Min.Van Kleffens over den nieuwen Volkenbond. fAxws be** is geen plaats Generaal De Gaulle stelt zijn mandaat beschikbaar Een verrader ontmaskerd. DE TOESTAND IN NED.-INDIË. Uitspraak in proces Bergen-Belsen goes. De Stichting Radio-Nederland in overgangstijd. ZEEUWSCH DAGBLAD ie jaargang No. 193 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 19 Nov, '45 Toepassing van de doodstraf? Wij mogen dit korte pleidooi beginnen met te herinneren aan een koninklijk woord, dat nog niet lang geleden door H. M. onze Koningin aan het Nederlandsche ia voorgehouden. Sprekend over landverraders sprak zij: Voor hen is bij ons geen plaats meer. Hoe moeten wij deze woorden opvatten? Naar onze meening in Amsterdamsche Bijzondere Ge rechtshof, Mr N. J. G. Sikkel, heeft aan dit gevoelen op meester lijke wijze uiting gegeven in zijn requisitoir tegen de eerste ver dachten, die er terecht stonden. Wij willen een gedeelte van dit magistrale betoog aanhalen: „De Duitschers konden het niet van ons winnen", zoo zeide hij. „Zij CIS i wbtvii t A ttdl v II, ft, 1ÜV.V. AXr i. I-. Ill *11 TT meerderlei zin. Er dient vanzelf- konden ons ruet breken. Hun mi- sprekend rekening te worden ge- houden met den aard van het ver grijp, dat onze politieke gevange nen op hun zwarte geweten heb ben. Het zou absurd zijn te eischen, dat alle N.S.B.-ers en soortgenooten tegen den muur trailleurs, hun tanas, hun vheg- moeten. Dit zou indruischen tegen tuigen vermochten het met. toen, het rechtsbesef van ons volk en in een uiterste poging ons te on- Voor verraad tegen het heiligste wat wij bezit ten, is slechts een straf mogelijk. zou niets anders beteekenen, dan dat wij ons Duitsche methoden gingen toeëigenen. De Nederlandsche rechterlijke macht is zeker in staat en bereid om ook in dit opzicht recht te doen. De schuldige moet gestraft worden met een mate, die over eenkomt met de zwaarte van zijn vergrijp. Misdaden, waarvoor geen straf zwaar genoeg is. Er zijn echter in den bezettings tijd misdaden gepleegd, die elke beschrijving tarten, waarvoor eigenlijk geen straf bestaat, die zwaar genoeg is. Het Nederlandsche volk heeft duidelijk uitgesproken, dat het in meerderheid over den aard der bestraffing een eenstemmig oor deel heeft. Er zijn vergrijpen, waar alleen maar de doodstraf op kan en mag volgen. Wat een enquête uitlwees. Een onzer weekbladen heeft on langs een onderzoek ingesteld naar de meening van ons volk over dit onderwerp. Het heeft een enquête gehouden en kon als resultaat mededeelen, dat op het oogenbiik dB voorstanders van de doodstraf een groote meerderheid vormen, voor zoover deze straf zou moeten worden toegepast voor do ergste politieke misdadigers, 73 der gevraagde personen wil toepassing van de doodstraf en slechts 22 verklaarde zich er tegen. Dc2u kleine minderheid roert zich echter hevig en wij kunnen döor de radio en in allerlei week en dagbladen telkens weer stem men beluisteren, die het opnemen tegen dezo „onmenschelijko", „wreede" en „onhumane" straf. De doodstraf op de wet gegrond. Wij kunnen in dit korte bestek niet ingaan op de verschillende be zwaren, welke de tegenstanders te berde brengen, Wij willen alleen den nadruk leggen op het feit, dat de mogelijkheid, welke thans bestaat om de doodstraf toe te passen, gegrond is op onze wet geving en voortkomt uit een vaste overtuiging bij de meerderheid van ons volk. Toen 75 jaar geleden de dood straf uit onze wetgeving ver dween, bleef deze vorm van straf