ZEEUWSCH DAGBLAD Duitsche oortopisWips staan terecht. Dr. Van Mook over de spanning in Indië. Het Radio-vraagstuk, Het nieuwe Fransche Kabinet oplossing zeer mot-ilijk. „De deur voor onderhandelingen 1 De heer van Tuyl sprak er blijft «pon". - Een constructieve ïSUjSS'S "3T tliolt Kruimeltjes Gestolen goederen keeren terug 1e JAARGANG No. 199 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 26 Nov.'45 Het radio-vraagstuk heeft thans een voorloopige oplossing gevonden. Da aanvankelijke toeleg om do tut het volksinitiatief gebo ren organisaties eenvoudig uit te schakelen, is niet gelukt. De regeering, zegt „Fr. Dag blad" terecht, heeft bakzeil ge haald. Haar wantrouwen jegens vereenigingen en haar voorkeur voor een aan niemand verant woordelijke, dictatoriale stich ting heeft zij moeten overwin nen en wat in historie en wet was verankerd, kon toch niet worden genegeerd. Wat nu is bereikt, vertoont veel overeenkomst met wat de radiovereenigingem onder leiding van Prof. Oranje hadden voor gesteld. Maar toen kreeg Prof. HET PROCES TE NEURENBERG, „Wij werden Bedrogen en verraden". i3 leder wordt opgeroepen tot den strijd. Op een persconferentie te Middelburg spraken wij met den Dir.-Generaal voor de Prij zen, Prof, G. Brouwers, aan wiens mededeelingen wij het volgende onleenen: Bij het bepalen van haar prijzenpolitiek heeft de regee ring met vele faatoren reke ning te houden. Allereerst met onze valuta-verhoudingen t.o.v. het buitenland. En zeker niet minder met het loonniveau in eigen land. Bij het vaststellen der prij zen moet met twee zeer be langrijke factoren tekening worden gehouden: le. de con- De vorige week is te Neuren- de Joden om politieke redenen on berg het proces tegen de Duitsche der de bescherming van Himmler oorlogsmisdadigers begonnen. stonden, maar dat zij in geen ge- Het gaat daar, naar het schijnt,val gedood werden, zoo ongeveer als bij ortze Tribu- I Ik heb dit onnoozel genoeg ge- nalen. loofd, en ik heb voor de radio de De beschuldigden zijn onnoozele geallieerde propaganda een leugen cImrentieBVmet""het 'buitenland halzen, die met de gepleegde mis- genoemd. U kunt zich mijn bittere ^odig is. dat ten daden toch eigenlijk niet op de teleurstelling indenken toen ik spoedjgste onze voor export vi- hoogte waren, en die niet wisten ontdekte, dat ik de leugenaar ge- t hedriiven oo trans- worden dat het zóó erg was weest was gebracht2e. de loonen moeten Een speciaal verslaggever van Ik ben bereid mijn verantwoor- van dien aard zyn dat een re_ het A.N.P. seinde: dehjkheid voor mijn fouten te delij.k levensonderhoud moge- De gevangenen hebben slechts dragen en deel te hebben aan de gedurende de lunch gelegenheid gemeenschappelijke schuld. Ik met elkaar te spreken, en er ont- geef niets mee om mijn leven. Wanneer men de vraag 0staat dan in kleine groepen een Daarom heb ik ook slechts voor- stelt, of momenteel de prij- Oranje een briefje, dat de re- j ievendige discussie over het pro- waardelijk ve klaa -d, dat ik niet zon zoó zijn, dat de bestaan- geering niet van hem gediend ces. Hans Fritzsche, eens Goeb- schuldig ben. Maar ik ontken dc de loonen een redelijk le- was en werden de vereenigin-1 bels assistent, ziet bleek van beschul liging van samenzweering vensondfirhoud mogelijk ma gen terzijde geschoven. N u kunnen ze weer aan het werk gaan en naar eigen geest en stijl voor „programmastof" zor gen. Dat de programma's wor den gecoördineerd, om doublu res te