ZEEUWSCH DAGBLAD Besprekingen Attlee en Truman. Volksopvoeding. tusschen Provir.cienicuws. Soerabaja thans in Britsche handen. ONZE OORLOGSVRIJWILLIGERS O IN HET VERGEETBOEK 7 1e JAARGANG No. 189 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 14 Nov. '45 Oud-minister Burger, die tijdens de bezetting naar Engeland over stak, heeft in een onlangs gehou den lezing een hooggestemd lof lied gezongen op Engeland en het Engelsche volk. „Het was indrukwekkend, hoe de Engelschen de regelingen en beperkingen tot uitvoer brachten. De distributie was verbazend een voudig. Men kon in een restau rant niet meer dan voor 5 shilling eten. „Als ik dan niet genoeg had", zou men zeggen, „ging ik naar een ander restaurant". Dit gebeurde in Engeland niet. Ieder een beschouwde het als vanzelf sprekend, dat hij maar voor 5 shilling mocht eten. Er was gezegd, dat je niet meer dan 10 inch badwater mocht gebruiken. Hoe is dat te contro leeren? zouden wij zeggen. Toch gebruikte niemand meer dan 10 inch. De melkboer zette 's morgens bij de deur van elk huis het rant soen melk. Kwam je 's morgens vroeg door de straat, dan zag je overal flesschen melk staan. Nie mand dacht er aan, deze weg te halen. Typeerend is de krantenver koop op straat. Heeft een kranten jongen trek in een kop thee of iets dergelijks, dan laat hij zijn kranten en zijn geldbakje in den steek en gaat wat drinken. Als hij terugkomt, zijn de kranten ver dwenen en is het geldbakje vol met geld. Ieder koopt zijn krant zelf, maar zal niet vergeten te betalen." Wij willen niet twisten over de vraag of de heer Burger de En gelschen misschien wat al teveel van den mooien kant gezien heeft. Maar wel is er plaats voor de vraag of het niet mede een kwes tie is van volksopvoeding. In ons land zijn we gewoon al les en een ieder te controleeren. Een leger van controleurs is op ons volk losgelaten. En de resul taten zijn maar mager. Zou er misschien niet meer be reikt worden door wat meer ver trouwen te stellen in het publiek? Wat minder contróle en wat meer overleg met de betrokkenen, speciaal met de verschillende or ganisaties zou misschien even be vredigende resultaten geven en 't zou de volksopvoeding ten goede komen. Wat te doen met de atoom-energie? De uitvinding van de atoom boom heeft weer nieuwe pro blemen opgeworpen. De Japanners zijn er van ge schrokken, maar ook de Ameri kanen die de bom gebruikten. I God heeft de menschen nieuwe natuurgeheimen doen ontdek ken, die voor de welvaart en de bloei der volken van groote beteekenis kunnen zijn, maar die in de eerste plaats gebruikt werden om te vernietigen en te verdelgen. En dat heeft weer nieuwe vrees-gewekt en nieuwe spanning. Amerika bezit met Engeland het geheim van de atoombom en nu eischt Rusland het recht op om eveneens dit geheim te kennen, Minister Attlee is in verband daarmee naar Amerika gevlo gen om deze kwestie met Tru man te bespreken. Uit gezaghebbende bron ver luidt, dat Attlee zou voorstel len, dat de drie landen overeen komen de geheimen van de atoombom en haar vervaardi ging in handen te stellen van den veiligheidsraad. Op voorwaarde evenwel van een gelijktijdige overeenkomst met de andere groote mogend heden, dat zij nu en voortaan de geheimen van hun eigen be langrijke wetenschappelijke vorderingen aan den raad mee deden en voorts, dat Rusland een volledige verklaring zou ge ven van wat het als zijn uiter ste veiligheidseischen be schouwt, opdat deze onderling besproken en goedgekeurd kun nen worden Mocht dit voorstel door Tru man of door Stalin verworpen worden, dan zou Engeland voor stellen 