ZEEÜWSCB DAGBLAD V erkeerde voorstelling Het gebruik van de wegen op Walcheren Strenge regeling van het verkeer noodzakelijk. De troebelen Indië. in Uitbreidingsplan voor Terneuzen. Centralen Convent A.-R. Partij Provincienieuws. Kerk cn School, 1e JAARGANG No. 181 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 5 Nov. '45 „Vrije Stemmen" gaf dezer dagen een merkwaardig artikel over de komende politieke oriën tatie in Nederland, Merkwaardig, omdat hier een voorstelling van zaken gegeven wordt, die volkomen in strijd is met de feiten, Handelend over de pogingen om te komen tot fusie van de A.R.- partij en de C.H, Unie, spreekt het blad over een herstel der vroe gere coalitie. Van de van Antire- volutionnaire zijde uitgesproken wensch om te komen tot samen smelting met de C.H, Unie, zegt het blad; „Men roept dus op tot prin- cipieele Christelijke politiek, en zou van harte gaarne op dien grondslag met de Christelijk- Historische partij samensmelten, terwijl dan de mogelijkheid zou worden gezien, om gezamenlijk met de herboren Roomsch-Katho- lieke Staaspartij, na de verkiezin gen met dezen inzet, het regee- ringskasteel te bezetten. Met dit plan is de Christelijk-Historische partijleiding niet accoord gegaan." Feit is, dat „dit plan", dat alleen in de verbeelding van de redactie bestaat, in 't geheel niet aan de orde is geweest, „Vrije Stemmen" is ver heugd, dat als gevolg van de houding der Chr, Hist, partij leiding, de A.R,-partij geïsoleerd Is komen te staan. Alweer in strijd met de feiten. Immers in een door de heeren Tilanus als voorz. der Chr, Hist, Unie en den heer de Wilde onder- tcekende verklaring, wordt, nadat geconstateerd is, dat een onmid dellijke fusie nog niet mogelijk bleek, woordelijk d i t gezegd „Teneinde echter een groei tere mate van eenheid op staatkundig gebied tusschen de Protestantsche Christenen te be vorderen, werd besloten aan te sturen op een federatieve samenwerking tusschen beide partijen. Daartoe worde ingesteld een Commissie van samenwerking, waarin voor het tegenwoordige zitting zouden kunnen hebben het Moderamen van het Centraal Co mité van de Anti-Revolutionnaire Partij en het dagelijsch bestuur van de Christelijk-Historische Unie, welke Commissie op regel matige tijden, minstens eens per drie maanden samenkomt. Deze federatieve samenwerking beoogde te bevorderen, dat een gemeenschappelijk ur gentieprogram worde op gemaakt. Aan de Prot. Christelijke frac ties in de gemeenteraden, Provin ciale Staten en Staten-Generaal worde het advies gegeven als één fractie op te treden, of althans zeer nauw contact te onder houden." Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat „Vrije Stemmen" opzettelijk een verkeerde voorstel ling van zaken geeft. Blijkbaar is hier onkunde in het spel. Maar dan toch wel zeer te laken onkunde. Herstel van onze handelsbetrekkingen. De haven van Terneuzen. Op de voortgezette perscon ferentie te Terneuzen van net Mm. van Handel en Nij verheid werden ook nog enkele opmerkingen gemaakt over onze handelsbetrekkingen. Niet alleen binnen zijn grenzen, maar ook daarbuiten toont Ne derland een levend beeld. We zijn weer bezig een evenwich tige handelspartner te worden. Handelsdelegaties worden door de wereld gezonden, handels verdragen worden gesloten. Omdat wij meer moeten in voeren dan we kunnen uitvoe ren zijn we veelal op credieten aangewezen. Deze krijgen we dan ook, want men heeft ver trouwen in ons, men ziet, dat we werken. Maar alleen op crediet invoeren kan niet. We moeten ook buitenlandsch geld hebben om te kunnen koopen. En daartoe moeten we ook zelf exporteeren, hoe hard we deze producten vuak