ZEEOWSCH DAGBLAD Luchtverbinding met Zeeuwscb-Vlaanderen Weinig feitelijk nieuws git Indiê. Dankdag 1945, In hoofdzaak voor postvervoer. Hitlar erkend als de Führer aller Germanen. - Mussert wilde zioh als regent laten uitroepen( maarde Duit- sohers voelden er niet voor. Dreigende hongersnood in Europa? Het testament van ,Von Hindenburg vervalscht. Onthulling van Von Papen. Een dramatisch beroep op de geheele wereld. Provincienieuwe. Kruimeltjes Kerk en School. n JAARGANG No. 201 PROT. CHR. BLAD YOOR ZEELAND Woensdag 28 Nov.'45 Vandaag dankdag. Dankdag, niet alleen voor ge was en visscherij, inaar voor al de weldaden die God ons in het voorbije oogstjaar heeft willen schenken. Nu is er a 11 ij d overvloedig stof otn te danken. Maar dit jaar toch wel in zeer bijzonderen zin. Aan de verschrikking van den oorlog is een einde gekomen. Na de jarenlange afbraak op elk gebied, kan nu weer de op bouw beginnen. Geïnundeerde gebieden zijn of worden droog gelegd. Het eiland Tholen gaf zelfs een zeer verrassende oogst. De voedselpositie is zeer veel verbeterd. Het zakenleven begint zich te herstellen. Tal van onverdiende zege ningen werden ons deel Zeker, hier werken mensche- lijke factoren, die we niet uit het oog behoeven te verliezen. Maar bovenal behoort toch onzen dank uit te gaan tot God, die met ons volk niet deed naar wat het verdiende, maar die Zijn zegeningen vcrmcnigvuldc. Onze God gaf zegen. Ja, maar dan ook: Hij die alles geeft, Hij zal zijn gepre zen, Hem zal alles vieezen, wat op aarde leeft. Hieromtrent meldt „Com mentaar", het orgaan van den Kegeeringsvoorlichtmgsdienst Alle vliegtuigen waarover de Regeeringsvliegdienst de be schikking heelt, zgn thans vol belast met het vliegen der reeds bestaande lijnen. Er bestaat echter een over eenkomst voor een aanvulling van „de vloot" met nog twee, de Havilland-Domimmaclunes, die tot eenige taak zullen krij gen de verbinding met Z. Vlaanderen te onderhouden. .tur is weliswaar nog geen da tum geiixeercl, waarop deze nieuwe dienst geopend zal war den, doch wel staat reeds vast, dat drie maal per dag in beide richtingen gevlogen zal worden en ook, dat vermoedelijk bus diensten gereden zullen worden in aansluiting op de vertrekken de en landende vliegtuigen. Deze dienst is in hooidzaak bestemd voor postvervoer. ?e, l/Ümzed 's<m zijn tseMma Gistermorgen 10 uur is Ir Mussert, voorheen leider van de N.S.B., voor zijn rechters verschenen, om verantwoording af te leggen voor wat hij ge durende de bezetting heeft ge daan. De belangstelling van het pu blick was vrij gering. Als president van het Bijz. Gerechtshof fungeert Mr A. L. M. van Berckel; procureur fiscaal is Mr C. G. Jordens. Als verdediger is aan Mussert toe gevoegd Mr C. R. C. Wijcker- held Bisdom. Omstreeks half 10 arriveerde de gevangenisauto uit Scheve- ningen met Mussert en de twee gedetineerde getuigen Carp en van Dien. Mussert stapte lachend uit de auto en constateerde met gal genhumor, dat de belangstelling hem meeviel. De drie mannen werden direct naar de cellen in de kelders van het gebouw overgebracht om daar te wachten tot het pro ces zou beginnen. Precies om 10 uur kwam het Hof binnen. Nadat aan Mussert de gebrui kelijke vragen waren gesteld, was het woord aan Mr Zaayer. Aan Mussert wordt in hoofd zaak ten laste gelegd; Het trachten Nederland onder Duitsche heerschappij te brengen; het pogen den Grondwettelijken regeerings- vorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te