voorkomen, is niets nieuws. Dat was al overeenge komen, voordat de regeering de vereenigingen trachtte uit te schakelen. „Je Maintiendrai", het or gaan van de N.V.D., toont zich woede over de beschuldiging van de samenzweering met voorbe dachten rade tot massa-moord. Hij verklaarde: „Wij werden bedro gen en verraden, en wij hebben fouten gemaakt, waarvoor wij misschien verdienen te hangen. Maar beschuldig ons niet kortweg van het goedkeuren van de massa moord op de Joden. Ik heb persoonlijk getracht de vijandelijke propaganda over deze wreedheden op haar waar met voorbedachten rade ten stel ligste". Gedurende de middagpauze ken, dan moet hierop ontken nend worden geantwoord. c Men kan 4e testen van le-i hoorde men Baldur van Schirach vensonderhoud in vier catego- aan Goermg vragen wie de be- j»]eën verdeelen; le. de prijzen over deze voorloopige oplossing heid te toetsen, en men heeft mij zeer ontstemd. toen de verzekering gegeven, dat Het is maar, zegt het blad, Wat men onder een oplossing verstaat. „De feitelijke regeling, welke nu is getroffen, moge op radio- gebied dan al een grootere sa menwerking tot gevolg hebben velen gegeven had om de Joden uit te roeien. „Himmler veronderstel ik", ant woordde Goering. Vón Schirach schudde het hoofd en mompelde „afschuwelijk" en ging toen weer somber zitten. Streicher constateerde Inmid dels, dat drie rechters Joden zijn. Belgiaeh vensterglas voor Nederland. Tijdens een persconferentie heeft de Belgische Minister van Economische Zaken medegedeeld, dat België zich -bereid verklaard dan vroeger het geval was, in heeft aan Nederland 600.000 vierk, nnmflco Ho rmnornffl wntl rla beginsel is de gedachte van de nationale omroep prijs gege ven." Met een variant op wat het blad schrijft, zouden we wil len zeggen: het is maar de vraag wat men onder een na tionale omroep verstaat. De gedachte aan een dicta toriaal geleide staatsom roep is aanvankelijk prijs gegeven. Terwijl wat nu ver kregen werd gaat in de rich ting van een nationale omroep. Het is wel teekenend, dat het orgaan van de N.V.B., dat in theorie de staatsomroep af wijst, zich tegen de gevonden oplossing zoo krachtig verzet. I energie, M glas te leveren, Dit glas wordt geproduceerd in een onlangs in werking gezette oven. Nederland leverde voor deze productie de noodige brandstof. Amerika en de atoombom. Vandaag zal de Amerikaansche senaatscommissie voor de atoom kracht haar openbare zittingen aanvangen, Men zal zich niet zoo zeer bezighouden met bet ontwer pen van bijzondere wettelijke be palingen ten opzichte van de toe passing van de atoomkracht als wel met de fundamenteele binnen- landsche en internationale proble men, die naar voren komen door de ontwikkeling van da atoom- Regeeringsverklaring van De Gaulle. Er Is een overwinning behaald door Frankrijk. Vrijdagmiddag is do constitu erende vergadering bijeenge- komen. Generaal de Gaulle voerde het woord voor het afleggen van een regeeringsverklaring. Hij herin nerde aan de omstandigheden waarin het nieuwe Kabinet was gevormd en zeidc: „De regeering ia het resultaat en a.h.w, het sym bool van verzoening, die herhaalde malen na groote beproevingen de eenheid van Frankrijk heeft ver to aandacht worden geschonken. Sprekers van alle partijen van uiterst linksch tot uiterst rechtsch hebben daarna uit drukking gegeven aan hun verlan gen de regeering te steunen: aan het einde van deze eerste zitting werd een motie van vertrouwen hij