zelf ook noodig hebben. Het kan ech ter niet anders. Daarbij zullen we ons toe te leggen hebben op kwaliteitsproductie, nu onze markten door de S jaren oorlog gedeeltelijk of geheel door het buitenland, zooals b.v. Zuid- Amerika overgenomen zijn. Onze plaats op de wereld moe ten we weer herwinnen, en we zijn ook bezig die te herwin nen. Nu het economisch leven zich weer eenigszins gaat herstel len, kan ook weer het vrije be drijfsleven ingeschakeld wor den bij den invoer. Tot dusver was het de Regeering, die den invoer hoofdzakelijk in handen had, doch nu tracht zij zooveel mogelijk het vrije bedrijfsleven weer te herstellen. Het particu lier initiatief worde weer lei dend beginsell Aan het einde der conferen tie werd door den voorzitter van de Kamer van Koophandel nog een specifiek Zeeuwsch, nader Zeeuwsch-Vlaamsch be lang, ter sprake gebracht, n.l. de haven van Terneuzen. Is het een belangrijke stap in de goede richting, dat er drie groote ikranen voor deze haven aangekomen zijn, het doel is nog niet bereikt. Want Ter neuzen mist nog steeds de ta rieven op de Belgische spoor wegen, die in den vorigen we- reldoorlog afgeschaft zijn, maar die de andere havens, zooals Antwerpen en Uent, in 191b wel teruggekregen hebben. Dit had tengevolge, dat Ter neuzen veel transport ontging, waardoor het een tijdperk van werkeloosheid heeft doorge maakt. fin het gevaar is met denkbeeldig, dat de kern van vakkundigen, die Terneuzen thans nog bezit, door het ge brek dat overal bestaat, zou wegtrekken. Bovendien kost het ons te veel deviezen nu er zooveel in de Belgische havens i moet worden overgeladen. Terneuzen kan alleen weer j pen bloeiende havenstad wor- j den, wanneer de Belgische re- I geering dezelfde tarieven, die de andere havens hebben te ruggeeft. Dan alleen kan Ter neuzen op voet van gelijkheid met de andere havens concur- rccrcn. Ook hierop is op deze conferentie alle aandacht ge vestigd. Amerika helpt Holland. Meer dan 38.000 flcsschen le vertraan, 400.000 stukken xoep, oude en nieuwe kleedlngstukken, dekens, schoeisel, regenjassen enz,, was de oogst van verschillende instellingen in Amerika, onder de overkoepelende organisatie „Ame rican Relief for Holland". Deze voorraad werd door 18 schepen naar Nederlandsche havens ver voerd. Alle kleeding en textiel worden in de H.A.R.K.-magazijnen in Amsterdam, Rotterdam en Roo sendaal opgeslagen. De Stichting Nationale Hulpactie Roode Kruis zorgt voor een rechtmatige ver deeling onder hen, die er het meeste behoefte aan hebben, b Besprekingen in een vriend schappelijke atmosfeer. Omtrent de besprekingen die Woensdag in strijd met den uitdrukkelijken wensch der Re geering, werden gehouden tus schen Dr van Mook en Soe- karno, wordt het volgende ge meld: Aan het onderhoud werd van Nederlandsche zijde mede deel genomen door dr Van der Plas en dr Idenburg. Er waren geen Britsche vertegenwoordigers aanwezig. Nu dit eerste contact is ge legd, verwacht men, dat de weg voor indirecte samenwer king met bemiddeling van het geallieerde militaire gezag ge ëffend is. Dr Van Mook verklaarde na afloop der bespreking aan den correspondent van U.P., dat hij liever geen bijzonderheden me dedeelde, daar zij een zuiver in leidend karakter droegen en in dit stadium iedere mcdedeeling schadelijk zou kunnen zijn. De indruk in hooge regecrings- kringen is, dat de besprekingen in een zeer vriendschappelijke atmosfeer werden gevoerd. Naar verluidt hebben de In donesiërs verslag uitgebracht over het verloop der nationalis tische beweging tijdens de Ja- pansche bezetting en hebben zij gepoogd de Nederlanders er van te overtuigen, dat zij niet door de