wer pen en hulpverleening aan den vijand. Op een vraag van den presi dent bracht Mussert naar vo ren, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad Nederland onder vreemde heerschappij te bren gen, integendeel, alles heeft gedaan om dit te voorkomen. Dan toont de president Mus- .sert een aantal stukken, waar onder de befaamde nota, bestemd voor Hitier, waarin hij de idee van een bond van Ger- maansche volkeren, waarvan Nederland ook deel uit zou moeten maken, onderschrijft. Deze bond zou alle Germaan- sche staten omvatten. Voor waarden waren, dat de regee- ringsvorm nationaal socialistisch zou zijn en deze staten o.m. een gemeenschappelijke weermacht en gemeenschappelijke econo mie zouden hebben. Als abso luut hoofd met dictatoriale vol machten van dezen bond zou optredenHitier, Führer aller Germanen. Musert merkte hierbij op, dat de diverse volken welke van den Bond deel uit zouden ma ken, principieel gelijkgerechtigd zouden zijn. Als Hitier den oor log gewonnen zou hebben, zou hij aftreden als leider van het Duitsche volk en uitsluitend optreden als Bondspresident. Alleen de twee punten „ge meenschappelijke weermacht en economie" zouden onder zijn directe bevelen staan. Mr Carp, een der naaste me dewerkers van Mussert in de N.S.B., verklaarde, dat de aan wijzingen, die hij van Mussert had gekregen, er op neer kwa men, dat waarborgen moesten worden geschapen, opdat de vrijheid en geestesgerechtigd- held van Nederland gehandhaafd zou blijven en bovendien, dat de „internationaliieering", dus het verlies der nationale waar den, tegengegaan zou worden. Bij 't verdere verhoor maakte Mussert met den indruk van plan te zijn om de feiten heen te draaien. Hij was kort en dui delijk in zijn antwoorden, en weifelde dan ook niet met te er kennen, dat hij Hitier heeft be schouwd en dit ook heeft vastgelegd als Führer aller Germanen. Mussert geeft toe, dat hij den eed van trouw aan Hitier heeft afgelegd. Hjj had als toe voeging verlangd: dat hij nooit een daad behoefde te verrich ten, welke in strijd zou zijn met de eer, de waardigheid en de belangen van het Nederland- sche volk. Van deze toevoe ging is in Berlijn echter bitter weinig nota genomen.... Talrijke citaten worden door den president voorgelezen, cita ten waaruit blijkt, dat Mussert een zoo nauw mogelijke ver bondenheid met Duitschland zocht en waarin hij zijn trouw aan Hitier herhaalde malen be tuigt. Wat betreft de steun aan den strijd te gen Rusland: dit was het gevolg van zijn wensch om den strijd zoover mogelijk van onze landsgrenzen te hou den. Verder komt ter sprake het feit, dat Mussert in 1942 ge poogd heeft door middel van een wijziging in den Raad van State zichzelf als regent uit te laten roepen en dus de bevoegd heden van H. M. de Koningin tot zich te trekken. Een denk beeld dat overigens geen effect heeft gehad, omdat de Duit- schers, wier medewerking nood zakelijk was, hier niets voor voelden. Mussert baseert zijn denk beeld op de Grondwet, welke zou voorschrijven, dat bij afwe zigheid van den Koning de Raad van State diens bevoegd heden'overneemt en kan over dragen op een regent. Bovendien verzocht' Mussert om het gebruik van de als „feindvermögen" aangegeven Koninklijke bezittingen. Mussert verklaart, dat hij het bezit der Krooneigendommen wenschte om deze te behouden voor het Nederlandsche volk. Morgen zal Mr Zaayer zijn requisitoir houden. De