ZEEUWSCH DAGBLAD üffh «muiihmhil1 1e JAARGANG No, 186 PROT. CRR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 10 Nov. '45 Gesprekken Christendom en humanisme. De Indische Regeeringsverklaring. Naar blijvende gelelde economie. Wie en wat is Soekarno Bij de hier en daar gevoerde besprekingen van Anti-revolu- tionnairen, Chr.-Hiatoriachen en Staatk. Gereiormeerdcn i» ook weer d« vraag aan de orde ge komen, oi de Overheid ali zoo- danig gebonden ie aan Gods Woord, dun wel of dit slechts van de Overheidspersonen kun gelden. In het program van de Chr,- Hist, Unie heet het; „De regel waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefend, is de in de Heilige Schrift ge openbaarde ordening Goda, on verschillig welke de personen zijn, die tijdelijk met eenige staatsbediening zijn belast". Het program van de Staatk. Geref. partij zegt; „De partij staat voor de regeering van het volk geheel op den grondslag van de in de Heilige Schrift ge openbaarde ordening Gods." En dat van de A.-R. partij „Ook op staatkundig terrein be lijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord; zoo evenwel dat het staatsgezag nóch recht streeks, nóch door de uitspraak van eenige kerk, maar alleen in de consciëntie der overheids personen aan de ordinantiën Gods gebonden zij". Tegen deze laatste formule Is nu als bezwaar aangevoerd, dat de consciëntie van de overheids personen het richtsnoer zou zijn en men zich niet behoorde te onderwerpen aan de aanwijzin gen die ons in de Heilige Schrift zijn gegeven. Dat is echter nooit de bedoe ling geweest. De beteekenis van dit artikel is, dat het richtsnoer van het regcerbeleid te vinden is hl Gods Woord, en dat de Over heid zoodanige studie moet ma- keu van de aanwijzingen in de Heilige Schrift, dat zij zich daaraan kan houden ter hand having van de ordeningen Gods. Een principieel verschil is hier dus niet. .1 Terecht schreef wijlen Prof. Slotemaker de Bruine in 1925 in „De Nederlander", dat hier eigenlijk niet de vraag gesteld mag worden: wie de Overheid wil doen handelen naar Gods Woord en wie niet. „De vraag in geding is uitslui- sluitend deze: wat God van de overheid vraagt. Hieromtrent is verschil zeer wel mogelijk en bestaat veel verschil. Doch daarover kan men als christe nen onderling handelen zonder eenig pijnlijk element. Laat men dan ooik zóó de zaak stellen. En het niet doen voorkomen, alsof de een God wil gehoorzamen en de ander God niet wil gehoorzamen 1" Zoo is het inderdaad. Hier is geen principieel ver schil. En daarom mag dit ook geen reden zijn om in dezen tijd, nu eendrachtig optreden meer dan ooit geboden is, niet tot meer eenheid te komen. In den Oproep van de Neder- lundschc Volksbeweging wordt gezegd, „dat ons Ncdcrïandschc volk, zoowel voor den arbeid aan eigen nationale gemeen schap als voor het behouden van een waardige plaats in de rij der volkeren, bovenal noo- dig heeft een geestelijke ver nieuwing, gevoed uit de levende bronnen van Christendom en hu manisme, die steeds onze volks kracht hebben gestempeld" „dat alle gebieden van het men- schelijk leven gebonden zijn aan volstrekte normen als barm hartigheid, gerechtigheid, waar heid en naastenliefde, die naar het Evangelie in Gods wil ge grond zijn, maar ook in andere dan Christelijke overtuiging worden gegrond „Hier wordt gezegd, dat ons volk zijn bindende kracht door de eeuwen heen uit de bronnen van Christendom cn huma nisme ontvangen heeft, Christendom en humanisme worden dus, zeer zeker pruc- tisch, als gelijkwaardig aan vaard, cn daarmede kunnen en mogen de belijders van hut Christendom niet instemmen. Het