ZEEUWSCH DAGBLAD Meer hoopvolle stemming to Batavia. De Christelijke Internationale. Wij groeien vast.,.. Een andere Internationale. De resultaten van de atoom -besprekingen. 1e JAARGANG No. 192 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 17 Nov.'45 WONINGTOESTANDEN TE BERGEN OP ZOOM. De Apostolische geloofsbelij- j Een te Bergen op Zoom gehou denis is meermalen aangeduid den enquete naar den toestand op als de Internationale van het I woninggebied heelt uitgewezen, Christendom. dat er voor 6200 gezinnen 5271 En zoo is het ook. bewoonbare huizen zijn. Daarvan Reeds gedurende vele eeuwen zijn er 825 door twee en 55 door is deze Internationale in nood drie gezinnen bewoond. Een tekort en vervolging beleden. 1 dus van 935 woningen. Minstens Alle waarlijk Christelijke 277 gevallen zijn onhoudbaar, Het Kerken hoeveel verschil van komt voor, dat 18 personen van opvatting en overtuiging er ook één woning gebruik maken, moge zijn houden vast aan deze belijdenis. Dit is van geweldige betee- kenis ook voor het staatkun dige leven. Ik geloof aldus artikel 1 van deze belijdenis, en het klinkt als een bazuinstoot in God den Vader, den Almach tige, Schepper des hemels en der aarde. Hier wordt beleden .dat God de Almachtige is, de volstrekte Souverein; dat zijn macht over alles gaat en dus in geen enkel opzicht beperkt is. En voorts, dat God de Schepper is van he mel en aarde, die alles naar het door Hem gemaakte bestek Een geval is geconstateerd, waar in een gezin van vader, moeder en acht kinderen, jongens en meis jes van 2 tot 15 jaar, op e e n zolder waren, met gebruik van keuken. Geldstroom naar de Spaar banken. Uit de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubli ceerde cijfers blijkt, dat het pro ces van de geldauivering een geld stroom naar de spaarbanken heeft veroorzaakt. Terwijl in Juli 1945, bij de inlevering van de bankbil jetten van honderd gulden de in lagen bij de Rijkspostspaarbank reeds het recordbedrag van ruim 224 millioen gulden hadden be reikt, geeft de maand September, aan het einde waarvan het belang rijkste deel van de geldzuivering plaatsvond, het werkelijk enorme bedrag van 422,44 millioen gulden te zien. „Een golf van optimisme". Aan' ontvangen, gekondigde besprekingen afgezegd. De Staten -Generaal. Vergadering Eerste en Tweede Kamer. De Eerste Kamer i.. bijeen geroepen tegen Dinsdag 20 Nov., half 4. In deze vergade ring komt ter tafel een voorsiei om de Troonrede met een Adres be beantwoorden. Woensdagmiddag te 1 uur zal de Kamer opnieuw bijeenko men, o.a. voor de benoeming van eenige commissies. De Tweede ICamer ie Bijeen geroepen tegen Dinsdagmiddag a.s. om 3 uur. De geloofsbrieven der nieuw benoemd verklaarde leden zullen onderzocht wor den. Voorts zal de Kamer een nominatie opmaken voor het voorzitterschap. Dr A. F. Philips te Eindhoven terug' gekeerd. Hier beter dan in Amerika. Dr A. F. Philips, die geduren de den oorlog in Amerika ver toefde, is Donderdag in Eind hoven teruggekeerd en op bui tengewoon hartelijke wijze Naar uit Den Haag aan „De Stem" gemeld wordt, beschikt het Departement van Handel en Nij verheid, thans over een leger van 50.000 ambtenaren, wat een ver meerdering beteekent van plm. 45.000, Geen wonder dat de werk loosheid daalt. De regeeringsvoorlichtingsdienst aldus een ander bericht, is ge splitst in een dienst onder dezen naam «n in die welke den naam draagt „oog «n oor", Voor beide diensten is een directeur Benoemd. Goed zoo I Wij groeien vast. In tal en1 a s t 1 Uit