ZEEUWSCH DAGBLAD DE TROONREDE. KL M. de Koningin heeft gistermiddag bij de opening van de zitting der voorloopige Staten- Generaal de volgende Troonrede uitgesproken. Pe toestand in tndië. Berechting coriogswiiisdadigers minister meunen naar engeland. Kerk en School. St.-Laurens herrijst! De ravage is geweldig, maar er is weer leven en beweging. Provmcienieuws. Laatste berichten. ie jaargang No. 195 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 21 Nov. '45 Leden der Staten-Generaal, Gevoelens van diepe bewogen heid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik ca zes jaren van bittere schei ding weer in uw midden ver schijn. Terugblik. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook of fervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duits che furie. In smart ge denken wij de tienduizenden Joodsche landgenooten, die werden gemarteld en vermoord, de millioenen Nederlanders en Indonesiërs, wier veiligheid be dreigd, wier levenskracht ver teerd en wier zedelijk oordeel werd aangetast Wij gedenken daarnaast het Verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten ze gen. Wij werden ontvankelij ker voor geestelijke bezinning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saamhoorig- heid en vaster besloten onze roeping als natie te verstaan. Te midden der verwoesting Sggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwin nen. Te duur hebben wij onze vrij heid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken of ver spillen. Daarbij denlk ik aan de dui zenden die vielen in den strijd om 'het Vaderland, hetzij in onze krijgsmacht, op de koop vaardij of in het verzet. Moge hun offer inspireerend werken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspan ning gericht op de noodvoor ziening in de geteisterde gebie den en op het herstel van ver keer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wierin- germeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar bovenal omdat zij het symbooj sjjjl vag herwonnen kracht. In mijn Radiorede van 20 Maart 1941 riep ik u allen op tot gezette overweging van herzieningsplannen op staat kundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zpu zijn te rekenen. Met groote vreugde consta teer ik, dat deze oproep groe ten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, gesmeed fn den .bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij ornjvatten niet alleen hervormingen, van het staatkundig bestel, maar zijn oofc gericht óp een nieuwe I vormgeving van het maat- schappelijke en cultureele leven. In deze worsteling worden de krachten gesterkt en gebun- j deld, welke thans den aanval hebben ingezet tegen normloos heid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit al les slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de ac tiviteit der burgers in kerk en gezin, zoowel als in andere le vensbanden positief waardeert. De gebeurtenissen op Java. Met groote zorg vervult mij de ontwikkeling der gebeur tenissen op Java. In gespannen medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlaat in de dreiging van een verdwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitter heid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aan gedaan. Ik betreur diep het leed, dat tot aan het herstel der orde over Java's bevolking onvermijdelijk zal komen. Eh toch blijven wij pogen voor Nederlanders en Indone siërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een Gemeene- best, gebouwd op de vrijwil lig aanvaarde aaamhoorigheid der Rijksdeelen. Geen wraak oefening staat ons voor oogen, noch de vestiging eener Kolo niale overheers ching, doch wij houden er ons van overtuigd, dat slechts de gemeenschap on zer volkeren, hier en overzee, een waarborg Wedt voor aller harmonische ontwikkeling, vei ligheid en blijvende welvaart. Moge het ons spoedig gelukken de grondgedachten, die ik reeds schetsmatig ontwikkelde in mijn radiorede van 7 December 1942, langs constitutioneelen weg tot volle werkelijkheid te zien wor den. Ik weet, dat Nederland be reid is, onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Koninkrijk. Het spoedige bij eenkomen van de Rijksconfe rentie blijf ik daarom bevorde ren. Vol bewondering ben ik voor het groote aandeel van Suri name en Curasao zoowel in de oorlogvoering van het Ko ninkrijk, als in de hulpverlee- ning aan Nederland. De natio nale gevoelens van de bevolking van deze gebiedsdeelen, zijn in de afgeloopen jaren op ondub belzinnige wijze tot uitdruk king gekomen en zullen zonder twijfel op