ZEEÜWSCB DAQBLAii DE KOMENDE STAATSBEGROTING Den belastingbetalers zal de sohrik om het hart slaan. Enorme uitbreiding van het Staatsapparaat. Naar etn burger- uurioy tn Unina Nederland aan de spits! Provincienieuws. Minder aanvoer van olie. Kerk en School. Ie JAARGANG No. 177 PROT. GHH. BLAD VOOR ZEELAHD Woensdag 31 Oct. '45 Minister Schormerhorii heeft de vorige week voor de radio gesproken over de ophettmg van het Militair Gezag. Als één van de voordeelen noemde hij de bezuini ging die daarvan het ge volg is. In verband daarmede merkte de Minister op, dat het noodig is het besef te wenken, dat el* onnoodig geld uitgeven uit de openbare kas een misdaad is te genover ons volk. itn hij vervolgde: „In den tijd, die achter ons ligt, en ook nog van daag, wordt er aan veie kan ten mot geid gesmeten. Indien er atrake weer een staaiauegrooting aai worden geput»iceerd, aan ben ik ke ker, dat tanoozen meneonen de eoiirik om net hart aal staan, uit geidt niet alleen de beiaetmyuecaiere, maar ook hen, die deei uitmaken van het enorme staatsappa raat. immers, ook zij aunen dan voor hun oogen aioht- baar krijgen, dat er een zoo danig geueeite van one na tionale inkomen voor uitga ven van den Staat wordt ge bruikt, dat dit voietrekt on toelaatbaar is." De minister wees er verder op, dat dit Kabinet den strijd wcnscht aan te binden tegen alle onverantwoordelijke en voor ons volk onproductieve geldsmijterij. De staatsorganen hebben het volksleven te dienen, zij hebben zich af te vragen of de kosten, die er uit huil werk zaamheden voortvloeien wel in de juiste verhouding staan tot de diensten, welke zij bewijzen. „Wij zijn een arm volk ge worden, dat alleen door arbeid weer wat welvaart aan herwin nen. Wij moeten allen de con sequenties hiervan trekken, in de eerste plaats door ons re kenschap te geven van het nut van iedere uitgave, die wij doen, zoowel ais overheid als wel als particulier. Wij moeten sparen en dus zuinig zijn. De over heid grijpt daartoe diep in, in de financieele positie van de bur gers. Op deze overheid rust daarom in verdubbelde mate de plicht hot,juiste verband tus- schen kosten en baten niet uit het oog te verliezen." De minister eindigde met een beroep te doen op allen, die te zamen het ambtelijk leven van Nederland uitmaken, om een voorbeeld te geven en zich hun taak bij den wederopbouw van ons vaderland ook in dit op zicht, helder bewust voor oogen te stellen. Met belangstelling hebben wij van dit betoog kennis ge nomen. Kr blijkt uit, dat de Regee ring niet blind is voor de drei gende gevaren van financieelen aard en voor de hoogst beden kelijke utbreidlng van het overheidsapparaat. De gevaren zijn waarlijk niet gering. Voigena „Het Binnenhof" zal het einuourer van de rtukeuegroocmy rond 4 mil liard tieurugen. Ungewoon hooge posten zul len zijn de subsidie van den im- poit, uitbetaling van over- bruggingssteun, vestiging van nieuwe industrieën, herstel van wegen en bruggen, evacuatie en her-evacuatie van ambtena ren. De vervolging, berechting en bestraffing van politieke de linquenten zal den Nederland- schen staat lat) miUioen gulden kosten. De post voor den. Re- gecriugsvoorlichtingsdienst zal 2 milhoen gulden bedragen. Kn intusschen groeit het aantal diensteft, bureaux, direc toraten en wat dies meer zij met den dag. Ontstellend groot is het aantal ambtenaren al of niet bekwaam dat de laatste maanden werd aange steld. Wet moet wel heel erg zijn als de minister-president zelf verklaart, dat een zoodanig ge deelte van