Het geïnundeerde gebied. PROTESTANTSCH-CHRïSTELSJK BLAD VOOR ZEELAND De- diende- van de*i aadag. Duizenden schimmen in lompen, eens Dultache soldaten. Z.-Vlaanderen krijgt een vliegveld. Groeiende ontstemming onder de landbouwers. Gespannen verhouding In Ned.-lndië. Kruimeltjes De Noord-Oostpolder. De toestand van de Kerk in Rusland. „Nooit kenden wij zoo'n volledige vrijheid." k Naar ons wordt medegedeeld begint er onder de bewoners van de geïnundeerde gebieden onrust en ontevredenheid te heerschen, omdat er omtrent de regeling en het bedrag der scha devergoeding nog steeds niets bekend is. Het is al geruimen tijd gele den, dat werd aangekondigd, dat aan de voorbereiding met kracht gewerkt werd en dat zeer binnenkort nadere berich ten tegemoet gezien konden worden. Maar nog steeds hoort men niets. Misschien is deze ongerust heid ongemotiveerd. Verklaar baar is ze echter wel. Het gaat voor de betrokke nen om groote belangen. Hun gehcele toekomst stuat hier op et spel. Van zeer veel belang is b.v. de vraag op welke basis de schade zal worden vergoed. Wordt zooals aanvankelijk werd aangekondigd 1940 als basis genomen, dan beteekent dat voor velen den ondergang. Dan verkeeren ze in de onmo gelijkheid hun bedrijf weer op te bouwen. Daarom de vraag: is het nu niet mogelijk opening van za ken te geven en de getroffenen precies te vertellen waarop het staat en wat zij te wachten hebben? Naast onru-t hecrscht er ook ontevredenheid. De woningen en bedrijven be ginnen droog te worden, maar nu komen de betrokkenen tot de ontdekking, dat zo feitelijk niets te vertellen hebben. Zij zijn afhankelijk in alles van ambtenaren. Van deskun dige en goedwillende ambtena ren soms, maar toch van amb tenaren, die de zaken, hun ia-1 ken, ambtelijk behandelen. Wij willen aannemen, dat deze ontevredenheid niet in alle opzichten gegrond is. Maar dan is het des te meer noodig, dat overleg wordt j gepleegd, dat de menschen op de hoogte worden gesteld. Als in Rotterdam de haven- arbeiders staken en revolution- naire middelen gebruiken om hun doel te bereiken dan is on middellijk heel het regeerings- apparaat in de weer om de sta kers tevreden te stellen en worden vèr-strekkende toe zeggingen gedaan. Een rustige bevolking, die omdat ze zoo zwaar getroffen werd en uit den aard der zaak niet altijd geneigd is alles even objectief te bezien, mag toch zeker dezelfde rechten laten gelden. Daarnaast is het noodig, dat het mogelijke wordt gedaan om de zelfwerkzaamheid te prikke len. Wetenschappelijke voor lichting is noodig en een zekere leiding is in de gegeven omstan digheden onmisbaar, maar te gelijkertijd moet gezorgd wor den, dat er ruimte blijft voor het particuliere initiatief, dat van onschatbare beteekenis is voor de versterking van onze volkskracht. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Bimmelandplein 1, Telefoon 2864 Redactie- en Administratie-adres: GOES, Langs Vorststraat 70, Telsf. 2428 Uitgave van de Stichting „Zesuwseh Dagblad" Atxmn.prjs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 12% et. p. nn, s MIDDELBURG: Roüaansche Kaai 39, Teléf, 2009 BUREAUS te: I VLI8SINGEN: Walstraat 37, Telei. 168 TBRNBUZBWïittooy's Boekhandel. TaleA 2062 1a JAARGANG No. 187 MAANDAG f2 NOVEMBER 1945 Een uitgestrekt kamp, waarin de uit Russische krijgsgevan genschap terugkeerendc Duit- schers worden ondergebracht op hun doorreis naar het Wes ten des Rijks, bevindt zich te Staaken bij Berlijn. Een cor respondent van Reuter, die dit kamp heeft bezocht, vertelt, dat de Duitschers wel voor goed van hun oorlogszuchtige neigingen zouden genezen, in dien zij een kijkje in dit kamp konden gaan nemen. Duizenden schimmen in lom pen, eens Duitsche soldaten, komen eiken dag te Staaken aan, Er zijn er bij, die nog loo- pen kunnen. Er zijn er, die strompelen, die hinken, die nau welijks meer doen dan kruipen. Er zijn