de aanstaande Rijks conferentie als een kracht ten goede medewerken. Betrekkingen met het buitenland. Tets aanzien van onze betrek kingen piet het buitenland valt in, de eerste plaats met groote jvaardeering te gewagen van den steun, dien wij na de be vrijding uit verschillende lan den in onzen tijdelijken nood ondervonden De roof, gedu rende de bezetting op ons volk gepleegd, heelt een afhanke lijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, dio voorloopig onze internationale handelsbe trekkingen sterk beïnvloedt. Moge de eendrachtige vredes inspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren» Met de verbonden landen zijn de be trekkingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeenstemmend inzicht, ook verschil van meening pip- gelijk is. De totstandkoming van- de Vereenigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organi satie en overleg ook in moei lijke omstandigheden met kracht zal worden volgehouden. Ook al zijn niet al onze wen- achen ten aanzien van deze or ganisatie bevredigd, toch zal mijn regeering met kracht haar pxedewerking verleenen aan de voorbereiding en werking van alle organen dej 'Vereenigde Naties. Met betrekking tqi den ge slagen vijand spant de Regee ring zich jn, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, piet de meeste kracht te be pleiten. In Duitschland ving de Nederlandsche militaire missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenhid stemt, dat Nederland is vertegenwoor digd in het adviseerend comité voor het Verre Oostgp, dat te Washington' zetelt.. Leger» en vloot. Nederland dient staat te Zijn, in internationaal' verband paar vermogen bij te dragen tot .de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Konink lijke Marine, welke in den oor log zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Land macht op doeltreffende wijze wordt georganiseerd. Maatrege len zijn in voorbereiding ten einde in het voorjaar vag 1946 een jaarklasse dienstplichtigen in werkelij'ken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwik keling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke be langen zal behartigen. Nederland een rechtsstaat. Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig stre ven mijner regeering, om Ne derland te doen herleven als een rechtsstaat, waarin rechtszeker heid en vertrouwen in de rech terlijke organen volledig zullen zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke de linquenten beschouwt de Regee ring als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhouding op dit gebied weldra toe te vertrouwen aan de normale politie-organen. De financieele toestand. De herziening van de financi eele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft de bijzon dere aandacht der Regeering. Herstel van de financieele zelf standigheid der Gemeenten als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraagstuk der Gemeentelijke indeeling heeft mede haar aan dacht. De financieele toestand ken merkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven, Voor mijn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staatsschuld ge bukt gaat, beteekent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er bij voortduring op zijn gericht een doelmatige besteding der gelden te verzekeren en de onvermijde lijke heffingen zoo billijk mogelijk ta verdeolen, De zuivering van het geldwe zen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de begrooting worden gevolgd. Door het opne men van buitenlandsche leeningen zal het tekort op de betalingsba lans worden aangevuld, tot deze door een hervatting van den uit voer en van het internationale dienstbetoon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands fi-. nanciën en ingrijpende belasting plannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopende lasten op het bedrijfsleven te verlichten, zullen binnenkort aan de Volks vertegenwoordiging worden aan geboden. Industrieels ontwikkeling. De Regeering is voornemens het gelukkig reeds inget. eden her stel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de bianenlandsche productie als van den export. Reeds werden handelsverdragen afgesloten met eenige staten, terwijl verdere on derhandelingen gaande zijn. De industrieele ontwikkeling van het land waarbij groote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uitgaande van een algemeen nationaal wel- vaartsplan, waarvoor de grond slagen thans worden golegd. Land- en tuinbouw. Land- oa tuinbouw nemen in dit plan oen belangrijke plaats