ZEEUWSGH DAGBLAD De toestand in Ned.-lndië. De eenig juiste richtlijn Ernstige waarschuwing. ie jaargang No. 198 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 24 Nov. '45 Oud-minister H. van Boeyen, lid van het hoofdbestuur der G.H. Unie heeft voor den Ka merkieskring Leiden een rede gehouden, die vanuit de verga dering onder algemeene instem ming werd gekenschetst als „het verlossende woord" voor de C.H, Unie. In het belang van de zaak laten wij een gedeelte van het verslag hier volgen. Of ons hart nu uitgaat naar de N.V.B. of andere „stroomin gen", de C.H. Unie blijft de „Unie", omdat en dit zeide de heer van Boeyen met na druk) ons beginsel onveran derlijk is en naar zijn diepsten zin en wezen geen plaats kan maken voor een andere poli tieke overtuiging. Ondanks alle goede berichten,scherpe welke wij in Engeland hoorden 1 noodig. over de gesloten eenheid in het front tegen den bezetter in Ne derland, aldus spr., waren wij over deze eenheid na de bevrij ding niet optimistisch gestemd, omdat men ons volk een poli tieke eenheid wil opdringen, welke niet veel goeds doet ver wachten. Wel stond bij voorbaat vast, dat er thans, evenals na 1813, verwarring zou heerschen op politiek gebied. Maar de schrik slaat ons om het hart, als wij in geschriften van den laatsten tijd lezen, dat voorshands geen verkiezingen moeten worden gehouden om ons volk den weg naar de eenheid te doen zoeken, want dat beteekent, dat het Ned. volk zijn grondwettelijke rechten en verplichtingen wor den ontnomen. Het klinkt oppervlakkig als muziek in de ooren „voorshands geen partijstrijd", doch dit be teekent geen gedachtenwisse- ling over hetgeen wij in poli tiek opzicht ten aanzien van Overheid en volk noodzakelijk achten en het ons laten ontne men van vrijheden, waarvoor wij steeds geleden en gestreden hebben. Met Roosevelt zeggen wij, dat, waar de politieke vrij heid wordt geërbiedigd, men niet ontkomt aan politieken strijd of partijvorming. De gevonden „eenheid", wel ke naar men zegt groote belof ten inhoudt voor de toekomst, is door en uit nood geboren on der geheel andere omstandighe den dan thans, doch men is niet één in het afhankelijkheidsbesef van God, den Souverein en het verstaan van Zijn wil en Zijn geboden. Da eenheid daarop gegrond fs voor ons de eenig juiste. De verbinding tusschen Chris tendom en Humanisme roept opnieuw herinneringen op aan den tijd na 1813, de jaren van het Chr. vernis en Chr. opper vlakkigheid, de jaren, die Gr. van Prinsterer, Da Costa, e.a. hebben voortgebracht en hen ons volk hebben doen toeroe pen: „Ontwaak". Natuurlijk is er allerminst be zwaar tegen, ons volk samen te binden ten bate van dat volk, doch met klem waarschuwde de heer Van Boeyen tegen de pogingen om een eenheid na te streven, waarvan het uitgangs punt onzuiver is, want juist op dit oogenblik hebben wij een formuleering hiervan zij geen grootere bijdrage tot een goed begrip tusschen onze landen zouden kunnen leveren dan door aan de buitenlandsche journalisten in hun gebied of de gebieden ondfefr hun controle, dezelfde volledige vrijheid van beweging te verschaffen als aan de Sovjet-Russische corres pondenten hier is toegestaan. Verborgen schatten te Berchtesgaden. Bij een verhoor heeft Hitiers huisknecht en vertrouweling, Kannenberg, een verhaal gedaan over een geheime bergplaats te OOr'-fTOLE OP nu REGI STRATIE VAN AUTOS' Bij de Donderdag gehouden wegcontrole is gebleken, dat de autobezitters niet voldoende zijn doordrongen van de noodzaak van het bezit van een registra tiebewijs. Voor dezen keer