Öfrtaep Vernietigende aanklacht jonge Meisjes. De toestand in Indië. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARSAN© No. 188 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 13 Nov,'45 aan Ons werd gevraagd onderstaan de oproep te plaatsen. Wij doen dat gaarne en in 't vertrouwen, dat aan deze oproep gehoor zal worden gegeven. Toen onlangs de Marva riep, kwamen zich duizenden melden. De zaak waarom het hier gaat is van niet minder belang, zoodat naar verwacht mag wor den deze dringende oproep niet onbeantwoord zal blijven. Allen weten het wel, dat er een groote tekort is aan verpleegsters, Ziekenhuizen, inrichtingen, sana toria, ze moeten zich behelpen. Sommige directies weten niet hoe het in de toekomst moet als er niet spoedig verandering in komt. Ook de vereeniging tot Chr. verzorging van Zenuw- en Ziels zieken in Zeeland, U allen beter bekend als „Vrederust" tobt met een tekort aan zusters. Aan de Duitsche overheersching moest zij acht paviljoenen afstaan, De pa tiënten moesten elders onderdak vinden, Deze zijn geleidelijk weer teruggekomen, hoewel er nog el ders verpleegd worden, Het per soneel is door allerlei omstandig heden na 1940 verminderd. Wat ook verklaarbaar is, Nu de pa viljoenen weer vrij zijn is er geen voldoende personeel on daarin zal moeten worden voorzien, wil de algemeene volksgezondheid niet in gevaar komen. En dat niet alleen. Onze Zeeuw- sche inrichting, die gebouwd is door wijlen Ds Donner en Ds de Ligt, ten behoeve van de Zeeuw- sche bevolking! ziet zich genood zaakt om patiënten te weigeren, die krachtens hun afkomst en om geving op „Vrederust" thuis be- hooren. Deze mcnschen moeten dan gebracht worden naar een hun vreemde omgeving, temidden van andersdenkenden; vaak ver van huis. Dit alles brengt voor de fa milie groote bezwaren mee. Zij kunnen hun verwanten niet bezoe ken of het kost groote offers ter wijl zij langen tijd van huis zijn. Ook de financieele zorgen voor de inrichting nemen toe als er geen voldoende personeel zich komt melden. Ieder gevoelt wel, dat het zoo niet langer gaat. Jonge meisjes door U te mel den als verpleegster dient U het algemeen belang, maar ook onze inrichting „Vrederust". Daarom meenen we, dat ieder van christelijken huize de taak heeft om kennissen aan te moe digen zich met ons aan het werk te geven. De arbeid zelf is schoon en heerlijk en de iust en genegen heid' zal zeker gevonden worden, wanneer men weet, dat ook de belooning goed is. Voor ons als verplegenden, zal het zeker een waar genoegen zijn, dat wij samen, bestuur, directie en personeel kunnen werken aan den wederopbouw van „Vrederust". Jonge meisjes, helpt mee om wat de bezetter eens vernielde te herstellen. De daad is aan U. Meldt U heden nog. V. Hoe kan de arbeider straks koopen? In een gehouden persconferen tie deelde Minister Vos mede, dat de regeering zieh de vraag heeft gesteld hoe een regeling kan worden getroffen opdat de arbeiders straks over fondsen beschikken om de goederen te kunnen koopen. Drie mogelijkheden worden overwogen; le. door loonsver- hooging, waardoor de arbeider zelf kan sparen2e. door loons-1 verhooging, waarvan een spaar- kwantum wordt vastgesteld en ter zijde gelegd wordt als spaar geld; 3e. door het verstrekken van credieten op het oogenblik, dat de goederen er zijn. Een keuze heeft de regeering nog niet gedaan. De minister deelde ten slotte mede, dat binnenkort de han delsmarges in de verkoopprijzen van schoenen en kleeding ver laagd zullen worden. IERSCHE OSSEN. Te Amsterdam zijn 630 ossen uit Ierland aangekomen, Deze ossen maken deel uit van een