in, met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de ver zekering onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishou ding onmisbaren export. De Re geering streeft er naar, de orga nisatie van de boeren een belang rijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoe ring mogelijk te maken, In voorbereiding zijn wetsont werpen, waaraan zoowel een eco nomische als een sociale taak zal worden toevertrouwd, Beheersching van de ontwikke ling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudingen, waar bij het levensonderhoud voor allen gewaarborgd is, is een van de doeleinden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verrruiming van het levenspeil is daarbij op voering der productie, zoowel door voller bezetting der bedrijven als door verhooging der arbeidspro ductiviteit Sociale zaken. Op den grondslag van een reeds port wordt een herziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, ia de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging van den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden onder da gevolgen van de bezet ting, zal groote waakzaamheid en krachtige maatregelen eischen. Teneinde het de bevolking mo gelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecre- dieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschiltbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde wonin gen definitief worden hersteld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen worden gebouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeers wezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevredi ging van de behoeften van volks huisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit 'bouwprogramma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aandacht der Regeering, De overheidsorganen. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de over- j heidsorganen, zoowel burgerlijk als militair. De herziening van de j rechtspositie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat tot verbetering i van de waardeering van den amb tenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan ech ter hiertoe bijdragen de vesterking van het bewustzijn van den amb- tenaar, dat de diepste bevrediging j in het arbeidsleven voor hem ligt I in zijn dienst aan de volksgemeen- schap. D« toekomst. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komen den tijd uw aandacht zullen vra gen. Zeer veel is in het leve» van ons volk oog in beweging, on danks vermoeidheid en teleurstel ling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te be waren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodzake lijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de jaren der verdrukking. De wegneming van den bezettingsdruk moge de een heid, die ons deel werd in het verzet, maken tot eendracht in rijker schakeering De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven opdringen en winnen aan 'bewustheid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van noode, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote hevig heid en beteekenis als die der oor logsjaren: den strijd om den vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in eendracht den weg der overwinning zal doen betreden en uwen a. beid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene raal voor geopend. VRIJE VEREN, MAAR Men schrijft cms uit Terneu zen: Het reizigersvervoer tusschen Ze euwsch-Vlaanderen en de overzijde van de Westerschelde geschiedt sinds 19 dezer zonder berekening van vrachtprijs. Er is dus vrij vervoer voor perso nen, rijwielen, motorrijwielen en auto's. Dit betreft het ver voer op de lijnen Breskens Viissinigen en Perkpdlder— Kruiningen. Er is echter nog een derde bootverbinding, n.l. de dienst TerneuzenHoedekenskerke. Weliswaar wordt hier mo menteel door een particulieren ondernemer de verbinding on derhouden en niet zooals tot Sept. 1944 door de provincie, maar dit neemt niet weg, dat óók de lijn TerneuzenHoede kenskerke nog steeds als een 'provinciale onderne ming moet worden gezien. En i waarom moeten de reizigers uit het dichtst-bevolkte deel van Zeeuwsch-Vlaanderen nu weer de dupe zijn? Ook het vervoer TerneuzenHoede kenskerke moet gratis geschieden I LUCHTAANVAL OP SEMARANG, IN BANDOENG EN MAGELANG DE TOE STAND WEER GESPANNEN. bezet hielden werden gewaar schuwd, dat zij gebombardeerd ■zouden worden, tenzij zij binnen 90 minuten hun stellingen zou den veriaten. Ook in Bandoeng en Magelang wordt de toestand als meer ge spannen beschreven, In de buiten wijken van Bandoeng