Christendom gaat uit van de belijdenis van God Al machtig, van het feit der zon de, van de verlossing in Jezus Christus en van Zijn Koning schap. Het Christendom is dienst van God, in gebonden heid aan Zijn Woord. Het Humanisme gaat uit van den mcnsch en is in zijn historische verschijningsvormen, en tot op den huidigen dag, dienst van den mensch. Het Christendom is naar zijn oorsprong en wezen in dezen zin onverdraagzaam, dat het geen andere religie, geen andere levensbeschouwing als gelijk waardig naast zich duldt. Het Christendom is de eenige, de absolute religie. Daarom kan de Christen zich niet vereenigen met eene uit- uitspraak, welke veriklaart, dat het humanisme van gelijke waarde is als het Christendom voor het geestelijk-zedelijk le ven en voor het staats- en maatschappijleven. Door zulk een gelijkstelling tracht men ijzer en leem te ver eenigen, bevordert men een synthese, welke aan het huma nisme een andere qualitatieve beteekenis toekent dan het heeft, en welke aan de waarde en de ilcracht van het Christen dom op zeer bedenkelijke wijze afbreuk doet." J. SCHOUTEN. Indien de Regeering de hoop heeft gekoesterd, dat door een ver klaring als door Dr van Mook gepubliceerd, de rust in Indië zou terugkeeren en de oproerige geesten zouden inbinden, dan heeft zij zich wel zeer vergist. Dit was te verwachten. Een opstandige beweging als in Indië is ontstaan, wordt niet met beloften bedwongen. Het eenige wat er mee bereikt wordt is, dat steeds hoogere eischen worden gesteld en dat de toon steeds meer aanmatigend wordt, omdat men de verklaringen en toezeggingen ziet als een bewijs van zwakheid en van onmacht om het gezag te handhaven. Soekarno, die begon met te ver klaren, dat hij met het Konink rijk der Nederlanden niets meer te maken wil hebben, heeft later een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat hij geen bezwaar heeft tegen een oplossing, waarbij de Nederlanders zich een domini- eerende positie in handel en be drijf verzekeren, waarbij het dan mogelijk zou zijn, dat zij in Indië blijven wonen en onder vreed zame omstandigheden in hun on derhoud voorzien. Soebardjo, de „minister van Buitenlandsche Zaken", heeft voorgesteld onder het oppertoe zicht van de Vereenigde Volken een referendum te houden, waar bij naar zijn overtuiging de Indo nesiërs zich voor afscheiding van Nederland zullen uitspreken. In dat geval zouden vriend- Amerikaansche en de Engel- sche regeering om bemidde lend op te treden, teneinde te voorkomen, dat het oor logsgeweld op geheel Java losbreekt. Twee congressen op Java. Vandaag vinden op Java twee congressen der nationalisten plaats, To Jogjakarta Is er een jeugdhijccHkonttt, waar 300 afge vaardigden uit de voornaamste steden van Java aanwezig zullen zijn en waar alle onafhankelijke jeugdbewegingen in één partij op soclalistischen grondslag zullen worden ondergebracht. Te Soerakarta begint, eveneens vandaag, een twecdaagsch congres van de Islam-partij, Op beide ver gaderingen zal Soekarno aanwezig zijn. De Joego-Slavische min. van Buitenl. Zaken heeft verklaard, dat het land reeds een republiek is. In de plaats van La Guarilia is als burgemeester van New York gekozen de democraat Q'dwyer, De opstand der Koerden In Irak, Iran en Turkije breidt zich Bteods uit. Zij verlangen blijkbaar een autonome republiek, Een Inwoner van Nancy heeft den kleinsten motor ter wereld goconstrueerd. Deze motor is i'/a mm hoog en maakt 4000 omwente lingen per minuut, De motor is geheel met de hand vervaardigd. De constructie heeft 600 uur ge vergd. met JONGE MENSCHEN Prinses Juliana bezoekt Friesland. Voor de eerste maal sinds 7 jaar brengt een lid van dc Ko ninklijke Familie een bezoek aan Friesland. H. IC, H, Prinses Juliana arri veerde gistermorgen te Leeuwar den, waar zij een bezoek heeft gebracht aan het gebouw van Volksherstel. Terwijl zij op het Provincie huis vertoefde werd haar een au bade gebracht door de leerlingen van de hoogere klassen van alle scholen. 