acclamatie aangenomen. Een der Communistische afge vaardigden, Jacques Duclos, zeide, Bevroren vleesch uit Argentinië. Bef En-gelsche schip „Port Sydney", dat -thans te Amster dam gelost wordt, was geladen met 3820 ton uitgebeend bevro ren vleesch uit Argentinië. Dit is de grootste lading bevroren vleesch, die tot dusver ooit in Nederland gelost is. Groote hoeveelheden schapen-, runder en varkensvleesch, verpakt in zakken, lagen in de ruimen op gestapeld. Na het lossen wor den de stukken soort bij soort in het koelhuis opgeslagen. Duitsche electriciteit voor België en Nederland. Een door. de Duitschers Jn oor logstijd ontworpen plan om in België opgewekte electriciteit voor Duitsche huishouding en industrie te gebruiken, zal nu ten voordeele van Nederland en Bel gië komen. Binnenkort zal hat mogelijk zijn, dat door contact met de B rauweiler electriciteitscentrale bij Keulen Duitsche electriciteit beschikbaar zal komen voor Bel gië en Nederland. Do voor dit doel gereed gekomen leiding is ongeveer 96 KM. lang. der levensmiddelen; 2e. die van schoeisel, kleeding, enz.; 3e. de huren en 4e. alle mogelijke diensten, die men door anderen laat verrichten (timmerman, loodgieter, enz.) De prijzen der levensmid delen zullen voorioopig niet kunnen worden verlaagd, omdat reeds nu de regeering 600 millioen gulden moet bijpassen. Voor bepaalde ar tikelen zal echter een uit» zondering gemaakt worden. Wij kunnen onzen lezers b.v, mededeelen, dat de prij zen van visch zeer binnen kort belangrijk zullen wor den verlaagd. Bovendien bestaat er een gegronde hoop, dat in het voorjaar van 1946 diverse veeteeltproducten (melk, eieren) in prjjs omlaag zul len gaan. De prijzen van schoenen, klee ding, meubileering enz. zijn over het algemeen te hoog. Dit hangt voor een deel samen met 4e hcogc prijzen d»ï grond stoffen (hout voor meubelen b.v. is thans een schaarsch ar tikel). Maar bovendien moet men de oorzaak zoeken in een te hooge calculatie van de ver schillende bedrijven. Om nu voor dit soort gebruiksgoede ren tot dragelijker prijzen te komen, streeft de regeering naar twee zakenzij wil in de eerste plaats van allerlei goe deren tot productie van oen standaardtype geraken, waar door de productiekosten wor den gedrukt. En ten tweede wil zij do z.g. „theorethische calculatie" zooveel mogelijk vervangen door een, die meer met de feiten zal overeenstem men. De huurpolitiek der regeeritig is er nog steeds op gericht, het vooroorlogsch peil te handha- ven.De practijk wijst echter uit, .dat het ook op het terrein der huren nog lang niet in orde is. Wat betreft de prijzen der z.g. diensten, die ieder op ze kere tijden moet doen verrich ten, hiermede worden wel de grootste schandalen bedreven. Men kan zelfs zeggen, dat de prijsopdrijving van dit oogen- blik, waaraan geheele bevol kingsgroepen deelnemen, het gevaar inhoudt van een ont wikkeling naar inflatie. Wanneer aan deze misda dige opdrijving der prijzen niet op korten termijn paal en perk kan worden gesteld, zullen wij met heel onze volkshuishouding in een slop terechtkomen. Allen te wapen. Hoe lauï nu flit dreigende ge vaar worden afgewend? Het gaat hier weer om hetzelfde probleem: de verhouding tus- Schen de prijzen en het loon. Hier heeff ieder een taak De Winkelier of neringdoende, asm rich aar. 4e van overheidswege vastgestelde prijzen te houden. Maar niet minder de klant, om jeder geval van prijsopdrijving onmiddellijk te melden. Ons volk is