't geheim van de atoom bom tusschen Amerika, Canada en Engeland te bewaren, doch er geen gebruik: van te maken dan op verzoek van den veilig heidsraad. De „Daily Sketch" echter wist te melden, dat een voor stel aan de orde zou komen om een aantal atoombommen, tel beschikking van de sovjet-Unie te stellen, Zoo zou men Rusland tege moet komen en tegelijk de Amerikanen tevreden stellen die geheimhouding van de Con structie voorstaan. Het zal niet gemakkelijk zijn hier een bevredigende oplossing te vinden. Attlee heeft de juiste opmer king gemaakt, dat er behoefte bestaat aan een buitenlandsche politiek welke niet gericht is op het directe belang van eenig land, maar op de belangen van al de volken ter wereld. Ja, dat zou het ideaal zijn. Maar de practijk is vaak an ders. Denk slechts aan het po gen van Rusland om zijn in vloedssfeer naar alle kanten uit te breiden. De opstandelingen le den zware verliezen. 3000 geïnterneerden bevrijd. De Jappen achter de schermen. De strijd in Soerabaja is, ge lijk te verwachten was, geëin digd met een volledige over winning door de Britten die thans de geheele stad in han den hebben. De Britsche troepen leden geringe verliezen, maar de In donesiërs hebben aan dooden en gewonden naar schatting 1500 man verloren. Omtrent de verliezen onder de burgerbevolking wordt niets gemeld maar gezien het feit, dat Zondag enkele luchtaanval len werden gedaan, ligt het voor de hand, dat er ook on der de burgers slachtoffers zijn gevallen. Dat de Japanners hier achter de schermen hebben gewerkt, blijkt hieruit, dat een massa Japansche gapenen werden buitgemaakt, o.a. 80 Japansche 3-tons vrachtauto's en hoeveel heden machinegeweren kleine wapens en munitie. Voorts werden in de straten groote hoeveelheden Japansche hand vuurwapens en mitrailleurs aan getroffen, terwijl in een park 68 mitrailleurwagens werden ontdekt. Ruim 3500 geïnterneerden, die in Soerabaja gevangen zaten, zijn door de geallieer den bevrijd. De geallieerden nemen ook te Batavia hun maatregelen. Er zijn daar o.a. een aantal Sher- tnantanks gearriveerd. Niemand mag van 22.00 uur tot 4.30 uur zich op straat bevinden, en op bepaalde punten zullen barrica des worden opgericht, waar alle auto's zullen worden onder zocht. Over de vorming van een nieuwe Indonesische „regee ring" werd tenslotte gemeld, dat Soetan Sharir. de forma teur, wenscht te breken met Iedereen, die op eenigerlei wijze met de Jananneezen In verbinding heeft gestaan. Geheim verdrag Churchill-Roosevelt, De Amerikaansche journalist Grew Pearson heeft bijzonder heden gepubliceerd over de ge heime overeenkomst, welke is gesloten tusschen Roosevelt en Churchill met betrekking tot de Duitsche industrie. Volgens deze overeenkomst zullen de ver- ecnigde volken erop toezien, dat de Duitsche oorlogsindustrie in Ruhr- en Saargebied wordt ge liquideerd. Het is de bedoeling van Duitschland een landbouw- staat te maken en men neemt aan, dat Truman niet van deze lijn zal afwijken ondanks de po litiek die sommige generaals schijnen te voeren. Pearson komt op tegen de be schuldiging, dat Churchill onge negen zou zijn geweest het Duitsche oorlogspotentieel in derdaad te helpen vernietigen. Naar hij meedeelt, i de tekst van de overeenkomst juist door Churchill opgesteld en wel na dat Roosevelt ronduit te ken nen had gegeven, dat hij er aan twijfelde, of hij op de volle me dewerking van de Britten zou kunnen rekenen. NIEUW OORLOGSGEHEIIVI ONTHULD. Vorige week is een nieuw oorlogsgeheim onthuld. Het be treft de constructie van een nieuwe draadlooze radio-instal latie waardoor