ZEEUWSCH DAGBLAD Minister Lieftinck over ie pioneering. DE ONLUSTEN IN NED.-INDIË. Bezuiniging. Oe R.-K. en de Ned. Volksbeweging Verdrag Nederland-Zweden. De operatie kan geslaagd heeton. Vermogens-aanwasbelasting en algemeene vermogensheffing. Kruimeltjes Burgerlijke Stand. Offic. Publicaties. 1e JAARGANG No. 190 PROT. CKR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 15 Nov.'45 Minister Lieftinck heeft er in zijn Dinsdag gehouden radio-rede nog eens den nadruk op gelegd, dat ■vergaande bezuinigingen noodza kelijk zijn. De regcering, aldus de minister, staal voor de dubbele taak, om een geweldig herstelwerk ten uitvoer te leggen, wat ons land weer tot productie voor de binnenlandsche markt en voor uitvoer in staat moet stellen, terwijl tegelijkertijd de opbouw en mobilisatie van leger en vloot van den grond af in ijl tempo moet worden tot stand ge bracht. Wij behoeven onzen blik slechts naar het Oosten te wenden om van dit laatste overuigd te zijn. De heer Lieftinck deed in ver band hiermede een beroep op alle departementen en diensten in staat, provincie en gemeente, hier en in het buitenland, om te waken voor de publieke zaak, en alle verspilling te bestrijden. Het doet ons genoegen, dat Mi nister Lieftinck, evenals de heer Schermerhorn dit reeds vroeger deed, vollen nadruk legt op de noodzakelijkheid van bezuiniging bij de publieke diensten. Alleen, in het licht van de fei ten, die we overal kunnen waar nemen, zouden we gaarne hebben gezien, dat niet alleen gesproken was over de noodzakelijkheid van bezuiniging, maar ook van de maatregelen, die genomen zullen worden om aan de geldverspilling, waarvan Minister Schermerhorn gewaagde, een einde te maken. Er zal niet met het „domme pot lood" worden bezuinigd, aldus de minister-president. Uitstekend. Maar dan dienen we toch te weten hoe het w 1 zal geschieden. „Het tafellaken zoo goed als doorgesneden." In de te Goes gehouden verga dering van de R.K.-Kieskringcen- trale Middelburg, is ook de ver houding tot de N.V.B. ter sprake gekomen. De voorzitter, Dr Mes aldus „De Stem", wilde niet ontkennen, dat er in de N.V.B. iets goeds steekt, voor zoover ze samenbin dend werkt, maar dit kan ze al leen op sociaal-economisch ter rein, wat echter slechts een onder deel is van het kath. program, dat ook hoogere beginselen kent. Het positief christelijk beginsel moet botsen met het humanisme der N.V.B. Een eigen pol. orga nisatie is daarom noodig. Het woord van Goseling dat de poli tieke organisatie een schutse is voor al onze andere instellingen, is nog altijd waar. Spr. illustreerde dit met enkele voorbeelden, o.m. met den radio- omroep. Voor '40 hadden de ka tholieken S3 zenduren; nu slechts elf, waarvan nog 7% uur voor -godsdienstoefeningen. De leiding van den Omroep is voor het leeuwendeel in vrijzinnige handen en het tafellaken tusschen hen en ons is zoo goed als door gesneden I Wederzijdsche leveringen voor totaal 320 millioen Zweedsohe kronen. Na onderhandelingen in Stockholm zijn een handels- en een betalingsovereenkomst tusschen Nederland en Zweden geparafeerd. De wederzijdsche leverin gen, welke voorzien zijn, zul len een totale waarde heb ben van ongeveer 320 mil lioen Zw. kr,, waarvan onge veer 190 millioen Zw. kr. voor import uit Zweden en ongeveer 130 millioen Zw. kr. voor export naar dat land. Wat betreft den import uit Zweden zijn quota vastgesteld voor verschillende soorten rondhout, houten huizen en ba rakken evenals andere houtpro ducten, papier en karton, hout slijp, ijzer en staal en verschil lende producten daarvan. Be treffende de urgente behoeften van Nederland in