5 De eerste Troonrede na4de bevrijding. Oproep van de Regeering inzake den gifhandei. DE TOESTAND IN NED.-INDIË. Grootc brand te Batavia. Er wordt hard gewerkt in West Zeeuwsch-Vlaanderen. ZEEUWSCB DAGBLAD 1e JAARGANG No. 196 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 22 Nov.'45 Bet was een rede van onge wone lengte waarmede H. M. de Koningin de eerste zitting van de Staten-Generaal na de bevrijding heeft geopend. Vtoor een deel valt dit te verklaren uit het feit dat uit den aard der zaak aandacht werd geschonken aan de jaren van bittere scheiding, aan het leed en de ontbering, de neder laag en de ontreddering, maar ook aan de offervaardigheid en de heldenmoed, gedurende de donkere jaren der Duitsche fusie. Voor een ander deel is deze ongewone lengte misschien hieruit te verklaren, dat Minis ter Schermerhorn nu eenmaal niet gewoon is zich kort en za kelijk uit te drukken. Wat dat betreft vertoont dit staatsstuk, veel overeenkomst met de rede die door den minis ter-president gehouden werd bij het optreden van dit Kabi net. De zakelijke inhoud was dan Ook niet in overeenstemming met de lengte. Tal van onder werpen werden aangeroerd en allerlei maatregelen in uitzicht gesteld, maar het was alles weinig concreet. In de Indische paragraaf werd er nogeens de nadruk op ge legd, dat „Nederland bereid is Onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Ko ninkrijk". En algemeene in stemming zal hebben gevonden de uitspraak, dat gepoogd moet worden de toekomst te redden van een Gemeenebest, gebouwd op de vrijwillig aanvaarde saam- hoorigheid der Rijksdeelen. Het kan niet anders dan tot voldoening stemmen, dat het buitenlandsche beleid er op ge richt is de pogingen tot vrede door organisatie en overleg, waarmede de tot standkoming van de Vereenigde Naties ver band houdt, te steunen, terwijl met betrekking tot den gesla gen vijand, overal waar zulks mogelijk is, onze belangen met de meeste kracht worden be pleit. Opvallend was, dat in dit verband met geen woord ge rept werd van het annexatie- vraagstuk. Met belangstelling hebben wij vernomen van het voornemen der Regeering om de zuivering van het geldwezen ten spoedig ste te doen volgen, door een. ge zondmaking van de begrooting. Dat is een punt van veel ge wicht. Zonder een gezonde be grooting heeft de zuivering van het geldwezen weinig beteeke- nis. Een overzicht van 's lands financiën en ingr ij pende belastingplannen, die er op gericht zullen zijn de bedrijfskosten te verminderen, maar die toch uiteindelijk een belangrijke verzwaring van den belastingdruk zullen beteeke- nen, werden in uitzicht gesteld, maar van bepaalde bezui nigingsplannen in verband 'hiermede, word niet gesproken. Uit de economische en sociale paragrafen bleek opnieuw, dat de Regeering voorstandster is van geleide economie. Nadere bijzonderheden bleven echter achterwege. Het valt toe te juichen, dat aan land- en tuinbouw een grootere mate van vrijheid in de bedrijfsvoering werd toege zegd. Moge deze toezegging geen ijdele klank blijven. En moge deze meerdere vrijheid ook andere bedrijfstakken ten goede komen. Het wordt hoog tijd, dat de dictator „Bureau- cratius", die heel het leven dreigt te verstikken, wordt onttroond. Deze Troonrede bedoelde niet zooals aan het slot gezegd werd een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd de aandacht zul len vragen. Zoo gaan wij oak niet nader in op alle punten die in deze Rede aan de orde zijn gesteld en waarvan sommige o.a. de politieke paragraaf zoo vaag zijn gehouden, dat het niet wel mogelijk is daarover een oor. deel uit te spreken. Van veel meer beteekenis is trouwens, dat deze Troonrede kon worden uitgesproken, om dat daaruit blijkt, dat het nood zakelijke contact tusschen Re geering en Volksveregenwoordi- ging is hersteld, en dat de. volksinvloed zich weer kan Ui ten gelden. Het huidige, Kabinet staat voor een ontzaglijke