zullen de op den weg in beslag genomen ci viele vrachtwagens en autobus sen worden vrijgegeven, maar het R.D.M. adviseert allen autobezitters dringend zich zoo spoedig mogelijk van een regi stratiebewijs te voorzien, daar deze controles zullen worden voortgezet. Huwelijken met vrouwen van vijandelijke nationaliteit. Er is verschenen een besluit, waarin bepaald wordt, dat alle vrouwen van vijandelijke of vreemde nationaliteit, die sinds 10 Mei 1940 met een Nederlan der zijn gehuwd, het Nederlan- Bij de rondvraag Informeert de heer Polderman naar de noodwoningen. Is het juist, dat de bouw van de steenen nood woningen is stopgezet? De V o o r z. zegt, dat er nog druk geconfereerd wordt. Zoo de zaken n u staan is het zeer waarschijnlijk, dat de wonin gen worden gebouwd, t e n z ij ze ergens elders meer noodig zijn. Nadat verder door de heeren Schog en Franken no^ gewezen is op een noodza kelijke regeling voor de stand plaats van de autobussen, en door den heer Polderman op meer toezicht, daar de bus sen vaak overbelast zijn, wordt die verg. gesloten. Provincienieuws. Ook de Chr.-Hist. begeeren eenheid, maar dan op den grondslag, dat de knie van Overheid en volk zich nederig buigt voor God den Almach tige. Zonder dit te aanvaarden is op politiek erf geen volstrekte eenheid mogelijk en wij moe ten ons dan ook blijven verzet ten tegen ieder gevoelen, het geen strijdig is met wat voor ons Christenen, onafwijsbaar primair is. In dit verband merkte spr. nog op, dat wij ons niet in een hoek mogen laten dringen en juist de banier hooger moeten opheffen, want wellicht komt nog de tijd, dat de oproep „sluit de gelederen" opnieuw moet worden aangeheven. Sprekende over het persona listisch socialisme, merkte spr. op, dat deze term uit Engeland is overgewaaid. Reeds jaren werd hierover in de Engelsche literatuur geschreven, doch een der schrijvers zegt daarbij, dat Christendom en Evangelie de centrale grondslagen zijn voor de democratie. Zoo alleen ook moet demo cratie en geestelijke vrijheid verstaan en beleefd worden. Het Evangelie van Jezus Chris tus is voor ons de eenig juiste richtlijn en ieder, die de Chr.- Hist. beginselen belijdt, zal overtuigd zijn, dat de toepas sing van die beginselen de op lossing zal en kan geven van alle moeilijke vragen, in, de practische politiek. Berchtesgaden, waarin voor derschap verliezen. Deze vrou millioenen aan schatten en kost baarheden uit Hitiers „eigen dommen" verstopt zijn. Kannenberg zeide verant woordelijk te zijn gesteld voor deze kostbaarheden, die millioe nen waard waren. Deze schat ten uit de oude en nieuwe kan selarij zijn in een bomvrije schuilplaats bij Berchtesgaden ondergebracht. Tot de schatten behoort veel historisch porce- lein, tapijten, zilver, meubilair en een aantal schitterende piano's, o.a. van Richard Wag ner. EEN VLIEGTUIG „GEVLOGEN". Voor enkele dagen is van het Engelsche vliegveld Molesworth het schroeflooze vliegtuig „Eloster Meteor" verdwenen. De 24-jarige piloot John Adam, die in het besturen van schroef looze vliegtuigen is opgeleid, werd Woensdagavond op het vliegveld te Molesworth als „vermoedelijk vermist" be schouwd. Volgens krantenbe richten zou hij de bestuurder geweest kunnen zijn van de verdwenen machine. ERNSTIG VLIEG ONGELUK IN ENGELAND Op het vliegveld Maryfield dn Somerset is een Liberator, kort nadat deze opgestegen was, neergestort. De inzitten den, 26 militairen en S leden der bemanning, kwamen om het leven. Regeeringscrisis in Italië. De liberale leden van de Ita- liaansche coalitieregeering, wei wen kunnen