transport van 6000, waarvan er, 2000 voor de Nederl. regeering zijn gekocht en 4000 door Ierland aan ons land ten geschenke zijn gegeven. Deze ossen zijn ail* bestemd voor de slacht, DISTRIBUTIE VERRASSINGEN. Met Sint Nicolaas zal voor groot en klein een ene suiker extra beeohikbaar worden gesteld. Het huidige kaasrant soen zal wellicht tot ongeveer December gehandhaafd kunnen worden waarna het tijdelijk weer op 50 gr, per week zal moeten worden gebracht. Voor huishoudzeep is een nieuwe rantsoenbon inge voerd „A 41 een rantsoen huis houdzeep". Hierop is circa 225 gr. verkrijgbaar. De bonnen „een rantsoen artikel C" blijven voor Yk rantsoen (plm. 56 gram) huishoudzeep. ZWARTE HANDELAREN GAAN NAAR VEEN- HUIZEN. Ook hun klanten zullen worden gestraft. Op een gehouden persconfe rentie bracht minister Vos o.a. de zwarte markt nog eens ter sprake, Naast de reeds gemel de groote campagne is er een K.B. te verwachten, dat zwarte handelaren naar Veenhuizen kan doen verdwijnen en dat een snellere berechting in de hand zal werken. De controle wordt verscherpt; niet alleen de ver- kooper, maar ook d* kooper zal strafbaar zijn. feet fa Januari »egs!?jk zal slja tot landelijke dLlributte over te gaan. Onvoorzien bijzondere om standigheden, zal het in 1946 mogelijk zijn aan het grootste gedeelte van de Nzderlandsshe bevolking eon geboenanbo» uit te roiksti: Het bericht, dat aan een ieder in Januari op eetr bon van de levensmiddelenkaart een paar schoenen zal worden ver strekt, blijkt niet juist te zijn. Wat gebeurt er met de H.A.R.K.- en Roode Kruis- goederen Aanklacht en verweer. De vorige week bracht „Het Vrije Volk" het bericht, dat in de Rotterdamsche haven ham men, worsten, eieren en andere Ikostelijke zaken in het water worden gekieperd. De arbeiders, die hiermede belast zijn, doen het met een vloek op de lippen. Er worden daar voor de nood lijdende bevolking goederen aangevoerd uit Ierland, Enge land, Zuid-Afrika enz., maar in- plaats dat de bevolking daar van profiteert, liggen ze opge slagen in de pakhuizen. Kleeren liggen te verrotten en te be schimmelen, boter ligt ranzig te worden, levensmiddelen beder ven. Aldus „Het Vrije Volk". Een scherpe aanklacht. Van andere zijde wordt ech ter gemeld, dat we h:er te doen hebben met een laster- 1 ij k e aantijging. Het komt weieens voor, dat door de lange reizen aangevoerde le vensmiddelen geleden hebben, maar het zou nooit zijn voorge komen, dat deze goederen in het water werden gegooid. Ontkend werd ook, dat de goederen in de veemen blijven liggen. De ruim 1.100 ton ge condenseerde melk en melkpoe der zal straks als de nood aan den man komt door gebrek aan versche melk worden gedistri bueerd. Vorige week werden over Nederland 26.000 paar schoenen en 12.000 dekens ge distribueerd, Over de periode van Juli t.m. 7 November werden 811.754 stuks kleeding, schoeisel en de- Ikens, 1868 colli havermout, 2719 colli boter, 2622 colli baby-voed- sel, 13,186 colli jam en 6441 een heden huishoudzeep uitgereikt. tegen veernaamste eerlegsmlsdatfigers. Misdaden tegen den vrede, het oorlogsrecht en de menschelijkheid. De 43 bladzijden tellende dag-Zij hebben zich schuldig ge- vaarding van het internationale maakt aan doodschieten, op- militaire gerechtshof, dat te hangen, vergassen, uithongeren, Neurenberg de voornaamste opsluiten in overvolle ruimten, Duitsche oorlogsmisdadigers zal systematische ondervoeding, la berechten, is een document van ten verrichten van te zwaren historische beteekenis, Voor de arbeid, onvoldoende geneeskun- eerste maal in de geschiedenis dige verzorging. Zij hebben