ons nationaal inko men gebruikt wordt voor uit gaven van den Staat, dat dit volstrekt ontoe laatbaar is. Het is dringend noodig, dat hier krachtig wordt ingegrepen. Drngend noodig ook, dat de volksvertegenwoordiging gele genheid krijgt, zijn controlee- rende taak te vervullen. flp nnrnct in Inrliö Hadji Selan stelt zich voor pre- UG UIllUOl III IllUICa Sllieiu van tsantam te worden, Buprekingen van de natio* g-J* ST.": nausten met Dr Van Mook? meld wordt, voortdurend toe. Volgens berichten uit Bata via, heeft dr Van Mook van de Neder landsche regeering op dracht gekregen onverwijld be sprekingen met de Indonesische nationalisten te beginnen. De voorlichtingsdienst van de Nederl.-Inüische regeering heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke er steeds over eenstemming tusschen minister Logemaan en dr Van Mook heeft bestaan omtrent de mo gelijkheid en de vrijheid van besprekingen. Den nationalisten is meegedeeld, waar en wanneer dr Van Mook hen wil ontvan gen. Dat er sprake zou zijn van Amerikaansche bemiddeling wordt te Washington officieel tegengesproken. Wel heeft de directeur van bureau Verre Oosten van het Amerikaansche departement van buitenland- sche zaken vorige week ge zegd, dat Amerika desgevraagd bereid zou zijn ,zijn medewer king te verleenen om tot een vreedzame oplossing te komen; als een formeel bemiddelings aanbod kan dit echter niet wor den beschouwd. Volgens nadere berichten moesten de besprekingen wor den uitgesteld, omdat de natio nalistische leiders naar Soera- baja vlogen om zich daar van den toestand op de hoogte te stellen. Naar het schijnt, was Soe- karno nogal onder den indruk van de gevechten die daar plaats vonden rond het Brit- sche hoofdkwartier. Het gevolg was, naar gemeld wordt, een oproep tot de Indonesiërs in Soerabaja om de wapens neer te leggen. Correspondenten van buiteu- landsche bladen in Batavia ver wachten, dat de te houden be sprekingen een gunstig resul taat zullen hebben. De Communisten roeren zich In China is het tot een con flict gekomen tusschen de re- geenngstroepen en de commu nisten. Tsjang Kai Sjek heeft beslo ten voorloopig hieromtrent nog geen verklaring af te leg gen. Van beide partijen wordt erkend, dat de onderhandelin gen te Tsjoengking zijn vastge- loopen en dat daardoor een zeer gevaarlijke situatie is ont staan. De gevechten, die zich in de Noordelijke provincies ontspon nen hebben tusschen troepen van de regeering en van de communisten, breiden zich snel uit. Tienduizenden communis ten dringen Sjansi binnen. Roode troepen hebben een der de van de spoorlijn Peiping naar Soei-Yoe-An veroverd en trachten deze geheel in hun macht te krijgen, De woordvoerder der commu nisten beeft verklaard, dat in 11 van China s 28 provincies schermutselingen en kleine veldslagen aan den gang zijn. .Men is echter van meening, dat het conflict nog niet den vorm van een algeheelen bur geroorlog heeft aangenomen. LUCHT-TRANSPORT- DIENST OP INDIë, Het vliegtuig, dat 7 November van Amsterdam naar Batavia vertrekt, is een C 54—A Dou glas, een van de machines, wel ke de Nederlandsclve regeering in huur heeft gekregen voor den regeeringsluchttramport- dienst, Deze dienst, waarvan de exploitatie aan de K.L.M. It opgedragen, is in de eerste plaats bedoeld voor repatriee- ring van Indië naar Nederland. Ook naar Indië zullen passa giers meegenomen worden, aan vankelijk alleen personen met belangrijke regeeringsopdrach- j ten. REGEER1NGSCAMPAGNE TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL, Een