economisch nog in oorlog, nu tegen de inflatie. En slechts door de medewer king van allen kan deze strijd gewonnen worden. Er staat een bij uitstek na tionaal belang op het spel. Het buitenland is, wat de sa neering van ons geld betreft, zeer over ons te spreken. Maar dat kan alleen zoo blijven, als wij met elkander het spook der prijsopdrijving te lijf gaan) Nederlanrisohe troepen naar Indlë. DE LICHTING 1945 ZAL NOG IN 1946 WORDEN UITGEZONDEN. Tijdens zijn bezoek aan de verschillende opieidingseen- heden te ouasyow, Vnoiver- nampton en Brentwood ge vestigd, heeft de Minister van Oorlog, Mr J. Ivleynen, medegedeeld, dat, in verband met ae ontwikkeling van de omstandigheden in Indië, besloten is, de in Engeland opgeleide mannen toch zoo spoedig mogelijk naar Neü.- indië uit te zenden. In den loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben beëindigd en naar Nederland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van da lichting 1945, die om-1 streeks Mei onder de wapenen I zal moeten komen. De eerste opleiding dez^r j lichting zal vijf a zes maanden duren en de hieruit gevormde j divisie zal in het najaar van I 1946 naar Indië worden ver scheept. Het is de bedoeling, dat deze mannen dan ongeveer een jaar in Indië zullen blijven. In September 1646 begint de opleiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste dn Indië zal aflossen, tenzij intusschen het Kon, Nederl.-Indische le ger in staat zal zijn zijn taak in onze overzeesche rijksgebie den over te nemen. koiyJigd; <5fe rijs tww, £af voor Zijn schapen. De toestanden op Java tarten alle beschrijvingen. Er heerscht een ware terreur. Hier en daar vluchten de inheemsche be- stuurs- en politie-ambtenaren weg. Steeds weer blijkt, dat men niet in staat is de geesten, welke men opgeroepen heeft, te bezweren. De haat richt rich in bepaal de streken ook tegen de Chris tenen. Ds Verkuijl vraagt de Kerken in Nederland een bidstond uit te schrijven voor den nood van Ned.-Indië en in het bijzonder van de inheemsche Christenge meenten. Begrafenis Ds L. Hoek. Na een daaraan voorafgegane rouwdienst in de Geref. Kerk, geleid door den nestor der pre dikanten in de classis Zierik- zee, Ds v. d. Ende, em.-pred. van Kamperland, vond Woens dagmiddag de herbegrafenis plaats van het stoffelijk over schot van Ds L. Hoek, in leven em.-pred. van de Geref. Kerk van Zonnemaire, welke ge meente hij 20 jaren heeft ge diend. Door overbrenging en begrafenis1 alhieT werd aan de wensch van den over ledene voldaan. Tijdens de evacuatie, waardoor wijlen Ds L. Hoek zijn woonplaats Zie- rikzee moest verlaten, is hij in Mel j'.t in zijn vroegere ge meente, Ambt-Vollenhove, oven leden op 82-jarigen leeftijd. DE NEDERLANDSCHE AANKLACHT TE NEURENBERG, De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering! bij het proces te Neurenberg, ko lonel mr A, M. Baron van Tuyl van Serooskerken, die zeke.d zonder welke het land de en dat ieder spou. van twijiel oin- kans zou loopen in macht te da- treilt het „nationaal karakter der len. I Communistische partij thans weg- Wetsontwerpen zullen worden ingediend inzake de nationalisatie van het bankbedrijf en van de electriciteitsvoorziening. Ook aan de nationale verdediging zal groo- gevaagd is. Niet de Communisten hebben in dit conflict de over winning behaald, er is een over winning behaald door Frankrijk en door de Republiek." Gerechtsgebouwen beeft ver klaard, dat de beschuldigingen van Nederland