werden twee digingsgordel rond de stad zullen Nederlandsche vrouwen vermoord en twee mannen gewond, hen Uit Batavia werd gisteren ge meld: Teneinde te voorkomen, dat Ba tavia een tweede Soerabaja zou worden heeft het Indonesische „Kabinet" besloten, dat de aan wezige troepen uit Batavia zullen verdwijnen en tegen mogelijke ex tremistische aanvallen een verde- vormen. De militaire politie heeft Zater dag een overval gedaan op het politiebureau ta Batavia en daar bij meer dan twee ton wapens en munitie dn beslag genomen. Zes Thunderbolts bommenwer pers van de R.A.F. hebben gister ochtend een aanval gedaan op Se- marang, waarïzes 500-ponders zijn geworpen in het centrum der stad. In de nacht hadden de Indonesiërs in een verrassenden aanval de stad in tweeën weten te splitsen, en zoodoende de Britsche brigade eveneens. Ook hadden zij enorme versperringen op de drie voor naamste wegen aangebracht, dia uit de stad leiden. Voordat de bomaanval werd uit gevoerd wierp een vliegtuig strooibiljetten uit, waarin de Indo nesiërs die het centrum dar stad Britsche patrouille te Soerabaja werd omsingeld door een troep van 50 personen, Nadat zij 15 In donesiërs in het zand hadden doen bijten, kon de patrouille zonder eigen verliezen naar haar linies terugkeeren. De Britsche troepen in Soerabaja malcen geringe vor deringen. Een lichte tank, twee 75 mm. kanonnen, acht mortieren en een aantal machinegeweren werden buitgemaakt, maar de Indonesiërs zijn nog steeds in het bezit van een behoorlijke uitrus ting van zware wapens. Volgens een bericht uit Bom bay zijn 20.000 arbeiders aldaar in een dagstaking gegaan, als blijk van sympathie met den onafhan kelijkheidsstrijd der Indonesiërs. Generaal Chrlstison is gisteren per vliegtuig naar Soerabaja ver trokken. geazin verliet men ons dorp, maar met groote blydischap keert men terug. Dan praten we nog eens over ons evacuatie-verblijf el ders. Niet overal werden wij gastvrij ontvangen, maar ook wij zelf waren niet altijd die we behoorden te zijn. Een en ander behoeft niet te verwon deren, Ongeveer 160 gezinnen, de helft van onze bevolking, von den onderdak in Middelburg, niettegenstaande eigen overbe volking door inundatie der bui tenwijken. Toch bereikten ons uit die gemeente de minste klachten. Bracht de zoo enge samenwoning soms meer inri- miteit? Ook onze secretarie, Vlas- markt 8, staande in het centrum der vluchtgemeenten, bleek in een dringende behoefte to voor zien om het contact te bewaren. Zoo ook het kantoor van onze Boerenleenbank. Wat mochten we prettig sa menwerken met de Zeeuwsche Hark en wat konden velen aan allerlei worden geholpen. Nu gaan we Middelburg zachtjes aan verlaten. Maar wie blijven ex heel dicht bij. Met onze gedachten zullen we er nog vaak vertoeven. Sommigen zullen er den win ter nog moeten doorbrengen. Maar toch mag een woord van afscheid in onzq krapt niet ach terwege blijveg. En dat lean een woord zijn van dankbare waardeering voor alles wat wij genoten. Als ik namen van per sonen of instanties ging noe men zou ik allicht iemand of iets vergeten. Laat mij alleen den Burgemeester Mr v. Weel mogen zeggen: Het was ons goed jn Middelburg to zijn. U was altijd vriendelijk aa wel willend evenals heel het ge meentebestuur en de ambtena ren, Ik gevoelde maar al te goed zelf de moeilijkheden, die aan het burgemeesterschap zijn Verbonden en nu ik er van wordt ontheven mag dit wijn laatste woord zijn na een ver blijf van meer dan dertien maanden in uw goede stad. Wij besloten ons artikel in 1944 met de opwekking; Wij zullen ons opmaken en bouwen en God van den hemel zal het ons doen gelukken. Thans November 1943 gaat onze wensch in vervulling. Mid delburg herbouwt Sint-Laurens herrij stl P. BOON. Middelburg, 17 Nov. 1945, HET PROCES TE NEURENBERG, Gisteren is het proces te Neu renberg 'begonnen, Goerlng, Hess en Raeder wer den als eersten de zaal binnen gebracht. Om 10 «ut kwamen de acht rechters de zaal binnen, waar mede het proces in feite word geopend, Goering, dia la het begin een actieven indruk had gemaakt, bleek na eenigen tijd.... in slaap te zijn gevallen. Lord Lawrence, de Britsche rechter, die het presidium voert, opende de zitting met voorlezing uit den charter van het tribunaal. Hij zeide, dat dit proces eenig was in de jurisprudentie van de wereld, en dat alle er bij betrok kenen zonder vrees voor de mee ning van de wereld zich van hun taak zouden kwijten. Daarna werd de tenlaste-legging voorgelezen. HOOGE NAZI'S IN SPANJE Een aantal hooge nazi's genie ten in Spanje nog