Batavia wordt gemeld, voor de Indonesiërs i9 ten zeerste dat het nieuwe ..kabinet" een gewenscht. Evenals in andere ge- golf van optimisme tengevolge bieden van Azië is er veel reden heeft gehad. Britsche en Ne- om de politieke ontwikkeling van derlandsche kringen hopen, dat de inheemschen aan te moedigen". Op de vraag oi hij nog tech nische nieuwigheden had mee gebracht luidde het antwoord; „Het beste wat ik meege bracht heb, is waarschijnlijk een enorme partij schoenen en ondergoed, die wij over de ge- GEEN NEDERL. OESTERS VOOR HET KERSTFEEST IN ENGELAND. De NederI, regeering heeft aan geboden voor het Kerstfeest in Engeland, zes millioen oesters te leveren. Dit aanbod werd door het Engeische ministerie voor de voedselvoorziening evenwel afge slagen, omdat men oesters als luxe beschouwt en hiervoor geen bui- tenlandsche valuta beschikbaar ge steld kan worden. De Nederland- sche regee ing zegt dit te betreu ren, want oesters, bloembollen en snijbloemen zijn de eenige expo t artikelen, die Nederland op het oogenblik kan aanbieden. heeft voortgebracht, en die ook bet kab;net bet bloedvergieten Intoscheo duurt het verzet heele wereld bij elkaar gekocht alles onderhoudt en regeert. zal kunnen doen beëindigen en der Indonesiërs te Soerabaja Hieruit volgt, dat al het ge- een weg kan v;ndeilj <jie uit de nog steeds voort hoewel ze schapene Zijn eigendom is, dat p0iitieke impasse voert. steeds meer worden tcrugge- Hij voor elk schepsel, wezen, doel en bestemming heeft be paald en dat in het geheel van deze levenswetten Zijn orde ningen zijn uitgedrtkt. Alles moet Hem eeren. 't Moet alles naar Zijn wetten hooren. In het persoonlijke in het kerkelijke, maar ook in het maatschappelijke en staatkun- hebben en die binnenkort voor de menschen van- Philips en an dere industrieën in Eindhoven zuilen worden beschikbaar ge steld." Op een vraag over de sociale toestanden in Amerika, vertel de dr Philips, dat de verhouding tusschen de leiding en de arbei- dige leven. i n Indonesische vertegenwoor- Daarom zijn godsdienst en djger5i politieik niet van elkaar te schei den. Daarom is een nevenschik king van Christendom en Hu manisme niet aanvaardbaar. De Heere is een Koning b o - ven alle goden. In zijn pamflet getiteld „Onze drongen, strijd" geeft Sjarir toe, dat de Door het krachtiger toezicht Indonesische jeugd niet geschikt is het plunderen in Batavia is voor een leiderschap en dat sterk verminderd, hun fascistische methoden in Naar gemeld ie, hebben de Soerabaja schade moeten doen nationalisten getracht alle aan de Indonesische zaak. voedsel uit Soerabaja te ?er* ?n de 80C.ial= wetgeving m Donderdagavond zou te Ba- brengen. Britsche mosquitos £ot algemeen m Nederland veel tavia een bijeenkomst plaats hebben daarom vijf locomo- er 18 dari m Amerika. Er is lieven onbruikbaar gemaakt. de Tweedracht onder de arbeiders, nationalisten? T j--- i- Uit Soerabaja wordt gemeld. Eerste Indie-vliegtUig de de mogelijkheid dreigt van in Batavia aangekomen een burgeroorlog van Indone- hebben tusschen Nederlandsche Deze is echter op het laatste oogenblik afgezegd, omdat naar liet heet de Britten, de repu- blikeinsche vertegenwoordigers, die door Soekarno waren aan- gewezen, noch voor Dr van Samenwerking op velerlei ge- ^0(jk ;och sjarir bied is mogelijk en in het na .o- vaardbaar achtten. naai belang geboden. Maar, met behoud van het eigen Christelijk beginsel. Pogingen om te komen tot een partij formatie op breeden grondslag, waarbij Christen dom en Humanisme als gelijk