Japanners was geïnspi reerd, Dr Van Mook zou gezegd hebben, dat Nederland niet zon der Indië en Indië niet zonder Nederland kan bestaan. Men neemt verder aan, dat de Indo nesiërs vurig gepleit hebben voor een „de facto" erkenning van hun regeering, betoogend, dat de vrede op deze wijze het spoedigst zou kunnen worden bereikt. Nu de dijksgaten ten Westen van het kanaal door Walcheren zijn gedicht is de mogelijkheid geschapen, dat de wegen op Walcheren in dat gebied lig gende binnen afzienbaren tijd droog komen. Deze wegen heb ben in het bijzonder door den tij stroom ernstig geleden. Een ongebreideld verkeer daarop zal dan ook ruïneuze gevolgen hebben. De verharding heeft kapitalen gekost. Zeker in de zen tijd moet wel worden ge tracht daarvan te redden, wat maar eenigszins ikan. Daarne vens noopt daartoe de schaarste aan verhardingsmaterialen. Bo vendien is het aantal vaklieden (stratenmakers), dat voor het herstel dezer wegen beschik baar zal zijn beperkt. Het is dan ook noodzakelijk het verkeer over deze wegen zooveel mogelijk te beperken. Zou dit niet geschieden het zou veel en veel langer duren voor en aleer de wegen aan de nor male verkeersbehoefte zouden 'kunnen beantwoorden. Verdere vernieling door het verkeer ge durende de periode van het voorloopig herstel moet wor den voorkomen, ook reeds op dat zoo spoedig mogelijk het voor den wederopbouw van het I eiland noodige verkeer en ver voer daarover kan plaats vin den. Op grond van het voren staande heeft het Provin ciaal bestuur besloten een i strenge reglementeering van het verkeer op de geïnun deerd geweest zijnde wegen in te voeren. De vraag hoelang dit zal moe ten duren is thans moeilijk met juistheid te beantwoorden. Im mers alles hangt hier af van het verkrijgen van een voldoend aantal stratenmakers en van voldoende materiaal, in den vorm van klinkers en zand. Het materiaal is reeds gcruimen tijd geleden aangevraagd; daarvan is een eerste hoeveel heid toegezegd. On Walcheren zelf zijn niet voldoende stra tenmakers aanwezig, zoodat deze voor een deel van elders zullen moeten komen. De Mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw heeft te ken nen gegeven, dat te dezen alle medewerking zal worden ver leend. Sluiting van de wegen ken reeds daarom niet worden over wogen, wijl de geïsoleerde dor pen moeten worden bevoorraad. Daarnevens moet het vervoer van wegenmaterialen plaats vinden. Overigens dient er ten opzichte van het goederenver voer naar een zoo groot moge lijke beperking te worden ge streefd. Wat het personenver voer betreft kan aanvankelijk een vervoer met zware auto bussen zeker niet worden toe gestaan. Echter worden vanwege de Rijksinspectie voor het verkeer pogingen gedaan om voor Walcheren een aantal lichte automobielen te ver krijgen voor het personen vervoer. Besloten is alle verkeer met bespannen voertuigen en met motorvoertuigen op meer dan twee wielen, uitgezonderd mo torrijwielen met zijspan, op de geïnundeerd geweest zijnde wegen te verbieden. Echter kan door of vanwege Gedepu teerde Staten ontheffing wor den verleend van deze verbods bepaling, onder aan die vergun ning te verbinden voorwaarden. Het voornemen bestaat het aantal te verleenen vergunnin gen niet grooter te doen zijn, dan voor het noodzakelijke ver voer 9trikt geboden is. Verder zullen aanvankelijk geen ver gunningen worden verleend voor wagens met ijzeren wiel banden. Wat de te stellen voor waarden aangaat, dien; op de eerste plaats te worden ge dacht aan een beperking van het gezamenlijk gewicht van wagen en lading, uit te drukken in een maximum toelaatbaar gewicht per wiel. Overwogen wordt als maximum een wiel- druk