verband met het herstelprogramma werden voorzieningen getroffen voor aanzienlijke leveranties van een aantal producten ,van de Zweed- sche machine-industrie zooals kogellagers, metaal- en houtbe- werkingsmachines, landbouw machines van verschillende soort, electrische machines, te legraaf-, telefoon- en .signaalin stallaties, evenals auto's en bussen, accumulatoren, rem- regulatoren, kantoormachines enz. Anderzijds zijn leveranties door Nederland voorzien o.a. van zaden, versch fruit en groente, bloembollen, kweek- planten, beperkte hoeveelheden cokes, ruwijzer, ^machinerieën en apparatuur instrumenten, Philips producten evenals be paalde ijzer- en staalproducten enz. De monetaire overeenkomst regelt de samenwerking tus- Soetan Sharie vormt een nieuw Kabinet. Toch onderhandelingen met Soekarno? Hel «orlbgaiiieuws nil I/tót li de laatste dagen van weinig Be- teekenis, In Soerabaja hebben de Brit- sche troepen nu de macht in han den. Toen de geallieerde tanks en vliegtuigen in actie kwamen, moesten de opstandelingen al spoe dig het onderspit delven. Met verbazing zal echter wor den vernomen, dat volgens een be richt van A.N.P.-Aneta, nog wel uit „gezaghebbende bron", de de Britsche militaire autoriteiten aan de Nederlandsche troepen verbieden aan land te gaan. Dat is toch wel het toppunt. Indië be hoort toch nog altijd tot het Ko ninkrijk der Nederlanden I Met belangstelling wachten wij nadere berichten hieromtrent af. Gemeld wordt, dat Soetan Sharie er in geslaagd is een nieuw Kabinet te vormen. Verschillende van de ministers hebben in Neder land gestudeerd. De „minister-president" ver- i klaarde aan een persvertegenwoor. I diger, dat de eerste taak van de nieuwe regeering zou zijn het ban-1 ditisme te onderdrukken en de jeugd weer onder haar gezag te krijgen. „De nieuwe regeering", zoo zeide hij, „zal verantwoorde lijk zijn aan het volk en niet aan den president. De Grondwet zal veranderd worden zoodra de ver- WeaingwS zijn gehouden", Soetan Sharie noemde de ver klaring van de Nederlandsch-In-1 dische regeerlnp; „onvoldoende", Hij achtte overigens het verschil niet zoo groot als men zou kunnen denken naar aanleiding van de ernstige wanordelijkheden op het oogenblik. Volgens hem staan de Neder landers, die een Japansche bezet ting hebben ondergaan, dichter bij de Indonesiërs dan de anderen. Vermelding verdient voorts nog, dat volgens een mede- deeling in het Britsche La gerhuis, de Nederl. regee ring in fndië zich bereid zou hebben verklaard, met Soe karno te onderhandelen. Volgens latere berichten wordt in Soerabaja nog steeds gevoch ten. De geallieerden hebben echter de voornaamste gebouwen bezet, w.o. het spoorwegstation. Verwacht wordt, dat de nieuwe „regeering" zal toonen meer wer kelijkheidsbesef te bezitten, dan zij die tot nu toe de leiding had den. 1 Daar verschillende van de „mi nisters" in het buitenland hebben vertoefd of in Nederland gestu deerd, meent men te mogen ver wachten, dat zij een breedere kijk op de zaken zullen hebben. schen de Nederlandsche Bank en de Zweedsche Rijksbank volgens dezelfde regelen als de •kortgeleden gesloten monetaire accoorden van Nederland en Zweden met Groot-Brittannië. De officieele koers tusschen gulden en kroon welke bere kend is op basis van de verhou dingen van, beide valuta's tot het pond sterling, is vastgesteld op 63.38 cent. De koers kan na kennisge ving veranderd worden. DE GESTAAKTE BURGEMEESTERS. Op 1 December weer in functie? Naar de Maas- en Roerbode verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Dr Beel, den nadrukkelijken wensch te ken nen gegeven, dat alle burgemees