zelfstandig een verzoek om naturalisatie indie nen. Een commissie voor hu welijken met vrouwen van vij andelijke of andere vreemde nationaliteit zal den minister van Justitie bij de uitvoering van dit besluit van advies die nen en bemoeienis houden met de betrokkenen. Opheffing taxatiemarkt paarden. Te Breda is de eerste vrije paardenmarkt gehouden. De be langstelling was zeer groot. Het bleek overduidelijk, dat de op- heffing der taxatiemarkt bij de boeren groote voldoening heeft gewekt. GEMEENTERAAD GOES. In de gisteren gehouden ver gadering van den Gemeente raad waren de heeren Roose, Stoel Feuerstein ea Vingerling afwezig. Het verzoek inzake vermeer dering van het aantal vergun ningen, waarover in de vorige verg. de stemmen staakten, werd nu toegestaan met 7 te gen S stemmen. Aan den heer F. G. C. Rot huizen, werd wegens het berei ken van den pensioengerech tigden leeftijd, eervol ontslag verleend als Directeur van Ge meentewerken. Een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van besmettelijke ziektengei- den werd z.h.s. aangenomen. Daarna kwam aan de orde de begrooting 1945, Bij de algemeene beschouwin- ke op 6 partijen berust, zijn af- gen, werd er door den heer getreden. Het nieuwe „Kabinet" in functie. In Batavia is het rustig. De invloed van de Japansche propaganda. escorte, niets «neer Ir. Soekarno heeft gisteren for meel het nieuwe „Kabinet" geïn stalleerd. Soekarno zei bij deze gelegenheid, waar zoowel het oude als het nieuwe „Kabinet" tegen woordig waren: „Ik hoop dat de regeeringsmachine goed zal func- tionneeren. Wij beleven 'het meest kritieke en belangrijke oogenblik in onze geschiedenis en slechts door een nauwe samenwerking van alle zonen van Indonesië kun nen wij de moeilijkheden over winnen." van het vernomen. In Soerabaja neemt het verzet af. Een veel bereisd Indonesiër, die na een bezoek aan Palembang in Batavia is teruggekeerd, ver klaarde, dat hij getrolfen was door de geweldige invloed die nog steeds van de Japan, propaganda op de bevolking van Sumatra uitgaat. Algemeen wordt daar aangenomen, dat er geen .egeering De nieuwe tabakskaart in werking. Deze week zijn voor het eerst bonnen aangewezen van de nieuwe tabaks- en tabaks/ver- snaperingenkaarten. Bon T 01 van de tabakskaart geeft recht op 2 rantsoenen tabaksartike len, d.w.z. 40 sigaretten, 10 si garen, 20 cigarillos, 12 knakjes of 40 gram tabak. De volgende week zal van deze kaart we derom een bon voor 2 rantsoe nen worden aangewezen. Van de gemengde kaart is bon, X 01 geldig verklaard voor 2 rantsoenen tabaksartikelen. De volgende week zal van deze kaart een bon voor versnape ringen geldig worden verklaard. Voor degenen, die alleen maar Êuidema op gewezen, dat deze begrooting, die in hoofd zaak reeds in het najaar 1944 werd ontworpen, jn behande ling komt nu het dienstjaar reedszoo goed als verstreken is. Bovendien komt zeer bin nenkort de begrooting 1946 aan de orde. Onder die omstandig heden, is het z.i. niet noodig thans op alle onderdeden in te gaan. De heer Q p e m a n sluit zich hierbij aan. Bij de daarna gevolgde artl- kelsgewijze behandeling, wordt geen enkele wijziging aange bracht. Op verschillende pun ten als de afschrijvingen bij de gasfabriek, de subsidies voor T.B.C.