dringend beroep op den gemeenschapszin. De Regeering zal binnenkort een grootscheepsche actie be ginnen ter bestrijding van den zwarten handel. Deze actie zal zich in hoofdzaak richten tot de bevolking om de relatie» met den zwarten handel te ver breken en zich niet meer 'te la ten verleiden tot transacties in het „zwart". Concrete plannen zouden niet voorzitten; het zal meer een dringend beroep zijn op den gemeenschapszin der burgerij, NIET ZONDER GELDIG PASPOORT NAAR BELG1*. In België zijn honderden Ne derlanders ontdekt, die in (le verschillende Belgische gevan genissen vastgehouden werden omdat hun papieren niet in orde waren. Ten einde naar Bel gië te kunnen reizen, zijn een geldig paspoort, voorzien van oen Hollandsch en een Belgisch visum, beslist onontbeerlijk. Zij, die aan de grens aange houden worden zijn er nog het best aan toe, want zij worden linea recta teruggestuurd. Maar heel anders wordt het als zij in België, of aan de Belgisch- Fransche, of de Belgisch-Duit- scbe grens door de politie ge pakt worden, en dat komt maar al te dikwijls voor. Soms blij ven deze personen vier of vijf maanden in de gevangenis. Zoo gingen een poos geleden een paar Nederlandsche meisjes met eenige Canadeesche soldaten een uitstapje naar Antwerpen maken. Zij werden opgepakt en bleven vier maanden in Merks- plas alvorens ze verlost konden worden. Protesteerende midden standers. In een vergadering van de weer opgerichte Ned, Bond van den Margarinehandel is scherp geprotesteerd tegen de maat regelen van het bedrijfsschap margarine, vetten en oliën (waarvan het bestuur hoofdza kelijk geleid wordt door de Uunilever) welke maatregelen aan de margarinemengers, op 29 van de grootste na, hun wette lijk recht ontnemen hun zaken voort te zetten. Getracht zal worden dezen aanslag op een groep nijvere middenstanders ongedaan te maken. Oude omroepbladen mogen verschijnen. Officieel is de goedkeuring ontvangen om weer program mabladen voor den Radio-Om roep in druk te doen uitkomen. De Ned. Chr. Radiovereeniging en de andere oude Omroepver- eenigingen mogen dus weer hun organen laten verschijnen. Ook zal verschijnen „Radio Nederland", het officieel or gaan van de stichting „Radio- omroep in overgangstijd". Boot gezonken te Goes. De stoomboot „Paulina" van de Fa. van der Sehuyt, die een ge regelde passagiersdienst tusschen Goes en Rotterdam onderhoudt, is gisteravond om plm. 8 uur in aan varing geweest met het wrak, dat thans een jaar in de haven ligt. De boot liep hierbtf een lek op en stroomde vol water. De kapi tein wist de boot nog met den kop naar de wal te krijgen, waar door de 40 pasagiers op het ter rein van Van Dqk en Co. de boot konden verlaten, Er wordt nog altijd veel ge mopperd en geertiseerd in ons land. En misschien niet geheel ten onrechte. Er is nog zeer veel wat an der» is dan wij het zouden wen- schen en dan het misschien zou kunnen zijn. Maar daarnaast is er toch ook veel wat tot dankbaarheid en tevredenheid kan stemmen. „Volgens alle bultenlandsche waarnemers, aldus de „l'en Gun", is Nederlund op het oogenblik in heel Europa (let wel; van den Oeral tot aan de Noordzee, van de Oostzee tot de Miiddellandsche Zee) het land waar het volk het best ge voed wordt, waar het hardst gewerkt wordt en waar de geest het best isl Het geïnundeerde land is voor het grootste deel weer droog; de dijken zijn gedicht,; de treinen loopen op steeds lan ger trajecten in gestadig uitge breide diensttijden, Electrlci- tet en telefoon functlonneeren