ters aan wie stakingsbevel is ge geven, met ingang van 1 Decem ber a.s, weer in hun ambt worden hersteld. Volgens den Minister dient slechts een uitzondering te worden gemaakt voor die burgemeesters van wie met groote zekerheid kan worden aangenomen, dat aan hen ontslag zal moeten worden ver leend. De definitieve beslissing omtrent het eventueel verleenen van ontslag van burgemeesters, moet op verlangen van Dr Beel vóór 1 Jan, 1946 worden genomen. Hetzelfde geldt met betrekking tot provinciaal- en gemeenteperso- neel. Verhooging melkprijzen. De melkprijs wordt met 3 ct. per kg. verhoogd, op grond van de verhoogde productiekosten. Deze verhooging wordt door de overheid met een toeslag opge vangen, Voor den consument heeft zij dus geen directe ge volgen. Prof. Karl Barth. Aan prof. d'r Karl Barth, die wegens weigering van den eed van trouw aan Hitier uit zijn professorsambt te Bonn werd ontzet, is verzocht deze functie wederom te aanvaarden. GEMEENTERAAD GOES. Dinsdagavond kwam de tijde lijke Gemeenteraad in spoed- eischende vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving 'de heeren Duvekot, Stoel Feuer- stein en Vingerling. De V o o r z., de heer Sand- berg tot Essenburg, opent de vergadering. Hij. deelt mede, dat enkele dagen geleden van den gemachtigde voor den bouw van noodwoningen, bericht werd ontvangen, dat inplaats van 40 steenen noodwoningen, 40 nood woningen van hout zouden wor den gebouwd. Omtrent de re den waarom dit moest gebeu ren en omtrent de mogelijke kosten van deze woningen kon geen enkele mededeeling wor den gedaan. Toen B. en W. nadere bijzon derheden vroegen kwam de me dedeeling dat de bouw van' steenen woningen zou door gaan terwijl bovendien nog 40 woningen van hout, z.g. Fin- sche barakken, geleverd zouden kunnen worden. Omtrent den prijs waren geen inlichtingen te verkrijgen. B. en W. hebben gemeend hierover het oordeel van den Raad te moeten vragen. Gaat deze met dit aanbod accoord dan kan een Rijksvoorschot worden aangevraagd. De wo ningen zien er goed uit. Zij heb ben dubbele wanden, de opper-1 vlakte is iets grooter dan die van de noodwoningen van steen en worden gebouwd in blokjes van twee. De heer G o e hi a n meent, dat we, gezien het groote wo ningtekort, dit aanbod niet mogen afwijzen. Hij vraagt of de huurprijs dezelfde zal zijn. De v o o r z. antwoordtver moedelijk wel. De heer Z u i d e m a zegt, dat bet voor den Raad, die hier zonder eenige voorbereiding voor een beslissing wordt ge steld, niet gemakkelijk is een besluit te nemen. Hij vindt dit optreden zeer onsympathiek en vraagt of B. en W. kunnen ad- viseeren hierop in te gaan. De voor z. antwoord toe stemmend. De heer de Sou' weth., voegt hieraan toe, dat het ook B. en W. tegen de borst stuit, dat een besluit moet worden ge nomen waarvan we de finan- cieele gevolgen niet kunnen overzien. Hij kan niet geloo- ven, dat niet bij benadering is te zeggen wat de kosten zullen zijn. Nu is het wel waar, dat de gemeente slechts 10 pet. van de kosten heeft bij te dragen, maar de 90 pet. moet toch ook uit de publieke middelen wor den betaald. De heer S c h o g heeft vernomen, dat er plannen zijn om definitieve woningen te bouwen. De v o o r z. merkt op, dat daaromtrent nog niets vast staat. De heer Polderman vraagt of er aandacht wordt geschonken aan de wegen naar en tusschen deze woningen. Hij wijst in dit verband ook op den Heernisseweg. De v o o r z, zegt, dat een gewone bestrating thans niet mogelijk is. Wat betreft den Heernisseweg, deze zaak is bij B. en W. in behandeling. De heer Z u i d e m a merkt nog op, dat we in een dwangpositie