oefening bestaan in het militaire sen. Het Besluit Bijzonder Straf- van Beleg, waaronder wij nog derwerpen, grepen zij naar de re presailles. Als zij de duivelsche kerels van de ondergrondsche niet konden krijgen, dan maar onschul- digen. Deze maatregelen brachten de leiders van het verzetswerk voor groote problemen. Zij wisten, dat onschuldigen voor zekere da den moesten boeten. De Duitschers gingen door en om de namen van schuldigen en onschuldigen te krijgen grepen zij naar het vor- raad. Grepen zij, beklaagden, naar ul Voor uw gruwelijkheid, begaan aan dit strijdend volk, ken ik maar één straf, do zwaartsto. Ik eisch de doodstraf." Do tegenstanders van toe passing der doodstraf zullen te gen deze felle aanklacht weinig kunnen inbrengen. Het Bloed van vele uit nemende vaderlanders roept om recht. Er is verraad begaan tegen het heiligste wat wij leenden. Ne derlanders hebben Nederlanders aan den vijand verraden; zij zijn de ooraak geweest, dat tal loos velen de monden van het vuurpeleton op zich gericht za gen. Zij staan niet alleen poli tiek schuldig hulpverleening aan den vijand is een uitermate ernstig vergrijp maar boven al moreel op hun hoofden komt het bloed van zeer vele uitne mende vaderlanders, die den strijd, dien eer en geweten hen gebood aan te binden, met den dood moesten bekoopen. En deze gruweldood, deze helden dood, werd in de hand gewerkt en uitgelokt door landgenooten, die schouder aan schouder met hen hadden dienen te staan te gen den gemeenschappelijken vijand. Reclasseering nïet meer mogelijk. Verachting voor zulke indi viduen is een nog veel te zwak gevoel, dat ons moet bezielen. Hier is zulk een vergrijp ge pleegd, dat de zwaarste be straffing niet mag uitblijven. Voor hen bestaat er onder ons geen plaats me6r. Dergelijke lieden zijn niet te reolasseeren; wij kunnen hen in overgroote meerderheid geen waardige medeburgers. Het ge schonden recht eischt, dat zij aan, den lijve worden gestraft. Hot Nederlandsche volk eischt Batavia voor besprekingen be schikbaar zijn. steeds verkeeren, maakte het nu 'a overgroote meerderhid: geen mogelijk deze straf ook in de hui- Senade voor hen, die hun land- dige omstandigheden toe te pas- genoaten aan den vijand ver- sen. Het Besluit Bijzonder Sstraf- kochten. Zij dienen uit onze sa- recht heeft dus tijdelijk, voor den menleving definitief te verdwij- duur van den staat van beleg, de nen- herinnering aan hen zal doodstraf weer leven ingeblazen. steeds een zwarte bladzijde blij- .i ven vormen in het boek onzer Slechts de dood voor wie historie. Wij zijn aan die ge- ii Y'eer|ftanc' J'an ons schiedenis verplicht te tooncn, volk trachtte te breken. Het is onze stellige overtuiging, dat hiermede een juisten weg is bewandeld. De politieke misdadi gers van het oogenbiik hebben zich op misdadige wijze tegen ons ge- heele volk vergrepen: voor hen past alleen de zwaartste straf. De procureur-fiscaal bij het Dreigende hongers nood op Java. Twee millioen menschen op Java dreigen In de ko mende maanden van honger om te komen, aldus een ver slag over de huidige voedsel situatie, uitgegeven door het Nederl.