waardig worden erkend, zijn daarom tot mislukiking ge doemd. Zij, die wenschen te leven naar Gods Woord, kunnen en mogen de Christelijke Interna tionale niet loslaten. De „New-York Herald Tri bune" schrijft, dat nu Soekarno zijn leiderschap verloren heeft er aanzienlijk meer hoop is op een regeling van de kwestie, „Een re geling met belangrijke concessies van siers -tegen Indonesiërs. De extremisten beweren, dat Soe karno te gematigd is en dat daarom zijn bevelen niet opge volgd mogen worden. De extremisten hebben Soe karno gewaarschuwd, dat zij te genstander der republiek zul len zijn indien hij zijn houding niet verandert. van Er is ook nog een andere, een revolutionaire Internatio nale. Daarop is door den heer Wou denberg, de secretaris van de S.D.A.P., de aandacht geves tigd. Ruim 50 jongere predikanten hadden een brief aan het partij bestuur der S.D.A.P. geschre ven, waarin zij verklaren de mocratische socialisten te zijn, die als eenigen uitweg uit de chaos op maatschappelijk ge bied een sociaal-economische orde in socialistische geest zien en die het program van 1937 volkomen onderschrijven. Zij kunnen desondanks niet tot de S.D.A.P, toetreden. Deze partij draagt naar hun oordeel, een traditie, die hun voor geeste lijke zaken te afgesloten voor komt zij staat te zeer onder den invloed van een rationalis tische geesteshouding om wer kelijk rekening te kunnen hou den met het denkleven der gods- dienstigen en zij oriënteert haai activiteit voornamelijik op de arbeidersklasse. Om deze rede nen geven de schrijvers van den brief de S.D.A.P. in over weging het offer van haar eigen bestaan te brengen en mee te werken aan de vorming van een nieuwe partij, „die voortbouwt op de waardevolle tradities van de S.D.A.P., maar die duidelijk een nieuw begin vormt in den strijd om het gansche Neder landsche volk voor het demo cratische socialisme. Het „Vrije Volk" wijst deze suggestie met de meeste be slistheid af, omdat er, volgens dit blad, op dit oogenblik bui ten de S.D.A.P. geen mogelijk heid is om het democratisch so cialisme te dienen. De heer Woudenberg stelt zich blijkens een te Eindhoven gehouden rede op hetzelfde standpunt. De S.D.A.P. zegt hij, kan niet afstaan van de roode vlag als symbool van internationale ver bondenheid en zij wil blijven zingen, de Internatio nale, het socialistische strijdlied bij uitnemendheid. Wij zijn voor deze besliste uitspraiken dankbaar. Hier wordt de kwestie duide lijk gesteld. De S.D.A.P. wil haar Inter nationale, de revolutionaire MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. Zal De Gaulle aftreden? Volgens Reuter wordt uit wel ingelichte kringen te Parijs ge meld, dat generaal de Gaulle in verband met de eischen van de Communisten, die een der sleutel ministeries willen bezetten, be sloten heeft af te treden. Vermoedelijk zou vandaag de constitueerende vergadering bijeen komen tot het kiezen van een nieuw regeeringshoofd. ueze winter - zoo zeiae mj - welke Australië biedt voor de VOORBEREIDENDE COM- ™ag g£e" zwarte bladzijde wor- overbevolkte landen in Europa. MISSIE DER VEREENIGDE df\ de g^chiedcms van het Het g€zelschap is drie maan- VOLKEN. Nederlandsche volk, doordat tal- den geleden uit Australië vertrok. rijke politieke gevangenen als ge- 1 - - volg van koude en gebrek zouden sterven of ernstig ziek zouden I worden. Daarom wordt er hard gewerkt om er voor te zorgen, dat de kam pen, welke thans in gebruik zijn ook „winterhard" genoemd mogen De verzorging de politieke gevangenen. Een