ge worden hier immers staatslie- vangenen mishandeld met den en functionnarissen van een gloeiende ijzeren staven, nagels souvereinen staat ter verant- uitgerukt, operatieve experi- woording geroepen voor een menten op levende wezens ge- rechtbank, welike als vertegen- maakt. Zij hebben geestelijken woordigster van het wereldge- en kloosterlingen vervolgd, ker- weten kan worden beschouwd, kelijk bezit onteigend. Zij heb- De beklaagden hebben misda- ben een doelbewuste politiek den bedreven tegen den vrede, van uitroeiing gevoerd tegen het oorlogsrecht en de mensche- bepaalde rassen en groepen, in lijkheid. Zij zondigden tegen het bijzonder Joden, Holen en den vrede door het beramen zigeuners, van plannen en het treffen van MiUioenen politieke voorbereidselen voor agressie- gevangenen en burgers oorlogen, welke zij ontketen- werden vaak na gruwelijke rais- den. Zij hebben alle oorlogs- handelingen, om het leven ge- reglementen en gewoonten ver- bracht, trapt en daarbij stelselmatig Zonder genade werden Ik i n - middelen toegepast als moord, deren vermoord, hetzij met mishandeling, wegvoering van hun ouders, hetzij alleen, de burgerbevolking voor dwang- De krijgsgevange- arbeid. Zij hebben krijgsgevan- n e n werden eveneens mishan- genen mishandeld en vermoord, deld en o.a. 11000 Poolsche gijzelaars gearresteerd en ge- officieren vermoord, dood, openbare en particuliere De dagvaarding geeft even eigendommen geplunderd, ste- eens een overzicht van den den en dorpen moedwillig ver- door de Duitschers gepleegden nield Zoowel in Duitschland als roof en de door hen aange- in de bezette gebieden hebben richte economische zij zich schuldig gemaakt aan schade In de bezette vervolgingen wegens politieke landen. overtuiging, ras of geloof. Ten slotte behandelt de dag- De dagvaarding geeft een vaarding de Jodenvervolging, zeer uitvoerig overzicht van de MiUioenen Joden zijn uit daden van geweld, door de Duitschland en de bezette Wes- Duitschers gepleegd sedert de telijke landen naar het Oosten bezetting van het Rijnland op vervoerd om aldaar te worden 7 Mei 1936. uitgeroeid. Opzienbarende arres taties verwacht. De politie te Alkmaar heeft een millioenenzwendel ontdekt, die door een toeval aan het licht is gekomen. De directeur en enikele ambtenaren van het voormalige evacuatiebureau te Alkmaar zijn gearresteerd. Alle verdachten hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Ver wacht wordt, dat het onder zoek nog tot opzienbare arres taties zal leiden. De zaak ia aan het rollen gebracht door een buitenhuis, dat de directeur van het Eva cuatiebureau, J. v. Pluym, en een aantal van zijn ambtenaren, uit de kas van het Rijk aan het Alkmaardermeer heeft la ten bouwen. Van der Pluym bekende voor een halve ton t» hebben ver duisterd. Hij nam van verschil lende aannemers steekpennin gen aan, waarvan het totaalbe drag nog niet is vastgesteld. Wel is bewezen, dat v. d. Pluym maandelijks groote bedragen voor eigen gebruik uit de kas heeft genomen en dat in totaal f 300.000 aan „consumpties" werd verbruikt. Het w*rd den thans gear resteerden wel heel gemakkelijk gemaakt: v. d. Pluym beschikte over een blanco regeeringscre- diet, waaruit hij naar hartelust kon putten. Alleen het laatste halfjaar heeft hij van dit cre- diet bij de Nederl. Bank f 8.600.000 opgenomen. Het grievendste is, dat alles ten koste ging van de evacué's. Den Haag meende niet beter te weten, dan dat door de reusach tige bedragen, die werden op genomen, behuizingen voor de evacué's werden gebouwd en teekende alle voorgelegde reke ningen voor accoord. Het mag