Nader zal worden mede gedeeld of hiervoor een nieuwe bon zal worden aangewezen. Kertt U deze personen? Het hoofd van don P.O.D. te Utrecht maakt bekend, dat de volgende personen z(jn gearres teerd: van Dordtmund, chef af deeling emigratie van de arbeids beurs to Utrecht, W. van don I-Ieuil, portier van deze arbeids beurs (rood haar en met een hou ten arm)Klachten over deze hee ren kunnen gedaan worden aan. het bureau van den P.O.D. Comité Vereeniqde Volken. Nederland is een der 7 leden van do subcommissie van het voorbereidend comité der vor- eonigdo Volken, voor liet onder zoekon van do voorstellen van 20 Amer. steden, welke zieh candi- daat hobben gesteld als zetel voor dp organisatie dor voroon, volken,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1