er, die beweren, dat zij te voet van den Oeral komen.. Het sterftecijfer van deze jammerlijke resten der eens ze gevierende weermacht i4 vrij laag. De groote vraag is maar, hoe men al die menschen gedu rende den aanstaanden winter zal kunnen onderbrengen. Men beschikt te Staaken namelijk alleen over tenten voor hen, die er den nacht moeten door brengen. Overdag zijn ze bui ten en krijgen ze koude en re gen geducht te bespeuren. Men vermoedt dientengevolge te Staaken, dat deze terugkee- rende soldaten gedurende den winter als vliegen zullen ster ven. Maar men beschikt in het kamp niet over het noodige materiaal voor het bouwen van barakken en het eenige spoor lijntje, dat het kamp met de buitenwereld verbindt, is. niet eens voldoende voor den aan voer van matrassen of van stroo. Men zou den gevange nen trouwens toch geen dekens Ikunnen geven, daar ze dié dan terstond aan dé burgerij zop- den verkoopen. De bewoners van het kamp krijgen twee maaltijden per dag, bouillon, thee, beschuit, jam. Hun lompen worden gelei delijk, voor zoover zulks moge lijk is, vervangen door betere kleeren, Zij die blootvoets aan komen krijgen afgedragen schoenen van het Engelsche le ger. Bij het verlaten van het kamp krijgen ze noodvoorraad voor 48 uur mee. Eiken dag brengt één trein deze men schen naar de Britsche zone, drie treinen por week vertrek ken naar het Amerikaansche gebied en af en toe brengt een trein diegenen weg, die in de Fransche zone thuishooren. Het kamp bestaat thans twee en een halve maand. Bijna 200.000 gevangenen hebben hier reeds vertoefd en niet een hunner bleek vol komen gezond te z ij n. Stelt de regeering onderduikers achter? Het voormalig ondergedoken P.T.T.-personeel heeft zich bij den minister-president beklaagd over een besluit van den minis terraad, om, althans voorloopig, geen salaris toe te kennen aan voormalig ondergedoken rijks ambtenaren over de periode van ontslag tot wederindiensttre- ding. Zij betoogen, dat zij op deze wijze achtergesteld worden bij degenen, die naar Duitschland zijn gegaan en zelfs bij de amb tenaren, die thans door zuive ringscommissies zijn gestaakt. Op herziening van de houding der regeering wordt krachtig aangedrongen. Her-electrificatie van spoor wegen. De volgorde van de her-elec trificatie van spoorwegen in ons land is als volgt vastgesteld: A'damAmersfoort, Hilversum Utrecht, terwijl gelijktijdig wordt gewerkt aan: Maassluis>H. van Holland, HaarlemIJmuiden en V eisenIJmuidenU itgeest. TEXTIEL VOOR INDISCHE RE PATRI EER EN DEN. Een loyale lersche gift. De lersche regeering heeft behalve voedingsmiddelen, ook een aanzienlijke hoeveelheid textiel aan Nederland geschon- ken, n.l. 20.000 wollen dekens, 28.000 paren sokken voor man- I nen, 12.000 paren handschoenen voor mannen, vrouwen en kin deren. 10.000 pond breiwol en 20.000 pond wol in den vorm van onderkleeren voor 38.000 kinderen. Deze goederen zullen gebruikt worden voor de voor ziening van de uit Indië repa- trieerenden, waarvan verwacht wordt, dat zij niet over kleeren en dgl. de beschikking hebben. Het Moerdijksche veer. Met ingang van heden zal bij wijze van proef het Moerdijk sche veer ook des nachts varen, behalve in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zon dag op Maandag. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", destijds door de Duit schers gevorderd en weggevoerd, is thans weer behouden in Amster dam aangekomen. Het schip, dat zeer gehavend en. totaal uitgewoond is, zal worden gerepareerd, ten einde het volgen de voorjaar weer met de vis- schersvloot uit te kunnen varen. Predikanten zoeken toenadering met S.D.A.P, Een 50-tal jongere predikan ten van diverse keikelijke rich tingen heeft aan het voorloopig partijbestuur der S.D.A.P. een brief gezonden, waarin zij hun teleurstelling uitspreken over het feit, dat de S.D.A.P. niet tot het oprichten van een