's Middags werd een tocht door de Provincie gemaakt. 0.a. werd een bezoek gebracht aan Dokkum, Drachten en Sneek. De rust nog niet teruggekeerd. Steeds verder gaande eischen. Tegenwerking van Britten en Amerikanen. schappelijke betrekkingen met Nederland onderhouden kunnen worden op basis van een verdrag. Aan Nederland zouden dan voor keursrechten kunnen worden toe gestaan, terwijl het zou kunnen helpen bij den opbouw van Indië. Uit Batavia wordt gemeld, dat de Britsche waarnemers niet veel waarde hechten aan de Indische regeeringsverklaring. Om te be ginnen kwam deze te laat en bo vendien had ze nog verder moeten gaan. Wij beleven niet veel plezier van onze geallieerde vrienden. Vooral in Australië wordt wei nig dankbaarheid getoond voor wat Nederland voor dit land ge daan heeft. Dat is niet weinig. Een offi- cieele woordvoerder verklaarde, dat het aan het krachtig optreden van de Nederlandsche troepen te danken is, dat Australië niet door de Japanners werd bezet. Dat is heel mooi zoo'n verkla ring. Maar als communistische horden het verschepen van Neder, landsche troepen naar Indië en zelfs hulpverleening aan oorlogs slachtoffers onmogelijk maken, dan wordt er niets gedaan om zulks te verhinderen. Te Sydney hebben Nederland sche troepen aan boord van een in de haven liggend schip, zelfs van de brandspuit gebruik moeten I maken om zich de op de kade demonstreerende communisten van het lijf te houden, Argentijnsch vleesch op komst. Ter versterking van de vleesch- positie heeft de regeering eeni- gen tijd geleden in Argentinië vleesch aangekocht. Het Engel- sche schip „Port Sydney" werd heden, Zaterdag, te Amsterdam verwacht met een lading van 3800 ton bevroren rund- en var- kensvleesch uit Argentinië, terwijl vandaag ook het Neder landsche schip „Westland" met een lading van 600 ton bevro ren vleesch uit Argentinië zou binnenloopen. KRACHTIGER OPTREDEN BRITSCHE TROEPEN. Uit Batavia wordt gemeld, dat, nu de Indonesische troepen zich aan geen waarschuwingen storen, verwacht kan worden, dat de Britsche troepen met kracht aan de ongeregeldheden een einde zullen maken. een rustlkuur hebben doorge maakt, naar Borneo scheep ge gaan. Deze troepen zullen wel licht naar Java doorreizen. Een aanvullende troepenmacht van 5000 man voormalige krijgsge vangenen zal vermoedelijk deze maand van de Philippijnen ver trekken. NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR INDIë. Uit Manilla zijn twee batal- SOEKARNO VRAAGT BEMIDDELING. Uit New-York wordt ge- jons bevrijde Nederlandsche meld, dat Soekarno een be troepen, die op de Philippijnen roep heeft gedaan op de OPENING STATEN-GENERAAL. H. M. de Koningin zal op 20 November a.s. de zitting van de voorloopige Staten-Generaal in de Ridderzaal openen. Het gebruikelijke ceremonieel zal dit maal achterwege blijven. 