Anglic. Aartsbisschop van York, dr Cyrill Garbett, heeft op een in Londen gehouden bij eenkomst een dringend beroep gedaan, ter voorkoming van hongersnood in Europa. Hij zeide: „Tenzij spoedig op krachtige wijze wordt ingegre pen, dreigt een ongekende ramp voor millioenen in Euro pa een ramp zoo groot, dat zij het herstel van onze Wes- tersche beschaving met eeuwen zou vertragen. De Duitsche staat heeft door zijn tyrannie en wreedheden dit lijden over Europa gebracht, doch wij moeten niet zelfvol daan toezien, hoe de volledige straffen voor de boosheid der leiders neerkomen op de hoof den van hen, die weinig of geen aandeel hebben gehad in hun misdaden." Volgens mededeclingen van Von Rapen, zou Hitler het tes tament van Von Hindenburg hebben vervalscht. Hindenburg wenschte de mo narchie hersteld te zien en waarschuwde het Duitsche volk voor een machtsconcentratie in den vorm van één persoon, die de functies waarnam van hoofd van het Reich en hoofd van de regeering. Hitier liet echter een verval- selling publiceeren. Volgens dit ■stuk drong Hindenburg er qp aan, dat de functies van presi dent en kanselier zouden wor den gecombineerd. DUITSCHE OORLOGS MISDADIGERS TOT DEN STROP VEROORDEELD. Voor een geallieerde militaire rechtbank te Almelo hebben te recht gestaan vier leden van den S.D., beschuldigd van moord op een Engelschen vlie gerofficier en een jonge man B. van der Wal uit Nij verdal, die kort voor de bevrijding door een schot in den nek werden afgemaakt. De S.D.-nranncn beriepen zich op do orders, die zij kregen van hun officieren. Twee van do moordenaars werden tot den strop veroordeeld en twee an deren tot IS j. gev.straf. De hoofddader, Kommissar Hardin gen, is helaas nog niet gepakt, Elf Amorlkaanaoho vlieg tuigen verongelukt, Vrijwel alle Amerikaansche vliegtuigen uit Birma en Britsch Indië worden over de Himalaya naar China gevlogen, waar zij worden overgedragen aan de Chincesche regecring. Bij ecu massavlucht van 71X1 jagers en vrachtvliegtuigen zijn er op die route 11 door slecht weer ver ongelukt. „Doo Je beat" zegt Hirohito. Do openingsspeech van den Tenno ter gelegenheid van de 89ste zitting van het Japansche parlement (hooger en lagerhuis) nam 43 seconden in beslag. De keizer, die vergezeld was van drie broers, was kennelijk ze nuwachtig. „Doe je best" zei hij. Hoewel voor deze zitting speciale zitplaatsen voor vrou wen waren, gereserveerd, was geen enkele vrouw bij de ce remonie aanwezig. POST UIT INDIë, De J.l. Vrijdag van de eerste Indië-vlucht terugge keerde „Skymaster" heeft 31.471 poststukken meege bracht, die tezamen 195 kg. wegen. TOEWIJZING VAN RIJWIELEN. De vakgroep rijwielbedrijf deelt mede, dat het publiek bij het ontvangen van een toewij zing voor het koopen van een rijwiel dient toe te zien, dat door den ambtenaar van den distributiedienst op geenerlei wijze bepaalde rijwielhandela ren worden aangewezen. Het publiek is in deze geheel vrij. Ieder kan de aan hem of haar te verstrekken toewijzing, bij eiken bonafide rijwielhande laar inleveren tot het verkrij gen van een rijwiel. GEROOFDE MACHINERIëN KEEREN TERUG. Te Delfzijl is een schip aange komen met uit Duitschland te ruggehaalde gestolen goederen. Gelost werden o.a. draaiban ken, werkbanken, boormachi nes, fraisemachines, electro- den. Deze goederen zullen door de zorgen van het rijksbureau voor metalen aan de recht matige eigenaren worden .terug gegeven. BENOEMINGEN. Bij K.B. is