nieuwe partij komt, die de breede lagen van ons volk om vat. Zij verzoeken de S.D.A.P. een commissie te vormen, die in samenwerking met allen die den strijd voor een democratisch socialistische orde voeren tot een partij van den arbeid zal vormen. Allereerst wordt de N. V. 3. bedoeld, doch ook de „minderheidsgroepen bij roomsch-katholieken en ortho dox-protestanten. COLLECTE VOOR DE STICHTING 1940/45. Het districtsbestuur van de G.O.I.W. vraagt ons het volgende te plaatsen: Er lijkt moed voor noodig om thans, nu het contante geld schaars is, een collecte te durven aanbevelen. En toch geschiedt dit met groote vrijmoedigheid. Het betreft hier immers een geldinzameling voor de Stichting 1940—'45, waaraan H. M. de Ko ningin een bedrag van f 500.000.— schonk. Is er dan eigenlijk nog wel een aanbeveling noodig om dit Ko ninklijke voorbeeld te volgen? Trouwens maakt ook het doel der Stichting „het lenigen der zedelijke, maatschappelijke- en stoffelijke nooden van personen, die tijdens de bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen alsmede van hun gezinnen of nabestaan den" niet een aansporing over bodig? Heeft niet het geheele Neder- landsche volk een eereschuld je gens hen, die fier onzen naam heb ben hooggehouden? Betuigt dan Uw dank en hulde door het brengen van een geldelijk offer, omdat gij niet wilt, dat zij of de nabestaanden van hen, die hebben geleden en gestreden voor ons vaderland, thans nog lijden tengevolge van hun fiere houding. En gij zult helpen door Uw gave in contant geld óf door een gedeelte van Uw geblokkeerde rekening af te staan. Stelt ons niet te leur, maar geeft mild. Financiëele nood der Gemeenten. Met de gemeentelijke financiën staat het er over het algemeen slecht voor. Een uit de velenDe begrooting 1945 van Utrecht heeft voor den gewonen dienst een tekort van f 5.878.294. Verlaging van uitgaven wordt niet mogelijk geacht en de belas tingen zijn alle op de voorgeschre- ven hoogte gebracht. Men 'noopt, dat het rijk bij zal springen. Maar dat hopen alle gemeenten. En het rijk heeft zijn eigen zor gen. Bovendien is er van de zijde der regeering meer een streven om de uitgaven te vermeerderen dan ze te beperken. Wie zal dat betalen? Weging huisslachtings» varkens. Het Bedrijfschap vee en vleesch besloot onder goedkeu ring van het rijksbureau voor de voedselvoorziening en den minister de weging van huis- slachtingsvarkens op te heffen. Voor huisslachtingsvarkens wordt een vastgesteld gewicht aangenomen van 90 kg. en voor mestzeugen van 150 kg. geslacht. Zelfverzorgers, die lichtere var kens hebben, kunnen vrijwillig weging aanvragen. Stempelen vervalt. Het bovenstaande bericht werd door den N.C.B. ontvan gen naar aanleiding van zijn protesttelegram van 25 Octo-1 ber aan den minister van Landbouw, zulks naar aanlei- ding van het ontnemen aan de boeren van bij vroegere beschik king toegestane rechten inzake huisslachtingen. Belanghebben den zullen deze mededeeling met voldoening ontvangen. In den ministerraad van 8 Oct. jl, Is volgons „De Stem", in be ginsel besloten, dat in Z,-Vlaan deren een luchtvaartterrein dient te worden aangelegd, Tot het houden van een be spreking over den aanleg, het toe komstig beheer en andere hierme de in verband staande zaken ver gaderde te Axel een commissie, bestaande uit de heeren Prof, Ir. H. I, Zwiers voorzitter, C. S. Thomson, lid, M. H. J. Span jaard, juridisch adviseur en H. E. Moeshart, secretaris. Bovendien waren aanwezig 30 personen uit landbouw-, handels- en industrie kringen. Langdurig werd gespro ken over de plaats en over den beheersvorm. Het resultaat was, dat de Kamer van Koophandel verschillende terreinen zal opne men en haar bevindingen zal me- dedeelen, De voorzitter, de burge meester van Axel, was verheugd, van de industrie te vernemen, dat deze de zaak financieel wilde steunen, al zal de staat er niet ge heel hutten kunnen blijven. Het begin is nu gemaakt voor de verlossing van Z.