zijn geplaatst. Nu er zoo groot gebrek is aan woningen is het niet gemakke lijk dit aanbod af te wijzen. Hij vraagt of het niet gewenscht :s aan de Regeering van onze af keuring te doen biijken. W'j worden geregeerd door allerei „instanties", die maar naar eigen goedvinden schijnen te handelen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Verder deelt de v o o r z. mede, dat B. en W. besloten hebben, zulks op grond van de in 1940 door den Raad gegeven machtiging, om de gasprijs met ingang van 1 Nov. met 1 cent per M3. te verhoogen. Dit staat mede in verband met de gas- rantsoeneering, waardoor voor het bedrijf groote tekorten dreigen. Bij de daarna gehouden rondvraag deelt de heer v. M e 1 1 e, weth., naar aanlei ding van in de vorige verg. ge maakte opmerkingen mede, dat in de badinrichting af koeling met koud water niet mogelijk is, daar een mengkraan ontbreekt. Den heer Franken, die had gehoord, dat het daar eigenlijk een „vieze boel" was, antwoordt hij, dat sinds deze zaak in eigen beheer is, verschil lende verbeteringen zijn aange bracht, en dat er nu geen reder, is voor billijke klachten. De heer Haverbock vraagt een ander parkeerterrein voor autobussen en de heer F ranken toezicht op ver lichting van parkeerende auto's vooral in de buitenwijken. De v o o r z. antwoordt, dat de geheele verkeerssituatie onder de oogen wordt gezien. Daarna sluiting. TRSSUNAAL TE ©DE3, (Vervolg.) De verdediging in de zaak Gebr. Siepman. Hierop begon M r A. H. Kuipers de verdediging van den oudsten firmant, W i 1- 1 e m Siepman. Hij vond, dat deze niet mede-verant- woordelijik gesteld kan worden voor het bevorderen van Nat. Soc.-propaganda, daar uit alles gcbtcjken is, dat hij zich niet meer met het bedrijf bemoeide. Wat betreft zijn donateur ww- defl van die partij in 1937, dit beschouwde rar Kuipers geheel van den zakelijken kant. Dit was enkel een tegemoetkoming, zoo als ook tegenover andere ver- eenigingen of organisaties, die hun drukwerk door de fa. lieten drukken, werd betoond. In 1942 heeft W. Siepman dan ook be dankt. Mr Kuipers meende dan ook, dat hier vrijlating op zijn plaats is en bepleitte geen te groote verbeurdverklaring. Daarna kreeg mr F. W. Adriaans e, als verdedi ger van Andries Siep man, het woord. Deze meen de, dat zijn cliënt slachtoffer is geworden van zijn eigen capa citeiten. Hij had zijn bedrijf tot heit belangrijkste in Goes opgewerkt en daar de Duit- scher» steeds de best geoutil leerde bedrijven wisten te ge bruiken, was de fa. Siepman hier automatisch de aangewe zen drukkerij. Hij maakte er voorts opmerkzaam op, dat er vele verklaringen zijn, die be wijzen, dat A. S. aan onder- grondsch werk heeft meegehol pen en ook, dat hij naar Hol land en aan geïnterneerden, w.o. Joden, kisten met fruit en pakketten heeft gestuurd. Angst voor zijn gezondheid besch. heeft een te hoogen bloed druk en mag zich dus niet op winden was ook een van de redenen, waarom hij zich niet tegen het drukken van da „Z. Stroom", enz. verzet had. Tenslotte meende mr Adriaan- se, dat vnl. het personeel hier een zekere stemming tegen de gebr. Siepman geschapen heeft, i maar dat van datzelfde perso neel gezegd kan worden, dat zij zich nooit door sabotage of weigering tegen de houding van hun patroons hebben ver zet, hoewel dit voor hen zeker niet zulke groote gevolgen ge had zou hebben als voor de fir manten, die een zooveel verant- woordelijker plaats innamen. De uitspraak in beide zaken is vastgesteld op Woensdag 21 Nov. a.ii. in het tribunaalge bouw te Goes. ist éi} «hcofepe aap. de Sijks- Universiteit te Utrecht onze vroegere Herv. predikant, Ds