verwonderlijk worden genoemd, dat de Rijksaccountsdienst deze fraudes zonder meer heeft la ten passeeren. Ingesloten zijn thans J. v. d. Pluym, directeur; P Heere, op zichter; M. Bart, A. Teeuw, waarnemend directeur van de N.V. Onderbouw, te Haarlem, en J. Heertjes, anneraer uit Zandvoort. GEVECHTSHANDELIN GEN TE SOERABAJA. OOK TE BATAVIA WERD GEVOCHTEN. Soekarno heeft het door den bevelhebber van de geallieerde troepen gestelde ultimatum zonder meer laten passeeren, met het gevolg, dat Zondag morgen de gevechtshandelingen zijn begonnen. Omtrent het resultaat zijn de berichten niet eenstemmig, maar als zeker kan wel worden aangenomen, dat een groot ge deelte van Soerabaja bezet werd. Tot een grootscheepsche actie is^ het, naar het schijnt, nog niet gekomen. Ook te Batavia werd Zater dagavond gevochten, waarbij gebruik werd gemaakt van mortieren. Deze gevechten had den naar het schijnt meer het karakter van plaatselijke onlus ten. Naar het heet zal Soekarrto zijn „regeering" wijzigen door opname van meer extremistische ministers. Van toenadering en onderwerping aan het gezag schijnt dus nog geen sprake te zijn. De Belgische koningskwestie Koning Leopold heeft het voornemen in Januari een wit boek te publiceeren over zijn handelingen sinds Mei 1940. Overigens blijft hij bij zijn plan om met 'n eventueelen te rugkeer te wachten op de uit spraak van de stembus. De be richten, als zou hij aan hart aanvallen lijden, berusten op fantasie, aldus de woordvoer der va» d*n koning." 200.000 Nederlanders in den oorlog gedood? Dr Ph. J. Idenburg, directeur van het centraal bureau voor de statistiek, schat het aantal personen, dat Nederland ten ge volge van de' oorlogshandelingen aan burgers en militairen heeft verloren op 200.000 personen, w.o. de verliezen in Neder- landsch-Indië nog niet zijn be grepen. Per 1000 inwoners zijn er 22 omgekomen. Het cijfer van de militaire en civiele oorlogsslachtoffers voor Groot- Britannië en Noord-Ierland bedraagt 7 per 1000 inwoners. HET KRUIDENIERS- BEDRIJF. In een groote vergadering van Kruideniers te Rotterdam werd de volgende motie aangenomen: „Zevenhonderd kruideniers van de stad Rotterdam en om geving zien de toekomst van zaak en gezin met zorg tege moet, als niet door de Regee ring maatregelen genomen wor den tegen de huidige prijspoli tiek van de firma Simon de Wit, die een uitholling van het bedrijfsleven is, en de bestaans zekerheid van zelfstandige» on mogelijk maakt." De schoenendistributie. De productie van d# schoe nenindustrie bedraagt op het oogenblik ca. 350.000 paar schoe nen per maand, waarvan het grootste gedeelte momenteel fn distributie gebracht wordt. De rest Is bestemd voor hot aanleggen van kleine ma- nlpulatievoorraden bij den han del. In Januari hoopt men d« productie op t* voeren tot Cl, 600.000 paar per maand, waarbij a. Volgens het Kon. Ned, Met. Inst, kunnen in de e.v. nachten zware nachtvorsten verwacht worden. m De herziene 'begrooting van Delft voor 1945 wijst een tekort aan van f 1,350.000; daarbij is geen rekening gehouden met uit gaven van herstel en vernieuwing salarissen en loonsverhoogingen zijn er evenmin in verwerkt. Het eerste Indiëvliegtuig is Zaterdagochtend van Schiphol vertrokken. Gezagvoerder was Parmentierer waren 28 passa giers en 1000 kg post aan boord. Tal van hooge autoriteiten sloegen het vertrek gade, m De Australische graanoogst wordt op 130 millioen bushels ge schat. Vorig seizoen bedroeg de oogst 57 millioen bushels. De Fordfabrieken te Chicago hebben de productie van vracht auto's hervat. De productie van personenauto's zal 1 December