maarschalk Montgomery vanuit Luneburg onmiddellijk contact had met Churchill. De installatie biedt dezelfde veiligheid van geheim houding als een telefoonge sprek. Tusschen twee installa ties kunnen acht gesprekken tegelijk gevoerd worden. De zender werkt met centimeter- golflengten die een dichtheid hebben, welke die van het zoeklicht benaderen. Graan naar Europa, Volgens mededeelng van scheepvaartautoriteiten zullen gedurende de a.s, winter 5 mil- lioen bushels Canadeesch graan ran Vancouver direct naar Europa worden verscheept. De Ver. Staten verkochten Pa- cifictarwe naar Portugal en Gulf hardwinter tarwe naar Nederland. Nieuw vijfjarig plan in de Sowjet-Unie. Een nieuw vijfjarig plan der Sowjet-Unie voorziet in een belangrijke ontwikkeling der Russische automobielindustrie. Nieuwe fabrieken zullen worden opgericht in de Oekraine, Wit- Rusland en Transkaukasië. In de Gorki-fabrieken wordt de laatste hand gelegd aan een volksauto. Taxatlemarkton gebrulks- vee opgeheven. Door do horgroopoorlng van den rundvoestapol is het mo ge]p geworden, do taxatie- markten hiorvoor, mot ingang van IS Nov., op te heffen. Dit wil natuurlijk nog niot zoggen, dat do handel nu ge heel is vrij gegeven. De aan- ltoopvergunnlngon blijven nog voreischt. Tooh is het oen flin ke stap in do goede richting. Dit geval is opgelost Er is nogal wat rumoer geweest den laatsten tijd over ondeskun dige aankoopen in Amerika, Blijkens een mededeeling van Minister Vos was er bij een to taal van ongeveer 900 millioen aan aankoopen, een bedrag van 20 a 25 millioen aan vergissingen. Een niet zoo hoog percentage vond de Minister. Bij die aankoop was ook een partij vrachtauto's, die voor onze wegen veel te zwaar bleken te zijn. Hieromtrent deelde de Minister mede: De Illegaliteit had in den be zettingstijd geseind, dat het ge- wenscht was „zware" vrachtauto's aan te koopen. Nu blijkt het be grip „zwaar" in Amerika andere voorstellingen te wekken dan hier, zoodat wij thans met ca. 400 veel te kostbare vrachtwagens zitten, waarmede de vervoerders niet kunnen concurreeren. Maar aldus de Ministerdit geval is opgelost, doordat de re geering een deel van de kosten voor haar rekening neemt. Dus de schatkist is er goed voor. En dan is de kwestie opgelost. LOONEN LAND ARBEIDERS IN ZEELAND De sociale commissie uit de Provinciale Commissie van Samenwerking tusschen de Landbouworganisaties en de Landarbeidersbonden heeft besloten overeenkomstig het oordeel van de Rijksbemid delaars, dat de 20 pet. loons- verhooging zal ingaan op 12 November 1945. Het loon zal dan bedragen: Voor paardenknechts: Van 12 Nov.—30 Nov. f36 per week. Van 1 Deo.28 Febr. f30 per week. Voor losse en vaste arbei- ders 60 cent per uur. Tevens heeft zij, op advies van de Rijksbemiddelaars, de bestaande loonregeling omgezet in een Collectief Contract met inganq van denzelfden datum tot en met 28 Februari 1946, welk con tract ter teekening ia rond gezonden. Wat het Rijk er op toelegt. Het totaal van de toeslagen (op voedingsmiddelen en andere artikelen) kan thans wellicht op f 1 milliard per jaar worden gesteld. Een vermindering van alt enorme bedrag kan eens deels langs den weg van verla ging van de productiekosten worden bereikt waardoor mis schien f 300 millioen kan wor den gewonnen. Voorts zal door prijsverhoogingen nogmaals het totaal met een bedrag van f 300 millioen kunnen worden ver laagd. Na deze maatregeletj zou dus voorloopig nog een be drag van f 400 millioen aan toe slagen moeten worden gehand haafd, 20.000 liter benzine gestolen. Nadat in de tweede helft van October