-lndische departement van Economische Zaken. In1 dit verslag wordt verklaard, dat de oogst op Java van de laatste helft van April tot Aug. duurt en de tweede bouw in Sept. geoogst wordt. In November begint het plan ten voor den oogst van het vol gend jaar. Rijst groeit geduren de den natten moeson en rijpt tegen het begin van den drogen moesson van het volgend jaar. Gedurende deze periode moet de bevolking uitsluitend gevoed worden van den voorafgaanden oogst; dit is de zoogenaamde patjeklik-periode, gedurende welks de landarbeid geheel stil ligt. Door het mislukken van den tweeden oogst en het gebrek aan transportmiddelen, dreigt er voor de voedselvoorziening, met name in de groote steden, een aanzienlijk tekort. Onge veer 20 millioen personen zijn hierbij direct betrokken. De Geallieerden hebben volgens Stuck! geen recht op de Duitsche activa in Zwitserland en hij hoop te, dat er geen twijfel overblijft aan het feit, dat Zwitserland het eerste recht op deze activa heeft Een Britsche jeugddelegatie zal binnenkort een bezoek van een maand aan Moskou brengen, De Oostenrijksche regeering zou door een plebisciet Zuid-Tirol weer bij Oostenrijk willen ge voegd zien. Churchill woonde Vrijdag een gezamenlijke zitting van het Belgische parlement bij, waarin hem het ©erelidmaatschap werd aangeboden. De Nederlandsche componist Paul Seelig is in Sept. j.l. in een Japansch gevangenkamp te Ban doeng overleden. Van 18991908 was hij dirigent van het orkest van den soesothoenan van Solo. Vrijdag zijn Chineesche regee- ringstroepen door den grooten muur Mandsjoerije binnengerukt. Conflïot met de Communisten De voorzitter van de Assemblee Nationale Constituante, Felix Gouin, heeft een brief van gene raal de Gaulle ontvangen, waarin deze mededeelde, dat hij het hem door de Assemblee verleende man daat, als interim-president, weder om ter beschikking van de Assem blee stelde. De Assemblee zal vandaag bij eenkomen. De regeering zat de loopende zaken blijven behandelen tot een nieuwe regeering zal zijn opgetreden, In welingelichte leringen te Parijs wordt er op gewezen, dat het conflict tusschen de Gaulle en de Communisten meer omvat dan louter de quaeetle van porte feuille-verdeeling, De Gaulle heeft van de Com munisten de verzekering verlangd, dat eventucelo Communistische ministers in aangelegenheden van buitenlandsche politiek niet te zeer onder invloed zouden staan van da buitenlandsche politiek dar Sovjet-Unie. Da heerschende meening is, dat geen regeering kan worden ge- vorrpd zonder de Communisten, maar de publieke opinie wordt sterk beheerscht door de populari teit van de Gaulle. In politieke kringen te Parijs meent men te moeten aannemen, dat de Communisten voornemens zijn aanspraak te maken op de leiding bij de vorming van een nieuwe regeering. De Utreohtsohe P.O.D. slaat een goeden slag. Een uitgebreid onderzoek van de afdeeling recherche van den Utrechtscheri P.O.D. heeft tot resultaat gehad, dat een dezer da gen een B.S.-verrader ontmaskerd is kunnen worden, Het betrof hior een gebeurtenis van do laatste dagen van den oorlog, toen in een paar dagen tijd verscheidene wapendepots der B.S. plotseling door de Duitschers worden ontdekt en heele vracht wagens wapens door de bezetters in beslag werden genomen. Een en ander gj ïg gepaard met arrestatie van moor dan <50 B.S,-ora. De verrader ia nu gearresteerd toen hij op het punt stond naar Indië te vertrekken en hij zal zich reeds binnen korten tijd voor het Bijzonder Gerechtshof moeten verantwoorden. Dat hij zich in zijn dubbele rol nogal thuis voelde, bleek uit en kele interessante bijzonderheden. De betrokkene was zelf bij de verschillende overvallen op de wa pendepots aanwezig.Vermomd in een Dultsch poiitie-uniform. Benige dagen later heeft hij zelfs nog do begrafenis van een zijner B.S.