aanvangen. De verkiezingen iax Joego slavië hebben een groote over winning gebracht voor het Na tionaal Front. Duitsche hoofdofficieren in een Noorsch concentratiekamp bij Brevik hebben een „Kriegsge- richt" gevormd en anti-nat. soc. deserteurs tot gevangenisstraffen veroordeeld! De Noorsche pers vraagt terecht: Hoe zit dat? Uit protest tegen de overlading met werk, weert het Londensche buspersoneel de staande passa giers. m De bekende Engelsche schrijver H. G. Wells is ernstig ziek. Provincienieuws. DE HERRIJZING VAN DE CHRISTELIJKE VAK BEWEGING. De secretaris van den Chris telijken Besturenbond te Vlis- singen schrijft ons Het is dezer dagen een jaar geleden, dat voor het Zuiden des land# de christelijke vakbe weging na de bevrijding het werk weer openlijk kon aanvat ten. Toen op 25 Juli 1941 de chris telijke vakorganisaties onder het commissariaat van Wouden berg werden gesteld, lieten alle hoofdbestuurders een krachtig „neen" hooren. Deze fiere hou ding had tot gevolg, dat 90 pet. der leden het lidmaatschap op zegde. Hiermede ging de chris telijke vakbeweging, die tot zoo rijken zegen was gewmt voor és» arbeidende» stans, saet sera ten onder, Haar zelfstandig heid, gefundeerd in de beginse len van het Evangelie, verdroeg geen commissariaat va» geen menech ter wereld, Maar daarom vhffme ds chris- isüjke vakbeweging °9k ter stond na de bevrijding, Het christelijk geloof uit het verle den, was ook nu nog het richt snoer van al haar doen en han delen op sociaal en maatschap pelijk terrein, het hechte fun dament, dat van geen wanke len weet. Zoo was het in 1909 toen het C.N.V. werd gesticht, zoo was het in 1941 toen het vakverbond schijnbaar ten on der ging, zoo is het ook thans, een jaar na de herrij zing. In het jaar, dat achter ons ligt, hebben velen dit begrepen en zijn honderden weer toege treden tot de oude organisatie. Velen, die de christelijke begin selen als grondslag en richtsnoer aanvaarden, sloten zich aan bij de principieele vakorganisaties. Dankbaar mogen we terug zien op vele zegeningen. Deze dankbaarheid willen we uiten in een bijzondere samenkomst, wel ke op 13 Nov. te Middel burgen op 14 Nov. te Vlis- singes gehouden wordt. In vrijheid mag de christelijke vakbeweging haar banier weer opheffen en God loven voor Zijn groote daden. Bootdienvt Vaere-V rou wepolder. De passagiersdienst Veere- Vrouwepolder, die tijdelijk ge staakt moest worden wegens pech, zal Donderdag a.s. wor den hervat. De uren zijn de zelfde gebleven. MIDDELBURG. D» Raad der Gereformeerde Kerk van Sassenheim heeft aan ds Gereformeerde Kerk alhier aangeboden, om gedurende ecni- gen tijd 75 (kinderen in de ge zinnen op te nemen, VLISSINGEN. Ongeduldige werk lieden. Zooals wij reeds in 't kort gemeld hebben, is door de politie een 6-tal inwoners van Koudekerke aangehouden, die werden betrapt bij het doorsteken van den nooddijk rond Vlissingen. Deze nooddijk is gemaakt toen de gaten in de groote dijken nog niet waren gedicht en had ten doel be langrijke woonwijken van Vlissin gen droog te leggen. Nu de gaten in de groote dijken evenwel ge sloten zijn, is door den straffen Noordenwind het zich nog in den polder bevindende water tegen den dijk opgestuwd, Door den Dienst Droogmaking Walcheren werd daarom bevolen, dat deze dijk moest worden doorgestoken, op dat het water via Vlissingen naar zee kon afvloeien. In verband met het weerbericht was deze door graving echter uitgesteld en zou dit nu geschieden op Zaterdag morgen plm. 4 uur. Bedoelde in woners van Koudekerke vonden echter, dat dit doorgraven te lang werd uitgesteld en namen