in voortdurend toenemende mate; in den voedselnood is voorzien; het auto- en vracht- wagenverkcer neemt zlender- oogen toe: tram» rijden weer in do steden, bruggen worden in snel tempo hersteld. Het ls, gezien de nooden el ders In Europa, een zeer tevre denstellende tusichentijdsche balans, die wij hier even opma ken, Niet om ons tot zelfge noegzaamheid te brengen, neer, zeker niet, maar om tot des te grooter waakzaamheid aan te wakkeren, dat datgene wat wij reeds herstelden, dat datgene waarnaar wij streven, niet weer teniet worde gedaan I" Het aantal mijnen, dat sinds 11 Juli in Zeeland door deze com pagnie is opgeruimd bedraagt Streek: Westkapelle-Domburg- Oranjezon 20,000Vlissingen 3000; Breskens 40,000; Schou- wen-Duiveland 43.000totaal 106.000, Sinds 14„Juni had de 6e Com pagnie reeds mijnen opgeruimd ini Zuid-Holland 176.000Limburg 6.000; De Langstraat 11.000; to taal 193.000. Het aantal door de 6e Comp. geruimde mijnen bedraagt dus bijna 300.000, Bij dit werk heeft de 6e Comp, Genietroepen den dood van Sergt. Th. Houben en van Sold. J. Schreurs te betreuren. Door onderdeelen van de 6e Comp. Genietroepen zijn tijdelijk ook nog andere werkzaamheden verricht. Zoo werd o.a. de helpende hand geboden bij het sluiten van de gaten in den dijk van Walche ren en werd een dijk aangelegd om de stad Vlissingen, waardoor dit gebied weldra geheel droog zal staan. Een tweede Soekarno. In het beruchte Bantam-district ten Westen van Batavia, heeft een anti-Soekarnistische leider den oorlog verklaard aan alle Europe anen, Indo-Europeanen, Menado- neezen en Amboneezen, Zijn organisatie laat alleen men- schen toe, die onkwetsbaar zijn geworden door een ritueelen doop, Ten gevolge van stakingen in de petroleumindustrie in Ame rika, zal de aanvoer van aard olieproducten voor ons land ge durende November belangrijk minder zijn dan in de afgeloo- pen maanden. Aangezien Nederland niet de beschikking heeft over vol doende reserve-voorraden, zul len de toewijzingen voor ben zine, gasolie, stookolie en bin nenkort ook voor petroleum, derhalve aanzienlijk verlaagd moeten worden. Gehoopt wordt, dat tegen het eind van Novem ber, of begin December, de aan voer weer normaal zal zijn. De smeeroliepositie is op het oogenblik eenigszins gunstiger. BIJNA 300.000 MIJNEN GERUIMD. Waarvan 106.000 in Zeeland. Op 26 October 1945 is de 6e Compagnie Genietroepen afgelost van het ruimen van mijnen in de provincie Zeeland. Sinds 14 Juni van dit jaar is 1 deze compagnie belast geweest met de supervisie op de mijnopruiming, waarvoor ruim 1000 Duitsche krijgsgevangenen werden gebruikt. De bewaking van deze krijgsge- I vangenen berustte aanvankelijk bij i een Engelsche artillerie afdeeling, daarna bij de Joodsche Brigade en tenslotte bij 't le Reg. Infanterie. Met ingang van 26 October heeft het Ie Bataljon van het 2e Regiment Infanterie, zoowel de taak van de supervisie op het mij- nenruimen als de bewaking van de krijgsgevangenen overgenomen, terwijl de Genietroepen zullen worden ingezet voor de wederop bouw van geteisterd Nederland. DE TOESTAND VAN O.- EN W.-SOUBURG. Door den Burgemeester van 0.- en W.