-collega's bijgewoond, die van een van deze overvallen het slacht offer was geworden, dat wij ons de zwaarte van hun vergrijp terdege bewust zijn geweest. Wij sluiten ons van ganscher harte aan bij de woorden van onze Landsvrouwe: Vbor zulke elementen, is er temidden van ons volk geen plaats meer. H. S. „De eenige oplossing samenwerking tusschen Indonesiërs en Nederlan ders." De situatie op Java kalmer. Dr H. van Mook heeft op zeggen, dat de situatie op een persconferentie verklaard: het eiland over het algemeen „Naar mijn meening is de eenig mogelijke oplossing voor wat op Java gebeurt gelegen in de samenwerking tusschen Indo nesiërs en Nederlanders. Als de volgendo bijeenkomst lang wordt uitgesteld, zou dit niet alleen onaangenaam, maar ook schadelijk zijn, daar do situatie op Java snel slechter wordt. Ik hoop nog steeds, dat de bijeenkomst, die moest worden uitgesteld, binnen enkele dagen zal kunnen worden gehouden, aangezien er een dringende noodzaak toe bestaat." De heer van Mook zeide ver der, dat hij verschillende leden van het nieuwe kabinet als be kwame menschen kende. Berichten uit het geallieer de hoofdkwartier op Java kalmer te noemen is. De geallieerde troepen te Soerabaja gaan door met het uitbreiden van hun posities en vegen de door de extremisten bezette deelen der stad, schoon waarbij zij lichten tegenstand ondervinden va» vrijschutters on mortiervuur. Op Sumatra is een parade van geallieerde troepen te Me- dan goed ontvangen; naar men meldt was de -bevolking onder den indruk. Uflt geallieerde bron vern©- men wij, dat de moeilijkheden, die de bijeenkomst van het nieuwfc republikei-nsche „kabi net" tegenhouden, te wijten zijn aan het feit, dat op het oogen biik slechts vier laden ar van te Kramer, Klein en Irma Grese schuldig. In het proces tegen de misdadi gers van het concentratiekamp Bergen—Belsen is door het Brit sche gerechtshof uitspraak gedaan. Schuldig zijn bevonden de kamp commandant Joseph Kramer; dr Klein, de kampartsWeingartner, Hössler, Irma Grese, Johanna Bormann, Elisabeth Volkenrath en Hilde Lobauer. In het geheel werden 30 van de 44 verdachten schuldig verklaard. NIEUWE LEDEN STATEN-GENERAAL. In verband met het bedanken van sommige reden zijn benoemd tot leden van de Eerste Kamer: Mr D, K, Slikker to Amsterdam en N, Stufkens de De Bilt en van do Tweede Kamer: J. B. Vlam te Hengelo (O.) en Mr C. A. M, ten Hagen te Nijmegen. De özeren man van Laren overleden. Op f57»jarigen leeftijd' ts te Laren overleden de heer B. K. Scharp, meer bekend als „Skar- pia", de ijzeren man van Laren. Op 63-jarigen leeftijd sloeg hij nog een spijker met de bloota hand door een plattk en brak hij een ijzeren staaf en een hoefijzer met de hand doormidden. Op dien leeftijd waagde hij het nog een voir wassen persoon met zijn tan den van den grond op te hef fen. Als athleet balanceerde hij oen 140 pond zwaar wiel op zijn kin en brak ijzeren kat. tuigen door zijn borstkas te doen zwellen. Maar tegen de onweerstaan bare kracht van den dood moest ook hij het afleggen.... Commissaris der Koningin in Friesland. BIJ K.B. is met ingang van 1 December 1945 benoemd tot Commissaris der Konin gin in de provincie Fries land Mr H. P. Linthorst Homan. Mr Linthorst Homan is 29 Mei 1905 te Assen geboren. Zijn vader en zfjn grootvader waren Commissaris der Koningin in Drenthe en zijn broer, Mr J. Linthorst, in Groningen. DUITSCHE ACTIVA IN ZWITSERLAND. Van Amerikaansche zijde was de beschuldiging geuit, dat