600.000 M3. GLAS UIT BELGIë. Ingevolge een met België ge sloten handelsovereenkomst zal België 600.000 vierk. M glas aan Nederland leveren. In 1946 zullen regelmatig elke maand verdere glas-leveranties volgen. Herstel van Jaarbeurzen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Lu xemburg heeft bij den burge meester van Brussel aangedron gen op herstel van de interna tionale jaarbeurs van Brussel, welke zij hoogst belangrijk acht voor de hervatting der zaken relaties tusschen beide landen. De Kamer heeft eveneens stap pen in Nederland ondernomen voor herstel van de Internatio nale Jaarbeurs te Utrecht. Koninkl. Nederl. Jaarbeurs. In de gehouden vergadering van den Raad van Beheer zijn de data voor de in 1946 te hou den Jaarbeurzen als volgt vast gesteld: Voorjaarsbeurs 2 t.m. 11 April; Najaarsbeurs 10 t.m. 19 Sept. Dr H. van dér Horit gerepatrieerd. Met de „Boskoop" is uit de Ver. Staten teruggekeerd Dr Hendrik van der Horst, die zich bij het uitbreken van den oorlog in Ame rika bevond. Deze Nederlander, vóór 1940 kleinindustriëel in Hil versum, heeft zich in de gealli eerde landen grooten naam ge maakt door het vinden van een procédé om chroom tegelijk te harden en poreus te maken. Deze belangrijke uitvinding heeit toe passing gevonden o.m. bij de con structie der Diesel-motoren voor de invasie-schepen in Normandië en voor die der duikbooten in den Pacific. Zijn doktorstitel heeft Van der Horst aan de R.K. uni versiteit St. Bonaventure in den staat New York ontvangen. Herdenking der dooden. In de afgeloopen weken heb ben vele gemeenten in onze pro vincie den dag hunner bevrij-1 ding gevierd. Er zijn kransen gelegd en op plechtige wijze zijn op de graven der gevalle nen do alachtoikra van den ontzettenden oorlog herdacht* Lang ia de lijst der naamloo- zen, gevallen op de slagvelden, in liet puin der steden, voor het vuurpeloton en in concentratie- kampen. Hun offers «taan met bloed in de geschiedenis ge- schreven, Ik las dezer dagen een urti- kel in de „Pen Gun", dat mij dien vreesdij ken droom op aan grijpende wijze weer voor den geest bracht. Die droom, die werkelijkheid was: Een legerpredikant werd op een avond in een cantine op een jongen matroos opmerk zaam gemaakt, die donker zwij gend en doodstil met gebalde vuisten voor een raam staande, zich duidelijk afkeerde van het rumoer en het gelach daarbin nen. De predikant probeerde een gespreik. Het was een wan hopige onderneming, Hij kreeg niets ten antwoord dan „yes, sir", „no sir" of „thank you, sir". De geestelijke had het ge voel, dat de jonge man hem lie ver weg zcu kijken. Maar hij kon dezen jongen kerel niet la ten staan. Hier was een wan hopig mcnsch. Hier moest hij iets doen. Maar wat? Tenslotte liet de matroos zich in een stoel neervallen. Z ij n verzet was gebroken. Hij kon er niet meer tegen op. Toen kwam kort en klankloos zijn ontzettend verhaal. Hij was uit Cornwall afkom stig. Had daar een meisje. Ze waren gelukkig. De oorlog bracht veel ellende. Veel had hij in den Pacific meegemaakt. Zij bleef hem echter trouw. Zij maakten huwelijksplannen. Ein delijk kreeg hij vijf dagen ver lof. Alles werd gereedgemaakt, 's Morgens trouwden ze in de kerk. 's Avonds zou het feest zijn in Janie's huis. Maar hij moest zich eerst nog bij de ma rine in de stad melden en ging er dus na den kerkdienst even tusschen uit.... In sobere woorden komt dan 't ontzettendeIk haastte me om terug te komen, maar toen ik bij Janie's huis kwam, was het er niet meer...." Een bom bardement had het huis met de heele familie en zijn jonge vrouw weggevaagd.... „Er was van hen nog zooveel over, dat het nauwelijks de moeite waard was om 't te begraven", zoo eindigde de jongeman zijn relaas. „Ik Ikon niets meer zeggeni zoo schrijft de predikant, „ia wilde mijn armen om hem heen slaan, maar dat zou verkeerd geweest zijn". Inderdaad, hier wordt een mensch met stomheid geslagen. Hier schijnen troostwoorden enkel maar een bespotting, een grove gevoelloosheid. Toch wist deze predikant nog iets voor dezen jongeman te