-bestrijding en uitzending van kinderen, zal zoo noodig bij de volgende begrooting na der worden teruggekomen. Door den heer Haver- h o e k werd aangedrongen op Soetan Sjarir sloot zich hierbij jn Nederland is en de bevolking aan. „De grond waarop wij staan, zeide hij, „is niet zeer sterk, en daarom moeten wij ons volk door dringen van de noodzakelijkheid de wereld een vereenigd front te toonen." is ook van andere zaken onkundig. Uit Semarang wordt ge meld, dat tengevolge van den luchtaanval de weer stand der Indonesiërs opge houden is* Toen een Britsdhe mobiele co lonne onmiddellijk na den lucht aanval optrok lang9 Bod jong, ont moette zij geringen tegenstand. Men trof slechts" eenige vrijschut- 1 ters en machinegeweerschutters 1 aan, wier weerstandsnesten door Uit Bandoeng wordt ge- ontvlambare granaten werden uit- meld, dat van een wagentrein met gebrand. Aan de andere zijde van Omtrent den algemeenen toe stand wordt gemeld, dat het in Batavia de laatste 24 uur vrij rustig was. Ruim 1400 inheemsche soldaten zullen uit Batavia ver trekken. Ongeveer 1000 Nederl, soldaten blijven achter. voorraden voor de oud-geïnter neerden, die met 20 wagens uit Batavia vertrok, slechts één wa gen te Bandoeng is gearriveerd. Van de andere auto's is evenals de stad ruimden Japanners onder Britsch commando een kampong op, vanwaaruit de weg, die naar het kamp leidt, onder vuur werd gehouden. Eden over de be rekkin- le£ !usschen deze drie m°sen4- gen met Rusland. ihed&n snoepen, is van de versnaperin-o genkaart bon V 01 aangewezen meer activiteit van de Comm. voor 100 gram chocolade of sui- wering van schoolverzuim, kerwerken. Van deze kaart zal De heer de R o o (weth.), de volgende week eveneens we- der een bon worden aangewe zen. Verpleegsters op weg naar Indië. Gistermiddag vertrok een groep van 30 gediplomeerde verpleeg sters van het Nederl. Roode Kruis naar Indië. Deze groep behoort tot de 200 verpleegsters, welke, behalve de geprojecteerde 160 teams, naar Indië gezonden zullen worden, zulks op speciaal verzoek uit Insulinde, Verhooging van arg waan. Wereldvrede hangt af van het on derling overleg. Anthony Eden, de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, heeft tijdens het debat in het Lagerhuis over buiten landsche aangelegenheden ge zegd: „Het handvest der Ver- eenigde Naties moet worden herzien in het licht van de ont dekkingen over de atoom-ener gie en met betrekking tot het recht van veto. Niemand zal ontkennen, dat er kort geleden een verhooging van argwaan is ontstaan tus schen de Sowjet-Unie en de beide andere partners in de overwinning, de Vereen. Sta ten en onszelf. Wij allen betreuren dat. Ik ben er van overtuigd, dat de toekomstige wereldvrede af hangt van het onderling over- Eden zag geen andere eind oplossing om de wereld te be veiligen tegen het gevaar van de atoom-energie dan „dat wij allen onze huidige ideeën over souvereiniteit afschaffen. Wij moeten op de een of andere wijze het nationalisme zijn scherpte ontnemen; dit zal de eerste plicht van de Vereenigde Naties zijn". Sprekende over het z.g. Wes- tersche bloc, zeide Eden niet te begrijpen de houding die Mos kou hiertegenover aanneemt. RöNTGENPLATEN ALS VENSTERGLAS. Op het oogenblik voert het Nederl. Roode Kruis een actie om de geteisterde gebieden van glas te voorzien door middel van de oude Röntgenplaten welke zich I in de archieven der doctoren be vinden. Deze platen worden ge reinigd, waarna ze zeer goed bruikbaar zijn als nood-glas. Reeds werden 40.000 platen in gezameld. Dit beteekent een hoe veelheid van 4.000 vierk. M glas. LANDBOUWHERSTEL. In de rubriek ten behoeve van den landbouw, verzorgd door de afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Land bouw, zal Maandag a.s. te 20.30 uur over den zender Hilver sum II spreken: ir J. Seven- Evenals de afspraken, die de j ster, directeur van den