benoemd tot vice- president van de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam Mr B. de Gaay Fortman, thans rechter in gemelde rechtbank. Zijn benoemd tot procureur- generaal bij het Gerechtshof te Arnhem mr J. A. de Visser, thans raadsheer in-deh Hoogen Raad der Nederlanden te 's Gra- venhage en bij het Gerechtshof te 'a Gravenhage mr J. Ver steeg, thans advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amster dam; tot vice-president van de Arrondissements-rechtbank te Utrecht mr A. D. van Regteren Altena, thans rechter in gemel de rechtbank. Minister H. Vos naar Engeland. De Minister van Handel enz. Ir H. Vos, heeft zich gisteren naar Engeland begeven voor het voeren van enkele besprekingen. Directeur-generaal Rijks gebouwen-dienst. Bij K.B, is met ingang van 1 Dec, ingesteld het ambt van di recteur-generaal van den Rijks gebouwendienst en als zoodanig benoemd 11 C. T. C. Heyning. hoofdingenieur-directeur Rijks waterstaat. HET INCIDENT VAN VENLO IN 1939. Een speciale verslaggever te Neurenberg meldt: Het incident van Venlo, waar bij een Nederl. officier door Nazi's werd doodgeschoten, komt ook in de documenten van Neurenberg ter sprake. Op 23 Nov. 1939 hield Hitier een rede over de politieke situatie voor alle opperbevelhebbers. Sprekend over de gevaren, die het Ruhrgebded konden bedrei gen, zeide hij„In België en Holland is ieders sympathie voor Engeland en Frankrijk; denk aan het incident te Venlo. De man, die werd doodgescho ten, was geen Engelschman, doch een Nederl. stafofficier. Dit hebben wij verzwegen in de pers. De Nederl. regeering vroeg uitlevering van het lichaam van den officier; dit ia een van haar grootste domhe den, De Nederl. pers noemt het incident in het geheel niet meer. Op een gegeven oogen- blik zal ik daarvan gebruik ma ken om mijn actie te motivee- ren." NEDERLAND HELPT INDIË. Een vorstelijke gift. H. M. de Koningin hoeft oen bedrag van ƒ880,000 be schikbaar gestold voor 't co mité „Nodorlaad holpt Indiil". GEBOORTE. EN STERFTECIJFERS 1« HALFJAAR 1945. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eenige cijfers en grafflokcn gepubliceerd betreffen, de de geboorte en sterfte In een 12-tal groots Gemeenten in het Westen des lands, waarbij het eerste halfjaar 1945 wordt verge leken met de overeenkomstige pe riode van 1944, Tegenover ruim 13.000 sterfge vallen in de eerste helft van 1944, blijken in 194S ruim 29.000 per sonen te zijn overleden, hetgeen een stijging beteekent met 120 procent. In de grootste bevolkingscentra is do pruccntuccla stijging het grootst bij de oudero mannenin de provinciesteden bij de zuigelin gen, Payohologisohe keuring van dienstplichtigen. Bij de aanstaande keuring van diensplichtigen zal meer dan voorheen rekening worden ge houden me,t de wenschen en eigenschappen van de dienst plichtigen teneinde elke dienst plichtige te kunnen bestemmen voor den dienst, die hem het meeste past Hiervoor is bij het Dep. van Oorlog een Psychologische dienst ingesteld. Bij de keuring zal naast de artsen ook een selec tiecommissie aanwezig zijn, be staande uit personeel va» de zen dienst. Oppotten zinken pasmunt. Uit overweging, dat in de te genwoordige omstandigheden geen aanleiding bestaat tot handhaving van de beschikking verbod oppot ten zinken pasmunt heeft de Mi nister van Financiën deze beschik king ingetrokken. Dr van Mook heeft in een brief aan generaal Christison dank gebracht voor de dappere