van ten hoogste 1000 kg. toe te laten. Verder zal door auto's met beperkte snelheid moeten wor den gereden. Als maximum snelheid wordt gedacht aan 30 40 km. per uur. Voorts zal de vergunning onverwijld worden ingetrokken bij het niet vol doen aan de gestelde voorwaar den. Naast het met de opspo ring van strafbare iciten be laste politiepersoneel, zal de Rijksverkeersinspectie nauw lettend toezien op de richtlge uitvoering der gestelde regelen. Het verkeer en vervoer met 1 rijwielen, bakfietsen, handkar ren, motorrijwielen en derge lijke vervoermiddelen llian zon der vergunning plaats vinden. Het ongerief door deze maat regelen veroorzaakt, in het bij zonder voor de bewoners van de geïsoleerde dorpen, kan he laas niet worden ontgaan. Men 1 zal ook dit echter weten te dragen, wanneer wordt inge- zien dat daarmede hc; belang van de streek wordt gediend en dat de maatregel wordt in getrokken, zoodra de wegen zijn hersteld. Omtrent het tijdstip en de wijze waarop een vergunning dient te worden gevraagd zal in de pers nog nader worden bericht. DE NEDERLANDSCHE ACTIVA IN DE V. S. Het departement van finan ciën te Washington deelt mee, dat de onderhandelingen met de Nederlandsche autoriteiten over de deblokkeering van de in de V. S. bevroren Neder landsche activa een zoo gunstig verloop nemen, dat men ver wacht, dat de regeering der V. S. genoemde activa binnen kort zal vrijgeven. Uit «en bij het ministerie van financiën te Den Haag in gewonnen informatie, blijkt ons, dat deze verwachting ook in Nederland gedeeld wordt. Het tijdstip der deblokkecriug is echter nog niet bekend. ENKELE LEDEN VAN DE FORDDIRECTIE WEER VRIJ. Naar ANF-Aacta verneemt, zijn thans drie leden van de Forddirectie in vrijheid gesteld, j omdat de indicaties die tegen hen ingebracht waren, onvol doende bleken te zijn hen vast te houden. De vrijgelaten le den zijn de directeur, de onder directeur en de bedrijfschef. Het onderzoek van de twee overige leden is nog aan den gang, WAT DE DUITSCHERS ROOFDEN. In de acte van beschuldiging tegen de Duitsehe oorlogsmis dadigers worden volgende cij fers gepubliceerd, zijnde de hoeveelheden, die de Duitsehe roovers alleen uit Frankrijk hebben weggehaald; Steenkool 63.000.000 ton; Benzine en petroleum 1.943.753 ton; Ijzererts 74.848.000 ton; Cement 5.984.000 ton; Tarwe 2.947.337 ton; Andere granen 2.354.000 ton; Melk 86.900.000, liter; Melkpoeder 50.600,000 li ter Boter 76.000 tonKaas 49.000 ton; Aardappelen 725.975.000 ton; Wijnen I 841.170.000 liter; Champagne 87.000.000 flesch; Bier 420.367.200 liter. RAPPORT-GERBRANDY. Over drie weken te verwachten. Naar wij vernemen is het rap port van Prof. Mr P. S. Ger- brandy oud-minister President, ten aanzien van het door zijn ka binet gedurende den oorlog ge voerde beleid, over ongeveer drie weken te verwachten. De Russen nemen Duitsehe staatseigendommen in beslag De Berlijnsche radio heeft Vrij_ dag een bevel van Maarschalk Zjoekof uitgezonden, waarbij de vordering en inbeslagneming be- volen wordt van alle goederen, die voordien eigendom waren van den j Duitschen staat of eenige open- j bare autoriteit of organisatie in de Russische bezettingszone. Ook alle goederen, eigendom van een func-1 tionaris of leidend lid van de nazi partij of van een ontbonden ver- eeniging, vallen onder dit bevel, evenals de bezittingen van staten, die aan Duitsehe zijde aan den oorlog hebben deelgenomen. De goederen zullen gebruikt worden ten bate van de Sovjettroepen en de plaatselijke Duitsehe bevolking. De binnenvaart gereserveerd voor groote bedrijven. In de laatst gehouden gemeente, raadsvergadering is o.m, opdracht verstrekt om