Rijks- Sovjet-Unie met bijna al haar j dienst voor Landbouwherstel, nabuurlanden maakt een mo- over„De organisatie en werk- gelijke herleving van Duitschewjjze van Rijksdienst voor plannen voor de overheersching Landbouwherster van Europa voor oogen hou dende zoo zijn alle afspra ken die wij in West-Europa maken op hetzelfde doel ge richt. BURGEMEESTER VAN HAARLEM. Bij K.B. is de waarn. burge meester van Haarlem, de heer Ten slotte, aldus Eden, zou ik M. A. Reinalda (S.D.A.P.), be- onze Russische vrienden willen noemd tot burgemeester dezer verzoeken ons te gelooven, dat gemeente. antwoordt, dat de Comm. wel actief is, maar door gebrek aan kleeding en schoeisel is het voor sommige kinderen niet mogelijk de school te bezoeken. In antwoord op een door den heer Haverhoek ge stelde vraag zegt de heer Buis (weth.), dat controle op werk- loozen zeer zeker noodig kan zijn. De heer Z u i d e m a vraagt of de aanplakborden, die nog herinneren aan het vorige re gime en die het stadsschoon niet bevorderen, niet kunnen verdwijnen. De V o o r z. zegt, dat sommige zullen verdwijnen en andere zullen worden ver plaatst. De heer Franken- brengt de Binnenhaven ter sprake. Hij heeft het altijd betreurd, dat deze niet gedempt is. Wordt er een plankier aangebracht voor het bergen van kano's, dan gaat 'het karakteristieke toch ver loren. ■..De V o o r z. antwoordt, dat reeds deskundig advies is gevraagd, waarbij deze zaak zoowel uit stedebouwkundig oogpunt als in verband met de kosten zal worden bezien. Bij de behandeling van de in komsten wijst de heer Fran ken op de wemchelijkheid, dat de huur die de H.B.S. betaalt voor het sportterrein zal wor den verhoogd. Een ingediende begrootings- wijziging geeft den beer Z ui- de ma aanleiding zijn bezwa ren uit te spreken tegen het feit, dat de salarissen van de ambtenaren van bovenaf wor den vastgesteld. Op deze wijze wordt de Raad geheel uitge schakeld. De heer Goeman is van hetzelfde gevoelen, even als de heer de Roo, die er op wijst, dat we nog altijdi in een overgangstijd leven. HET ZEEUWSCHE DAMKAMPIOENSCHAP. VerllosparEU van den titelhouder Anderson. De uitslagen van de deze week ge speelde partijen zijn: J L. Strooband Jr M. F. de Jonge 1—1; L. Ander son C. van Biemen 0—2; M. J. v.d. Weele J. Sinke 0—2. Binnenkort zal om het kampioen schap van Middelburg, waaraan als prijs de traditionecle wisselbeker ver bonden ie, gespeeld worden. Dammen. Tweede ronde om het Dam-Kam pioenschap van Vüssingen op Donder- dagavc/nd: le klas: G. Luwcma—L. Goedbloed Jr 0—2; O. Hellinga--J. Bosselaar 1—1; P. Maas—A. v. Dorge 2—0; W. Cysouw—M. Bakker 2—0; 2e klas: C. Schout—G. v. d. Voorde 0—2; J. v. BelleR. v. Dalen 0—2; M. SnelG. Poortvliet 0—2; J. Koch -M. Fits 2-0. Intern. Damtournooi. Aan Yerseke valt de groote eer te beurt, dat daar met Kerst mis het eerste na-oorlogsche in ternationale damtournooi zal ge houden worden. Het aantal deelnemers zal on geveer 80 bedragen, w.o. favorie ten uit Nederland en België, ter wijl ook Fransche deelname niet is uitgesloten. Er is een eere-comité gevormd, bestaande uit: Mr. M. Vlaming, voorz.P. de Koeijer Lzn, wnd. 