door den Rijksver- keersinspecteur bij de politie te Haarlem aangifte was gedaan, heeft het onderzoek thans uit gewezen, dat negen ambtenaren op onrechtmatige wijze ben zinemachtigingen hebben uitge schreven, In totaal werden op deze wijze meer dan 20.000 liter benzine aan de normale distri butie onttrokken. Een deel van de profiteerende burgers verklaarden, te goeder trouw te zijn geweekt. Aan allen is echter hun rijvergunning ont nomen en aan verschillenden van hen hun motorrijtuig, In afwachting van do irt te stellen rechtsvervolging zijn alle betrokken ambtenaren direct ontslagen. De hoofdverdachte H. S., die gemakkelijk kon be schikken over blanco bonboek jes voor machtigingen en nog een aantal blanco machtigingen en benzinebonnen in zijn bezit had, is in arrest gesteld. LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. De Nederl. Vereen, van licha melijk gebreklrigen, wil thans ook met de invaliden en ge- brekkigen in Zeeland en spe-1 ciaal in Middelburg en omstre ken, gaan overleggen, of ook voor hen in, organisatie het middel is gelegen can hun maat schappelijke positie te verbete ren. Zaterdag a.e. wordt daiartbe te Middelburg een propaganda- vergadering gehouden. Alle invaliden en gebreldki- gen worden uitgenoodigd' te ko men luisteren, ook al zijn zij nog niet voldoende overtuigd van het nut van organisatie. Ook oorlogsslachtoffers en blinden zijn welkom. SLECHTE VERBINDIN GEN OP SCHOUWEN. Een lezer uit Zierikzee beklaagt zich over de slechte verbindingen. 't Is al meermalen voorgekomen, dat passagiers, die uit Katsche Veer om 12.30 te Zierikzee arri veerden, niet meer met de tram mee konden, daar deze precies 12.30 vertrekt. Enkele weken geleden is het ge beurd, dat 14 passagiers voor Haamstede de tram te Zierikzee mistten, en daar tot 's avonds moesten ronddwalen, Hij vraagt of het niet moge lijk is, dat de tramdienst gewij zigd wordt, zoodat de tram in- plaats van 12.30 om 12.45 vertrekt. Voor vele inwoners van Schouwen zou dit een belangrijke verbetering beteekenen. MIDDELBURG. Concert Walther Kaufmann. Voor een talrijk publiek van Z.V.U.-leden heeft de Oostenrijksche pianist Walther Kaufmann Maandagavond in de Schuttershofzaal geconcerteerd. Samen met Mevr. Menders de LeenVeltman speelde hij sonates in Es-dur van Bach en in D-dur van Mozart. Vooral de laatste ge noot een artistiek volkomen ver antwoorde uitvoering; met name het Andante con moto liet niet na diepen indruk op de toehoor ders te maken, Walther Kaufmann solieerde na de pauze met twee intermezzi van Brahms, een drietal composities van Chopin en de Sonate Appas- sionata van Beethoven, Zeker met recht bleek de solist den naam van een uitnemend Brahms-ver- tolker te dragen, Het publiek re ageerde geestdriftig op de roman tische muziek van Chopin en bracht den kunstenaar aan het slot I een ware ovatie, Diens doorvoelde vertolking en technische vaardig heid, die getuigden van het groote en oprechte kunstenaarsschap van Kaufmann, doen ons verlangen hem spoedig op het Zeeuwsche j podium terug te zien. VLISSINGEN. i Propaganda-avond E.H.B.O. Zaterdag gaf de Ver. E.H.B.O. in de groote zaal van de K.M. „De Schelde" een feestelijke propaganda-avond. De voorz., Mr C. J. Vader, heette de zeer vele aanwezigen welkom, inzon derheid de beide doktoren Smitt en Petersma en den hoofd-in- specteur van politie dhr Vugt. Hij zette het doel der ver. uit een en memoreerde de hulpver leening in het strandseizoen en het werk der gedipl. leden ge durende de oorlogsjaren, gedu rende welken tijd al het mate riaal is verloren gegaan. Verder deelde