het saneerings- an nex uitbreidingsplan voor Ter neuzen verder uit te werken. Reeds voor de opheffing van de gemeenteraad, was opdracht tot het maken van een plan verstrekt aan het Architectenbureau v, d. Steur, De kom van Terneuzen levert n.l. voor doorgaand verkeer groote moeilijkheden op: smalle straten, schei';*: bochten, In liet plan nu zijn nieuwe straten ontworpen, waarvoor vele bestaande huizen zullen moeten worden afgebroken, Zoo zal er een breetle straat ko men die een rcchtstreeksclic ver binding vormt tusschen de Nieuw- straat en de Axelsche brug. Ver der zal b.v. de Donze Visser straat aan één kant worden afge broken. Het plan, dat uitgewerkt wordt voor een verre toekomst, immers van afbreken zal de eerste jaren geen sprake kunnen zijn, beoogt de binnenstad te reserveeren voor groote bedrijven, terwijl de woon wijken gevonden zullen worden in het nieuwe stadsgedeelte, dat zeer ruim gedacht wordt, Gedacht is ook in dit plan aan recreatie ruimte. Zoo zal het terrein bij de oesterputten gereserveerd wor den voor zweminrichting, speel plaatsen en plantsoenen, Ook in de woonwijken is ruimte gelaten voor plantsoenen, terwijl diverse gebouwen voor speciale doelein den (scholen, kerken, ziekenhui zen) geprojecteerd zijn, Het terrein bij de Hoeksche brug zal eveneens gereserveerd worden voor recreatie-doeleinden. De Molendijk wordt afgegraven en wordt een breeden verkeers weg. De Dokweg zal worden doorge trokken. Tusschen „Het Zwaan tje" en Driewegen, dus tamelijk ver buiten Terneuzen, zal de nicu. wo Begraafplaats komen, Dit gedeelte krijgt in het plan een aparte behandeling. Men zal daar de z.g. landelijke bebouwing (in tegenstelling tot lintbebouwing) toepassen. Bedoeld is woonruimte te schep pen voor een totale bev olking van 16000 inw. Tevens is in dit plan opgenomen de bouw van een nieuw stadhuis. Hiervoor heeft men de keus tusschen twee plaat sen; op de plaats van het oude stadhuis, waarvoor diverse belen dende perecelen onteigend zouden moeten worden, of op de plaats van de „bomvrije kazerne", Nicolaï sprak over 1 Cor. 1533Dood, waar is uw prik kel, hel, waar is uw overwin ning? KAMPERLAND. Vrijdag was het een jaar geleden dat Kamperland werd bevrijd. In verband daarmede had op de begraafplaats een korte her denking plaats van hen die vie- j len in den strijd voor waarheid en recht. Door de afd. der j G.O.I.W. werd op de graven 1 der vijf Engelsche soldat.cn een krans gelegd. Daarna werd hot woord gevoerd door den wit •burgemeester, den heer Voge laar, Ds Scholing, lid der G.O.I.W. en den heer Schenk, voorz, van de Oranjevereen. Namens de O.I.W. dankte de heer J. J, Buijze de aawezigen voor hun belangstelling. Dr Colijn herdacht. Critiek op het Ka binet. Alles is vol komen inconstitu tioneel. Voor het eerst na de bevrijding van ons land kwam het Centralen- Convent van de A.R.-partij te Utrecht bijeen. De vergadering, die zeer druk bezochj was, werd geleid door den waarn. voorzitter Mr J. A. de Wilde, die een rede hield, waarin hij allereerst Dr Colijn herdacht. Dr Colijn was onze leider suo jure, van de schouderen opwaarts hooger dan al het volk. Hij werd 30 Juni 1941 gevangen genomen en is in September 1944 tot hooger leven opgenomen. Hij, die alle dingen regeert, heeft ons in Colijn veel ontnomen, zooals Hij ook veel in hem gegeven had, In een eeuw hebben wc als leiders gehad Groen, Kuypcr en Colijn, Moge God ons thans geven een man, die in vroomheid, trouw, begaafheid, rusteloozen ijver en samenbinden de kracht niet al te ver bij die mannen achterblijft, (Deze woor den werden staande aangehoord). Bij de bespreking van den poli- tieken toestand, wees