daarom Vrijdagavond zelf dit werk ter hand. Zij zijn door de politie in gesloten en na beëindiging van het onderzoek en verhoor weer in vrijheid gesteld. Door een hon derdtal arbeiders van de droog making, die meenden, dat de be doelde 6 personen in hechtenis zouden blijven, werd Zaterdag morgen het werk neergelegd, om te trachten de vrijlating van hun kameraden te verkrijgen. Nadat een deputatie Uit hun midden door den Comm. van Politie was ont vangen en had vernomen, 'dat aan houding slechts was geschiedt in verband met het onderzoek en zij met goedkeuring van den Off, van Justitie direct na beëindiging daarvan in vrijheid zouden wor den gesteld, werd het werk her vat. Met dat al is er weer veel water in Tuindorpen Tuinstad ge. komen en kregen velen, die hun woning droog en moddervrij had den gemaakt, weer water binnen. Te Middelbrug zakte het water evenwel meer dan 10 c.M. Deze maatregel, die nu 12 uur te vroeg werd uitgevoerd, was noodzakelijk daar het water uit midden-Wal- cheren niet voldoende kon af vloeien naar de overlaat te Kle- verskerke, omdat de duiker aan den Noordweg tusschen Middel burg en Seroosfeerke, de z.g, Heerheul, verstopt was geraakt. Het spuien te Vlissingen was de eenige manier om het water snel weg te krijgen, Donderdagavond vergaderde het college van kiesmannen voor den noodgemeenteraad. De wnd. burgemeester, dhr L. P. v. Oor schot, deelde mede, dat in dezen tijdelijken raad slechts 17 leden kunnen plaats nemen in verband met het kleiner aantal Inwoners, n.l. 6 Soc. Democr.3 Vrijz.1 Comm.; 3 C.H.2 A.R. en 2 R.K. Onze bekende stadgenoot, dhr W. Schmidt, die zoovele jaren organist was in de Nieuwe Kerk en gedurende de oorlogsjaren het orgel in de St. Jacobskerk be speelde, heeft Vlissingen verlaten om zich te Nijmegen te vestigen. Voor verschillende vereenigingen, maar vooral voor het Hervormd kerkelijk leven Is het vertrek van dhr Schmidt, die zich met zooveel liefde aan het Zendingswerk en den arbeid der Zondagsschool heeft gegeven, een groot verlies. •—„Ons Genoegen" Ju- b i 1 e e r t. In het begin van den oorlog vierde deze bekende Vlis- sittgich* muziekvereenlging haar gouden feest, Vanzelfsprekend zonder openbaar vertoon en, wat voor een muziekgezelschap bijna onmogelijk is, zelfs zonder con cert, De Duitschers loerden ook op haar koper, Al die jaren bleef zij zwijgen, Nu, na 5 jaar. kon den bestuur en ieden, en met hen de Vüssingsche burgerij, dit jubi leum herdenken, Na een rondgang door de stad, voorafgegaan door de signaal- afd. van „AëhilW uit Middel burg, hield de jubileerende ver eeniging Zaterdagmiddag in het Concertgebouw een receptie. In de met bloemen versierde kleine zaal had het bestuur, ver gezeld v. de beide eereleden, dhrn A. Frenks en F. v. Hoorn, die van de oprichting af lid waren de laatste was ruim 40 jaar voorz. van verschillende zijden g«- lukwenschen In ontvangst te ne men. De wnd. burgemeester bracht den dank van het stadsbe stuur en ingezetenen over voor de groote welwillendheid die het korps steeds bij alle mogelijke gelegenheden heeft getoond. Ook de Bond van Buurtvereen, bracht bij monde van dhr A. Schout ge- lukwensdien over en deed tevens de mededeeling, dat voor de op te richten signaalafd, een belang rijk bedrag was 'bijeengebracht Van verschillende zustervereni gingen werden gelukwenscben en bloemstukken ontvangen. Des avonds werd in intiemon kring de viering voortgezet. Voorz, F, Naerebout huldigde dhrn, v. Hoorn en Frenks, even als dhrn C. P. v. Boven, J. Cor- veleijn, M, Kranendonk en A. Prince, die allen 25 jaar lid zijn. Obk voorz. Naerebout werd