de Zwitsersche nationale bank de Duitsche oorlogsinspanningen ge steund zou hebben en de Duitsche oorlogsbuit verborgen zou hebben. De chef van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Stucki, heeft heftig tegen deze aanvallen geprotesteerd en verklaarde, dat bepaalde activa van de Deutsche Reichsbank tot een -bedrag van 1U.128.1W0 Zwitsersche francs be stemd waren oin in Zwitserland Duitsche staatsschulden te betalen aan Zwitsersche crediteuren. Bovendien hebben 18.000 Duit schers een bepaald bedrag uit de geblokkeerde gelden ontvangen, omdat zij anders van 'honger zou den zijn omgekomen of ten laste zouden zijn gekomen van de Zwit sersche liefdadigheid. Wat gebeurt er met het persoonsbewijs? I De uitreiking van nieuwe en de correctie van in den bezet tingstijd vervalschte persoons bewijzen is stopgezet. Naar wij vernemen, is bij de 1 regeering in overweging of het instituut der persoonsbewijzen, dat onder de Duitsche bezet ting hier is ingevoerd, gehand haafd zal blijven en zoo ja, on der welken vorm. Eerst als deze beslissing ge vallen is en dat zal nog wel eenigen tijd duren zijn ver dere maatregelen te verwach ten. Mocht besloten worden het instituut te handhaven, dan zullen in ieder geval nieuwe persoonsbewijzen worden uitge reikt „BLOEDGELD" TE LAREN OPGEGRAVEN. I In een tuin te Laren heeft men een broodtrommel opgegraven, die een waarde van een kwart mil- Hoen gulden aan bankpapier, cf- fecten, juweclcn en gouden ringen bevatte, Deze „schat" vormt, naar - men vermoedt, nog slechts eer, i klein gedeelte van het „vermogen" van zekeren N. J, Ros, eertijds taxi-chauffeur, die zich als agent van den S.D. gedurende den oor log op schandelijke wijze wist te verrijken. Zoo zijn de gevonden trouwringen, alle van Joden af komstig, die door Ros zijn ver raden, nadat hij had aangeboden, hen te helpen om zich veilig te stellen, Gematigd optimisme. Wij hebben er het grootste belang bij dat de Bond een succes wordt Vrijdagavond heeft Minister van Kleffens voor de radio een toespraak gehouden over „het Handvest van San Francisco", welk Handvest door de Staten- Generaal is goedgekeurd. De Minister wees er op, dat de oude Volkenbond den oorlog niet heeft voorkomen omdat men hem niet heeft willen gebruiken. „Zoo'u Bond is niet meer dan een machine. En zooala elke ma chine is de Bond een dood ding als men hem niet gebruikt. Maar het feit, dat sommige menschen hun fiets, of hun motor, of hun koffiemolen niet gebruiken is geen reden om te ontkennen, dat in sommige omstandigheden, mits men ze maar wil gebruiken, fiet sen, en motoren, en koffiemolens bijzonder nuttig kunnen zijn." Na verder een overzicht te heb ben gegeven van de samenstelling en de werkwijze van den Bon: vervolgde de Minister: „Vraagt men mij nu in wc-lk< stemming Nederland de nieuw organisatie moet binnengaan, dan zou ik zeggen met gematigd opti miame. Laten wij vooral niet ver vallen in de fout van deze nieuwe poging tot vredeshandhaving bij voorbaat maar te beschouwen als tot mislukking gedoemd, omdat de Volkenbond in benarde omstandig heden geen uitkomst bracht. De vorige week heeft Prof. Anema in de Eerste Kamer hier aan welsprekende en treffende woorden gewijd. Wij hebben er het allergrootste belang bij, dat deze nieuwe onderneming een succes wordt, en moeten niets na laten om daartoe met moed en enthousiasme mede te werken. De tijd van onze zelfstandig- heidspolitiek -behoort tot het ver laden, Onze veiligheid kan slechts worden verkregen door samen werking. Wij hebben belangen in alle dee len der wereld, en mogen en wil len dus ook het recht opeischen deze belangen, waarvan het be houd van de vrede het hoogste is, met klem naar voren te brengen. Daartoe schept de nieuw oigani- atie een nieuwe gelegenheid en an die gelegenheid zal Nede - .and wenschen gebruik te maken. Roode Kruis-collecte voor Indië. Een eareplicht, ook voor on#, Zeeuwen. Br Is alarm, geslagen I Dui zenden leigen land- en rijksge- nooten in Ncd.