-Vlaanderen uit zijn isolement. Klompen op den bon. Distributie gaat 15 Nov. in. Door den secretaris van de vakgroep klompenindustrie werd op een vergadering te Terneu- zen medegedeeld, dat thans de finitief vaststaat, dat de klom pen op de bon komen. De dis- tributie zal op dezelfde wijze geschieden, als thans voor schoenen het geval is. De distributie zal een aanvang nemen op 15 Nov. of enkele da gen later. DE RUSSEN BEZETTEN TEHERAN. Op een bijeenkomst van het Iraansche parlement heeft de afgevaardigde Etebar medege deeld: „Vandaag heeft het roode leger 45 gebouwen in Te heran bezet. Het hoofdkwartier is nog steeds in deze stad. 12.000 nieuwe Russische soldaten zijn bij Bendar Shah geland, 80.000 in Astaria en 2 nieuwe divisies zijn pas in Azerbeidjan aange komen. Waarom worden onze gendarmes door de Russen ge hinderd naar het Noorden te trekken om de orde te herstel len?" Antisemietisohe onlusten te Tripoli. In Tripoli ondernemen Ara bieren daden van geweldpleging en brandstichting tegen de Joden al daar, Woensdag bedroeg het aan tal gedoode Joden 47, terwijl er 183 wegens verwondingen in zie kenhuizen moesten worden opge nomen. Er is een uitgaansverbod voor heel Tripolitanië afgekondigd van 5 uur des middags tot 6 uur des morgens. De politie heeft order gekregen het vuur te openen op Gevraagd wordt: loo- nend bestaan voor den boer; meer be- drijfsvrijheid; ruime distributie. In een telegram heeft het hoofdbestuur van den N.C.B, zich tot den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gewend, waarin het op scherpe wijze uiting geeft aan de groeien de ontstemming der landbouwers en op 't acuut gevaar, dat deze ontstemming overslaat in niet te stuiten verzet in ongewenschten vorm. Adressant wijst er op, dat de overheid al te lang ne- wacht heeft met het nemen van maatregelen, die de boe ren een redelijk bestaan mo gelijk maken, 's Lands amb tenarenapparaat werkt te traag, de overtuiging, dat er ongehoorde corruptie leeft, de dwaze practijken bij dis tributiebeleid, brutale aan matiging van controleerende ambtenaren, willekeur bij verschillende lagere tuchf- reohterlijke instanties, die geen begrip toonen voor de hopelooze situatie van den boer, wanverhoudingen op het gebied der loonen, het niet nakomen van gedane toezeggingen door of van wege de Overheid bekend gemaakt, doen den boer zijn geduld verliezen. Adressant herinnert vérvolgens aan zijn vergeefsche pogingen om verbeteringen te bewerkstelligen en spreekt er zijn misnoegen over uit, dat de minister voor de vrije organisaties slechts toegankelijk is via de Stichting voor den Land bouw. Er moet spoedig meer wor den gedaan dan terugwijzen van dit telegram naar genoemde stich ting. De N.C.B. stelt in het telegram de volgende eischen: Loonend bestaan voor den boer. a. onmiddellijke vaststelling en publicatie van hoogere prijzen in verband met verhooging van tal van productiekosten. b. blijvende verbetering van de positie van de gemengde zandbe- drijven en van de kleinere bedrij ven in het bijzonder. c. D.U.W. en Heide Mij. mogen geen werkloonen (met inbegrip van alle emolumenten) geven hoo- ger of gelijk met de contractlo nen voor den landarbeid. De loonen voor de arbeidsre serve moeten lager blijven dan de loonen in het vrije bedrijf j d. directe tenuitvoerlegging van de toezegging omtrent toeslagre geling ten bedrage van naar schat ting 100 millioen, door den minis ter gedaan op 20 Juli 1945, Meer bedrljfsvrijheid, a, paardenhandel vrij'b, rund veehandel vrijc. verplichte rund veelevering afschaffen; d, teeltrd- gcling voor varkens afschaffen; e. alle controle van de bedrijven weg. Alle geleverde producten moeten zeer spoedig en contant worden uitbetaald. Ruime distributie. Er kome spoedig ruime distri butie van werktuigen, hoefbeslag, rijwielbanden, kleeding