houding van de Engelsche offi cieren en soldaten, die de bezet ting hebben uitgevoerd en waar door de veiligheid van duizenden Nederlanders Is verzekerd. Op een persconferentie te Ba tavia hebben de voorzitter van 't Batav. Roodc Kruis, de heer A, Gutwirth en mevrouw G. H. J. Fokkema (vertegenwoordigster van de vrouwen uit interneerings- kampen) een dramatisch beroep gedaan op de geheele wereld om bijstand te verleenen in de eva cuatie van de 200.000 menschen op Java, wier levens constant gevaar loopen, In 't bijzonder werd een be roep gedaan op Amerika, om zoo spoedig mogelijk te helpen. „Wat wij noodig hebben zijn schepen, om de vrouwen, kinderen en andere bedreigden naar veili ger oorden te brengen. De mees ten van hen willen niet weggaan, omdat zij dit land als hun Va derland beschouwen, maar nu kunnen zij niet langer wachten." In een door de Republikeinen uitgegeven verklaring worden de Britten van Japansche methoden beschuldigd, Ouder anderen wordt verklaard, dat „de dood van Britsche soldaten als aanleiding is gebruikt voor het nemen van repressailles op de Indonesiërs. De Britten hebben zich bij de ge vechten laten bijstaan juist door diegenen, die zij hier kwamen ontwapenen „de Japanners". Ver der wordt verklaard, dat de dood van Mallaby als voorwendsel werd gebruikt voor het stellen van een zoo vernederend ultima tum aan de bevolking van Soe- rabaja, „dat het niet aanvaard baar was zonder verlies van zelf respect". Naar gemeld wordt is de toe stand te Bandoeng nog steeds zeer gespannen. Al het werk van de Rapwi en het Roode Kruis is volkomen lamgelegd, het is zelfs voor de werkers van deze organisaties zeer gevaarlijk om zich op straat te begeven, daar er uit de huizen geschoten wordt. Vier Thunderbolts hebben aan vallen gedaan op doelen ten Z.- W. van Ambarawa, Vier Mos quito's, waarvan twee met raket- bommen waren uitgerust, hebben voor de tweede maal Djokja karta aangevallen. Twee andere Mosquito's wierpen 500 ponds bommen. Volgens radio Moskou heeft een stratpsfccrballon een vlucht van 17 uur gemaakt, waarbij een hoogte van 14.000 M, bereikt werd. Op deze hoogte was de temperatuur 30 gr. onder nul, Een bandjir op Java maakte Zondag 4000 Indonesiërs dak loos, Twee kampons werden ver nield, Op den Noorschen procureur- generaal Arntzen, die dm 'helt proces tegen Quisling als open baar aanklager is opgetreden, is evenals op eenige zijner naaste medewerkers door Noorsche N.S.B.ers een aanslag gepleegd. «- Te Bergen op Zoom is een vliegveld geopend, in de ver wachting, dat deze luchthaven zal bijdragen tot een nauwere aaneensluiting van West-Noord- Brabant bij Noord-Nederland. Het gezin van graaf von Stauffenberg, die in 1944 werd ter dood gebracht wegens het deelnemen aan het complot te en Hitier, krijgt van den Wur- tembergschen staat een rente van 6000 Mark per jaar uitbe taald. Professor dr A. G. van Ha- me,1 sinds 1933 hoogleeraar in het Keltisch en Oud Ger- maansch aan de rijksuniversi teit te Utrecht, is op S9-jarigen leeftijd overleden. «- In de laatste maanden zijn 20.000 Tsjechische boerengezin nen op voormalige Sudetenduit- sche boerderijen geplaatst. «- De R hod e s i a s i g a r e t- ten zullen zoo spoedig mogelijk vervangen worden door sigaretten in verschillende waarschijnlijk drie prijsklassen. m De loonregeling voor de binnenvaart, zooals die door werkgevers en werknemers was voorgesteld, is door den Rijksbemiddelaar goedgekeurd en