ver van gemak kelijk probleem. Kolonel ter Veer, directeur- generaal voor dè bijzondere rechtspleging heeft in een pers conferentie gesproken over het moeilijke probleem der politieke gevangenen. Deze winter zoo zeide hij EMIGRATIE NAAR AUSTRALIë. Een Australische Commissie bezoekt ons land. Gisteren heett te 's-Gravenhage een Australische commissie ter be studeering van het Australische immigratie-probleem een aantal vertegenwoordigers van de Ned. pers ontvangen, teneinde hun iets te vertellen over de mogelijkheden, De voorbereidende commissie der Vereenigde Volken zal op 23 November a.s. voor het eerst in plenaire zitting bijeenkomen. Wat de plaats betreft, welke als permanente zetel voor de organi satie van de Vereenigde Volken zal worden gekozen, schijnt Hyde Park, de vroegere residentie van wijlen president meeste kansen te hebben. Maarschalk Pétain. Naar van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld is Pétain van het fort Portalet naar het eiland Re overge bracht, omdat zijn verblijfplaats ken en maakt thans een reis door verschillende landen van Europa, Deze reis heeft een zuiver in formatief karakter en heeft tot doel het de Australische regeering mogelijk te maken een goed plan te vormen voor de toekomstige immigratie. In de komende 12 i worden, d.w.z. dat de situatie in maanden zal immigratie in Au- Roosevelt de de kamPen inderdaad zoo zal zijn, dat wij er een groot aantal men schen in kunnen onderbrengen zonder dat wij bevreesd behoeven te zijn, dat het slechte weer er een opruiming zal houden. Er is momenteel gebrek aan kribben en dekens en speciaal voor hen die buiten werken, aan boerenbedrijf wordt uitgeoefend, onvoldoende gemakken bood schoeisel en kleeding. Toch kan te leeren, in dat land zeker een aan de 500 gendarmes, die hem worden gezegd, dat de omstandig- goede toekomst kunnen vinden, bewaken. heden voor de politieke gevangenen dezen winter niet rooskleurig zul- Te Helsinki is het proces te len zijn, maar dat niemand van gen de schuldigen aan den oor ellende zal behoeven om te komen log begonnen. stralië althans op eenigszins uit gebreide schaal nog niet mogelijk zijn. Wat Australië in de eerste plaats noodig heeft zijn jonge boe ren, die, indien, zij bereid zijn in Australië als boerenknecht de wijze, waarop in Australië het De werkloosheid in ons land» Nog bijna 230.000 personen niet ingeschakeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de eerste ge gevens betreffende de werkloos heid in ons land na de bevrijding. Hieruit blijkt, dat het aantal ge registreerde geheel-we kloozen per 30 Juni 1945 112.622 bedroeg, welk aantal geleidelijk is teruggeloopen tot 91.941 per einde September. Het aantal arbeiders bij de D. U. W. bedroeg einde September j.l. 37.221, terwijl het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen einde Juni geraamd werd op 197.000 en sindsdien ge leidelijk is teruggeloopen tot naar raming 98.000 einde September. Eind September bedroeg derhalve het totale aantal personen, die nog niet in het arbeidsproces zijn in geschakeld, in ons land bijna 230.000. Een gemeenschappelijke verklaring. Alleen het voorkomen van oorlog geeft algeheele bescherming. Door den president van de Ver- thoden en processen berust, welke eenigde Staten, den minister- voor industrieele doeleinden ge- president van het Vereenigd Ko-bruikt worden. Wij willen even- ninkrijk en den minister-presidentmin de mogelijkheid voorbij zien, van Canada is een communique dat er andere wapens en nieuwe