zware taak, Terecht zegt de Troonrede, dat beleid van hoog gehalte noodig is. Moge dat beleid zoo wel aan Regeering als Volks vertegenwoordiging in ruime mate worden geschonken. Hoeveel dit is, kan blijken uit het feit, dat het totaal der uit gaven, tusschen 1 Juli 1940 en 30 Juni 1945 door de federale regee ring gedaan, 323.000 millioeii dol lar bedraagt.. Controle-commissie voor atoom-energie? De regeering der Ver. Staten is voornemens aan den algemeenen Raad der Vereenigde Volken de instelling van een controle-com missie voor atoom-energie tegen Januari 1946 voor te stellen. Daar bat dea ambtenarsts Mj* zonder onwaarschijnlijk voor kwam, dat een Canadeesch ma joor deze Nederlandsche siga retten zou rooken, waarschuw de men de politie, die al spoedig constateerde, hier met een ge raffineerd bonnenhandelaar en oplichter te doen te hebben. Buitenlandsch geld van gerepatrieerden. In een binnen ^nkele dagen te verwachten ministerieele be schikking zal de koers worden vastgesteld voor de vergoeding van het door repatrieerenden aan de grens ingeleverd vijan delijk geld. Bij de terugbetaling zal een bewijs van politieke be trouwbaarheid vereischt zijn, te verstrekken door de P.O.D.'s. Zwart-handelaars naar V eenimizen. De Regeering roept de geheele bevolking op om mede te werken aan een doortastende actie tot ver- nietignig van den zwarten handel, den gifhandei. Onder gifhandei wordt ver staan: alle handelingen, waardoor goederen aan de eerlijke distri butie worden onttrokken, en voorts het verkoopen of koopen van goederen of diensten tegen hoogere dan de vastgestelde prij zen. Zoowel het verkoopen als het koopen in den gifhandei is straf baar. Door de op 19 Nov. afge kondigde aanvulling van het K.B. „Berechting economi sche delicten" is het thans mogelijk om overtreders „verkoopers zoowel als koo- pers in dezen gifhandei" di rect te werk te stellen in de rijkswerkinrichting Veenhui-1 zen. Van nu al zal snel en streng worden opgetreden tegen verkoo pers en koopers in den gifhandei omdat deze „handel" het herstel van ons aller welvaart in den weg I staat. Ongefrankeerde brieven uit Indië. Voor ditmaal geen port. De Directeur-Generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met het vliegtuig, dat op 19 Nov. j.l. uit Batavia is vertrokken, brieven en briefkaarten, voor Nederland worden vervoerd. Deze stukken zijn als gevolg van de omstandigheden in Ned.- Indië, niet gefrankeerd' en zijn zonder kosten voor de afzen ders met bet vliegtuig verzon den. De brieven en briefkaarten zullen te Amsterdam worden voorzien van een afdruk van het dagteekeningstempel en door de kantoren van bestem ming voor ditmaal zonder hef fing van. port aan de geadres seerden worden uitgereikt. Een Britsch officier over Soerabaja. Verklaring van Sjarir's „kabinet". Volgens een Britsch officier be vinden zich ongeveer twintigdui zend goed uitgeruste Indonesiërs Jn Soerabaja met mitrailleurs, mortieren van licht- middelbaar- on zwaar kaliber. Het bendewezen, zóo opmerke lijk in vroegere gevechten, heeft vrijwel afgedaan. De Indonesische verliezen zijn ongelooflijk groot vergeleken met de Britsche, Terwijl een groot aantal Indo nesiërs met de troepen mee terug trekken, blijven alle Chineezen achter en zij herstellen zich ver rassend snel. Zij steunen de Brit ten veel door verborgen centra van verzet en wapendepots te helpen opsporen. Het rapport geeft bijzonderhe den van wreedheden. Een razende menigte heeft Britsch-Indische soldaten beenen en armen afge hakt, mannen en vrouwen zijn uit de gevangenissen gehaald en ver moord, terwijl mannen op weg naar een latrine zijn neergestoken. Sjarir's „Kabinet" heeft de vol gende verklaring gepupliceerd „De Indonesiërs zijn bereid hun taak te vervullen als lid van de familie der Vereenigde Volkeren", Hieraan wordt toegevoegd, dat ge streefd zal worden naar een vreed zame oplossing van liet