Mr de Wilde er op, dat de omstandigheden wel veranderd zijn, maar de menschen niet. De N.V.B, aldus Spr. is niets nieuws. De S.D.A.P, is het meest ver anderd, Zij heeft de leer van den klassenstrijd prijsgegeven, Dit is een terugtred, maar in n a t i o - na len zin, Wij moeten nu af wachten of zij ook i n n c r 1 ij k veranderd is. Sprekende over de taak van de partij, betoogde Spr., dat de strijd zal gaan om het historisch ge worden karakter van ons volk te bewaren en tot verdere ontwikke ling te brengentegen het staatssocialisme, voor het behoud van rechtsinvloed, om een juiste verhouding tusschen Staat en Kerk, om sociale voorzieningen. De christelijke grondslagen moeten gehandhaafd worden. Te genover de maohtsusurpatie moet de souvereiniteit in eigen kring verdedigd worden. Het financieele regeeringsbeleid mag niet leiden tot onteigening ten algemeene nut te. Het ordeningsstrevcn dient in A.R.-zin te worden geleid. Het is onze begeerte construc tief mede te werken zooveel we kunnen, maar we zullen critiek oefenen als we meenen, dat het verkeerd gaat. Daarmee is positie genomen tegenover de regee- ringshandelingen, die wij achten in strijd te zijn met het ware volks belang en met onze staatkundige beginselen, We hebben geprotes teerd, dat de regeering vrijwel autocratisch en dictatoriaal is op getreden, Alles is volkomen inconstutio- necl. Anti-parlementaire invloeden werken op de regeering in. En men tracht nu buiten het parle ment om enkele lievelingsdenk beelden door te voeren. Alle valsch conservatisme is ons een gruwel, maar ook een vooruitstrevendheid, die buiten den volksinvloed omgaat. Wij willen samenwerken met alle groepen tot opbouw van ons vaderland. Wij willen eendracht, maar geen eenheid. Spr. herinnerde er aan, dat de pogingen om te komen tot een fusie met de C.H. helaas mislukt zijn, zoodat vooralsnog genoegen zal moeten worden genomen met federatieve samenwerking. De zaak is nog niet rijp. Er zijn nog in het oog loopende nuances. Wat betreft de positie van de A.R.-partij, waarheid is, dat we een minderheidspartij zijn en een feit is, dat we moedwillig ter zijde zijn gesteld. Daarover behoeven we ons niet al te ongelukkig te gevoelen. Geen A.R.-minister had kunnen medewerken aan de ophef, fing van de ministerieele verant woordelijkheid. We zouden minister Lief- tinck alleen dan consent hebben kunnen geven voor zijn drastische qeldsanee- ring, als hij tevens afdoende maatregelen trof om tegelij kertijd den staatsdienst, die een tekort wellicht van mil- liarden oplevert, even dras tisch te saneeren. We zouden er nooit in heb ben toegestemd, dat Tjar- da van Starkenborgh Sta- ohouwer als gouverneur-ge neraal zou worden prijsge geven. Dit kabinet is niet principieel, niet homogeen, niet nationaal. Het is goed gezien, de A.R. behooren geen plaats te bezetten in dit ka binet. Wij deugen er niet voor om met de democratie getooid een dictatoriale politiek te voeren. W at zit ons volk dwars dc fei telijke machteloosheid en rechte loosheid, ide bureaucratie, de be- sluitenregcering, Spr. eindigde met dc hoop uit te spreken, dat de kracht van het beginsel cn de ernst van de staat kundige vraagstukken allen zal samenbinden, altijd gereed om in het licht der beginselen een op lossing te zoeken, Een breedvoerige bespreking volgde. Spoorweg-dienstregeling. Verschenen is een beperkte dienstregeling van de NaJcrland.