uitgegeven over de atoombom, methoden voor oorlogvoering kun- waarin o.m. gezegd wordti nen worden ontdekt, welke een Wij erkennen, dat geen énkel even groote bedreiging voor de be land in feite het monopolie mag j schaving zouden beteekenen als bezitten van de recente weten-militair gebruik van de atoom- schappelijke ontdekkingen inzake methodes en practijk van den oor- Positie Overheidspersoneel. De Adviescommissie inzake de verbetering van de positie van het overheidspersoneel heeft thans haar eenstemmig advies aan den minister van Binnenlandsche Za ken uitgebracht. Deze heeft toe gezegd, het met spoed aan den nationale, ue i ministerraad te zullen voorleggen, strijdzang, waarin het geloof in e het Socialisme bezongen wordt, log, welke mogelijkheden tot ver woesting onder het menschelijk bereik hebben gebracht, die tot dusver ongekend waren en waar tegen geen afdoende militaire af weer mogelijk is. Wij zijn ons bewust van het feit, dat de algeheele bescherming energie. Wij geiooven, dat de vruchten van wetenschapp. onderzoek aan alle landen beschikbaar moeten worden gesteld en dat vrijheid van onderzoek en vrije uitwisseling van ideeën essentieel zijn voor de vooruitgang van de wetenschap. In verband met deze politiek is reeds een globale wetenschappe van de beschaafde wereld tegen Ujke bekendmaking betreffende niet loslaten. de Internationale van het Chrts- Maar wie zich stelt op den tendom, de belijdenis van de grondslag van de Christelijke souvereiniteit Gods ook belijdenis, blijft vasthouden aan het publieke leven. destructief gebruik van de weten schap schuilt in het voorkomen van oorlog. Er kan geen systeem van veilig heidsmaatregelen gemaakt worden, dat een algeheele garantie zou geven tegen productie van atoom wapens door een land, dat op agressie uit is, in het bijzonder, voor omdat militair gebruik van atoom energie goeddeels op dezelfde me de ontwikkeling van atoom energie voor vredes-doeleinden wereldkundig gemaakt, Wij vertrouwen er op, dat andere landen dezelfde poli tiek zullen voeren, waardoor een atmosfeer van weder- zljdsoh vertrouwen wordt geschapen, waarin politieke overeenstemming en samen werking kan gedijen. ENGELAND EN DE MIJ. „ZEELAND". In een onderhoud met een A.N.P.-verslaggever verklaar de de heer Ney van de „North Eastern Railway", die de eer ste tocht van Harwich naar Hoek van Holland meemaakte, dat men in Engeland hoopt, ook spoedig weer het contact met de mij, „Zeeland" te kun nen herstellen, al zouden de dagbooten van de „Zeeland" ook voorloopig van Hoek van Holland moeten vertrekken. Gisterochtend om 10 uur NederI. tijd, is de eerste DC 4, die na den oorlog in dienst kwam, te Batavia ge arriveerd. Op 13 Nov. was het vliegtuig in Colombo aangekomen, waar men twee dagen is gebleven voor het voeren van besprekin gen. Via de Cocos-eilanden is men vervolgens naar Batavia doorgevlogen. Men meldde uit Batavia: „Alles wel aan boord." Frovmeienieuws. Licht in een duistere zaak. Den laatsten tijd komt het geregeld voor, dat er geen licht is. Dit beteekent in deze donkere dagen voor vele zaken, die nog acfrter planken zitten, een ernstige stagnatie, om nog maar te zwijgen van de vele huismoeders, die of niet kun nen koken of hun stofzuiger moeten laten staan. Zelfs ons grootste provinciale bedrijf, de Kon. Mij. ,,De Schelde", wordt hierdoor stilgelegd. Wij zijn eens op informatie uitgetogen naar de P.Z.E.M., waar men ons vertelde, dat hier niet de schuld ligt. De oorzaak is de lage waterstand in het Kanaal door