doen. Hij bleek tenslotte vroe ger in een kerkkoor gezongen te hebben. Hier kregen deze twee menschenzielen contact. En hij zong, deze jonge kerel, verstomd in zijn wanhoop, hij zong nu „Leid vriend'lijk licht in 't midden van den nacht, Leid Gij mij voort...." Een ontroerende nacht moet het geweest zijn, èn voor dezen predikant èn voor dezen totaal gebroken mensch. Het eene lied na het andere zongen ze samen, totdat de morgen daagde, in dubbele beteekenis. Ik wil hier niets meer aan toevoegen. Alleen dit: Wij menschen brengen een leed en ellende over deze aarde, zooals nauwelijks met woorden te be schrijven is. En in duizenden, in millioenen levens is een duister nis gekomen, waarop naar het schijnt geen morgenstond meer volgen Ikan. Alleen bij God is licht. Provincienieuws. «Apotheken. A.S. Zondag en volgende da gen t.m. Vrijdag 16 Nov. is voor avond- en nachtrecepten geopend de apotheelk van de fa. Wed. Ockenburg, Badhuis straat, Vlissingen. Voor Middelburg geldt dit voor de apotheek van V. d. Harst. MIDDELBURG. De heer Joh. H. Caro alhier heeft zich bereid verklaard het gedicht „De Konin gin van het land der zee" van den heer H. den Engelsman te toonzetten. Zooals men weet ge schiedt dit op verzoek van H. M. 'dë Koningin, In ons verslag van het con cert in de Oostkck verzuimden wij te vermelden, dat Mej, R. Caro o.m. het „Gebed voor het Vaderland" van den heer H, den Engelsman zong. Gisteren arriveerden in Mid delburg vanuit het bewaringskamp voor vrouwen te Maastricht de volgende N.S.B.-sters: KI. Pa, Bakker (lid Duitsche R.-'Cruis)A, Rademakers—v. d. Bergen; M, A, M, Schunselaar Geeraard; H. P. BliekHypers; P. J. DekkerMathijssen; E. Stam, allen te Middelburg en Joh. KettingBarthaJ. Bartha LummelE. J. F. Dommisse Mari; P, H. AngermanPosthu- ma en F, Angermande Vos, al len te Vlissingen, GOES, Adres Drank- weercomité, Het Goesche Drankweereomité, samengesteld uit afgevaardigden van de Gtiaf. Vereen, vow Drankbe strijding, dc Nat. Uhr. Geheel- ontij. Vereen., de Nederl. Vereen, tot afsch. van alcohol houdende dranken, en het Lo- fer des llells heelt aan de le en van den tijdelijke» gemeen teraad het dringende verzoek gericht, met „sprekende cijfers' te verklaren, dat uitbreiding van het aantal vergunningen juet gewcnscht wordt, In het adres wordt er op ge wezen, dat de 24 bestaande gele genheden met vergunning ruim schoots in dc bestaande be-1 hoefte voorzien, dat het schep pen van meer gelegenheid het gebruik zal doen toenemen, dat ons verarmde volk zich de luxe van meer gebruik van alcoholia niet kan veroorloven, dat het niet op den weg van de Over heid ligt maatregelen te nemen, die in feite een stimulans zijn voor onnutte uitgaven cn dat ons land behoefte heeft aan warme harten en vooral, hel dere, koele hoofden. Ned. Bijbelge- nootschap. In een Don derdag gehouden vergadering werden tot bestuursleden van de'aid. Goes van het Ned. Bij belgenootschap benoemd ds J. E. Drost te Kapelle en ds P. A. Elderenbosch te Kloetinge. Voorzitter van het Bestuur is ds M. v. d. Vis, secretaris de heer A. de Lange, en penning- meesteresse-bibliothecaresse me vrouw P. KakebcekeBehage, allen te Goes. Getracht zal wor den dezen winter te Goes, Ka- pelle, Kloetinge, 's'Hcer Abts- kerlce en Wilhelminadorp een Indië-avond te organisceren. Van de zijde van de ver. „Arbeid Voor Onvolwaardigen", deelt men ons mede, dat, in ver band met het groote tekort aan kunstledematen de Ned. regee ring bemiddelend zal optreden met betrekking tot het invoe ren der voor de Nederlandsche industrie benoodigde grondstof fen daarvoor, alsmede het in voeren der gereede