A. de Willigen, op een proef schrift over „Martin Kühler", een Duitsch godgeleerde, die leefde van 18351912. Provincienieuws. WALCHERSGHE BOEREN NAAR DEN N.O. POLDER? Kan het tekort d&êtr niet mede worden aangevuld door het teveel in Walcheren? Een Walchersche landbouwer schrijft ons: In uw blad van Maandag 12 Nov, las ik een stukje over den toestand in den N. Oostpolder. Met belangstellng begon ik te lezen, en toen ik las, dat in dezen polder van de 48000 H.A. nog 30000 H.A. onbebouwd la gen, flitste er zoo iets door mijn brein van: Net iets voor vele Walchersche boeren. Een prachtige oplossing voor het teveel aan boeren hier. Verder lezende ontdekte ik echter, dat ik mij bedrogen had. Hoe is het nu toch eigenlijk in ons arme land? Hier een be hoorlijk teveel aan boeren, en daar een zoo groot tekort, en dan niet mogelijk, dat het eene teveel het andere tekort dekt. Waarom??? Heeft ons land en volk dan geen behoefte aan een zoo groot mogelijke opbrengst? En onze export dan? Achten de betrokken instanties het verantwoord, dat hier een mas sa boeren opeengehoopt zitten te wachten totdat er misschien nog een heel lldein plekje voor hen overschiet met een mini mum) bestaansmogelijkheid en dan nog pas na enkele jaren, terwijl daar de beste grond ligt te wachten en te vervui len. Is het te verwonderen, dat vele jonge boeren de lust voor het landbouwbedrijf verliezen en dat zij het ergens anders gaan zoeken Zullen de betrok ken autoriteiten niet te laat ontdekken, dat zij hard bezig zijn onzen boerenstand te sloo- pen. Of heeft men nog niet ge leerd in de laatste S jaren, dat onze landbouw van vitaal be lang is? Ik vraag slechts, doch ik hoop (en velen met mij), dat de re geering op korten termijn de Walchersche boeren, die hier voor in aanmerking wenschen te Ikomen, de gelegenheid geeft om daar opdien vruchtbaren bo dem hun krachten te beproeven en nuttig te zijn voor land en volk. Wij allen begrijpen best, dat daar groote moeilijkheden aan verbonden zijn en denken dan b.v. aan woningen en be drijfsgebouwen, materialen enz. enz., maar al deze moeilijkhe den zijn hier in Walcheren ook en misschien nog wel in sterkere mate aanwezig. Bovendien zou het zeer moei lijke vraagstuk van het teveel aan boeren hier opgelost zijn. Minister Lieftinck heeft in een Dinsdagavond gehouden radio rede een en ander meegedeeld over de ontwikkeling van dc geldsa- neering, D« operatie d«r gcldsancering mag, aldus de Minister, geslaagd hcetcn. Het herstel van Het eco nomische leven is door de gold- operatle niet vertraagd, maar heeft door dit ingrijpen aan kracht gewonnen. Er is allereerst moreele winst, De bereidheid tot het verrichten van nuttigen arbeid is belangrijk verbeterd. De binnenlandsche pro ductie kon er door stijgen. Aan den zwarten handel is een der zwaarste slagen toegebracht, die aan dit euvel maar toegebracht kon den worden. Het feit, dat de zwarte handel thans bezig is ook met nieuw geld weer gif te brouwen, vormt voor de regeering aanleiding om thans ook met andere dan monetaire middelen krachtig te gaan toe slaan. Het meest doeltreffende be strijdingsmiddel ware inmiddels 'n algemeene koopersstaking op de zwarte markt. Men overwege, dat als men t.a.v. kleeding en schoei sel slechts eenige maanden geduld wil hebben, men straks tegen re delijke officieele prijzen en boven dien tegen betere kwaliteit kan koopen, wat thans door den zwar ten handel met woekerprijzen wordt omgezet. Ook de economische gevolgen van de geldsaneering zijn voldoe- ningschenkend. Er is 900 millioen aan nieuw bankpapier in omloop. Naar vooroorlogsche maatstaf gemeten