en schoei sel, zonder administratieve romp slomp, om te voorkomen, dat de boer practisch gedwongen is tot ruilhandel of overtreding van di- stributievoor'ichriften. Hier en daar eohermut- eelingen. Het door generaal-tpajoor Manabcrgh, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten op Java, gesteld ultimatum aan de Indonesische leiders heeft geen directe gevolgen gehad. Wel heerschte er, naar ver luidt, in de kringen van Soe- karno een zekere ongerustheid. Zij gaven uiting aan hun vrees, daf een afgrijselijke oorlog het gevolg zou zijn en zij zullen ook wel begrijpen, dat, als het hard tegen hard gaat en door de Engelsche en Nederiandsche troepen het moderne en zware materiaal wordt ingezet, hun positie ver van aangenaam Ikan worden. Hier en daar hebben zich reeds schermusclingen voorgedaan, waarbij over en weer slachtof fers vielen. In Bandoeng en Ma- ge 1 a n g heerscht groote onrust. Bandoeng is bedoeld als hoofdkwartier van de zes Indonesische divisies en in Ma- gelang zijn de Indonesiërs be zig zich te concentreeren, met het gevolg, dat tallcoze bewo ners de stad beginnen te ver laten, ONGEREGELDHEDEN OP SUMATRA. Ook op Sumatra hebben zich enkele ongeregeldheden voorge daan. Te Mcdan vonden ge vechten plaats tusschen natio nalisten en Ambonneezen. De nationalisten verwijten den Ambonneezen hun pro-Neder- landsche houding. Op geheel Sumatra is het on rustig. Langs de hoofdwegen hebben de nationalisten hier en daar barricaden opgericht. Men tracht in verband hiermede de evacuatie naar Medan van dui zenden mannen, vrouwen en kinderen, die zich nog in de kampen bevinden, te bespoedi gen. Provincicnieuws. Inrichting Politieke Opsporings-Diensten. Tot 1 October j.l. werd: in de zaken, de interneering en vervol ging van politieke gevangenen be treffende, beslist door het Bureau Interneering van het Militair Ge zag. Thans geschiedt dit door de zelfstandige Politieke Opsporings- Diensten. In Zeeland zijn er een viertal P.O.D.'s, n.1. te Middelburg (hoofd: J. C. van Burg), te Goes (hoofd: Chr Louisse), te Sluiskil (hoofd: L. Stoorvogel) en te Zie- rikzeei (hoofd: L. de Vries). Elke P.O.D, beschikt over een afd. Recherche, die zich belast met het vooronderzoek der Tribu- naalgêvallen, een afd. Documen tatie, die o.m. de in beslag geno- men archieven der Duitsche en I N.S.B.-instanties verwerkt en een afd. Administratie. Wanneer de publiekrechtelijke lichamen en grootere ondernemin gen inlichtingen wenschen over de politieke betrouwbaarheid, van aan te stellen personeel, kunnen zij zich tot de afd., Recherche wen- d<Kapt. Mr J. J. v. <1, Peijl, is nu gemachtigde voor de Interneering en vrijlating, terwijl Kapt, J. Geelkerken Inspecteur der P.O.D.'s is. VLISSINGEN. C. K. W. O. is herrezen. Woensdag avond werd in het Jeugdgebouw der Geref. kerk voor het eerst in dit seizoen een declamatie-avond gegeven, welke verzorgd werd door dhr J. v. Elsacker uit Rot terdam, De voorzitter dhr I. Sinks bracht in herinnering, hoe de ver' eeniging 15 jaar geleden werd op gericht, door den oorlog moest op houden en thans weer Is herboren. Heit optreden van dhr v. Elsacker oogstte in het verleden veel bij val, ook nu werd hij met applaus begroet, Hij begon met enkele liederen uit de verzetspoëzie w.o. 't Lied der 18 dooden van z'n dorps genoot Jan Campert en twee lof dichten op Walcheren van P. Boutens. Als hoofdschotel voor dezen avond bracht de voordracht kunstenaar fragmenten uit het werk van den Amerikaanschen schrijver John Steinbeck „De Vliegenvanger". Het is een sterk dramatisch stuk en doet op schit terende wijze zien de angsten en oorlogsmoeheid van den bezetter in Noorwegen, en de houding van de bevolking van een klein Noorsch stadje. Dat dhr v. Elsacker ook met de humor weg weet, bewees hij in het verdere van den avond. Van Simon Carmiggelt uit zijn „50 Dwaasheden" bracht hij „Wroe ging" en „De Anecdote". Verder „De orgeldraaiertjes" van Jan Feith en „Ruzie" een ouderwetsch „Falklandje" van H. Heijermans. Tenslotte declameerde hij nog enkele verzen over Rotterdam, en wel van Jan Prins en Jan H. de Groot. Met het zingen van den Avond:- zang en gebed werd de avond gesloten. gaat f 1.25 per dag af voor den kost, doch de getrouwde krijgt er 90 cent per 'dag voor de huisves ting weer bij. Zij die dicht bij wonen worden 's Zaterdags per auto naar huis gebracht en 's Maandags weer gehaald. De ar beiders die ver weg wonen krij gen eens per maand eenige dagen vrijzij worden eveneens gebracht en gehaald, 30.000 H.A, grond ligt nog te wachten Maar een WalohersGhe landbou wer, een man van het vak wiens bedrijf verwoest werd en dje ziob daar ging melden kreeg zonder moer nul op het request. Is het niet mogelijk, dat hier gedupeerde landbouwers daar aen leans krijgen? Kerk en School. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Bergenthelm, J. Groot te Valburg; te Sloter- dijk, J. C, Jorg te Nieuw-Ven- nep. Aangenomen naar Aalten, dr C. J. Dijkhuis te Bergenthelm. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hilversum, G. Meijnen te Amsterdam-W. Bedankt voor Amersfoort, Groningen en Vlaardingen, G. Meijnen to Amsterdam-W. Groote behoefte aan arbeids krachten. Eén der landbouw-ingenieurs van den N.O.-polder verklaarde aan een verslaggever van „Trouw" dat de polder schreeuwt om ar beidskrachten. Van de 48.000 ha grond, die aan de zee werd onttrokken, zijn thans 18.000 ha in cultuur ge bracht. Dertigduizend ha grond, land van het beste soort, ligt nog te wachten. Het riet staat er op sommige plaatsen wel twee en een halven meter hoog, terwijl de zee ster er welig tiert. Het is er, sinds de dijk rond de polder ge sloten kon worden, een woestenij geworden, maar nog heel wat zal moeten gebeuren, eer ook hier het ontgonnen land zijn rijpe vruchten zal opleveren. Een geschoolde kracht kan hier f 37.50 per week verdienen. Daar Bij een brand in een hooischuur te Bellingwoldc (Gr.) is een 11-jarig logeetje uit Den Haag, bij haar pogingen, om een 2-jarig kind te redden, met dit kind in de vlammen omga- komen, Bij Amersfoort is een massagraf ontdekt, waarin de overblijfselen van 70 Russische krijgsgevangenen, die door de Gestapo zijn vermoord, werden aangetroffen, Om het tabaksrant soen op de huidige basis te handhaven zijn per week 7A mil lioen rantsoenen noodig, d.i, 175.000 kg tabak, Drie voormalige pre sidenten van Venezuela (Medina Angarita, Lopez Contreras en Pe rez) zullen moeten terechtstaan wegens verduistering van publieke gelden. Meer dan twee mil lioen ton steenkool wor den elke maand uit Duitschland naar Oost-Europa gebracht. ■■Bij de Bocoa Tigris, een der mondingsarmen van de Paarlrivier, is een Chineesch schip,op een mijn geloopen. Aan boord bevonden zich bijna twee duizend soldaten. Naar schatting zijn 1500 per sonen omgekomen. -> Dezer dagen is vanuit Engeland de 10.000ste auto in ons land in gevoerd. m De Zwitsersche regeering heeft een commissie voor „atoombom- onderzoek" benoemd. groepen van meer dan vijf per sonen. Een redacteur van de „Semeur Vaudois" te Lausanne had onlangs een gesprek met Germanos, aarts bisschop van Thyateira, een der leidende figuren in de Grieksch Orthodoxe kerk. „Waarom, zoo vroeg de Zwitser sche redacteur, heeft de Russische regeering haar anti-godsdienstige propaganda opgegeven? Germanos antwoordde: Zij deed dit, omdat zij inzag, dat die pro paganda zonder uitwerking bleef, niettegenstaande alle moeite, die zij zich hu reeds 25 jaren heeft gegeven, bleef het godsdienstige gevoel leven en bleef men de kerk trouw, Niettegenstaande alle maatregelen werden er regelmatig godsdienstoefeningen gehouden, werd er kerkelijk onderwijs gege ven, werden er kinderen gedoopt. In 1943 verleende de regeering weer godsdienstvrijheid en