'burgemeester; Dr M. C. Polder man; J. Vette; W C. Loggers; J. D. v. d. Endt en J. Glerum. Yerseke hoopt de spelers op waardige wijze te ontvangen. De verbinding Anna Jacoba- polderZijpe. Omtrent de nieuwe verbin ding der R.T.M. tusschen Anna Jacobapolder en Zijpe verne men wij nader, dat hier een motorschip in exploitatie komt met een vervoerscapaciteit van 10 auto's. Dit beteekent wel een groote vooruitgang. Polderbesturen. Benoemd tot commissaris van den polder Walcheren voor den ongebouwden eigendom Mr J. A. Dumon Tak, en voor den gebouw den eigendom L. Janse de Jonge beiden te Middelburg. Doodeliik ongeluk bij mijnen opruimen. Dinsdagmiddag is aan de Isa- bellahaven een zeer ernstig onge luk gebeurd bij het mijnen oprui men. Bij het ontploffen hiervan wer den een Nederlandsche korporaal en een Duitsche onderofficier ge dood en een anderen Duitschen soldaat een been afgerukt. De zwaar gewonde is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. MIDDELBURG, Dezer dagen is proces-verbaal opgemaakt in een geval van prijs opdrijving. Er werd n.l, een boek werk verkocht tegen een ver koopsprijs van f 3.terwijl deskundigen van oordeel zijn, dat een prijs van f 1.80 loonend zou zijn. De reeds verhandelde oplage bedroeg 10.00 exemplaren. Voor het examen 3e kl. help ster van het Ned. Roode Kruis, afgenomen op 22 November 1945 door; Arts W, Feikema en Zr. M. A. Bouwens slaagden de da mes: W. Coppoolse, N. de Looff, J. Rietveld—v. Ingen en J. Schaalje. VLISSINGEN. Woensdagavond vierde de afd. Vüssingen van den Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den haar 30-j. bestaan als afzon derlijke afd. De voorz. dhr J. P. Ventevogel, opende den avond en deelde mee, dat de afd. reeds 107 leden telt; voor den oorlog kon de 100 nooit worden gehaald. Hij heette voorts welkom dhr C. Daamen, voorz. van het tijdel. Hoofdbestuur voor 'het Zuiden te Eindhoven. Den oud-voorz., dhr Ph J. Woltering, die van 1914 tot 1940 de afd. heeft geleid en tot bloei gebracht, werd het eere-lid- maatschap aangeboden. Voorts spraken dhrn J. Marijs en C. Daamen. Na de pauze werd de avond verder doorgebracht met zang, muziek e.d. O.I.v. dhr J. Bijl werd het feestprogramma afge werkt, waarin de Ghr. Mandoline- Ver. een ruim aandeel had. Ook mej. Smit had met haar liedjes bij de guitaar veel succes. Na een slotwoord van den voorz. werd de avond besloten met het zin gen van „Ach blijf met Uw ge nade". Knoeiende distributie ambtenaren. Het was de politie ter oore ge- komen, dat sommige ambtenaren van den distributiedienst meer le- 1 vensmiddelcn en brandstoffen kochten, dan waarop men recht j heeft. Een ernstig onderzoek werd ingesteld en Donderdag werden juist bij het einde van den dienst plotseling alle distributieambte naren gevisiteerd, en aan een scherp verhoor onderworpen, ter wijl tegelijkertijd huiszoekingen gedaan werden. Gelukkig kon de onkreukbaar heid van bijna allen worden vast gesteld. Slechts een 2-tal ambte naren, dhrn S, en L., bleken in bezit te zijn van eeu drie-tal in legvellen, tijdens de bezetting ille gaal verkregen, waarop zij thans bonkaarten konden bekomen. Zij werden op staanden voet ontslagen en zullen zich straks, voor de rechtbank hebben te ver antwoorden, Het onderzoek betreffende een reeds eerder ontslagen ambtenaar en een tweetal anderen duurt nog voort. Hij wilde admiraal worden. Een 14-j. jongen wilde admi raal worden, en daarvoor naar Rotterdam gaan. Daar hij echter geen geld had,nam hij f 1000. weg van zijn patroon en ging op stap. Hij nam twee vriendjes mede en zoo toog het drietal naar Rot terdam. De opleiding voor admi raal we'd ni-'t gevolgd. Wel maak ten zij met een vriendinnetje goede 'f' Zij werden door de politie echter geknipt. Een bedrag van f 700.kon nog worden ach terhaald. Dit bevond zich op een zolder tusschen de pfaonds. Een sprekend symptoom van een verwilderde jeugd Donderdagavond ontstond een begin van brand in de Wal- straat-bazar. Dhr J. Torbijn was in zijn winkel ibezig met