-Indië verkee ren In nood. Bijna vjer jaren Japnn-soho cwierhoersching hebban mi India meiisphwrteerejide toestanden doen ontstaan, die hun weerga in de geschiedenis va» de be schaafde wereld niet kennen. De sterftecijfers in de kampen zijn schrikbarend hoog. Da hy giënische toestanden zij» ten hemel schreiend. Nu zal iedereen begrijpen: hier moet geholpen worden, kost'o wat het kosti Het Ne derlandsche Roode Kruis, dat zich met deze schoone taak be last zag, heeft al verschillende geneeskundige teams uitgezon den, doch er moet nog veel en vcci meer gedaan worden. Ter verkrijging van de kapi tale sommen naar schatting minstens twge millioen gulden die deze hulpverleening zal vergen, heeft het Hoofdbestuur van het Ned, Roode Kruis een plan, opgesteld, waarbij aan elke provincie de verzorging van een asutal teams ia toege dacht. Zeeland zal tenminste twee teams moeten uitzenden, -waar- va® de kosten op £-50.000 wor den geschat, pit beteekent dus, dat wij Zeeuwen, minstens een halve ton bij elkaar moeten brengen, o£ wel, zeer globaal berekend, 22 oent per inwoner. Zou dit niet mogelijk gijn? Op 29, 30 November en 1 De cember worden in alle Zêeuw- scbe gemeenten Roode ICruis- colleoten gehouden. Br wordt geen „gift voor een goed doel" gevraagd, doch een offer. Werkelijk een offer, voor onze 'berooide en lichamelijk gebro ken land- en rijksgenooten in Indië, Het is een eereplicht, dien wij niet mogen verzaken. Legt uw bijdrage alvast klaar. Uw geld geblokkeerd? Geen nood, van uw geblokkeerde re kening leunt ge ook vrijelijk voor dit doel overschrijven op de Nod. Handel Mij. te Vlissiiu gen, giro 185283 of op giro 80563 van dokter G. Sissingh, Kringcommissaris Ned. Roode Kruis te Vlissingen. Provineienieruws. A. Verhage f Te Goes is na een langdurig lijden op 78-jarigen leeftijd overleden de heer A. Verhage, oud-leeraar aan de Handels scholen alhier. Dammen. Donderdag had de eerste ronde om bet kampioenschap van Vli-seingen plaats, waarvan de uitslag als volgt is le klas: L. Goedbloed Je.— W. Cijsouw 03; A. v. Sorge O. Hellinga 02; M. Bakker Jao, Boogaard 02; J. Bosse- laar—P. Maas 11. 2e Iküa-sR. v. Dalen—J. Koch 1—1; G. Poortvliet—J. v. Belle 2—0; G. v. d. Voorde—M. Saai 2-0. Hot loodswezen terug naar Vlissingen. Sinds de bevrijding was 't Loodsweaen gestationneerd In Terneuaen. Wij vernemen, dat het thans in het voornemen ligt, het Loodswezen per 1 Januari a.e. weer in Vlissingen te vestigen; het zal ongetwijfeld in die ge meente weer met blijdschap wor den begroet. Provinciale Griffie. Ged, Staten hebben met ingang van 1 December a.s. benoemd tot chef van de 3o afdeeling der Provinciale Griffie (vacature Mr L. J, A. van der Harst den heer Mr Jan de Vries, thans wnd. hoofd dier afdeeling. Met ingang van diënzelfden datum werd tot commies benoemd de heer A. D. Waardenburg, thans adj.