probleem, inzake de buitenlandsche belangen. Evenwel wordt er de nadruk op gelegd, dat de souverelnltelt van het Indonesische volk te allen tijde betracht zal worden. NEDERLANDSCHE EN INLANDSCHE TROEPEN MOETEN BATAVIA VERLATEN. Uit Batavia wordt ge seind: Op order van den gealliëerden bevelhebber moeten alle Nederland sche en Indische troepen uit Batavia worden terug getrokken. Reorganisatie van het onderwijs. In de ons per Telex ontvangen Troonrede is blijkbaar de volgen de passage niet doorgegeven: Een reorganisatie van het on derwijs, inbegrepen het Hooger Onderwijs, is in voorbereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van het geen uit de samenleving opkomt. Een later bericht zegt, dat hier alleen sprake is van inheem- s c h e soldaten van het K.N.I.L. Volgens een officieele Britsche verklaring staat dit in verband niet het uitbreken van ernstige on lusten en wanordelijkheden. Na een nacht van schietpartijen is Woensdagmorgen de Kampong Pcdjam Bon door 'brand vernield. In een uur tijds zijn 1500 wonin gen verbrand en duizenden Indo nesiërs dakloos gewordan. De oorzaak van den brand is onbe kend. Da poli lake crisis In Frankrijk. Aan de eischen der Communisten voldaan? In Parijs heerscht, naar ge meld wordt, met betrekking tot de oplossing van de politieke erisis, een optimistische stem ming. Dinsdagavond verklaarde het bureau van generaal de Gaulle, dat de Communisten het voor-1 stel om in een driepartijen-ka binet onder zijn leiding zitting te nemen, hadden aanvaard. j Van Communistische zijde werd meegedeeld: „Wij zijn een eind weegs gevorderd met j de formatie van een Kabinet, in overeenstemming met Het j verlangen der Constituante, i Hierin zullen de portefeuilles naar aantal en naar belangrijk-1 heid tusschen de drie groote partijen worden verdeeld, zoo-; als de Communisten in hun j brief aan de Gaulle hadden ge- •iseliL" Panamakanaal een zeestraat 7 Volgens de „Daily Herald" worden in Washington plannen onderzocht den stand van het water in het Panama'kanaal met de zee gelijk te maken. De atoombom maakt het huidige kanaal met zijn vele sluizen uitermate kwetsbaar. Sommige experts zijn van meening, dat het kanaal verbreed en de slui zen verwijderd moeten worden, teneinde doorgang aan. groote vliegtuigmoederschepen te ver- leenen. Een dergelijk plan zou vele millioenen en vele jaren arbeid kosten. Het wordt echter als een vitaal belang voor de toe komstige verdediging van de Vereenigde Staten beschouwd. WAT DE OORLOG AMERIKA KOSTTE. De onder-Minister van Finan ciën van de Ver. Staten heeft ont huld, dat de tweede wereldoorlog den Ver. Staten rond 290.000 rnil- lioea dollar gakost haaft TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer werd de volgende nominatie voor het voorzitterschap opge- maa'kit1. Mr J. R. H. van Schalk, 2. C. Smeenk, 5. Mevr, de VriesBruins. Deze nominatie zal doof eeh commissie aan H. M. de Ko ningin worden aangeboden. De heer Kupers (S.D.A.P,) heeft verlof gevraagd tot de re geering vragen te mogen rich ten in verband met de door haar geveerde lopsi- en prijspo litiek. BRANDSTOFFEN VOOR GROENTETEELT Het is niet uitgesloten, dat aan groentetelers, die in Ja nuari en Februari 1946 in wa renhuizen en speciaal voor de groenteteelt bestemde kassen sla^ en/of andijvie telen, een kleine hoeveelheid vaste brand stoffen voor het vorstvrij hou den van deze gewassen zal wor den toegekend. Voor andere tuinbouwproducten dan sla en andijvie: worden geen brand stoffen beschikbaar gestekt Roof en moord. Even over de Nederlandsch- Belgische grens ten Zuiden van Ossendrecht, onder de gemeente Capelle, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige gemaskerde bandieten zich toe gang verschaft tot de woning van de weduwe Heylaerts, waar zij den inwonenden zwager, den 45-jarigen Heylaerts, in koelen bloede doodschoten. De weduwe werd, nadat men haar geld en sieraden had afge perst, vastgebonden. Uit de vragen, welke zij de vrouw stelden, kan worden afgeleid, dat zij zich in het adres hadden vergist. Zij waanden een be langrijk bedrag aan geld aan wezig, als opbrengst van pas verkocht vee. Dezo verkoop had echter niet door de we duwe, doch door een familielid plaats gehad. 