het aan steken van een benzinelamp. Waarschijnlijk door te hoogen druk ontplofte de vergasser, waar door dhr T. in brand geraakte. Hij kreeg ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Te hulp geschoten voorbijgangers konden met groote moeite den brand blus- schen. De winkelier werd naar het ziekenhuis vervoerd, waaruit hij gisteren ontslagen is, om thuis verder worden verpleegd. KLOET1NGE. De noodwoningen onder deze gemeente, bekend onder den naam „het barakkenkamp" en gebouwd voor de geëvacueerde gezinnen, zijn voltooid. WEMELDINGE. Naar wij vernemen gaat zuster Grönloh van het Groene Kruis alhier, na 9 j. dienst deze gemeente verlaten, daar zij in gelijke be trekking benoemd is te Zierikzee. YERSEKE. M.l.v. I Januari 1946 is dhr K. Zwering te Gramsbergen benoemd tot opzichter bij den gemeensch. dienst van gemeente-werken voor de gemeenten op N.- en Z.-Beva- land, «net standplaats Yerseke. BORSSELE. Gistermiddag kwam het kind van de fam. N. in aanraking met een motorfiets. Het kind sloeg tegen den grond en moest later naar het ziekenhuis overgebracht worden. NISSB. A.s. Maandag hoopt de burge meester zijn 25-j. ambtsjubileum te vieren. Er is een groot feest op touw gezet. Om 10 uur is er een optocht en wordt de burger vader afgehaald, waarna om 11 u. de huldiging op het gemeentehuis plaats vindt. Om 1 u. beginnen de volksspelen, van 35 u. is er ge legenheid tot feliciteeren en 's avonds vind er nog een filmvoor stelling plaats. Ook worden de schoolkinderen getracteerd. MELISKERKE. De afd. der Z.L.M. vergaderde hier met de dorpslandbouwvereen. O.m. werd besloten aan den kring Walcheren der Z.L.M. een motie te zenden, met 'het verzoek te willen ijveren voor een zaakscha devergoeding voor de gedupeerde grondgebruikers. Een z.g. pacht- schadevergoeding is onvoldoende en voor de gedupeerden onaan vaardbaar. Den eervol ontslagen P.H.B. dhr Iz. Matthijsse, werd dank ge bracht voor hetgeen 'hij in 't be lang der plaatselijke boerenge meenschap heeft verricht. Hierna hield de voorz., dhr W. de Buck, de eerste van een viertal inleidingen onder den titel „Een algemeene rondblik". Hij herin nerde aan alles wat er voor en na de bevrijding in Zeeland is ge beurd en speciaal aan den lijdens weg van Walcheren. Hij had cri- tiek op de regeering, die aan de zoo zwaar getroffen bewoners van de Walchersdhe „binnenzee" te weinig aandacht schenkt. De Stichting van gedupeerden is on democratisch. En door een gene rale onteigening is het eigendoms recht in de knel gekomen. Nog nooit hebben de getroffen land bouwers een cent ontvangen. „Min. Lieftinck", aldus spr. „zou ons alleen onze spaarzaamheid kunnen verleeren, leeren niet". Op dit referaat volgde een drukke bespreking. het grootste tijdperk der historie. Het altennaiief isduurzame vrede of totale vernieling. In Londen zullen besprekingen worden gevoerd over deelneming van België aan de bezetting van Duitschland. De productie van de steenkolen mijnen van Beeringen in de Bel gische provincie Limburg is we derom op het peil van 1939 ge komen. De Bulgaarsche oppositie heeft een campagne ingezet met de be doeling te bewijzen, dat de offi- cieele verkiezingsuitslagen onbe trouwbaar zijn,, De Aartsbisschop van Canter bury heeft verklaard, dat de op lossing van de Joodsche kwestie noch geheel, noch gedeeltelijk in Palestina te vinden is. Oppassen met liften. Hoe gevaarlijk het, met name voor jonge meisjes kan zijn, nu maar op goed geluk te gaan liften, blijkt uit het volgende sch ijven van een onzer abonné „Maandag 5 November, om streeks 5 uur