hij mede, dat de afd. voor de verleende hulp op 24 Nov. te Amsterdam een oorkon de van het hoofdbestuur zal ont- vangen. Door verschillende me- dewerkers werd daarna gezorgd voor de afwisseling van ernst es iwïbj. etn prachtig tableau, voorstellende de „Vrede", ver dient bijzondere vermelding. Door den secr., dhr L, H. Vlees drager, werd aan 'n 5-tal dames, die geheel belangeloos aan de zen avond hebben meegewerkt, bloemen aangeboden. Verveling in het Zwitsersche kamp. De door het rijk aan dit kamp toegezegde groote cantine Is reeds te Middelburg gelost en wacht op transport. Dc bewo ners zullen het evenement van de opening met spanning tege moet zien. Er zal dan wat meer verzet ikomen en door middel van te houden lezingen en een bibliotheek ook wat meer gees telijke ontspanning. Nu worden de avonden meestal doorge bracht in verveling en met poli tieke debatten, waarbij de ge moederen nog al eens heet wor den. Naar wij vernemen zal de N.G.O.H. ver. „De Schakel" op de openingsavond een uitvoering geven. De kampleider, dhr de Ries, maakte er ons opmerkzaam op, dat er in het kamp een groot gebrek is aan gezelschapsspelen. Wij willen in dezen onze be middeling verleenen: Wanneer er dus belangstellenden zijn, die iets op dit gebied hebben te missen, zullen wij gaarne op ons bureau hiervan bericht ont vangen, wij zorgen dan, dat de gaven zoo noodig worden afge haald en aan het 'kamp bezorgd. Het herstel der beschadigde kerken. Dat het in eigen kerkelijken kring met restauratie en her bouw ernst is blijkt wel hieruit, dat in de Hervormde Kerk een restauratiefonds is opgericht. Behalve door collecten en giften kan men dit fonds ook steunen door een fijne crayon-teekening, te koopen, voorstellende de St. Jacobskerfc in voor- en zij-aan zicht. In de etalages van de Vlissingsche boekhandelaren is deze welgeslaagde afbeelding van het imposantekerkgebouw te bezichtigen. Ieder die zich deze stemmige plaat aanschaft, ontvangt een sieraad in de huiskamer en draagt tevens een steentje bij aan de herstelkosten die f 50.000 bedragen. En wie draagt de be roemde St. Jacob, welks toren zoo'n groote vermaardheid be zit, niet een goed hart toe? Ook in de Geref. Kerk, waar de restauratie of herbouwkosten f 100.000 bedragen, bestaat een restauratiefonds, ten bate waar van een brochure is uitgegeven, die een overzicht geeft van het kerkelijk leven gedurende de be zettingsjaren. Tal van foto's voor en na de beschieting ma ken d'an inhoud aantrekkelijk. Bad- en Waschinrichting Ned. Roode Kruis. Aangezien het langzamerhand te koud begint te worden om ge bruik te maker» van de douche- baden van het Ned. Roode Kruis op den Nieuwendijk te Vlissingen, is deze inrichting verplaatst naar de verwarmde garage in de Aagje Dekenstraat naast de electrische centrale Gezien de groote toeloop, waar uit de nooazakelijkheid blijkt, zijn er nu in plaats van 8, 16 hokjes gekomen, zoodat wachten vrijwel uitgesloten is. De tijden, waarop de baden ge opend zijn, zijn in het vervolg: Maandag om do 14 dagen van 9 12 «n 1418 nur. Dinsdag en Woensdag van 9—12 en 1418 uur. Donderdag en Vrijdag van 912 en 16—21 uur. Zaterdag om de 14 dagen van 912 en 14 18 uur. Afscheid Kapiteins Gerstel- Verrijk. Maandagavond namen de kapi teins C. J. Gerstel en L, Gerstel Verrijk afscheid van het korps van het Leger des Heils te V 1 i s- s i n g e n om hun benoeming naar Rotterdam op te volgen. De leiding berustte bij den Zangbrigade-leider W. de Nooijer ran Rotterdam I, die na Schrift lezing en gebed wees op de moei lijkheid van het scheiden terwijl hij de kapit'.ins