steeds de vrij heid. Onder hen bevidt zich de vroegere bekende persattaché Hans Lazar, die onlangs is be gonnen met het aanleggen van een prachtig zwembassin op zijn mooie buitengoed. Generaal-Majoor Eckhart Krahner is in Madrid nog even grof en ruw als vroeger, In een zeer aangenaam toevluchtsoord aan de Middellandsche Zee zijn 3 a 400 der meest uitgelezen spion nen, saboteurs en officieren van de Gestapo „geïnterneerd.", het geen beteekent, dat zij precies doen waar zij zin in hebben en er schijnt niemand te zijn, die hen verhindert om waar dan ook heen te gaan. Geen van 'hen heeft ge brek aan geld. Minister Van Kleffens ongesteld. Naar wij vernemen, moet de Minister van Buitenlandsche Za ken, op medisch advies, gedurende enkele weken de vervulling zijner ambtsbezigheden onderbreken, De Minister zonder portefeuille, Mr J. H. van Royen, zal tijdelijk diens functie waarnemen. Do Douglas-machinc op de terugreis. De Douglas-machine, die de proefvlucht naar Indiê heeft femaakt, is gisterenmorgen om uur plaatselijke tijd weer uit Batavia vertrokken, voor de te-1 rugreis naar Nederland. De „Skymaster" heeft 20 pas- j eagiers aan boord. Het toestel: zal via Penang vliegen. De Minister van Oorlog ver trok gisteravond via Hoek van Holland naar Engeland teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de opleiding der Nc- derl. militairen van de expediti- ónnairg macht. machinist op het motorschip „Bosfontein" naar huis kwam doodelijk werd getroffen. Afd. Zeeland der Ned. Ver. van Lichamelijk Oebrekkigen opgericht. Nog veel te veel wordt de in valide menschheid beschouwd als de vierde stand en als een object van liefdadigheid. Om deze verkeerde geestesgestelheid te veranderen is hef noodzake lijk, dat alle invaliden hun schuchterheid overwinnen en Zich organiseeren. Want zij heibben gelijke rechten op een plaats in de maatschappij als de validen. Met deze woorden richtte de blinde bestuurder van de Ned. Ver. van Lichamelijk Gebrekki- gen te Rotterdam de beer P. v. d. Zee, zich tot de aanwezi gen in de zaal „Mercurius" op j Zaterdagmiddag j.l. Eir zijn drie tijdperken ge- i weest in het werk voor de in validen. Het eerste was dat der reclame, toen deze menschen met bedelen in hun onderhoud moesten voorzien. De tweede periode was die der particuliere liefdadigheid. Vooral na 1918 kwam steeds meer de meening naar voren, dat de invaliden zich moesten gaan organisee ren. In 1924 kwam de Bond van Invaliden te Amsterdam tot stand en in 1930 de Ned. Ver. van Ltch. Gebr. te Rotterdam. Ia 1942 hebben deze beide or ganisaties een fusie aangegaan, waarbij de tweede naam be houden bleef. Het doel van de vereeniging is, den invaliden mensch mo reel, geestelijk en financieel to l steunen en hem te brengen op de voor hem geschikte plaats in de maatschappij. Bij een be spreking met min. Drees is ge bleken, dat de regeering een open oog heeft voor de belan gen dor invaliden. De heer J. v. Oeverea, even eens te Rotterdam, deed enkele mededeelingen over de vereeni ging zelf. De voorzitter, de heer C. J. Nieuwenburg, bedankte in zijn openingswoord speciaal dhr D. M, Poppe, die door een per soonlijke actie reeds 40 menr schen van (kunstledematen heeft Nu de burgemeester van j?t.- Laurens, de heer J. W. van 'tHoff, wee® terugkomt en dus da Waarn, burgemeester, da heer Boon, zijn functie neer legt, vraagt deze ons plaats voor het volgende: Vorig jaar omstreeks deze* tijd schreel ik ia het toen ver schijnend blad „De Vrije Zeeuw" een artikeltje inzake de evacuatie onzer gemeente. Die evacuatie was zeer ingrijpend. Van de bewoners waren per 1 October 1945 nog slechts een 50-taJ overgebleven. Pe overi gen, p!m. 145Q in getal, waren geëvacueerd en ook afgeschre ven uit het bevolkingsregister. Doch thans zijn de rollen om gekeerd: Sint-Laurens herrij stl De wegen en de meeste huizen staan droog en langzaam- maar zeker keeren onze menschen te rug. Als men den Noordweg langs gaat of rijdt, wat nu mogelijk is, is de aanblik moedbenemend. De ravage is geweldig. Maar men ziet weer leven en bewe ging. De groote schoonmaak is begonnen. Onze vrouwen en meisjes steken de handen uit de mouwen en overal heerscht bedrijvigheid. Bakker de Rui- sober bakt weer brood en rijdt met z'n kar langs de straat. Dingemanse opende zijn winkel en Verburg maakt de zijne ge reed. Schilder Pouwer stopt do ruiten en de Regt verkoopt weer in z'n winkel waarboven hij heel het jaar woonde op ons oude dorpje. De van Cittersstraat is het minst gehavend en bijna geheel bewoond. Daar veroorzaakten de