Walcheren. Wij hadden gedacht, dat, nu de slui zen te Vlissingen en Veere her steld zijn, de waterstand vol doende op peil kon worden ge houden. Doch de afwatering via de overlaat te Kleverskerke eischt, dat bij laag water de sluizen geopend worden, opdat het kanaal zooveel mogelijk wa ter uit den polder kan overne men. Door den zeer lagen wa terstand, die na opening der sluizen intreedt, komt de zuig- leiding, die het ikoelwat-er voor de machines van de P.Z.E.M. opzuigt, bloot te liggen. Eerst als er weer voldoende water uit den polder in het kanaal stroomt is er weer licht. Ministers bezoeken Vlissingen. Vrijdag voerden Dr L. J. M. Beel, min. v. binnenl. zaken en Ir Ringers, min. v. d. wederop bouw, ten stadhuize met het gemeentebestuur besprekingen over den herbouw en uitbrei ding van de stad. Apotheken. Van a.s. Zondag t m, Vrijdag 23 Nov. zijn voor avond- en nachtrecepten geopend de apo theken v. Pienbroek te Middel burg, v. Odkenburg te Vlissin gen en de „Goesche Apotheek" te Goes. Ledigheid,enz. Ook in het barakkenkamp te Westkapelle bestaat dringende behoefte aan wat ontspanning voor de arbeiders van den we deropbouw, nu de lange winter avonden weer komen. Ieder die dus op het gebied van gezel schapsspelen e.d. iets te missen heeft bezorge dit even aan ons kantoor te Middelburg, Rouaan- sche Kaai 39 of aan het Zwit- sersche barakkenkamp teWest- ikapelle. MIDDELBURG, Wandelsport. De M.T.V. „Wilhelmina" heeft dezen zomer de afstands- marschen K.N.G.V. met haar leden en adspiranten geloopen. De volgende deelnemers ont vingen het K.N.G.V. speldje: de jongens L. F. Kuys, A. Pou- welse en J. Traas en de meis jes F. v. Aartsen, M. v. Aart- sen, L. v. Aartsen, A. Antheu- nisse, P. Barentsen, I. Bassie, J. Fey, L. Flierenburg, R. Fouw, J. v. Heyl, J. Huisman, C. Ja- cobse, J. A. Joosse, T. de Kam, A. v. d. Klooster, A. Krijger, M. Lucieer, G. Mijnheer, M. Pleyte, M. de Rijcke, B. de Rijke, M. Salomé, J. School meester, J. Slager, R. Steur, M. Tissink, R. de Vlieger, E. Voogdt, T. Voogdt, F. S. Wie- lemaker, L. Swint, M, Lorrier. VLISSINGEN. Opbrengst collecte Ver. tot werkverschaffing aan hulpbe hoevende blinden f 1276.19. GOES, Wij vestigen de aandacht op het bij de fa. Broekstra in de Ko ningsstraat geëxposeerde schilderij van den kunstschilder D. Roskes, dat door de patiënten van dokter J. J. van den Berg is aangeboden als blijk van waardeering voor het werk, dat deze als arts in Goes heeft verricht. Het doek stelt voor het ICatsche veer en zal voor dok ter v. d. Berg altijd een mooie herinnering blijven KLOETINGEk Donderdag had hier fcett ge- combineerdie vergadering plaats van de ver. van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwinter- cursussen en de plaatselijke tuinbouwver. Als spreker trad op dhr P. K. Phaff, die als on derwerp had: „Enkele der voor naamste ziekten en beschadigin gen in de fruitteelt en de be strijding hiervan met rijdbare of vaste sproei-installaties". Het was een interessante uiteenzet ting, waarop een drukke be spreking volgde. De voorz., dhr W. P. Beije, dankte spr. en bracht hem dank voor alles wat hij tijdens zijn 14-jarig verblijf in Zeeland voor dien tumbouw heeft gedaan. Hij wenschte dhr Phaff, die bin nenkort gaat vertrekken, ook in zijn nieuwen werikkring in Utrecht het beste toe en bood hem een boekwerk aan. KRUININGEN, Zaterdagavond ontstond, door dat de kap van de gaslamp vlam vatte, een begin van brand in de woonkamer van dhr Jac. Verhaagen. Door diens kordaat optreden werd erger