dankte voor alles wat zij hier hadden gedaan. De corpscadetten zongen daarna hun leidster toe en boden bloemen aan. De Jongel. sergeant-majoor A. Mabelus schetste het vele, dat Kapt. Gerstel voor Vlissingen deed en dankte voor de broeder lijke samenwerking. Nadat zr. Zurhaar ttog het woord' had gevoerd en verschil lende herinneringen waren aange boden, had na de handoplegging en gebed de officieele uitzending plaats, gevolgd door het zingen van „Dat 's Heeren zegen op u daal' Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de scheidenden, die dankten voor al het goede hier ondervonden. De dienst werd ge ëindigd met gebed en een vaarwel-lied. YERSEKE. De oestercultuur. Met de oester-verzending naar Holland gaat het nog niet al te best. Er gaat nog aanzienlijk minder weg dan voor de geldsa- neering. Naar België is de uit voer beter. De vraag neemt daar nog steeds toe. Ook met Engeland hebben de onderhan delingen een gunstig verloop. Er is ook daar groote interesse voor de Zeeuwsche oesters. DOMBURG. Alhier zal het bewaarschool- onderwijs, dat verscheidene ja ren moest stil liggen, binnen kort weder beginnen. AXEL. Gevaarlijk speel goed. Dezer dagen speelde een schooljongen met een slag- dop van een landmijn. Een ex plosie volgde en den jongen ■mrém twei vingers afgesla gen. Hij werd naar het zieken huis overgebracht. Mr W. C. Baron de Vos van Steenwijk is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der voorioopige Staten-Generaa. De Bredasche melkventers zijn in staking gegaan. De zie kenhuizen krijgen nog melk be zorgd, de burgers moeten ze in de winkels en melkfabrieken halen. De actie beoogt een be perkte loonsverbetering. In Madrid is een georgani seerd' communistisch com plot tegen de regeering-Franco ontdekt. In de Russische bezettings zone van Duitschland zal op 1 December een algemeene volks telling worden gehouden. Evenals in voorgaande iaren zullen de kaasprijzen voor de wintermaanden worden ver hoogd. Wegens een voorkomend ge val van kinderverlamming bij het vierde bataljon der stoot troepen en tfleerdere voorko mende gevallen bij de burgers In Weert is het vertrek van het bataljon enkele dagen uitge steld. Het remboursverkeer tegen contante betaling is voor alle vervoerstakken wederom toege staan, evenwel met de restrictie, dat deblokkeering hiervoor niet mogelijk is. m Het prikkeldraad, waarmede Hitler's huis te Berchtesgaden omgeven was, zal tegen 1 Mark en 20 Pfennig per meter aan Duitschers worden verkocht voor gebruik in kippenhokken, Vele echtgenooten ontvingen nog steeds geen vergoeding. Tot er eind Juni een nieuwe regeling kwamniet de gemeente, maar het Rijk zou de betaling voor zijn rekening nemen. Nadien heeft het gezin geen cent meer ontvangen; de soldaat kreeg elke week zijn acht gulden zakgeld, maar hiervan kon hij uiteraard slechts weinig aan zijn familie af staan: het verblijf in een vreemde omgeving gaat met zekere uitga ven gepaard en er bleef dus met veel over. De soldaat klaagde ons zijn nood: zijn ouders hebben geen in komsten; zelfs de aangewezen bonnen kunnen zij niet besteden. Wanneer de zoon des huizes met verlof komt moet hij zijn opge spaarde rantsoenen sigaretten ge bruiken om ze den bakker te bren gen ter betaling van de hoog op- geloopen broodrekening. Zijn geval staat niet alleen, zoo vertelde hij ons. Velen van zijn makkers moeten wel zwarten han del bedrijven met hun rantsoenen om hun gezinsleden bij te sprin gen. Waarom, vragen wij, hebben vele, zeer vele echtgenooten, wier mannen reeds op weg zijn naar Indië, nog steeds geen vergoeding