8TAKING BIJ GENERAL MOTORS. Daar van do directie van Ge neral Motors geen antwoord is ontvangen op een door de vak- vereeniging van arbeiders in de auto-industrie gedaan voorstel tot arbitrage is door deze vak- vereeniging een staking gepro clameerd. De sta'king zou Vrij dag a.s. beginnen. Een oplichter in Canadeesch uniform. Dezer dagen vervoegde zich aan het distributiekantoor te Hoorn een Canadeesch majoor, die vertelde, dat in den loop der volgende week 120 meisjes uit Brussel ter opleiding bij vlie gertroepen te Hoorn zouden worden gehuisvest12 Cana- deesche instructeurs zouden hen vergezellen. Voor deze instmic- I teurs waren rantsoenbonnen voor sigaretten vereischt. De „Canadees" legitimeerde zich en deelde tijdens een genoeglijk praatje met de distributie-amb- 1 tenaren kwistig sigaretten uit. Het viel een der ambtenaren echter op, dat de „majoor" Rhodesia-sigaretten rookte. Seyss Inquart te Neurenberg. Opvallende nervositeiL Een bijzondere verslaggever van het A.N.P. seint uit Neurenberg. Welke Nederlander zou niet hunkeren naar een hernieuwde kennismaking met „Herr Reichs kommissar".J? Althans in de omstandigheden waarin men hem thans in Neurenberg in de recht zaal kan zien. We hebben in de beklaagden bank ec.li t vergeefs gezocht naar den zelfb.wusten man, die Nederland terroriseerde en zijn toeleg trachtte te bedekken onder j vernis van vage gefundeerde filo- j sofie. Wij hebben slechts een man gevonden, dia alleen uiterlijk nog de trekken van „Herr Reichskom- missar" vertoont. Zijn zelfver verzekerdheid heeft plaats ge maakt voor een opvallende nervo siteit. Seyss maakt met zijn vuurroode hoofd en drukke zenuwachtige be wegingen naar alle kanten wel den meest opvallenden indruk van het gezelschap. Zijn rechtstaande ros sige haren, zijn uitstekende ooren, scherpe neus en wijde boord ma ken zijn uiterlijk eigenlijk tot een caricatuur. Als het tegen den ach tergrond van de gebeurtenis, welke wij hier meemaken, niet wat oneerbiedig klonk, zouden wij geneigd zijn te zeggen, dat zijn telkens ver naar voren en terzijde buigende figuur lijkt op een pop uit een marionetten-spel. Toen de appendix met zijn persoonlijke schuld werd voorgelezen, bracht hij aanvankelijk haastig den te lefoon aan de ooren, maar hij legde deze^ kort daarna met een demonstratief gebaar weer neer. Verbergt zich achter zijn drukke beweging nog een dosis strijd vaardigheid? Wij zulen moeten afwachten, maar onwaarschijnlijk lijkt het niet. Commissariaat Noodvoorziening zingt zijn zwanezang. Noodwoningen schieten uit den grond- Het arbeidersvraagstuk een groot probleem. Provincienieuws- De „Koningin Emma" volgende week weer in dienst Het motorschip „Kon. Emma" Vait den, Prov. Stoombootdienat op d^ O.- en_ W.-Schelde, dat voor de bevrijding den dienst tusschen Terneuzen en Hoede- kenskerke onderhield, zal de volgende week weer in dienst worden gesteld, nu tusschen Vlissingen en Breskens. Zooals bekend, was dit schip door de Duitschers ernstig be schadigd in Rotterdam achter gelaten. Het m.s. „Zuiderzee", dat thans den .dieiitt Vlissingen Breskens onderhoudt, zal ter reparatie en revisie (die zeer noodzakelijk zijn) in een dok worden opgenomen. Het herstel der wegen op Walcheren, Op diverse Walchersehe we gen, die nu droog zijn, gewor den, is men hard aan h.et werk, om deze, zij het dan vaak pro visorisch, berijdbaar te maken. Zooals overal heeft men ook hierbij met een ernstig tekort i aan klinkers en zand te kam- 1 pen. Do hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft zich één dezer dagen nu nog maals persoonlijk