-Souburg is in sa menwerking met de illegaliteit ingesteld een vertrouwensraad, 1.v.b. met het gemis van een gemeenteraad. In dezen vertrouwensraad, die gezien moet worden als een ad viescommissie, hebben zitting de heerenH. Antheunisse, A. J. Arendse, J. S. Bloos, J. R. Geijsels, C. Hendrikx, F. Hu- son, Chr. Simonse, M. Ufkes en P. Verheul, benevens de beide wethouders J. Goedbloed en M .A, v. d. Putte. Op 23 dezer hield deze com missi e haar eerste bijeenkomst, waarin de Burgemeester uiteen zette, dat zij gezien moet wor den als een noodoplossing om het gemeentebestuur van ad vies te dienen en inlichtingen in te winnen. Uit een door den Burgemees ter gegeven overzicht bleek, dat de bevolking op 1 October j 1. uit 2476 inwoners bestond en dat de gezondheidstoestand der bevolking goed is. Aan de verbetering van de voedselpositie wordt voortdu rend gewerkt. Getracht wordt een hoogere toewijzing van boter en vet te verkrijgen, alsmede van brand stoffen om de woningen droog te stoken. De glas.positie laat nog veel te wenschen over. Dringend noo dig is 8400 M2, glas. De verstrekking van schoe nen via de distributie laat alles te wenschen over, wat voor deze eenige gemeente op Wal cheren welke tweemaal per et maal geheel blank staat, zeer te betreuren valt, daar het schoeisel van het zoute water erg te lijden heeft. Ook hierin wordt getracht verbetering te krijgen, evenals in de aanvoer van versche visch. Nog meer rubberknielaarzen zijn aangevraagd, evenals pe- troleumtoestellen, daar zoo goed als alle inwoners in de bovenwoningen op petroleum- toestellen moeten koken. Getracht wordt hout toege wezen te krijgen om de be woonde zolders af te schieten. De straatverlichting is gedeel telijk ingevoerd, terwijl de P.Z.E.M. zooveel mogelijk tracht de huisverlichting op te voeren. I Ook de waterleiding wordt waar mogelijk in bedrijf ge steld, doch men heeft met vele lekken te kampen. Gasvoorziening is voorloopig nog uitgesloten. Voor het verkeer over het Kanaal wordt getracht een noodbrug te verkrijgen daar 1 het pontje een onvoldoende 1 noodvoorziening is. Naar ver zekerd is blijven de treinen in Souburg stoppen. Een nieuw rioleeringaplau met zuiveringsinetallatie is in ont werp reeds eeu eind gereed, terwijl een wijziging van het l uitbreidingsplan in voorberei ding is. Hoewel nu nog slechts halve; dagen onderwijs wordt gege ven i.v.b. met de Inundatie, zal dat bij lage tijen worden uit gebreid. Voor een nieuwe zweminrich ting aan het Kanaal ligt een voorloopig plan gereed, waarbij de mogelijkhed wordt onder zocht een gelcgenhed te krij gen deze inrichting ook des winters te benutten als badin richting. Hoewel de financieele toe stand der gemeente, mede door de oorlogsomstandigheden, on gunstig is, moeten veel plannen tot uitvoering komen, waar voor oplossingen gevonden moeten worden, Door verschillende leden werden nadere inlichtingen ge vraagd, terwijl een der leden adviseerde er op aan te drin gen, dat zij die van evacuatie terugkeeren in de gemeente worden ingeënt tegen typhus. Voor terugkeer moeten de hui zen eerst grondig worden ge reinigd. Gevraagd werd of het niet mogelijk is een eigen dlstribu- tledienst to krijgen, nu deze dienst in Vlissingen niet goed werkt voor Souburg. De gestelde vragen werden door den Burgemeester beant woord, die nog meedeelde een sterk vertrouwen te bezitten in de medewerking van het Com missariaat Noodvoorziening. O- EN W.-SOUBURG. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot wethouder de zer gemeente de heer M. A. van de Putte. DOMBURG. De heer W. Trielier, vroeger alhier, thans op zichter-teekenaar te Neede, is be noemd tot gemeente-opzichter te Sliedrecht. Voor de Walchersche dijk werkers zijn 2000 paren klompen beschikbaar gekomen, waarvan de Westkappelsche dijkers ieder 2 paar zullen mogen betrekken, waarna het overschot onder hun andere Walchersche vakgenooten zal worden gedistribueerd. OGES De bevrijding herdacht. De bevrijding van Goes op 29 October '44 is gisteren op waardige wijze her dacht. Verschillende straten hadden versieringen aangebracht, ter wijl 's avonds de feestverlich ting niet ontbrak. Het hoogte punt werd gevormd, door het brengen van een bloemenhulde aan de graven van hen, die voor de vrijheid hun leven gaven en waarbij de Oranjevereeniging de leiding had. Een plechtigheid, die een diepen indruk maakte. Verder moet in de eerste plaats worden genoemd de nationale filmvoorstelling georganiseerd door samenwerkende buurtver- eenigingen. Er werden twee voorstellingen gegeven, maar toch moesten zeer vele aanvra gers teleurgesteld worden. De voorz., de heer A. C. v. d. Rest, herinnerde in zijn ope ningswoord aan het geweld waaronder ons volk sinds Mei 1940 gebukt ging, tot eindelijk de bevrijders kwamen. Een eeresaluut bracht Spr. aan de bevrijders, maar bovenal past ons diepen dank aan God, die de gebeden verhoorde. Nadat Spr. tenslotte gewezen had op wat thans in Indië plaat.s vindt, werd gezongen „Wilt heden nu treden voor God den Heere." Gedurende de tweede voor stelling gaven de burgemeester en het bestuur van de Oranje- vereen. blijk van hun belang stelling. Door de buurtvereeniging Schengestraat en omgeving werd eveneens een filmvoorstel ling gegeven, waarbij vooral de teekenfilm bij de kinderen zeer in den smaak viel. Bij den uit gang werden de kinderen ver rast met een tractatie; de in grediënten hiervoor waren door de bewoners beschikbaar ge steld. Ook zij die aan een meer luid ruchtige herdenking de voor keur gaven, omdat naar hun meening met de tijdsomstandig heden geen rekening behoefde te worden gehouden hebben daarvan doen blijken, maar het overgroote deel der bevolking toonde hiervan niet gediend te zijn. BAARLAND. Op 26 Oct. Werd de bevrijding van ons dorp her dacht door kranslegging op de graven der gevallenen, waarbij burgemeester Vogelaar het woord voerde. Op Vrijdag- en Zaterdag avond werd in de school deze herdenking gevierd. De burge- meester sprak in zijn openings- woord over het drievoudig snoer God, Nederland en Oranje. Ver- ONDERGRONDSCHE STRIJD IN BEELD EN DOCUMENT, Triomfe volgt het lijden var. hen die wettig strijden, (Vondel.) In Den Haag wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden, gewijd aan den on- dergrondschen strijd tegen den bezetter. Deze tentoonstelling ie samengesteld door de Sectie Voorlichting bij den St f Bevel hebber Nederlandsche Strijd krachten zij geeft een zeer duidelijk beeld van het onder- ronder he werk der Blnnen- .ndsche Strijdkrachten, welke, onder bevel van Z.K.H. Prins Bernhard, op 4 September 1944 gevormd werden uit de bestaan de organisatiesde K.P. (Knok ploegen), R.V.V. (Raad van Verzet) en O.D, (Ordedienst). Volgens het internationaal oor logsrecht werd deze B.S. sedert September 1944 door de oorlog voerende partijen als strijd macht erkend. Wij treffen hier verschillen de zeer .interessante stands aan. Zoo zien we een getrouwe na bootsing van hoe het toeging op een dropping ground, waar met parachutes wapens en mu nitie werden neergelaten. We aanschouwen de fabriek van nagemaakte Duitsche stempels, valsche persoonsbewijzen en andere bescheiden, maken ken nis met de geheime wapen bergplaatsen achter een clec- trlsch schakelbord en zien ra diotoestellen verborgen in een adresboek en een speelgoedauto. De kelder, waarin de illegale telefooncentrale „Karei" werk te is natuurgetrouw nagebootst, evenals het