bindend opgelegd, 1000 Kinderen zijn als gevolg van bombardementen in ons land ouderloos geworden, In Indië wordt het aantal weezen op 2000 geschat. Uit het postkantoor aan de Baljuwslaan te Haarlem is een geldzending ter waarde van on geveer f 40.000, bestemd voor de bijkantoren der posterijen, ontvreemd, Oranjehotel. Het Centrals Bestuur der Z.V.U. heeft den heer Pierre Ballcdux bereid gevonden het tooneelspel „Oranjehotel", welk stuk do vorige week met zoo veel succes in Middelburg werd opgevoerd, voor de Z.V.U.-leden ten tooneelc te brengen. De opvoeringen zullen plaats vinden to Vlisaingen op 6, te Terneuzen op 7 en te Goes op 8 Dec. a.s.; de datum voor Zie- rikzec zal nader worden vast gesteld. Steun voor Westkapellë en Souburg. Het Centrale Bestuur der Z.V.U. deelt ons mede, dat de netto-opbrengst der Charlotte Köhler-uitvoeringen en van het extra-concert van het Swee- linck-kwartet, welke, gelijk be kend, door de kunstenaars aan dit bestuur zijn geschonken met bestemming voor noodlijdend Walcheren, de som, van f 1756.05 bedraagt. Van dit bedrag bestemde het bestuur f 1250 voor de inrich ting van een ontspanningslokaal te Westkapelle en f 506.05 voor een soortgelijk doel te 0,- en W.-Souburg. MIDDELBURG, Uitvoering „O.N.D.A." De Chr. Muziekver. „Oefe ning na den Arbeid" gaf Maan dagavond een uitvoering in het Schuttershof. Onder leiding van den actieven directeur, P. H. Broerse, werd voor de pauze een met zorg samengesteld program ma gegeven. Een aardige atten tie was de uitvoering van diverse geallieerde volksliederen waarbij het ons opviel, dat het publiek niet eens de moeite nam op te staan. Onwetendheid misschien Het corps beschikt over zeer goede krachten, hetgeen vooral bleek uit de uitstekend gespeelde bugelsolo door dhr L. Cornelisse. Na de pauze voerde een groep onderduikers en gerepatrieerden op humoristische wijze enkele schetsen op, die nog eens herin nerden aan de Duitsche bezet ting. VLISSINGEN. De fraude bij den distributie- dienst. Het onderzoek omtrent de fraude, gepleegd door distributie ambtenaren, is thans nagenoeg geëindigd. Hierbij is wel komen vast te staan, dat de vele geruch ten omtrent een groot distributie schandaal eiken redelijken grond missen. Het betreft hier slechts een beperkt aantal ambtenaren, dat niet aan de verleiding weer stand heeft kunnen bieden en uit sluitend voor persoonlijk gebruik een zeer gering aantal distribu tiebescheiden frauduleus heeft bemachtigd, In totaal betreft het nog geen 20 inlegvellen en een 10-tal bonnen van winkeliers. HOEDEKENSKERKE. Steun van Enschedé. Hoedekenskerke is door de Twentsche textielstad Enschede geadopteerd. Gisteravond werd in dc groote sociëteit aldaar een propaganda-avond gehouden, wel ke georganiseerd is door het plaatselijk comité N. V. H, en waar onze wnd, burgemeester het woord heeft gevoerd, RITTHEM. Op charitatief gebied is deze gemeente de laatste maand niet vergeten. In de eerste plaats ontvingen een 3-tal getroffen gezinnen een aanmerkelijk geldsbedrag, dat was ingezameld voor de ge troffenen van Walcheren door een groep padvinders op Ter schelling. Vervolgens werden meube len, gereedschappen en een groote hoeveelheid kleeren, in het bijzonder baby- en dames- kleeding ontvangen, Ingezameld door de inwoners van Wasse naar. Deze goederen werden door de H.A.R.K, in Middelburg op geslagen, Aangezien 95 pet. der bevolking geëvacueerd is, baar- de de verzending veel