met den Mi nister van Waterstaat In ver binding gesteld en aangedron gen op voorrang bij het ver strekken van voor het herstel der Walchersehe wegen zoo noodzakelijke materialen. Teneinde het herstel der wegen op Walcheren zoo effi ciënt mogelijk te doen plaats vinden, zijn nu de Technische Dienst der Provincie en de Technische Dienst van den Polder Walcheren belast met alle werkzaamheden, dit herstel betreffende. Deze diensten stel len ook vast de volgorde der belangrijkheid, waarin dit weg- herstel plaats vindt. Deze vorm van samenwerking is gekozen, om te voorkomen, dat de gemeenten elk afzonder lijk tot herstel der wegen zou den overgaan, hetgeen tot on- noodige versnippering en moei lijkheden aanleiding zou kun nen geven. De Technische Dienst van den Polder Walcheren, neemt op zich het herstel van eigen wegen en de helft der gemeen tewegen. De andere helft der gemeen tewegen, alsmede de provin ciale wegen, worden hersteld door den Technischen Dienst van de Provincie. De meeste burgemeesters op Walcheren hebben zich met deze wijze van samenwerking reeds accoord verklaard Toen Noord-Nederland nog onder de Duitsche bezetting leefde en de bevolking, vooral in Holland en Utrecht door den honger werd gegeeseldi, werd het Commissariaat Nood'voor- ziening in het leven geroepen om, zoodra de bevrijding zou komen, de geheele organisatie van de voedselvoorziening in handen te nemen. Later toen op dit terrein de ergste nood was gelenigd, werd besloten deze organisatie voorloopig in te schakelen voor herstel en we-1 deropbouw. Zoo ontstond het C.N.V. voor de geteisterde ge bieden. Het G.N.V. in Zeeland. Ook in onze provincie heeft dit reeds veel werk verzet. En nu het in de bedoeling ligt, dat het commissariaat met De cember gaat verdwijnen, is het goed verschillende dingen nog eens nader onder de aandacht te brengen. Wij hadden daar toe Maandag in Goes een korte conferentie met kapt. Ploeg makers, gebiedshoofd van het C.N.V. en zijn plaatsvervanger 'kapt. Sluis. Vktl. werd hier ge sproken over het getroffen ge bied van West -Zeeuwsch- Vlaandteren, hoewel natuurlijk he.t C.N.V. ook op Walcheren en Schouwen en Duiveland werkzaam is. W. Z.-Vlaanderen goldt ech ter langen tijd de lezers zul len zich de artikelen over onze excursie daarheen in October nog wel herinneren als een „vergeten gebied". Daarom ver melden wij met voldoening bet- I geen ons op deze conferentie werd meegedeeld. Er komen ruim 400 noodwoningen. Er is den laatsten tijd wer kelijk hard gewerkt. Het C.N.V. had een enquête gehouden om vast te stellen in welke geval len oogenblikkelijk hulp noo dig was, wilden de menschen dezen winter niet van koude en ellende omkomen. 200 gevallen werden aldus opgespoord. En hoe staat het er nu voor? De bouw van noodwoningen heeft in razend tempo plaats. Op 26 October, toen de ministers Drees en Ringers onze provin cie bezochten, was er nog geen enkele noodwoning gebouwd. Vorige week waren er al 52 ge reed. In totaal zullen er 260 hou ten Bruynzeel-woningen ge bouwd worden en wel 50 in Schoondijke, 70 in Oostburg, 90 in Sluis en 50 in Aardenburg. Zwitsersche woningen zullen er 88 verrijzen, n.l. te Breskens 16, te Schoondijke 13, te Oost burg 15, te Sluis 16, te Biervliet 13 en te Aardenburg 15. Ook in, Zweden zijn 22 houten wonin gen aangekocht, waarvan er 3 voor Breskens bestemd zijn, 4 voor Schoondijke, 3 voor Oost burg, 4 voor Sluis, 4 voor Bier vliet en 4 voor Aardenburg. Tenslotte zijn cr te Breskens nog 30 steenen noodwoningen in i aanbouw en te Aardenburg 10. Bij de woningen, die in Neder-1 land worden gemaakt, onder-1 scheidt men 2 types, n.l. A 4 voor 6 personen en A 7 voor 9 personen. De Bruynzeelwo- ningen 'kunnen compleet met in-1 ventaris geleverd worden. Men hoopt met deze noodwoning- bouw half December gereed te zijn. Het arbeidersvraagstuk. Men kan dus nu terecht zeg gen, dat er schot in komt. Vooral