onderdeelen. In verband hiermede zullen eenige orthopaedische instru mentmakers worden uitgezon den om in de betreffende En- gelsche fabrieken vertrouwd te worden gemaakt met de nieuw ste uitvindingen op dit gebied. KRUININGEN. Woensdag 7 Nov. was het 40 jaar geleden, dat dhr J. Buijze in dienst kwam bij de Grossierderij van de fa. H. C. Baarens. Reeds vroeg wapperde de driekleur van Mag. „De Spar". De jubi laris en echtgenoote werden door dhr Baarens Jr. afgehaald en daarna op het kantoor in bij zijn van het geheele personeel door dhr Baarens Sr. op harte lijke wijze toegesproken. De receptie in de „Koren beurs", de vele gelukwenschen en bloemen getuigden van de sympathie welke de jubilaris geniet, 's Avonds bracht E.M.M. een serenade. VROUWEPOLDER, Alhier zijn van de destijds ingeleverde radiotoestellen een 20-tal terug gekomen. Over het algemeen waren het oude toestellen, ter wijl de meeste lampen ontbra ken. Nadat 14 dagen geleden Jan Maas het ongeluk had, door een val van een boeren wagen, een arm te breken, brak zijn broer, Jac. Maas, nu zijn been. OOSTKAPELLE. Onder groote belangstelling werd Woens dag het steffelijk overschot van S. Walraven, in leven gem, veld wachter en-wachtmeester der ma rechaussee, ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een broer van den overledene, den Distr,-Comman dant der marechaussee te Middel burg, den groepscommandant te Domburg, en den wnd, gem.-secr., dhr A. J. de Broekert, Een familielid bedankte voor de laatste eer aan den overledene be wezen. Ds Don eindigde deze droeve plechtigheid met gebed. ARNEMUIDEN. Woensdag hield dc C.J.V, „Maranatha" al hier haar 24e jaarvergadering, o.l.v. dhr K, v. d. Ketterij, Er waren o.m, afgevaardigden van Kerkeraad en Kerkvoogdij aanwe zig. Er werd begonnen met een Bijbelbespreking over Hand. 16 16—40, ingeleid door G. de Nooij- er, waarna N, de Vos een opstel over „De Sacramenten" hield. Vervolgens waren er diverse de clamaties. Er werd tenslotte af scheid genomen van den secre taris, dhr P. Kcppejan, die gaat trouwen. Benoemd tot onderwijzeres aan de O.L, school Mej. E. Dek ker te Borssele, BRUINISSE. Begrafe nis oud-burgemees ter H a g e. Onder groote belangstelling is Maandag het stoffelijk overschot van den heer Hage ter aarde besteld. Nadat eerst in de Geref. Kerk een rouwdienst was gehouden, werd op de begraafplaats nog het woord gevoerd door ds Spoelstra van Anna Jacobapol- der, ds Marsman, burgemeester v. d. Berg, en de heeren F. D. v. Vessem, Mr H. v. d. Beke Calleafels, P. Krepel, R. Gerrit sen en dhr van Oeveren, burge meester van Poortvliet. Nadat de oudste zoon, dr C, Hage, had bedankt voor de betoonde be langstelling werd de plechtig heid door ds Spoelstra besloten met het voorlezen van do Twaalf Artiikclcn de» Geloof». De minister van Handel en Nij verheid, dc heer Vos, heeft nuar aanleiding van door Journalisten gestelde vragen, Inzake de z.g, plan-economie, geantwoord, dat de Regeering' zal aansturen op een blijvende geleide economie, Uit den aard der zaak zal de volksvertegenwoordiging in deze kwestie de eindbeslising hebben. Omslag kosten niet-geleverde bieten. Door verschillende coöpera tieve fabrieken worden of zijn reeds nota's gezonden aan aan deelhouders die door bijzondere omstandigheden van den oogst 1944 geen of te weinig bieten hebben geleverd op hun aan deden. (Kosten ingevolge art. 21.) Met het betreffende bedrijf schap Is kort geleden afgespro ken, dat deze kosten niet zul len worden berekend. Van dit besluit zou bericht worden gezonden aan de ver schillende fabrieken. De Rijksdienst voor Land- bouwherstel