zorgen. Naar niet minder dan 26 plaat sen moesten de goederen wor den geëxpedieerd. Dank zij de toezending van een 200-tal bcd- dezakken van de Prov. Zeeuw- sche H.A.R.K. kon voor de meeste gezinnen een zak gere serveerd worden, terwijl de meubels per vrachtauto werden thuisbezorgd. Thans is er bericht ontvan gen van de gemeente Stad Vol- lcnhovo, dat een 2e adoptie-in zameling zal worden gehouden. DOMBURG. Het koor „Beatrix" heeft Donderdag en Vrijdag te Voor schoten vier zeer geslaagde uit voeringen gegeven. Bij aan komst werd het ten gemeente huize verwelkomd door den wit. burgemeester en een comité van Volksherstel. De burgem. van Domburg heeft de uitvoe ringen van de Vredescantate telkens met een dankwoord aan de burgers van Voorschoten in geleid, die zooveel voor onze gemeente hebben gedaan. Mevr. Coertsen de Cock—-van Teijlin- gen ontving bloemen. Ook de heer Bosdijk ontving een bloemenhulde en een blij vend souvenir en de leden zullen in de toekomst ook een aan denken ontvangen. ST.-ANNALAND. Te Utrecht slaagde voor het Slagersvakdiploma H. Slager Czn, alhier. SCHERPENISSE. Benoemd tot hoofd der Bfjz. school voor Zwakzinnigen te Dor drecht, onze dorpsgenoot, de heer M. B. Groenewege, thans onder wijzer aan die school. THOLEN Burgemeester v. d. Hoeven in eere hersteld. Toen Vrfjdag bekend werd, dat de burgemeester van Tholen, Mr A. J. v. d. Bloeven, in eere her steld was, was de blijdschap groot. Zaterdag werd dhr v. d. Hoeven feestelijk ingehaald. De stad was één vlaggentooi. By aankomst aan het stadhuis bracht de muziek een serenade. In de Raadzaal waren een 70- tal personen aanwezig. De wnd.- bnrgemeester, dhr P. v. d. Berghe, vertolkte hier de gevoelens van bijna de geheele Thoolsche bevol king, toen hij de algemeene ver ontwaardiging memoreerde, die er lieerschte, toen Mr v. d. Hoeven in Nov. '44, na Blechts enkele dagen na de bevrijding de lei ding in do gemeente weer op zieh te hebben genomen, plotseling op aanklacht van enkele porsonen, uit zijn ambt ontzet werd. Hierna werd den burgemeester den ambtsketen weer omgehangen, Verder werd het woord gevoerd door weth. Wagemaker, don gem.- Eccr,, dhr Laban en Ds Batnlaan, die de leiding heeft gehad bij actie, die tot doze rehabilitatie heeft geleid. Hij laakto do hou ding van dogonon, die dhr v. d. Hoeven zoo'n zwaar jaar hebben bereid, maar hoopte, dat deze goon wraakgevoelens zou koeste ren, doch dit eerherstel ootmoe dig in dank aan God aanvaarden zou. Verschillende andero spre kers voordon daarna nog hot woord, waarop een zanghuldo van de schoolkinderen en een rijtoer door de gemeente volgden. Na terugkomst sprak de burge meester zijn dank uit voor do overstelpende bowjjzea van sym pathie es medeleven, De visschersvereen. „Helpt Elkander" hoopt een dezer dagen een Schippersschool voor de bin nenvaart te openen. De Keuringsdienst Vee en Vleesoh herinnert er aan, dat het kantoor geopend is op Woensdag en Donderdagmorgen, van 910 uur, voor aangifte keuring huis- slachting van varkens, schapen of geiten. Gezagatroepen jn Zeeland. Zooals men weet, zijn naast de Koninklijke Landmacht in ons land de „Gezagstroepcn" ingesteld. Deze hebben tot taak de bewaring van de oide, de be waking van belangrijke mili taire objecten, het toezicht op de interneeringskampen. voor politieke gevangenen, e.d. Het district Zeeland van deze ge zagatroepen valt onder de 2o militaire afdeeling en staat on der bevel van majoor