Dukws geen schade. Aan wat men langs den weg en op de trottoirs ziet liggen kan men zien welke inspanning het mannen en vrouwen kost de modder en andere onnutte ballast uit de huizen te schep pen en het zal een heele toer zijn de rommel naar afgelegen terrein te vervoeren. Ook onze weinige timmerlui, metselaars en glazenmakers zijn bezig en men bemerkt aan al le*, de moed zit er in. Met te- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sas van Gent en Philippine, J. v. d. Graaf, cand. te Terneuzen. Aangenomen naar 's Graven- hage (jeugdpred.) G. G. C. Foe- 'ken te Bladelj naar Sluis, M, N. Schrale, cand. te Breukelen. Geref. Kerken: Beroepen te Goes: 0, Stem te Pernis j te Oenkerk, W. J. Meis ter te Wommels. Aangenomen naar 'e Graven- haga-Loosduinen, H. J. ten Brink ta Santpoort. Drietal te Zierlkzeo, T. Lopers, Bellingwolde, J. W. de Ruiter, Baarland en J. J. C Western te Vrijhoeve- Capella, Bedankt voor Noord-Schar- wouda Oh. H. Swen te Linschoten. Chr, Geref. Kerk, Aangenomen naar Meppel, Jac. O verduin te Franeker. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Nieuwendam, J. F. v. Hulsteyn te Slikkerveer. Dr J. C. Hooykaas- Naar wij vernemen, zal de zaak van Dr J. C. Hooykaas, die door het Prov. Kerkbestuur uit zijn ambt werd ontzet, deze week behandeld worden voor de synodale commissie. Viertal te Amsterdam. Het viertal voor de Geref. Kerk te Amsterdam is bedoeld voor twee vacatures. D s T h. A. H o e n. In den ouderdom van 50 jaar is als ge volg van een aanrijding overleden, Ds Th. A. Hoen, Ned, Herv. pred, te Bussum. KOUDEKERKE. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Baambrugge (U.), de heer J. C. Abrahamse alhier. Eereschuld en Dankbaarheid". Het sub-comité voor do provin cie Zeeland maakt er belangheb benden opmerkzaam op, dat de penningmeester van het Hoofd- comité, Ds D. Ringnalda, op Don derdag 22 Nov. a.s. des avonds van 8 uur tot 8.15 voor de zen- dor „Herrijzend Nederland" een causerie zal houden ovor het on- dorworp „Eereschuld en Dank baarheid in verleden en toe komst", Wie belong stolt in do zorg voor oorlogsgewondon enz. houde dit kwartier vrij. Lifter doodgeschoten. Zaterdag opende een soldaat van de grenswacht op den Put- schenweg te Ossendrecht het vuur op een militaire auto, die geen gevolg had gegeven aan zijn som matic om te stoppen, met het noodlottig gevolg, dat een achter in den wagen zittende lifter, S. P. Paauwe uit Kruiningen, die na jarenlange afwezigheid als derde H. M. de Koningin opent de Staten-Generaal. Prinses Juliana en Prins Bernhard wonen de pleohtlg- hetd bij. Het was gisteren voor ons volk een bijzondere dag. Na vijf jaren van onderdrukking, gaat onze Volksvertegenwoordiging haar arbeid hervatten en gisteren werd de eerste zitting in de historische Ridderzaal geopend De plechtigheid die ditmaal een uiterst sober karakter droeg, maar waarvoor toch veel belangstel ling was, had het gewone ver loop. Nadat H. M. de Troonrede had uitgesproken, volgde het gebruike lijke „Leve de Koningin", van den heer Duymaer van Twist, waarmee de aanwezigen met aen driewerf hoera instemden. De Koninklijke Familie werd op weg van en naar het palels, door het publiek hartelijk toege juicht, EISENHOWER CHEF VAN j DEN STAF DER VEREEN. STATEN. President Truman heeft Generaal Esenhower be noemd tot opvolger van Ge neraal Marshal als chef van den staf der Vereen. Staten. Stichting „Kerk en Wereld". Gistermiddag is te Drieborgen de stichting „Kerk en Wereld" officieel geopend in de Nederl. Herv. Kerk aldaar. De Minister van Onderwijs, Prof. Dr G. van der Leeuw, heeft hierbij de openingsrede uitge sproken. Loonregeling voor het bouwbedrijf. Het college van Rijksbemidde laars heeft een bindende regeling van loonen en arbeidsvoorwaar den voor het Bouwbedrijf vast gesteld, ingaande 12 Nov. 1945. Het aantal gomeenteklassen is daarbij teruggebracht tot 6. De door den oorlog zwaargeteisterde gemeenten zjjn tydelyk geplaatst in een hoogere klasse. De duurte- toeslagen daarentegen vervallen De loonen variëeren van 90 ct. maximum tot 62 ct. minimum. By arbeid in tarief of acooord mag daar slechts 10 pet. boven uit worden gegaan. De loonen voor de schilders zyn met ingang van denzelfdon dag hiermede goiykgemaakt. BOMMEN OP SEMARANG. Gevochten In Batavia. Het hoofdkwartier der ex tremisten te Semarang werd met bommen bestookt. De geveohten te Batavia *Un gisterenmiddag weer In alle hevigheid opgelaaid. Een aantal Jeugdige Indonesiër» trekken de stad binnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1