is thans de verhouding tusschen het geld in circulatie (2.5 milliard) en volksinkomen (plm. 5 milliard) normaal te noemen. De omloopsnelheid van het geld moet worden opgevoerd. De Minister deed een be roep op het publiek om be dragen onder de f25 niet meer per giro-overdracht, maar met bank- en muntbil jetten te betalen. De uitgifte van nieuw papier geld zal geleidelijk worden voort gezet. Voor de kleine zaken zal een ruimere deblokkeering worden toegestaan. Voor gepensionneerden, reke ninghouders bij den postcheque en girodienst en spaarbanken, die kunnen aantoonen niet meer over voldoende middelen te beschikken, kan de toegelaten uitbetaling van i 50.tot f 100.per 14 dagen worden verhoogd. Het ontwerp betreffende een vermogensaanwasbelas- ïing in den vorm van een heffing ineens van de tijdens den oorlog verkregen ver- mogenavermeerdering, Is ge- read en In handen gesteld van de Belastingadvieacom- mieale. Volgens een zeer ruwe schat ting zal de opbrengst van deze heffing op basis van de regeling zooals zij thans luidt, ongeveer 4 milliard gulden bedragen. Over de voorgenomen alge meene vermogensheffing kon Z.E. nog geen nadere mede- deelingen doen. De voorgenomen staats- leening heeft vasten vorm gekregen. Hiervoor is de figuur gekozen van een inschrijving op een bij zonier grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Deze inschrij vingen zullen kunnen worden aan gewend voor de betaling van be- naalde nader aan te wijzen belas tingen, waaronder de zoo juist genoemde heffingen. De opbrengst zal dienen tot consolideering van de vlottende staatsschuld, die een bedrag van bijna f 9 milliard beloopt. Behalve de grootboekin schrijvingen staan de spaar- certificaten op stapel als mogelijke bestemming van het geblokkeerde geld. Het ligt in het voornemen om alle particuliere personen en de bedrijven, die in een technisch woordgebruik geen „lichaam" zijn, in de gelegenheid te stellen voor een bedrag van maximaal f 300 daarin deel te nemen. In tegen stelling tot de inschrijvingen op het grootboek zullen deze certifi caten overdraagbaar zijn, zij het in eetiigszins beperkte mate. Op deze wijze kan worden bereikt, dat het kapitaalverkeer weer een •bescheiden begin maakt. Ook deze certificaten zullen rentedragend zijn, doch een veel korteren loop tijd hebben dan de grootboekin- schrijvingen, Ook zij zullen voor de betaling van bepaalde belastin gen kunnen worden gebruikt. „Ons land", zoo besloot de Min- nister, „vaart nog door een hef tige branding, maar daarachter ligt de wijde zee en na den storm komen altijd weer stilte en een grootere effenheid, die op een voorspoedige vaart doen hopen, Thans staan nog alle hens aan dek om de zeilen in bedwang te houden. Met een bemanning, die haar taak verstaat, en passagiers, die de scheepsorders volgen, valt er zeker koers te houden." Volgens het Belgische blad „Le Soir" zijn er ongeveer 5 millioen padvinders over de geheele wereld, in Frankrijk telt men er 15Ö.Ü00, in Noorwegen 30,000, in Dene marken 31.000, ln België 44,000, terwijl Nederland naar schat ting meer dan 100.000 padvinders telt, Een half millioen Italiaansche krijgsge. vangenen is nog niet gerepatri. eerd. Het aantal gerepatrieerden bedraagt ruim 740.000, De herstelwerkzaam heden ast den dom van Aken zijn den laatsten tijd goed gevorderd. Momenteel is de kerk weer volledig bij de godsdienst oefeningen in gebruik. De marme ren stoel van Karei den Groote is nog ingemetseld. In de Britsche zóne in Duitschland zijn tot dusver 7000 van de 13.000 scholen her opend. Een schoenwinkelier te Hengelo is ingesloten daar hij vooroorlog