voorko men. Woensdag vierde het echt paar P. HoogstrateHaze het 50-j. huwelijksfeest, „E.M.M." bracht 's avonds een serenade. De leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, dhrn H Almekinders, J. J. Franqoys en B. C. de Mul zijn herkozen. YER3EKE. In October werden over Ne derland 555.091 oesters verzon den, Naar België werden 1.350.650 stuks uitgevoerd. ST. PHILIPSLAND. Op 13 Nov. kwam de raad hier bijeen onder voorzitter schap van wn. burgem. A. M. v. Dijke. Dhr J. Neele C.Jzn werd tot tijdelijk weth. geko zen. Er was voorts bericht in gekomen, dat de toewijzing van 5 noodwoningen is ingetrokken. B. en W. hebben hierover ge protesteerd. Aan dhr Buijsse, hoofd der school, die als zoo danig te Nieuwerkerk (Z.) is benoemd, wordt m.i.v. 1 Dec. eervol ontslag verleend. Er zul len pogingen in 't werlk gesteld worden om voor de motor brandspuit een vrachtauto te verkrijgen. Vbor rioleering in het Karreveld zullen de noo- dige gelden beschikbaar worden gesteld. Er komt voorts een verbod om 's Zaterdags na 10 uur v.m. mest e.d. over de open bare wegen in de kom der ge meente te vervoeren. Tenslotte werden de rekening 1944 en de begrooting 1946 van het B.A. vastgesteld. sehe militairen omgang hebbende vrouwen voorkwam, werd ervan beschuldigd de namen van Gelok en Minnaard als vermoedelijke daders aan Braam en zekeren Nieuwdorp te hebben genoemd. Na het hooren van de echtegenoote en de dochter gaf het tribunaal aan het advies van Mr F. W. Adri I aanse gevolg en liet Janse ornnid- dellijk in vrijheid stellen. Adr. J. v. d. Meulen, landbouwer te 'a H. Abtskerke, I was in Oat. 1941 »ymp. lid gewor den, «enerzijds till „sociaal ge voel", anderzijds om Geense een plezier te doen, aan wien hij ver plichtingen had. Hij had het maar als een „onschuldig donateur schap" beschouwd en zag nu eerst den „dieperen achtergrond". FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Weer drie stappen verder. Met ingang van 14 November 1945 is het aan de banken toege staan aan cliënten die een reke ning hebben geopend na 7 Juli 1945 maximaal f 100.om de veertien dagen uit te betalen, mits zij geen inkomen uit dienstbetrek king genieten en geen zelfstandig beroep uitoefenen in den zin van Art. 16 der Beschikking Deblok keering 1945. Onder zelfstandige bero'epen worden verstaan, Nota ris, Arts, Accountant e.d., die op grond van genoemd art. 16 over f 100.per week mogen beschik- i ken. Granen, Zaden, Peulvruchten Op grond van de Algemeene Vergunning no. 38 mogen de ban- ken aan verkoopers van Granen, i zaden en peulvruchten in contan ten uitbetalen tot ten hoogste f 5000.tegen overleging van een gespecificeerde nota en verder met inachtneming van het bepaalde in de algemeene vergunning no. 38. Het verschuldigde boven de f 5000 wordt bijgeschreven op girale re kening. Deblokkeering van de f100- biljetten. Van de in de maand Juli 1945 ingeleverde f 100.biljetten, die zooals men weet op geblokkeerde I rekening zijn geboekt mag 25 °/o i worden overgeboekt naar een gi rale rekening uit welk tegoed alle verplichtingen kunnen worden vol daan, Van het daarna resteerende mogen alle verschuldigde belas tingen worden voldaan. Zoodra hiervoor gelegenheid is zal de overboeking plaats vinden, VLIEGTUIG MET 25 PERSONEN VERMIST. Een Raf Lancaster vliegtuig met 17 leden van het a.t.s. (vrouwelijk territoriaal hulp corps), 6 leden van de beman ning en 2 legerverpleegsters aan boord wordt vermist. Speciale hulpcorpsen zoekertide wegen af. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van Vrijdag wer den allereerst de volgende uitspra ken gedaan: Joh. Smits, Ovezandevrij. spraak. Mar. P. v. d. S 1 i k k e, Goes: 8 m. intern, en verbeurd- verkl, tot f 500. Mar. W, v. d. S1 ikke, Goes8 m. intern, El. Corstanje, Wolfaarts- dijk: 8 m. intern, Jan Steketee, Baarland vrijspraak, Barb. Zimmerman, Wol- faartsdijkvrijspraak. Verder zijn de niet-vrijgesproke- nen ontzet uit het kiesrecht en uit het recht om openb. ambten te bekleeden. Voorts werden de volgende per. sonen berecht: waarbij Mr F. W. Adviaanse als verdediger optrad Pieter Cok, landarbeider tc Kruiningen werd in Oct, 1942 symp, lid van de N.S.B. en bleef dit tot het eind van de bezetting, Adr, Cok, eveneens landar beider te Kruiningen, had zich ook einde 1942 aangeslotenen was lid geweest tot Mei 1944. Ding. A, Braam, visscher te 's Gravenpolder had omstreeks Mei 1944 aan de Duitsche politie de namen opgegeven van zekere Gelok en Minnaard, die in het openbaar een lijst met de namen van vrouwen zouden hebben aan geplakt, die met Duitschers om gang hadden. Deze personen zijn daarvoor gearresteerd. Braam was voorts lid van den Ned, land stand en onderteekende brieven aan den landstand steeds met „Hou Zee", Ook had hij getracht van deze organisatie voordeeleu te trekken, Gerhard de Witte, kleermaker te 's Gravenpolder werd eveneens besch., dat hij mede bovengenoemde Gelck en Minnaard had aangeklaagd. Zijn vrouw kwam n.l. op de lijst voor, Besch. ontkende evenals zijn vrouw anders Duitschers in huis gehad te hebben dan door inkwar tiering. Hij ziet nu in, verkeerd ge handeld te hebben. Jan Janse, werkman te 's-Gravenpolder, wiens dochter evenzoo op de lijst van met Duit- Otto von Habsburg, dg Oos- tenrijksche troonpretendent, die heimelijk in Tirol was binnen gekomen, heeft zijn aanwezig heid bekend gemaakt. Men heeft te Frankfurt o.m. het dagboek en een foto-album van Eva Braun, Hitiers echtge- noote, gevonden. Eduard van Beinum, dirigent van het A'damsch Concertge bouworkest, heeft reeds vele aanbiedingen ontvangen om in het buitenland concerten te lei den, o.m. uit Engeland, België, FranJkrijk, Denemarken, Zwe den, Zwitserland en zelfs uit Palestina. Op de 3e Wereld-jeugdconfe- rentie te Londen was de Neder landsche Jeugdgemeenschap ver tegenwoordigd door dhr L. Me ij link, voorzitter van de N.J.H.C. Hermann Gooring's broer Al- bert, die dir.-generaal van de Skoda-fabrieken is geweest, 1» gearresteerd. Tusschen Nederland en Noor wegen is een monetaire overeen komst gesloten. Het wcderzijdsch I te verleenen monetair crediet is 20 millioen gulden. De koers van de Noorsch kroon is 53.455 cent. LAATSTE BERICHTEN. Indonesische delegatie bij de Koningin. H. M. de Koningin heeft gis teren in gehoor ontvangen een delegatie uit het hoofdbestuur van het verbond van Indonesische burgers, De Gaulle afgetreden. Naar officieel te Parqs is me degedeeld, heeft De Gaulle' hot mandaat, dat hem door do assem blee constituante gegeven waB, weer ter beschikking gesteld, WINSTON CHURCHILL IN Z.-V LAAN DEREN. Naar wl] vernemen ligt het in de bedoeling dat de heer Winston Churchill die een bezoek aan België brengt ook een bezoek in Zeeuwsch- Vlaanderen zal brengen. Vandaag omstreeks 5 uur zal hij hier aankomen. Chur chill hoopt ook een bezoek aan Terneuzen te brengen. Attlee en Mackenzie King naar Canada vertrokken. Attlee hoeft hedenavond Was hington verlaten en zich met Mac kenzie King naar Canada bege ven,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1