in den namiddag, heeft mijn achttienjarige dochter, even buiten Goes getracht met eer. auto mede te rijden naar Rotter dam, alwaar zij een school be zoekt. Zij kon medcrijden met een „heer" die op weg was naar Den Haag. Hij begon met haar te vragen of zij met liften niet bang was ontvoerd te worden. Na een eindweegs te zijn doorgereden, stopte hij en beproefde ongeoor loofde dingen met haar uit te ha len. Dit mislukte doordat zij hem wist af te weren. Daarop zette hij zich weer aan het stuur en gai vol gas. Intusschen gelukte het mijn dochter het portier te openen en zij sprong uit de snel rijdende auto met het gevolg, dat zij met het achterhoofd op den weg te recht kwam. Zij was meer dan van streek. Een arbeider daar ter plaatse hielp haar op de been en hield voor haar een auto aan met twee militairen, die naar Rotter dam moesten en haar naar haar kosthuis brachten. Een ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Naderhand heb ik van een me dicus gehoord, dat uit zijn practijk hem twee gevallen bekend warc-n van gevallen van verkrachting na liften." Men zij dus gewaarschuwd I Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rotterdam-Char- loi9, J. de Vries te Rotterdam en P. A. Lefeber te Rijsoord. Ds P. van der Staay te Enter, heeft de benoeming tot predikant in algemeenen dienst met stand plaats Delft aangenomen. Geref. Kerken. Tweetal te Eibergen: A. van De Arabische partijen in Pale stina, 6 in getal, hebben zich ver eenigd om front te maken tegen de aanspraken van het Zionisme. In Groot-Hessen, een provincie in de Amerikaansche zóne van Duitschland zullen de eerste Duit sche verkiezingen plaats vinden voor gemeenteraden, President Truman heeft gezegd, dat wij op den drempel staan van Laatste berichten. Zuivering en rechtsherstel. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingevolge het advies, bedoeld in art. 5, lid 4, van het Zuiveringsbesluit 1945, ontslag verleend aan Chr. van, der Meer, Inspec, bij het Staatbedrijf der P.T.T. te Breda, en aan B. Hoo- geveen, hoofdcommies-directeur der P.T.T. te Uden. Denemarken wijst geen Duitschers uit. I Naar de „Daily Herald" meldt, bevinden zich 200.000 Duitsche vluchtelingen, in hoofdzaak af komstig uit Oost-Pruisen, in Denemarken. Zij zijn indertijd voor het oprukkende roode le ger gevlucht. Zij zullen niet uitgewezen worden en hebben een veel be ter leven dan de meeste Duit schers in Duitschland. ONDER EXTREMISTISCHE PRESSIE? De weigering van het ka binet Sharir om in bespre king te treden met de Neder landers, is te wijten aan dreigbrieven, die door extr- misten aan het nieuwe Ka binet zijn gezonden, aldus meldt de correspondent van Agence France Presse. MET KERSTMIS SLAOLIE. Omstreeks Kerstmis krij gen alle leeftijdsgroepen een rantsoen slaolie van 2 dL. Hiervoor moet bon 328 of 422 der bonkaart 513 voor 1 Dec. worden ingeleverd bii den plaatselijken winkelier. SLUITING WEGEN WALCHEREN. Krachtens een publicatie van het Prov. Bestuur van Zeeland, die Maandag in ons blad zal worden opgenomen, zijn de hoofdwegen op Wal cheren ten Westen van het Kanaal voorloopig voor het verkeer qesloten. Generale Synode Geref. Kerken. De Kerk van Utrecht heeft een buitongowoiie Generale Synode dor GorofKerkenbijeen geroe- pen, tegen 22 Januari 1940. Parmentier weer thuis. I De „SkymnBter" is gistermid dag om oven over drieën te Schip hol gearriveerd. Allen waren in goodon wolstand. Hiermede heeft Parmentier bewozon, dat een I luchtverbinding naar Indië weer i mogelijk is.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1