erken de zij de geestelijke macht van dc kerk. Natuurlijk speelden daarbij ook politieke motieven een rol Rusland bevond zich in oorlog en moest concessies doen aan de groote bondgenooten, Het herstel der godsdienstvrijheid, maakte dan ook in Engeland en de Vercenigde Staten een grooten indruk. De Anglicaansche bisschop van York vloog meteen naar Moskou, waar hij met veel plechtigheid werd ont vangen. Nog nooit, zeide Germanos, kende de Russische orthodoxe kerk kerk zoo'n volledige vrijheid. Zij is niet meer wat zij onder den tsaar was: een instrument van de maohtspolitiek van den staat; rij is vrij. Een commissie van vier door de synode aangewezen man nen regelt de verhouding tot den staat in kerkelijke aangelegenhe den. De synode komt in volkomen onafhankelijkheid bijeen, de staat zendt slechts voor do vorm een waarnemer. Gelouterd door het lijden, wijdt de Russisch-orthodoxe kerk zich thans aan. haar nieuwe godsdien stige plichten. Een belangrijke vraag is die van de vorming van een clerus, die vroeger werd ver waarloosd. Tal van theologische seminariën hebben hun werk her-1 vat. Dat te Moskou telt reeds vele studenten. Men wijdt groote aan dacht aan de geestelijke en mo-1 reele vorming van de jonge gees-1 telijken, Germanos Is ervan overtuigd, I dat de Russische kerk een tijdperk j van diepgaande vernieuwing bin- 1 nentreedt, nu zij de vrijheid her kreeg om het evangelie te ver- j kondigen." Volkomen vrij I Maar uit Oosterijk komt het be. richt, dat de Russische comman dant de onbeperkte vrijheid van godsdienst-uitoefening verzekerde, maar dat elk spoor van fascis tische geest in de kerk ten streng ste zou worden vervolgd; dit zou dan echter geen godsdienstvervol ging zijn, maar als een maatregel van politiek gezien moeten wor den. Dat is dus zoo ongeveer de zelfde vrijheid als die door de na- tionaal-socialisten in Duitschland werd gehuldigd. De sigaret is te duur. Anti-sociale heffing. Een eenvoudige rekensom Zeven pakjes sigaretten van een kwaliteit, die boven onze Rho desia lag, kostte voor den oor log; zeven maal vijftien cent of f 1.05. Zeven pakjes Rhodesia moe ten een prijs opbrengen van ze ven keer zestig ct. of f 4.20. (Het vóór-oorlogsche sigaret tengebruik bedroeg zeven pak jes per week.) Als dus de consumptie nor- maal wordt, betalen wij per week f3.15 meer dan vroeger. Zuinig geraamd, verdwijnt van deze f 3.15 minstens een rijksdaalder in de schatkist, Doodelijk ongeluk te Vlissingen. Vrijdagavond viel de heer A. Cracao, terwijl hij op de treeplank stond, van zfjn in volle vaart rij de vrachtauto. Het achterwiel ging over zijn lichaam met het gevolg dat hj kort daarop over leed. „Ons Genoegen". Do harmonie „Ons Genoegen" herdacht Zaterdag zijn 55-jarig bestaan. Wij komen hierop nader terug. De ringdijk bij Vlissingen doorgestoken. Door de politie zijn 0911 zestal Inwoners van Koudokerke, die aan den Nolledjk werkzaam zijn, gearresteerd. Zj werden op hee- terdaad betrapt toen zj bezig waren de ringdijk rond Vlissin- gon door te steken, waardoor de buitenwjkon van de stad weer ge- deoltelijk ondor water kwamen te sttan. Ih verband mot deze ar restatie ging een 100-tal dijkwer kers hl staking. DE EERSTE BRITSCHE BOMMEN OP SOERABAIA. Zaterdagmorgen om 6 uur is de Htrjd om Soorabaia uitgebroken. Omstreeks dien tijd inkten Britsch-Indischo soldaten Soera- bia binnen ott word bet Engelsche kanonvuur op deze stad geopond. De Britsche aanval is begonnen na^ den afloop van het Britsche ultimatum. Ook onkole vliegtuigen stegen op, die zeer nauwkeurig een 28-tal bommen uitwierpen op weerstandsnesten dor Indonesiërs in Soorabaia. Gisteravond werd gemeld dat ongeveer 1/3 deel der stad door de Britten was gezui verd. De Indonesische strijdkrach ten trekken langzaam terug. Tal rijke vrouwen en kinderen verla ten thans de stad.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1