- sche spoorwegen ingaande heden 5 November, Alweer een stap in dc goede richting, Veerdienst MiddelburgVeere. Blijkens ccti adv, in dit nummer is een veerdienst geopend tusschen Middelburg cn Veere. Deze dienst, die uitsluitend bestemd is voor passagiers, wordt onderhouden door de vereenigde schippers te te Veere, met een overdekte mo torboot. S, Haae f. In den ouderdom van 74 jaar is Donderdag plotseling overle den de heer S. Hage, oud-bur gemeester van Bruinisse, een zeer bakende persoonlijkheid in het Zeeuwsche leven. VLISSINGEN. Waar woont U? In verband met de komende verkiezingen voor vertegenwoordigende lichamen, zooals Tweede Kamer, Provin ciale Staten en Gemeenteraad, is het voor belanghebbenden van zeer groot belang, dat hun juiste adres bekend is ter ge meente-secretarie, afd. Bevol king. Niet alleen echter voor de verkiezingen, doch ook voor andere aangelegenheden is het noodig, dat Uw juiste adres be kend is. Het is dan ooik nood zakelijk, dat wordt voldaan aan liet wettelijk voorschrift, dat I een ieder die binnen de ge- meente is verhuisd, het nieuwe adres opgeeft onder aanbieding van het persoonsbewijs. U is dus tot aangifte verplicht. Deze verplichting wordt niet door een ieder nageleefd. Daar dit zeer veel moeilijkheden met zich brengt, zullen in de toe komst overtredingen van dit voorschrift worden gestraft. Thans wordt een huis-aan- huis controle gehouden. Ieder wordt verzocht hieraan zijn volle medewerking te verlee nen en juist op te geven welke personen op een bepaald adres woonachtig zijn. Deze controle staat geheel buiten de controle, welke wordt gehouden door den gemeentelijken woning- dienst. Voortaan geeft dus een ieder, die binnen de gemeente ver huist het nieuwe adres op ter gemeente-secretarie, 3e afdee- ling. Een jubileum. De Harmonie „Ons Genoegen hoopt a.s. Zaterdag haar 55-ja- rig jubileum te vieren. In ver band met de oorlogshandelin gen kon het 50-jarig bestaan niet op feestelijke wijze wor den herdacht. Een van de eerste directeu ren was wijlen de heer R. Bek- ker, die werd opgevolgd door den heer Baljeu, die het corps op een peil heeft gebracht. Na diens vertrek naar Engeland, werd hij opgevolgd door den heer Goovaarts, onder wiens bekwame leiding vele eerste prijzen werden behaald. De heer Goovaarts werd opgevolgd door den heer de Rooy, bij wien de leiding eveneens in goede handen is. In den Zeeuw- schen Bond heeft „Ons Genoe gen" in korten tijd het hoogste bereikt wat er toen ter tijd te bereiken was, n.l. de wisselba ker en zilveren lauwertak, die nadien het eigendom der ver- eeniging zijn gebleven. Ter gelegenheid van haar ju bileum hoopt de Harmonie a.s. Zaterdag des middags met me dewerking van de signaalafdee- ling „Achilles" uit Middelburg een propagandamarsch door die stad te houden. Daarna volgt van 4.306 uur een receptie in de zaal van het concertgebouw alwaar gelegenheid is de ver- eeniging met haar jubileum te complimentccren. Een zeldzaamheid is, dat de heer F. van Hoorn, een der op richters, nog steeds lid van de vcreeniging is. Vele jaren was hij voorzitter, DOMBURG. Bij het mijnen ruimen in de duinen van Ber kenbosch kwamen twee Duit- scliers om liet leven. Hun stof felijk overschot is op de be graafplaats alhier ter aarde be steld, Donderdag is op de be graafplaats alhier eer bewezen aan dc nagedachtenis der slacht offers van 1 Nov. 1944. Nadat de burgemeester en de beide wethouders op alle graven, ook op die van de geallieerde mili tairen, bloemen hadden gelegd, sprak ds J. E. Visser toepasse lijke woorden en legde een krans op de graven der bur gers ds F. G. H. Nicolaï legde een krans op de graven van de geallieerde oorlogsslachtoffers waarna hij voorging in gebed en de plechtigheid beëindigde met een woord van dank aan B. en W. voor het eerbewijs. Des avonds werden de doo- den herdacht in de Ned. Herv. Kerk, die geheel vol was. Ds GOED NIEUWS VOOR