adviseert den be trokkenen, dergelijke nota'3 niet te betalen. Landbouw en veeteelt in Nederland. Het Statistisch Bulletin van het Ccntr. Bur. v. d. Statistiek geeft de volgende actueele cij fers betreffende den Nederland- schen landbouw en veeteelt. Blijkens de uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuin bouw 1945 voor geheel Neder land bedroeg de totale opper vlakte aan cultuurgrond in 1945 2.167.764 H.A. tegen 2.353.513 H.A. in 1943 en 2.334.148 H.A. in 1939. De oppervlakte beteeld met akkerbouwgewassen be droeg in 1945 975.614 H.A., in 1943 1.129.140 H.A. en in 1939 929.391 H.A. Het totaal aantal runderen bedroeg in 1945 2.227.105, in 1943 2.057.579 en in 1939 2.817.314; het aantal varkens resp. 768.733, 544.535 en 1.553.413. Voor paav- den bedroegen deze cijfers resp. 345.623, 309.066 en 322.152. FINANC- BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. In ons overzicht van gisteren betoogden wij de noodzakelijkheid, dat voor diverse betalingen, die zich niet leenen voor giraal ver keer een percentage van het te goed in vrij geld beschikbaar moest worden gesteld. Het Fin, Dagblad hamert ook op dit zelfde aambeeld, Het oppert de gedachte, dat de girale rekeningen thans vrij dienen te worden. Door deze maatregel zouden tegelijk ook banken van veel administratieve rompslomp worden ontlast, Met name uit de girale rekening zoo schrijft genoemd bind trachten de houder» allerlei be dragen en bedragjes te putten die ieder Nederlander, groot en klein, rijk en arm, uit zijn vestzakje resp. zijn postzegelkns placht te betalen. Thans tracht' iedereen met alle middelen zijn girale sal do te verminderen. lien over schrijving van een paar gulden of een aantal centen brengt voor de bank precies hetzelfde werk mede als een overschrijving van enkele duizenden guldens. Gevolgstapels inkomende post, overboekingen; van alle posten, ook die van een paar kwartjes, moet een dagafrekening verzonden worden, om van het ingewikkelde interne mechanisme, dat wegens overbelasting stroef werkt, nog maar te zwijgen, Men zou met dat alles vrede kunnen hebben, in dien de lancering van den gulden resp, bestrijding der inflatie er mee zou staan of vallen. O.i, zou een ruimere beschikking over wat meer contanten maar uiterst wei nig invloed hebben op de hoeveel heid geld in circulatie, die een in- flatlonistisch gevolg zou kunnen hebben, Het totaal bedrag waar het hier om gaat is niet zoo bar groot. En zooals wij gisteren reeds hebben opgemerkt, zouden tal van personen hiermede gebaat zijn voor betalingen van allerlei aard, en zouden daarmede heel wat kopzorgen worden opgelost. Wij hebben goeden moed, dat het Min. van Financiën hiervoor wel een oplossing zal vinden, alleen alle maatregelen kunnen niet tege lijk worden uitgevoerd. Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd en zelfs ook niet door de R.A.F. op één dag van den aardbodem weggevaagd. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schiedam, W. Nijenhuis te' Maasdam; tot pred. in algem. dienst, P. v. d. Staay te Exter. Bedankt voor Roclcanje en Nieuw Helvoet, E. D. Vinck Blok te Brouwershaven. Geref, Kerken. Tweetal te Sneek, N. v. Loo te Wons en D. A. Zijlstra te Uithuizen. Aangenomen naar Nieuw- Vennep, Y. v. d, Zee te Am sterdam-West; naar Hoorn, F. Slomp te Hjeemse. Geref. Kerken (Art. 31 D.K.) Beroepen te Hengelo, H. Bou- ma te Ndezijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Z., H. Visser te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht, H. Ligtenberg te Vlaardingen. Kerk en Wereld. De officiëele inwijding van de stichting „Kerk en Wereld" der Ned. Herv. Kerk zal plaats heb ben op 20 Nov. a.s. 