laboratorium ter vervaardiging van bandenbon nen, benzinebonnen en brand- ataven. Veel aandacht is ook be steed aan het uiterst belangrijke werk der 'koeriersters en aan het sabotagewerk, terwijl de inzending der Stoottroepen een ruime plaats inneemt, waar o.m. ook het schilderij prijkt, dat H. M. de Koningin uit eigen werk aan de rcdacte 'van het orgaan dezer organisatie, „Strij dend Nederland", heeft ge- schonken. Een der aardigste inzendingen is het ondergrond- sche vaandel, waarop een kus- senslloop van prinses Beatrix is genaaid. Talrijke foto's en schemati sche voorstellingen verdui delijken den indruk, welke men van de prachtig opgezette organisatie 'krijgt. Wij twijfelen er niet aan of vele Nederlanders zullen er een tocht naar den Haagschen Bijenkorf voor over hebben om hun kennis van dit werk, dat in zoo'n belangrijke mate heeft bijgedragen aan de bevrijding van ons vaderland, te vergroo- ten, I Na het zien dezer tentoonstel- ling zullen zij met des te meer geestdrift de woorden onder schrijven, die H. M. onze Ko ningin eens utsprak: „Wij zullen niet rusten voor dat het groote doel bereikt is dat vaderland te doen geboren worden dat bewijzen moet, dat de tallooze gebrachte offers niet vergeefsch zijn geweest." kenende. Namens de Ringpredi- kanten voerde Ds Mortier het woord. Voor beide diensten was veel belangstelling. Da Gravemever over de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk. In zijn radio-toespraak over het samenkomen der nieuwe Generale. Synode der Ned. Herv, Kerk heeft Ds K, H. E. Gravenmeyer, er den nadruk op gelegd, dat dit samenkomen geen voortzetting is van het „kerkewerk" van 1940. De organisatie, welke aan de Kerk was opgelegd, aldus spr., heeft haar doen ontzinken aan du hooge. heilige roeping, Het li de tragiek, ook van de Kerk, dut zij deformeert en telkens moet wor den gereformeerd, Bij de Refor matie was cr een Kerk, die kloek getuigde en beleed het Woord te hebben gevonden, maar reeds in 1816, doch nog erger daarna, trad deformatie in, waardoor de kerk belemmerd werd belijdende Kerk van Christus te zijn eti welke oor zaak werd van verscheuring en verdeeldheid. Het recht van den mensch trad op den voorgrond en het recht van Jezus Christus werd tekort gedaan, In dezen oorlog, zoo ging Ds Gravemeycr verder, is in de Kerk gekomen een samen luisteren naar het Evangelie, dat het begin sel is van alle 'wijsheid, een heim wee naar de beleving der Una Sancta en een diepe bewogenheid om in den naam van Christus de opdracht der Kerk te vervullen in deze wereld. Alle werk vart de Kerk zal nu in de Generale Synode haar mid delpunt vinden en weer waarlijk kerkewerk zijn, De Ned, Herv, Kerk zal thans haar weg moeten bepalen om naar haar wezen Christus-belijdende Kerk te zijn en als Kerk der Hervorming^ be zield door den Heiligen Geest, haar opdracht te vervullen. der werden verschillende stuk ken opgevoerd, zooals ,,'tls en blijft" en „Tijdens de bezet ting" en „Baarland voor, tij dens en na de bevrijding". Al les werd begeleid door de zang- vereen. „De Lofstem". Geref. Kerken. Beroepen te Gorinchem (2e maal), P. Visser te Vijfhuizen; te Schiedam (4e pred.pd.), H. de Moor te Boskoop. Aangenomen naar Gorinchem, P. Visser te Vijfhuizen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Ysselmuiden, J. v. d. Zwaag te Ambt-Vollen- hove. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Meppel, J. Over- duin te Franeker. Ds M. Hofman t. In den ouderdom van 72 jaar is te Moercapelle overleden ds M. Hofman, predikant bij de Geref. Gemeente aldaar. De overledene, die 23 Maart 1873 te Beekbergen geboren werd was eerst bij het onderwijs werk zaam en kwam eerst op gevor derden leeftijd tot het predik ambt, dat hij in 1917 te Rijssen aanvaardde. Vandaar vertrok hij naar Krabbend ij ke en deed in 1936 intrede te Moer capelle, In 1942 vierde hij on der groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum, Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd Da J. E. Drost, gekomen van Zaamslag, in de Ned. Herv. Gemeente te K a p e 1 1 e, be vestigd door Da van Rijn uit Vlaardingen met de woorden uit Lucas 3:2. Des namiddags deed Ds Drost zijn intrede met de woorden uit Ezechiël 34:3. Na beëindi ging van den dienst werd Z.Eerw. toegesproken namens den 'kerkeraad door ouderling S. P. Groenleer, door den con sulent Ds Postma, namens de Kerkvoogdij door den Pres.- Kerkvoogd dhr J. van Wingen en namens de burgerij door den wnd. Burgemeester dhr Jn. Bal FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goe». Effecten registratie. Welke fondsen moeten niet voor registratie ingeleverd wor den? Dividendbladen van z.g.n. familievennootschappen behoe ven in de meeste gevallen niet te worden ingeleverd; ook cou ponbladen van Russische, oude Oostenrijksche en Hongaarsche leeningen e.d. vallen buiten den inleveringsplicht. Betaling van pacht In oontanten. Aan de banken is vergunning verleend om van het giraal te goed en voor zoover dit tegoed niet toereikend is ten laste der geblokkeerde rekening een be drag van ten hoogste f 300 vrij te geven ter betaling van pacht en zulks onder de volgende voorwaarden 1. de pacht moet verschuldigd zijn vóór 31 December 1945; 2. de verschuldigde pacht moet worden aangetoond door overlegging van het pachtcon- tract 3. de rekeninghouder moet de schriftelijke verklaring aan de bank overleggen, dat hij niet over betaalmiddelen of vrij te goed beschikt om de pacht te betalen. Uitkeering van f100 aan natuurlijke personen. In deze vergunning is een belangrijke wijziging aange bracht, n.'l., dat uitbetaling van een bedrag ad f 100 per week slechts door de banken mag ge schieden als de rekening vóór 7 Juli 1945 was geopend. Perso nen die dus na 7 Juli 1945 hun gelden op een rekening hebben gestort komen niet meer in aanmerking voor een uitkeering ad f 100. Wil dit zeggen,dat zij dus ia het geheel geen kans meer krijgen om gelden in contanten op te nemen? Men kan hier voor een deblokk-eeringsaan- vrage indienen bij de Neder landsche Bank. Deze aanvrage moet geschieden via de bank waar de gelden zijn gestort. De beslissing is derhalve aan de Ned. Bank. LAATSTE BERICHTEN. Te Batavia wordt regeerings- verklaring verwacht. Zeer spoedig verwacht men te Batavia een rogoeringsverklaring waarin de te volgon gedragslijn zal worden uiteengezet. Soekamo en Hatta hebben tot de Indone sische bevolking een oproep ge richt, waarin wordt aangedron gen op een goede behandeling dor ex-krijgsgevangenen en het besehermen van Nederlanders en Indo-Europeanen, H. M. KONINGIN WILHEL- MINA TE LONDEN. Gistermorgen is H. M. Ko ningin Wilhelmina per vlieg tuig te Londen gearriveerd. Zij werd verwelkomd door den Nederl. nezant Michiels van Verduynen. De Koningin zal vermoedelijk een week In Engeland blijven. Reizen per spoor wordt duurder. Met ingang van 1 December a.s. zullen de treinkaartjes der Spoorwegen met 25 pet. worden verhoogd. Er wordt getracht om per 1 Januari 1948 retourkaartea uit te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1