niet voldoende tot hun recht 'komen. Getracht wordt om de aanklacht aan te vullen, opdat zal blijken, dat Nederland behoort tot de lan den, die den zwaarsten druk ondervonden. Daar er slechts vier aankla gers konden zijn, zal de Fran- sche aanklager Francois dia Menthon de Nederlandsche be- [langen behartigen. met elkaar kunnen spreken. Tusschen hen en de verdedi- Op een Vrijdag in Batavia ge- de Ambonneezen een zelfbeheer- ffrs. ?"af\ 2^t'nSelJ houden persconferentie heeft Dr sching aan den dag leggen, die I schriftelijk contact onder de tegenwoordige „vreese-es aa,n' lijke spanning" bijna boven-j Gr:pksehp vp-rkiezinnen menschelijk te noemen is, nu zij Lrieksche verkiezingen. vernemen hoe hun familieleden en Meneil, de Britsche onder- West-Dtótschland de, drinkgla zen van deze mij. in de tapkast yan een café keurig op een rij aantrof, De eerstvolgende Indië-postvlucht. VERTREK OP WOENS- DAG 28 NOVEMBER, De directeur-generaal der P.T.T, maakt bekend, dat het vertrek van het eerstvolgende Indië-vlieg- tuig is vastgesteld op Woensdag 28 Nov. a.s. Ook met deze vlucht zul len uitsluitend niet-aange- toekende brieven en brief kaarten zonder expres bestelling voor geheel Nederl-lndië kunnen wor den vervoerd. De totale frankeerkosten, port en luchtrecht tezamen, blij ven voorioopig vastgesteld op 20 ct. per briefkaart en 30 ot. per 10 gram voor brieven. Van Mook er nogmaals op gewe zen, dat de deur voor verdere be sprekingen met Indonesiërs nog open staat. Dr van Mook verklaarde: „lk ben voornemens de deur open te houden, wat er ook moge gebeu ren, maar het initiatief moet van de andere partij komen". Hij voegde hier nog aan toe, dat, ten- bekenden in de gebieden van Mid- minister van Buitenlandsche den-Java, die niet onder geallieer- Zaken, heeft medegedeeld, dat de controle staan, behandeld de nieuwe Grieksche regeering worden. heeft besloten voor Maart 1946 verkiezingen te houden. Geschat wordt.dat het aantal stakers bij de General Motors, de Gedurende een bijeenkomst van zij "beide partFjen tot een 'beter Indonesische residenten en autori- begrip komen van elkanders teiten onder voorzitterschap van standpunt en bedoeling, het ver- den gouverneur van Oost-Java is krijgen van een constructieve op- besloten aan de republikeinsche lossing buitengewoon moeilijk is." i regeering te vragen de Britsche „De republikeinsche weigering - regeering mede te deelen, dat, „het i is te wijten aan de aandranc geheele volk tegen de aankomst groote Amerikaansche automobiel- die van meer extremistische zijde 4er Britten in Oost-Java gekantfabriek, 180.000 arbeiders omvat, is uitgeoefend, 's, ze'fs als waarnemers Volgens geleerden van de kei- Dit draagt echter niet tot een Robert Kiek verneemt uit ge-zenlijlce Japansche Universiteit te vermindering van de spanning bij. i zaghobbende bron, dat het aantal Kioesjoe lijden de slachtoffers, Wij hebben hen niet gevraagd geïnterneerden, dat uit de kampen, die den atoombomaanval op Hiro- om in te stemmen met bepaalde j van Midden-Java geëvacueerd sjima en Nagasaki overleefd heb- voorstellen, maar slechts de situ- moet worden 7000 bedraagt. "en, aan ongeneeslijke blocdziek- atie te bespreken en misschien een Daarbij komen nog 8000 Indo- j ten doelmatig besluit te nemen. Europeesche, Ambonneesche cn I De Nederlandsche plannen zijn andere vrouwen in deze gebieden,! GcSTOLEN NEDERLAND- Ook een deel der Koninklijke trein. De „New York Times" meldt tót Frankfort, daf twee groote vrachtschepen op het oogen- hlila hydro-eleotrische en an dere machines, die door de Duitschers tijdens de bezetting in Nederland werden gestolen, aan het laden zijn. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar een Nederlandsche haven vertrek ken. Het blad, meldt voorts, dat dit de eerste teruggave op groote schaal van gestolen eigendom uit de Amerikaan sche zone is. In de buurt van München werden deelen van den, particulieren trein van H.M. de Koningin teruggevon den. Zij zullen met andere Ne derlandsche eigendommen wor den teruggezonden. Provincienieuws. aan de republikeinen cn aan de die naar het oo.deel dei autori- geheele wereld 'bekend gemaakt.teiten „onder bedreiging leven" en Ik kan niet zeggen, dat er tot zoo spoedig mogelijk geëvacueerd nog toe iets dat op vruchtdragende zullen worden, bespteking lijkt van andere zijde 111 is bekend gemaakt". Dc vroegere Hongaarsche min.- SCHE GLAZEN. Dat de bescherming der Duit schers zich tijdens de bezetting zelfs tot de buffetten van den Rotterd. Lloyd heeft uitge strekt, mocht een dezer dagen Dr van Mook wees er verder pres. Imredy is ter dood ver- een medewerker van het A.N.P. op, dst de Nederlanders mi ook oerdeeld. ervaren, toe* hij i* een stad i* GOES. 'n Wespennest Donderdag- en Vrijdagavond organiseerde de commissie voor personeelsbelangen voor het perso neel van de L. C. O., Z.L.M., enz. een opvoering van het toneelspel ,,'n wespennest". Het was een klucht, waarin een fabrikant, die zich geen tijd gunt om met va- cantie te gaan, zijn vrouwtje wijs maakt, dat moeilijke financieele omstandigheden de oorzaak zijn, dat ze hun jaarlijksch reisje niet kunnen maken, Maar dat vrouwtje weet raad, er komen pensiongas ten en1001 verwikkelingen. 't Wordt inderdaad een waar wespennest 1 Het stak werd heel goed ver tolkt en inzonderheid moet het spel van mej, G. Achterbergh als mevr, Koeman genoemd worden. Maar pok de anderen speelden hun rollen voor diletanten «eer verdienstelijk. Personeel en ver dere genoodigden hebben oen ge noeglijken avond gehad. VLISSINGEN. Een Jeugdleeszaal. Gedurende de oorlogsjaren was in de Openb. Leeszaal cn Bibliotheek een jeugdboek In gericht, een oplossing die verre van ideaal was. Thans Is echter Jn het pand Bellamypark 43 een aparte ruime kamer in een jeugdlees zaal herschapen, die op 1 Dcc. a.s. geopend zal worden. Op Woensdag- en Zaterdag middagen zullen alle kinderen van 7 jaar af hier welkom zijn. Zij kunnen dan uit een uitge breide collectie goede 'kinder boeken een keus doen cn kos teloos een uurtje gezellig lezen in hun eigen leeszaal. NIEUWERKERK. Een tragisch ongeluk had Dinsdagavond plaats tusschen deze gemeente en Oosterland. De 60-jarige J. Schoof werd aan den Rijksstraatweg door de passeerende tram gegrepen en vrijwel op.slag gedood. Ver moedelijk was de doofheid van het slachtoffer de oorzaak van het ongeval. THOLEN De burgemeester dezer gemeen te, Mr v. d. Hoeven, die langen tijd „gestaakt" was, is thans weer in zijn functie hersteld. ZIERIKZEE. Mr Roosjen spreekt voor de A.