-commies. Polderbesturen. Benoemd tot leden van den dijk- raad van de waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpe- nisse, als vertegenwoordiger van het waterschap, J. Keur Dan., A Kleppo en Z. van de Velde, allen wonende to Seherpenlsse; gezwo rene van het calamiteuze water schap Seherpenlsse C. v. Dalen te Seherpenlsse, MIDDELBURG. Denk aan de stamkaart Wij vestigen da aandacht op een publicatie In dit nir. welke betrekking heeft op het laten aanbrengen van een zegel op de distributiestamkaart. Een ieder wordt in eigen belang oangera- den hiervan goede nota te ne men, en precies te komen op de dagen en uren, daarvoor aange geven, anders is men bij de volgende bonuitreiking va» bon nen uitgesloten. Jubileumavond van de Pitmanschool. Donderdagavond bood de direc tie van de Pitmanschool, ter eere van het 25-j. bestaan der school aan de leerlingen en enkele oud leerlingen een feestavond aan in de zaal van Krijger, De ceremoniemeester, dhr C. J. J. v. Arenthals, opende den avond en -heette in het bijzonder welkom de leden van den Ned. Bond ter Verbreiding van het Stenografie stelsel. „I. Pitman" en de leden van de examen-commissie. Hij memoreerde daarna in dichtvorm de groei van de school te Goes. Hierna richtte dhr Roefen als voorz, van den Bond de diploma's uit. 98 der leerlingen was ge slaagd. Een mooie prestatie I De Goessche bevolking kan trotsch zijn op de dames Crucq en Bliek, aldus dhr Roefen. Hierna werd namens de leer lingen een electrische klok aange boden. Na het optreden van dhrn K. Poortvliet, conferencier en J. Kranenburg, pianist, volgde een demonstratie var, rhytmisch typen. Er waren 3 prijzen beschikbaar gesteld voor hem of haar, die de beste houding had, volkomen vol gens 10-vingersysteem en blind tikte en die bovendien in het werk de minste fouten maakte. De le p: ijs viel ten deel aan Mej, Rose, die werkelijk de bewondering van de gehecle zaal opwekte. Het verdere gedeelte van den avond werd door de leerlingen en oud-leerlingen en dhrn Poortvliet en Kranenburg gezamenlijk ge vuld. Vooral het schetsje „De Ontmoeting" werd goed gespeeld, terwijl ook dhr Blondel met ,.Ko- ninginnefeest in Middelburg" een gunstig onthaal vond. Dhr v. Arenthals sloot met een hartelijk dankwoord den avond. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Almelo, K. Rou- bos te Culemborg; te Amster dam (vac. prof. dr K. H. Mis- kotte), A. A. v. Rule-r te Hil versum en (zeemanspred.), K. H. Kroon te Amsterdam; te Oosterlan-d, C. H. v. Willens- waard te Ellewoutsdijk. Bedankt voor 's Gravendeel, Ir D. Harteveld ie Vleuten. Geref. Kerken. Viertal te Amsterdam-C.Dr N. J. Hommes, Middelburg, P. N. Krujjswjjk, Hilversum, J. v. d. Linden, Haarlem en K. Hart, Velp. Beroepen -te Haaksbergen, W. A. Schenk, cand. to Zaandam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen ta Bunschoten, J. H. Velema te S.teenwijk; te Zeist, L. S. dert Boor te Am sterdam-West. Geref. Kerken (Art. 31 D.K.) Beroepen te Baan», E. T. t. d. Bom to Amersfoort. Bedankt voor Amstordam-C., JL A. den Booft to Rotturdam- Kralingen, FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Inoasso-Bank N.V., Goes. Nederl. vorderingen op Duitschland. Ten kantore van het Neder landsche Clearinginstituut Rokin 6 Amsterdam-C. is de gelegenheid opengesteld tot het indienen van do Nederlandsche vorderingen op Duitschland, met uitzondering van: n. Vorderingen wegens geleden oorlogsschade en b. Vorderingen van in effecten be lichaamde waarden. De aangifte dient te geschieden op speciaal daartoe bestemde for mulieren, welka bij diverse ban ken -verkrijgbaar zijn gesteld. De laatste dag van den aangifte-ter mijn is 30 November 1945. Bij elk aangifte-formulier behoort een toelichting te worden ver strekt, waarop alles vermeld dient te worden, wat op de Indiening der vordering betrekking heeft. 