ontvangen? Oorlogsvrijwilligers zijn man nen om trots op te zijn. Neder land moet ze in eere houden, maar het moet hun dan ook de gelegen heid bieden de eer van den Ne- derlandschen soldaat hoog te houden. En dit is onmogelijk wan. neer hij weet, dat zijn gezin ge brek lijdt. Zou het mogelijk zijn, dat de regeering reeds nu onze mannen vergeten is? Wij zouden deze vraag niet gaarne bevestigend be antwoorden, Maar de sclujn dient ook in dit opzicht vermeden te worden. Spaarzaamheid is een goede vaderlandsehe deugd, wie zou het na de radiorede van minister Lief. tinck nog durven betwijfelen? Er is echter één terrein, waar wc thans niet meer op een cent mogen zien. De leuzegeen man en geen cent behoort tot een afgesloten verleden, Nederland heeft zijn leper noodig, maar dan moeten zijn soldaten ook behoorlijk be taald worden. Zij verdienen hst I H. S. Toen een gedeelte van ons va derland uit de knellende greep van den onderdrukker bevrijd was, grepen velen de gelegenheid aan, die hen geboden werd, om hun krachten te wijden aan de verdere bevrijding van ons rijk, zoowel in Europa als in de Overzeesche ge- biedsdeelen. Groot was de toeloop naar de aanmeldingsbureaux voor oorlogs vrijwilligers en velen slaakten zuchten van vertwijfeling, dat het oproepen in werkelijken dienst met zulk een groote vertraging geschiedde. Maar ook hierin kwam schot en langzamerhand vulden zich de kampen en kazernes met Neder- landsche militairen, die zich w»l- den geven voor hun vaderland Er waren er bij, die uitsluitend uit idealisme den uniform aan trokken; anderen zagen hier een middel om in d'e behoeften van zichzelf en hun gezin te voorz eil en tegelijkertijd hun land te dienen, Wanneer men echter op het oogenblik het oor te luisteren legt op de soldatenkamers, in de op leidingskampen of waar ook Hol- landsche jongens samen zijn, dan beluistert men weinig anders dan gekanker en critiek. Nu heeft de Nederlandsche soldaat altijd ge kankerd, wat hem overigens nooit heeft weerhouden zijn plicht te doen wanneer de nood werkelijk aan den man kwam. Dat de tegenwoordig geuite critiek lang niet altijd ongegrond is moge hier uit een voorbeeld blijken. Een oorlogsvrijwilliger uit Brn- bant, die kostwinner was voor zijn invaliden vader, zijn moeder en twee zusters, achtte zich geroepen gevolg te geven aan de ultnoodi- ging der regeering en meldde zich aan op het wervingsbureau, Hem werd een kostwinnersvergoeding van 25 gulden per week toegezegd, die zijn gemeente zou uitbetalen. Met de geruststellende zekerheid, dat hij zijn familie in vrij onbc- zorgden staat kon achterlaten ver trok onze vrijwilliger en nam dienst bij de genie. Het gemeentebestuur betaalde van April af het overeengekomen be drag regelmatig uit en geen wolk-1 je verduisterde den soldatenhemel. FiNANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Actie tot heropening Effectenbeurs. In vervolg op, ons bericht van gisteren betreffende de ge voerde actie tot heropening der Effeotenbeurs kunnen try het ■volgende mededeelen Aangedrongen wordt de handel wel uiterlijk in de derde week van deze maand te hervatten. De leden, die den betreffenden brief gericht aan het bestuur van de Vereen, v, d. Effectenhandel hebben on derteekend zijn van meening, dat een hervatte handel in effecten zonder bezwaar zal kunnen plaats vinden, zij het onder beperkende bepalingen, welke zij zich onge veer als volgt hebben gedacht le de verkoopende particulier of instelling zal niet meer dan 25 van zijn effectenbezit mogen realiseeren, waarbij een minimum van f 2000.per persoon of in- i stelling zal