daarop gecomplimenteerd, daar ook hij 25 jaar wenkend lid is geweest. De solisten van het concours kregen nu gelegenheid hun nummers ten beste te ge ven en hiermede waa het offi cieels gedeelte afgeoopen. Het verdere van den avond werd doorgebracht met voordrachten, zang en schetsen en was eigen lijk te gauw voorbij. „Ons Ge noegen" kan met trots op de zen gedenkwaardigen dag te rugzien. Kindoren naar Denemarken. Op 20 November zullen vijftig kinderen uit Vlissingen en 10 uit Souburg naar De nemarken vertrekken. Ook gaan er binnenkort, zooals men weet, 80 kinderen uit Vlissingen naar Leiden, om daar gedurende W maand liefderijk in de gezinnen te worden opgenomen. De werkzaamheden aan het gat ts Rammekene. Bij ons bezoek aan da gaten te Rammekens bleek, dat er al heel wat werk is verzet. Do beide dijk eraden naderen elkaar steeds meer. Naar schatting zijn ze nog 200 a 300 M. van elkaar verwijderd. De rechter- en lin- kergeul, loopende langs de for ten Zoutman en Rammeikens, zijn nu gedicht, de derde en middelste geul, die zich splitst in twee uitloopers, is men nu genaderd. Men heeft in beide kreeken een „beetle" laten zin ken, waarop reeds volop kei- leem wordt gestort. Behoudens onvoorziene tegenslagen is er gegronde hoop, dat de dichting begin December ook hier zijn beslag krijgt. Mogelijk dat dus nog aan 't eind van het jaar de bewoners van Souburg, die hun ellende met zooveel volharding hebben gedragen, van het wa ter worden verlost. GOES. Do Heernisaeweg. De bewoners van het laatste ge deelte van den Heernisseweg hebben een adres gericht tot het Gemeentebestuur, om ver betering van dien weg. Het adres is voorzien van 66 hand- teekeningen. Het is daar, zoo schrijven zij, een onhoudbare toestand en reeds jaren hebben zij begeerd een bestrating van dien weg. De toestand wordt mat den dag erger door het verkeer van Goes naar Kloe- tinge door den Zomerweg vice versa. De adressanten hebben jaren door den modder geploe terd. Van een weg is daar geen sprake meer, maar het ie een slijkpad. In den vorigen winter was de toestand na de vorst zóó erg, dat men zelf# per rij wiel den weg niet kon berij den, doch wegzakte in den mod der. Een trottoir ontbreekt hier zelf# op dit gedeelte. Nergens is in Goes zoo'n slechten weg te vinden. Do bewoners zijn er ten volle van overtuigd, dat er materiaal-schaarschte is, doch laat men dan een eenvoudig trottoir aanleggen en de gaten dichten en de straatbelasting- j betalers zullen het Gemeente bestuur dankbaar zijn. I De heer Ir M. J. Stoel Feu- erstein is in de plaats van den heer A. Vermaire voorz. van het bestuur van het gasthuis aan den Oostwal geworden, Als directrice zal vanaf 1 Dec. a.s. optreden zuster M. S. van Melle. daar de tegenwoordige di rectrice, mej, J. P. M. Ritter dan haar functie met pensioen gaat verlaten. WAARDE. Zondagavond werd in de Herv. Kerk een gebedsuur gehouden, uitgaande van de ring O.-Z.-Be- veland, van de C.J.V.'s en C.M.V.'s. De leiding beruste bij ds van Hcuvcn. Mej, v, d. Wua behandelde het onderwerp „Opstaan", terwijl ds Hovy sprak over „Bouwen". Naar de telde onderwerpen werd met groote belangstelling geluis terd. F1NANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. De commissionnaire in effecten keeren zich fei tegen de voor- loopige opschorting van de effec tenregistratie. Zij zitten met hun personeel nu al meer dan een jaar duimen te draaien. Ze willen nu eindelijk ook wel eena aan den slag en weer wat gaan verdienen, Een standpunt, dat we kunnen be grijpen. Zij zien wel een moge lijkheid om onder bepaalde voor waarden den handel in