sche schoenen tegen zeer hooge l prijzen verkocht. Hij had er on geveer duizend paar van. j De burgeroorlog in China wordt feller. Duizenden boeren worden dakloos gemaakt, veel land onder water gezet, om dat de dijken zijn doorgestoken. Er is opnieuw contact tusschen Tsjoenking en de communisten I over de beëindiging van het conflict. Tegen Ir C. Staf, hoofd 1 van de directie van grondgebruik en landbouwherstel zijn volgens I den Minister van Landbouw geen maatregelen op grond van het zuiveringsbesluit noodig. Vacature Ged. Staten. Van R.K. zijde worden pogin gen aangewend om de nog be staande vacature in het college Ged, Staten te vervullen door de benoeming van een R, Kath, uit O.-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het vergaan van de Arm. 9. Naar wij nog nader verne men, was de Arm. 9, die Maan dag op een mijn liep, eerst twee weken aan het visschen. Gelukkig is het bericht over de 11 opvarenden, die verdronken zouden zijn, niet geheel juist. Er zijn n.l. slechts 4 personen omgekomen en wel de schipper J. v. Belzen, zijn zoon Jan v. Belzen en verder A. Meerman en diens zoon Adriaan Meerman. Bureau Nationale Veiligheid Wij hebben indertijd gemeld, d'at dit bureau naar Brussel zou worden overgeplaatst. Deze me dedeeling berustte echter op een onjuist bericht. Het kantoor is n.l. nog steeds in Schevenln- gen gevestigd en er bestaan ook geen plannen om den zetel naar 't buitenland te verplaat sen. MIDDELBURG. Op 10 November is het 15-ja- rig bestaan van de „Econoom", het kantoor en Instituut van den heer Nieuwenburg aan de Rotterdamsche Kaa% in, „Mer- curius" feestelijk herdacht. Uitvoerige verslagen van een vergadering van de stich ting „Nieuw Walcheren" en van den Chr. Besturenbond, moes ten wegens gebrek aan plaats ruimte tot morgen overstaan. VLISSINGEN. Z, V. U. Evenals fe Middelburg gaf de Oostenrijlksche pianist Walther Kaufmann tezamen met mevr. Mendes-de Leon Veltman hier een piano-concert voor de Z. V. u. GOES. Patrimonium ver gadert. Maandagavond hield de afd. van Patrimonium haar eerste vergadering na de be vrijding. De voorz., dhr A. de Lange, wees er in zijn openings woord op, dat de dankbaarheid voor de herkregen vrijheid zich dient te openbaren in. trouwen arbeid, ook in de Chr. soc. or ganisaties. Een geanimeerde bespreking volgde daarna ovef de taalk van Patrimonium iri de toekomst. Getracht zal worden een spreker te doen optreden en enkele actueele onderwerpen te doen behandelen. De aftre dende bestuursleden, dbrri A. de Lange, B. P. Davidse, G. Holle- stelle, G. Eckhardt en A. A. Hillebrand werden herkozen, terwijl eerstgenoemde tevens al9 afgevaardigde naar den Chr, Besturenbond werd herbe noemd. OOSTKAPELLE, Donderdag was het één jaar geleden dat Oostkapelle bevrijd werd door de Canadeezen. 's Middags werd door het ge meentebestuur een krans gelegd op de graven der gesneuvelde militairen, alsmede door de in de duinen gelegerde militairen. Bij de graven werden de geval lenen herdacht door dhr A. J. de Broekert, wnd. secretaris en door luitenant Visser. Later werd ook een krans ge legd op de graven van de bur gerslachtoffers. Hier sprak be halve dhr de Broekert ook Ds Don woorden van troost. Een familielid van een der slachtof fers dankte voor deze plechtig heid. OOSTBURG. Herstelwerk. Er wordt hier den laatsten tijd hard gewerkt aan het herstel van wat vernield werd. Duizenden steenen, alsmede alle soorten van materialen voor nood woningen worden aangebracht. Uitgravingen vinden in massa plaats, waar de fundeeringen moeten komen. Enkele noodwo ningen zitten reeds onder dak. In de Hennequinstraat