wanneer men weet, met hoeveel moeilijkheden men hier te kampen heeft. Daar is b.v. het arbeidersvraagstuk. Duit sche krijgsgevangenen en geïn terneerden zijn ingeschakeld. Maar dat is lang niet voldoen de. Het is heel moeilijk om menschen te krijgen. Deze moe- j ten meest uit de groote steden betrokken worden en hebben in 't algemeen weinig lust om naar een afgelegen gebied als Z. Vlaanderen te komen werken. J Wel wordt al het mogelijke gedaan om hier verbetering te brengen. Dat vanaf Maandag j.l. de veren over de Wester- schelde zijn vrijgegeven is al een stap in de goede richting om Z.-VLaanderen uit zijn iso lement te verlossen. Ook voor ontspanning voor de arbeiders wordt zooveel mogelij k ge-1 zorgd, Voor groote moeilijkheden staat het C.N.V. ook, waar het gaat om al deze werkkrachten te voeden, te kleeden, enz. Dat er een goede verstandhouding heerscht bewijst wel het feit, dat de arbeiders vorige week I zelf hebben aangeboden ook 's Zaterdagsmiddags door te werken om bet meest noodige werk voor den winter klaar te krijgen. Wat verder voor Z. Vlaanderen wordt ge-1 daan. Het C.N.V. heeft ook een nieuwe verdeeling van materia len weten te bewerkstelligen, waardoor alle krachten op de getroffen gebieden geconcen treerd kunnen worden. In de periode van 2§ Sept.9 Nov. ontving Z.-Vlaanderen buiten de officieele contingenten om 800.000 steenen en 150.000 dak pannen uit opgespoorde voorra den. Door de actie onder de tuinders in Holland kwam er 53.000 M2. glas voor Zeeland vrij, waarvan W. Z.VHaanderen 16.000 M2. ontving. Ook op ander gebied wordt deze zwaar getroffen streek ge holpen. In den distributiekring Oostburg is aan geallieerde tex- tielgoederen reeds het volgende verdeeld: 3100 overjassen, 1900 costuums, 1900 borstrokken, 1900 onderbroeken, 3800 dames directoires, 1900 kinderdirectoi res, 1000 damesmantels, 1000 onderjurken en 3500 paar da meskousen. Men ziet dus, West Zeeuwsch- Vlaanderen wordt niet verge ten. Er wordt hard gewerkt om het allernoodigste voor den win ter gereed te hebben. Een ver tegenwoordiger van het minis terie voor den wederopbouw confereert regelmatig met de burgemeesters der getroffen plaatsen. De regeering doet dus al het mogeliike om den toe stand zoo spoedig mogelijk te verbeteren. We hopen, dat do instanties, die straks het werk van het C.N.V. zullen overnemen, de za ken even krachtig ter hand zul len nemen. Nederland gaat weer aan den slag. Langzaam, maar zeker I Oproep om hulp, (Nader wordt gemeldDe afd. Voorlichting van het Dept. van Openbare Werken heeft een oproep gericht speciaal aan timmerlieden en rietdekkers zich beschikbaar te stellen om mee te helpen de bewoners van Z.-Vllaanderen voor den winter onderdak te brengen. Men kan zich melden bij een Gew. Ar beidsbureau, of bij Ir Roos, café Buitenlust, Oostburg. Voor voeding en huisvesting wordt gezorgd.) VLISSINGEN, Maandagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bij het oliebunkersta tion aan de buitenhaven. Ar beiders van „De Schelde" wa ren met lasch- en snij-appara ten aan een der olietanks bezig, waarin zich nog een restant olie bevond. Er ont stond een felle brand, waarte gen de brandweer niet veel kon uitrichten. Daar de Duitschers indertijd hooge muren rond de tanks hebben doen bouwen, 'kon men er moeilijk bij kpmen, doch er bestond zoo ook geen gevaar voor uitbreiding. Het dak stortte in, zoodat de tank volkomen werd verwoest. 'sH. ARENDSKERKE. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier dhr P- Dekker, thans ambtenaar te Yerseke. 's GRAVENPOLDER. Opbrengst collecte Stichting 1940'45 f 500,95. ELLEWOUTSDIJK. De collecte voor een monument voor de gevallen bit e s heeft f 795.10 opgebracht. ZIERIKZEE. Zondag j.l. is het Lecer di Heils hier zijn pracht, weri, weer begonnen. De eerst amen komsten o.I.v. de nieuwe officieren waren goed bezocht. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraak in de zaak tegen de gobr. Willem en Andries Siop- man: 1. Verbeurdverklaring van de geheele onder den naam fa. Gebr. Siepman bandelende drukkers- en uitgeverszaak, w.o, begrepen: alle gebouwen met aanhoorigheden, alle tot het bedrijf belioorende machines, lettermateriaal, werk tuigen, voorraden, grondstoffen, golden, vorderingen, bank- en giro-saldi, kantoor- en drukkei-fl- invontaris on do In hot bodrijf tydons hot beheer gemaakto wins- ton. 2. Ontzetting uit do rochten. Do bosch, worden direct in vrij heid gosteld. Laatste berichten. Menschenredder overleden. Te Cadzand is de schipper van de zuidelijkst gestationneerde red dingsboot de heer C. van den Heu vel overleden, oud 66 jaar. In totaal zijn onder zijn leiding 20 reddingen verricht, waarbij 57 menschen werden gered. De heer van den Heuvel was lid van de Orde van Oranje-Nas- sau, had een Belg. en Eng. on derscheiding en verkreeg door zijn menschlievend werk de Groot zilveren medaille met de zilveren gespen der Zuid-Holl. Mij. tot redding der schipbreuke lingen. MIDDELBURG. Leger des Heils. De ma joor van het Leger des Heils, G. Kooistra, die hier ruim 5 jaar is werkzaam geweest zal wegens vertrek naar Den Haag, op 25 j Nov. in den avonddienst afscheid nemen. I De R.V.I.-club, welke be oogt de ontwikkeling en ont spanning van het personeel der Rijksverkeersinspectie te Mid delburg en welke kort geleden werd opgericht, gaf Zaterdag 19 Nov. j.l. haar eerste ont- j spanningsavond. HET RUIMEN VAN MIJNEN. In de week van 29 October tot 4 November werden 2436 mijnen geruimd in vele reeds vroeger ge ruimde mijnenvelden in de provin cies Zeeland, Brabant en Lim burg. DE TOESTAND IN INDlë. Welingelichte Indonesische kringen achten het niet waar schijnlijk, zoo meldt Reuter, dat de Nat. Conventie der Indonesiërs er in zal toestemmen, dat verdere besprekingen tusschen Nederlan ders en Indonesiërs plaatsvinden, als Rusland, China, de Vereen. Staten en Australië niet met de Britten samen aan de voorberei dingen willen deelnemen. Uit Batavia wordt gemeld, dat da Indonesiërs er de Nederlanders van beschuldigen, den brand te hebben gesticht. Nu de Indonesiërs de wegen naar Semarang hebben afgesne den, zijn 10 vliegtuigen met ver sterkingen daarheen vertrokken. In een officieel Britsch com muniqué wordt bekend gemaakt, dat alle Britten uit Magolang z(jn teruggetrokken, daar hun taak beëindigd was. Nederl. krin gen teekenon hierbij aan, dat deze taak bestond uit ontwape nen der Japanners on hot ova- cuoeren der Nederlanders, tor- wjjl een overeenkomst was geslo ten tusschen de Britsche troopon on de extremisten, dat do Brit sche commandant geen bestuurs daden van het Nederl. Gezag zou toelaten. S.S. „SINGKEP" BESCHADIGD. Bij het binnenkomen te IJmuiden is do achtersteven van het Neder landsche S.S. „Singkep" in aan raking gekomen met de pier. Het schip liep daardoor ernstige schade op, doch maakte geen water. Huisarrest. Naar wij vernemen is de vroe gere N.S.B.-burgemcester A. A. Meerkamp van Embden in ver band met zijn gezondheidstoe stand uit de interneering ontslagen. Hem is huisarrest opgelegd. FRANKRIJK HEEFT EEN NIEUWE REGEERING. Generaal de Gaulle is ge slaagd in de vorming van een nieuwe Fransche regee ring. Hij zal zelf optreden als hoofd van de Regeering en zal tevens Opperbevel hebber van het leger zijn en de leiding op zich nemen van de nationale verdedi ging. Jubileum van Professor G. Chr. Aalders. Gistermiddag heeft Prof. Dr G. Ch. Aalders, docent in do exe gese en eononiek aan do Vrije Universitoit, in het American Hotel een receptie gehouden, waar tal van professoren en studenten aanwezig waren. Prof. Dr C. van Gelderen overleden. Op 73-jarigen leoftpd overleed te Amsterdam Prof. Dr Cornells van Golderen, oud-hoogleeraar in de exegese van het Oude Testa ment en de samietische talen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1