's Morgens zal de voorz. der Gen, Synode, Dr Zeydner, in de Herv. kerk te Driebergen een wijdingsdienst leiden, terwijl 's middags het land goed „De Horst" en het inter naatsgebouw voor belangstellenden zullen zijn opengesteld, Een martelaar. Zendeling J. van Heusden,1 van den Geref. Zendingsbond, werd voor de keus gesteld tus schen den dood en, het Moham medanisme. Hij koos voor Christus, wat hij met den prijs van zijn leven moest betalen. Op 15 November 1944, een jaar geleden dus, schreef het Soekarnistische blad te Bata via: Op 8 November werd des avonds een groote bijeenkomst georganiseerd onder auspiciën van de djawa hookoo kai (een instelling van het Jap. mil. be stuur) om den eersten verjaar dag te vieren van de gemeen schappelijke proclamatie van een „Grooter Oost-Azië". Er werd een vlaggeprocessie ge houden om de vreugde der be volking uit te drukken over da glorieuze zege op Formosa en de Philippijnen om de dank baarheid voor de belofte van de onafhankelijkheid van Indone sië Na deze processie werden afbeeldingen van Roosevelt, Churchill en van der Plas tot den brandstapel veroordeeld. Alle aanwezigen betuigden hun vertrouwen in de overwinning'. Een bijlage toont Soekarno, terwijl hij de menigte toe spreekt. Andere illustraties in het blad vertoonen Soekarno, terwijl hij den Japanschen pre mier Tojo de hand schudt en Soekarno „als vertegenwoordi ger van het Indonesische volk, de gevoelens van dankbaarheid uitdrukkende voor het verkrij gen van de gelegenheid om in het bestuur samen te werken". Én met zulke landsverrader- lijke elementen zitten nu de vertegenwoordigers van de In dische Regeering aan één tafel. Het ultimatum van den Britschen Generaal. Door do Indonesische leidor» ia tot op heden nog geen gevolg gegeven aan het ultimatum van don Britschen generaal. Gisteren haddon zij zich moeten meidon, doch allen lieten verstek gaan, In het ultimatum wordt nog ge zegd, dat, indien de leiders zich melden, zij slechts hun wapens moeten inleveren, waarna allen weer op vrije voeten worden Predikbeurten. ZONDAG 11 NOVEMBER '45. Ned. Herv. Kerk. Kapelle: 10 en 230 ds Drost. Arnemuiden: 2 en 6 dhr v. d. Kolf. Kleverskerke: 2 ds v. Voorst Vader. N.- en St. Joos- land: 10 en 2.30 (H.D.)- ds Waardenburg. Geref. Kerken. Kapelle: 10 en 2.30 ds Scheele. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds Bak ker. Meliskerke: 10 ds Vreugden- hil. Biggekerke: 10 leesd, Zoute- lande: 10.45 leesd., 3 ds Vreug- denhil. Domburg: 1.30 en 5 ds Visser. Westkapelle9.30 ds Vis ser, 2.30 leesd. Krabbendijke9.30 en .2,30 ds Koning. Lewedorp: vm. ds Oussoren, nm. leesd. Boven Boorabia zijn door Brit- scha vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen. In deze biljetten wordt het ultimatum herhaald on tevens gozogd, dat de wanordelijk heden en de lafhartige wijze ven optreden van verschillende .Indo- nosische elementen niet ongestraft kan blijven, Minister-President Attlee naar de V.S. De Britsche premier Attlee is gisteren naar Amerika vertrokken om besprekingen te voeren over de buitenlandsche politiek. Weer opgesterkt thuis. Gisteren zyn uit Denemarken 400 Nederlandsche kinderen in Utrecht teruggekeerd. Zij zagen er allen uitstekend uit °u waren hoogst voldaan. Alle kinderen waren in nieuwe kleeren gestoken en in hun bagage was nog een extra pakket van het Deensche Roode Kruis. Rectificatie. In ons blad van gisteren stond onder Tribunaal Goes vermeld P. Koeman, Wolfaartsdijk 5 j. intern. Dit moet zjn: P. Koe man, Kloetinge.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1