J. IT. Koole, terwijl aan dezen is toe gevoegd majoor W. IC de Feij- ter. Deze hebben hun zetel in Goes opgeslagen boven de vroe gere garage van de fa. van Striem Tevens is Goes de gar nizoensplaats voor de le com pagnie. Als kazerne doet dienst het gebouw aan de Singelstraat. Verdere compagnieën liggen te Middelburg Sluis en Zierikzee, terwijl een 5e en 6e in oprich ting zyn, dio in Zeouwsch- Vlaandoren komen, In Goob zolf liggen een 180 man, De overi gen zijn natuurlijk over de te bewaken objecten, kampen, enz. verspreid. To Goes is ook het aanmel- dingsburoau gevestigd, Het adres ls Kelzersdijk 34. Meldt U hier aan voor do Gezagstroe pcn l DE GEZONDHEIDS TOESTAND IN EUROPA. Op een persconferentie van den medlschcn staf van de UNRRA heeft dr G. Stuart een overzicht gegeven van den gezondheids toestand in Europa. Hier volgt een samenvatting van de belangrijkste détails: Diphterie: veel voorkomend in West-Europa, maar vooral In Duitschland en wel in het bij zonder te Berlijn. Typhus; in alle landen zeer toegenomen, in Duitschland was in September liet aantal geval len 30 maal normaal. Dyscntric: meer voorkomend dan gewoonlijk vooral in Gropt- Britanië, Noorwegen en Duitschland en Oostenrijk, Tuberculose: over het geheele continent sterk toegenomen. Syphilis: in de meeste landen 3 tot 9 maal normaal. In Duitsch land 20 maal normaal. De arbeid van 20 jaar bestrijding is door den oorlog geheel te niet ge daan. Malaria: de meest voorkomen de ziekte in het Middellandscho Zeegebied, pn Griekenland epi demisch. DE KONINGIN NAAR GRONINGEN. De Koningin brengt van daag en Donderdag een niet officieel bezoek aan Groningen. Op het Provinciehuis zal zij tal van besprekingen voeren. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te IJsselmuiden, J. J. Post te Ameide. Aangenomen naar Heerlen (18e pred, pi.), J. P, van Steenbergen te Biezelinge. Naar Dordrecht, L. Lagerwey te IJmuiden, Naar Leiden, M. W. J. Geursen te Rumpt. Geref. Kerken. Aangenomen naar Krabben- dijke, P. de Bruyn, cand te Rot terdam. Naar Schiedam, H. de Moor te Boskoop. Naar Frane- ker, W. Diepersloot te Deventer, Geref. Gemeenten. Tweetal te Dordrecht, C. Aan- geenbrug te Leerdam en T. Dor- resteyn te Opheusden. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam, Th. Scharten te Monnikendam. Het offer van Ds Pieron, Omtrent ds Pieron, die zijn leven offerde om een ander te redden, vinden wij nog nader vermeld: Het transportschip met ge deporteerden, waarop hij zich bevond, werd door de geallieer den getorpedeerd. Er waren slechts reddingsbooten voor de helft der opvarenden, de ande ren moesten met het schip ten ondier gaan. Ds P. werd een plaats in een der booten aan gewezen, toen plotseling een man vanaf het schip hem toe riep, dat hij niet sterven kon, hij was nog niet bereid. Ds Pieron ruilde zijn plaats in de reddingsboot voor het zinkende schip, hij kon wel sterven, hij was bereid zijn God te ontmoe ten. Verzoek tot samenspreking. De classis Leiden der Geref. Kerken heeft aan dc Gen, Sy node verzocht er bij de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) en de Chr. Geref. Kerk op aan te dringen depwtaten te benoemen om met haar deputaten het confessio- neele^ verschil te bespreken, terwijl de classis tevens een commissie benoemde, welke op de volgende classisvergadering voorstellen zal doen om verdere «eheuring te voericessto,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1