verscheen een nieuw trottoir, terwijl de trottoirs in de Nieuwstraat werden gere pareerd en opnieuw gelegd. Enkele electriciteitslichtpunten verschenen, terwijl verschillende wijken wederom werden voorzien van gas. Op de plaats waar voorheen Hotel Du Commerce stond, is men bezig een noodzaak te bouwen, terwijl ook de fa, Belderok een noodzaak plaatst, daar, waar voor heen haar zaak was gevestigd. GOES, Geboren: Wouter z.v. B. Kalkman en A. Neven; Eli zabeth M., d.v, C, Janse en E, v, d. Made te HeinkenszandCorne lia J., d.v. P. J. Bauwercn en M. Mallekote te Kruiningen; Lode- wljlc P„ z.v, L. P. v. d. Giessen en M. E. d. HerderHubrecht J., z.v. F, de Munck en M. T, Land man te Den Bosch; Elizabeth C., d.v, C. J, v. Riet en J. P, de Graag te Lelden. Overleden: R, Korshulze, 5 w. te ICortgene; A. de Jonge, 29 j. te Driewegen; A. P, de Clerq, 61 j,, echtgen. van M, L, H, Be- melmans; J. Vroonland, 87 j., echtgen, van N, Wouters; P, N. Markusse, 28 j. te Vlissingen; H. A. A, Jellema, 45 j., echtgen. van C. Luijcks, Huwelijks-aangiften; H. Ba- I rends, 31 j. en M. T. van Hese, 29 j.H. den Dekker, 25 j, te 's-Gravenpolder en S. K.de Jonge, 21 j. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen J. P. van Steenbergen te Biezelinge. Aangenomen naar Amsterdam, (jeugdpred.) G, Lans te Vlaar- dingen; naar Kattendijke, B. Breek, cand, en hulppr, te Amster dam. Bedankt voor Den Haag, P. Vogel en dr H. Beek te Enschedé, Geref, Gemeenten. Bedankt voor Gouda en Kam pen, J. v, d. Berg te Krabber.- dijke, HEINKENSZAND. Maan dag j.l, promoveerde tot doctor Schade-onquête-commiusio. De secretaris-penningmeester der Schade-enquête-commissie te Middel burg deelt mede dat de vroeger af gegeven spaarboekjes huisraadschade zijn geblokkeerd. Betrokkenen kunnen mitsdien hun aankoopen via gemeld spaarboekje financieren en de bedra gen doen overschrijven op een girale rekening van den leverancier. Uitreiking bonkaarten. i De Distributiekring Middel burg maakt bekend, dat de uitrei- LAATSTE BERICHTEN. Politieke adviseur van Dr Van Mook ontvoerd. Gisteren is, op wog van ooii vergadering naar hotel dos Indes in Batavia, do politieke adviseur van Dr van Mook, dhr W. M, F, Manafeld, ontvoerd. De laatste weken zqn in Batavia gemiddeld j per week een 20-tal personen qat- voerd door extréme elementen. De operatics in Soerabaia vin den methodische doorvoering. Reeds 8000 personen zijn bevrijd. Binnen zes maanden 50.000 repatrieerenden uit Indië naar Nederland. Het ligt in de bedoeling, dat binnen eon half jaar 50.000 Ne derlanders uit Indië naarhet Moederland zullen repatrieeren. Half December wordt het s.s. „Oranje" in Nederland verwacht met repatrieerende zieken. Tegen Kerstmis zal de „Nieuw Amsterdam" in Nederland aan komen met terugkeerende wedu wen en weezen. Het Roode Kruis zal gedurende den overtocht de zorg dezer repatrieerenden op zich nemen. In Port Said worden allen van nieuwe kleeding voorzien, ter- wjjl zü na aankomst in Holland een extra pakket zullen ontvan gen. Prinses Juliana bezocht Rotterdam. Gisteren bracht H. K. H. Prin ses Juliana in haar functie als voorzitster van het Ned. Roode Kruis een bezoek aan Rotterdam. Bjj dit bezoek werd haar ter hand gesteld een elièque van 93000. beBlemd voor de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis. Bit was de opbrengst eener gehouden collecte. Nederl. goederen In Bremen gevonden. Door een commissie van drie Nederlanders is binnen een week te Bremen gevonden een hoeveel heid machines en Dieselmotoren tot een gezamenlijk gewicht van 800 ten. V

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1