3 pot. Staatsleening op komst. Ter consolidatie vun de vlot tende staatsschuld van bijna 9 Overeenstemming met de regeering bereikt. De besprekingen tusschen de regeering en de omroepverecni- gingen over den vorm van den Nederlandschen radio-omroep in den overgangstijd hebben uitein delijk tot een gunstig resultaat ge leid, Overeengekomen is, dat de Omroep-vereenigingen ieder met een afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der stichting Radio Nederland In den over gangstijd, terwijl zij daarnaast de gelegenheid krijgen de program- mastof, elk voor haar aandeel, zelfstandig voor te bereiden. De kerken zullen binnen gestel de tijdsgrenzen over de uitzending van kerkdiensten geheel zelfstan dig kunnen beslissen, Verwacht wordt, dat bij het coördineeren van de programmastof zal blijken, dat een aantal programmadeelen, die vroeger gescheiden werden voorbereid en uitgezonden, thans door de stichting als orgaan, waarin de verschillende stroomin gen samenvloeien, zullen kunnen verzorgd worden. Gelijk bekend mag worden ver ondersteld, is deze regeling be stemd om te werken in den over gangstijd, d.w.z. tot het tijdstip, waarop de normaal gekozen Volksvertegenwoordiging in de gelegenheid zal zijn geweest haar oordeel over het vraagstuk in zijn geheel uit te spreken, LAATSTE BERICHTEN. Tweede bijeenkomst te Batavia. De bijeenkomst van Nodoriand- sehe, Britsche on Indonesische af gevaardigden is Zaterdagavond te aeht uur begonnen. Br word aan deelgenomen door do volgendo personen: Dr H. van Mook, Dr C. H. van der Plas, Prof. F. M. Baron van Asbeck (Nederland), Sjarir, Sjarifoedin, Poetoehena, Abdoot Kar lm (namens de „Re publiek Indonesië"). Behalve deze waren nog togenwoordig van Brit sche zijde: Generaal Christison, Maberley Dening Nery Watsh, Brigadier N. D. Wingrove en Brigadier Maclean. De heer J. Morsink was tegen woordig als tolk, terwfjl ook do secretaresse van Van Mook, mevr. R. Stokdfjk, alsmede oen aantal Indonesische tolken, aanwezig waren. A1b voorzitter fungeerde Generaal Christison. Dezo bijeenkomst heeft drie uur en drie kwartier geduurd. Zij werd door zoer betrouwbare Britsche zegslieden beschreven als „zeer teleurstellend". De Indonesiërs vermeden het directe antwoorden op de vragen te geven. Nadat de discussie drie uur geduurd hud, trokken de Indonesische „minis ters" zich terug om in een naast- gelogen kamer te confereeron. Toen zij teruggokeerd waren, werd het volgende communiqué uitgogeven „Na voortgezette discussie werden geen resultaten be reikt door het feit, dat de Indonesisohe leiders op het oogenbiik niet in de gelegen heid zijn verantwoordelijk heid te aanvaarden voor het geven van definitieve ant woorden op de besproken vraagstukken. Verdere bij eenkomsten kunnen binnen vijf dagen tegemoet gezien worden", Nagek. Advertentie. De Directies van do N.V. Oen- trclo Suikor-My on van do Qoüp, Suikorfabrioken te Dintoloord, Zovonborgon en Roosendaal, ma ken bekend, flat na Zaterdag 24 Nov, a.a, GEEN suikorbioton op do laadplaatsen moor zullen wor- dem ontvangen, aangezien de cam- i pagnos wegens don togonvalleuden oogst eerder geëindigd zullen zjjn dan w&» voorzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1