-R. Woensdagavond trad voor de Centrale A.R. Kies ver. Schouwen-Duiveland op het Tweede Kamerlid Mr B. M. Roosjen met het onderwerp: „De Politiek van den dag". Na opening door dhr Gorter begint spr. met aan te toonen, dat er overal een roep om ver andering is. Voor een tweetal veranderin gen wil hij echter met nadruk waarschuwen, le. De z.g.n. Duitsche veranderingen. De Duitschers zijn verdwenen, maar de Duitsche infectie werkt nog na. Hierbij trekt spr. een parallel met den Fran- schen tijd. Wo moeten waken tegen alle Nat. Soc. opvattin gen, die Jn ons volk zijn bin nengedrongen. Hij toont aan, dat in het huidige eenheids- streven d.ie Duitsche geest naar voren komt en betoogt, dat alleen door vergelijk van beginselen een rechte eenheid kan bestaan. Wij A.R. willen gaarne sa menwerken met andere par tijen, onze beginselen echter zijn uit Christus. Wij willen Nederlandsche vormen, geworteld is onzen eigen volksaard. We willen ook geen Engel- sche partij in den geest van de N.V.B. Een partij als de Labour Par ty in Engeland is voor ons land niet geëigend. Wij moeten hier geen buitienlandsch fabrikaat mvoeron, noch Duitseh, noch Engels oh, noch Russisch. Ten tweede wil spr. waar schuwen tegen den roep om één volkspartij. Er is een stre ven waar te nemen bij Commu nisten en S.D.A.P.ers naar eenheid. Op zichzelf is dit niet kwaad. Een .echte volkspartij kan men echter naar spr.'s meening slechts zijn als men steunti op Gods Woord. Do A.R. en C.H. samen kunnen alleen als Volkspartij optreden op de gemeenschappelijke belij denis, dat Gods soevereiniteit ook gaat over het terrein van staat en maatschappij. Gaarne zouden we zien één Chr. Nat. Partij, aldus dhr Roosjen, Dit tóéf het stellen van de antithese. Maar juist zij, die zich verzetten tegen het ge bod Gods, roepen de antithese op. Dat de Chr, partijen con servatief zouden riin werpt spr. verre van ziclt. Alle kracht moet worden aangewend voor den opbouw van om vaderland. De Regeo- ring zullen we met alle kracht steunen, doch we moeten waar schuwen, wanneer ze verkeerd gaat, Ze leeft nog teveel uit den Duitschen geest. We zien dit bij de benoeming van volksver tegenwoordiging en gemeente raden, bij den radio-omroep enz. Hier is de regeering on- Nederlandsch in haar optreden. De „praatjes op de brug" zijn propaganda naar Duitsch mo del. De politieke vorming van een volk is geen regecringstaak. Er moet geregeerd worden overeenkomstig de wetten en met krachtig gezag; niet mar- chandeeren zooals nu in Indië gebeurt. Als goede vaderlan ders en onderdanen van H. M, de Koningin zullen wij met onze beste krachten meewer ken aan den bloei en de wel vaart van ons vaderland en tot eer van Gods naam. Een aantal vragen werden tenslotte nog beantwoord. Kerk en School, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijkerk, A. Klein- Kranenburg te Ragestein. Aangenomen naar Apeldoorn, J. de Vries te Rotterdam. Geref. Kerken. Bedankt voor Aalten, D. de Boer te Munnekezijl, Geref, Kerken (Art. 31 K.O.). Tweetal te Amersfoort (vac. Prof. B. Holwerda)L. Doekes te Rotterdam-Feijenoord en P. K. Keizer te Groningen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Noordeloos, J. J. Jongeleen te Apeldoorn. VREESELIJKE TOESTAND OP JAVA. Ds Pierson offerde zijn leven Ds G, Bouwmeester te Rot terdam heeft een uitvoerig schrijven ontvangen van Ds J. Verkuijl, die momenteel te Ba tavia vertoeft, waarin deze een overzicht geeft van de* toe- Stand Jn Indië. Ontroerend is hetgeen Ds Ver kuijl mededeelt omtrent het einde van Ds A. F. J. Pierson. Deze werd, zooals bekend, per schip weggevoerd en dit schm werd getorpedeerd. Ds Pierson •ktwam terecht Jn een overvolle reddingsboot. Deze boot zou ze ker verloren gegaan, zijn, Indien niet enkele Inzittenden er uit verwijderd werden. Ds Pierson heeft zich toen met enkele an deren