gelden; 2e De opbrengst zal dienen te worden gecrediteerd op geblok keerde rekening ten aanzien van welke rekening de geldend»' dc- blokkeeringsmaatregelen van kracht zijn 3e De coupon- en dividendbladen van de verkochte stukken dienen bij een lid van de V. v. d. E. in depot te blijven in verband met de registratie; 4e Iedere verkooper zal gehou den zijn de coupon- en dividend- bladen van het restant van zijn effectenbezit te deponeeren bij een lid van de V. v. d. E. in verband met de registratie; 5e Het lid van de vereeniging door wiens bemiddeling de ver koop plaats heeft zal namens zijn cliënt moeten verklaren, dat het te vorkoopen effectenbezit op re gelmatige wijze is verkregen. Deze en eventueel andere bepa lingen dienen te worden vastge legd in een kettingverklai ing 6e Zij meenen, dat bij den han del noch maximum, noch minimum koersen dienen te worden vastge- legd, terwijl alle transacties ter beurze door tusschenkomst van de hoeklieden dienen te worden be- l werkstelligd. Het in elkander slui ten van orders door wie dan ook dient ten strengste te worden ver boden, TRIBUNAAL TE GOES. Behandeling van de zaak Gebr. Siepman voortgezet. In de zitting van gisteren van het Goesche Tribunaal werd de behandeling van de zaak tegen de gebr. Willem en Andries Siepman voortgezet. Er -waren een groot aantal getuigen, ral. uit het personeel aanwezig. Als eerste werd gehoord F r. R e i e r s e, zwager van A. Siepman. Deze kon over de hou. ding van A. S. weinig zeggen. Hij meende, dat dhr F. de Munelc, die bedrijfsleider was, eigenijk de man was, die do verantwoording droeg voor de nauwe samenwerking met N. S. B.- en Duitsche instanties. De tweede get., Ant. Snoek, meende, dat de gebr. S. erg voorzichtig moesten zijn, daar hij N.S.B.ers onder zijn perso neel had. Vooral zekere Hart- man ageerde sterk. Get. geloof de niet, dat de Muttck pro- Duitsch was. Get. Joh, Jac. Snoek Zei, dat de N.S.B.-werknemers boven de anderen bevoordeeld werden. Voorts dat de gebr. S. uit winstbejag de „Zeeuwsche Stroom" en „Zeelander Wacht posten" gedrukt hadden. Er hadden ook leden van het per soneel moeten helpen bij een verhuizing van Duitsche mili tairen naar het huis van dhr Pilaar. Get. W. B a r e m a n, boek- houder, vertelde, dat A. S. in Nieuw kabinet in Indonesië. In Indonesië is een nieuw ka binet gevormd, hetwelk door Soe- kamo is aanvaard. Hoewel de juiste samenstelling nog niet be kend is, mag worden aangenomen dat dit kabinet in zijn samenstel ling ver gematigd is. De radicale groepen hebben de samenstelling tegen gewerkt. Minister Lieftinck sprak. Gisteravond sprak Minister Lieftinck over de geldvemieuwing en deelde mede, dat zij goede re sultaten heeft afgeworpen. Voor zwart-handelaars is nu nog een plan de campagne ge reed. De uitvoering staat voor de deur. De DF 4 heden in Indië? Vandaag verwacht men do DF 4 in Indië, welk vliegtuig Zater dag te Amsterdam is gostart. Geref. Kerken. Drietal te Goes, Th. H. van Andel to Souburg, M. don Boor to Qudeschoot on 0. Stom to Pernio. Gemeente Waterleiding bedrijven Vlissingen. O.- EN W,-SOUBURG In ver hand mot hot wodor ondor druk zetten van divorso hoofdleidingen wordt aan do oigonaren van do op de waterleiding aangesloten poreeolon, gologon in hot geïnun deerde gebied verzocht om de hoofdkraan van de waterleiding dicht te zotten, totdat do binnen leidingen door het bedrijf zijn ge controleerd. Het bedrijf neomt geen enkele verantwoordelijkheid voor schade, ontstaan ton gevolge van lokkage in gonoemde binnen leidingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1