LAND. EN TUINBOUW, In Canada wordt, naar Mi nister Schermcrliorn te Gro ningen meedeelde, een interna tionale voelselconferentie ge houden, waaraan ook Neder land deelneemt. Daar zal ook de positie van den Ncderlanu- schen land- cn tuinbouw wor den besproken, die sterk op ex port naar Duitschland was in gesteld. Vermoedelijk zal aan Ne derland de verbouw van groote hoeveelheden zaai- en pootgoed worden toegewe zen, waaraan vooral Polen en Rusland groote behoefte hebben. De minister geloofde trou wens, dat de handel van ons land met Rusland sterk ver groot kan worden en ten deele de weggevallen export naar Duitschland kan compenseeren. De conferentie in Canada is een verheugend feit. De opzet i9 reëel en hier wordt een al lereerste begin gemaakt met Internationale economische or dening, welke spr. thans bitter noodzakelijk acht. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. De Synode heeft zich in haar zitting van Donderdag op voor stel van Ds K. H. E. Gravemeyer, uitgesproken voor een nationale radio-omroep in een motie, die aldus luidt: De Generale Synode der Neder landsche Hervormde Kerk, in ver_ gadering bijeen op 1 November 1945, spreekt zich uit voor de totstandkoming van een nationalen omroep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van de Kerk daarmee het meest gediend is, en gaat er daarbij van uit, dat de ker ken onder eigen verantwoordelijk heid aan den nationalen omroep hebben mee te werken. 1 Zij is van oordeel, dat in den overgangstijd niet alleen de kerk dienstuitzendingen, maar alle uit zendingen, die de verhouding van kerk en wereld raken, niet door particuliere omroepvereenigingen, maar door organen der kerken zelf behooren verzorgd te worden. Ds Gravemeyer had deze motie verdedigd' met cr op te wijzen, dat de kerken het tijdens de bezetting er over eens waren geworden, dat zij na de bezetting op eigen ver- I antwoordelijkheid, liefst binnen den nationalen omroep, de uitzen dingen van kerkdijken aard zou- den verzorgen. Thans is er nog 1 veel onklaarheid. De neiging be staat om de kerken terug te drin gen tot de diensten op den Zon- i dag cn een half-uur in de week. i Uiteraard zullen de uitzendingen t in oecumenisch verband moeten geschieden. De motie werd na korte be spreking met algemeene stemmen aangenomen. LAATSTE BERICHTEN. Op midden-Java duren de ongeregeldheden voort. Mot uitzondering van midden- Java is do toestand in Indië vrij rustig. Vliegtuigen kebbon op midden-Java groote optrekkende formaties wnnrgonomon. Do op volger van generaal Mullabay is i in Soerabaiu luiugokoinoii. Hoe wel do toestand in Soorabnla zoor gospnnnnon is, zijn nog goon on geregeldheden voorgekomen, Hot Britsch opperbevel hooft bekend gemaakt, dat Hritsclie sol daten zich na 10 uur 's avond» niot meer op straat mogen bo- goven. Zij moeten stoods de wa penen dragon en mogon slechts 1 in groopjos van drie bij elkaar zijn. Ook z(jn do Persconferenties afgeschaft. Van hedon af zullen tweemaal daags commuitiqué's wordon uitgogovon. Duitschland onder centraal bestuur. Naar gemold wordt zijn de rogeoringon van Engeland, Ame rika on Rusland van plan in i Duitschland oen contraal bestuur i in to stollon. Erankrfjk hooft zich hiortogon ornstig verzot. VLISSINGEN. De tegen hedenavond aan- gekondinde vergaderinq van de S.D.A.P. gaat niet door. MIDDELBURGSCH HULP COMITÉ. Met het oog op den a.s. herdenkingsdag van onze be vrijding verzoeken wij die genen, welke Dinsdag 6 Nov. zijn opgeroepen voor het ko- mert halen van keukengerei aan school C, Bree, nu a.s. Donderdag 8 Nov. te komen op de aangegeven tijden.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1