effecten cp de Amsterdamsche beur# te doen plaats vinden. Zij hebben nu een verzoek ingediend om de beurs te openen. Wij schreven al eerder, dat ook vele fondsbezitters de opening der beurs zouden toejuichen. Hiermede zou dus aan het zeer verklaarbaar verlangen van twee partijen tege moet worden gekomen. Alleen maar.er is ook een derde par tij, Dat zijn de banken, En ook die begeeren niets liever dan eet) open effectenbeurs. Maar het moet kunnen. De meeste banken zitten nog zoo boordevol met werk, dat door de geldzuivering is ontstaan, dat velen het omvang rijke werk der effectenregistratie, dat o.i. onvermijdelijk aan den beurshandel verbonden is, er niet meer bij kunnen doen, Dan loopt of het een, of het ander, of beiden mis. Als het personeel der commis- slonnairs in effecten nu eens toe stemming kreeg om de banken enkele weken te helpen om den achterstand weg de werken, dan waren daar oj, alle partijen case gebaat. la dit misschien bet si van Columbus? '•H. ARENDSKERKE. Het viaduct onder deze ge meente, aan den Rijksweg Mid- delburg-Goes is Zaterdag weer voor het verkeer opengesteld. BRESKENS. Donderdagavond is hier een Fransche sleepboot ten W. van den misthoorn aan de Nieuwe Sluis aan den grond geloopen. De sleepboot was onderweg van Boulogne sur Mer naar Zwijn- drecht en had een lichter op sleep. Deze lichter is later los geslagen en vermoedelijk ge zonken. Alle opvarenden zijn aan wal gebracht. THOLEN In verband met het 25-j. ambtsjubileum van zuster Vier gever zal Donderdagavond in de zaal van hotel Hoek een openbare bijeenkomst worden gehouden. STAVENISSE. Benoemd tot tijdelijk bu reauhouder dhr M. J. Lenne al hier. Wegens vertrek van dhr Stoel is benoemd tot bestuurs lid der vereen, voor Ziekenhuis- verpleging op Tholen en St- Philipsland dhr J. W. f. d. Slikke. ST. MAARTENSDIJK. Door de Duitschers werden gedurende de evacuatie-periode twee schepen tot zinken ge bracht om de Pluimpot af ta sluiten. Toen dezer dagen door de fa.Bijkers uit Gorkum deze schepen gelicht werden kwam er op 5 M. afstand van het ber- gjngsvaartuig een contactmijn tot ontploffing. De beide te lichten schepen werden grondig vernield. Zij zullen vermoede lijk naar Middelburg vervoerd worden. Gclulkkig kwamen geen persoonlijke .ongelukken voor. OUD-VOSSEMEER. De Roode Kruiscollecte vla de slagers tijdens de ver strekking van Deensch varkens- vleesch bracht op: in Oud-Vos- semeer f 182.07, in St. Annaland f250. LAATSTE BERICHTEN. ARNEMUIDENS BEVOL KING OPNIEUW DOOR EEN RAMP GETROFFEN. Gistermiddag om 1 uur is in de Deurloo, 11/2 k.m. uit de kust en wel ter hoogte van Kaapduin, het visschers- vaartuig Arn. 9 op een mijn geloopen. De 11 opvarenden, w.o. een vader en zoon Van Belzen en een vader en zoon Meerman, zijn om het leven gekomen. De Arn. 4, die ter hulp snelde, kon niets meer van het schip ontdekken. Koningin Wllhelmina in Amsterdam. Maandagmiddag bracht, geheel onverwachts, H. M. Koningin Wilhelmina oen bezoek aan de tentoonstelling „Vleugels dor Vie- torio" in de Bijenkorf te Amster dam. Zij werd verwelkomd door den wnd. burgemeester van Am sterdam on do Amerikaansche en Engolsche ambassadeurs. Soerabala bijna geheel In Britsche handen. De stad Soerabaia Is nu b\jna geheel in Britsche handen. Na de eerste gevechten werd door de In donesiërs woinlg tegenstand meer geboden. Radio Batavia hooft een oproep gericht tot Amerika otn bemiddelend te willon optreden in hot conflict Indonesië—Neder land. Er wordt getracht om oen uien. we Indonoslscho rageering ronder Bookaruo t* vormen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1