opgeofferd en vrijwillig de reddingsboot veMaten. Hij gaf zoo zijn leven voor zijn vrien den ety heeft in zijn sterven door zijn daad nog Hem ver- Financieele positie overheidspersoneel. De commissie -ran voorlichting inzake verbetering van de finan cieele positie van het rijksperso neel, heeft in haar eerste advies de volgende maatregelen aange boden: 1. De invoering, te rekenen van 1 September 1945, van een tijde lijke overbruggingstoelage voor ge huwden van f 240 p. jaar of f4.80 per week en van f 120 per jaar of f 2.40 per week voor ongehuw- den, voorzoover zij den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt Geadvi seerd wordt de toelage niet toe te kennen aan hen, wier 'basisbezol diging f 1200 per jaar of meer bedraagt. Over de jeugdbczoldiging komt nog een afzonderlijk advies. 2. Invoering vanaf 1 September 1945, van een gegarandeerde be zoldiging voor hen, die den 21- jarigen leeftijd bereiken en wel voor gehuwde on ongehuwde ocnige kostwinners; in een stand plaats der le klasse: f 1800 per jaar of 34,56 p, w.; In een stand plaats der 2e klasse: f 1675 per jaar of f 32,16 p. w.in de overige standplaatsen: f 1550 per jaar of f 29,76 p. w. voor de overige on- gehuwden: in een standplaats der le klasse: f 1400 per jaar of f 26.88 p. W. in een standplaat» der 2e klasse: f 1325 per jaar of f 25,44 p, w. In de overige stand plaatsen f 1250 per jaar of I 24 p, w. Voorgesteld wordt om da uitkeerlng aan gehuwde ambtena ren van f 360 in te trekken, 3. Een soepeler regeling met In gang van 1 Januari 1946 voor een overgang van de oude bepalingen omtrent de minimum-kindertoe- logo, welke voor 1 Mei 1945 f 200 per kind per jaar bedroeg naar de nieuwe bepalingen waarbij het minimum op f 150 werd gebracht. Deze overgangsregeling zou moeten vervallen als het herziene rijksbezoldigingsbesluit in werking treedt, Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Louis, z.v. L. Everaars en M. C. v. d. Maden; Alexander C., z.v. B. W. Meeuse en P. de Coninck; Pieter J., z.v, J. v, d, Hiele en M. A. Malgo; Joos, z.v, B, v. Belzen en K. v. Belzen; Johannes, z.v, J, Huibregtse en A. Minder- houd; Nicoline E„ d,v. B. A. Feij .en A. C. Littooy; Hendriks M. E., d.v. H. v. 't Westende en H. M. E. de MariHendrik A, z.v. H. A. Ponse en C. P. Sonius Andries C., z.v. J. Dekker en J. H. HoumesChristina M., d.v. L. Roth en K. v. Schelven. O verleiden: J. Francke, 76 j. wed. v. J. Coppoolse; J. v. d. Broeke, 1 j., z.v. J. v. d. Broeke Laatste berichten. Frankrilk zal Spaansche republikeinsche regeering erkennen. Do Parijsche correspondent van de „Nesvs Chronicle" verneemt uit goede bron, dat „Frankrijk de Spaansche republikeinsche regee ring in Mexico city binnen enkele dagen erkennen zal". Pijler van de Moerdljkbrug gereed. Naar wij vernemen, is de be timmering rond den zwaar geha- venden pijler van de Moerdijk- spoorbrug aan den Brnbantsclien kant, thans geheel gereed. Indien hot niet gaat vriezon zal heden bogonnon worden met het storten van beton. Famllla van Mussert aan de grens gearresteerd. Da weduwe van ovorste Mus sert, don broor van don „leider" die in rle Meidagen van 1040 bij den MoerdyUbrug werd doodge schoten, passeerde dezer dagen met twee getrouwde dochters en haar vijf kinderen de grenspost bjj Glanorbrug. De dames bleken lid te zijn geweest van do N.S.B., waarop zij door bet veiligheids- detachement in hechtenis werden genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1